c BINNENLAND RECHTZAKEN Hij is er wèg van! ROODE STER MAANDAG 15 MEI 1939 DE LFJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per wvx»k; f 2.60 peT kwartaal. Franco per post t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met gelll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 80 cent per regel Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige, in het Noorden Oos telijke tot Zuidelijke, in het Zuiden veran derlijke v/ind, betrokken tot zwaarbewolkt of half bewolkt, enkele regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: lichte regen, zwakke Ooste lijke wind, 9 gr. C. Vlissingen: regen in het afgeloopen uur, matige Westelijke wind, 9 gr. C. De Bilt: matige regen, zwakke O. N. O. wind, 10 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige O. Z. O. wind, 9 gr. C. Maastricht: lichte regen, zwakke Zuide lijke wind, 10 gr. C. vi.andsch weekoverzicht Een uitgebreid gebied van lagen lucht druk met minimaal in Polen, op de Noor- sohe Zee en aan den ingang van het Ka naal, bedekt het geheele vaste land en En geland. Vooral in Bretagne daalt de lucht druk nog snel. In Silezië en Polen is de luchtdruk nog het laagstdoch verandert de barometer weinig. Het gebied van hoo- t.en luchtdruk op den Oceaan houdt on veranderd stand en behoudt zich enorme uitgestrektheid. De hoogste luchtdrukwaar den worden gevonden in het Zuid-Westen van IJsland. Een rug van hoogen lucht druk over de Noorschte Zee, Scandinavië tn Finland sluit het bovengenoemde ge bied van lagen luchtdruk aan de Noord zijde af. In het Oosten van Centraal Europa houdt het betrokken en regenachtige weer aan. In Schotland cn Ierland heeft het weer een buiig karakter. In de omgeving der Al ten vallen bij voortdurig zware regens. LUCHTEMPERATUUR. 12.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a.: Van Maandagnamiddag 9.18 uur tot Dinsdagmorgen 4.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 16 Mei voorm. 1.30 en nam. 1:55 uur. Maan op 3 44 uur Dinsdagnacht. Maan onder 17.47 uur Dinsdagnamiddag. VERONTWAARDIGING VAN DE NED.- BELGISCHE GRENS. Belgische douane nam H. Vaten en Mis gewaden in beslag:. Door verscherpte grenscontrole van de Belgische douane, welke aan de grensbe woners groote moeilijkheden in den weg leggen, was de stemming den laatsten tijd in de streek rond Mcersel-Dreef nu juist niet prettig, meldt de „Maandagmorgen". Deze verergerde nog, toen kinderen, die de scholen en Catechismusles te Meersel- Dreef wilden bezoeken, over de grens wer- cen teruggestuurd, niettegenstaande deze kinderen op dit onderwijs zijn aangewezen en 't ook al jaren daar ontvangen. Maar Zondag heeft een voorval van ernstigen aard de stemming geheel bedorven. Een der paters ging n.l. met de H. Hos tie en vergezeld voor koorknapen, die de paramenten droegen, naar de gerestaureer de kapel van het op Nederlandsch gebied liggende Galder om aldaar een H. Mis op te dragen voor de met de grensbewaking belast zijnde Nederlandsche militairen. Toen de Pater na de H. Mis wederom te rugging naar zijn op Belgisch gebied gele gen klooster werden de L. Vaten en para menten in beslag genomen door de Belgi sche douane en in hun posthuis opgeslagen als ongedekte invoer. De heele grensbevolking, ook die van Belgisch gebied was tengevolge van dit optreden zeer verontwaardigd en protesten bleven niet uit. Te bevoegder plaatse werden reeds stap pen ondernomen, maar Zondagavond om 8 uur bevond het in beslag genomene zich nog in het posthuis der Belgische douane. KERKMUZIEK IN GROOTEN STIJL Aan den vooravond van den officieelen lustrumdag, welken het Nijmeegsche stu dentencorps „Carolus Magnus" Zaterdag heeft gevierd, heeft Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de St. Canisiuskerk een plechtig lof gecelebreerd, waaraan het Aachener Domchor, onder leiding van den Dom- kapelmeester Th. B. Rehmann, een zeer bijzonderen luister verleende door de uit voering van zeer schoonen zang. Zaterdagmorgen is de officieele lustrum dag van Nijmeegsche Studentencorps in gezet met de pontificale Hoogmis, opgedra gen door Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, in de St. Canisiuskerk. Het Ordinarium werd gezongen vol gens Bruckner's 2e Mis in e-moll door het Aachener Domchor. Het was voor het eerst, dat deze beroemde Mis in een Neder landsche kerk weerklonk, daar haar or- chestrale bezetting van hout- en koper blazers in de Nederlandsche kerkmuziek ongebruikelijk is en dergelijke muziek in de kerk niet uitgevoerd mag worden zon der speciaal verlof van den bisschop. Nu niet lang geleden de St. Gregorius- vereeniging deze mis voor kerkelijk ge bruik heeft goedgekeurd en daarmee dus haar liturgisch karakter heeft erkend, heeft de bisschop zfjn toestemming verleend om haar bij deze gelegenheid ten gehoore te brengen. De Mis van Bruckner heeft in deze van diepe devotie bezielde en met volkomen meesterschap gegeven uitvoering door het Domkoor en blazers van het Stedelijk Or kest te Aken een overweldigenden indruk heeft gemaakt als kerkmuziek van hooge schoonheid gedragen door echt liturgischen geest. De wisselende gezangen volgens de Mis van den dag werden uitgevoerd door de Schola Cantorum van het Nijmeegsch Stu dentencorps onder leiding van den heer Reni Schelstraete. Bij het binnenkomen werd de bisschop ontvangen met Bruckner's majestueus „Ecce sacerdos" met begeleiding van orgel en bazuinen en na het Offertorium werd het 4-stemmig motet „Salvum fac popu- lum" eveneens van Bruckner uitgevoerd. Zoo werkten hier alle liturgische factoren samen om van deze pontificale Mis een ge beurtenis van zeldzamen gloed en bezie ling te maken. De H. Mis werd bijgewoond door ver schillende autoriteiten, waaronder wij zagen: Z. Exc. minister mr, C. Goseling en mr. J. D. H. van Saik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van het Curatorium. VROUWELIJKE CONDUCTRICES De besturen van Katholieke, Joodsche en Christelijke Vrouwenbonden in het Gooi en de R.K. Ver. tot bescherming van meisjes hebben in een telegram aan de ministers van Sociale Zaken en Water staat verzocht, de toelating van vrouwelijke conductrices op de autobussen van de Gooische Tramweg Maatschappij te willen voorkomen. In een adres aan de tramdirectie wijzen genoemde besturen op het feit, dat de ze delijke belangen der meisjes als conduc trice niet worden gediend en dat boven dien haar aanstelling ongewenscht is in verband met de heerschende werkloosheid. LANDSTORM-MARSCH Z.-H. WEST. De B. V. L. in Zuid-Holland West heeft j.l. Zaterdag, onder stralend lenteweer, zijn eersten marschdag gehouden. Het was een marsch van 30 K.M., voerende van Den Haag, restaurant Zomerzorg, door de mooiste gedeelten van Wassenaar, kasteel Oud-Wassenaar, Wassenaar-Dorp, de Kie vit, Meyendel, door de duinen naar de Klatteweg en daarvandaan weder terug naar Zomerzorg. Even over 8 kwam de eerste tippelaar binnen, de heer J. A. L. van Iterson. vrij williger van Den Haag-Sportkwartier. Overste Boots wenschte hem geluk met het feit, dat hij de eerste in het land was, die het landstormkruis, door de N. L. C. ingesteld, ontving. Even later kwam het detachement War mond binnen, onder leiding van den heer A. Th. G. Sikking, direct gevolgd door het detachement Naaldwijk, onder leiding van den heer K. Andeweg. De landstormkruisen werden uitgereikt aan de castricten van Den Haag door den voorzitter der Haagsche afdeeling, ir. Bon- gaerts, aan de overige detachementen door overste Boots en aan de individueele deel nemers door kapitein Karres. Hei was een aardig moment, toen ir. Bongaerts aan zijn zoon, die leider was van het Vierdaagsche detachement de wel verdiende groepsmedaille overhandigde. Behalve aan dit detachement werden groepsmedailles uitgereikt aan Voorburg, leider res. kapitein B. Tesink; Vlaardin- gen, leder res. eerste luitenant W. van Lent; Voorhout, leider de heer J. A. Verdeganl; Schiedam, leider de heer J. v. Katwijk Jzn.; den Haag Sportkwartier, lei der de heer B. P. A. Schregel; Schevenin- gen, res. kapitein J. Mulder; H i 11 e g o m, leider ce heer G. Noteboom en aan Den Haag Laakkwartier, leider de heer H. H. J. van Lummel. De voorzitter der gewestelijke commis sie. de heer Royaards, heeft ten slotte dank gebracht aan allen, die aan het vlot ver- uoop van dezen dag hun toegewijde mede werking gegeven hebben. Pinksterverlof voor kappers gevraagd De Nederlandsche Kappersbond heeft het volgende telegram gezonden aan Zijne Excellentie den Minister van Defensie. „Hoofdbestuur Nederlandsche Kappers- bond vestigt de aandacht van Uwe Excel lentie er op dat in de week vóór Pinkster Haagsche Politierechter JANNETJE B. EN HAAR WOONSCHUIT. De ark is inmiddels gezonken. Hedenmorgen werd voortgegaan met de zaak tegen Jannetje B. te Oegst- geest, die een agent van politie had uit gescholden toen deze een bezoek bracht aan de zoo langzamerhand beroemd ge worden woonark. Veel is er om deze woonschuit gebeurd, maar vermoedelijk is alle ellende thans geleden, want de woonark heeft het bege ven en is gezonken en Jannetje B. woont thans in een huisje. De Officier van Justitie had destijds twee weken voorwaardelijke gevangenis straf geëischt en bovendien een voorwaar delijke ter beschikking stelling van de re geering. De Officier wilde thans het laat ste gedeelte van zijn eisch laten vallen. De Politierechter, dadelijk vonnis wij zend, achtte ook thans het gevaar voor verdere overtredingen geweken omdat de ark gezonken is, zoodat het vonnis werd één dag voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd, een en ander on der toezicht van het genootschap tot zede lijke verbetering om hulp en steun te ver- leenen. Verzachtende omstandigheden. C. B. te A1 p h e n a. d. R ij n reed in de Bruggestraat in die gemeente per rijwiel. Op dat rijwiel had hij een vracht goede ren van ongeveer 150 pond en op zijn re vers had hij het vereischte belastingmerk gespeld. Maar er was controle van belastingmer- ken in die Bruggestraat, welke controle werd uitgeoefend door een ambtenaar in civiel geassisteerd door den agent van po litie G. J. Maaskamp. De controleur had tegen den zwaar be laden wielrijder geroepen „halt controle". Onze wielrijder, die bekend staat als een eerlijk mensch, ook bij politie en con trole-ambtenaren, had het niet noodig ge oordeeld om van zijn zwaar beladen rijwiel af te stappen en was doorgereden, terwijl hfj op het belastingmerk wees, dat aan zijn jas bengelde. De controle uitoefenende beambte had daar geen genoegen mee ge nomen en had onzen fietser van achteren beetgepakt, waardoor hij omver was ge tuimeld en de 150 pond vracht verspreid op den grond terecht was gekomen. Verdachte ging van bet standpunt uit, dat een ieder hem kende in Alphen a. d. Rijn, ook de politie en' de controle-amb tenaar; verder dat hij het „plaatje" zicht baar op zijn jas droeg en ten slotte, dat hij zoo moeilijk af kon stappen met zulk een vracht op zijn fiets. De Officier wilde rekening houden met de omstandigheden en eischte tegen het niet voldoen van een bevel van een amb tenaar in functie een geldboete van f 5 subs. 5 dagen. De Politierechter nam de verschillende verzachtende omstandigheden in aanmer king en veroordeelde verdachte tot een gulden subs, een dag. De oorzaak en het gevolg. Er bestond een kleine veete tusschen eenige jeugdige inwoners uit A lp hen aan den Rijn over een doodgeboren kalfje, dat verkocht zou zijn. En dat zal wel de reden geweest zijn, dat er tegen R. v. d. L. een aanklacht ingediend was wegens smaad. v. d. L. had over een diefstal van eenige spaarpotten gesproken en zou toen gezegd hebben: „Ik weet wel wie ze verdenken, maar ik zeg het niet en ze zeggen: U heb een horloge om en Jan is werkloos. Deze insinuatie had de betrokkene niet genomen en hij had een klacht ingediend wegens smaad. Aan nog meerdere personen had v. d. L. deze praatjes „rondgesmoesd" daarbij den betrokkene den diefstal van de spaarpotjes in zijn schoenen schuivende De Officier vond deze streek buitenge woon gemeen om dergelijke verdacht makingen over iemand rond te strooien. Spr. eischt een geldboete van 20 subs. 20 dagen en een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand met drie jaar proeftijd. Verdachte verdedigde zich door te zeg gen, dat hü het ook weer van anderen heeft gehoord. De Politierechter vond het ook een gemeene manier van doen. Het vonnis werd een geldboete van 10 subs. 10 dagen. HAAGSCH GERECHTSHOF. BELEEDIGING VAN EEN BEVRIEND STAATSHOOFD. Het Haagsch Gerechtshof heeft zich be zig gehouden met de zaak L. J. v. T. te L e i d e n, die zich op een vergadering der K. D. P. te Leidien (de inmiddels ontbon den Katholieke Democratische Partij), al waar hfj den voorzittershamer hanteerde, ongewone drukte en bedrijvigheid in de kapperssalons ontstaat. Deze week is be kend als de drukste week in het kappers- bedrijf van het jaar, waarbij eigenaren van zaken en bedrijfsleiders in hun res pectievelijke bedrijven niet gemist kunnen worden. Reden, waarom voornoemd Hoofdbe stuur Uwe Excellentie beleefd doch drin gend verzoekt te willen bevorderen, dat de momenteel in militaire dienst vertoevende kappers, door het verleenen van verlof, ge legenheid wordt gegeven in deze extra drukke week hun zakelijke belangen te be hartigen." beleedigend had uitgelaten over Hitier, zijnde het hoofd van een staat, waarmede Nederland vriendschappelijke betrekkin gen onderhoudt De Officier van Justitie had tegen ver dachte een geldboete geëischt van 100 subs. 100 dagen en bovendien een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. De Politierechter had verdachte veroor deeld tot een geldlboete van 25 subs. 25 dagen. Van dit vonnis was de Officier van Justi tie in hooger beroep gegaan bij het Haagsch Gerechtshof. De procureur-generaal was evenals de Officier van Justitie van meening, dat naast een geldboete een voorwaardelijke gevan genisstraf de beste rem is beter op zijn uit drukkingen te letten. Spr. eischte daarom een geldboete van 25 subs. 25 dagen en bovendien een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden met drie jaar proef tijd. Het Hof heden vonnis wijzend veroor deelde verdachte tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen. Taschjesroofster. Mej. G. te L e i d e n stond voor het Haag sche Hof terecht, omdat zij zich schuldig had gemaakt aan allerlei diefstallen in groote magazijnen. Vooral had zij het ge munt op de tasschen der diverse winkelen de dames. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis gevraagd, zijnde zes maan den gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De uitspraak werd: twee maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk en boven dien vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De los arbeider J. J. H. uit Aarla n- d e r v e e n had, alhoewel hij niet in het bezit was van een rijbewijs, het toch in zijn hoofd gehaald om motor te gaan rij den, terwijl hij als duopassagier had mee genomen v. d. Wouw uit Aarlanderveen. Hij had te Den Haag een botsing veroor zaakt, waarvan de gevolgen zeer ernstig waren, want de duopassagier was ernstig gewond. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld was H. door de Haag sche rechtbank veroordeeld tot een geld boete van 25 subs. 25 dagen, een voor waardelijke hechtenis van drie weken met drie jaar proeftijd en een jaar intrekking van zijn rijbewijs. Van dit vonnis stond hij in hooger beroep terecht voor het Haagsch Gerechtshof. De procureur-generaal vond, dat H. er bij de rechtbank goed was afgekomen, te goed zelfs. Spr. had vernietiging van het vonnis van de Rechtbank en een onvoor waardelijke hechtenis van drie weken, als mede intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar geëischt. De uitspraak werd hedenmorgen twee weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. DRAMA IN KOSTHUIS TE HOENSBROEK Omdat een oude man snurkte, werden drie mannen door een driftkop met een revolver neergeknald. In den nacht van 6 op 7 Maart van dit jaar heeft zich te Hoensbroek in het huis van het mijnwerkersgezin Duisings aan de Zandstraat een drama afgespeeld, dat aan den 53-jarigen mijnwerker H. J. Dui sings het leven heeft gekost. De aanleiding tot deze droevige gebeur tenis was het feit, dat de 48-jarige inva lide mijnwerker, H. J. B., afkomstig uit Nieuwleuzen (Dr.), die reeds sinds twin tig jaar in het huis van den verslagene Duisings als kostganger vertoefde, zich opwond over het snurken van een mede kostganger C. J. Ruyters, den 69-jarigen zwager van zijn kostbaar. Met een revol ver, welke hij sinds eenigen tijd in bezit had, heeft hij op den- ouden man, die in dezelfde kamer sliep als hij, een tweetal schoten gelost, tengevolge waarvan Ruy ters wel bloedend, maar niet ernstig is verwond. De revolverheid was den avond 6 Maart laat thuis gekomen in niet al te nuchteren toestand en heeft een vrij langdurige woordenwisseling gehad met de bewoners van het huis. Hoewel deze twist werd bij gelegd, schijnt B. in een opgewonden toe stand te zijn gebleven, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij niet naar bed is gegaan, maar omstreeks half vier des nachts op den slapenden man heeft geschoten. Ook na deze daad is de opgewonden kostganger niet tot bedaren gekomen. Merkwaardig is, dat de schoten niet zijn gehoord door de andere bewoners van het huis, dat in 'een oud en nieuw deel van el kaar gescheiden is. Hoe het ook zij, den morgen van 7 Maart, tegen vijf uur, wilden de kostbaas H. J. Duisings en zijn 26-ja- rige zoon Frans Duisings zich, van niets kwaads bewust, naar hun werk in de mijn begeven, maar in de gang kwam B. hen tegemoet en zonder eenige aanleiding schoot hij met zijn revolver op den ouden Duisings die in de buikstreek werd ge raakt en bloedend ineenzonk. De zoon trachtte nog met een steenen kan den aan valler van zyn vader af te houden, maar B. richtte toen het wapen op Frans Dui sings en loste op hem drie schoten, welke hem troffen in een arm en in elk der schouders. De getroffene schijnt zich ech ter nóg tegen den schietenden kostganger te hebben verzet, want aan de deur van het huis werden sporen van een worste ling aangetroffen, waarbij de zoon van D. een vierde schot, ditmaal in den rug heeft gekregen. De vrouw van Duisings en haar beide dochters, die uit vrees voor den schieten- Gemeentel. Aankondigingen VERKIEZING GEMEENTERAAD. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad van Leiden maakt be kend, dat bij dat bureau is ingekomen de mededeeling van de Hoofdstembureaux in de Kieskringen I, II en III van de in geleverde geldige lijsten van candidaten en dat, binnen vier dagen, te rekenen van heden, met inachtneming van art. 50 van genoemde wet: lo. de gemachtigden der opderteekenaars van die lijsten deze tot een groep kunnen verbinden door een daartoe strekkende ge meenschappelijke verklaring, schriftelijk bij het Centraal Stembureau in te leve ren; 2o. een of meer zitting hebbende leden van den Gemeenteraad een groep van lijs ten, een stel gelijkluidende lijsten of een op zichzelf staande lijst voor een voor keurnummer kunnen aanbevelen door een daartoe door hen onderteekende schriftelijke verklaring bij het Centraal Stembureau in te leveren. De verklaring moet door den Burgemeester worden mede-onderteekend. Formulieren voor de onder lo. en 2o. be doelde verklaringen zijn ter gemeente secretarie, Rapenburg 12, verkrijgbaar. Op Zaterdag, 20 Mei a.s., des voormid dags te 10 uur, zal in een door het Cen traal Stembureau voor de kiezers toegan kelijke zitting tot de nummering van de candidatenlijsten worden overgegaan. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Roode Ster er bij op een paar trekjes - en „wèg" is hij van dit k er lijk aroma, dezen fijnen smaak van Niemeijer's alom-geliefde Roode Ster Tabak 1 NIEMEIJER'S 6. 10 en Per 13 et hall on» den B. niet naar beneden durfden komen, hebben door een raam om hulp geroepen, waarna buren de politie waarschuwden. Deze heeft den kostganger overmeesterd en hem naar het politiebureau overge bracht. De drie slachtoffers zijn naar het zieken huis te Heerlen getransporteerd, waar vader Duisings tengevolge van het vele bloedverlies in den avond van 7 Maart is overleden. De aangehouden B. legde bij de politie een volledige bekentenis af en hij gaf als motief voor zijn daad op de ergernis en opwinding over het snurken van den ouden man, dat hem voortdurend uit zijn slaap hield. Dit zijn de feiten en omstandigheden die uit het politieverhoor zijn komen vast te staan. Heden is deze zaak voor de Maas- trichtsche rechtbank behandeld. Verdachte schijnt, volgens getuigenis van enkele mede-bewoners in het kost huis, te hebben gezegd: „Wacht maar, van daag of morgen schiet ik jullie allemaal ka pot". Bovendien zou hij, toen hij op den ouden snurkenden man de schoten loste, hebben geroepen: „Hier heb je wat, nu zal dat ge snurk wel afgeloopen zijn". In verband hiermede was aan verdachte H. J. B., die het Huis van Bewaring werd ingesloten, ten laste gelegd doodslag op den 53-jarigen mijnwerker H. J., Duisings en poging tot doodslag op den 69-jarigen C. J. Ruyters en den 26-jarigen Fran3 Duisings. Het O.M. heeft in deze zaak zeven getui gen gedagvaard, nl. twee politie-beambten, den kostganger C. J. Ruyters en Fr. J. Duisings, die beiden door den verdachte werden neergeschoten, verder een van de dochters, moeder Duisings-Ruyters, als mede dokter Janssen, die geneeskundige hulp verleende. Na getuigen-verhoor eischte het O. M. vijftien jaar gevangenisstraf. Zwaar lichamelijk letsel door schuld. Leiden, 15 Mei 1939.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2