RIJNSTREEK RECHTZAKEN VOOR DE JEUGD ZATERDAG 13 MEI 1939 DE LEICSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BODEGRAVEN HAZERSWOUDE Schoolfeest. Gisteren is het 70-jarig bestaan herdacht van de Prot, Christ. School op het dorp. Des namiddags werden er kinderfeesten gehouden. In een feest- vergadering, die des avond werd gehouden, werd het woord gevoerd door den heer IJ Bol. Er was zeer veel belangstelling. Geboren: Adriaan Mattheus, z. van A. van den Hooven en P. Schoordijk Wil- lemijntje, d. van P. Noordam en W. P. Hofman Maria Louisa Johanna Josina, d. van G. C. B. de Frankrijker en J. A. Timmermans. Ondertrouwd: P. A. Fase 25 j. en M. P. Louwers 23 j. J. W. Koot 22 j. en P. M. Perreijn 24 j. G. J. Goozen 30 jaar en M. C. v. d. Post 29 j. Gehuwd: A. Lamens 29 j. en N. Noor- dam 31 j. A. J. Verhage 22 j. en J. Ammerlaan 22 j. J. A. van Berge He negouwen 26 j. en P. C. v. Wetten 23 j. L. Oppelaar 29 j. en M. van Velde 26 j. W. H. Hoogeveen 37 j. en P. C. Langeslag 35 j. C. van Wieringen 24 j. en I. Jon- geneel 21 j. Weleerw. Pater Everandus Zwanenburg C.P. Op Zondag 7 Mei is de zeereerw. pater Everandus, in de wereld Jac. Zwanenburg uit Bodegraven, in het klooster der Paters Passionisten te Mook bij Nijmegen tot priester gewijd. Het H. Priesterschap werd hem toege diend door Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond. Eerst in den loop van de maand Sep tember zal hij in onze parochiekerk zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Vermelding verdient nog het feit, dat er van de 12 kinderen nog twee broers in de zelfde orde op studie zijn, waarvan er een op 7 Mei tot sub-diaken gewijd is. Een derde broer is Broeder bij de paters Pas sionisten. Het vertrek van Pastoor Lühn. Vrij dagavond 12 Mei 1939, zes uur. De klok, die bij het eerste Paaschfeest, dat Pastoor Lühn in' Bodegraven vierde, in onze toren gekomen is, laat haar zes zware slagen klinkep over huizen en velden. Donkere wolkenmassa's, waaruit een kouden regen neerdaalt, drijven over Bodegraven naar Zuid-Westelijke streken. In het kerkhek slaan de leden der Graal en Kruisvaart beide in hun mooie uniformen gereed om hem, die bijna zeven jaar de zielzorg over ons uitoefende, uitgeleide te doen. Iets over zes komt de scheidende herder in gezelschap van Kapelaan de Lange en Rector J. Konijn uit de pastorie en door een haag, die de vereenigingen vormen, gaat het naar de auto, waarmede hij zal weggebracht worden naar zijn nieuwe pa rochie in Haarlem. Bij de auto een harte lijk afscheid van zijn Kapelaan; een laatste groet naar hen, die het vertrek gade slaan en dan vertrekt Pastoor Lühun in ge- zellschap van den heer van Bunningen, kerkmeester van onze parochie naar Haarlem, waar een nieuwe taak hem wacht. Gods besta zegen vergezelle hem. De intocht van Pastoor Janus. Iets na half zeven arriveert de nieuwe Pastoor van onze parochie aan den grens van de gemeente: Spokerbrug, alwaar hij door de weleerw. heeren W. de Lange, Kapelaan onzer parochie, J. Konijn, Rector van het St. Joseph-Instituut alhier, wordt begroet, alsmede door het Kerkbestur en Armbe stuur en de wethouders H. J. en M. H. van der Poll. In een drietal auto's ging het over den Goudschen straatweg naar den spoorwegovergang, waar de Graal en de Kruisvaart klaar stonden om in een op tocht door de met vlaggen versierde stra ten te gaan naar de parochiekerk aan de Overtocht. Onder feestelijk klokkengebeier kwam men aldaar tien voor zeven aan. Voorop de Kruisvaart, waarvan twee leden flink de trom sloegen, daarachter de leden met hun vlaggen, die op hun beurt gevolgd werden door de vrouwelijke jeugdbewe ging met hun vlag. Hierna de auto's, die tusschen de honderden belangstellenden door tot vlak voor het Kerkpad reden. In de versierde kerk ging de nieuwe her der door een haag van bruidjes naar 4e sacristie om zich te kleeden voor het cele- breeren van een plechtig Lof. Inmiddels vulde de kerk zich met geloo- vigen en tientallen andersdenkenden, ter wijl feestelijk orgelspel weerklonk, toen Pastoor Janus, begeleid door Kapelaan de Lange als diaken en Rector Konijn als sub-diaken het priesterkoor betrad. Kapelaan De Lange betrad terstond den preekstoel om een welkomstwoord uit te spreken. Het is voor mij, aldus spr., een gi'oote vreugde om u in deze kerk een welgemeend welkomstwoord toe te spre ken. Ik mag dit doen namens alle orga nisaties; namens alle parochianen, jong en oud, van iedere rang en stand. U bent voor ons geheel onbekend en wij zijn voor u onbekend, doch een ding weten wij, dat u priester en pastoor zijt, afgezant van Christus zelf. Daarom hebben wij eerbied voor u. Wij, Katholieken van Bodegraven, vormen één groot gezin. Mgr. Aengenent z.g. heeft eens tegen Pastoor Lühn gezegd: U behoeft de klok maar te luiden en alle parochianen komen naar de kerk. Wij zien in u een priester, een andere Christus, en daarom hebben wij eerbied voor u. Den wensch, die ik heb zoo be sloot hij is deze, dat de liefde, die u hierheen gezonden heeft, de liefde voor de zielen, dat die moge samensmelten met die der parochianen. Hierna werd een kort Maria-lof gecele breerd, waaronder de volkszang beoefend werd. De plechtige installatie van den zeer eerw. heer W. P. J. Janus tot pastoor van onze parochie zal door den deken van Al phen geschieden op Zondag 14 Mei voor de Hoogmis. GOUDEN BRUIDSPAAR HOOGMADE Autotocht Ouden van dagen. Zooals u allen bekend is, is de ijverige commissie voor de autotocht voor ouden van dagen weer hevig doende om de daarvoor in aan merking komende oudjes een dag te geven van genot en vreugde. Dit moet weer een dag worden zooals vorige jaren, een on vergetelijke dag voor hen, die de andere dagen van het jaar zooveel moeten mis sen. Het is echter een rare tijd en zoo zal zoo'n dag ook nog wel wat financieele of fers vragen, die we echter graag allemaal zullen helpen dragen nietwaar? Dit is ten minste de vaste overtuiging van de com missieleden en om het geven zoo gemak kelijk mogelijk te maken zullen volgende week eenige heeren van de feestcommissie bij de inwoners rondgaan om de goede ga ven in ontvangst te nemen. Leg dus uw gift alvast klaar en geeft met vreugde en geeft gul om de autotocht, die op 31 Mei a.s. zal worden gehouden, in elk opzicht een speldje trachten te verkoopen. Alweer Speldjesdag. Zondag na de H. Missen zullen eenige vriendelijke jongedames u een speldje trachten te verkoopen. Alweer wat, zult u zeggen, maar het is voor de bleekneusjes, voor de T.B.C.-patiëntjes, en het gaat uit van het Roode Kruis. Het wordt weer zomer, laten we door onze gif ten mogelijk maken, dat deze zomer weer velen van deze vreeselijke ziekte genezen. En bedenk, dat uw gift tegelijkertijd een gebed is om gevrijwaard te blijven van deze ziekte. Het is voor menschen, die, al zijn we niet rijk, misschien arm, nog ar mer zijn dan wij. Geeft dus gul en met liefde. KOUDEKERK Geboren: Alie Catharina, dochter van Abraham Leenheer en van Maaike Bakker. Ondertro uw d J Scobus Spek, 25 jaar en Alida Elisabeth Duiker, 22 jaar. NIEUWERBRUG Inbraak. Den laatsten tijd wordt de omgeving onveilig gemaakt door dieven en inbrekers. Zoo werden deze week bij den landbouwer v. d. S. aan de Zuidzijde een kaas en een ham gestolen. Van de aan nemer B. alhier werden uit een keet tim mergereedschappen ontvreemd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is thans weer ingebroken bij den melkhan delaar V. alhier. Door middel van verbreking van een ruit in de achterdeur heeft men deze weten te openen waarop men de voorkamer is binnengegaan en daar aller omver heeft gehaald. Een tweeling welke in die kamer lag te slapen, zijn rustig doorgeslapen en heeft niets gehoord. Toen V. 's morgens opstond, ontdekte hij de inbraak. Alles lag overhoop gehaald. Hij waarschuwde ter stond de politie alhier en die te Waarder, die alles onaangeroerd lieten en terstond de politiehond uit Amersfoort alarmeerde. Omstreeks 8 uur verscheen deze op de plaats en werd de speurtocht aangevangen. Het dier volgde een spoor waar vermoede lijk de(n) dader(s) geloopen hadden tot ongeveer 2 K.M. van de plaats der inbraak verwijderd. Halverwege bij een schuur bij een telefoonpaal blafte het dier ten teeken dat de(n) dader (s) daar ook ge weest was (waren). Na ongeveer 2 K.M. hield het spoor op en kon het dier zich verder niet meer orieënteeren. De politie heeft thans met kracht het onderzoek ter hand genomen en hoopt spoedig de(n) dader (s) te kunnen inrekenen. In totaal werd een bedrag aan geld ge stolen uit een geldtasch, benevens een tweetal gouden horloge's (heeren- en dameshorloge) en gouden ringen. Een spaarpotje met geld hebben de(n) dader(s) niet open kunnen krijgen en verder onge moeid gelaten. De(n) dader(s) zijn wel voorzichtig te werk gegaan daar zij alles vanuit de voor kamer naar de achterkamer hebben ge bracht en daar onderzocht. Hierdoor be vonden zij zich dicht bij den uitgang zoo dat zij bij onraad zich terstond konden ver wijderen. Uit de geldtasch hebben zij enkel het zil vergeld gehaald, daar zij de centen er weer ingedaan hebben. Dorus van den Helder, 78 jaren oud, en Jannetje van der Voorn, 79 jaren oud, te Noorden, zullen Zondag 14 dezer, hun 50 jarige echtvereeniging herdenken. Het gouden echtpaar mag zich in een nog vrij goede gezondheid verheugen. ROELOFARENDSVEEN JUBILEUM PASTOOR ONEL Geen feest toch feest Hoewel volgens het verlangen der Pas toor geen officieele viering is geschied van zijn 12% jarig herderschap te Roelof- arendsveen, is dit feit geenszins onge merkt voorbij gegaan. Reeds in de vroege morgen wapperden van gebouwen en woningen allerwege de vaderlandsche drie kleur, wat aan het dorp een feestelijke aanblik verschafte. Ook aan de pastorie zelve was het een komen en gaan van per sonen, die voor zich zelf of namens ver eenigingen hun felicitaties kwamen aan bieden. Verschillende oud-kapelaans arri veerden in den loop van den dag. Het mu ziekgezelschap „Liefde voor Harmonie" bracht tegen 8 uur aan den jubilaris een serenade als huldebetuiging der parochie, welke, de pastoor in ontvangst nam bij den hoofdingang der Pastorie. UITHOORN Geboren: Hendrik Antonie, z. van B. Vriesema en G., Bruines. ZEVENHOVEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Dinsdag 16 Mei in openbare vergadex-ing bijeen des avonds kwart over acht zomertijd om een vijftal punten te behandelen. Agenda. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Steunverleening-B aan werk lozen in 1939. 3. Behandeling gemeente- begrooting 1939 in verband met schrijven van Gedeputeerde Staten. 4. Onbewoon baar vex-klaring van een woning. 5. Wijzi ging gemeentebegx'ooting 1938. ZOETERWOUDE De actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap" Op 16 Mei 1939 in het patronaatsgebouw aan de Schenkelweg een groote propagan- da-vergadering des avonds te 7.45 uur precies. Het comité noodigt de belangstel lenden beleefd uit uiterlijk op het aange geven uur aanwezig te zijn. Het program ma eischt zulks. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 17 Mei, des namiddags 8 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1 .Ingekomen stukken. 2. Brief van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de ingezonden gemeente-begrooting 19393, met voorstel van B. en W. 3. Voor stel van B. en W. in verband met B.-steun van 1939. 4. Verzoek van het bestuur der St. Lidwina-school te Leiden om subsidie, met voorstel van B. en W. 5. Verzoek van A. J. van Vliet, om eervol ontslag als di recteur der Brandweer, met voorstel van B. en W. 6. Aanvulling vacature gemeente ontvanger, wegens niet-aanneming der be noeming door den heer C. van Leeuwen Jac.zn. 7. Rondvraag. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Portemonnaie gestolen. Terecht stond de 19-jarige loopjongen J. V. uit Haarlem, die verdacht werd van diefstal van een portemonnaie met 1.25 inhoud van zijn mede-kameraad, den 26- jarigen timmerman J. v. d. H. uit H i 11 e- g o m. Verdachte bekende het feit. De officier van Justitie noemde het be- gappen van een kameraad, die het ook niet al te breed heeft, een gemeene streek. Spr. wilde echter rekening houden met het feit, dat het den eersten keer is, dat verdachte terecht staat en tevens met het gunstig re- classeeringsrapport over verdachte uitge bracht. De officier van Justitie eischte tegen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van 6 weken maar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Politierechter veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd onder toe zicht van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. De opening van het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te New York. Dr. Loudon, de Nederlandsche gezant, tijdens zijn rede Vechtpartij. Hierna stond terecht de 37-jarige bloe mistarbeider F. v. E. uit H i 11 e g o m we gens mishandeling. Verdachte had met eenige vrienden een feestje bijgewoond. Daar was o.a. een conferencier opgetreden dien de verdachte „niks" gevonden had. Van het eene woord kwam het ander en ten slotte was er een hevige ruzie ontstaan. Verdachte had zich niet kuixnen beheer- schen; hij was naar de keuken gegaan en kwam terug met een groot en scherp sla gersmes, waarmee hij wild om zich heen oeg. De 36-jarige schilder L. van Braam, uit Hillegom, die oök aan het feest had deelgenomen, had het ongeluk te, dicht bij den driftkop te staan; hij werd door het mes geraakt en bloedend gewond, waardoor hij zich onder doktersbehandeling moest stel len. De officier van Justitie zei, dat de man nen blijkbaar geducht „in de olie" waren geweest; er ontstond, zooals dat meer bij zulke omstandigheden gebeurt, ruzie om niets; de verdachte heeft als een dolleman met het gevaarlijke mes om zich heen ge slagen en toen den man getroffen, die nog wel de ruzie 'had willen sussen. „Het op treden van dezen man was wel buitenge woon gevaarlijk; de afloop had nog wel veel erger kunnen zijn". De Politierechter vroeg aan verdachte en getuige, of ze inderdaad niet „brand schoon" waren geweest. Ze gaven dit toe. De officier van Justitie zag het feit zeer ernstig in en eischte tegen hem een ge vangenisstraf voor den tijd van 1 maand onvoorwaardelijk. De Politierechter: Welnu, omdat je nog een blanco strafregister hebt, zal ik deze zaak schorsen om eerst een reclasseerings- rapport over je doen uitbrengen. De kans bestaat dus, dat het nog goed voor den feesteling afloopt. HAARLEMSCHE RECHTBANK Dierenmishandeling. Voor bovengenoemde Rechtbank stond in hooger beroep terecht de 49-jarige sla ger L. B. uit Hillegom, die bij vonnis van den kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot 2 x 10 subs. 2x5 dagen hechtenis (eisch van den ambtenaar van het O. M. 2 x 40 subs. 2 x 20 hechtenis) terzake dat hij op 6 Februari j.l. in het abattoir te Hillegom een kalf heeft ge slacht zonder een schietmasker te hebben gebruikt. Toen het kalf nog niet geheel dood was, heeft verdachte nog bovendien de achillespezen doorgesneden. Als getuige werd nog gehoord de heer J. A. v. d. Akker, uit Haag, inspecteur van dierenbescherming, die het feit geconsta teerd had. Thans werd wederom een ge tuige a décharge gehoord, de bloemist arbeider A. G. v. L. uit Hillegom. De president vond het, evenals destijds de ambtenaar, vreemd dat getuige werd toe gelaten om naar het slachten toe te zien. De president had het beter gevonden, dat getuige zich met zijn bloembollen be moeide. De officier van Justitie kon na getuigen verhoor niets anders dan bevestiging vra gen van het vonnis van den kantonrech ter. Dronken autobestuurder Vervolgens stond in hooger beroep te recht de 28-jarige koopman J. v. d. K. uit Hillegom, die bij vonnis van den Kan tonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 10 dagen hechtenis, 7 dagen hechtenis en ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden (eisch 25 subs. 10 da gen hechtenis, 10 dagen hechtenis en ont zegging om motoirijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar) terzake dat hij op 27 Jan. j.l. met zijn auto op de van de Endelaan te Hillegom tegen eenige boomen is gereden. Verdachte verkeerde onder in vloed van sterken drank. Vast kwam te vens te staan, dat verdachte reeds eerder Wegens plaatsgebrek moet de pagina voor de jeugd blijven liggen tot Maandag. V/ij geven hier de wekelijksche verjarings kalender, die tot onzen spijt toch al reeds over tijd is. Wie zijn jarig? Van 12 tot en met 18 Mei. Op 12 Mei: Jan Krol, Breestr. 149. Jeanne Koks, Dorpsstr. 314 B, Warmond. Alie van Velzen, Kort Galgew. 19. Theo van Stralen, Langeraar. Elisabeth v. da Meer, 3de Poell. Lisse. Tiny Griffioen, Mauritsstr. 24. Wim Schijf, H. Rijndijk S 94, Z'woude. Jantje de Jong, Kerkw. D 5, Reeuwijk. Kees Heemskerk, Heereweg 237, Lisse. Op 13 Mei: Marie Tol, 4e Binnevestgr. 31 Jan v. Steijn, Pioenstr. 16. Nico Warmerdam, Loosterw., Voorhout Op 14 Mei: Piet Vink, Pickéstr. 31 Noordwijk (B.) Ansje Voost, Hugo de Vriesstr. 45. Toosje v. d. Salm, Z'woude. Nico Langezaal, Zuidsingel 14 Keesje Kraan Koudekerk Hubert van Mil, Hooge Rindijk 163. Op 15 Mei. Jopie Heuzen, Willemstr. 32 Eugène v. Tuyn, N. Rijn 59 Clasienna Smit, Duink. 24, N'hout. Op 16 Mei: Jan Weber, Langebrug 25a. Adriaan Schaken'oos, Rijnd. A 263 H'woude Piet Homan, Bijdorp 15 Sassenheim. Adriaan v. d. Geest, Oud-Ade E 14 Loesje Steenbergen, Mauritsstr. 71. Bep v. Steijn, Maria Hoeve N'hout. Wim v. Veen, Weipoort B 77, Z'woude. Stef Mens, Voorstr. 46, Voorschoten. Op 17 Mei: Henk Klein, Anna Paulownastr. 12a. Wim Zoet A 34, O. Wetering. Annie Krol, Breestr. 149. Aat Pley, Lage Rijndijk 106 Annie* Hecke, Pr. Steynstr. 21a. Jacques v. Berge-Henegouwen, Aalm. 12. Henkie Walter, Wald. Pyrmontstr. 21. Simon v. Rossum, Wasstr. 4, Noordwijk (B) Op 18 Mei: Nicolaas v. d. Ploeg, Hoogmade B 315. Annie Meyer, Zonneveldstr. 12, H'woude. Tiny Bakker, St. Aagtenstr. 14. Henki Semp. Rijpwetering D140. Ik feliciteer de jarigen. OOM WIM voor een dergelijk feit veroordeeld is ge weest. Uit het getuigenverhoor kwamen even als voor het kantongerecht geen nieuwe lichtpunten naar voren. De officier van Justitie kon zich met het vonnis van den Kantonrechter niet ver eenigen. Spr. vond den duur van 6 maan den voor de ontzegging voor motorrijtui gen te besturen in verhouding met het feit te gering. Spr. vroeg bevestiging van het vonnis, behalve de ontzegging om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden en eischte verhooging hiervan tot 1 jaar. STEUNTREKKER GAF ZIJN BIJVERDIENSTEN NIET OP. De Haagsche Rechtbank veroordeelde den 40-jarigen kuiper J. de B., die onder steuning als werklooze. genoot en daarbij niet opgaf, dat hij loon ontving voor ver richte werkzaamheden, tot twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een px*oeftijd van drie jaar. De schilder J. J. P., in wiens dienst De B werkte en tegen wien twee maanden ge vangenisstraf wegens medeplichtigheid is geëischt, werd van het hem ten laste ge legde vrijgesproken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8