DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De welstand in Leiden en Omgeving Noodlottige brand te Haarlem De Bom# Cf***0"* Marinier gedood bij schoonmaken van revolver VRIJDAG 12 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9335 S)e Êcki^cHeSoii^mt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonm-tarleven sie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Het kweekschool- ontwerp Een beschouwing over den loop van zaken in de Tweede Kamer bij het Kweek school-ontwerp besloten wij gisteren aldus: Tenslotte zijn wy het ook eens met degenen, die meenep, dat de katholie ke Kamerfractie het zwaarste la tende wegen wat het zwaarste is beter had gedaan te retireeren, i n- d i e n zij niet de overtuiging had gehad, dat op een of andere wijze het ontwerp weer op gang zou kunnen worden gebracht naar het Staatsblad. Men zou hieruit kunnen lezen, dat het vaststaat, dat de katholieke Kamer fractie toen zij een amendement pro pageerde, waarvan de aanneming de be handeling van het wetsontwerp zou schor sen wist, dat dit ontwerp toch wel weer in goede banen zou komen. Dit hebben wij echter niet bedoeld te beweren, omdat wij niet weten, of de katholieke Kamerfractie die wetenschap bezat. Wij hebben alléén als onze meening willen neerschrijven, dat, als de katho lieke Kamerfractie niet de zekerheid had, dat het wetsontwerp toch wel in het Staatsblad zou komen, zij, na de onaan- nemelijk-verklaring door den minister, haar amendement had moeten intrekken, zij had moeten retireeren, terwille van het vele goede, dat verloren zou gaan, als de minister, na aanneming van dat amende ment, het geheele wetsontwerp zou in trekken. Wij zeggen: het vele goede, dat verloren zou gaan. Van onderwijzers-zijde blijkt men echter er niet algemeen van overtuigd te zijn, dat het Kweekschool-ontwerp zoo véél goeds bevat. In het „Katholiek Schoolblad- van giste ren lazen we volgend artikel (geschreven dus vóór de schorsing der beraadslagin gen over bedoeld wetsontwerp): „Het voorliggend wetsontwerp draagt den weidschen titel van „Ontwerp van Wet tot wijziging van de 1. o. wet 1920 en van daarmede verband houdende bepa lingen der pensioenwet 1922 der middel baar-onderwijswet en der wet van 11 Juni 1921", doch wordt in de wandeling kort weg aangeduid als Kweekschool-ontwerp, omdat een reorganisatie van het oplei dingsinstituut het belangrijkste punt van het wetsontwerp uitmaakt. Onder de vele ingediende amendementen is echter dat van de heeren Suring en Moller, bedoelen de den zelfstandig werkenden kweekeling uit de klas te halen, van zóó ver strekken de importantie, dat het zwaartepunt van het debat misschien wel naar dat punt zal worden verlegd. De Regeering legt met betrekking tot de opleiding, dé Kamer een vierjarenplan voor. Nog maar enkele jaren moest de oude vierjarige kweekschool vanwege de be zuiniging worden ingekrompen tot een drie jarige en nu moet de drie-jarige weer wor den uitgebouwd tot een vier-jarige. Zoo blijft er werk op het Onderwijs Departe ment. Het K.O.V. diende een verzoekschrift in om het wetsontwerp niet te willen aan- iemen. Niet omdat wij zoo gebrand zijn op de driejarige, maar omdat naar onze meening ook deze vierjarige niet voldoende is en dus het reeds zooveel jaren aanhangige opleidingsvraagstuk niet oplost. Wij vorderen de vijfjarige kweekschool met de ééne bevoegdheid. Wat de minister aanbiedt, is geen prin- cipieele en radicale verbetering van ons opleidingsapparaat, bet is een lap ep een oude sinds lang hopeloos versleten deken. Wellicht is er in de Tweede Kamer geen meerderheid, die zich vóór dit wetsontwerp zal uitspreken op grond van de overtui ging, dat het zóó goed is. Maar de Regee ring is onder geen beding bereid iets meer te geven, en, omdat men dan de vierjarige tenminste beter of althans minder slecht acht dan de krukkerige driejarige, stemt men vóór. De filosofie van het halve ei en de leege dop!" In ieder geval waardeert toch ook nog het „Katholiek Schoolblad" het Kweek school-ontwerp als een half ei. En wij zouden een uitspraak, een dui delijke uitspraak over het kweekelingen- instituut van zeer groot belang heb ben geacht. En daarvoor stond bij een ver dere behandeling van dit wetsontwerp nu de deur wagen-wijd open. Wij hebben nu de situatie van alle kan ten bezien en willen afwachten. BIJ VOLMACHT STEMMEN DOOR MILITAIREN. WETSONTWERP DOOR DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag het wetsontwerp voorschriften be treffende het stemmen bij volmacht door militairen bij de in 1939 te hou den gemeenteraadsverkiezingen, zon der debat en zonder hoofdelijke stem- mï-g aangenomen. IN EEN JAAR MET HONDERD MILLIOEN TOEGENOMEN Waren de periodieke gegevens over de vermogenspositie onzer burgerij in vorige jaren steeds teleurstellend, in het laatst- verloopen belastingjaar is vrijwel over de geheele linie een merkbare verbetering aan den dag getreden. Niet alleen, dat het aantal vermogende en dientengevolge in de vermogensbe lasting aangeslagen ingezetenen in Lei den en de omliggende gemeenten een flin ke vermeerdering heeft ondergaan, maar daarnaast blijkt het gezamenlijk bezit de zer gegoede inwoners ten opzichte van het voorafgaande jaar met méér dan honderd millioen gulden te zijn toegenomen. Zooals bekend is, zijn uit hoofde van hun vermogen slechts zij belastingplichtig, wier bezit tenminste zestienduizend gulden bedraagt. Van zulke inwoners huisvestten Leiden en de nabij gelegen gemeenten er in het voorlaatste belastingjaar tezamen 6354; in het laatste jaar bleek dit aantal te zijn gestegen tot 6695. Het volgende staatje geeft aan hoe deze aantallen over de verschillende gemeenten verdeeld wa- Aanslagen in de vermogensbelasting: 1937 1938 LEIDEN 1183 Ter Aar 36 Alkemade 90 Alphen a. d. Rijn 355 B ar wou ts waar der 17 Benthuizen 20 Bodegraven 249 Boskoop 204 Haarlemmermeer 399 Hazerswoude 97 Hillegom 187 Katwijk 170 Koudekerk 32 Leiderdorp 46 Leimuiden 39 Lisse 188 Moercapelle 21 Nieuwkoop 52 Nieuwveen 28 Noordwijk 190 Noord wij kerhout 78 Oegstgeest 447 Rietveld 26 Rijnsaterwoude 16 Rijnsburg 49 Sassenheim 87 Voorhout 44 Voorschoten 142 Waarder 28 Warmond 96 Wassenaar 1199 Woerden 215 Woubrugge 51 Zevenhoven 18 Zoetermeer 18 Zoetermeer 129 Zoeterwoude 81 Zwammerdam 46 1354 217 46 Voor Leiden en de meeste grootere plaatsen geven deze cijfers een stijging te zien, in een aantal ldeinere gemeenten liep het aantal vermogende inwoners iets terug. In de opgave ontbreken Valken burg en Leidschendam. Van Valkenburg mogen geen gegevens worden gepubli ceerd, omdat het aantal vermogende in gezetenen zoo beperkt is, dat publicatie ervan voor de plaatselijk-ingewijden be paalde aanwijzingen zou inhouden, wat niet in overeenstemming is met de geheim houding, die de fiscus aan allen waarborgt. Leidschendam bestond in 1937 nog uit Veur en gedeelten van Stompwijk en Noot dorp, zoodat de gegevens over 1938 met die van 1937 niet te vergelijken zijn. Voor het overige worden bovenstaande gegevens door twee verschillende factoren beïnvloed. Naast de veranderingen in den vermogenstoestand, d.w.z. stijging van iemands bezit boven de belastinggrens van zestienduizend gulden af daling tot bene den die grens, heeft ook de vestiging in of het vertrek van kapitaalkrachtige ingeze tenen uit een bepaalde gemeente een be grijpelijke uitwerking op deze cijfers. Het verdient daarom aanbeveling, de cijfers over 1937 zoowel als die over 1938 per dui zend zielen om te rekenen, waardoor te vens een betere vergelijking tusschen de verschillende gemeenten onderling wordt mogelijk gemaakt. Doen wij dit, dan blijkt er in Leiden en in zeventien nabijgelegen gemeenten een meer of minder beduidende vooruitgang vastgesteld te kunnen worden. Aanslagen in de ver mogensbelasting per 1000 zielen: 1937 1938 LEIDEN 15,7 17,1 Alphen a.^ d. Rijn 18,8 18,9 Benthuizen 18.2 19,9 Bodegraven 37,6 39,1 Haarlemmermeer 12,8 13.8 Hazerswoude 19,3 22.1 Leimuiden 18,2 21,4 Moercapelle 22,6 24,8 Nieuwkoop 15,1 16.— Noordwijk Oegstgeest Rijnsaterwoude Sassenheim Voorhout Waarder Wassenaar Zevenhoven Zoetermeer 16.3 51.4 22,6 14,6 12.2 30.— 71.8 16.3 24.9 Ver boven de verhoudingscijfers van de andere gemeenten uit steken die van Oegstgeest en Wassenaar. Vooral in laatst genoemde gemeente moet de sterke rela tieve vermeerderoing goeddeels worden toegeschreven aan de nieuwe vestiging van vermogende inwoners. Het Leidsche ver- houdingscijfer is ook nu nog aan den vrij lagen kant, maar het heeft in het laatst- verloopen jaar toch een bevredigende stijging ondergaan. Onveranderd bleven de verhoudingscij fers in zeven gemeenten: Aanslagen per duizend inw. in 1937 en 1938 Ter Aar 8,8 Barwoutswaarder 22,1 Boskoop 25,8 Katwijk 9,5 Lisse 20,4 Noord wij kerhout 11,1 Woubrugge 20. Het laagste cijfer van alle gemeenten in onze omgeving had en heeft Ter Aar. In de resteerende twaalf plaatsen vertoonde het verhoudingscijfer eenige verminde ring, nl. in: 1937 1938 '.lkemade 14,3 13,7 Hillegom 16— 16 Koudekerk 17,4 16.2 Leiderdorp 15.2 13,7 Nieuwveen 15.9 14,8 Rietveld 38.9 37,3 Rijnsburg 10.2 9,4 Voorschoten 21,4 21. Warmond 31,2 30,9 Woerden 25,3 24,7 Zoeterwoude 18,4 18. Zwammerdam 18.17,4 In een volgend artikel zullen wy na gaan welke wijzigingen het laatstverloopen belastingjaar gebracht heeft in het ge middeld bezit der aangeslagenen. Bewoner ln de vlammen omgekomen In den afgeloopen nacht heeft in een bovenhuis aan de Hertzogstraat te Haarlem een hevige brand gewoed, welke noodlottige gevolgen heeft ge had. De bewoner, de dertigjarige as suradeur F. de la Chambre, is namelijk in de vlammen omgekomen. Bij de na- blussching vond men het gedeeltelijk verkoolde lijk in de keuken. De brand werd vannacht omstreeks vier uur ontdekt door een agent van politie, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. Een buurman, die door het geknetter was ontwaakt, wist zich door het inslaan van een ruit toegang tot het bovenhuis te ver schaffen. In de slaapkamer wa^ niemand aanwezig, zoodat de buurman in de ver onderstelling verkeerde, dat de bewoner niet thuis was. Hij wekte daarna den be woner van het benedenhuis, den heer Post man. Diens slaapkamer bevond zich onder de brandende keuken en nauwelijks was de heer Postman opgestaan, of een ge deelte van het plafond stortte naar beneden. De brandweer tastte het vuur, dat voor namelijk in de keuken aan de achterzijde van het bovenhuis woedde, met. drie stra len op de waterleiding aan. Na een half uur waren de vlammen gedoofd en toen een der brandwachts in 't grootendeels uitgebrende bovenhuis een onderzoek instelde, deed hij de ontstellende ontdekking, dat in de keu ken het gedeeltelijk verkoolde lichaam van den heer de la Chambre lag. Het werd met een ziekenauto naar een der ziekenhuizen vervoerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omwonenden heb ben verklaard, dat de heer de la Chambre, wiens echtgenoote in het ziekenhuis ligt, daar zij enkele dagen geleden moeder i. geworden, laat thuis gekomen is. Waar schijnlijk heeft hij in de keuken een petro leumkachel aangestoken en men vermoedt, dat hij deze-per ongeluk heeft omgestooten, waardoor de brand zou zijn ontstaan. Uit het feit, dat de waterkraan na den brand nog liep, leidt men af, dat de bewoner nog gepoogd heeft het vuur te blusschen. ooet reeds nu haar intrede bu ALLEEN MORGEN bl| .»nl«>°P ""rTljT in een o n x e r gratis kom met goudvissen 0„„ .dv.rt.nll. OP PM Bij het schoonmaken van revolvers heeft zich vanmorgen omstreeks acht uur in het mariniers kamp te Hoek van Holland een ernstig ongeluk voorj daan, waarbij de marinier D. J. Compas te Rotterdam, het leven verloor. Plotseling ging een der revolvers af, waardoor C., die met het reinigen der re volvers was belast, werd getroffen. Nog even heeft hij geleefd, doch toen gaf hij den geest. DE WERELD IN VOGELVLUCHT PARIJS. De Fransche minister-pre sident heeft gisteren een groote rede ge houden in de Kamer, waarmede hij een geweldig succes heft bereikt. Hij was zeer beslist in zijn uitlatingen en liet er o.a. geen twijfel over bestaan, dat Frankrijk zal ingrijpen, indien Polen wordt aangeval len. De Engelsche minister-president heeft tegelijkertijd een rede uitgesproken voor een gehoor, waarvoor men een dergelijke rede niet zou verwachten, n.l. voor een vrouwenvergadering. Hij heeft daarin Da- ladiers verklaringen krachtig ondersteund en met name ook de houding van Enge land ten opzichte van Polen onderstreept. De „Times" noemt deze niet aangekon digde rede van minister-president Cham berlain een der belangrijkste, welke hij ooit heeft gehouden. De „Daily Telegraph" schrijft, dat er misschien nooit een tijd is geweest, dat twee vrije, democratische lan den, zoo volkomen eensgezind zijn geweest, als thans Frankrijk en Engeland. Men heeft dikwijls gezegd, dat niemand ooit volledig zeker is van de Britsche be doelingen. Thans kan niemand dit zeggen. Noch de Duitsche rogeering, noch iemand anders heeft het minste excuus voor een misverstand. Uit de redevoeringen van de beide pre miers viel een besliste toon en een ferme vastberadenheid te beluisteren. Merkwaardig is, dat thans de heele Fran sche Kamer achter Daladier stond. Zelfs d» communisten juichen de woorden van Daladier toe, ongetwijfeld omdat hij een lans heeft gebroken voor een samenwer king met de Sovjets. De communistische „Humanité" schrijft zelfs: „In deze rede zullen alle Franschen, welke dezen naam waardig zijn, woorden vinden, welke hun eigen gevoelens en eigen wil weerspiege len." De ontvangst van Daladiers rede is een groote manifestatie geworden van de her wonnen Fransche eenheid. ROME. Naar vernomen wordt, schij nen Hitler en Mussolini op het vredes-ini- tiatief van den Paus geantwoord te hebben, dat het li.i. heelemaal niet urgent is om tot spoedeischende maatregelen over te gaan, daar zij den vrede in Europa niet in ge vaar achten. Is dit een aanwijzing dat Duitschland en Italië voorloopig gaan in binden? Laten wij het hopen. PRINS PAUL BIJ DEN PAUS ROME, 12 Mei (A NP.) Z.H. de Paus heeft vanmorgen den prins regent Paul van Joego-Slavië en zijn gemalin prinies Olga in plechtige audiëntie ontvangen. De prins droeg by deze gelegenheid de ver sierselen der hem door den Paus verleende Orde van de Gouden Sporen. In aan sluiting hierop bracht de prins een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Mgr. Maglione, die hem daarna een tegenbe zoek bracht. Dll nummer bestul vier bladen. nil VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Fransche minister-president Daladier heeft gisteren een krachtige rede gehou den, welke tot een ovatie van de geheele Kamer leidde. (3de blad). Ook de Britsche minister-president Cham berlain heeft een stevige rede gehouden. (3de blad). Hitler en Mussolini zouden den Paus ge antwoord hebben, dat de Europeesche vrede niet in gevaar verkeert. (3de blad* Binnenland Wetsontwerp inzake stemmen bij vol macht door militairen heden aangenomen. (Isle blad). Marinier te Hoek van Holland bij schoon maken van revolver gedood. (1ste blad). Bij een brand te Haarlem is de 30-jarige bewoner omgekomen. (l6te blad). Vuurzee legt warenhuis te Groningen in de asch. (4de en 1ste blad). Bij een boerderijbrand te Diever kwa men 24 stuks vee in de vlammen om. (4de blad). Sport en Wedstr!|den Overeenstemming bereikt tusschen den Kon. Ned. Zwembond en de Katholieke Zwemclubs. (3de blad). PROTEST VAN BRITSC1IEN AMBASSADEUR TE TOKIO. Barbaarschlicdcn in den oorlog. TOKIO. 12 Mei (A.N.P.). De Britsche am bassadeur te Tokio. Craigie, heeft vanoch tend krachtig bij den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Arita, gepro testeerd tegen het bombardement van Tsjoengking door Japansche vliegers. Craigie wees er in het bijzonder op, dat de Britsche ambassadeur in China, Archibald Kerr, ternauwernood is ontsnapt aan vier bommen, die op het consulaat-generaal zijn gevallen. De leden van de Britsche ambas sade en het personeel van het consulaat hebben zioh tengevolge van het Japanschc bombardement in doodsgevaar bevonden, terwijl geen Chineesch luchtdoelgeschut binnen een mijl afstand van het consulaat stond opgesteld. Verder wees Craigie op het onmensche- lijke van een bombardement met brand bommen van een zoo dicht bevolkte stad als Tsjoengking. LAGERHUIS-NIEUWS LONDEN. 12 Mei (A.N.P.) —'Minister president Chamberlain heeft vanochtend in het Lagerhuis verklaard, dat hij bereid was vanmiddag even voor vier uur een verklaring af te leggen inzake de overeen komst met Turkije. Verder zeidc de minister-president, dat de regeering bereid is de meest vérgaan de faciliteiten tc verleenen voor iedere vestiging van emigranten in Britsch- Guyana, waartoe de vluchtelingen-organi saties zouden besluiten. De regeering hoopt, dat maatregelen zullen worden ge nomen tot het beginnen met vestigen in het najaar van 1939 en dat, met goeden wil en medewerking van alle betrokkenen, een vestiging op groote schaal mogelijk zal blijken, hetgeen aanmerkelijk zou bij dragen tot het oplossen van het moeilijke vraagstuk der vluchtelingen. De minister-president voegde hieraan toe, dat de regeering aanneemt, dat deze poging tot vestiging zal worden gefinan cierd uit particuliere bronnen en wordt geleid door deskundigen, die worden aan gewezen door de vluchtelingen-organisa ties, die op de eerste plaats verantwoorde lijk zijn. De regeering van Britsch-Guyana is be reid tot volledige samenwerking en zal ad ministratieve krachten ter beschikking stellen en de Britsche regeering zal even eens de vluchtelingen-organisaties de noo- dige medewerking verleenen. De Britsche regcering is van meening, dat iedere mogelijkheid van vestigen op groote schaal afhankelijk is van de moge lijkheid van industrieele ontwikkeling en zij zal zooveel in haar vermogen is, mede werken tot het scheppen van werkgele genheid in industrie voor de vluchtelin gen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1