Groote warenhuisbrand te Groningen VRIJDAG 12 MEI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 GEMENGDE BERICHTEN PERSONENAUTO RAMT EEN CAFé. Groote schade aangericht. Eenige meisjes gewond. Gisteravond waren in het café van den heer Ten Benzei te Beek (Gld.) twintig meisjes bijeen voor een afscheidsavondje van haar naaikrans. Er werd gedanst, waarbij de heer Ten Benzei piano speelde. Omstreeks tien uur werd dit feestje wreed verstoord, doordat een personenauto pardoes het café inreed en in haar vaart groote ravage aanrichtte, terwijl daahbij ook eenige meisjes gewond werden. Een vertegenwoordiger van de bier brouwerij „de Klok" uit Groenilo kwam per auto uit de richting Beek. Hij reed met groote snelheid en in den bocht van den weg, juist bij het hotel Ten Benzei, raakte Mj de macht over zij-n stuur kwijt. In volle vaart schoot de wagen door den muur en het raam het café binnen en kwam eerst aan de achterzijde van de zaal, waar de piano stond, tot staan. De heer Ten Ben zei geraakte hierdoor bekneld. Hij kwam er echter vrij goed af en had alleen schaaf wonden opgeloopen. In het café was veel schade aangericht en door glasscherven en splinters waren ook eenige meisjes gewond. De ongeveer twintigjarige mejuffrouw Heu- veling scheen er het ernstigst aan toe. Zij geraakte bewusteloos. Twee andere meisjes kregen snij wonden, terwijl de overigen kwetsuren van onbeteekenenden aard op liepen. De chauffeur had inwendige kneu zingen bekomen. Inmiddels was geneeskundige hulp inge roepen. Dokters uit 's-Heereniberg en Zed- dam waren spoedig aanwezig. Het bleek echter, dat niemand ernstig gewond was. Het bewustzijn bij mejuffrouw Heuveling was spoedig teruggekeerd en nadat de meisjes waren verbonden, konden zij naar haar woningen in Beek terugkeeren. De geneesheeren achtten het echter noodig, dat de chauffeur naar het ziekenhuis werd overgebracht, waarop hij naar Arnhem is vervoerd. Zijn toestand is echter niet ern stig. De politie uit Beek en omgeving stelt een uitgebreid onderzoek in. De chauffeur was vermoedelijk onder invloed van sterken drank. JONGETJE DOOR TRACTOR. OVERREDEN Gistermiddag is in Foeliestraat te Am sterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan een vijfjarig knaapje, wonende in die straat, door eigen onvoorzichtig heid het slachtoffer is geworden. Het ven tje klom n.L zonder dat de chauffeur het bemerkte op een oplegger welke aan een tractor gekoppeld was. Toen het voter- tuig in beweging kwam viel hij er af en kreeg de tractor over het lichaam. Het jeugdig slachtoffer is met ernstige kwet suren naar het Binnengasthuis overge bracht. VIJFJARIG JONGETJE DOODGEVALLEN Te Amsterdam heeft gistermiddag op de Ruysdaelkade een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een vijfjarig jongetje den dood vond. Het ventje, dat alleen thuis was, zag kans op het dak te klimmen. Hier kwam de jongen te vallen met het noodlottig gevolgd, dat hij over den rand van het dak sloeg en naar beneden stortte. De knaap bleef dood op straat liggen. Het lijkje is naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. KINDJE IN SODAWATER VERDRONKEN In een onbewaakt oogenblik is het vijf tien maanden oud kindje van het echt paar A. Manniëri, wonende Kruisstraat te Hoeven, in een teil sodawater gevallen. Hoewel de moeder reeds kort na het on geval de vreeselijke ontdekking deed, mochten pogingen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, niet meer baten. Dr. Dortmond kon slechts den dood constateeren. BABY IN BEDJE GESTIKT Te IJmuiden is een kindje van tien maanden van de familie D. uit de Zander straat op tragische wijze om het leven ge komen. Terwijl de baby in de wieg lag is het met laken en dekentjes aan het woelen geraakt en hierbij zoo danig verward, dat het stikte. PORTEFEUILLE MET GELD VERLOREN Een bewoner van Barendrecht heeft by de politie te Rotterdam aangifte gedaan, dat hij bij een loket van het station Beurs een portefeuille heeft laten liggen, waarin 700 zat. Toen hij later de portefeuille miste en hy navraag in het station deed bleek deze verdwenen. EEN KRASSE 101-JARIGE Gisteren heeft de heer T. Polder, wonen de te Battenoord, gemeente Nieuwe Tonge, onder groote belangstelling zijn lOlsten verjaardag gevierd. Toen de heer Polder verleden jaar zijn eeuwfeest vierde, mocht hy van H.M. de Koningin een fauteuil ont vangen. Hij is tevens de oudste inwoner van Goeree en Overflakkee en maakt nog eiken dag een wandeling. EEN VUURZEE, WELKE OOK OMLIGGENDE PANDEN AANTASTTE Personeel en bezoekers wisten zonder ongelukken het gebouw te verlaten Een brand, zoo&ls Groningen in geen jaren heeft gekend, heeft gisteravond in het centrum van de stad gewoed. Om zeven uur ontstond het vuur in het warenhuis T.A.N.T.E. aan de Vischmarkt aldaar. In een korte spanne tyds stond het ruim twintig meter hooge, vierkante gebouw, waarin een geweldige zuiging stond, in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit en tastte energiek de vuurzee aan. Zoowel aan de voorzijde, aan de Vischmarkt als aan de achterzijde, in de Soephuisstraat, werd met vele stralen de strijd tegen de vlammen, die meters hoog boven het brandende gebouw uitsloegen, aangebonden. In allerijl ging men over tot het ontruimen van de omliggende wonin gen. Ook de juist opgerichte kermiskramen op de Vischmarkt, die zich op korten af stand van het warenhuis bevonden, werden ontruimd. Men trachtte ze af te breken, doch de gloed van de vuurzee belemmerde dit werk ten zeerste. Om vijf minuten over half acht stortte met donderend geraas het achterste ge deelte van het groote gebouw in, waarbij met een enormen knal een vat benzine ont plofte. Kort daarop werd ook de aangren zende meubelzaak van de firma Mart in us ernstig door de vlammen aangetast, even als aan de andere zijde de boekhandel der finma Noording en de ijzerhandel van de firma Wigboldus. Even later tasste het vuur ook de rechts van het warenhuis ge legen panden, het fotografisch atelier Cine- Photo en het London House, een zaak in regenkleeding aan. Tegen half negen sloeg het vuur over naar het rechts van het warenhuis op twee huizen afstand gelegen perceel van de firma Ferwerda, een handel in damesstof- fen. De brandweer hield dit gebouw voort durend nat. Behalve het vat benzine, dat zich in het gebouw bevond waren nog en- kale vaten butagas op de gelijkvloersche verdieping aanwezig, doch deze kon men tijdig uit het gebouw verwijderen. Op het oogenblik, dat de brand bij TA.N.T.E. uitbrak, was het bedrijf in vollen gang. Behalve het bijna honderd man groote personeel, waren ook vrij veel bezoekers in het op de eerste étage gelegen café aanwezig. Voor zoo ver gisteravond bekend was, hebben allen het gebouw tijdig en zonder on gelukken kunnen verlaten. Duizenden Groningers sloegen het blus schingswerk gade, doch werden door de po litie op gepasten afstand gehouden. De militairen van het garnizoen te Gro ningen werden ontboden om de politie be hulpzaam te zijn. Tot een wijden cirkel zette de politie de omgeving af. Al het beschikbare brandweer materiaal was in actie, ook de drie spuiten, welke gistermorgen te Groningen in dienst zijn gesteld, ten behoeve van de luchtbe scherming, deden dienst Dank zy de om standigheid, dat aan de achterzijde van het groote gebouwencomplex een binnen plaats ligt, kon het vuur zich hier niet uit breiden. Aangezien de druk op de waterleiding kort na het uitbreken van den brand niet groot genoeg was, werd het reservereser voir op de Vischmarkt, op last van den commandant van de brandweer, den heer P. Ploegh, die het blusschingswerk leidde, in gebruik genomen. Op het terrein van den brand waren aan wezig de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Ho- man, en de burgemeester van Groningen, mr. P. W. H. J. Ccrt van der Linden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men tot nu toe in het duister. Nadere bijzonderheden. Later op den avond vernamen wy nog, dat een lid van het personeel in het gelijk- straatsche gedeelte het vuur het eerst had ontdekt. Hij waarschuwde oogenblikkelyk de anderen, zoodat iedereen, ook degenen, die zich op de verd if pingen bevonden, zich bijtjjd6 in veiligheid kon «tellen. Om tien uur kon het gevaar voor uitbrei ding geweken worden geacht. Van de vyf aangrenzende perceelen, waarop het vuur vat had, zyn de bovenverdiepingen gedeel telijk uitgebrand, of kregen aanzienlijke waterschade. Ook het aan het warenhuis grenzende café Barling in de Soephuis straat is gedeeltelijk door het vuur ver woest. Dank zij het ontbreken van wind heeft deze brand geen catastrophale afmetingen aangenomen. De nieuwe tot 27 meter reikende Metz- ladder bewees voor dr eerste maal zijn uit nemende diensten bij de blussching en de nablussching. Deze na blussching nam den geheelen nacht in beslag,-; De brandweer hield een waakzaam oog op den voorgevel, welke weliswaar nog overeind staat, maar toch zeer wankel is geworden. Om elf uur stond nog een duizendkop pige menigte het blusschingswerk gade tc slaan. Marechaussees zorgden hier mede voor het handhaven van de orde. Leden van de Roode Kruisafdeeli®|g en van de E.H. B.O. waren op hun post voor het eventueel verleenen van hulp. De schade, welke nog niet is te schatten, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Een brand zooals men de laatste tientallen jaren niet ug. De brand heeft een omvang gehad, zoo als het tegenwoordige geslacht die in het noorden des lands nog nimmer heeft ge kend. Men zou de vuurzee kunnen ver gelijken met die van den brand in de Gale ries Modernes onlangs te Utrecht. T.A.N.T.E., een afkorting van „Tweede Algemeenc Nederlandsche Tentoonstel- lings-Expositie" was ondergebracht in een gebouw, dat een lengte had van circa 60 meter, een breedte van ongeveer 25 meter en een hoogte van ongeveer 20 meter en dat thans in enkele uren door het alles vernietigende vuur is vernield. Vroeger was in dit groote pand. dat toebehoorde aan een naamlooze vennoot^chaÉtae Fransche bazar ondergebracht. Reeds in het begin ider crisisjaren had deze instelling mei ocl groote verliezen te kampen, dat zij uit U^j gebouw verdween. Sinds ongeveer vijl jaren zetelde „T.A.N. T.E." in het gebouwen complex. Een groot aantal firma's had er verkoopstands ge huurd, er was een lunchroom in gevestigd en een automatiek. Het gebouw zelf was verzekerd, daarentegen vele standhouders niet en uit dien aard der zaak hebben velen zeer groote schade geleden. Een der stand houders, die zich in den loop van den avond naar het gebouw begaf, cn onderweg hoor de, dat het gebouw in brand stond, raakte hierdoor zoo onder den indruk, dat hij be wusteloos op straat Viel. De Groningsche brandweer onder de be proefde leiding van ^haar commandant. P. Ploegh en van den hoofd brandmeester Roos verdient een woord van hulde voor de wijze, waarop zij deze bijzondere kracht proef heeft doorstaan. V ia vier motorspuitcn en een paar babyspuiten van den luchtbe schermingsdienst werden onmetelijke hoe veelheden water ia-4iei brandende gebouw geworpen en er werden 4000 meter slang uitgelegd. Duizenden Groningers trachtten het indrukwekkendjchouwspel van zoo na bij mogelijk gade te slaan, doch de omge ving was in zoo wijden omtrek afgezet, dat men eigenlijk niets «neer zag dan de hel roode vuurgloed boven het centrum der oude stad, temidden waarvan de Martini toren zoo fier en zoo trotsöh troont. Een paar honderd militairen van het Groning sche garnizoen verleenden de gemeentelijke politie, die bijna geheel in den binnenstad was samengetrokken, een zeer gewaar deerde assistentie en met de bajonetten op de geweren hielden zij het nieuwsgierige pübllek op een zeer groot en en veiligen af stand. De schade en vooral de waterschade, welke aan aangrenzende perceelon is toe gebracht, blijkt zeer groot te zijn. In al deze perceelen zijn winkelbedrijven ge vestigd en vooral de hier opgeslagen goe deren hebben door het vuur en het water zeer geleden. Militairen nemen taak van brandweer over. De brandweerlieden, wier taak in den beginnen byna hopeloos leek, doch dank zy wier taaie volhardendheid een groote ca tastrophe is kunnen worden voorkomen, waren laat in den avond zoo vermoeid, dat hun taak werd overgenomen door militai ren, die zich met net nablu^chingswcrk bezig hielden, hetgeen nog vele uren zal moeten duren. Ook bestond er omstreeks middernacht ernstig gevaar, dat de voor gevel zou instorten. Men heeft met deze mogelykheid ernstig rekening gehouden en voorzorgsmaatregelen genomen. Omtrent de schade konden vannacht nog geen bedragen worden genoemd. Het verkeer in de binnenstad moest den geheelen avond en den geheelen nacht wor den omgelegd. Vannacht om twee uur was het nablus- schingswerk nog in vollen gang cn in de straten, welke het gebouw omgeven lagen nog ettelijke slangen. Naar de comman dant van de brandweer, de heer P. Ploegh, mededeelde, zou het nablusschingswerk een geheelen nacht cn ook nog een gedeelte van den ochtend worden voortgezet. Van het 200 man sterke detachement mi litairen, dat zoowel aan het blusschings werk als aan de afzetting van het terrein deelnam, kon omstreeks middernacht dc helft weder inrukken. Tegen drie uur in den nacht zyn de overige manschappen naar de kazerne teruggekeerd. Hun komt een woord van lof toe voor hun kranige hou ding. Het café Bierling, in de Soephuisstraat, is niet, zooals aanvankelijk gemeld, gedeelte lijk door brand verwoest, maar het bekwam veel waterschade. Naar .wij vernamen is de heer Noording, die voor zaken in dc hoofdstad vertoefde en wiens woning aan de achterzijde afbrandde en verder veel waterschade bekwam, niet verzekerd. De vermoedelijke oorzaak. Omtrent dc oorzaak van dezen grooten brand wordt de mogelijkheid veronder steld, dat tijdens het vischba'kken door het personeel op een Buta-gastoestel er een ont ploffing zou hebben plaats gehad. Den ge heelen nacht was er in de omgeving van den brand nog veel publiek op de been. Van de vele autoriteiten, die het blus schingswerk gadesloegen, noemen wij nog den officier van justitie cn eenige leden van de rechterlijke macht, alle wethouders van Groningen en vele leden van den Ge meenteraad. Ook de hoofdcommissaris van politie, de heer J. J. Tonckens, was onaf gebroken op het terrein van den brand aanwezig. Te twee uur vannacht stond de groote voorgevel van het pan-d nog over eind, doch de brandweer nam maatregelen voor het geval deze mocht instorten. Dc brandweer is vanmorgen om tien uur ingerukt. Na 15 uur van ingespannen arbeid zyn de Groningsch' brandweer en de haar assisteerende militairen er in geslaagd den brand vanmorgen om ongeveer tien uur volledig onder de knie tc krijgen, waarna de brandweer de militairen waren reeds eerder naar de kazerne teruggekeerd - ingerukt. Dc voorgevel stond weliswaar nog steeds overeind, doch, aangezien het instortingsgevaar zeer groot is, zou hij in den loop van den dag worden omverge trokken. Eerst wanneer de voorgevel zal zijn om vergetrokken, zal het mogelijk zijn de schade, toegebracht aan de winkelbedrij ven, aan weerszijden van het verwoeste warenhuis nauwkeurig vast te stellen, waarna maatregelen kunnen worden geno men tot herstel daarvan. Het gebouw, waarin TA.N.T.E. was on dergebracht, behoorde nog steeds toe aan de N.V. Galeries Modernes, hoewel deze maatschappij het zelve niet meer exploi teerde, omdat dit niet rendabel bleek te zijn. Het gebouw is bij een groote Amster- damsche assurantiemaatschappij verze kerd voor een bedrag van rond 100.000. Men heeft niet den indruk, dat er weer een nieuw warenhuis zal verrijzen. Een felle brand verwoestte Donderdagavond te Groningen het warenhuis T.A.N.T-E. Een overzicht tijdens den brand BOERDERIJBRAND TE DIEVER. Vier cn twintig stuks vee in dc vlammen omgekomen. Gisteravond heeft een felle brand de i ierij van'den landbouwer J. Doggen, te Diever, geheel in de asch gelegd. Dc in boedel ging verloren, terwyl twee kalveren en twee en twintig varkens in de vlammen omkwamen. Toen de brand uitbrak, waren de bewo ners met de buren op een bruiloft. Het vuur werd ontdekt door eenige brui- loftsgar.gers, die te half twaalf huiswaarts keerden. Zy sloegen alarm met het gevolg, dat er een run ontstond van feestgangers naar het brandende huis. Gelukkig slaagde men er in de drie kin deren. die alleen thuis waren, te redden. De brandweer kon tegen de enorme vuur- <e niets uitrichten. Dank zij de gunstige windrichting be stond er geen gevaar voor overslaan naar de belendende perceelen. De landbouwer was slechts laag verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. DE KNOEIERIJ BIJ DE STEUN- VERLEENING TE WEESP Een schadepost van ruim J* 8000. De minister van Sociale Zaken heeft een rapport doen samenstellen over de km# .erjjen, welke te Weesp bij de steun verlening aan werkeloozen zyn voorge komen. Uit dit rapport blykt, dat in een groot aantal gevallen steun is uitgekeerd aan menachen, die er geen recht op had den. Voorts waren verscheidene bedragen verantwoord met valsche handtcekeningen, bedragen welke meetelden bij de ver leening van het rijkssubsidie. De minister heeft grond voor de ver onderstelling, dat B. en W. steeds uitkce- ringen aan zieke ondersteunden in strijd met de voorschriften voor subsidie in re kening hebben gebracht Hij wil niet ver- I r teruggrijpen dan 1935; het bedrag dat dan ten onrechte is gedeclareerd stelt de minister op 3120. In totaal zal de gemeente 8022.49 aan het Rijk moeten terugbetalen. Dit bedrag zal van het subsidie voor 1938 worden af gehouden. B. en W. «tellen thans den raad voor de begrooting hiermede in overeenstem ming te brengen. De beide ambtenaren, dl bij de onregel matigheden betrakken zijn, zijn nog steeds geschorst, met behoud van salaris. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN De „Roode Radio Omroep" oefende critiek op de regeering In den nacht van 10 op 11 Mei omstreeks half één is door den radiocontrolcdienst der PTT in samenwerking met <!-• Gem. politie tc Rotterdam een clandestiene zen der in beslag genomen in een perceel in de van Vlooswijkstraat te Rotterdam. De zender werkte op de 301 M., onmid dellijk na het VARA-programma, onder den naam „De Roode Radio-Omroep". Tegen de betrokken personen zal proces verbaal worcl.n opgemaakt. 't Is dc laatste maanden, aldus lezen wc in de „Msb.", geen ongewoon verschijnsel geweest, dat, wanneer de VARA haar uit zendingen des avonds had beëindigd, een geheime zender op dezelll-* golflengte po litiek cn 'dan meestal van geen hoog ge halte ging bedryven in den aether. De bevoegde instanties zijn zorgvuldig gaan speuren en men slaagde erin enkele clan destiene zenders te achterhalen. De laat ste weken en dit meestal op Woensdag of Zaterdag werd desnachts om 12 uur, na af loop van het VARA-program, weer door 'n geheimen zender een korte uitzending verzorgd, welke uitzending behalve dan door de „internationale" werd aangekon digd met: „Hier dc roode omroep". Gisteravond, of liever vannacht werd hetzelfde spelletje weer herhaald. Nauwe lijks was de VARA-uitzending om twaalf uur besloten of ev klonk weer een onbe kende stem uit den luidspreker, welke afkomstig bleek van een meneer, die zeide revolutionnair-socialist te zijn en zich daarna te buiten ging aan critiek op de regeering. Ongeveer een kwartier is de zender aan hei woord geweest en de omroeper had nog net de gelegenheid om - met veel bravour aan tc kondigen, dat men Zaterdagnacht wederom zou uitzenden, toen aan het kortstondig bestaan van dezen aethcr- piraat al een eind was gemaakt. De radio-controlc-dienst der PTT had namelijk ook deze uitzending opgevangen cn deze slaagde erin. in .amenwerking met den justitltieelen dienst van het hoofd bureau den zender op te sporen, die zich bleek te bevinden in een pand in den Van Vlooswijkstraat (Blijdorp). Terstond werd 'n inval gedaan in genoemd perceel, dat door de peilapparaten werd aangegeven als de standplaats van den zender en inder daad werd deze daar aangetroffen. De man, in wiens woning de uitzending plaats had gehad bekende aan dc recher che lid te zijn van de Rev. Socialistische Arbeidersparty. Behalve deze bewoner, de 39-jarige behanger W. J. M. en diens cchtgenootc, werden nog in het huis aan getroffen de 34-jarige J. H., secretaris van de afdceling Rotterdam van dc R.S.A. P., de 32-jarige meubelmaker P. S. en een inwonend kostganger de 35-jarige ijzer- viechter J. J.v. d. H. Alle personen wer den naar het hoofdbureau van politie over gebracht, alsmede de 38-jarige G. de W., die juist de woning wilde binnengaan, toen de recherche naderde. Beide „woordvoerders" alsmede de be woner van het pand zyn in het hoofd bureau ingesloten, terwijl tegenover de overige personen proces verbaal is opge maakt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13