Krachtige rede van Daladier De groote vraag is - samenwerking oi geweld Het vredesinitiatief van den Paus Onverwachte rede van Chamberlain BUITENLAND RECHTZAKEN VRIJDAG 12 MEI 1939 DE LEïf-SCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Daladier krlfgl een ovatie Do Fransche minister-president Da ladier heeft gistermiddag in de Fran- sche Kamer een regeeringsvcrklaring afgelegd, waaruit een toon van vastbe radenheid klonk, welke een zeer goe den indruk maakte. Toen na afloop, de prpmier 't speek gestoelte verliet, rees heel de Kamer overeind en het intense gejuich groei de tot een ovatie, waaraan heel de Ka mer, van rechts tot uiterst links, deel nam. Daladier begon zijn rede met een hulde fan de jongemannen, die te land, ter zee en in de lucht Frankrijk en zijn imperium beschermen tegen alle bedreigingen. Eigen lijk, zoo vervolgde de premier, moeten wij hel geheele land in die hulde betrekken, aangezien het reeds zoo talrijke weken 1 rjst'besloten het hoofd biedt aan de beproe vingen, waardoor men zijn moreelen weer stand zou willen verzwakken. Hoe verschei den en verwikkeld de problemen ook zijn, één is er die ze alle beheerscht: de kwestie of overheersching dan wel samenwerking Europa's lot zal zijn. Inderdaad, de groote vraag is, of de verschillende belangen, welke de volken scheiden, geregeld zullen worden door vreedzame samenwerking of door geweld en macht. Is het noodig, hier te herinneren aan de geschonden overeenkomsten, de verdwe nen landen of de landen, die werden onder worpen in weerwil van de meest plechtige beloften; beloften, afgelegd op hetzelfde oogenblik, dat in het geheim tegenoverge stelde besluiten werden genomen. Moet ik herinneren aan economische eisc+ien, die sommigen landen werden gesteld, en die slechts tot voorwendsel dienden voor po litieke strevingen. Moet er aan herinnerd worden, dat, ter wijl men niet ophoudt den vrede aan te roepen, legers worden gemobiliseerd, es kaders de zeeën doorklieven, luchtvloten zich concentreeren en dat twintig jaar na den oorlog milioenen mannen opnieuw de wapens dragen? Maar, de liefde tot den vrede is bij alle volken zóó sterk, dat men den vrede wel moet aanroepen, om gewelddadige onder nemingen te kunnen verbloemen. Is dat vrede, als men het gebied van andere sta ter binnenvalt? Bestaat de vrede in het stellen van aldoor nieuwe eischen, die een conflict kunnen veroorzaken, in het on derdompelen van heele volken in de ellen- do, wijl men hen steeds dwingt tot nieuwe bewapening, welko volkomen overbodig zou worden door de internationale samen werking, die hun aangeboden wordt. Frankrijk kent geen haat. Het koestert oprechte sympathie voor alle volken. Het weet trouwens door een lange ervaring, dat oorlog geen enkel der bestaande vraag stukken zou oplossen, dat die oorlog in tegendeel een oplossing moeilijker en nood- lottiger zou maken Het is van meening, dat in een wereld welker natuurlijke rijk dommen vertienvoudigd zijn door de uit vindingen der wetenschap ieder volk ge makkelijk zijn aandeel in het geluk en de vrijheid zou kunnen krijgen. De volken weten het wel, en zij zijn er trotsch op het te kunnen getuigen, dat Frankrijk hen n ét bedreigt, dat het verlangt met alle sa men te .werken en geen enkel wil over- heerschen. De solidariteit tusschen Engeland en Frankrijk is hechter en vertrouwelijker aan ooit. Zij blijft de basis der Fransche politiek en wij zullen dien grondslag niet laten verzwakken door intriges of door hatelijke en leugenachtig propaganda Op het oogenblik, dat het Britsche volk, brekend met een eeuwenlange traditie, zich vrij den dienstplicht oplegt, hernieuwt het Fransche volk zijn broederlijken groet aan Engeland. Ongetwijfeld heeft ons land altijd ver klaard, voorstander te zijn van de leerstel ling, die door een algemeen accoord een vereeniging wil tot stand brengen van alle mogendheden, die hun veiligheid willen waarborgen. Maar de ervaring van de afge- loopen twintig jaar heeft ernstige moeilijk heden voor een dergelijke algemeene over eenkomst aan het licht gebracht. Hoe meer volken men tracht te vereenigen in een dergelijke overeenkomst, des te meer verliest de overeenkomst aan nauwkeurig heid en kracht, doordat iedere staat be perkingen of voorkeur in die overeen komst wenscht in te lasschen. Daarom heb ben wij duidelijke en eenvoudige overeen komsten gesloten met de volken, die zich met ons willen vereenigen voor de ge meenschappelijke verdediging van hun en enze levensbelangen. In andere streken van Europa hebben wij, in overleg met Enge- iar.d, zekeren staten een spontane en een zijdige garantie gegeven. Zoo hebben wij op 20 Maart Roemenië laten weten, dat wij het onmiddellijk te hulp zouden snellen als het zou worden aangevallen. Ook Griekenland hebben wij onzen onmiddellijken bijstand beloofd in geval van een aanvalsbedreiging. Verder hebben wij, na het bezoek van minister Beek aan Londen en de belofte van weder- kterige garanties door Engeland en Polen in overleg met dit nobele en moedige volk de noodige maatregelen genomen, die ver- eischt zijn voor het onmiddellijk inwer kingtreden van ons alliantieverdrag. Ik herinner in dit verband aan de verklaring, oJe ik op 13 April tegenover de pers heb aigelegd. Die verklaring krijgt haar volle beteekenis op het oogenblik zelf, dat Polen waakt voor de verdediging van zijn levens belangen. Wij onderhandelen met Turkije over een garantie-overeenkomst voor de handha ving van den vrede in het Oostelijk deel dei Middellardsche Zee, waar onze belan gen solidair zijn. Tenslotte achten wij het zeer wenschelijk dat de sovjet-unie deelneemt aan dezen gemeenschappelijken arbeid van weder- zijdschen bijstand. De vrede wordt behouden of veroverd aldus vervolgde Daladier door vol hardenden dagelijkschen arbeid, door den standvastigen wil van een geheel volk dat kerend is tot het brengen van ieder offer voor het behoud van din vrijheid. De nationale verdediging eischt finan- cieele, economische en maatschappelijke maatregelen. Alleen voor het jaar 1939 moeten wij meer dan 50 milliard besteden aan de bescherming van het vaderland. Het was dus niet te vermijden, dat van den Franschen burger zware offers ge vraagd werden. Wij hebben dat gedaan, slechts bezield door de zorg voor het natio nale welzijn. Hoe zwaar deze offers ook zijn, wij kun nen tenminste zeggen, dat het levenspeil van onze arbeidende klasse aanzienlijk huoger is dan het peil, dat den arbeiders vnn aangrenzende groote staten wordt op gelegd. Onze kracht is de diepgewortelde een heid van Frankrijk, de onverwoestbare eenheid van alle Franschen. Sommigen heb ben gehoopt, dat men Frankrijk, dat on overwinnelijk is in eenheid, zou kunnen demorahseeren door een afwisseling van bedreigingen en vredesbeloften. Men scheen Frankriika te willen uitputten door dezen nieuwen vorm van oorlog, een oorlog zon der veldslagen, een oorlog van onzeker heid, van bezorgdheid om vervlogen hoop. Maar onze vastberadenheid is niet ver zwakt en zal niet verzwakken. Wij weten, dal wij ons vaderland, onze vrijheden, ons geloof, ons ideaal, onze menschelijke waar digheid hebben te verdedigen. Als men een rechtvaardigen vrede op den voet van gelijkheid wil, zijn wij daar toe bereid. Wie een aanslag op den vrede doet, zal de kracht van onze wapenen voe-. ten. Hitler en Mussolini meenen dat de vrede niet in gevaar is Naar Un. Press aan de „Msb." meldt, wordt uit goede diplomatieke bronnen te Rome vernomen, dat Duitschland en Italië het voorstel van Z. H. den Paus om een conferentie te beleggen, -neinde de PoolsohDuitsche kwestie te bespreken, van de hand ben gewezen. Hitler en Mussolini hebben geantwoord, dat de situatie niet zoo dringend is dat een conferentie moet belegd worden, omdat volgens hun meening de betrekkingen War schauBerlijn niet van dien aard zijn, dat daardoor de vrede in Europa verstoord wordt. Dit antwoord heeft bij de diplomaten van het Vaticaan een optimistischen in druk gemaakt, want deze laatsten zijn van meeuing, dat het antwoord de verzekering geeft, dat Hitier niet van plan is om de situatie onverwacht te wijzigen. Een woordvoerder van het Vaticaan ont kende, dat de Paus een voorstel had ge daan tot het houden van een vijfmogend- hedenconferentie binnen het Vaticaan. Hij verklaarde, dat de Paus door de nuntii te Warschau, Rome, Parijs, Berlijn en Londen slechts omtrent de Poolsch-Duitsche crisis had gesuggereerd, dat het bijeenroepen van een conferentie nuttig zou kunnen zijn, maar dat men geen voorstel had ge daan om die conferentie onder de auspi ciën van den Paus binnen de Vaticaan stad te houden. De Paus zou echter blijven voortgaan met diplomatieke besprekingen te voeren om trent ae mogelijkheid van een algeheele ontspanning in den internationalen toe stand. Hi! sprak lot de vrouwen Garantie aan Polen scherp omliind Chamberlain heeft gisteren het woord gevoerd in een door de conservatieve partij belegde vergadering voor vrouwen in de Albert Hall. Sprekende over de gebeurtenissen der laatste twaalf maanden zeide hij: „Wij heb ben de geheele gamma van emoties door staan: de vrees groeide voortdurend, tot zij acuut werd, toen kwam een intense opluch ting, gevolgd door nieuwe twijfels en vrees, totdat thans de menschen gekalmeerd zijn in een geest van ferme vastberaden heid. Welke verschillen er ook onder ons zijn over de gevolgde methodem, ik voel mij voldaan, dat het geheele land het eens is over het beginsel der politiek, welke wij volgen. Verwijzende naar hen, die critiek op hem uitoefenen, zeide Chamberlain te meenen, dat hij den steun had van de vrouwen en dat dezen een helderder blik hadden dan sommigen van hen, wier inzicht verduisterd is door vooroordeelen van partijen of per sonen. „Ge hebt, aldus Chamberlain, de oude parapluie zien rondgaan, en ge hebt, ge loof ik, onze tot dusver succesvolle pogin gen goedgekeurd, Europa buiten een oor log te houden. Ge weet, dat niets ons ertoe zou kunnen brengen, een oorlog aan te gaan, tenzij wij er absoluut van overtuigd zijn, dat een oorlog niet voorkomen kan worden zonder opoffering van onze eigen vrijheden en van onzen eigen goeden naam. Nooit is het in ons opgekomen, Duitsch land te isoleeren, of de wettige uitbreiding van den Duitschen handel in Midden- en Zuid-Oost-Europa in den weg te staan en nog minder, eenige combinatie tegen Duitschland op touw te zetten met de ge dachte aan een oorlog. Iedere bewering van dien aard is eenvoudig fantastisch en wordt ook nergens buiten Duitschland ge loofd. Ten aanzien van het vlootverdrag zeide Chamberlain: „Ik wenseh thans met kracht te verklaren, dat voor zoover ons betreft, de grondslag van het verdrag niet verval len is, integendeel, ik sta op het standpunt, dat het verdrag kan worden beschouwd als het symbolische verlangen van beide vol ken, nooit tegen elkander te strijden". De premier verklaarde vervolgens, dat de Britsche regeering aan Hitiers verkla ring, dat hij bereid is over vlootvraagsfcuk- ken te onderhandelen en een bewapenings wedloop hoopt te kunnen voorkomen, de grootste aandacht zal schenken en weldra zal antwoorden op het Duitsche memoran dum. „Laat mij hier zeggen, aldus Cham berlain, dat wij noch op het gebied der wapenen, noch in economisch opzicht, een ongebreidelden wedloop rfiet Duitschland wenschen, Besprekingen over middelen tot uitbreiding van den wederzijdscher. handel of tot verbetering van den economischen toestand zouden wy niet van de hand wij zen, maar slechts, indien ondubbelzinnig zal blijken, dat men het vertrouwen, dat zoo ernstig geschokt is, wenscht te her stellen. Ik wensch verder duidelijk te verklaren, dat wij niet bereid zyn, werkeloos toe te zien bij de vernietiging der onafhankelijk heid van het eene land na het andere. Wij hebben Polen, Roemenië en Griekenland garantie gegeven, omdat Europa geen rust en geen veiligheid zal kennen, tenzij de volken ervari overtuigd zijn, dat men streeft naar het herstel van het vertrouwen. Met ditzelfde doel hebben wij onderhan delingen aangeknoopt met andere landen, in het bijzonder Rusland en Turkse. Ik kan slechts zeggen, ernstig te wenschen, dat deze onderhandelingen spoedig tot een goed einde zullen worden gebracht". Volgens veler meening, zoo vervolgde de premier, is Danzig thans het gevaarlijke punt in Europa. Ten dien aanzien zijn onze garanties aan Polen duidelijk en scherp omlijnd. Hoewel wij ons erover zouden ver heugen, wanneer de geschillen tus schen Polen en Duitschland minnelijk geschikt zouden worden, hoewel wij van meening zijn, dat dergelijke rege ling tot stand moet komen, zou een poging, om met geweld verandering in den toestand te brengen waarbij de Poolsche onafhankelijkheid bedreigd zou worden, onvermijdelijk leiden tot een algemeen conflict, waarin Enge land betrokken zou zijn. „Indien wy slechts een weinig ontspan ning konden krijgen in den internationalen toestand, zyn er vele aanwijzingen, dat we een grooten opbloei zouden zien in den handel en dat er voorspoed zou komen, waarin iedere natie ter wereld zou deelen. De macht, om het vertrouwen te herstel len, ligt niet in onze handen, doch zoo lang als ik minister-president ben, zal ik hoop blijven koesteren en geen moeite sparen, om het vertrouwen terug te brengen". VOLKENBOND VERGADERING VOLKENBONDSRAAD EEN WEEK UITGESTELD Men verneemt, dat de zitting van den Volkenbondsraad een week is uitgesteld. Dit is geschied op verzoek van Rusland, om het bywonen van de vergadering door Potemkin, die pas uit Turkije is terugge keerd, te vergemakkelijken. IERLAND DUITSCHE ACTIVITEIT IN IERLAND? De Iersche autoriteiten stellen een on derzoek in naar Duitsche propaganda, die in het graafschap Dongal gevoerd wordt onder oud-leden van het republikeinsche leger. Men acht deze kwestie van belang in verband met geruchten, volgens welke de leden van het republikeinsche leger, die in Engeland optreden, Duitschen steun ontvangen. MIDDEN-EUROPA EEN WETGEVENDE LANDDAG VOOR DE TSJECHEN De Tsjechen hebben op hun verzoek te Berlijn vergunning gekregen een Wetge- venden Landdag samen te stellen, echter op voorwaarde, dat de wetten, welke ge publiceerd zullen worden, in overeenstem ming zullen zyn met de op 15 April 1939 door Hacha te Berlijn geteekende over eenkomst. De afgevaardigden zullen door Hacha In overleg met von Neurath worden aange wezen en niet gekozen. Twee-derden zul len deskundigen zijn. POLEN ANTI-POOLSCHE UITSPATTINGEN IN DUITSCH SILEZIë Volgens Pat duren de anti-Poolsche uit spattingen in Duitsch Silezië voort. Het Poolsche persbureau meldt, dat in het plaatsje Dobrodzien reeds tot tweemaal toe het gebouw van de Poolsche landbouw organisatie „Rolnik" het heeft moeten ontgelden. SPANJE DE REPATRIEERING DER ITALIANEN In nationalistische kringen te Burgos geeft men te kennen, dat, aangezien de overwinningsparade zeer nabij is, de Ita- liaansche vrijwilligers nog slechts zeer korten tyd in Spanje zullen vertoeven. Het gros der Italiaansche strijdkrachten zal zich na het groote militaire feest in schepen. Thans is vastgesteld, dat op 19 Mei te Madrid de groote overwinningsparade zal worden gehouden. Verklaard wordt, dat de in Spanje ach tergebleven Italiaansche legioensoldaten het land kort na de parade zullen verla ten. RUSLAND De GODSDIENST IN RUSLAND Yarolavsky, de voorzitter van den bond van militante atheisten, heeft in een bij eenkomst van dien bond verklaard, dat er 30 millioen volwassen geloovigen in tienduizenden religieuse gemeenten in de Sovjet-Unie zijn. Hij verbood het gebruik van geweld tegen de kerken, doch drong aan op het bezigen van wetenschappelijke en opvoedende methoden in den strijd tegen den godsdienst, PALESTINA DE TERREUR TE HAIFFA Te Haiffa, waar de terreur zich thans schijnt te concentreeren, zijn bij twee aan slagen twee personen gedood. De autoriteiten van Tel Aviv hebben krachtige maatregelen genomen om de onwettige immigratie tegen te gaan. Bultenlandsctie berichten ONTPLOFFING IN GRAANSILO TE CHICAGO. Tien tot twintig slachtoffers. In een graansilo te Chicago heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, ten gevolge waarvan het gebouw ineenstortte. Er ontstond een brand, welke zich tot vier andere silo's uitbreidde. Men meent te kun nen zeggen, dat tien tot twintig personen om het leven gekomen zijn. De schade be draagt 2 millioen dollar. VRACHTAUTO MET ARBEIDERS IN PALESTINA VERONGELUKT. Op den weg van Haiffa naar Bagdad is een vrachtauto met arbeiders verongelukt. Veertig personen werden gewond, waar van verscheidenen ernstig. DE OCEAANREIS VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR. De „Empress of Australia." ligt stil in den mist. De speciale correspondent van Reuter aan boord van de „Empress of Australia" seint, dat het schip in verband met den mist stil heeft gelegen. Te middernacht had het schip zeventien uur vastgelegen. Gisteravond heeft het koningspaar de beide vertegenwoordigers van de Britsche pers, de vertegenwoordiger van Reuter, Gordon Young, en de officieele fotograaf Horton, aan het diner genoodigd. In den avond woonden de koning en de koningin een filmvoorstelling aan boord bij, DE AMERIKAANSCHE BEROEPS WEDUWEN. De praktijken der vergiftigersbenden. De beide „vergiftigerssyndicaten", welker praktijken men te Philadelphia op het spoor is gekomen, zouden de laatste jaren 200 misdaden hebben bedreven. De twee benden doodden om de gelden van levensverzeke ringen te kunnen innen. Zij maakten niet alleen gebruik van vergiftiging door mid del van arsenicum, antimoon en andere ver giften, dooh als een spoedige dood noodig was, namen zij ook wel hun toevlucht tot „toevallige verdrinking" of automobiel ongelukken. De benden hadden vele ver takkingen in alle staten, vooral in New Jersey en Pennsylvania, en de politie te Philadelphia staat ondanks medewerking van andere staten voor talrijke moeilijk heden. Tot dusver zijn 24 personen in hech tenis genomen, doch de werkelijke leiders van de benden heeft men nog niet kunnen ontdekken. ONTPLOFFINGEN TE MANCHESTER. In den afgeloopen nacht hebben zich in het centrum van Manchester vijf ontplof fingen voorgedaan, waardoor wel mate- rieele schade werd aangericht, doch geen menschen werden getroffen. In alle vijf gevallen was de springstof, geligniet, in een brievenbus gedaan. CASSATIEVERZOEK VAN WEIDMANN EN MILLION VERWORPEN. Uit Parijs wordt gemeld, dat het cassa tieverzoek van Weidmanm en Million, die door de rechtbank te Versailles ter dood veroordeeld waren, afgewezen is. BOETE VOOR ZWART-FRONT-LEIDER Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan op het hooger beroep, inge steld door den officier van Justitie tegen het vonnis der rechtbank te Arnhem, waar bij A. J. Meyer te Oisterwyk, leider van „Zwart Front" werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk en tot 25 boete, subsidiair 25 dagen hechte nis, wegens beleediging van de Joodsche bevolkingsgroep in een rede, door hem ge houden in een openbare vergadering te Nijmegen. Het Hof veranderde de door de recht bank opgelegde straf in 100 boete, sub sidiair 50 dagen hechtenis. Dierenmishandeling. Een veehouder uit de Watergraafsmeer had op den dag vóór Kerstmis een paard mishandeld ten aanschouwe van een aan tal Amsterdammers. Deze hadden zich ge- ergerd en een politieagent geroepen om den man te doen bekeuren. En Woensdag moest nu de veehouder, J. v. W., voor den Amsterdamschen Politie rechter, Dr. N. Muller, terecht staan we gens dierenmishandeling. De man was niet verschenen, zoodat er zonder hem en over hem gerecht werd. De agent van politie, Th. v. Z., vertelde hoe hij gewaarschuwd was en had gecon stateerd, dat op de gladde sneeuwstraat het paard niet verder wilde. Het dier leek zenuwachtig en v. W. scheen maar één middel daartegen te weten: ranselen. Hij sloeg zoo hard, dat het publiek er schande over sprak. Het paard behoorde den vee houder niet toe, doch de man trad op voor den eigenaar. Tegen de omstanders, die hun misnoegen kenbaar maakten, had v. W geschreeuwd, dat zij zich nergens mee had den te bemoeien. De agent had tenslotte proces-verbaal opgemaakt. Een voorbijgangster, A. M. A. D., had eveneens de mishandeling geconstateerd, Zij had als haar meening te kennen gege ven, dat het paard wel eens bang kon zijn voor de sneeuw. De man had toen kwaad tot de juffrouw geroepen: „Ga jij liever je kousen stoppen" en „Kruip maar achter de kachel". De handelwijze van den veehouder had de juffrouw zoo onmenschelijk gavonden, dat zij spontaan naar een politie-agent was gaan zoeken. En met succes. De officier van Justitie, mr. J. W. Bosch, vond het even onmenschelijk en vroeg een maand gevangenisstraf. De politierechter wilde zoover niet gaan en maakte er tenslotte een boete van 25 van. 't Is jammer, dat de kerel er zoo van af komt!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10