Het vredesinitiatief van den Paus Er zijn geen concrete plannen WOENSDAG 10 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9333 £cld<^clie(2oii^cmt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarleren *ie pag. t Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gin» 103003. Postbus 1L Klassenstrijd en broederschap Wij wezen gisteren op het bestaan van den klassenstrijd. Onder klassenstrijd verstaan wij niet het feit, dat er nu en dan strijd wordt ge voerd tusschen klassen. Onder klassenstrijd verstaan wij de al dan niet beredeneerde overtuiging, dat er strijd tusschen de klassen moet zijn. De overtuiging van den werknemer, dat hij zijn bestaan, zijn rechten doorstrijd moet veroveren op de tegenover hem staande macht van den werkgever. De overtuiging van den werkgever, dat ook hij zijn bestaan, zijn rechten door strijd moet handhaven, daar de tegenover hem staande macht van den werknemer hem die wil ontnemen. De overtuiging ten slotte, die is geba seerd op „het recht van den sterkste". Nemen, wat men nemen kan van den kant van den werknemer. Zelf houden en den werknemer onthouden, wat men hou den en onthouden kan van den kant van den werkgever. Deze klassenstrijd-gedachte is, zooals wij gisteren schreven, iets menschonwaardigs en absoluut verwerpelijks. Verstandelijk inzicht en zuiver-mensche- 'lij.k gevoel moeten den klassenstrijd ver werpen. In de plaats van den klassenstrijd-ge dachte moet leveii en heerscben de broe- derschaps-gedachte, de christelijke broeder schaps-gedachte. Er heerscht onder de menschen een on gelijkheid, voortkomend uit innerlijke con stitutie en uiterlijke omstandigheden. er zijn natuurlijke en sociale ongelijkheden. Die ongelijkheden aanvaarden wij. Vele van deze ongelijkheden zijn onont koombaar en doen noodwendig verschillen de klassen ontstaan zooals Kardinaal Verdier het zegt in zijn boek over sociale vraagstukken en christelijke waarheden, waaraan juist de „Maasbode" van gister avond een vervolg-artikel wijdt. Maar tusschen die ongelijkheden, welke wij erkennen en aanvaarden, trachten wij de feitelijke klove z ooveel mogelijk te overbruggen. Dat moet ons katholiek streven zijn! En dit is het voornaamste boven deze ongelijkheden zien wij de heerlijke christelijke broederschaps-gedachte! Aan het reeds genoemde werk van Kar dinaal Verdier ontleenen we hier (in de samenvatting, welke de „Msbd." geeft) het volgende: „De Kerk leert vooreerst, dat de mensch, indien men in hem alleen zijn natuur* beschouwt, de gelijke is van alle menschen. Zij zijn allen zonen van eenzelfden vader. Maar welke andere motieven voor gelijk heid voegt de christelijke godsdienst aan deze natuurlijke redenen toe! De Zoon van God heeft alle menschen teruggekocht; hij geeft hun allen hetzelfde bovennatuurlijke leven. En de Kerk, het werk van haar Stich ter voortzettend, predikt op alle wijzen deze gelijkheid. Zij vereenigt de geloovigen, alle geloovigen, zonder onderscheid van klassen, in eenzelfde woning, welke de tempel is; aan allen predikt zij dezelfde leer, voor allen heeft zij slechts één tafel; plechtig verklaart zij, dat in het andere leven, hetwelke het ware leven is, er geen onderscheid en geen andere bron van geluk zal zijn dan de* persoonlijke verdienste. Het Christendom is dus naar waarheid in zijn leer, in zijn instellingen, in zijn leven een godsdienst van gelijkheid. Vandaar besluit zij, dat er tusschen de menschen een werkelijke gelijkheid is. Maar waarin bestaat in het concrete der feiten deze gelijkheid? Vooreerst hierin, dat alle menschen tot een gelijke graad bezitten d e wezenlijke rechten, d.w.z. de rech ten zonder welke de mensch niet als mensch zou kunnen leven. Zoo het recht op leven, op de ongeschondenheid van zijn ledematen, op de normale gezondheid, op het persoon lijk welzijn en op de noodzakelijke midde len om daartoe te geraken, het recht op de gezinsvorming, om kinderen te hebben. Daar zijn andere rechten, zooals het recht op vrijheid, op veiligheid, waarvan men niet kan zeggen, dat ze wezenlijke rechten zijn zonder eerst verschillende onderschei dingen te maken. Deze fundamer.teele gelijkheid is actief en uitstekend; zij vraagt noodzakelijker wijze een steeds grootere gelijkheid in de Een conferentie In Vaticaanstad? In de Paris Soir verklaart Jules Sauer- wein, dat de Paus door bemiddeling van zijn nuntius de chefs der regeeringen en de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Polen en Italië heeft uitgenoodigd te Vaticaan stad bijeen te komen. Indien de mogend heden op dit voorstel zouden ingaan, zou de conferentie binnenkort gehouden kun nen worden. De Paus zou waarschijnlijk niet persoonlijk aan de besprekingen deel nemen, maar hij zou zoo noodig zijn dien sten als raadgever of als bemiddelaar kun nen aanbieden, hetzij in eigen persoon, hetzij door bemiddeling van zijn staats secretaris. Volgens de Temps heeft Orsenigo, nun tius in Duitschland, Vrijdag in zijn onder houd met Hitier voorgesteld, dat von Rib- benlrop binnenkort naar Rome zou komen om de besprekingen voort te zetten. Men weet te Berlijn nog niet of deze uitnoodi- ging is aangenomen. EEN TEGENSPRAAK UIT VATICAANKRINGEN. In welingelichte Vaticaankringen hecht men geenszins geloof aan de buitenland sche berichten, volgens welke de Paus het initiatief zou hebben genomen voor een conferentie in Vaticaanstad. Ongetwijfeld, aldus zegt men, heeft de Paus meer dan ooit belangstelling voor de zaak van den vrede, maar deze belang stelling en vooral de richtsnoeren voor de vertegenwoordigers in het buitenland gaan niet buiten het kader van de normale di plomatieke bedrijvigheid van het Vati- caan. Uitgaande van dit standpunt, hebben deze vertegenwoordigers den regeeringen medegedeeld, dat het de wensch van den Paus is, dat de vraagstukken, welke Euro pa verdeelen, worden geregeld door vreed zame middelen en in een geest van weder- keerig begrip. Ook de Romeinsche correspondent van de „Tijd" bericht, dat de H. Stoel geen po sitief voorstel heeft gedaan. Men verzekerde den correspondent, dat de Vaticaansche diplomatieke vredesactie dat stadium nog lang niet bereikt had. Om trent de resultaten van de tot nu toe ge voerde besprekingen kon men nog niets mededeelen. Men betreurt het echter, dat de diploma tieke stap van het Vaticaan aanstonds in sensationeelen zin was geïnterpreteerd. ENGELAND EN FRANKRIJK STAAN ER SYMPATHIEK TEGENOVER. De pogingen van den H. Stoel een oplos sing te vergemakkelijken van de interna tionale problemen, worden in Frankrijk met de grootst mogelijke sympathie ge volgd. De suggesties der diplomatie van het Va ticaan worden bestudeerd. In welingelichte kringen doet men opmerken, dat de H. Stoel zich er voor het oogenblik mee te vreden stelt het terrein te verkennen. Het gaat er daarbij om de noodige inlichtingen te verzamelen om te gelegener tijd een werkelijk initiatief te nemen. De vorm, welke dit initiatief zou kunnen nemen, zou minder wezenlijke dingen, in de economi sche, sociale en politieke voorwaarden, waaronder zich het leven der menschen verwezenlijkt. Maar deze werkelijke gelijkheid heeft grenzen. Die grenzen zijn de ongelijkheden, die uit verschillende bronnen tot den mensch komen". Dan zet de schrijver verder uiteen den grond en de beteeken is over die nog maals: door den katholiek erkende en aan vaarde ongelijkheden. De Christelijke broederschaps-gedachte is zoo ideëel en. zoo reëel; zij k a n worden beleefd, ook in het leven van den huidigen dag, ook midden in de wereld, ook midden in het zaken-doen; en zij moet daarom worden beleefd! dus nog geenszins zijn vastgesteld en in dien het denkbeeld van een conferentie- van-vijf al werd geopperd, kan het toch worden terzijde gesteld, gewijzigd of ver vangen door een ander naar gelang van de resultaten van het voorbereidende onder zoek, dat het eenig doel schijnt te zijn van den H. Stoel bij den tegenwoordigen stand van zaken. In Frankrijk heeft men hulde voor den zorg door Pius XII betoond, zijn hoog ge zag ten dienste van den vrede en een be ter internationaal begrip te stellen. Ook te Londen heeft het initiatief van het Vaticaan tot regeling der bestaande vraagstukken sterk de aandacht getrok ken. Men verneemt, dat de Paus Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Polen heeft aangespoord de vraagstukken van Dantzig en de Middellandsche Zee in een conferentie te bespreken. De Padselijke legaat in Engeland, mgr. Godfrey, heeft gedurende het weekeinde een bespreking met Halifax gehad, doch over dat onderhoud kan geen mededeeling verwacht worden. Men erkent, dat er moeilijkheden zijn: Duitschland heeft ver klaard. dat het het probleem-Dantzig be schouwt als een vraagstuk, dat slechts tus schen Duitschland en Polen geregeld kan worden en een dergelijk standpunt neemt Frankrijk ten aanzien van de Middelland sche Zee in. Bovendien zouden in een con ferentie volgens dit plan twee spilmogend- heden met drie andere staten vereenigd zijn. Intusschen duurt het polsen in de ver schillende hoofdsteden voort en men zegt, dat de Roomsch-Katholieke wereld het streven van het Vaticaan van ganscher harte steunt. DE WERELD Itt VOGELVLUCHT ROME: Het vredesinitiatief van den H. Vader heeft overal sympathie verwekt. Natuurlijk heeft de sensatie er zich direct mee bezig gehouden en weet men in het buitenland reeds te vertellen, dat de Paus een conferentie in Vaticaanstad had voor gesteld. In het Vaticaan worden deze min of meer sensationeele geruchten tegenge sproken en verzekert men, dat het slechts de bedoeling van den Paus is geweest, om de regeeringen te polsen of er iets van zijn kant gedaan zou kunnen worden en wat er eventueel gedaan kan worden. Be paalde concrete voorstellen zijn niet ge opperd. De slechtste dienst, welke men het pauselijk initiatief kan bereiden, is het rondstrooien van allerlei gissingen, welke de sfeer vertroebelen. De hertog van Windsor heeft zich daar aan ook al schuldig gemaakt, toen hy zyn radio-boodschap richtte tot de Vereen. Sta ten. In Engeland heeft men deze interventie allesbehalve gunstig opgenomen. De ex- koning is geen populaire figuur meer en het tijdstip terwijl zijn broer, de tegen woordige koning juist op reis is naar de Vereen. Staten achtte men hoogst on gelukkig gekozen. Het beste is, den mannen, die tot het nemen van initiatieven bevoegd zijn, rustig de gelegenheid te laten onge stoord hun actie te ontplooien. De wereld is thans aangeland in het sta dium van allerlei ingewikkelde diploma tieke besprekingen. Rustig laten inwikke len en rustig laten ontwikkelen! DE NUNTIUS TE BRUSSEL BIJ MINISTER-PRESIDENT PIERLOT. BRUSSEL, 10 Mei. (A. N. P.). Vanoch tend heeft de apostodische nuntius te Brus sel, mgr. Micara, een bezoek gebracht aan den Belgischen Minister-President en Mi nster van Buitenlandsche Zaken Pierlot. FRANCO MOET NAAR BERLIJN KOMEN. PARIJS, 10 Mei. (A. N. P.). De corres pondent van de „Excelsior" te Berlijn be richt, dat Goering generaal Franco zal verzoeken begin Juni naar Berlijn te ko men, teneinde tegenwoordig te zijn bij de parade van de Duitsche troepen, die in Spanje hebben gestreden. De correspon dent voegt hieraan toe, dat men van deze gelegenheid gebruik zou willen maken om de politiek-militaire overeenkomst van Milaan te parafeeren. DONDERDAG MIDDAG herhalen wij de mode-revue, die Maandag zoozeer in den smaak viel. In de lunchroom wandelen gedurende den tea-tijd enkele mannequins, die onze nieuwste mantels, hoeden en japonnen toonen. VROOM DREESMAm LEIDEN. Tweede Kamer De Kweekschoolwet gestrand Zal vermoedelijk worden ingetrokken Vergadering van gisteren. De Tweede Kamer heeft zich bezigge houden met het wetsontwerp wijziging van de Lager-Onderwijswet, het z.g. kweek school-ontwerp. Nadat eenige van de vijftig amendemen ten waren overgenomen, ingetrokken, ver worpen of aangenomen, kwam een amen dement in behandeling van de heeren SURING en MOLLER (beiden R.K.), dat tot strekking "had den onderwijzers en vak onderwijzers een toelage toe te kennen voor de leiding van en het toezicht op de zich practisch oefenende kweekelingen. Ook de Sociaal-Democratische leden, do heeren THIJSSEN en VAN SLEEN had den een amendement van gelijke strekking ingediend, doch later ten gunste van het eerstvermelde ingetrokken. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. SLOTE- MAKER De BRUiNE, bestreed het amen dement op grond van de kosten, die dit met zich zou brengen. Hij becijferde de meerdere uitgaven op ongeveer twee en een kwart ton. De Minister verklaarde dan ook, dat het amendement onaanvaardbaar was en dat hij, bij aanneming ervan, geen prijs stelde op verdere behandeling van het ontwerp. Toen niettemin het amendement werd aangenomen met 52 tegen 25 stemmen, verzocht de minis ter schorsing van .de behandeling, waartoe de voorzitter overging. Voor het amendement hadden ge stemd de S.D., R.K., behalve de heer Loerakker. V.D, Lib., C.D.U. en Staatk. Geref. Bij de behandeling der amendementen heeft een amendement van den heer VOS (Lib.) een uitvoerig debat tengevolge ge had. Het amendement beoogde, het onder wijs in de bijbelsche geschiedenis als ver plicht leervak voor iedere kweekschool in het programma op te nemen. De voorstel lers motiveerden deze uitbreiding daar mede, dat de kennis van den inhoud des bijbels voor den onderwijzer der jeugd on misbaar is en onontbeerlijk voor het be grip van onze taal, kunst, geschiedenis er. volksziel. Het Christelijk-Historische lid de heer DE GEER kon zich met het amendement vereenigen. Hij meende, dat wellicht eens onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis op de openbare lagere school mogelijk zal zijn. De heer MOLLER (R.K.) daarentegen verklaarde zich tegen het amendement, daar dit sprak van Bijbelsche geschiedenis. Dit vak moet men zien als onderdeel van het godsdienstonderricht. Ook de heer ZIJLSTRA A.R.) verzet te zich tegen het amendement, hoewel hij de goede bedoeling waardeerde. Hij zeide o.m., dat de overheid zeker moet zijn, dat de Bijbel door leerkrachten en leerlingen zal worden gezien als het Woord van God. Daar het hier een verplicht leervak be treft, bestaat deze zekerheid niet. De MINISTER was van oordeel, dat op alle Rijkskweekscholen het vak Bijbelsche Geschiedenis kan worden onderwezen krachtens art. 3 van het Lager Onderwijs wet. Hij wenschte het onderricht hierin niet verplicht te stellen. Het amendement werd tenslotte verworpen met 59 tegen 18 stemmen. Voor stemden de V.D., Lib., C. H., C. D. U. en de heeren Zandt (St. Geref.), Faber en Brugmans (beide S.D.). Vergadering van heden. Aan de orde zijn een viertal kleinere wetsontwerpen: De nieuwe wettelijke regeling van het Dit nummer bestaal nil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Het vredesinitiatief van den H. Vader. (Iste blad). De Noordsche staten weigeren wedcr- keerige anti-agressie-pactcn te sluiten met Duitschland. (2de blad). Welke richting wil Rusland uit? (2de klad). Binnenland De moord op de Lindengracht te Am sterdam leidt tot nieuwe arrestaties. (3de blad). r Lelden De luchtbeschermingstentoonstelling ge opend. (1ste blad). binnenvaartrecht, goedkeuring van het te Genève gesloten verdrag van 9 December 1930 tot vaststelling van eenige eenvormi ge regelen betreffende aanvaring in de binnenscheepvaart, goedkeuring van het te Genève gesloten verdrag van 9 December 1930 nopens de teboekstelling van binnen schepen, de zakelijke rechten op die sche pen en andere daarmede samenhangende onderwerpen, uitvoering van dit verdrag. Na eenige discussie worden deze wets ontwerpen aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dagmiddag 1 uur. ONGEREGELDHEDEN IN HET MEMELGEBIED. WARSCHAU. 10 Mei. (A. N. P.). De Poolsche pers bericht, dat in een gevecht tusschen boeren van het dorp Doviliai in het Memclgebied en Duitsche politic drie Lithauschc boeren werden gedood. De boe ren hadden geweigerd levensmiddelen af te leveren aan het Duitsche commissariaat en hadden een betooging georganiseerd, welke door de politie met geweld van wa penen werd verstrooid. BRUTALE ROOFMOORD TE BRUSSEL. BRUSSEL, 10 Mei. (N. A. P.). Vanoch tend is een wissellooper van een financiee- le instelling te Brussel op het oogenblik, dat hij het gebouw van de Nationale Bank verliet, door twee personen aangevallen en met een ijzeren staaf doodgeslagen. De moordenaars maakten zich meester van de tasch van hun slachtoffer, welke 775.000 irancs bevatte, en hebben de vlucht geno men in een auto, welke twee dagen gele den gestolen was. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te WUchen. Vanochtend zijn te Niftrik, onder Wychen, twee boerderijen tot den grond toe afgebrand. De brand is ontstaan in de boerderij van G. van Thiel, vermoedelijk door een lek in den schoorsteen. Het vuur nam spoedig zulk een omvang aan, dat de vlammen oversloegen naar de boerderij van M. Schreven. De brandweer uit Wychen be streed het vuur met grootc kracht. Zij be schikte echter over te weinig bluschwater en moest toezien, dat beide perceelen een prooi der vlammen werden. Het vee kon men tijdig in veiligheid brengen. Het zag er in het begin naar uit, aan een nabij gelegen boerderij, hetgeen dat het vuur zich ook nog zou mededeelen men echter heeft kunnen verhinderen. De brandweer uit Nijmegen, die ter as sistentie gewaarschuwd was en met groot materiaal uitrukte, behoefde geen dienst te doen. De schade wordt geraamd op vijfentwin tig duizend gulden. Zij wordt door ver zekering gedekt. Te Valkenswaard. Vanochtend is in het gehucht Deelshurk, onder Valkenswaard, de boerderij van de familie Willems, bewoond door den land bouwer Nieuwenhuise afgebrand. De land bouwer is onder militairen dienst. De hoeve, die met riet gedekt was, stond spoedig in lichter laaie. De brandweer kon niet voorkomen, dat het perceel tot den grond afbrandde. Eenige kalveren en var kens zyn in het vuur omgekomen. De oor zaak van den bra^d is n«»t b~'J

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1