RIJNSTREEK DINSDAG 9 MEI 1939 DE LEICSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 KATWIJK DE GROOTE PROVINCIALE WEG Naar blijkt komt cr thans eenig .schot in de plannen tot aanleg van den grooten Provincialen weg Den Haag- Noord Hollandsche grens via Katwijk aan den Rijn. Dc onderhandelingen met de gemeente zijn thans in zoo vergevorderd stadium dat verkoop van ongeveer 26000 M2 gemeentegrond aan de Provincie voor een bedrag van ongeveer 29.000.— zeer spoedig zal plaats hebben. De onderhandelingen met een massa particuliere eigenaars hebben ook een vrij gunstig verloop gehad en naar we vernemen zal de nieuwe brug over Rijnlands kanaal on geveer Januari 1940 gereed moeten zijn. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de meerdere spoed die thans betracht wordt in verband is te brengen met het aan te leggen vliegveld, dat de toe gangsweg krijgt op bovengenoemde Provincialen weg Katwijk aan den RijnWassenaar. HET VLIEGVELD Het wordt c-p de uitgestrekte terreinen voor het vliegveld een steeds grootere be drijvigheid. Een flink getal schaftlokaal- tjes zijn reeds geplaatst voor de eenige honderden werklieden, die er straks zul len arbeiden en zoo nu en dan komt er een flinke zending kruiwagens, schoppen, enz. aan wat er op wijst, dat spoedig het aantal werklieden zal worden uitgebreid. Want aan het aanvankelijk genoemde getal van ongeveer 900 is men nog niet toe. Ven Katwijk zullen er dan 200 in aamerking komen. Speldjesdag De gehouden Speldjesdag ten bate der Reclasseering bracht te Kat wijk aan Zee f 57.37 op. Te Katwijk aan den Rijn is deze verkoop niet gehouden. NOORDWIJK Geboren: Petrus Bernardus, z. van W. A. Brederode en J. G. Smeltink Ge- rarda Maria Hyacintha, d. van E. H. v. d. Werf en A. K. G. Vogt Gerardus* Pe trus, z. van J. W. de Lange en J- M. v. d. Berg. Ondertrouwd: J. E. dc Winter en M. C. Slat Getrouwd. B. v. Kesteren en G. Bulk M. J. Heemskerk en M. J. Rolvert G. A. G. Versteege en S. C. Hoogeveen J. G. v. d. Berg en M. C. Winters H. Hoo geveen en M. A. Compier J. F. Scholte en N. v. Beelen. Overleden: Dirkje v. Duin 57 j, geh. met E. v. Rooijen. SASSENHEIM ..SASSENHEIM NOODIGT U!" Een belangrijk gidsje. In een reisgids van Nederland uit het jaar 1799 staat van Sassenheim: „Een Dorp dat zich van ouds een naam heeft doen verwerven" en die naam, een goede naam wel te verstaan, heeft Sassenheim nog steeds. Daarom was het een goede ge dachte van den burgemeester van het bloemendorp een Gids te doen uilgeven, waarin de geneugten en gemakken aan het wonen in deze gemeente verbonden, aan den volke worden verkondigd. Een lezenswaardig en tegelijk ook practisc'n boekje is het geworden, lezenswaardig vooral om het uitgebreid historisch over zicht, door den burgemeester, den edel- achtb. heer J. P. Gouverneur, gegeven. In deze beschouwing stelt burgemeester Gouverneur de vraag, of men er nooit aan gedacht heeft een standbeeld op te rich ten in de bollenstreek voor Carolus Clu- sius, een Fransch plantkundige, die in 1593 professor in de plantkunde werd te Lei den, en die de tulp en ook de hyacinth naar Nederland overbracht Een vraag, waarop een gunstig antwoord zeker over weging verdient. Na de voorspoedige ontwikkeling der gemeente een „gedaanteverwisseling" aangetoond, kan de schrijver met recht matige trots verklaren, dat het aspect der gemeente een „gedachteverwisseling" heeft ondergaan. Sassenheim is een mo dern dorp, voorzien van de modernste ge makken. Na een inzinking in de crisis jaren, bloeit Sassenheim weer op. „Er wordt weer gebouwd. Zoo ver scheen o.m. de laatste paar jaren een ge heel nieuwe wijk, de boomenbuurt, met namen als de Iepenlaan, de Berkenlaan, de Lindenlaan en de Platanenlaan. Aan de Hoofdstraat bij Ter Leede verschenen het laatste jaar mooie heerenhuizen, terwijl aan Julianalaan en Emmalaan mooie, niet te groote, heerenhuizen in aanbouw zijn. Er worden ook weer plannen gemaakt. De doortrekking van de Beukenlaan met een brug over de Sassenheimervaart of Oosthaven, verkeert reeds in staat van voorbereiding, en wanneer geen te bezwa rende obstakels zich voordoen, dan mag worden verwacht, dat in zeer nabije toe komst een prachtige verbinding met den nieuwen provincialen weg en met bet villapark Ter Leede tot stand komt. De parken Rusthoff en Ter Leede worden als 't ware aan elkander geschakeld, zeer ten gerieve ook van de wandelaars". Behalve de burgemeester heeft ook de Pastoor, de zeereerw. heer Th. De Haan. een overzicht gegeven, en wel van den e*- Jt?r parochie. In kort bectck wordt de historie der parochie verhaald - in haar beknoptheid toch volledig. De groei der parochie gedurende een menschenleeftijd is geweldig geweest. In 1872 telde ze 700 leden; 30 jaar later in 1902 was dit getal verdubbeld (dus 1400), en 25 jaar later in 1927 wederom verdub beld (dus 2800 parochianen). Thans telt de parochie 3214 leden, n.l. 2504 commu nicanten en 710 kinderen. Ook de Kerkeraden van de Protestant- sche Kerken hebben een bijdrage aan deze gids geleverd. Sassenheim is „4 Pro- testantsch-kerkelijke gemeenten rijk, elk met een eigen plaats van samenkomst. Het totaal aantal leden dezer kerken omvat de helft van het burgerlijk zielental. Na deze inleidingen volgen de gebrui kelijke wetenswaardigheden, die een voortreffel^ken indruk geven van het re- ligieuse, sociale en commercieele leven in Sasf-enheim, Wy hopen, dat vele vreemdelingen zich door dezen hoffelijken, in kleurig kleed gestoken gids zullen laten leiden, en in Sassenheim hun aardsche woontent zuilen opslaan. VOORHOUT WITTE BAKKERS ONDER ZWARTE KOLEN. Een ingewikkeld ongeluk op den 's Graveudamschenweg. Op den 's Gravendamsehen weg had he denmorgen omstreeks 10 uur een gecom pliceerd auto-ongeval plaats. De steen kolenhandelaar P. uit Katwijk kwam met een geladen vrachtauto vanaf het station Noordwijkerhout met flinke snelheid ge reden in de richting Noordwjjk. Aan de viersprong de Vlashoven stonden op den vluchtheuvel twee bakkers te praten. Ter zelfder tijd kwam vanuit de richting Noordwijk een luxe-auto, die de Kerk straat in zwenkte, waardoor de vrachtrij der P. uit Katwijk onmiddelyk moest stoppen. Hij schoot hierbij de Kerkstraat in met het gevolg, dat de auto over de vluchtheuvel reed, kantelde en tegen de verkeerspaal viel, welke afbrak. De pra tende bakkers werden onder de kolen be dolven Bakker A. Dysselbloem uit Voorhout bleek geen kwetsuren te hebben opgeloo- pen, maar bakker Duindam uit Noordwij kerhout raakte met een hand bekneld en zal vermoedelijk een paar vingertoppen moeten missen Overigens bleef het ongeval tot mate- rieele schade bepei'kt. WARMOND Een schadepost. Bij den heer T. B. uit Sassenheim zijn onder deze gemeente door de Sierteelt-centrale ongeveer 350 roe nar cissen gerooid, hetgeen een gevolg is van een bestaand conflict van den heer B. met de Sierteelt-Centrale. Collecte. De in deze gemeente gehou den Emmabloem-collecte heeft een be drag opgebracht van ƒ62.68, waarvoor den ijverigen eolleetrices een woord van bij zondere hulde toekomt. WASSENAAR ACTIE VAN GRONDEIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. Met betrekking tot risico bij oorlogsgevaar. Door de vereeniging van huis- en grond eigenaren en bouwondernemers is aan alle zusterverenigingen in den lande een op roep gedaan tot het gezamenlijk voeren van een actie om een oplossing te binden in het probleem, zooals het nu is, dat wanneer we in oorlogstoestand verkeeren, alle schade aan huizen aangericht alleen door de eige naren zullen zijn te dragen. Dit acht de vereeniging niet juist omdat volgens een door Mr. J. Blom op 6 Maart J.l. gehouden lezing in die vereeniging, het niet mogelijk is een pand tegen oorlogsrisico te verzeke ren en dat wanneer schade bij een moderne oorlog wordt veroorzaakt, deze schade het gevolg is van omstandigheden, die minstens het geheele olk aangaan, en het dus bil lijk geacht mag worden dat dan ook de ge meenschap de schade zal hebben te dragen. Men meent voorts het probleem te kunnen oplossen door het inzetten van een alge- meene actie, b.v. door het instellen van een commissie, die het vraagstuk zal hebben te bestudeeren en die tevens de beste 'wijze tracht te vinden om deze kwestie met spoed en klem onder de aandacht van de regee ring en/of volksvertegenwoordiging te brengen. ZÏLK Aanrijding- Gisterenmiddag pl.m. 12 uur had op den Regenvlietweg een ernsti ge aanrijding plaats waarby geen persoon lijke ongelukken voorkwamen. De knecht van den fouragehandelaar B. reed met een vrachtwagen, welke juist voor de remmen in reparatie was geweest, huiswaarts Op korten afstand volgde de bestelwagen van de R.K. Coöperatie te Lisse. Om te probeeren of de remmen nu goed werkten, remde B.'s knecht, waar door de wagen plotseling tot stilstand j werd gebracht. De chauffeur van den be stelwagen was hierop niet bedacht en kon j een aanrijding niet voorkomen. Met volle vaart reed hij tegen de vrachtwagen en schoof er gedeeltelijk onder. De bestelwa gen liep hierbij groote materieele schade l op. De politie stelde een onderzoek in. ALPHEN AAN DEN RUN 25-JARIG JUBILEUM M. VAN GILS. Gisteren herdacht onze plaatsgenoot M. v. Gils, wonende Goeman Borgesiusstraat, zijn 25-jarig jubileum in dienst bij de N.V. Varossieau Cie Vei nisfabrikanten alhier. Voor dezen 25-jarigen trouwen dienst werd de jubilaris zoowel door de directie als het personeel gehuldigd. In den morgen werd hij ten kantore der fabriek waardeerend toegesproken door den directeur, die hem daarbij een gouden horloge aanbood. Ook het personeel deed voor den jubileerenden collega van zyn belangstelling blijken, door zijn echtgenoot met een fraaie pluche tafel kleed te verrassen. Onder de vele blyken van belangstelling, die de jubilaris nog ontving, diene bijzondere vermelding een sensationeel geschenk, byna op het komi sche af, van eenige clubvrienden, welke at tentie door den jubilaris op hoogen prijs werd gesteld. De dag werd verder in huise lijke kring doorgebracht. Geboren: Christina, d. v. Bouwe van Wijk en Wilhelmina Cornelia Spreij Grietje, d. v. Arent Houtman en Cornelia Wilhelmina Jacoba Moen. Overleden: Willempje den Braver, oud 71 jaar, gehuwd met Arie van Gog. Gevestigd: Theodorus van Els, Kort- steekterweg 37a, van Leiderdorp Petrus J. van dea Zon, Noordeinde 50, van Zoeter- woude Maria E. van Muyden, Kortateek- terweg 50, van Woubrugge Berdina van Beek, Hoflaan 8, van Bodegraven -- Johan- nes M, Wijting, Aarkade 71 rd van Doetin- chem. AARLANDERVEEN Viering diamanten .jubileum. Gisteren vierde mej. E. Knapen haar diamanten ju bileum als hoofd-zelatrice van de Leven de Rozenkrans. Des morgens werd de H. Mis tot hare intentie opgedragen. In den loop van den dag kwamen vele parochianen de jubilaresse feliciteeren, terwyl zij van verschillende zijden vele prachtige bloem stukken in ontvangst mocht nemen. Des avonds kwamen de 37 zelatricen met den pastoor hunne gelukwenschen aanbieden en werd haar namens allen een gesloten enveloppe met inhoud overhandigd, welke door de jubilaresse in grooten dank werd aangenomen. Tot besluit van dezen feest dag werd haar door de muziekvereeniging D. S. S. een serenade gebracht. L. T. B. Gisteravond vergaderde in de zaal van den heer W. v. d. Berg de L. T. B. De voorzitter, de heer C. J. Kempen, heette allen welkom. Door den heer P. Kempen Czn. werd een uitvoerig verslag gegeven van de Sch-'penkas, hetwelk sloot met een batig saldo. Door de heeren Ver- nooy en Veldhuizen werden de boeken ge controleerd en in orde bevonden. Voorts werd besloten een bijdrage af te staan voor het geschenk aan Mgr. Huibers bij zijn a.s. 40-jarig priesterfeest. Voor de boete-processie naar Heilo ga ven zich*reeds ter vergadering eenige per sonen op. Daar van Je rondvraag geen ge bruik werd gemaakt, dankte de voorzitter den geest. adv. voor zyn belangstelling, de leden voor hun opkomst en sloot de verga dering. ALKEMADE Gemeenteraad. Do Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 10 Mei des namiddags om 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Inge komen stukken. 2. Wijziging van de ge meenschappelijke regeling, aanleg cn exploitatie eener drinkwaterleiding tus- schen de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnzaterwoude. 3. Vaststelling rooilijn- verordening te Kaag in verband met een ingekomen bouwaanvrage door de firma Akerboom en van Lent.. 4. Voorstel tot verleening van ontheffing, als bedoeld bij artikel 27 der Bouw. en Woningverorde ning, in verband met een ingekomen bouwaanvrage. 5. Voorstel tot verleening van eervol ontslag aan de Wed. Weenink- Boer als brugophaalster en aanvulling ontstane vacature. 6. Vaststelling van een aantal pensioensgrondslagen. 7. Wijziging gemeente-begrooting 1938 er 1939. 8. Voor stel tot verstrekking aan de Woningbouw vereniging „Alkemade" van een voor schot en bijdrage ten behoeve van den bouw van 24 arbeiderswoningen. 9. Voor stel tot verkoop van eenige perceeltjes grond, alsmede verstrekking van gelden voor hypotheekbouw. af deeling tot stand heeft gebracht. In de tweede plaats was hij een stuwkracht vanaf het eerste oogenblik tot op heden. Alles ging van hem uit en daarvoor kunnen wy nooit dankbaar genoeg zijn, Vooral in dc eerste jaren was hij onze verdediger. Ook door Uw toedoen zoo vervolgde zij waren wij immer bij kerkelijke plechtig heden vertegenwoordigd. Vooral de inkloe- ding van de Graalleden heeft U voor ons onvergetelijk gemaakt. Dat waren heer lijke momenten, toen wy vlak bij Christus op het altaar mochten komen.. Nimmer zul len wij dat vergeten. Wat de financieele steun betreft, stond U altijd achter ons. Door Uw zorg hebben wij het clubhuis ge kregen en alles wat ei bij behoorde. Na mens de leidsters mag ik U dan ook be danken voor de groote steun en leiding, die U gegeven heeft. Van ons blijvend ge bed voor Uw nieuwe parochie in Haarlem kunt U verzekerd zijn. Door een vijftal leden werd dank ge bracht, op rijm, voor wat dc pastoor ge daan had en namens allen werd een prach tige stoel aangeboden als blijvende berin nering aan de Graal, afd. Bodegraven. Pastoor Lühn toonde zich hierna dank baar voor de hartelijke woorden, welke dezen avond gesproken waren en niet het minst voor het fraaie cadeau. De leden spoorde hU aan om zich ten allen tijde te onderwerpen aan datgene, wat de leidsters hen zouden voorhouden. Alvorens Bodegraven te gaan verlaten, wilde hij nog twee leidsters aanstellen, n.l. de dames Agnes Bruijnen en Tini Bussing. Voorts schetste spr. die leidsters, die hun beste krachten gegeven hadden om een bloeiende Graal te krijgen. Een bloeiende Graal laat ik achtei en ik behoef me niet ongerust te maken voor de toekomst. Met een bly gemoed ga ik naar Haarlem. Een afscheidslied, dat door mej. Cor Nie- kerk gemaakt was op de melodie van „Aan U, o Koning der Eeuwen", werd hierna door allen gezongen, waarna eenieder per soonlijk afscheid nam van Pastoor Lühn. Sportvereen „Esto". Zondag j.l. hield de R. K. Sportvereeniging Esto haar jaar vergadering in het parochiehuls. Daar de voorzitter, de heer B. Rietveld, door ziekte verhinderd was, opende de kapelaan te kwart over twaalf de bijeenkomst. De agen da moest in een vlug tempo afgewikkeld worden, daar de aanwezige junioren te één uur den strijd moesten aanbinden tegen R.V.C.a. De agenda van de vergadering vermelde ook een bespreking van de zomercam- pagne, die eerst een beurt kreeg. Wij héb ben in den loop der vorige week een en an der uitvoerig behandeld. Aan het Jaarverslag van den secretaris ontleenen we het navolgende: Het unicum van de competitie 19371938 was het be halen van het kampioenschap door het tweede elftal. Ook in de promotie-competi tie eindigde het tweede bovenean. Het eerste eindigde met 12 punten uit 14 wedstrijden op do vijfde plaats van de tweede klas D.H.V.B. De junioren beëin digden hun competitie niet geheel. Bij het stopzetten bezetten zy de derde plaats. Door het kampioenschap vervielen de jaarlijk- sche nederlaagwedstrijden. De nieuwe competitie 19381939 werd begonnen met één senioren elftal, dat na een mooi Jaar op de tweede plaats is be land. De junioren staan er prachtig voor: Nummer één! Maar het staat te bezien of deze competitie uitgespoeld zal worden. Een drietal junioren kwam uit in de dis tricts-elftallen. Aan het slot van zijn verslag dankte dc secretaris het Kerkbestuur inzonderheid pastoor Lühn dat door zijn loyale hou ding een groote steun was. Dank werd ook gebracht aan den geest. adv. (die zelfs scheidsrechtert!), aan W. Kippcrsluis, die de entree's verzorgde, aan het echtpaar van der Heuvel voor het in orde houden van de ballen en dc reserve-ehirts, aan allen en allen, die hun medewerking verleenden en beseften, dat het instand houden van een R. KL Sportvereeniging is: een vorm van kath. Actie beoefenen. BODEGRAVEN De Graal neemt afscheid van Pastoor Lühn. Maandagavond te kwart over acht heeft deze vrouwelijke jeugdbeweging, die haar ontstaan en bloei te danken heeft aan onzen scheidenden herder, afscheid geno men. Toen alle leidsters en leden aanwe zig waren, werd, bij het binnenkomen van pastoor Lühn, het bekende Graallied gezon gen. Het openingswoord werd uitgesproken door de plaatselijke hoofdleidster, mej. Cath. Verver, die zeide, dat de Graal ge meend had om een apartcn avond te moeten organiseeren om afscheid te nemen. Aller eerst werd de Pastoor gehuldigd en ge- eerd als Priester door declamatie van een tweetal gedichten o.m. „Priester" van Guido Gezelle. Mej. Verver schetste hierna wat of pastoor Lühn voor de Graal geweest is. In dc eerste plaats de oprichter. Hij was het, die op den 24en Januari 1933 definitief de dom van bijna 75 Jaar is overleden. De H. Mis werd opgedragen door pastoor Saraber. In de kerk was aanwezig een deputatie van de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis, waarvan de overledene meer dan 20 jaar bestuurslid Is geweest. De baar was.gedekt met kransen van het Groene Kruis en van de IJsclub. De overledene, die wars was van alle uiterlijk vertoon, heeft met groote nauw gezetheid zy'n taak in het maatschappelijk leven vervuld. Vooral in het bestuur van het Groene Kruis zal zijn heengaan sterk worden gevoeld. Wat hij voor deze ver eeniging en dit geldt evenzeer voor dc overige vereenigingen, waarvan hij be stuurslid was beeft verricht, is niet In korte woorden te zeggen. Zijn nagedach tenis zal dan ook ongetwijfeld in eere blijven. Hij ruste in vrede. WOERDEN DE MAN MET DE VERBONDEN HAND. Bleek een oplichter te zijn. Een zeer handige oplichter heeft gisteren middag getracht zijn slog te slaan. Bij een dominé te dezer stede vervoegde zich een persoon, die voorgaf van een auto geval len te zyn en een hand toonde die geheel in het verband zat Of de donliné hem van icisgeld wilde voorzien naar Leeuwarden? Hij was van dezelfde kerkelijke richting en noemde verschillende predikanten uit andere plaatsen. De dominé die het niet erg vertrouwde, stuurde de man naar den penningmeester en waarschuwde voor alle zekerheid dc politic. Deze nam hem eens mee naar hot bureau, waar het „slachtoffer" zich zeer verwonderd en verbolgen toonde over zulk een behandeling. Naar telefonisch on derzoek bij de Rotterdamsche politie uit wees, bleek, dat de heer een gewelidig groot strafblad had met verduisteringen en op lichtingen. Dc politie bleek een goede vangst te hebben gedaan. Met alle gods dienstige inrichtingen bleek hij goed op de hoogte. Ook van katholieke geestelij ken had hij lijsten by zich. Toen de politie dc zorgvuldig verbonden hand eens blootlegde, bleek hierin geld verborgen te zitten. Van een wond was gven spoor te merken. Voorloopig werd hij opgesloten om Woensdag voor de Officier te worden voor geleid. ZEVENHOVEN Gemeenteraadsverkiezing. De gehou den besprekingen met de C.H., V.B. cn A.R. kiesvercenigingen om mei de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen met één lijnt uit te komen, zijn op een mislukking uitgc- loopen. Elke kiesvereeniging komt met een eigenlyst. Dc C.H. candidatcn zijn: G. Kool (aftr.), L. Kool, J. v. Woudenberg, L. v. d. Bijl cn H. v. Wingerden. De v.B. heeft zijn naam veranderd cn komt thans als „Gemeentebelang" met als candidaten: Jac. Slingerland (aftr.), L. v. d. Meer, A. Spek, J. Rademaker Sr. De candidaten van de A.R. zijn nog niet bekend. Geboren: Arie H. van D. v. Harten cn Joh. Bouthoorn Anthonia H, M, d. van Adr. L. v. d. Zwet en Th. M. Verdam. Gevestigd: Anna Bader van Den Haag Johannes de Jong van Nieuwkoop —Dirk de Bruyn, Maria de Bruin, Maurits Velleman van den Helder Gysberta v. WeeJden van Herwijnen Wed. Hendrika Könst en kinderen van Uithoorn. Vertrokken: Wilh. Langcalag naar Wilnis. LEIDERDORP Polder Achthoven. Tot bode van den Polder Achthoven werd benoemd de heer T. Molema, in de plaats van den heer J. de Lange, die onlangs is overleden. Werkloozen. Vorige week stonden 40 werkloozen ingeschreven bij het Aentschap der Arbeidsbemiddeling, waarvan 22 steuntrekken. Ondertrouwd: T. van Ingen Sche- nau 28 j. en M. van Egmond 24 j. Gehuwd: C. van Domburg en E. Hoo- gervorst. NOORDEN Personalia. Het bestuur van den Zuid- en Noordeinderpolder te Aarlander- veen benoemde tot opzichter van dien pol der, in de plaats van den heer H. Mol, die- op verzoek eervol ontslag verkreeg, den heer P. Pieterse, Fzn, alhier. OUDE-WETERING IN MEMORIAM P. DE JEU L.Zn. Op de R.K. Begraafplaats alhier heeft de begrafenis plaats gevonden van het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. de Jeu, die vorige week in den ouder- Dit bord geldt ook voor bakfietsen En dit bord ook voor Motorrijwielen en Motor-bakfietsen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9