AANBIEDING VAN MOORSEL BINNENLAND BOTERMARKT 19 LIEFDEWERK „OUD PAPIER" UlNSDAG 9 MEI 1939 bE LElrc.vi;£ C j.iAK'i TWEEDE BLAD - PAG. 7 Bezoek van H. M. de Koningin aan België Het officieele programma. Gedurende het officieele bezoek, dat H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden van 23 tot 26 Mei a.s. aan het Belgische hof zal brengen, zal het leger den eere- dienst waarnemen. Den eersten dag, op 23 Mei, zal de Ne- derlandsche koninklijke trein, waarmee de Koningin de reis maakt, te 15.20 uur te Esschen aankomen. Bij aankomst van den trein zullen daar aanwezig zijn de com mandant van het tweede militaire district en een eerewacht van het zesde regiment linietroepen, bestaande uit vier detache menten, met vaandel, muziek en hoornbla zers, onder bevel van den regimentscom mandant. De troepen, die op het perron zullen staan opgesteld, 'zullen het geweer presenteeren, de trompetters zullen het geeft acht blazen, en de muziek zal het Wilhelmus spelen. De Belgische konink lijke trein zal te 15.30 uur uit Esschen ver trekken, waarbij de troepen opnieuw de eerbewijzen zullen brengen. De aankomst te Brussel. De koninklijke trein komt te Brussel- Noord aan te 16.30 uur. De commandant van het eerste militaire district bevindt zich op het perron van aankomst, evenals vier detachementen van het 9e regiment linietroepen met vaandel, muziek en hoorn blazers, onder bevel van den regiments commandant. Evenals te Esschen zal hier het hoornsignaal gegeven worden en zal de muziek het Nederlandsche volkslied spelen. Een batterij 75 m.m. stukken, op gesteld in het park van de cinquantenaire, zal met tusschenpoozen van dertig secon den 51 saluutschoten afgeven, het eerste schot op het moment, dat de koninklijke tre:n het station binnenkomt. Het koninklijk eere-escorte, in groot te nue met standaard, onder bevel van den commandant van het le regiment mobiele troepen, staat opgesteld voor het station op de Place Rogier. Het zal bestaan uit vier peletor.s. De koninklijke stoet rijdt naar het ko- nonklijk paleis via de Boulevard Bota- nlyi?. do Sehaerbeeksche Poort, de Ko-' ninklijke straat, en het Faleisplein. Langs den geheelen te volgen weg zullen troe pen een afzetting vormen, bestaande uit infanterie en eenheden van rijwiel- en motor-roepen, zonder hun voertuigen, als mede de muziekkorpsen van het Brussel- sche garnizoen. Het plein voor het paleis zal geheel vrij blijven en omgeven door troepen. Bij het passeeren van den ko ninklijken stoet zullen de geweren gepre senteerd worden, de trompetten het geeft acht signaal blazen en de muziekkorpsen het Wilhelmus spelen. Een eerewacht van leerlingen der ko ninklijke militaire school bestaande uit vier detachementen met vaandel, onder be vel van den ondercommandant der school, zal de eerbewijzen brengen bij de aan komst der vorsten aan het paleis. Het program van Woensdag 24 Mei. Den volgenden dag, Woensdag 24 Mei, zal H. M. de Koningin te 11,15 uur ont vangen worden ten stadhuize van Brus sel, vanwaar zij te 12 uur ten paleize zal terugkeeren. Het koninklijk escorte met standaard zal den stoet heen en terug be geleiden. Des avonds te 21.15 uur zal de Koningin een gala-voorstelling bijwonen in den Ko ninklijken Muntschouwburg, waar een spectacle coupe zal worden gegeven. Twee officieren op motorrijwielen zullen de ko ninklijke auto van het paleis naar het the ater en terug escorteeren. Twee andere motorofficieren zullen de auto volgen. De beide eerstgenoemde officieren zullen dicht bij de auto even achter de portieren, rijden. In den schouwburg zullen de eer bewijzen worden gebracht door leerlingen van de militaire school, die in twee rijen ter weerszijde van de eeretrap op de tre den van de trap zullen staan opgesteld. Het bezoek aan Luik op 25 Mei. Op Donderdag 25 Mei zal H. M. de Ko ningin te 10.15 uur uit Brussel vertrekken om zich per trein naar Luik te begeven, waar zij te 11.30 uur aankomt. Bij aan komst te Luik zal een baterij stukken van 75 m.m. met tusschenpoozen van een minuut 51 saluutschoten afgeven. Het eer ste schot wordt gegeven bij aankomst van den trein in het Gare des Guillemins. Vier detachementen van het 12e regi ment linietroepen, met vaandel, hoornbla zers en muziek, zullen op het perron de eerbewijzen brengen. Twee motorofficie ren van het le regiment lanciers zuil gedurende het geheele verblijf te Luik ter zijde van de auto der beide vorsten rijden, terwijl twee motorofficieren de auto zul len volgen. De Koningin begeeft zich van het station naar de tentoonstelling, welke zij zal be zoeken en waar zij het middagmaal zal ge bruiken. Zij vertrekt te 16 uur uit Luik. De militaire eerbewijzen zullen gebracht worden in het station bij het vertrek van den koninklijken trein. De commandant van het 3e militaire district zal zich op het perron bevinden en verder zullen weder om de troepen de wapens presenteeren. hoornsignalen zullen worden gegeven en de muziek zal het Wilhelmus spelen. Het vertrek op 26 Mei. Op Vrijdag 26 Mei, des morgens tc 11 uur. zullen dezelfde eerbewijzen als bij aankomst van de Koningin, gebracht wor den by het vertrek van H. M. Koningin Wilhelmina, op het station Brussel-Noord, evenals omstreeks 12 uur op het station te Esschen. De troepen, die den eeredienst waarne men, zullen in parade-veldtenue zijn ge kleed. De officieren, die bij de ontvangst van de vorstin aanwezig zijn, dragen groot tenue. Alle openbare en militaire gebouwen te Brussel zullen op 23, 24, 25 en 26 Mei de nationale vlag uitsteken, evenals te Luik op 25 Mei. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Rost van Tonningen bedankt als Statenlid. Naar wij vernemen heeft de heer mr. M. M. Rost van Tonningen bedankt voor zijn benoeming tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Tot zijn opvolger heeft het Centraal Stembureau benoemd verklaard den heer J. J. M. Meijers te Leiden. STEMMEN BIJ VOLMACHT DOOR MILITAIREN. Desbetreffend wetsontwerp op komst. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bij de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats in werkelijken diens} zijn. gelegenheid te geven bij de komende gemeenteraadsverkiezingen te stemmen bij volmacht, in een vergevor derd stadium van voorbereiding verkeert. Het ligt in de bedoeling het wetsont werp, indien mogelijk, nog deze week bij de Tweede Kamer in te dienen. REGELING HARINGVISSCHERIJ. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de uitvaarregeling van de vroege drijf- wantharingvisscherij thans als volgt vast gesteld. Op 10 Mei a.s. mogen 14 schepen ter ha- ringvisscherij uitvaren, op 20 Mei nog eens 12 en op 30 Mei weer 12, zoodat er op laatst genoemden datum 38 haringsche pen in zee kunnen zijn. Hiervan zullen 16 schepen behooren tot de Scheveningsche vloot, 13 schepen tot de vloten van IJmui- den en Katwijk en 9 schepen tot die van Vlaardingen en Maassluis. Op 10 Juni zal eventueel een andere regeling van kracht worden. Schepen, behoorende tot klasse a, motor- loggers met een lengte volgens den meet brief van kleiner dan 28 M. en met een machinevermogen van minder dan 125 E.P.K., zullen een vleet mogen meenemen, waarvan de totale bovenspeerreeplengte, droog gemeten, 1216 M. niet te boven gaat; die behoorende tot klasse b, lengte ten minste 28 M. en vermogen van minder dan 125 E.P.K. ten hoogste 1265 M. boven speerreeplengte en die, behoorende tot klasse c, zijnde de stoomschepen en voorts de motorloggers of motorbooten met een vermogen van ten minste 125 E.P.K.ten hoogste 1313 M. bovenspeerreeplengte. De zijpeeslengte zal ten hoogste 14 M. mogen bedragen. De tijdsruimte tusschen 2 reizen ter zoute zal ten minste 48 uur moeten bedra gen Tot nadere aankondiging zal het geoor loofd zijn te jagen. NEDERLANDSCHE PELGRIMS TE ROME. Ontroerende audiëntie bij Z. H. den Paus. Men seint uit Rome aan de „Maasbode": De Nederlandsche pelgrims, die onder leiding van pater W. Jonckbloedt C.ss.R. en eenige ander paters Redemptoristen op het oogenblik in de H. Stad vertoeven, werden Zondagmorgen door Z. H. Paus Pius XII in de Consistoriezaal ,van het Va- ticaan, in audiëntie ontvangen. Toen de H. Vader met gevolg de zaal betrad, waar de pelgrims in groote span ning het machtige oogenblik van de komst van den Paus verwachtten, werd Z. H. met geestdriftig handgeklap begroet. Na op den troon te hebben plaats geno men hield Z. H. tot de aanwezigen een korte toespraak in het Duitsch, waarin Hij de dierbare Nederlanders in het Vaderhuis hartelijk welkom heette. De Paus spoorde de pelgrims, vereerders van den H. Alfon- sus aan, in christelijken geest te werken, het familieleven christelijk te beleven en vooral te zorgen voor de christelijke op voeding der kinderen. Daarbij wees Z. H. met klem op de beteekenis van het geza menlijk gebed in het katholieke gezin en spoorde aan dit nooit te vergeten en de bescherming van de Heilige Maagd in te roepen. De Paus zegende daarna de pel grims en hun families in het Vaderland. Mgr. dr. B. Eras stelde daarna pater Jonckbloedt, geestelijk leider van den pel grimstocht, aan den Paus voor en verzocht Z. H. voor de aanwezige priesters verlof den Pauselijken zegen in hun parochieker ken te verleenen. Op allervriendelijkste wijze reikte de Paus de hand aan de hem omringende pelgrims. Het was een huiselijk tooneel van een liefdevolle Vader, te midden van Zijn kinderen; ecu oogenblik, dat op de overgelukkige pelgrims een diepen en ont róerenden indruk maakte; een moment, dat ze nooit zullen vergeten. Toen Z. H. de zaal verliet hieven de aanwezigen het ..Aan U, o Koning der Eeuwen" aan. Nadat de Paus vertrokken was werd in dezelfde zaal een groepsfoto gemaakt, waarna de aanwezigen met dankbaar hart het Vaticaan weer verlie ten. KATHOLIEKE METAALBEWERKERS BIJEEN. In de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hield Maandag de Ned. Katholieke Metaal- bewerkersbond „St. Eloy" zijn algemeene bondsvergadering. Voor deze gelegenheid waren ruim 200 afgevaardigden van 152 afdeelingen uit het geheele land naar de Verbondsstad gegaan. De vergadering stond onder voorzitter schap van den heer J. van den Brink. Een speciaal woord van welkom werd bij de opening gericht .tot de inleiders van dezen dag, de heeren J. Goedkoop en ir. H. Bekkers, resp. directeur van de Krom- houtmotorenfabrieken en van de Kon. Fa briek van Rijtuigen en Spoorwagens J. Beynes N.V. De vergadering werd nog bijgewoond door den voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond, den heer A. C. de Bruijn, den heer C. Kuiper, den voorzitter en pen ningmeester van de Belgische Zusterorga nisatie, A. Bertinchamps en Gustaaf de Sutter, den bestuurder van het Antwerp- sche district, Jan Vets en de vertegen woordigers van den metaalbond H. de Bruyn Kops, ir. J. Lips en G. Braat. den Chr. Metaalbewerkersbond G. Hordijk en J. Grotenhuis, een delegatie van de R.K. Ver. van Werkgevers in de Metaalnijver heid TV> Tnn ftnrpn «nnnrieel ad- viseur. Het organisatieleven van den bond ge durende de laatste twee jaren gaf het hoofdbestuur geen reden tot ontevreden heid steeg van 18.000 op 22.000 Tengevolge van de devaluatie nam de werkgelegenheid toe. De financieele posi tie van den bond onderg'n» hiervan een gunstigen invloed. Het bnndsvermogen bedroeg op 1 Jan. 1939 1.710 000 en vermeerderd met het aandeel in de werkloozenkas ruim twee millioen gulden. Fen dreigend conflict in Rotterdam werd door een arbitragecommissie voorkomen. De algemeene beschouwingen betreffen de de leiding en tactiek van het hoofdbe stuur leverden geen nieuwe gezichtspun ten op. Het bestuur kan na de vele lofre denen op den ingeslagen weg voortgaan. Na de middagpauze sprak de heer J. Goedkoop, directeur van de Kromhoutmo- torenfabriek, over kapitaal, techniek en arbeid in bovenvermeld verband. Spreker sprak o.m. over „kapitaalvor ming". Indien eenerzijds weinig gedaan zou worden tegen slijtage en weinig grond stoffen zouden worden aangekocht, terwijl anderzijds geen nieuwe gelden werden ge wonnen, zouden groote groepen van de bevolking der aarde tenslotte snel verar men. Het kapitaal vermeerderen, aldus spr., is een goed werk, waarvan de heele gemeenschap zal profiteeren. Voortgaande wees spr. op het weinig aanlokkelijke karakter van de industrie voor de belegging van het kapitaal. De re serveering van kapitaal in de metaalindus trie is een even dringende eisch van so- siale en economische beteekenis als de vergrooting van de productie. Lagere kos ten, lagere prijzen en hoogere loonen zijn hiervan het gevolg. Dat het pauperisme niet dien omvang heeft aangenomen, als eens werd voor speld, is deels te danken aan den strijd van edele lieden tegen het drankmisbruik, waardoor de moreele welvaart is gestegen. De afstand tusschen aanzienlijken en volk is kleiner geworden, omdat het moreel en materieel peil van de massa steeg. Mogen werkgevers en -nemers deze gunstige ont wikkeling blijven bevorderen in het belang van industrieel en arbeider. Ir. H. Bekker, directeur van de N.V. J. Beynes te Haarlem, sprak over „Intellect en technische leiding". Wat de samenwerking van werkgever en werknemer betreft, achtte ook deze di recteur medezeggenschap den juisten weg. Spr. baseerde zich op de gedachte der naastenliefde, welke het leidend beginsel moet worden. De verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, die de middagvergadering bijwoon de. merkte tegenover de vergadering op, dat hij het een experiment vond om de werkgevers van twee groote Nederland sche bedrijven in dit milieu als sprekers te laten optreden. Het getuigt ervan, dat de leiders van een zoo groote bevolkings groep, als die der metaalarbeiders, geloo- ven in een heilzame samenwerking tus schen de twee groote partijen in elk be drijf. Spr. hoopte dit dit „experiment" ons een stap verder bracht in de richting van de Nieuwe Gemeenschap. Uit het financieel overzicht citeeren wy het cijfer van het bedrag, dat op 31 De cember geboekt stond als zuiver Bondska- pitaal, namelijk f 248.539.05. Voor 1939 zijn de inkomsten en uitgaven begroot op 1.104.812.60. De vergadering werd geschorst tot he denmorgen. Des avonds gaf het gezelschop der Ver. Haagsche Spelers, o. 1. v. Pierre Balludux, een opvoering van „De groote kans". TOESLAGREGELING KLEEDING- INDUSTRIE. Enkele weken geleden maakten wij mel ding van het feit, dat door den minister van Sociale Zaken goedkeuring was ge hecht aan een toeslagregeling voor de kleedingindustrie, zulks ter bevordering van de tewerkstelling van mannelijk per soneel. Deze regeling zou van kracht zijn tot en met 14 October 1939. Men meldt ons thans van het De partement van Sociale Zaken, dat het gewenscht is de geldigheidsduur van de regeling te verlengen tot en met 14 November 1939, met dien verstande, dat na 31 Augustus 1939 geen nieuwe toezeggingen zullen worden gedaan, terwyl per mannelijke arbeidskracht, ingevolge de toeslagregeling aange steld. over een tijdvak van ten hoog ste 26 weken, toeslag zal worden ver strekt. DE HANDELSBETREKKINGEN MET FRANKRIJK. Nieuwe overeenkomst geteckend. De regeeringspersdienst meldt: Op Zaterdag, 6 Mei j.l. heeft te 's-Gra- venhage de onderteekening plaats gehad van een handelsovereenkomst tusschen Nederland en Frankrijk De overeenkomst regelt de wcderzijdsche handelsbetrekkingen tot 31 December a.s. met de mogelijkheid van verlenging na dien datum voor een jaar. Zij komt in de plaats zoowel van de op 31 Maart j.L af- geloopen Nederlandsch-Fransche regeling van 22 Juli 1938 als van de tegelijkertijd afgeloopen regeling met betrekking tot Nederlandsch-Indic van 6 April 1937. Het eerste gedeelte der overeenkomst regelt de Nederlandsch-Fransche handels betrekkingen en bevat bepalingen omtrent het wcderzijdsche contingenteeringsre- gime. Het tweede gedeelte bevat regelingen omtrent de handelsbetrekkingen met de Nederlandsche overzeesche gebiedsdeelcn en de Fransche koloniën. In hoofdzaak is dit gedeelte van de nieuwe overeenkomst gelijk aan de voordien geldende, waarbij met name het bestaande contingent voor den afzet van Nederlandsch-Indische kof fie in Frankrijk gehandhaafd werd. Nieuw is een bepaling volgens welke de afzetmo gelijkheden van Surinaamschc rijst in de Fransche Antillen geregeld worden. VERKEERSONGEVALLEN MAART 1939 De K.N.A.C. schrift: De voorloopige gegevens betreffende het aantal verkeersongevallenslachtoffers, als verstrekt door het'Centraal Bureau voor de Statistiek, toonen over de laatste zes maanden het volgende beeld (tusschen haakjes de overeenkomstige cyfers van vorig jaar): gedood ernstig gewond October 90 (47) 408 (204) November 68 (62) 365 (329) December 42 (43) 312 (314) Januari 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) Een groot aantal ongevallen vond helaas weer plaats door het onverwachts overate ken van rijbanen door wielrijders. Daarom wil de K.N.A.C. er nogmaals dringend op wijzen, dat de regel „rechts gaat voor" uit sluitend geldt voor het verkeer uit zy we gen doch zelfs ook daar niet voor zooveel deze zy wegen uitkomen op voorrangswegen, zij onverhard zijn of zelf uitritten vormen. Wil men dus buitefi de kruispunten van wegen een weg oversteken, of van een weg linksaf slaan dan kan men ten opzichte van het inhalend verkeer geenerlei voorrangs- reoht laten gelden. HET LYCEUM MEER ZELFSTANDIGE ORGANISATIE. De besturen der R.-K. Lerarenvereni ging „St. Bonaventura" en der Vereeniging van Rectoren van Lycea hebben zich in een adres gewend tot de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, alsmede tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, waarin gezegd wordt, dat het ingediend wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en alge meen vormend middelbare onderwijs geen bevredigende regeling geeft ten aanzien van het lyceum. Adressanten dringen er op aan, dat dit schooltype, in sterkere mate dan het wets ontwerp beoogt, onafhankelijk gemaakt wordt van de regelingen betreffende het gymnasium cn de hoogere burgerschool. En in de algemeen voorbereidende on derbouw en in de 6terk geconcentreerde bovenbouw liggen aldus adressanten voldoende redenen besloten om het lyceum als een eigen schooltype te beschouwen. De strikte gebondenheid aan de leerplannen van gymnasium en H. B. S. wordt algemeen gevoeld, niet alleen als een hinderpaal voor dr werving van „een eigen karakter", maar ook als een beletsel voor evenwichtige vcr- deeling van het onderwijs in de verschil lende vakken over de leerjaren. Het ly ceum aldus adressanten heeft een eigen leerplan noodig, zij het ook, dat dit gecoördineerd dient tc worden aan de leerplannen van gymnasium en H. B. S. Dit leerplan behoort didactiek te worden ingesteld op een onderbouw van twee ja ren, gevolgd door een bovenbouw van vier jaren voor alle afdeelingen, behoudens voor de middelbare meisjesschool. Adressanten verzoeken derhalve in het ingediende wetsontwerp die veranderingen aan tc brengen, welke noodig zijn, om aan het lyceum een meer zelfstandige orga nisatie te verzekeren. LUCHTBESCHERMING IS EEN ALGEMEEN BELANG EN DUS OOK HET UWE Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der afdecling Leiden, den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel, 807. - Contributie naar draagkracht (minimum 25 cent 's jaars). Haircords kleurecht Vistra nieuwste dessins Cordeline streepbloemdessins Krausselcrepe fraaie dessins HUIZE BIJDORP te VOORSCHOTEN R.K. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL, L.O. en HUISHOUDONDERWIJS Internaat Externaat „In geheel vernieuwde gebouwen'' Onder leiding der Zusters v. h* Moederhuis der Dominicanessen Bembergzijde mille fleures Pure zijde toile de soie Toile de soie nieuwe streepjes Matcrepe 90 breed dessins 1939 Mavalda 90 breed fraaie dessins Werkplaats v. d. Wertstraat 4 reilt. 4037 Voor het at uaien van Capfer gelieve op te ellen No. 985. Brieven en boodschappen P. J. COLLA LANGE MARE 51 Zoetermeer-Zegwaard Abonnementen en Advertentiëo worden aangenomen door TH. ADEGEEST STATIONSSTRAAT

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7