KREÏMBORC BUITENLAND Spanje treedt ui* Rusland en het vredesfront Letteren °n Kunst DINSDAG 9 MEI 1939 >N1 TWEEDE BLAD - P*<1. 6 VAN HET VAT1CAAN DE VOLGENDE MAAND BENOEMING VAN NIEUWE KARDINALEN. Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat het thans wel vast schijnt te staan, dat de vol gende maand een consistorie zal worden gehouden voor de benoeming van verschei dene kardinalen. VOLKENBOND Officieel wordt medegedeeld, dat Jor- dana den secretaris-generaal van den Vol kenbond het volgende telegram heeft ge zonden: Ik heb namens de Spaansche regeering de eer u mede te deelen, dat Spanje door dit telegram mededeelt uit den Volken bond te treden, overeenkomstig par. 3 van het eerste artikel van het pact. ENGELAND DE INVOERING DER DIENSTPLICHT. Het Lagerhuis neemt wetsontwerp aan. In het Engelsche Lagerhuis is gisteravond de wet inzake de militaire opleiding in tweede lezing zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat het door de arbeiders partij ingediende amendement met 387 tegen 145 stemmen was verworpen. De kosten der dienstplicht. Nadat het Lagerhuis het ontwerp had aangenomen, heeft de financieelc secretaris van het ministerie van oorlog, Warrender, de financieele resolutie, welke het ontwerp vergezelt, ingediend. Warrender verklaar de, dat hij de kosten raamt op een kapitaal van dertig millioen pond sterling, verdeeld over twee jaar en vaste uitgaven van tien millioen voor 1939, welke zullen stijgen tot vijf en twintig millioen in 1941. De besprekingen over deze financieele resolutie duurde zes en een half uur. De oppositie leverde scherpe critiek en ver zette zich krachtig, hoewel de toon van de debatten vriendschappelijk was. Tenslotte is de resolutie aangenomen met 159 stem men tegen 65. Na een vergadering van veertien uur en een kwartier werd te kwart over vijf heden ochtend de bijeenkomst opgeheven. VRAGENUURTJE IN HET LAGERHUIS. De status van Danzig. Tijdens het vragenuurtje in het Britsche Lagerhuis heeft de onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Butler, gisteren ver klaard, dat het vraagstuk van eenige ver andering in den status van Danzig in eer ste instantie een aangelegenheid is van de direct betrokken partijen is en dat die par tijen overeenstemming moeten bereiken omtrent de methode. Echter is herhaaldelijk uiteengezet, dat de Britsche regeering voorstandster is van regeling van intrenationale geschillen door middel van vriendschappelijke onderhan delingen, arbitrage of andere vreedzame middelen en dat zij te allen tijde bereid is haar goede diensten te verleenen op ver zoek van een belanghebbende partij. Indien wij een dergelijk verzoek zouden krijgen, zouden we hebben na te gaan, op welke wijze wij onze bemiddeling het best zouden kunnen verleenen. ITALIC VAN OOSTZEE TOT NOORD-AFRIKA. Gayda over het bondgenootschap met Duitschland. In hun commentaren op het pact van Milaan, schrijven de Romeinsche bladen, dat deze alliantie de permanente vorming beteekent van een blok van volkeren, dat zich uitstrekt van de Oostzee tot de kus ten van Noord-Afrika, bestaande uit 130 millioen menschen, waarbij men nog kan voegen de tien millioen burgers van Hon garije en de tien millioen van het Itailaan- sche koloniale rijk, tezamen dus 150 mil lioen menschen. Met dit formidabele blok moeten de mogend lieden, die het hebben uitgelokt, rekening houden, zoowel in vredes- als in oorlogs- t;jd. Weer staat men, schrijft Gayda, voor e.en politiek van verdragen, maar de ver antwoording hiervoor komt neer op En geland en Frankryk, die er mede begon nen zijn. De Engelsch-Fransche omsinge- lingspolitiek wil het evenwicht der Euro- peesche krachten verbreken en een supe rioriteit vestigen tegen Duitschland en Ita lië. De Italiaansch-Duitsche alliantie her stelt dat evenwicht en verhoogt tevens de waarschijnlijkheid van den vrede, aange zien een initiatief voor een offensief hier door wordt afgeschrikt. Voor alle in Mi laan bestudeerde vraagstukken en vooral voor de netelige kwesties der Duitsche en Italiaansche eischen, is een handelwijze overeengekomen, welke geinspireerd wordt door den sterken wil naar vrede en samen werking. Daarom is behalve de alliantie van Milaan, geen enkel nieuw uitzonder- l.jk feit aangekondigd, dat de rust in Eu ropa zou kunnen vertoren. Echter zouden 'de verschillende verantwoordelijke regee ringen zich sterk vergissen, wanneer zij die politieke rust van Italië en Duitschland uitlegden als een uitnoodiging om de vraagstuKken, welke een oplossing ver- eischen, in het archief te bergen, of als een aanmoedig tot provocaties. PRINS-REGENT PAUL OP WEG NAAR ITALIË. De regent van Joego-Slavië, Prins Paul en zijn gemalin, vergezeld van den minis ter van Buitenlandsche Zaken Markowitsj den Italiaanschen gezant te Belgrado, zullen hedenmiddag in Italië aankomen. Zij zullen de gasten zyn van het Quiri naal. De regent zal in het Palazzo Venezia een onderhoud hebben met Mussolini. Za terdag keeren de Joego-Slavische gasten naar Belgrado terug. SLOWAKIJE ANTI-JOODSCHE UITSPATTINGEN TE BRATISLAWA. Manschappen der S.S. en van de Hlinka- garde hebben Gisteravond het bureau voor Joodsche emigratie te Bratislawa ge heel verwoest Later trokken groepen Slowaaksche en Duitsche jongelui langs de café's. Zij dwon gen Joden deze inrichtingen te verlaten. De politie heeft verscheidene Joden ge arresteerd, o.m. leden van het emigratie bureau. Zij worden ei van beschuldigd een piovocatie te hebben georganiseerd. POLEN MAATREGELEN TEGENOVER DUITSCHLRS. Tal van Duitschers, die in het binnenland van Polen zijn gedomicilieerd, zijn laatste lijk in het grensgebied aangekomen. Aan gezien er geen enkele reden bestond voor een verblijf dezer Duitschers in het grens gebied hebben de bestuursautoriteiten on geveer 300 Duitschers uit de grensstreek i-aar hun woonplaats teruggezonden. Er dient op gewezen te worden, aldus fat. dat er geen sprake is van burgers van het Duitsche Rijk, noch van Poolsche staats burgers van Duitsche nationaliteit die in het grensgebied wonen. EGYPTE DUITSCH CORRESPONDENT MOET HET LAND VERLATEN. Schmitz, de correspondent van den „Voel- lusche Beobachter" te Cairo, heeft aanzeg ging gekregen het land te verlaten. Er •verd in het telegram geen enkele reden >1. gegeven voor dit besluit. WAARBORG KLEEDING DE ONDERHANDELINGEN MET INGELAND. De Britsche ambassadeur te Moskou, Seeds, heeft gistermiddag een onderhoud van 40 minuten met den nieuwen volks- commisaris van Buitenlandsche Zaken, Mo- lotof, gehad. Over het resultaat is geen me- dedeeling gedaan. Het feit echter, dat de Britsche ambas sadeur den tekst der Britsche voorstellen heeft overhandigd, toont, naar de diploma tieke correspondent van Reuter verklaart, duidelijk aan, dat de Britsche autoriteiten bevredigende verzekeringen hebben ont vangen, dat het aftreden van Litwinof geen verandering in de buitenlandsche politiek van Rusland beteekent en vervolgens, dat zij de hoop koesteren, dat de Britsche te genvoorstellen als basis zullen kunnen die nen voor een overeenkomst. Oschoon het Britsche aanbod geen aan vaarding beteekent van het Russische voor stel, dat practisch neerkwam om het slui ten van een bondgenootschap, is er reden om aan te nemen, dat het gebaseerd is op samenwerking op grondslag van wederkee- righeid ingeval van een aanval op de aan de Sovjet-Unie grenzende Midden- of Zuid- Europeesche staten. Het zou voorzien in overleg en uitwisseling van inlichtingen, doch op het oogenblik schijnt er nog niet sprake te zijn van nader omschreven voor stellen omtrent den vorm der samenwer king. Volgens een Reuterbericht uit Boeka rest biedt de Sovjet-Unie alle kleinere sta ten aan haar Westgrens defensieve garan ties aan, gelijk aan de garanties van En geland en Frankrijk, aan Roemenië en Griekenland. Algemeen is men van mee ning, dat indien deze garanties op een kal me wijze geregeld kunnen worden en op dusdanige v ijze, dat hierin geen beleedi- ging van de as-mogendheden wordt gezien, landen als Turkije, Bulgarije. Roemenië en Finland gaarne dergelijke garanties zou den aanvaarden. Ruslands betrekkingen tot Polen. Tot gezant der Sovjet Uniet te Warschau is de vroegere gezant te Athene, Charonof, benoemd. Hiermede is de sinds het najaar van 1937 leegstaande Dost te Warschau be zet geworden. Buitenlandsche kringen te Warschau ach ten de benoeming van een nieuwen Russi- schen ambassadeur van groote beteekenis, omdat het de eerste daad van Molotof in zyn nieuwe functie is. Bovendien wijst men er op, dat de ambassade langer dan anderhalf jaar door een zaakgelastigde is bestuurd. Men gelooft, dat Moskou een le vendiger contact met Warschau wil en dat dit denkbeeld een gunstigen weejklank bij de Poolsche regeerders zal vinden. De nieuwe ambasadeur, Charonof, komt binnen enkele dagen te Warschau aan. Ook gezantschap der Sovjet-Unie te Boekarest? Welingelichte kringen te Boekarest mee- nen te weten, dat de Sovjet-regeering bin nenkort een gezant te Boekarest zal benoe men. Sinds een jaar worden de zaken der Sov jet Unie te Boekarest door een zaakelastig- de geleid. HERTOG VAN WINDSOR PLEIT VOOR DEN VREDE. RADIO-REDE TOT DE VER. STATEN. De Hertog van Winsor heeft Maandag avond van Verdun uit een radiorede ge houden tot de Vereenigde Staten. Nu ik, zoo zeide hij o.m., van deze his torische plaats tot u spreek, ben ik mij diep bewust van de tegenwoordigheid van het groote gezelschap der dooden en ik ben er van overtuigd, dat zij, zoo zij hun stem konden laten hooren, met mij zouden zijn in wat ik thans ga zeggen. Ik spreek voor niemand dan mijzelf en zonder voorkennis van eenige regeering. Ik spreek alleen maar als soldaat uit den laatsten oorlog, wiens vurigste bede het is, dat zulk een wreede en vernietigende waanzin zich nooit meer van de mensch- heid meester zal maken. Ik verbreek mijn vrijwillig stilzwijgen thans alleen in ver band met het duidelijk aanwezige gevaar, dat wij allen nader kunnen komen tot een herhaling van de gruwelijke gebeurtenis sen, die zich een kwart eeuw geleden heb ben voorgedaan. De ernstige spanning in den tijd, waarin wij leven, dwingen mij, mijn stem te verneffen om uiting te ge ven aan het algemeen verlangen, verlost te worden van de vrees, waarin wij leven en terug te keeren tot normale omstandighe den. Ik kan my niet beroepen op bijzondere staatsmanskennis, doch ik ik heb tenmin ste het groote geluk gehad de wereld te be reizen en zoodoende de menschelijke na tuur te kunnen bestudeeren; Deze waar devolle ervaring heeft bij mij de diepe overtuiging gewekt, dat er geen land is. welks volk oorlog wenscht. Ik geloof, dat dit geldt voor de natie, waartoe ik behoor, de Britsche natie, de Duitsche natie, zoo wel als voor de Fransche op wier vrien delijken grond ik thans woon. De vraagstukken die ons op dit oogenbli bezig houden, zijn slechts de weerspiege ling op grooter schaal van de afgunst en achterdocht van het alledaagsche leven. In ons persoonlijk contact streven wij er allen naar, in harmonie met onze medemenschen te leven, anders zou de moderne bescha ving nooit ontstaan kunnen zijn. Gaan wij thans die beschouwing ver woesten, door internationaal niet te doen, wat wij individueel geleerd hebben wel te doen? Na gewezen te nebben op het ontmoedi gende van alle schadelijke propaganda en zijn leedwezen te nebben uitgesproken over het gebruik van woorden als omsingeling en agressie, vervolgde de hertog, dat in breederen geest dan van zuiver persoon lijke of nationale belangen naar vrede moet worden gestreefd De staatslieden, die zich tot taak gesteld hebben de internationale veiligheid en het vertrouwen te herstel len, moeten handelen als goede wereldbur gers en het nut voor hun eigen naties moet worden gevonden door het nut van de wij dere gemeenschap, waartoe wij allen be- hooren. Uit naam van hen, die in den laat sten oorlog vie' doe ik een dringend be roep op alle politieke leiders, zich vast beraden van deze taak te kwijten. Ik doe een beroep op hen uit naam van de leven den, wier bestaan en geluk in hun handen is en ik doe in het bijzonder een beroep op hen uit naam van de hedendaagschc jeugd, met al haar onschatbare mogelijk heden van toekomstig nut voor de mensch- heid. Het grootere succes, dat een regee ring voor haar eigen rationale politiek zou kunnen behalen, zou niets zijn in vergelij king met den triomf van te hebben bijge dragen tot redding van de menschheid van het verschrikkelijke lot, dat haar th°ns bedreigt. Missie- Bid- en Offerweek Wij, Katholieken, zijn ons niet altijd ten volle bewust van de ontzaglijke beteeke nis, ook voor het dagelijksch leven en voor ons handelen als Christenen, van het leerstuk over de Gemeenschap der Hei ligen. Gemeenschappelijk bezit, dat beteekent, dat allen, die tot de gemeenschappelijke bezitters behooren, ook deel hebben in de voordeelen van 'dat gemeenschappelijk be zit, los van de vraag, wat de een voor het behoud van dit bezit doet, en wat de ander. Bij werkelijk gemeenschappelijk bezit profiteert b.v. de zwakke van de be werking van dit bezit door de sterke me debezitters. Zóó nu is het óók gesteld bij het ge meenschappelijk bezit aan geestelijke goe deren, waaraan allen deel hebben, die tot de Gemeenschap der Heiligen behooren, dat wil zeggen: allen, die in de vriendschap Gods leven, die in staat van genade ver- keeren. Ja, zelfs zij, die, hoewel niet in staat van genade levend, toch nog tot de Kerk van Christus behooren, trekken nog voor deelen uit het gemeenschappelijk bezit en de gemeenschappelijke verdiensten van de gemeenschap, waarvan zij de onwaardige leden zijn, met name in den vorm van de genade der bekeering. Deze geestelijke gemeenschap, welke haar voedsel ontvangt uit den wortel, Die Christus is, vormt dus de geestelijke levens bodem voor alle leden der Kerk van Christus! De aard dezer gemeenschap leert ons de groote wet van de reversibiliteit der persoonlijk verdiensten; ze leert ons de toepasselijkheid van de verdiensten van den een op den ander; ze leert ons, dat de Stichter zelf van de H. Kerk, van het Gods rijk op aard, de overdraagbaarheid van persoonlijke verdiensten als een van de grondslagen zelve Zijner Goddelijke Stichting heeft gewild. Zóó gezien nu krijgen alle persoonlijke verdiensten, zonder hare beteekenis te ver liezen voor hem, die ze vergaart, toch tevens een algemeen, een gemeen schappelijk karakter. En dat gemeen schappelijke karakter strekt zich óók uit tot allen, ook de ongedoopten, die te goeder trouw dwalen en zoodoende tot de ziel der Kerk behooren. Dus óók zonder twij fel tot vele millioenen onder hen, die, in de overzeesche gebiedsdeelen van het Rijk der Nederlanden tot de vaak o zoo sym pathieke, nog door sterke natuurlijke gemeenschapbanden verbonden, onder danen van hetzelfde wereldlijke gezag worden gerekend als wij, Nederlanders, en voor wie wij dus een bijzondere verant woordelijkheid dragen; voor wie wij dus ook meer behooren te doen dan voor an deren. Het karakter zelf van de Gemeenschap der Heiligen, dus van het ware Christen dom, dat door Christus op aarde werd ge bracht, e i s c h tdat allen naar beste krachten mec.y_ werken, om dat gemeen schappelijk bezit aan geestelijke goederen te vergrooten; en de bijzondere band tus- schen de onderdanen van één Rijk brengt mede, dat wij God smeeken toch vooral uit die gemeenschappelijke, door Christus oneindige verdiensten steeds over vloei ende bron een rijken stroom te doen afvloeien naar onze medeburgers in de overzeesche gebiedsdeelen des Rijks. Iedereen, rijk en arm, kan dus, als straks van 21 tot 28 Mei weer een week van gebed en offer wordt gevraagd, met name voor de Missie in Oost- en West- Indië, overeenkomstig den uitdrukkelijken wil van den Stichter des Christendoms zelf, bijdragen aan het slagen daarvan door bidden en offeren. De priester gaat voor aan het altaar met de oratie tot Voortplanting des Geloofs en na de H. Mis bidt hij met de geloovigen het schietgebed: O, Maria, bid voor de be keering van onze Indiën. Bij het gebed der grooten voegt zich dat van de kleinen op school en zij zullen het zijn die ook in het gezin met vader en moeder, ja, met allen den hemel geweld aandoen om toch het Licht des Geloofs in onze Indiën te ont steken. En wanneer dan dit gebed nog gedragen wordt door een offertje, een extra ver sterving of een geduldig dragen van een of ander kruis tot uitbreiding van Gods Kerk in onze overzeesche gebieden, dan laten wij ze niet alleen daar werken, die 624 priesters, 589 religieuze broeders en 2302 zusters! Zij geven het beste wat zy hebben, het edelste en mooiste wat zij be zitten, maar toch zal dan pas hun wer ken vruchten dragen, als het bedauwd wordt door Gods genade. Gods wil is het, dat wij Hem om die ge nade vragen! MAX VAN POLL Het Schild. Apologetisch Maandschrift. Uitg. der A. V. Petrus Canisius. De voor ons liggende Mei-aflevering van het bekende apologetische maand schrift „Het Schild" begint met een in teressant artikel over het „Katholiek her stel in Frankrijk". Wij hebben altijd nog de gedachte, dat Frankrijk weliswaar in naam een overwegend Katholiek land is, maar dat de Franschen „er niet veel aan doen", zooals de, volksmond zegt. Het Ka tholicisme is evenwel als een sterke en vi tale plant, die in een periode van strenge vorst wel eens ten doode schijnt opge schreven, doch daarna toch telkens weer krachtig opleeft en bloeit. In Frankrijk beleven wij thans hetzelfde verschijnsel, het Katholicisme schiet er opnieuw in bloei. En merkwaardigerwijs schijnt dit het gevolg te zijn van de stichting van de vijf katholieke universiteiten. Merkwaardig is dat, niet in den zin van „verwonderlijk", want het verval was van bovenaf, van de intellectueelen door gesijpeld tot de onderste cultuurlagen en evenzoo moest het herstel beginnen door de saneering van de bovenlaag. Maar merkwaardig, omdat wij er aandacht aan moeten schen ken en er ons aan moeten spiegelen. Een typeerend staaltje haalt de schrij ver van dit artikel J. B. H. Westerman uit Hilversum aan. „In Parijs is een groep beursmenschen opgestaan, die, consequente christenen zijn de, gemeend hebben en terecht gemeend hebben, dat ook de beurshandel niet het schraalste terrein kon zijn ter doorvoering van het katholieke levensprinciepe. Want de beurs is volgens haar wezendijke be stemming niet een middel om gewetenlooze speculanten snel tot millionairs te maken of tot mierarme gereclasseerden. Neen, vol gens haar eigenlijken opzet dient het beurs- bedrijf het instrument te blijven voor de economisch noodzakelijke kapitaals-circu latie. Wat lag dus meer voor de hand, dan dat Katholieken, werkzaam in het beursbedrijf, zich tot een groep voor K. A. zochten aan een te sluiten? In Parijs is dat intusschen, drie jaren geleden, aldus gebeurd en bij deze groep sloten zich aan zoowel zelfstan dige ondernemers als hom employé's en hun arbeiders. Dezen zomer hebben zij in een ongedwongen bijeenkomst, aan kardinaal Verdier verslag uitgebracht van hun actie. Onmiddellijk bij het begin van hun streven, aldus een der woordvoerders, hadden ze besloten het beursibedrijf niet den rug toe te keeren. Maar de groepsleden hebben zich verplicht om onvoorwaardelijk elke mede werking te weigeren aan beurszaken, die niet overeenkomstig de christelijke moraal zouden zijn. Maandelijks, vertelde een an der, ontmoetten wij elkander op een dag in de week aan de communiebank in de kerk van Notre Dame des Victoires, alvo rens we naar de beurs gingen. Dat gaf ons corpsgeest en den moed tot doorzetten van ons ideaal: de verehristelijking van het beursberoep. Omdat het reglement van de algemeene Parysche beursvereeniging niets tegen de zedelijke grondbeginselen van het Christendom inhield, werkte de groep in op rechte vriendschap met haar samen. Deze scmenwerking werd gaarne aanvaard. En, om zelf in de katholieke bedrijfsmoraal dieper te kunnen doordringen, werden op groepsvergaderingen, onder deskundige lei ding, de sociale rondzendbrieven der pau sen bestudeerd". In deze kringen zou men een dergelijke doorwerking van de Kathol. Actie-begin selen niet zoo spoedig verwacht hebben. Het voorbeeld zij intusschen ter navol ging aangeboden! Voorts vervolgt prof. dr. L. Bender zijn serie over Huwelijksprocessen. Van de hand van J. v. d. Putten treffen wij een over peinzing aan over „Het offer van onzen tijd", terwijl prof. dr. N. Greitemann van Warmond het „Probleem van het Oude- Testament" onder de loupe neemt. De vraag, waarom het hier gaat. is deze: of het Oude Testament en de bestudeering daar van nog wel waarde hebben voor ons, die in de nieuw-testamentische heilsorde le ven. Prof. Greitemann bespreekt deze vraag, waarbij hij tevens gelegenheid vindt tot een critische beschouwing van een paar bij helkundige werken van den laatsten tijd. Tot slot van de artikelen-serie mediteert pater Landelinus O.M.Cap. verder over de „Intensiteit van Jezus' Liefde". De rubrie ken „Op den Uitkijk", Vragenbus, Nieuwe Uitgaven en Correspondentie, zijn, zooals altijd, goed verzorgd en gevuld met een schat van wetenswaardigheden. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Eenheid ender de Katholieken Wat de Katholieke Actie voor alles geven wil aan de geheele cellenbouw van het katholieke leven, dat is de zielkatholiek zelfbewustzijn, principieele katho lieke trouw, eenheid van katho liek denken, willen en werken. PIUS XII.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6