Vredes initiatief van den Paus DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 's Pausen nuntii polsen de regeeringen DINSDAG 9 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9332 Ste- £cid&^Soi4/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-Urieren ite paf. t Giro 103003. Postbus 11. DII nummer beslaat all vier bladen. Over begraven gesproken De „Volkskrant" van gisteren schreef: „Een halve eeuw arbeidswetgeving her denkend, hebben wij onze ingenomenheid betuigd met de toenadering, die, in het al gemeen gesproken, in dat tijdsverloop tus- schen werkgever en werknemer is tot stand gekomen. Men is elkaar met andere oogen gaan beschouwen. Niet tegenover, maar naast elkander behoort men te staan. Het is nog niet overal zóó, maar wé zijn toch op den goeden weg. Een verblijdende bevestiging hiervan mag men zien in het feit, dat in de twee- jaarlij ksche algemeene vergadering van den R. K. Metaalbewerkersbond twee werk gevers, leiders van belangrijke bedrijven op het terrein der metaalnijverheid, het woord zullen voeren. (Dit is gisteren ge schied. Zie elders in dit nummer. Red. L. Crt.). Dit bewijst de gelukkige keer die in oude en verouderde opvattingen is geko men. Het is een soort begrafenis van de klassenstrijd-gedachte, die weleer minder in woorden dan in daden ook van nog een andere dan de marxistische kant is gepre dikt". Wij nemen dit oordeel met instemming over. Maar, zonder de zonnige gedachte, daar in tot uitdrukking gebracht,, te willen overschaduwen, meenen we toch de vol gende opmerking te mogen maken. Voorheen werd ook aan andere dan de marxistische kant de klassenstrijd-gedach te gepredikt, „minder in woorden dan in daden". Dat is waar. Nu is men aan diezelfde zijde de klassen strijd-gedachte aan het begraven. Maar en dit is onze opmerking dat men nu ook goed wete te onderscheiden tusschen een begrafenis.„m e e r in woorden dan in daden" en een begrafenis in daden! 't Is voortreffelijk, dat op de algemeene vergadering van den R. K. Metaalbewer kersbond twee werkgevers, twee groot- werkgevers een rede hebben gehouden, een rede in sociaal-vooruitstrevenden zin. Dat is inderdaad een begrafenis van den klas senstrijd, maar...-, met woorden. In de dagelijksche practijk van de be drijven moet de klassenstrijd worden be graven, óók.... met daden. Werkgevers, katholieke werkgevers, die zulk een begrafenis verzorgen, vervullen een: heerlijk apostolaat van de Christelijke leer, de christelijke levensbeschouwing! Op verschillende wijzen kan die begra fenis plaats hebben. Zij moet allereerst plaats hebben in de geesten, in het ver standelijk inzicht en. zuiver-menschelijk gevoel. Verstand en gevoel moeten den klassenstrijd in welken zin dan ook verwerpen als iets menschonwaardigs en absoluut verwerpelijks. BIDSTONDE VOOR DEN VREDE TE PARIJS. In de Basiliek van de Notre Dame te Parijs is de tweede bidstonde voor den vre de gehouden. Het initiatief hiertoe is uitge gaan van de Katholieke Jeugdorganisatie van Parijs. Het geweldige kerkgebouw was nauwelijks groot genoeg om de saamge- stroomde menigte geloovigen te bevatten. De kerkelijke plechtigheden werden ver richt door den Pauselijken Nuntius te Pa rijs. Mgr. Valerio Valeri, die een toespraak tot de jeugd hield, waarin hij er vooral den nadruk op legde, dat de Gebeds-kruistocht, die door den H. Vader was uitgeschreven, als het laatste redmiddel beschouwd moet worden om de wereld nog van een ramp te redden. De Pauselijke Nuntius spoorde de jeugd aan om voortdurend te blijven bid den, daar het in laatste instantie toch de moreele krachten zijn die beslissend zijn voor het lot der wereld. DE GEVOLGEN DER ONTPLOFFING TE TOKIO. TOKIO, 9 Mei (A.N.P.). De lijst van slachtoffers ingevolge de ontploffing in de celluloidfabiiek in een buitenwijk van Tokio vermeldt negen dooden, 99 ernstig en 152 licht gewonden. Ruim duizend be woners nabij de plek des onheils zijn in een school en een gemeentegebouw in veilig heid gebracht. De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seinde d.d. 8 Mei aan zijn blad: Naar wij thans met zekerheid kunnen berichten had het onderhoud van Mgr. Orsenigo met Hitler ten doel te polsen naar de mogelijkheid voor den H. Stoel om voor het behoud van den vrede te bemiddelen. Het zou te veel gezegd zijn te beweren dat de H. Stoel Duitschland zijn tusschenkomst zou hebben aange boden om in het conflict met Polen te bemiddelen. Het Vaticaan heeft slechts willen onderzoeken in hoeverre de H. Vader als politiek onpartijdige voor den vrede zou kunnen bemiddelen in het algemeen in alle hangende of nog te rijzen geschillen. Het ligt derhalve in de bedoeling van den H. Stoel zich ook te richten tot de andere staten. In dien zin worden ook andere regecringen gepolst. Naar verluidt zou de H. Vader gisteren Pater Tacchi Venturi S.J., den bekenden historicus, die als een vertrouwensman van Mussolini geldt, in audiëntie hebben ontvangen. Hieruit zou blijken dat dit onderhoud in verband staat met de diplomatieke actie van het Vaticaan tot het behoud van den vrede. Voorts bericht de „News Chronicle", dat men te Londen de mogelijkheid over weegt, een Europeesche conferentie bijeen te roepen, teneinde het vraagstuk van Dantzig te regelen. Verron Barüett verklaarde van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat Z.H. de Paus hiertoe het initiatief zou hebben genomen. De conferentie zou En- gelang, Frankrijk, Italië, Polen en Duitschland vereenigen. De apostolische nuntius te Londen Mgr. Godfrey is gistren door den minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax ontvangen om hem het plan van den Heiligen Vader voor te leggen. De „Daily Express" bericht, dat gisteren de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, den nuntius te Warschau, Mgr. Cortesi heeft ontvangen. Het blad is van meening, dat hierdoor de geruchten volgens welke Z.H. de Paus zou hebben aangeboden, tusschen Duitschland en Polen te bemiddelen, meer grond van waar heid krijgen. heeft de internationale godloozenbeweging tot voornaamste taak, om haar strijd tegen de Katholieke Kerk nog meer te ver scherpen en het Vaticaan te proclameeren tot staatsvijand nr. 2." Op onbeschaamde wijze word Paus Pius XII aangevallen: :TDe communistische pu blicist Scheinmann waagt het zelfs de thans regeerende Paus" te betichten van verraad aan het erfgoed van Pius XI. Scheinmann doet verder mededeeling, dat'hij nog nadere onthullingen zal doen over de verhouding tusschen het Vaticaan en Berlijn en besluit dan met te verklaren, dat de Sovjet-Russische godloozen al hun aanhangers in het buitenland zullen ver eenigen om een systematischen strijd tegen het Vaticaan te voeren". DE GODLOOZEN VINDEN HET NIET GOED' Naar aanleiding van de geruchten om trent vredelievende onderhandelingen tus schen den H. Stoel en het Derde Rijk heb ben de Russische Godloozen ongemeen scherpe aanvallen gericht op Paus Pius XII en de Katholieke Kerk. In de pers dienst der godloozen schrijft de corres pondent uit Moskou dat deze berichten omtrent deze geheime onderhandelingen tusschen het Vaticaan en het Derde Rijk „tot nog toe noch door Rome noch door Berlijn zijn gedementeerd". „Wanneer blijken zou dat deze juist zouden zijn, dan staan we voor het feit, dat de politiek van de Katholieke Kerk zich gewend heeft tot het Nationaal-Socialisme. Dientengevolge Het Eucharistisch Congres te Algiers Ontroerende Boodschap van den H. Vader Z.H. Paus Pius XII heeft tot de deelnemers aan het Nationaal Eucharistisch Congres van Algiers via Radio Vaticana een ontroerende toespraak gehouden die door de meer dan 100.000 congressisten in het Eugenio-stadion met ingehou den adem onder de grootste span ning werd beluisterd. Wij laten den tekst van deze Pauselijke toespraak hieronder volgen. Voor de twaalfde maal zijt gij, zeer ge liefde zonen van de edele Fransche natie, hier met duizenden vereenigd, rond den Christus, tegenwoordig in de H. Eucharistie, om Hem gezamenlijk aan te bieden een plechtige akte van aanbidding en eerher stel. In den loop der laatste jaren heeft Afrika reeds meer dan één dergelijke plechtigheid aanschouwd. Carthago, dat nog de herinnering bewaart aan het tijd perk toen het de beroemde hoofdstad was van de Kerk in Noord-Afrika en dat bin nen haar muren meer dan 30 kerkverga deringen mocht herbergen, Carthago gaf met haar Internationaal Eucharistisch Con gres den stoot; sindsdien heeft de bewe ging zich uitgebreid door gewestelijke en landelijke congressen die gehouden werden tot in Zuid-Afrika toe; in Congo, op Mada gascar, in Tripolis en elders. Thans wordt op deze kust, die langen tijd een barbaarschen klank had, de triumf der H .Hostie gevierd eit ons hart trilt van vreugde, nu wij op tweevoudige wijze aan dit Congres kunnen deelnemen; want wy zijn hier op tweevoudige wijze tegenwoor dig: zichtbaar in den persoon van hem dien wij hebben uitgekozen als onzen Legaat, om in onzen naam als voorzitter te fun- geeren voor deze Eucharistische dagen, onze zeer geliefde zoon de Kardinaal Aartsbis schop van Parijs, onzichtbaar weliswaar maar evenzeer waarachtig door onze ge beden, die zich vereenigd hebben met de smeekingen van Uwe begeesterde massa. Noch de vloed die oprijst uit de zee, noch het wapengekletter dat de kusten met on rust vervult, hebben uwe mystieke begees tering aan het wankelen kunnen brengen, de goede Moeder der Beschutting leidde U naar O.L. Vrouw van Afrika en in deze Hostie, die van de eent hoogte naar de an dere straalde, deed het geloof U zien den Vorst en Stichter van den vrede, dien vrede die door onze onrustige menschheid zoo vurig wordt begeerd. Ziedaar wat U belang inboezemde en be moedigde; ziedaar datgene wat ons innig vereenigde met U in deze Meimaand die wij geheel en al willen stellen in het teeken van het al gemeen .-gebed, (vooral van het gebed der kinderen, die bevoorrechte ge liefden van den Zaligmaker) teneinde van den hemel op aarde te doen neerdalen, door de handen van de Onbevlekte Maagd, den vrede die beloofd is aan de menschen van goeden wil, vrede in de zielen die in de war gebracht zijn door de verlokkingen en de roepstem van valsche leerstellingen, vrede onder de volkeren die door een voortduren de angst tot sidderens toe zijn aangegrepen. Wanneer gij hier Uwe Eucharistische ver gaderingen houdt,l dan is dat vooral, wij ontveinzen het geenszins, om er het eeuw feest te vieren van een gebeurtenis, die steeds voor de Kerk en voor Frankryk in herinnerihg zal blijven. Er is een eeuw geweest dat de eerste bis schop van Algiers werd geïnstalleerd in zijn kathedraal. En na een schijndood van 800 jaren werd deze Afrikaansche Kerkprovin cie herboren, die reeds ongeveer 500 bis schoppen had geteld, en die in de groep harer martelaren, bisschoppen en maagden ziet schitteren de nog steeds onovertroffen bisschop van Hippo, Sint Augustinus, een van de meest opzienbarende genieën die God aan de Kerk en aan de wereld ge schonken he^ft. Maar in 1839 telde Algiers, de witte stad, wier terrassen oprezen langs de zee als een uitdaging aan het christenvolk, Algiers, de stad van tranen en bloed, waar duizenden krijgsgevangenen geweend, gebeden en ge leden en hun leven voor Christus hadden gegeven, Algiers telde in 1839 niet meer dan vier priesters. En zoodra nu op een van zyn blanke minarets zich weer het Kruis van Christus verheft, wordt Algiers plotseling de lichten de haven waarlangs iederen dag in steeds sneller tempo de lichtende fakkel van de Openbaring doordringt tot in het hart van het zwarte werelddeel. Thans beleven we een bewonderenswaar dige wedergeboorte, een nieuw leven, over vloeiend van bovennatuurlijk levenssap, nu tallooze bisschoppen of vicarii apostolici, honderden priesters afkomstig uit ver schillende christelijke danden of ontspro ten aan inlandsche huisgezinnen, meerdere millioenen geloovigen door heel Afrika ge tuigenis afleggen van de eeuwige jeugd der Kerk, van de onuitputtelijke vrucht baarheid van de Goddelijke genade in dienst van de menschelijke krachten. Daarom strekt onze zegening zich vol ge negenheid uit, op de eerste plaats naar de kinderen van Frankrijk, waar het ons, twee jaar geleden, onder de gewelven van de Notre Dame te Parijs gegeven was, een oproep te doen tot het vervullen van haar groote taak op godsdienstig gebied. Maar deze zegen strekt zich nog veel verder uit, ook tot u, pasbekeerden en doopleerlingen, die verspreid zym over de Missies van Afrika; tenslotte wordt die zegen ook ge spreid over U allen, over alle menschen, wier zielen evenals de onze vrijgekocht zijn door het bloed van den menschgeworden God. Aan dezen Christus zijn alle naties als erfgoed gegeven, en de Voorzienigheid heeft ons aangesteld als bewaker van dit erf goed. God heeft ons tot herder en vader van deze menschheid gemaakt. Dat dan over U allen nederdale de Goddelijke Zegen, de vrucht van he. bloed, dat vergoten is door den Verlosser, weliswaar verborgen, doch waarachtig tegenwoordig in de H. Eu charistie. DE WERELD VOGELVLUCHT VATICAAN: Z. H. de Paus blijkt inder daad een initiatief te hebben genomen in bet belang van den vrede. Hij heeft zijn gezanten gezonden naar de regeeringen der verschillende Europeesche hoofdsteden, teneinde na te gaan, v/at er gedaan zou kunnen worden en op welke wijze een Pauselijke bemiddelingsactie kans van sla gen zou kunnen hebben. De Paus staat buiten en boven de politieke partijen, zoo dat om die reden een bemiddeling van zijn kant niet van de hand kan worden gewe zen! Zijn bemiddeling is belangeloos; zijn optreden impliceert geen steun aan een der partijen, elke gedachte dat er politie ke munt geslagen kan worden uit zijn con tact met de tegenstanders, is uitgesloten. Dat maakt den Paus wel bij uitstek ge schikt voor bemiddelaar. Wij gelooven echter niet, dat twee vijan dig tegenover elkander doende kampen be hoefte gevoelen aan een bemiddelaar en daarom vreezen wij, dat deze edelmoedige poging van den Paus des Vredes voorloo- pig weinig succes zal hebben. Hetgeen even wel geen reden behoeft te zijn voor den Paus om zijn pogingen te staken, noch voor ens om deze van harte toe te juichen. MADRID: De vermageringskuur van den Volkenbond gaat inmiddels door. Thans heeft weer Spanje zijn uittreden uit den Bond aangekondigd. Het was te vóórzien, dat dit te eeniger tijd zou gebeuren, daar voor zit Franco teveel onder de plak van de dictatoren, die hem hebben geholpen. Volgende week komt de Volkenbondsraad v/eer te Genève by elkaar. Heeft de Raad nog wel iets te doen? MOSKOU: Uit Moskou komen berichten, die erop schijnen te duiden, dat er in de stroeve Britsch-Russische besprekingen weer wat schot komt. Misschien is dat te wijten aan het optreden van Molotof? In de „Polaire" schrijft Brossolette, dat de besprekingen tusschen Engeland en de Sevet Unie niet bevredigend schijnen te verloopen, doch beiden weten zeer goed, oat de as-mogendheden by de min ste scheur in het front van de vredelieven de mogendheden niet zullen terugdeinzen voor ondernemingen, welke Europa naar den ondergang zullen leiden. Engeland en de Sovjet Unie verlangen derhalve beiden de onderahndelingen tot een goed einde te *'ueren, doch men moet zich wapenen met geduld om af te wachten, tot men in Mos kou begrijpt, dat de Engelschen geen Rus sisch spreken en dat men te Londen in ziet, dat de Russen geen Engelsch spreken MIJNONGELUK IN WESTFALEN. HAMM, 9 Mei (A.N.P.). In de mijn Rad bod te Bockum-Hoevel by Hamm in West- falen heeft zich gisteren een my ngasont ploffing voorgedaan. Er zyn drie dooden te betreuren. Voorts werden vier mijnwer kers ernstig en 17 licht gewond. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Paus heeft inderdaad een vredes-ini- tiatief gendtnen. (1ste blad). Rusland en het vredesfront. (2de blad). Spanje treedt uit den Volkenbond. (2de blad). Het Lagerhuis heeft de wet op de dienst plicht gisteren aangenomen. (2<de blad). Bij een ontploffing in een Japansche cel- luloidfabriek zijn 80 arbeiders omgeko men. (éde blad). Binnenland Officieel programma van het bpzoek van H. M. de Koningin aan België. (2de blad). Wetsontwerp op komst inzake stemmen bij volmacht door militairen. (2de blad). Regeling voor de haringvisscherij. (2de blad) Lelden De candidaatstelling voor den Gemeente raad. (1ste blad). DE „TIMES" OVER DE DUITSCHE HOUDING. LONDEN, 9 Mei (A.N.P.). De Berlijnsche correspondent van de „Times" bericht, dat de Duitsche leiders pogen het Duitsche volk te verzekeren, dat de „omsingelings-poli- tiek" schipbreuk heeft geleden. Men volgt thans met aandacht de reactie van de Pool sche regeering en wacht op het rapport van den Duilschcn ambassadeur te War schau, von Moltke, alvorens maatregelen te nemen Ook hangt het besluit, dat Hitler en von Ribbentrop zullen nemen af van de houding, welke Denemarken, Finland, Zwe den en Noorwegen zullen aannemen ten aanzien van het aanbod van non-agressie verdragen van Duitschland. In welingelichte Berlijnsche kringen werd gisteravond gezegd, dat niets tegen Polen zal worden ondernomen, voordat de minis ters van buitenlandsche zaken van de Scandinavische landen zullen hebben ge antwoord op de Duitsche Voorstellen. DE DUITSCH-POOLSCHE SPANNING. BERLIJN, 9 Mei (A.N.P.). Het Duitsche Nieuwsbureau maakt in een bericht uit Thorn (Polen) melding van een reeks in cidenten, waarin van Poolsche zijde tegen in Polen wonende Duitschers is opgetreden, waarbij Duitsche bewoners zouden zijn vervolgd en mishandeld en waarbij Duit sche bezittingen zouden zijn beschadigd. O.a. zou in Thorn een Duitscher, die Duit sche dagbladen rondbracht, door zes Polen zyn overvallen en mishandeld. WARSCHAU, 9 Mei (A.N.P.) De Pool sche pers bericht, dat vijftien actieve leden van den bond van Polen in Duitschland, die Duitsch staatsburger waren, zijn uit gewezen. Allen woonden in het grensge bied. AMERIKAANSCHE NEGERS NAAR AFRIKA? WASHINGTON. 9 Mei (A.N.P De de mocratische senator Bilbo uit Mississippi heeft een wetsontwerp ingediend om Ame- rikaansche negers in Afrika te vestigen. De kosten hiervan zouden jaarlijks circa 940 millioen dollars bedragen. Hu oppert het denkbeeld, dat de Ver. Staten zich land zullen verschaffen grenzend aan Liberia, daar een militaire regeering vestigen, de reiskosten der negers op zich zullen nemen, en hen financieel zullen steunen. Er zijn 12 millioen negers in de Ver. Staten. Bilbo wil hiermede de negers helpen, want, zoo zegt hij, de wet op de loonen en werktijden zal de loonschaal op de plantages in de Zuidelijke staten zoo doen stijgen, dat het werk der negers door blanken kan worden overgenomen. Het v/etsontwerp zou den president machtigen met Frankrijk en En geland te onderhandelen over den aankoop van 400.000 vierk. myl land in Afrika, in ruil voor credieten tegen hun oorlogsschul den.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1