Haarlemsche Bloemenkeuring DINSDAG 9 MEI 1939 -ÜRANT DERDE BLAD - PAG. 10 HAARLEM, Kralagehuis 8-5-1939. Werkelijk men moet in het bollenbedrijf goed met geestrijke vochten op de hoogte zijn; hoe komt men er anders toe om een mooie, flinke bruin-gele Breeder in de stand van de Vereenigde Culturen, Noordwijk Benedictine ta noemen. Deze inzending, bestaande uit vele soor ten tulpen in diverse rassen, verwierf een gouden medaille. Aan individueele varië teiten werden getuigschriften 1ste klasse en ▼an verdienste toegekend. De leliebloemachtige tulp Silver City, die door de warmte in de zaal, evenals natuur lijk alle tulpen, wijd open stond, toonde duidelijk de mooie vormen van dit ras. City of Haarlem, de mooie roode Dar win met donker hart was hier met zeer groote bloemen aanwezig. Ook de grootte der bloemen van de bekende La Tulipe Noire viel op. Somber mag de kleur van deze Darwin zijn, mooi is zij. Vermeldenswaard zijn verder nog de Darwin Bleu Céleste, de bruinachtige Bree der Tantalus, dc D.l.T. Mount Tacoma, wit en Cottage Mrs. K. J. Pratt, een moeilijk te beschrijven kleur al heeft men een gehee- le wijnkelder in het hoofd. De gouden medaille met lof werd toege kend aan de collectie tulpen ingezonden door Rijnveld en Zoon, Hillegom. Een kleine 50 variëteiten waren ingezon den. Uitblinkers in deze groep waren Cu- nera, de witte Dw. Mount Erebus, de bree der Titane, violet met bronzen schaduw. De Cottage John Hoog, helder vuurrood met eenigszins gekartelde rand, de Darwin Campfori, vuurrood vielen eveneens op. Insurpasable werd een licht-paarse Dar win genoemd, de bloemen waren mooi en groot, de kleur was o.i. minder mooi. Schitterend was de zuiver witte Mrs. Grullemans. A. en P. Nijssen, Santpoort, hadden en kel eenige bloemen van Parkiet Pierson ingezonden, maar de opsteling op verschil lende wijzen: in mand, als enkele bloem ge heel geopend tegen een spiegel, alles met veel groen deed zien wat in eerste klasse bloemenzaken van zulk een tulp te maken is. Jammer is het dat de bloem te donker is. Met het violette hart was een helder der rood mooier geweest. Captain Goos is een forsche scharlaken roode Darwin met groenachtige basis, die werd ingezonden door H. L. van der Horst, Sasseuheim, waarnaast door de firma P. Byvoet en Co., Overveen, eenige dubb. la te tulpnen werden geëxposeerd, o.m. Lord Derby, cochenille karmijnrood, wit gerand. D. W. Lefeber en Co., Lisse, zond ter op luistering eenige zaailingen uit Bartigon in. Een wit E.R. Marconi verloopen paarse hyacinth met groote tros was aanwezig van Langelaan—Hulsebosch, Hillegom. Het is een mooie kleur paars. Een collectie Gladiolenbloemen was in gezonden door Konijnenburg en Mark, Noordwijk. Opvallend waren dc donker-donker roo de Heyblut, de zeer licht rose Margot Brui- nings en de dieper rose Hermann Boer- haave. Allen met flinke trossen en mooie kelken. Eenige Darwin en Breeder soorten, door J G. Eldering en Co., Overveen, ingezon den bewezen dat het tulpentijdperk nog daar en het voor Gladiolen rijkelijk vroeg is De donker-bruin-roode Breeder Nicarius vroeg hier bijzonder de aandacht. Iris Barbate in veschillende soorten en kleuren ingezonden door C. G. van Tuber- gen Jr., Haarlem, waren wellicht mooi in hun soort, ons bekoorden de plompe bloe men niet. Enkele firma's w.o. P. van Deursen, G. Lubbe en Zoon, V/arnaar en Co en Rijn veld en Zoon, toonden nog enkele Narcis sen daarmede bewijzend hoe 'n groot ge deelte van het jaar men van Narcisbloe men kan genieten. Gebr. Eggink, Voorschoten, bracht o.m. de Darmin Gazelle, donker geraniumrood met paars-blauwe basis. De bloemen waren van middelmatige grootte. Grooter waren de purper-violette bloemen met grijsach tige basis van de T. T. Velours. Mooi crème wit was White Raven, een e.l.t. (dit is geen dienstafkorting voor nachttelegrammen). Voor Darwin Sorereign, licht rood met roomkleurig hart, bekwam de inzender een lste klasse. Lilium Amabile, de oranjebloemige rijk- bloeiende lelie werd nogmaals uit het wa renhuis ingezonden door J. A. van der Zwet Gzn. uit Roelofarendsveen. Johan Sebastian Bach is de naam van een helder roode goed ontwikkelde Gla diool van P. Hopman en Zn., Hillegom, waarnaast een rose Mottet Tulp van C. Al kemade Azn., Noordwijk, stond. Frans Roozen Lzn., Vogelenzang, zond o.m. eenige parkieten in, waarvan de rose Peach Blossom niet alleen door de eigen aardige opstelling opviel. Schitterend, en bij lang beschouwen wonderlijk is de Bizar Victory. Zeer donker bruin met gele strepen. Juist bij zulke opvallende bloemen moet de ge dachte aan de grootheid van den Schepper van al dit schoons, en er was veel schoons, naar voren komen. De wit Pride of Haarlem verloopen dub bele Darwin Symphonica was mooi, regel matig gevuld. Ten slotte nog de inzending van G. H. Hageman en Zn.. Heemstede, die ook een gouden medaille verwierf. Een Rembrandt-tulp heette hier Ameri can Flag. Wit en rood en rose, eigenaardig verdeeld, maar de stars van de vlag ont braken. John Scheepers, geel was hier weer zeer goed evenals de leliebloemige The Bride, zuiver wit. Kolossale bloemen waren er van Br. Je- RECHTZAKEN Kantongerecht te Lelden. Ongerechtigd college geloopen. De student G. van R. te Rotterdam had college geloopen aan deLeidsche Uni versiteit zonder de vereischte collegegelden betaald te hebben. Verdachte behoefde al wegens geldelijke omstandigheden de helft van het collegegeld maar te betalen, maar ook dit had hij niet gedaan, zoodat hij een bedrag van 160 achter had gehouden. Verdachte zeide van een beurs te stu- deeren en omdat dit geld te lang was weg gebleven, had hij toch maar de colleges ge volgd. De ambtenaar was van meening, dat ver dachte zeker geen college had mogen loo- gtpn maar het zal wel zoo zijn, dat als men geen controle gehouden had, verdachte nooit betaald zou hebben. Het euvel van college loopen zonder betalen neemt den laatsten tijd erg toe, reden om deze zaken flink aan de pakken. Rekening houdende met de slechte financieelë positie van ver dachte, werd de eisch een geldboete van 30 subs. 30 dagen. De uitspraak werd een geldboete van 25 met een ernstige waarschuwing voor de toekomst. Wat mankeerde de jonge dame? Wat zal de achttienjarige jonge dame M. D. te L e i d, e n gemankeerd hebben op een avond in Maart. Och elk mensoh heeft in het voorjaar wel eens een bui dat hij iets moet doen bij wijze van uitlaat. En deze achttienjarige jongedame had aL> uitlaat gekozen belletje trekken op de Doelen gracht te Leiden zijnde een kwajongens kwaal, maar niet van jongedames. En voor dit feit moest zij heden voor den kanton rechter verschijnen die niets grappigs aan het belletje trekken vond zoodat de jonge dame drie gulden boete moet betalen. Dronken wielrijder. J. v. d. R. te L e i d e n had op een rijwiel dronken langs Leidens straten gepeddeld. Toen hij van richting veranderde hetwelk nog al dikwijls gebeurde al was het meestal onwillekeurig, had hij vergeten zijn hand uit te steken, vermoedelijk omdat hij het niet aandurfde om met een hand te rijden en had tevens bij deze gelegenheid een meisje aangereden. Volgens de agent was verdachte dusdanig dronken dat hij niet behoorlijk op zijn beenen kon staan en wartaal sprak. De verdachte vond dat de agent het wel wat aangedikt had, maar de ambtenaar was een andere meening toe gedaan en eischte een geldboete van f 13 subs. 13 dagen. Verdachte vond dat veel te veel en ver telde dat hij dat nooit kon betalen, waarna de Politierechter hem veroordeelde tot een geldboete van 6 subs. 3 dagen. Het ongemerkte vet. De Slager D. J. K. te Wassenaar moest verschijnen omdat hij een knecht er op uit had gestuurd met een pond gesmol ten rundvet niet voorzien van de vereischte merken. Verdachte zeide dat hij niet ge weten had dat zijn knecht het vet meege nomen had. De ambtenaar achtte verdachte schuldig omdat hij als baas in de zaak op moet let ten wat er gebeurd. De eisch werd dan ook een geldboete van 10 subs. 4 dagen met verbeurdverklaring van het inbeslag geno men vet. Uitspraak 7.50 met verbeurd verklaring. Overtreding leerplichtwet. De kunstschilder H. M. R. te Noor d- w ij k moest wederom terecht staan omdat hij zijn zoontje de school niet had laten bezoeken, terwijl er nog geen zes maanden verloopen waren dat hij veroordeeld was tot een geldboete van 10 subs. 4 dagen. Verdachte zeide dat hij zijn zoontje thuis gehouden had vanwege het infectiegevaar. De kantonrechter vond dat als alle men- schen zulks deden niemand meer op school verscheen. Verder voerde verdachte aan dat de zaak thans in hoogste instantie, de Hooge Raad, wordt uitgezocht om uit te maken of hij verplicht is zijn zoontje naar school te zenden. De ambtenaar eischte evenals de vorige maal een geldboete van 10 subs. 4 dagen. De kantonrechter wilde rekening houden met het feit dat de Hooge Raad thans de zaak inonderzoek heeft en veroordeelde verdachte tot een geldboete van 5 subs. 3 dagen. De loswerkman H. van D. ,e K a t w ij k aan Zee had een kind hetwelk hem toe vertrouwd was van de school thuisgehou den. Een poosje geleden was hij al veroor deeld tot een hechtenisstraf van acht dagen. Verdachte voerde aan dat het kind thans regelmatig de school bezoekt en daarom wilde de ambtenaar verdachte ditmaal nog een kans geven om zijn goeden wil te too- nen zoodat de eisch werd een voorwaar delijke hechtenisstraf voor den tijd van 8 dagen met een jaar proeftijd. Het vonnis werd conform. Lastige klanten. De Katwijksche jeugd is soms lastig, men denke slechts aan het z.g. beurzen waar van de winkeliers veel last ondervinden. Thans moest wederom een jongmensch te rechtstaan, C. K. teKatwijk aan Zee. Het was ditmaal niet voor het beurzen maar roen Bosch, met een bruin-gele tint. Het was warm in de zaal en de bloemen zullen het zwaar te verantwoorden gehad hebben. Herhaaldelijk hoorde men de op merking maken: Hoe zal deze om 4 uur zijn. Wij hebben het niet afgewacht. Vol daan over al het schoons, waarvan slechts enkele stukjes genoemd bezochten wij de proeftuin waar velen .bezig waren hun soortenkennis te vergrooten. ter zake iets nieuws. Hij had te zamen met een aantal kornuiten op Zondag den weg versperd die toegang geeft tot het Ridder plantsoen, zoodat de wandelaars er niet door konden. Parmantig bleef de heele kud de op den weg staan totdat de politie er een einde aan maakte. Een der belhamels had men kunnen grijpen en dit was ver dachte. Politieagent Jansen vond het optreden van den verdachte buitengewoon ergerlijk, waarmede de ambtenaar het volkomen eens was zoodat de jeugdige Katwijker een geld boete van 2 zou moeten betalen, waar mede de kantonrechter zioh volkomen kon vereenigen. Opvoedkunde kost geld en dat zal de verdachte moeten ondervinden. Als men geroepen wordt, dan moeten men komen. De kellner C. J. J. G. te L e i d e n was tweemaal als getuige opgeroepen om te ge tuigen in een zaak voor den kantonrechter. Beide malen was hij niet verschenen zon der dat er een geldige reden voor was. Het was totaal door mijn hoofd geschoten ver telde verdachte. De ambtenaar eischte een geldboete van 4 subs. 2 dagen. Al zou verdachte nu ver geten om te betalen, de rijksontvanger zal zulks wel niet. HAAGSCHE RECHTBANK. Onder invloed van een ander gehandeld. Aan een garagechef uit Leiden was verduistering in dienstbetrekking ten laste gelegd. Hij was onder invloed gekomen van den koopman G. H. te Leiden en had op diens aandringen voor honderden guldens aan allerlei nieuwe materialen weggeno men, die hij dan aan den koopman ter hand stelde. Geldelijk voordeel had verdachte er nagenoeg niet van gehad want, zoo ver telde hij „ik had eenmaal een greep ge daan en toen durfde ik niet meer weige ren, omdat ik bang was dat ik dan ver raden zou worden. De Officier wilde aannemen, dat ver dachte steeds onder pressie alle.: had weg genomen en wilde tevens rekening houden met het feit dat verdachte er nagenoeg geen voordeel van had gehad, zoodat verdachte nog een kans kon krijgen. De eisch werd een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden met drie jaar proeftijd. De Politierechter ging met dezen eisch mede en veroordeelde verdachte conform. De kwade genius. Vervolgens moest terecht staan de koop man G. H. te L e i d e n. Deze verdachte had de voordeelen in zjjn zak gestoken van de diefstallen van den garagechef. De Politie rechter kwalificeerde het gedrag van ver dachte als minderwaardig en noemde hem iemand die geprofiteerd had van het zwak ke karakter van den garagechef die men heel gemakkelijk onder invloed kan krijgen. Verdachte vertelde wel dat hij tot deze dingen gekomen was wegens armoede, dat zijn zes bloedjes van kinderen honger leden en er geen brood op tafel was, maar dat nam de Officier van Justitie niet aan, want het rapport luidt eventjes anders. Volgens spr. moet deze verdachte een flinke straf hebben, welke de Officier gesteld wilde zien op vier maanden gevangenisstraf. De Politierechter voelde niets voor een voorwaardelijke straf, waarom verdachte en diens verdediger vroegen, maar wilde het wel probeeren met een gecombineerde straf en wel twee maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf en bovendien nog twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. De derde in deze zaak. De garagehouder A. H. D. te R ij n s- b u r g zou zich schuldig gemaakt hebben aan schuldheling. Hij had de gestolen voor werpen gekocht van G. H. Verdachte zeide dat hij dacht dat alles in orde was, dant hij kende H. als koopman in allerlei artikelen. Bovendien had hij niet ver beneden den prijs van H. gekocht, zoo dat hij zich geheel onschuldig voelde. De Officier vond dat verdachte heel on voorzichtig was geweest en voortaan maar eerst eens moet informeeren alvorens maar lukraak te kooper van iemand zooals H. was. Spr wilde rekening houden dat hij niet ver onder de normale prijs gekocht had, maar achtte toch de schuldheling bewezen. Verdachte behoort echter nog een kans te hebben en zoo werd de eisch twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het vonnis werd conform dezen eisch. Voor zulke menschen moet men men voorzichtig zijn. „Pensiongast" tot zes maanden veroordeeld. „Och, meneer, hij deed zich zoo goed voor en hij zag er zoo netjes uit", vertelde mej. W. R. te B o s k o o p als getuige voor den Haagschen Politierechter. „Dan moet je juist heel voorzichtig zijn met zulke menschen want dan kunnen zij gevaarlijk zijn", vertelde de magistraat aan de juffrouw, die hoofdschuddend over zooveel slechtheid haar getuigenis af kwam leggen tegen G. V., die evenwel verstek liet gaan. De zaak zat zoo, Verdachte was bij de juffrouw gekomen met het verhaal dat hy bij haar in pension wilde komen, want hij moest ontzettend veel schilderswerk uit voeren in Boskoop. Toen hij zich goed en wel geïnstalleerd had, was hij naar zijn hospita gegaan en had haar verteld dat hy op een voorschot zat te wachten en of de hospita hem niet even helpen kon aan 20 om verf te koopen. En de juffrouw had de gevraagde 20 gegeven. Maar zij had het geld net zoo goed in het water kunnen gooien, dan was zy het net zoo zeker kwijt geweest als zij het thans aan haar „pen siongast" was geweest. Politierechter: „Voortaan voorzichtiger zijn juffrouw, maar ja u kon natuurlijk niet weten dat verdachte reeds vijf veroor deelingen wegens oplichtingen achter zijn rug heeft". De Officier eischte een gevangenisstraf van vier maanden. De Politierechter evenwel hield rekening met het feit, dat het verdachte's zesde ver oordeeling is wegenis oplichting en legde hem het maximum op, hetwelk een Poli tierechter kan geven n.l. zes maanden ge vangenisstraf. Verduistering in dienstbetrek king. De vertegenwoordiger M. M. te L e i d e n had zich te verantwoorden wegens ver duistering in dienstbetrekking. Hij was rei ziger bij een oliehandelaar en inde als zoo danig tevens kwitanties. Nu stond hij te recht omdat hij een bedrag van 545 niet had afgedragen. Vast kwam wel te staan dat er een eigenaardige loonovereen- komst tussohen verdachte en zijn patroon bestaan had. Verdachte meende nu dat hij zeer zeker recht op dit geld had gehad, al thans een gedeelte ervan wegens provisie gelden, die niet betaald zouden zijn. Vol gens hem zou de patroon ook nog gezegd hebben .„als je gebrek hebt, dan neem je maar". De patroon als getuige gehoord bestreed een en ander, waarna de Officier het ten laste gelegde bewezen achtte en een voor waardelijke gevangenisstraf eischte voor den tijd van drie maanden met een proef tijd van drie jaar. De Politierechter kon zich wel met dezen eisch vereenigen en wilde er dan ook wel met meegaan, maar wilde er een bijzondere voorwaarde aan verbinden. Het vonnis werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaar proeftijd en met de bijzondere voorwaarde dat ver dachte elke maand 20 terug moet betalen net zoo lang totdat de 545 zijn aange zuiverd. Het ondeugende jongetje. Op een bouwwerk te Voorschoten waren een aantal jongetjes aan het spelen, waaronder de achtjarige J. P. Een der knechts, zekere H. C. M. had nog al last ondervonden van dit geravot en zou toen gezegd hebben „hoepel op" of „maak dat je weg komt". Even hielp zulk een aan maning, maar dan kwam het knulletje weer terug totdat het den opperman begon te ver velen en hij het jongmensch een doodge wone oorveeg gegeven had. En het ventje dreinende af. Gevolg een aanklacht wegens mishandeling en thans was het ventje er met zijn moeder om te getuigen tegen de „booze" opperman. „En vond je dat nu zoo erg", wilde de Politierechter van het ventje weten. „Nou zoo erg was het niet, maar het deed toch wel pijn", verdedigde het jongmensch zich. Nadat de moeder en haar pupil zich eerst op verzoek van den Politierechter verwij derd hadden, kon de Officier zich best in denken dat verdachte de klap geven had. Het mag echter niet, maar spr. wilde met alle omstandigheden rekening houden en eischte daarom maar een geldboete van 2 subs. 2 dagen. Met de waarschuwing om zich voortaan niet meer zoo vlug kwaad te maken en zich beter te beheerschen, werd de verdachte naar huis gestuurd met een geldboete van 2. KANTONGERECHT TE HAARLEM. Een hinderlijke auto. De 22-jarige chauffeur C. v. V. uit Hil legom stond terecht omdat hij op 14 Maart j.l. de electrische tram in de kom der gemeente Hillegom in haar gang heeft belemmerd, doordat hij zij auto te veel te gen de tramrails had geplaatst en de tram geen gelegenheid had om door te rijden. Bovendien bleek, dat uit de auto een stuk ijzer stak, hetwelk de tramwagen heeft be schadigd. Na 'getuigenverhoor van den bestuurder der tram C. v. O. uit Haarlem eischte de ambtenaar tegen verdachte een geldboete van 6 subs. 3 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot een geldboete van ƒ5 subs. 3 dagen hechtenis. Van school weggebleven. De 48-jarige mej. H. V. hvr. van D. stond terecht omdat zij haar leerplichtige doch tertje, welke leerlinge was van een bij zonder lagere school te Hillegom, we gens huiselijke werkzaamheden op ver schillende data's niet naar school had ge stuurd. Eisch 2 subs. 1 dag hechtenis. Von nis 1 subs. 1 dag hechtenis. Te hard rijdende autobussen. De chauffeur Th. H. F. S. uit Den Haag stond terecht terzake dat hij als chauffeur van een autobus der firma Sommeling uit Den Haag in de bebouwde kom der ge meente Hillegom met een te groote snelheid heeft gereden tijdens een zeer zware mist. Tengevolge hiervan is ver dachte tegen een hem vooruit rijdende auto opgebotst, waardoor materiale schade ont stond. De ambtenaar van het O. M. merk te in zijn requisitoir tevens op, dat er steeds klachten bij hem binnen komen van de politie uit Hillegom over het ontzettend snel rijden der autobussen der firma Som meling. De ambtenaar wilde ditmaal nog niet de bevoegdheid om motorytuigen te besturen aan verdachte ontnemen maar waarschuwde hem terdege. Spr. eischte te gen verdachte een geldboete van 25 subs. 15 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van 15 subs. 10 da gen hechtenis. „GEPLAKTE" KOEIEN VERVOERD. Het Amsterdamsche Hof veroordeelt een veehandelaar tot een geldboete. Een veehandelaar uit Purmcrend bracht in December 1937 twee koeien naar de vee markt te Amsterdam. Hij zou de uiers van dc- beesten met collodium hebben dicht geplakt, hetgeen geconstateerd word door inspecteurs van de Sophiavereeniging, die proces-verbaal opmaakten wegens het noo- deloos kwellend vervoer van dieren. De kantonrecter te Amsterdam veroor deelde den veehandelaar tot vijftig gulden boete, welk vonnis de rechtbank in hooger beroep veranderde in zes dagen hechtenis. De veehandelaar ging daarop in cassatie en de Hooge Raad vernietigde het vonnis op grond van een vormfout. De zaak werd verwezen naar het ge rechtshof te Amsterdam, voor welk colle ge de veehandelaar veertien dagen gele den terecht stond. De Procureur Generaal vorderde opnieuw zes dagen hechtenis. Het Hof, dat vandaag arrest wees, heeft de veehandelaar veroordeeld tot een geld boete van vijf en zeventig gulden, subs, vijf en twintig dagen hechtenis. FINANCIËN EN ECONOMIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS- BANK N.V. Winstsaldo 175.984,92 en 5 pet. dividend op de preferente aandeelen. Wy ontleenen het volgende aan het verslag over het 11e boekjaar (1938) van de Nederlandsche Middenstandsbank: In den zorgelijken toestand van het mid- denstandsbedrijfsleven kwam ook in dit jaar geen verbetering en de concurrentie van den zelfstandigen winkelier met het groot-kapitalistische warenhuis of filiaal bedrijf wordt steeds zwaarder. De in 1937 aangenomen Vestigingswet Kleinbedrijf trad practisch in 1938 in wer king voor het slagers- en brood-bedrijf, terwijl de afkondiging van vestigings- eischen voor enkele andere bedrijven in dat jaar werd voorbereid, welke aankondi ging inmiddels in Februari 1939 plaats vond. Hoewel eenerzijds het vertrouwen mag worden gekoesterd, dat deze wet zegen rijke gevolgen voor den zelfstandigen mid denstand zal hebben, moet anderzijds re kening worden gehouden met het gevaar, dat de vestiging van nieuwe filialen van groot-winkel-bedrijven uitbreiding zal te zien geven. Immers, in 1938 slaagden voor het middenstands-diploma Handelskennis niet minder dan 10.257 candidaten, waar van een zeer groot gedeelte afkomstig was uit het grootbedrijf. In het totaal der toevertrouwde gelden kwam vrijwel geen wijziging hoewel er eenige verschuiving plaats vond tusschen de rubrieken onderling, zooals blijkt uit de volgende opstelling: Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 December 1938 van clienten ƒ21.375.600 (v.j. 20.592.100), van Middenstandsban- ken 1.347.800 (v.j. ƒ2.498.000). De September-crisis veroorzaakte eenige opvraging van spaargelden, doch in de daarop volgende maanden keerden de op gevraagde bedragen weer terug. Ten aanzien van de credietuitzetting gaf het jaar 1938 een belangrijke verbetering te zien. De credietvraag zoowel voor onze eigen rekening als voor rekening van het Rijk was omvangrijk, zoodat het uitstaan de crediet per 31 December 1.694.000 hooger was dan het jaar tevoren. Deze ver hooging heeft uitsluitend betrekking op de categorie bedrijfscredieten, aangezien dc effecten voorschotten nog iets zijn terugge- loopen. Uitstaand crediet per 31 December resp. aan clienten en middenstandsbanken: 1937 17.281.000,—, 2.111.000,—, in totaal dus 19.392.000,—; in 1938 19.091.000,— en 1.995.000,—, totaal 21.086.000,—. In het verslagjaar werden credieten verleend tot een gezamenlijk bedrag van 5.417.200,— tegen f 3.607.700,— in 1937. In tegenstelling met de in de jaren 1936 en 1937 tot uitdrukking gekomen tendenz, liep in het verslagjaar de provisie-winst be langrijk terug, terwijl de intrestbate een verbetering te zien gaf. De geringere provisie-winst is voorna melijk een gevolg van mindere activiteit in het effecten- en emissiebedrijf. De hoo- gere rentewinst houdt verband met de reeds besproken meerdere credietuitzet ting. Het saldo der resultatenrekening is cir ca 38.000.lager dan over 1937. Het zal geheel voor afschrijving en reserveering moeten worden aangewend. Wij hebben helaas rekening te houden met een te duch ten verlies tengevolge van een ernstig ge val van fraude bij een onzer bijkantoi^en, in verband waarmede wij de reserve tegen bedrijfsrisico's met 150.000.willen ver- hoogen. In aanmerking nemende, dat een belangrijk deel der schade vermoedelijk verhaalbaar zal blijken te zijn en dat in Vorige jaren gemaakte reserve's zijn vrij gekomen wegens vermindering van destyds getaxeerde risico's, vertrouwen wij met reserveering van het bovengenoemde be drag te kunnen volstaan. Het totaal der baten bedroeg 1.283.100 (v.j. 1.282.800); de onkosten en salarissen beliepen 1.118.400.(v.j. 1.082.800.—); bruto-winst 164.700.— (v.j. 200.000.—); saldo Ao. Po. 11.300.— (v.j. 13.400.—). Afgeschreven werd op Inventaris en Safe- inrichtingen 21.800. Gereserveerd tegen bedrijfsrisico's f 150.000.Voorgesteld wordt 3.000.te bestemmen voor uit- keering van 5 pet. dividend aan houders van preferente aandeelen, waarna 1.153.3° op nieuwe rekening resteert.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10