BINNENLAND DONDERDAG 4 MEI 1939 DE I.EWSCHE COURANT TWEEDE BL*D - PAG. 7 het prinses beatrix-fonds Het bestuur van het Prinses Beatrix- Fonds schrijft ons: Het bestuur vermeldt met dankbaarheid, dat het van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard een eigen opname mocht ontvangen van Prinses Beatrix, op haren eersten verjaardag voor de rijtoer geno men. Het bestuur waardeert het zeer, dat het instede van de eerste foto van Prinses Beatrix, welke gedurende het eerste levensjaar van Hare Koninklijke Hoogheid als ontvangstbewijs werd gezonden, thans met toestemming van Zijne Koninklijke Hoogheid een afdruk van deze opname der eenjarige Prinses mag zenden aan allen, die als contribuant aan het Prinses- Beatrix-fonds een bijdrage schenken. De foto, welke op briefkaartformaat is ver vaardigd, is niet in den handel en is be schermd door de auteurswet. Bijdragen voor de hulp in gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvolwaar digheid van kinderen bijzondere nood jS ontstaan, worden gaarne in ontvangst ge nomen op postrekening van het foncts no. 75000. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden deelt mede, dat de ont vangsten over de maand April 1939 heb ben bedragen 18297,22 zijnde ƒ7066.43 uit periodieke bijragen en 11230.79 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 15546.56. De plaatselijke commissies van samen werking brachten ten behoeve van dezelf de gevallen bijeen 33842.65, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 103 gemeenten, een bedrag van ƒ49389,21 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is 272727. Vragen aan de Regeering betreffende spionnage in ons land. Op de vragen van den heer Wijnkoop: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de tijdens het Engelsche spionnage- proces-Kelly gedane mededeelingen; vol gens welke in dienst van Duitschland staande agenten van Nederland uit zouden werken, welke agenten den schakel zou den vormen tusschen den Duitschen ge heimen dienst en andere landen? 2. Is de minister bereid, een onderzoek naar de juistheid van deze mededeelingen in te stellen, o.a. door het inwinnen van inlichtingen ter zake bij de Engelsche re geering, en zoo haar mocht blijken, dat die mededeelingen op waarheid berusten, voor het vervolg den arbeid der genoemde agen ten in en van uit Nederland door scherpe doelmatige maatregelen onmogelijk te ma ken? Heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken het volgende antwoord gêgeven: 1. Het antwoord luidt bevestigend. 2. Door de daartoe bestemde organen in Nederland wordt op handelingen, als in de vragen bedoeld, een zoo zorgvuldig mo gelijk toezicht gehouden. VERVROEGD PENSIOEN IN SIGARENINDUSTRIE? Bedrijfsraad nam nog geen conclusie. De bedrijfsraad voor de sigarenindustrie kwam een dezer dagen te Eindhoven bijeen. Behandeld werden verschillende brie ven van den minister van Economische Zaken en van den directeur van den rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzee- steunwet. Een vijftal adviezen ter uitvoering van de mechanisatiewet werden vastgesteld, terwijl een bespreking werd gehouden ever de wenschelijkheid van wijziging der formulieren, waarop de gegevens die be trekking hebben op de gevraagde vrijstei- lir.gen van het mechanisatie-verbod wor den ingediend. Verder werden mededeelïngen gedaan met betrekking tot de ingestelde loon- enquête, waarvan de uitslag thans zoo goed als gereed is. Het vraagstuk van de mogelijkheid van vervroegde pensionneering werd besproken aan de hand van een rappi r* van de com missie, die tot besb;deering van da: vraag stuk in de laatste vergadering w.is inge steld. Tot een bepaalde conclusie kwam het niet, alhoewel de bedrijfsraad zich niet verheelde, dat aan vervroegde pensionnee ring speciaal voor de sigarenindustrie bij zondere moeilijkheden verbonden zijn. In de volgende bijeenkomst zal de ge- dachtenwisseling over dit onderwerp wor den voortgezet, nadat de betrokken com missie intusschen de gelegenheid zal heb ben gehad, zich nog verder naar de mo gelijkheid van uitvoering van een ver vroegd pensioen te oriënteeren. STERFGEVALLEN TENGEVOLGE VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 23 t.m. 29 April zijn aan mond- en klauwzeer bezweken 6 kalveren. Gedeputeerde Staten van Groningen De burgemeester van Bierum, de heer D. H. R. Harrenstein heeft zijn benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten niet aan genomen, zoodat de Provinciale Staten thans opnieuw bijeen zullen moeten komen om in de vacature wijlen mr. R. Koppe (A.R.) te voorzien. De wereldtentoon stelling te New York het nederlandsche paviljoen Nederland komt goed uit. Ofschoon het Nederlandsche paviljoen op de Wereldtentoonstelling eerst vandaag officieel wordt geopend, was het reeds bij de officieele opening der wereldtentoon stelling zelve, -vrijwel gereed: een lof waardige uitzondering, daar slefchts van enkele der vele nationale paviljoens het zelfde gezegd kon worden. Uit New-York wordt gemeld, dat de wijze, waarop Nederland hier voor den dag komt, niet zal nalaten grooten indruk te maken op de vele millioenen bezoekers, die niet alleen uit de Vereenigde Staten zelve, doch ook uit alle werelddeelen ver wacht worden. Reeds naar zijn uiterlijke verschijning is het Nederlandsche pavil joen, dat tot de grootste vijf der wereld tentoonstelling behoort, indrukwekkend. Hoog steekt de klokketoren, waarin zich een heusch carillon bevindt, boven het forsche gebouw uit. Reeds van buiten wordt de aandacht getrokken door het reusachtige achterfront van de zoogenaam de eerehal: een aantal op glas geschilder de tableaux, die den indruk geven van ge brandschilderde ramen van indrukwek kende afmetingen. Deze „ramen" zijn ge plaatst op een wijze, die aan tooneelcou- lissen doet denken. De voorstellingen, die men erop kan zien, zijn zóó veelvuldig, dat een beschrijving ervan niet wel mo gelijk is. In het midden ziet de bezoeker Koningin Wilhelmina op den troon gezeten en omringd door corypheeën van politiek, kunst, wetenschap, handel en industrie, zoowel uit het verleden als uit het heden. De Nederlandsche bezoeker ontwaart op het eerste gezicht de gelaatstrekken van prof. Israels, dr. C. J. K. van Aalst, Talma, Aletta, Jacobs, Schaepman, Troelstra, de Savornin Lohman en vele anderen. Men ziet tafereelen van het Indische leven en van Nederlandsche folklore, een afbeel ding van den Dam te Amsterdam, de gou den koets en vele andere symbolen van het Nederlandsche leven in zijn vele rijke schakeeringen. Deze enorme tableaux, ge schilderd door professor Rosse, maken een zeer uitzonderlijken indruk, die des avonds nog verhoogd wordt door de verlichting „van binnen uit". Zonder een oordeel te willen vellen over de artistieke merites van dit schouwspel, kan in ieder geval gezegd worden, dat het een bijzonderen indruk maakt, die onmiddellijk de aandacht ves tigt op het Nederlandsche paviljoen, dat door zyn afmetingen toch reeds indruk wekkend mag heeten. Aan alles wat er binnen te zien is, zul len wij na de officieele opening aandacht wijden, doch thans mag reeds gezegd wor den, dat de bezoeker niet wordt teleurge steld. De groote zalen en hallen zijn met vaderlandsche tafreelen in frissche, vroo- lijke tinten gedecoreerd, die het vele ten toongestelde zeer goed tot zijn recht doen komen. Grafische en statistische voorstel lingen in sprekende beeldgrafieken uitge- veerd, doen kennis nemen van Nederland sche toestanden op vele gebieden der open baarheid. Eenigc eigenaardige door prof. Rosse op origineele wijze ontworpen, bouwsels vestigen de aandacht op de Ne derlandsche folklore, do Nederlandsche sport en de Nederlandsche staatsinrich ting. Allerlei maquettes over stedenbouw, havenbouw, en andere onderwerpen bie den boeiende beelden van Nederlandsche voortvarendheid. De Nederlandsch-Indische afdeeling met zijn indrukwekkende, door Eland geschilderde, diorama van een Ja- vaansch landschap, doet ten volle recht wedervaren aan de grootheid in het Ne derlandsche rijk buiten Europa. Kortom: de eerste, uiteraard nog maar vluchtige, indruk is er een van groote voldoening over de wijze waarop Nederland op deze indrukwekkende tentoonstelling is verte genwoordigd. De belangstelling ujt Neder land was dusdanig, dat ook in de zooge naamde „hall of nations" een aparte af deeling voor Nederland gereserveerd moest worden. Met andere inzendingen bevindt zich hier de groote en ingenieuze brievensorteermachine, inzendingen van de P.T.T. en uitvinding van den heer Mar- chand te 's Gravenhage. Door de bekende moeilijkheden, die bij het opbouwen van deze zeer groote ma chine van de zijde der Amerikaansche werknemers, georganiseerd in de „Unions" zijn ondervonden, zal deze machine pas aan het einde van Juni in werking kunnen worden gesteld. Doch men behoeft er niet aan te twijfelen, dat dit indrukwekkende voorbeeld van Nederlandsche vindingrijk heid de bezoekers zal boeien. Dat het „kleine" Nederland, dat toch reeds zooveel genegenheid en bewondering bij het Amerikaansche volk ondervindt, zijn goeden naam op deze tentoonstelling zal bevestigen, behoeft niet betwijfeld te worden. BOETE-PROCESSIE L.T.B. De leden van den L.T.B. zullen op Don derdag 11 Mei a.s. wederom in groote ge tale deelnemen aan de Boete-processie naar O. L. Vrouw ter Nood te Runxputte (Hei- loo). De plechtigheden vangen aan om tien uur precies. Deze Boete-Processie zal staan in het teeken van „Naar de nieuwe Gemeen schap", terwijl als algemeene intentie is gekozen „De overwinning van sociale recht vaardigheid en liefde, waarvan de vrede de vrucht zal zijn". Verder zullen de Nederlandsche Spoor wegen zorgdragen, dat enkele treinen te Runxputte zullen stoppen, zoowel op de heen als op de terugreis. PAUS PIUS XII EN DEN KATHOLIEKEN MIDDENSTAND VAN NEDERLAND Heden werd de heer J. P. Brabander, directeur van het Centraal Hanzebureau te Utrecht,' in particuliere audiëntie ontvan gen door Zijne Heiligheid Paus Pius XII. De heer en mevr. de Brabander werden door tusschenkomst van Z.H. Exc. Mgr. Bern Eras aan Zijne Heiligheid voorgesteld, waarna de heer de Brabander den Pause- lijkpn Zegen vroeg voor den middenstand en de Katholieke Middenstandsorganisatie in Nederland. Gaarne had, zoo sprak de Heilige Vader, Zijne Heiligheid deze audiëntie verleend om Zijn groeten en Zijn beste wenschen den R.K. Middenstandsbond van Neder land over te kunnen brengen en vcjleende vervolgens Zijn Pauselijken Zegen aan organisatie en leden. P. VISSER, CHEF MINISTERIE VAN ONDERWIJS, OVERLEDEN. De heer P. Visser, administrateur, chef der afdeeling Kunsten en Weten schappen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is hedenmorgen na een langdurige ziek te overleden. De heer P. Visser werd geboren 9 Octo ber 1881 te Nieuw-Amsterdam. Aanvankelijk was hij voor het onderwijs bestemd. Op 1 Januari 1907 trad hij in dienst bij het departement van binnenland- sche zaken, waarvan de afdeeling Kunsten en Wetenschappen toen deel uitmaakte. Kort daarna werd hij verbonden aan deze afdeeling, die toen onder leiding stond van den opvolger van Victor de Stuers, ir. J. A. Royer. De heer Visser bl«ef aan deze af deeling werkzaam, achtereenvolgens de verschillende departementale rangen door loopend. Toen in 1925 de toenmalige chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen, mr. M. I. Duparc, plotseling overleed volgde de heer Visser hem als zoodanig op. In de jaren 1919—1921 was hij lid en secretaris van de rijkscommissie van advies in zake reorganisatie? van het museumwezen hier te lande. Het belangrijke rapport, dat deze commissie in Juli 1921 uitbracht, was groo- ttndeels van zijn hand Ook later maakte de heer Visser deel uit van allerlei commissies, bijvoorbeeld van de latere rijkscommissie van advies in zake de musea, de rijkscommissie van ad vies voor opdrachten aan beeldende kun stenaars, de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Nederlandsche taal. Hij was gedelegeerde van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen bij de Nederlandsche centrale or ganisatie voor toegepaste natuurweten- schaopelijk onderzoek, bestuurslid van ver schillende genootschappen op het gebied van kunst en wetenschap als bijvoorbeeld het Oraüe-Nassau Museum, het Neder- landsch Historisch Scheepvaart Museum. De volgende onderscheidingen werden hem toegekend: officier in de orde van Oranje-Npssau. ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de orde van het Legioen van Eer in Frankrijk en van de ster van Roemenië, commandeur van de orden van het Britsche rijk, van Leopold II van België, van het herstelde Polen, van St. Sava van Zuid-Slavië, van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije. In verband met het overlijden van den heer P. Visser heeft het bestuur van den Nederlandschen Oudheidkundigen Bond besloten de feestelijke herdenking van het veertigjarig bestaan van den bond er. de huldiging van dr. Jan Kalf, welke op Zaterdag 6 Mei a.s. bepaald was, uit te stellen. MIDDENSTANDFRS ONDER DE WAPENFN. Middenstandsbonden adresseeren ten bate der kleine zelfstandigen. In een adres aan den Minister van De fensie hebben de hoofdbesturen van de drie Nederlandsche Mi.ldenstandsbonden medegedeeld, dat zij met groote belangstel ling hebben kennis genomen van het com muniqué van de op 27 April J.l. vanwege de door het Departement gehouden pers conferentie. alwaar mededeelingen zijn ge daan omtrent de regeling van vervanging, verloven en vrijstellingen van personeel, dat buitengewoon is opgeroepen ten behoe ve van de uitwendige veiligheid des lands. Ook voor den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand zoo wordt be toogd. is het van het grootste belang, dat het Nederlandsche volk doordrongen wordt van de gedachte dat zij, die thans onder de wapenen zijn geroepen, op de bres staan voor aller belangen, zoodat een ieder er toe dient mede te werken om te voorko men, dat hun bij hun terugkeer zou blij ken, dat hun economische nositie een ver slechtering zou hebben ondergaan. Waar de Minister het mogelijke wenscht to doen. oodat naast de functioneering van het militair apparaat ook de volkshuishou ding normaal kan blijven functioneeren, wordt in dit verban dmet voldoening ge constateerd, dat ook met de belangen van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand neringdoenden ernstig rekening zal worden gehouden. De hoofdbesturen van de drie Midden standsbonden vragen met het oog op de bijzondere positie van den middenstand de speciale aandacht van den Minister. Hoe, kleiner het bedrijf, des te minder tal rijk het personeel, des te onmisbaarder is ir. den regel de kleine ondernemer in zijn bedrijf, in het biizonder wanneer dit be hoort tot de z.g. éénmanszaken. Verwacht wordt dat hiermede in de eer ste plaats rekening zal worden gehouden. IMaar al te veelvuldig doen zich geval len voor. waarin de oproeping in militairen dienst het voortbestaan van het bedrijf als J zoodanig in gevaar heeft gebracht. Voorna- tul~ :n in bloei. Tijdens het aanstaande weekeinde zal in dr. bollenstreek nog veel te zien zijn. Alhoewel ook nog eenige hyacinthen- velden meedoen om de streek op te vroo- ljjken zijn het nu hoofdzakelijk de tulpen, zoowel de vroege als de latere, die hun kleuren vertoonen, en de belangstelling trekken. By goed weer wordt dan ook as. Zondag nog veel publiek verwacht. melijk hier zijn maatregelen op korten ter mijn geboden, teneinde veel onherstelbare schade te voorkomen. Uit het verslag der persconferentie werd mede vernomen, dat verzoeken om vervan ging eerst om advies woTden gezonden aan den directeur-generaal van den Arbeid, den directeur-generaal van den Landbouw, den hoofinspecteur voor de Scheepvaart of den burgemeester over de vraag of de persoon in kwestie inderdaad voor de bedrijfsuit oefening onmisbaar is. Het wil de hoofdbesturen voorkomen, dat voor zoover die verzoeken uitgaan van middenstanders en kleine zelfstandigen, het hoofd van de afdeeling Middenstand van het departement van Economische Zaken de aangewezen instantie moet worden ge acht tot het uitbrengen van advies omtrent het al of niet onmisbaar zyn van deze per sonen. Ten aanzien van de zelfstandigen neemt het Departement van Economische Zaken en in het bijzonder de afdeeling Midden stand van het Departement de positie in, welke door de overige genoemde Rijks autoriteiten ten aanzien van de door hen bestreken groepen wordt vervuld. De hoofdbesturen van de drie Neder landsche Middenstandsbonden verzoeken den Minister dan ook het daarheen te wil len lijden, dat, inplaats van den burge meester, het hoofd van de afdeeling Mid denstand van het Departement van Eco nomische Zaken als advies-instantie voor de hier genoemde groep zal worden inge schakeld. DE VIJFTIGSTE Vr*M AARDAG VAN ELLEN RUSSE. Tentoonstelling te Haarlem. In het gebouw van de R. K. Leeszaal te Haarlem is gisteren de tentoonstelling ge opend, die ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van mevrouw Ellen Russe wordt gèhouden. Deze expositie geeft een indruk van den arbeid, die deze onvermoeibare vrouw tot nu toe heeft verzet. Natuurlijk kan de tentoonstelling geen aanspraak maken op volledigheid, maar toch zal zij den bezoeker een goede kijk geven op het veelzijdige werk van Ellen Russe en op de veelheid daarvan. Een wand is geheel gevuld met werken van Engelsche en Italiaansche schrijvers, die door haar vertaald werden en met haar eigen boeken. In vitrines ziet men tal van souvenirs van haar reizen naar Italië; zoo is er o.a. een foto met opdracht van Mus solini, een portret van Z. Exc. Taliani, dat geteekend werd door zijn vrouw, Maria van Habsburg; men ziet er het handschrift van Kardinaal Gasparri, brieven van Giovanni Papini en tal van foto's van dezen grooten Italiaanschen schrijver, door den heer Jos v. d. Velde, den echtgenoot van Ellen Russe, genomen. Er is een portret van Abbé Brémond, met opdracht van Belloc, van mevrouw Toorop; er zijn drukproeven van haar werk en brie ven van de menschen, wier leven zy be schreven heeft. Er liggen tijdschriften met Ellen Russe's artikelen, doch ook op an der dan literair g:bied heeft zij zich be wogen. Voor de rijkscommissie ter bevor dering van eenheid in de uitspraak van de Nederlandsche taal heeft zij verschillende gramofoonplaten, waarop zij gedichten zegt van Jac. van Looy en Willen Kloos, ge maakt. Verder liggen er veertig schriften met radio-voordrachten, handleidingen voor haar Dante-cursussen, proeven van de R. K. Encyclopedie, waaraan zij medewer king verleende voor de Italiaansche Let teren. En zoo zouden wy nog kunnen wij zen op een brief van de Japansche schrijf ster Haruka Ichikawa, op de kennelijk veel doorbladerde voordracht over Maria Bood schap, op de herinneringen van haar be zoek aan de Villa van Axel Munthe enz. Maar men ga deze tentoonstelling zelf zien! De heer H. v. d. Weyer, inspecteur van het Lager Onderwijs te Haarlem, lid van het bestuur van de Leeszaal, oper.de by verhindering van den voorzitter, Mr. de Vilder, met een kort woord de tentoon stelling. U bent thans vyftig jaren en gij staat op het hoogtepunt van Uw literaire loop baan, Uw gezondheid is nog ongeschokt en wy mogen dus met vertrouwen hopen, dat God U nog vele jaren heeft toebedacht. Spr. ging in vogelvlucht den arbeid van Ellen Russe na en wees vooral op wat daar achter ligt: de onvermoeide ijver om de schoonheid der letteren uit andere landen ook in ons land bekend te maken. Gij hebt dit met geestdrift gedaan. Spr. betrok ook den heer van der Velde in zijn huldigings woord; beide echtelieden hebben elkaar wederkeerig gestimuleerd. Tenslotte bracht een klein meisje een bloemenhulde. Aan de bloemen waren door een origineele attentie van mevrouw de Vilder de linten bevestigd in de kleuren van alle landen, die door Ellen Russe be reisd werden. Tenslotte dankte de feestelingc voor de hadr gebrachte hulde. Voor mij is myn werk een groote vreugde en een groot ge not. Zij dankte hen, die haar bijstonden, haar ouders, haar man, het bestuur van de Leeszaal, de assistenten en haar secreta resse, mejuffrouw Mia Evers. Onder de talrijke telegrammen en geluk- wenschen was er een van baronesse Röell de Vos van Steenwijk, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Noord-Hol- land, die toezegde de tentoonstelling spoe dig te komen bezoeken. NATIONALE COMMISSIE VOOR OPLEIDING VAN KATHOLIEKE HULPVERPLEEGSTERS. Het groote tekojrt aan hulpverplecgsters, welke in tyd van oorlog ter beschikking van het Roode KruLs zullen staan, wrs voor dc groote katholieke organisaties op het gebied van gezondheidszorg en zie kenverpleging aanleiding te overwegen, op welke wyze deze opleiding zou kun nen worden bevorderd. Resultaat van dit overleg is de vorming van een National* Commissie voor opleiding van katholieke hulpverpleegsters, in welke commissie zit ting hebben afgevaardigden an de Ver- eeniging van R.K. Ziekenhuizen, de Natio nale Federatie Het Wit-Gele Kruis, den St. Canisius Bond, de R.K. Artsenverecni- ging en den Bond van Verplegenden; deze commissie zal in nauwe samenwerking met het Nederlandsche Roode Kruis en de Souvcrcine Orde van Malta zoo krachtig mogelijk bevorderen dnt. nu algemeen de bereidheid bestaat aan dit nationale werk deel te nemen, ook overal gelegenheid ge geven wordt tot het volgen van cursussen, die in de huidige omstandigheden zgn. spoedcursussen zullen zijn. De opzet is, dat de St. Canisius Bond op zich zal nemen de opleiding van rcli- gieusen, terwijl het Wit-Gele Kruis (voor Limburg Het R.K. Limburgsche Groene Kruis) met de Vrouwelijke Jeugdorgani saties zich zal belasten met de opleiding van leeken. Verwacht mag worden, dat met alge meene medewerking spoedig in vele plaat sen cursussen zullen beginnen. Zij die be langstelling vcor deze cursussen hebben, doen het beste zich te wenden tot de Be sturen van de plaatselijke Wit-Gele Krui zen of de daarbij 'aangesloten onderafdee- lingen voor EHBO. of tot de Vrouwe lijke Jeugdorganisaties. Het secretariaat van bovengenoemde Nationale Commissie is gevestigd op het Centraal Bureau van het Wit-Gele Kruis, Voorstraat 63 te Utrecht. ONDERWIJS IN HET FRIESCH. In het jaar 1927 is na het 2de lid van ar tikel 2 der Lage ronde rw ijs wet 1920 een nieuw lid ingevoegd, luidende: „Daar, waar naast de Nederlandsche taal een streek taal in levend gebruik is, kan onder lezen en Nederlandsche taal eenive kennis van die streektaal begrepen zijn". Deze bepa ling werd speciaal ten behoeve van het sir.ds lang begeerde onderwijs in bet Fricsch ingevoegd. De afdeeling Cultureele Statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onderzocht aan hoeveel scholen Friesch wordt onderwezen. Op 31 Dec-mbcr 1938 bleek dit het geval te /.ijn aan 109 scholen voor gewoon lager onderwijs, welke alle in de provincie Friesland gelegen waren. In totaal zijn er in Friesland 533 scholen voor guwoon lager on erwij. Men vindt het leervak aan 24 van 281 openbare scho len, 82 van dc 241 Protestantsch-Christe- lljke scholen en 3 van de 33 Roomsch-Ko- tholieke scholen; op de 3 neutraal bijzon dere scholen der provincie Friesland werd geen Friesch gegeven. Aan de scholen voor uitgebreid lager on derwijs komt het vak niet voor. fluiten)andsctie Berichten NIEUWE BOMAANSLAGEN IN ENGELAND. In den afgeloopen nacht zijn wederom bomaanslagen gepleegd, welke worden toe geschreven aan het Icrschc republil'.einsche leger. In de Londensche wijk Holborn is een winkelruit vernield, terwijl te Coven try vier winkels door ontploffingen werden beschadigd. Drie politiemannen zijn hier ter nauwer nood ontsnapt. Ook te Birming ham is een bom ontploft, welke aanzien lijke schade heeft aangericht. Bijna tegelijkertijd zijn in twee bioscoop theaters te Liverpool traanga. jommen ont ploft. Vijftien bezoekers moestc-n raar een ziekenhuis worden g.bracht, waar twee hunner werden opgenomen KOFFIESCHAARSCHTE IN ITALIë. In verband met de koffinschanrschto mo gen de huisvrouwen slechts één ons van dit product tegelijk koopen. Men zegt, dat de schaarschte een gevolg is van de Itali aansche economische politiek, di.- het doen van grootere aankoopen in het buitenland verhindert. HET VERWOESTE ESCORIAAL. Persvertegenwoordigers hebben oen be zoek gebracht aan het beroemde klooster Escoriaal, waar de aanvoerders van het Republikeinsche leger hun hoofdkwartier hadden opgerlagcn. Bij het uitbreken van den burgeroorlog werden de 108 Paters Augustijnen van het klooster Escoriaal gevangen genomen en overgebracht naar het St. Antoniuskloos- tcr te Madrid, dat in een gevangenis ver anderd was. Minstens zeventig hunner werden vermoord, waaronder de Academi cus Pater Zarco, de wereld beroemde Ara bist Pater Martinez Antuna en de histo ricus Pater Garcia de la Fuente. Drie Fatcrs zijn nu weer in het klooster terug gekeerd. Dc meeste kunstschatten zijn weggesleept, evenals de kostbare hand schriften van de bibliotheek; men kan niet nagaan, wat verkocht en v/at ver nield is.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7