IN TRAINING VOOR DE VARSITY. Mama wordt opgevoed! Een persfotograaf met fantasie maakte deze opname van het uitbrengen der boot door de roeiers van .Nereus", die momenteel in training zijn voor de a.s. Varsity James Roosevelt, zoon van den Amerikaanschen president, bij zijn aankomst te Parijs, waar hij thans eenige dagen ver toeft De Groote Prijs van Vilvorde is deze week onder groote belangstelling verreden. De rennersonderweg In training voor de Varsity. De Jonge Acht van de Amsterdamsche studentenroeivereeniging .Nereus" tijdens haar dagelijkschen oefentocht Het 35 000 ton metende slagschip .Prince of Wales", de nieuwste aanwinst van de Engelsche vloot, is Woensdag te Birkenhead tewater gelaten Een der fraaie interieurs van de .Empress of Aus tralia", waarmede het Engelsche Ko ningspaar den tocht naar Canada zal ondernemen FEUILLETON Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen. ROMAN VAN LO WILSDORF. 30) Indien zij thuis gebleven was, dan zou haar koppigheid zeker de oude overmacht hebben doen gelden. Doch het is een be kend feit, dat heimwee zielsloutering be- teekent. Al verder en verder reeds de trein en eerst nadat de Semmering reeds lang ge passeerd was, hield de sneeuwbui op. Oliva zat nog steeds in haar hoekje te droomen. Toen de oude dame na haar diner terug kwam en haar broer meebracht, stelde zij hem heel officieel, doch met een knipoogje aan mevrouw von Belamy voor. Oliva be sloot nu een kop thee te gaan gebruiken, want zij gevoelde zich niet in een stem ming. om thans met die vreemde menschen een gesprek over onverschillige onderwer pen te voeren. Toen zij het compartiment had verlaten, zei de oude heer tegen zijn zuster: „Zeg nu heb je toch sterk overdreven; zij ziet er zeer goed uit en heelemaal niet abnor maal." „Laat ze eerst maar eens warm loopen, broertje; ze is zoo achterlijk, dat zelfs jij uit je vel springt van de pret...." Menschen, die op de hoogste sport van de maatschappelijke ladder staan, zijn in hun manier van doen verrassend eenvoudig. Niettegenstaande dat, hebben zij de kunst geleerd, onzichtbaar muren op te trekken, zcodat slechts diegenen hen kunnen nade ren, aan wie zij dat toestaan. Oliva echter was, ver van de groote we reld, alleen op het voorbeeld van haar be krompen moeder aangewezen geweest en zoodoende ontbrak haar ten eenenmale de pose van de waarachtige „grande dame". Vornaam doen en voornaam zijn zijn na melijk twee absoluut verschillende dingen! Oliva zat nu in den restauratiewagen, die door den harmonicadoorgang aan haar rijtuig was verbonden. Verbaasd keek zij in 't rond. Zooiets had zij natuurlijk nog nooit gezien of zelfs voor mogelijk gehou den. Een elegante eetkamer op wielen, met een prachtig uitzicht naar buiten, dat ieder oogenblik iets anders t.e zien gaf. Ongeloof lijk gewoon! De betoovering van het reizen spon ook deze nuchtere vrouw al meer en meer in en zij werd er door beneveld. Doch v/eer stond daar, ontwrikbaar en niet te verdrijven, de gedachte voor haar: „Wat ben ik nu reeds ver weg ver van hem. Waarom?" Maar wie kon haar per slot van rekening beletten, bij het volgende station uit te slappen en weer naar huis terug te rei zen? Haar adem stokte, toen zij dat overdacht Zij was toch baas over haar doen en laten er wanneer het haar in Weenen beter be viel „Neen!" sprak haar trots. „Neen dui zendmaal neen." Hij had haar bij hun laatste onderhoud hatelijke woorden toegevoegd. Hij was het, die moest komen. Zij kon zich niet zoo ver nederen neen, dat kon zij niet! „Wat komt het er op aan, wie de eer ste stap doet?" fluisterde de andere stem haar kalmeerend toe. Wat kwam het er op aan, als zij eens een enkele maal toegaf? Als zij naar hem toeging en hem de hand reikte en zei: „Wees niet langer boos". Verschrikt en met plotselinge hartklop pingen luisterde zij als1 't ware naar zijn antwoord: „Zoo, denk je dat je slechts volgens je grillen je bevelen kunt uitdeelen, en dat iedereen je dan maar dadelijk heeft te ge hoorzamen?" En als hij haar nu eens van zich afstiet? Hetgeen toch zeer goed mogelijk was. Want had hij niet uitdrukkelijk verklaard, dat het 't laatste woord was, dat tusschen hen gesproken werd? Wie hielp haar in deze onontwarbare moeilijkheid? Hoe diep voel de zij het plotseling, dat zij nooit een vrien din had gehad, nooit de opbeuring van een vertrouwelijk gesprek had gekend. De tijd verstreek en het verglijdende landschap werd in een diepen nevel ge huld. Nog steeds zat Oliva daar en rafelde haar gedachten uit, zonder tot klaarheid te komen. „Wenscht u ook te soupeeren?" vroeg een mannenstem en toen zij opkeek, kwam zij tot de ontdekking, dat zij de eenige per soon in den restauratiewagen was. Alle ta feltjes, op het hare na, waren reeds voor het lichte souper gedekt. Zij vond het niet aangenaam, nu weer naar haar comparti ment terug te gaan en daarom knikte zij bevestigend. In een oogwenk had de kellner nu ook haar tafeltje in orde gemaakt. Het duurde niet lang, of de restauratie wagen vulde zich met reizigers. Ook de broer en zuster uit haar coupé verschenen en Lize Froheim groette Oliva in 't voorbij gaan met een schertsende opmerking. Hun plaatsen waren aan het ander eind van den wagen en er kwam niemand bij haar aan 't tafeltje zitten wat zij zeer prettig vond. De ongewone, lange reis had haar hoofd pijn bezorgd. Zij had 't diner overgselagen er. nu herinnerde zij zich, dat zij behalve en kop thee, den geheelen dag niets had gebruikt. Bella had haar op het hart ge drukt, vooral regelmatig voedsel tot zich te nemen, want zij wist maar al te goed, dat haai moeder in practische dingen zoo on nadenkend was als een kind. Met een droomerig glimlachtje herinner de Oliva zich dezen raad. Bella eigenlijk had zij den heelen dag niet aan haar ge dacht. Het ontaarde kind verdiende ook niets anders. Werkelijk niet? Wat was het dan eigenlijk voor 'n vreeselijk kwaad, dat Bella had gedaan? Zy had haar eigen weg gekozen, inplaats van aan den leiband te blijven loopen, zooals haar moeder had gedaan Wat waren dat nu voor bespot telijke gedachten? peinsde Oliva en schrok van zichzelf. Had Lize Froheim haar op dat idee ge bracht. En plotseling herinnerde zij zich de woorden, die de oude dame vandaag had gesproken. Eigenaardige woorden voor een persoonlijkheid, die zoo'n hoogen titel voerde. Hoogheid. Inderdaad eigenaardig, zooal niet bevreemdend. En zoo zeldzaam duidelijk. Indien men dat zou naleven, hoe eenvoudig zou dan ons ondermaansch be staan zyn. Heelemaal zonder complicaties. Zy vouwde haar handen samen als in ge bed. Van voren af aan moest zij beginnen, want zy kwam tot het besef, dat zy haar kind onrecht had aangedaan. Als een ander mensch wilde zij van deze reis terugkomen. Al haar achterlijkheid, haar eigenzinnig heid, trots, in één woord, alles, wat haar ontsierde, moest zij van zich afschudden, dat nam zy zich voor in dit ernstig uur van zelfinkeer, dat niet veel menschen is ge geven. Het was een- hoogst allodaagsche onder breking, die Oliva uit haar bijna verheven overpenzingen omdaag haalde, ten zilve ren schaal werd haar voorgehouden; zij moest zich van visch bedienen. Het souper was begonnen. In haar compartiment teruggekeerd, zag Oliva, dat de toebereidselen voor de nacht rust daar reeds waren getroffen. De sneeuw wil gedekte bedden noodden verlokkend tot rust. Het verheugde Oliva, dat haar reis- genoote nog in den restauratiewagen was en zij haastte zich, haar reiscostuum uit te trekken en in een pyama te glijden, vóór de oude dame terug kwam. Met een tevre den zuchtje strekt zij zich op een der bei de bedden uit, nadat zij haar kleine lucht kussen te voorschijn had gehaald, waar mede zij haar ligging aanmerkelijk veraan genaamde. De lamp aan het plafond was getemperd en dus niet hinderlijk. Oliva herinnerde zich slechts zeer vaag, dat de deur werd open geschoven en Lize Fro heim binnenkwam. Daarna was zij ingesla pen, ondanks de vreemde omgeving, het ongewone schudden en het feit, dat een tweede, geheel vreemde persoon zich bij haar in dit nauwe verblijf oevond. 'Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5