AGENDA DONDERDAG 4 MEI 1939 li F. H?n»c 7 r^'lR^NT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.5ü per kwartaal Bij onze agenten /O cent per wvwk; f 2 60 per kwartaal Franco per po*t 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeJ. Ingezonden mededeellngen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V.- IETS WARMER. Be Bilt seint: Verwachting: Voor het Westen: wind uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk zwak tot matig, later tijdelijk krachtig, morgen toenemen de bewolking, geen regen van beteekenis, iets warmer. Voor het Oosten: droog weer, iets war nier, gedeeltelijk bewolkt, zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. De weersloestand van hedenmorgen 7.20 uur.: Den Helder: zwaar bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 7 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke N. N. O. wind, 7 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke Noorde lijke wind, 8 gr. C. Groningen: zwaar bewolkt, zwakke Oos telijke wind, 7 gr. C. Maastricht: heiig, stil, 6 gr. C. BUJTENLANUSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk in Scandinavië nam nog in beteekenis toe. 1-Iet breidt zich thans over Duitschland uit. Over ons land, het Kanaal en West- Frankrijk, strekt zich een rug van hoo gen luchtdruk uit, welke bet maximum over Scandinavië verbindt met het hooge- drukgebied ten Westen van Portugal. Op de Britsche Eilanden bleef de luchtdruk voortdurend dalen, onder invloed van de nadering van de nieuwe storing op den Oceaan. Tengevolge hiervan draait de wind in onze omgeving naar het Zuiden en worden thans iets warmere luchtmassa's aangevoerd. Het verdere doordringen van oe Oceaandepressie, welke zeer diep is ge worden, deed op de Britsche Eilanden de bewolking toenemen, terwijl er plaatselijk eenige regen viel. Dc depressie over Zuid- Duitschland trok verder in Noord-Oostelij ke richting en nam in diepte af. Zij ver oorzaakte nog zwaren regen, plaatselijk vergezeld van onweer in het Alpengebied, in Zuid-Oost-Duitschland en in Hongarije. In het Middellandsche Zee-gebied ontwik kelt zich weer een nieuwe storing, zoodat de luchtdruk daar bij voortduring laag blijft. De koude luchtmassa's, welke over Scandinavië uit het Poolgebied aangevoerd worden, drongen tot in Noord-Duitschland dcorr en deden de temperatuur daar nog verder dalen. Uit Midden-Zweden wordt nog steeds lichte tot matige vorst gemeld. In ons land kwam bij helderen nacht plaat selijk nachtvorst voor. LUCHTEMPERATCUR. 11.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.*.: Van Donderdagnamiddag 7.58 uur tot Vrijdagmorgen 3.54 uur. HOOG WATER. Tc Katwijk aan Zee op Vrijdag 5 Mei voorm. 3.45 en nam. 4.10 uur. Maan op 20.40 uur Donderdagavond. Maan onder 5.32 uur Vrijdagmorgen. sen rond de lijkauto in. Daarna trok de stoet verder langs Nieuwe Rijn, Kraaier- straat, Levendaal, Rapenburg. Kort Rapen burg, Steenstraat, Rijnsburger weg. Gever straat, Leidsche Straatweg. Zelden of nooit heeft Leiden zülk 'n in druk wekkenden rouwstoet gezien. De kleu rige Graal-costumes en de hoog-geheven wapperende vanen waren als een uitbeel ding van dien heerlijken liturgischen zang „In Paradisum", „Naar het Paradijs gelei den u de engelen". Zoo trokken die lange kleurige rijen, middenin de auto met het stoffelijk overschot van Mia van der Kal len, stil en ernstig voort. Het straat-rumoer werd vastgehouden in den aangrijpenden ernst van dit gebeuren en door de stilte weerkaatste de stappen der Christelijk zelfbewust in langen stoet voor'tschreiden- de Graalleden en Graalleidsters tegen dc huizen der straten. Dat was een koninklijke uittocht van een Christen vrouw! Bij de kerk in Oegstgeest stelden de Graalmeisjes zich ter weerszijden van den weg pp. De lijkauto ging tusschen de rijen door, de vlaggen neigden ten afscheid en langzaam vervolgde de auto met het stof felijk overschot zijn weg naar de Tilten- burg. De Graalmeisjes verzamelden zich dan in de kerk te Oegstgeest, waar de vlaggen vooraan in de kerk werden neergezet. Pas toor Looyaard had de kaarsen op het al taar doen ontsteken en nadat meerdere belangstellenden de Graalleden in de kerk hadden gevolgd, was de kerk zoo goed als geheel gevuld. Daarna ving met gebeden en gezangen een treffende rouwdienst voor de over ledene aan. Allereerst werd door de Graalmeisjes een gedeelte gereciteerd uit „Het Koninklijke Paasch kruis", het Graalspel. dat eens door Mej. van der Kallen zelf was gedicht en waarin zij had uitgezongen de stralende hoop der verrijzenis naar een eeuwig ge lukkig leven. Daarna volgden gedeelte uit het Duitsche Rorate-Spiel, het Lidwinaspel en een klein gedeelte uit „Pinksterzegen" bij de opvoe ring van welke spelen de overledene de leiding had gehad. Hierna werd het „In Paradisum" gezon gen, waarna de treffende plechtigheid met het Pionierslied werd besloten. In het Moederhuis op de Tiltenberg werd het stoffelijk overschot der over ledene ontvangen door de den directeur van de Graal, den zeereeerw. heer A. Vol- laerts en de zeereerw. heeren Verbeem en v. d. Linden, beiden eveneens leeraar aan het Seminarie „Hageveld" te Heemstede. Door zes Vrouwen van Nazareth werd de witte kist met het stoffelyk overschot uit de lijkauto gedragen en op den grond neergezet, waar het, voordat het het Moe derhuis werd binnengedragen, door Prof. Vollaerts gezegend werd. In de hall en in de gang hadden zich de overige bewoonsters van het huis, de Vrouwen van Nazareth, opgesteld. Voorop gingen de drie priesters met het kruis, daarna volgde het stoffelijk over schot en daarachter volgden de medezusters van de overledene. Zoo werd het stoffelijk overschot de kapel binnengedragen, waar het te mid den van brandende kaarsen en witte bloe men werd opgebaard. In de kapel werd toen gezongen Media vita in morte sumus Midden in het leven zijn wij in den dood. DE UITVAART EN BEGRAFENIS. Hedenmorgen om 10 uur had in de kapel van het Moederhuis op de Tiltenberg de plechtige uitvaart en begrafenis van Mej. dr. van der Kallen plaats. Tusschen het lichte kreupelhout sche merden van laan tot laan de witte habijten der Vrouwen van Nazareth, die haar mede zuster naar de bloemen op het kleine, ron de, laaggelegen kerkhof, het „dal van Jozafat" brachten. Dit was geen droeve plechtigheid. De blijde lente-Meimorgen accentueerde ster ker de blijde gedachte, dat weer een der haren het groote doel van haar leven had bereikt, meer dan dat er een persoonlijk egoistisch verdriet zou zijn, omdat zy een van haar besten moesten missen. Zoo was deze heele uitvaart, vanaf de witte kist en de witte bloemen tot aan de paarse en witte hyacinthen, die heel het kleine kerkhof bedekten, waar nu de twee de Vrouw van Nazareth ter ruste werd ge zet in het kleine dal aan den rand van het kreupelhout. Geen persoonlijke droefheid, eerder-blijd- schap om wat zij bereikte, dus ook geen droeve gebeden, alleen een accentiueering van de broosheid des levens en verder licht in gezangen als Lux aeterna het eeuwi ge licht, In Paradisum, Ten paradijze, Jesu corona Virginu-m, Jezus, kroon der maagden en Ave Maris Stella, Wees ge groet Sterre der zee, waarmee Mia van der Kallen door haar mede-zusters ten grave werd geleid. Het was of zij bijna jaloersch op haar waren. Vanmorgen om tien uur ving in de in tieme kapel van de Tiltenberg de plech tigheid aan. Hier waren aanwezig, behalve de familieleden van de overledene, Mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Kathedrale Kapittel en President van het Theologicum te Warmond, Z. Ex. C. Goseling, Minister van Justitie, met Mevrouw Goseling, Mgr. Th. Verhoeven, Mgr. Kol. J. J. Noordman, Commandant Boeree van de Burgerwacht te Amsterdam, Prof. dr. B. H. Molkenboer en Prof. Dr. H. Baader, beiden hoogleeraar te Nijmegen, Prof. A. Schmutzer uit Utrecht, de districts-commissarissen der Vrouwe lijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie „De Graal", n.l. Deken J. F. H. Bots uit Gouda, Deken J. v. d. Wiel uit Hoorn, Pastoor P. J. Aarts uit Amsterdam, Plebaan F. Filbry uit Haarlem, Pastoor Th. Kok uit Delft, Kap. P. Verhoofstad uit Leiden en Kap. G. Hubers uit Rotterdam, Voorts wa ren aanwezig Mevr. Granpré Moliere uit Delft, Mevr. de Block-Regout als vertegen woordigster van den R. K. Vrouwenbond, Mej. Overbosch en Dr. Ruth Zin, afgevaar digden van de Graal in Duitschland, Freule Bosch van Drakenstein en Dr. A. Luker, afgevaardigden van de Graal uit Engeland en Schotland, Dir. A. v. d. Berg en de hoofdleidster Anny Aengenent, namens de K.J.V. uit het bisdom Den Bosch, Rector R. Reynen uit Leiden, de Eerw. Moeder Se- bastiana, overste der Margarita van Carto- nastichting te Leiden en Zuster Veronica uit het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden, die de overledene de laatste maanden ver pleegde. Door verschillende steden, afdeelingen van de Graal, waren bloemen gezonden, eveneens door dc afdeelingen in het bui tenland, terwijl in de districtssteden des MIA VAN DER KALLEN f Een sombere eerste Mei-morgen bracht ons het verpletterend bericht van haar heengaan uit dit leven. Een langdurig en smartelijk lijden doofde deze liefdesapos tel van de schoonheid. Zoo heb ik haar tien jaar geleden leeren kennen, begaafd en bezield met een groo te liefde voor de jeugd, wie zij, na God haar leven heeft geschonken. Met haar talenten en haar onverwoestbare stuw kracht bezielde zij de Graal als keurcorps van jonge katholieke vrouwen, welke zij vormde in en door de Katholieke Actie. Hoe veelzijdig zou zij, voor wie haar kenden en met haar werkten te belichten zijn! Voor mij blijft haar onvergetelijke verdienste, dat zij de jeugd de Schoon heid leerde waardeeren als een groot goed. Zij vergat nimmer, dat de jonge le vens gevormd moesten worden in schoon heid. Hiervoor waren haar offers dan ook zoo groot, dat het lichaam ze soms niet dragen kon. Wij weten wel: de wereld noemt dat dwaas, doch wie, zcoals ik, het voorrecht heeft gehad zooveel jaren met haar te mogen samenwerken, begrijpt zoo goed, dat alleen het moeizaam veroverde blijvende waarde bezit. Wat al herinne ringen komen er voor mijn geest; wat al dankbare gevoelens van hoogachting be stormen mij, nu dit rijke leven doofde! Mia van der Kallen wist zoo ongewoon anderer talenten te waardeeren. Zij zag dit alles in een hooger licht. Was eenmaal haar vertrouwen gewonnen, dan werd dit door niets geschokt. Ze riep haar medewerkers om te helpen naar stad en land. Als de jeugd van Nederland zich nu weer haar dichters herinnert, dan is dat haar werk op de allereerste plaats. Als de jeugd van Nederland nu zoo langza merhand weer naar spelen van inhoud en schoonheid vraagt, dan is het Mia van der Kallen, die dit pionierswerk indirect be gon. Een dezer dagen getuigde nog een oud-Graallid: steeds als in dezen tijd van 't jaar de zon schijnt, denk ik zoo blij te rug aan den tijd van dc voorbereidingen van het Pinksterspel. Wat was het toch mooi en wat heeft het mij veel geschon ken. Zij, die leven temidden van de jeugd en daarvoor werken, zullen dit volledig begrijpen. Niet alleen in Nederland propageerde zij door middel van het spel de Schoonheid en Goedheid en Waarheid van haar Schepper, doch tot ver over de grenzen woekerde zij met haar rijke talenten Onvergetelijk zijn voor mij de spelen: „Everyman" en „The Hound of Heavan" te Londen; „Jedermann" in Berlijn. On zegbaar dankbaar zal ik haar steeds blij ven, dat zij mij de gelegenheid schonk aan deze momenten van schoonheid mede te mogen werken. Kardinalen en Bis schoppen zagen ontroerd toe; Duitsche en Engelsche bladen van groot formaat pre zen dit religieus tooneel als om strijd. Mia van der Kallen glimlachte slechts ver heugd. Groot in haar eenvoud is zij dit leven doorgegaan, werkend zoo lang het dag was. Maanden leefden wij tusschen hoop en vrees, werd er door duizenden gebe den, dat God dit leven nog wat sparen zou. Zijn Heilige Wil is geschied. Haar meisjes hebben haar een laatsten schoo- nen uittocht bereid. Haar naaste bloedver wanten en medewerkers staan bedroefd rond haar graf Heer. schenk haar ziel nu de eeuwige Schoonheid. ANTON SWEERS. morgens een H. Mis voor de overledene was opgedragen. In de kapel op de Tiltenberg droeg he denmorgen om half acht, prof. A. Vol laerts, directeur van de Graal, het H. 'Mis offer op. Om 10 uur ving de H. Mis van Requiem aan, die werd opgedragen door den Pau selijken Internuntius te Den Haag, Z. Exc. Mgr. P. Giobbe. Mgr. Giobbe werd daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer L. Wolf, pater spi- ritualis der Vrouwen van Nazareth als eerste diaken en prof. A. Vollaerts, direc teur van de Graal, als tweede diaken. Mi- nistri waren prof. J. B. van der Linden en prof. Verbeem, beiden van het Seminarie Hageveld te Heemstede. Na de H. Mis, waaronder de medezus ters van de overledene kerkelijke gezan gen zongen, had in de kapel de absoute plaats door mgr. Giobbe, waarna de stoet zich opstelde om het stoffelyk overschot naar het kleine kerkhof te begeleiden. De witte kist werd gedragen door zes mede zusters van de overledene. Voorop gingen de priesters en de aanwezige geestelijken, daarachter volgde het stoffelijk overschot en de lange rij van Vrouwen van Naza reth en ten slotte de familieleden en ove rige belangstellenden. De beaarding werd eveneens verricht door mgr. P. Giobbe met dezelfde assi stentie. De zon scheen op het open graf van de tweede Vrouw van Nazareth, die hier be graven werd en daaromheen op de paarse en witte hyacinthen, die feestelijk geur den om den opgang dezer koninklijke vrouwenziel naar een blijde en gelukkige eeuwigheid. LUCHTBESCHERMING is een belangrijke zaak voor iedereen, maar voor U en Uwe huisgenooten is zij van het allergrootste gewicht Inlichtingen verstrekt de secretaris van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 807, waar men zich tevens kan opgeven als lid. DE MIDZA VIERT HAAR EERSTEN VERJAARDAG. In één jaar is veel bereikt. In een druk bezochte, eendrachtige en enthousiaste vergadering vierde gister avond in de bovenzaal van café-restaurant ,.In- den Vergulden Turk" de Leidsche Midza-combinatie haar eerste jaarfeest. De voorzitter, de heer B. de Koning, sprak, nadat de notulen, gelezen door den secretaris, den heer Joh. Geitenbeek, wa ren goedgekeurd, een openingswoord, waarin hij wees op het bijzondere karak ter van dezen avond, terwijl hij zijn vreug de uitte over de groote opkomst.. De Midza bestaat in Leiden thans een jaar en wat is er in dit jaar al niet bereikt. Op 2 Mei 1938 had de oprichtingsvergade ring plaats met 50 leden, die slechts ma tig enthousiast konden worden gemaakt voor de zaak. De stemming was: we wil len het wel eens probeeren. Het publiek begreep uit den aard der zaak nog niets van den opzet der actie. Thans is er een met 110 leden, die de kern van de Leid sche middenstandszaken vormen. Van het publiek weet thans iedereen wat de Mid za is. Velen, die niet eens meer schenen te weten, dat er nog zoo iets als midden standszaken bestonden, koopen thans in Midza-zaken en hebben ondervonden, dat zii daar met voorkomendheid en groote vakkennis worden bediend. Er zijn thans elke week minstens honderd (soms zelfs honderdvijftig) Midza-prijswinnaars. In 't begin werd er wekelijks voor 100 en thans reeds voor 300 aan prijzen toege kend. Dat bindt het oubliek aan de Midza- zaken, zooals spr. met eenige treffende voorbeelden illustreerde. Om de gunstigste resultaten te bereiken moesten intusschen alle Midza-winkeliers voor de volle hon derd procent medewerken en spr. dringt er op aan, dat het reglement punctueel wordt nageleefd. Elke goede midenstandszaak van eenige beteekenis kan lid worden van de Midza, maar natuurlijk moeten uitzonderingen worden gemaakt voor zakenlieden op wier woord men niet aan kan of die in het be gin der actie deze hebben tegengewerkt. Met de Leidsche Middenstandsbonden staat de Midza op de beste voet. De actie der Midza is in Leiden zoo'n groot succes geworden, dat andere plaatsen in ons land er een voorbeeld aan nemen. Het Midza- bestuur wordt bij oprichting der combina tie in andere plaatsen steeds uitgenoodigd om van voorlichting te dienen. Spr. deelde mede. dat de Midza-leden- lijst was gereed gekomen en gaf daarna een overzicht van de nieuwe groote recla me-campagne, die omstreeks Pinksteren zal worden gevoerd. De landelijke recla me-commissie, waarin ook Leiden is ver tegenwoordigd, ontwierp een pakkende affiche, terwijl voorts een Pinkster-recla me-courant in ontwerp gereed werd ge maakt, die in 40.000 exemplaren in Lei den en omgeving zal worden verspreid. Aan deze speciale actie zijn bijzondere premies en is een jeugdwedstrijd verbon den. Voorts is. aandacht besteed aan aar dige raambiljetten en aan een nieuwe se rie Midza-advertentie-cliché's. Tenslotte werd een uniform etalage-lichtbakje ver vaardigd van het Midza-embleem. Bij wij ze van wandversiering waren deze bakjes in grooten getale langs den zaalwand op gehangen. Zij maakten een zeer 'goeden indruk. De voorzitter deelde mede, onder luid applaus, dat alle leden zoo'n licht- bakje als jaarfeestgeschenk ontvangen. Tenslotte bracht spr. dank aan allen, die de Midza in het afgeloopen jaar op eeni- gelei wijze gesteund hebben in 't bijzon der cok aan zijn wakkere schaar mede werkers, aan wien, voor de Midza, niets te veel was. De penningmeester, de heer C, Fort- mann deed mededeeling van het accoun tantsrapport van mr. dr. H. D. M. Knol over de rekening en noemde eenige cijfers van de gevoerde actie. Er waren in het eerste jaar 3888 prijswinnaars, die voor 12 360.aan prijzen wonnen. Spr. maakte van de gelegenheid gebruik om den voorzitter, den heer de Koning; dank te zeggen voor zijn energieke, onvermoei bare en sympathieke leiding. Met een da verend applaus ondersteepten de aanwe zigen deze woorden. Nadat nog eenige zakelijke aangelegen heden waren afgedaan en na een geani meerde rondvraag werd de vergadering gesloten. DE VROUW EN DE ELECTRICITEIT. Streven naar meerdere toepassing in het huishouden. De electriciteit, de groote uitvinding der laatste eeuw, vindt steeds grootere toepas sing in tal van bedrijven, terwijl ook in het dagelijksch gebruik voor het huishouden de laatste jaren een grootere toepassing te constateeren valt, doch deze toepassing is nog veel te gering, naar het oordeel der Vrouwen Electriciteits Vereeniging. Deze vereeniging, die haar werk over het geheele land uitstrekt, hield gistermiddag in café-resaurant „In den Vergulden Turk" een propagandamiddag, welke door 'n vijf tigtal dames was bezocht. De bijeenkomst werd geopend door m.ej. C. M. van der Schalk, directrice van het bureau der V. E. V. te Arnhem, die de aan wezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder mevr. v. d. Sande Bakhuyzen Gericke en de vrouwelijke raadsleden, de dames Braggaar en de Cler. Spreekster wees er op, dat de naam Vrou wen Electriciteits Vereeniging velen wel vreemd in de ooren zou klinken, doch deze bijeenkomst, aldus hoopte spr., zou hier over wel meer licht brengen. De presidente der V. E. V.. mevr. A. J. WoltersArnolli, hierna het woord verkrij gend, wees op de efficiency in de huishou ding. Door efficiency verstaat spr. om in zoo kort mogelijken tijd zooveel mogelijk LEIDEN. Donderdag. Liefdadigheidconcert „Sem- pre Crescendo", Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 April tot en met Vrijdag 5 Mei a.s. waargenomen door de apotheken Ap. v. Driesum, Mare 110, tel. 406-en E. Bè. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, W ilhelminapark 8, tel. 274. te doen. zulks in het belang van de mate- rieele en de ideëele gezinsverzorging. De vele vraagstukken van den tegen- woordigen tyd vragen ook van de vrouw des huizes een algemeene ontwikkeling, cmdat zij antwoord moet kunnen geven op de duizend-en-één vragen, welke haar b.v. door haar kinderen gesteld worden. Hiervan komt in den regel heel weinig terecht, omdat de vrouw al haar tijd noodig heeft voor de verzorging van huishouden en na afloop van haar taak dikwijls te moe is om haar aandacht op de vraagstukken vsn den huidigen tijd te richten. Door meer efficiency in het huishouden in te voeren hoopt men te bereiken, dat de vrouwen over meer vrijen tijd de beschik king krijgen en daardoor tevens den lust om nog aan wat anders dan aan haar huis houdelijke zoi'gen te denken. Daarom moet er komen een vereenvou diging van de taak der huisvrouw, verdere irdustrialiseering door b.v. de wasch bui tenshuis te doen (75 pet. der Ned. huis vrouwen doet de wasch nog heelemaal zelf), en andere mogelijkheden. Daarna noemt spreekster nog een ander middel. Wat voor 250 jaar de uitvinding was van de stoommachine voor de indus trie, dat is de electriciteit voor den hui digen tijd en dus ook voor de huisvrouw. Daardoor kan de handenarbeid in mecha- nischen arbeid overgaan. Technisch is de uitvoering daarvan zeker bereikbaar, want de electriciteit valt onder ieders bereik. Spr. ging vervolgens na wat de electrici teit beteekent voor de huisvrouw en rele veerde daarbij de invoering van de electri- sche verlichting omstreeks 1910 in de plaats van de petroleumlampen, en daar naast de electriciteit als bron van warmte en kracht. In verband hiermede noemde spr. achtreeenvolgens den overgang van kachel- of gasbout naar electrisch strijd- ijzer. van stoffer en blik naar stofzuiger, van de handwaschmachine naar de elec trisch gedrevene, de electrische verwar ming als bij-verwarming of nood-verwar ming en ten slotte het electrische koken. Verschillende belangrijke vraagstukken, hiermede verband houdende (men denke b.v. aan het dienstbodenvraagstuk), wer den door spreekster nader belicht. Ten slotte wees spr. er op, dat bij den woningbouw nog veel te weinig rekening v/ordt gehouden met het nut van de electri citeit in de huishouding. Daarom is de V. E. V. er zooveel mogelijk op uit om in nauw contact met de Ver. van directeu ren van Electriciteitsbedrijven en de KE MA doorvoering te krijgen van de elec triciteit in de huishouding en de vrouwen van alle rangen en standen der maatschap pij te doordringen van het besef der tal- looze gemakken en voordeelen van de toe passing der electriciteit in het huishouden. Na deze uiteenzetting hernam mej. C. van der Schalk het woord, om een en an der te vertellen over de wandcontactdoo- zen en de vraag: hoeveel van dergelijke wandcontactdoozen behooren in een huis aanwezig te zijn? 'Deze vraag werd den aanwezigen als prijsraadsel voorgelegd, waarop de dames aan het berekenen gingen en aan het be raadslagen. Als prijzen waren hiervoor beschikbaar gesteld een electrisch thee lichtje, een electrisch strijkijzer en een cake. De prijzen vielen ten deel een mevr. de Wal, mevr. de Cler en mevr. Laman. Hierna hield mej. C. M. van der Schalk een interessante lezing met lichtbeelden over „De vrouw en de electriciteit". Deze lezing werd door een groot aantal lichtbeelden verduidelijkt en gaf een beeld van hetgeen met electriciteit bereikt kan worden. MnJTARIA. De reserve le luitenants W. J. M. Irish Stephenson en J. F. van Hulsteijn zijn van hun detacheering elders bij het 6e regiment veld-artillerie teruggekeerd. De reserve le luitenant R. Winsser van 5 R.V.A. is gedetacheerd bij het 6e R. V. A. De wachtmeester J. H. v. Kleef van het Korps Rijdende Artillerie is met in gang van 2 Mei 1939 cergeplaatst b'j het 6e Regiment Veld-artillerie. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 7272. StolMiedema, Noordwijk, Quarles van Uffordstraat 4. Administratiekantoor, sigarenzaak en jeugdhuis. De vennootschap onder firma is met ingang van 1 April 1939 ontbonden. Gistermiddag te ruim 4 uur is de 15-ja- rige H. N. uit Rijnsburg op het terrein van de Leidsche Groentenveiling achteruit van een wagen gestapt, toen hij aan het opla den was. De jongen viel op den grond en brak den linkeronderarm. Door den E. H. D werd hij naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2