STADS NIEUWS DONDERDAG 4 MEI 1939 30ste Jaargang No. 9328 9e Geid&eiie Telefoon: Redactie 15, Administratie 935, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. DU nummer beslaat nil vier bladen. V Verhooging en verlaging van belastingen De belasting-druk zal worden verzwaard. Tegenover de door de regeering voor gestelde verzwaring staan echter eenige verlichtingen. De tegemoetkoming aan grootere gezin nen zal worden gewaardeerd, al is zij zeer bescheiden. Haar practische Beteekenis zal in meerdere gezinnen, met de lagere en laagste inkomens, een tastbare verlich ting van lasten geven. De vermindering van den belastingdruk op vleesch en op visch is een maatregel, die in breeden kring zal worden toege juicht. Niemand zal er eenig bezwaar te gen hebben! Tegenover de accijns-verlaging op ge distilleerd en bier kan de opmerking wor den geplaatst, dat een prijsverlaging van wat levensbehoefte is, b.v. verlaging van den suiker-accijns, had moeten voorgaan. De regeering heeft hier echter speciaal ge dacht aan een werkverruiming voor de binnenlandsche industrie. Dat bij de verlaging van de personeele belasting is gedacht aan verlaging van de motorrijtuigenbelasting en verder aan pleiziervaartuigen, biljarten en paarden, kan ook worden becritiseerd, al moet mren erkennen, dat het motorrijtuig lang niet meer in alle gevallen een luxe is. De bepaling, dat de heffing voor den grondslag huurwaarde en meubilair wordt afgeschaft voor hotels, café's, restaurants, winkels en showrooms, zal zéker algemeen instemming vinden. Een in middenstands kringen lang-gekoesterde wensch gaat hiermede in vervulling. De regeering zegt in haar toelichting: „Uitgangspunt bij het beschouwen van de voorgestelde nieuwe heffingen dient te zijn de omstandigheid, dat het bestaande tekort op de rijksbegrooting voor een zeer belangrijk gedeelte zijn oorsprong vindt in c'e bijzondere uitgaven ter bestrijding van de werkloosheid en ten behoeve van de defensie. Deze belangen, die de enorme stijging der uitgaven veroorzaken, raken zoodanig het geheele volk, dat er naar moet worden gestreefd, dat ook iedereen naar z^jn vermogen in die uitgaven bijdraagt". Of de regeering in dezen opzet volmaakt d. w. z. zoo goed mogelijk geslaagd is, kan bij dezen eersten indruk nog niet positief worden verklaard. Een conclusie cnder dit opzicht zal na nauwgezette stu die kunnen worden getrokken. De eerste indruk is niet ongunstig aangenomen nu eenmaal het feit, de droe ve werkelijkheid, dat het totaal der be lastingen MOET worden verhoogd. De nationale inkomsten- en winstbelasting Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend, houdende voorzienin gen ten aanzien van de heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting welke de minister van financiën in zijn millioenennota reeds had aangekondigd. (Men zie pag. 6). OE WERELD Ift V O GELVLICHT MOSKOU. Het nieuws van den dag is het aftreden van Litwinof als Russisch volkscommissaris van buitenlandsche za ken. Het spreekt vanzelf, dat men zich gaat verdiepen in gissingen naar de oorzaak van dit ontslag. Moskou zelf zwijgt daar over als het graf, maar het ligt voor de hand, dat de oorzaak wel gezocht zal moe ten worden in de stagnatie van de onder handelingen met Londen. Er is een dui delijke kloof ontstaan tusschen de Engel- sche en de Russische standpunten, welke de vraag wettigt of deze nog wel te over bruggen zal zijn. Rusland wil de organisatie van een drie voudige alliantie, n.l. tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland, welke de basis moet vormen voor de beoogde veiligheid van den vrede in Europa. Engeland daarentegen heeft op de eer ste plaats de garantie van den vrede op het oog. Wanneer er een drievoudig bond genootschap gesloten wordt, aldus rede neert Chamberlain, wordt Europa automa tisch gesplitst in twee ideologische kam pen, de autoritaite staten tegen de staten met volksregeeringen, of liever: fascisti sche tegen anti-fascistische staten. Daar mee wordt de vrede niet gediend. Enge land verlangt, dat Rusland de onafhanke lijkheid van verschillende staten in Oost- Europa zal garandeeren, zooals Engeland dat ook gedaan heeft. Er is nu waarschijnlijk een rreen'~gs- verschil gerezen in den boezem der Sov- jelregeering over de verdere gang van za ken en Litwinof heeft het onderspit moe- ton celven Er gaat thans een andere wind waaien vanuit den Sovjet-hoek en deze zal waar schijnlijk niet gunstig zijn voor de Engel- sche opvattingen en bedoelingen. Londen beheurt althans het heengaan van Lit'"'- nof; de Poolsche pers niet, omdat zij in het optreden van Molotof, den opvolger, een verscherping ziet van de koers tegen Ber lijn. Iets wat thans in de Poolsche kraam te pas komt. Morgen zal Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, het standpunt van zijn regeering tegenover de Duitsche eischen uiteen zetten. Naar verluidt zou deze rede waarnaar met spanning wordt uitgezien niet zoo sensationeel zijn als men zou kunnen meenen met het oog op de fejle Poolsche perscommentaren. .Von Ribbentrop en Ciano zullen dit ant woord van Polen samen in Italië bestu- deeren teneinde gezamenlijk hun houding te bepalen. Daar er druk wordt uitge oefend zoowel van Engelsche en Fransche zijde op Polen als van Italiaansche zijde op Duitschland om het conflict niet op de spits te drijven, mag verwacht worden, dat het zoo dreigende Duitsch-Poolsche „meeningsverschil" nog in der minne ge regeld zal worden. Dr. A. de Buck Benoemd tot hoogleeraar Bij K. B. van 2 Mei 1939, is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te ge ven in de Aegyptologie en de geschiedenis van de antieke godsdiensten dr. A. de Buck, thans lector aan deze universiteit. Dr A. de Buck is in 1892 geboren, heeft te Leiden theologie gestudeerd en zich spe ciaal op de godsdienstgeschiedenis en de Egyptologie toegelegd; deze laa'.ste studie heeft hij aan de universiteit te Göttingen uitgebre.d Te Leiden is hij in 1922 op een Egypto- logische dissertatie over de voorstel lingen der Egyptenaren betreffende den ofrheuvel gepromoveerd. Twee jaren heeft hij daarna te Ursum (N.-Hals Herv. predikant gearbeid, waarna hij op uitnoodiging van de universiteit te Chicago een studiereis naar Egypte heeft gemaakt, met als doel: het uitgeven van de sarco- f haag-teksten van het Egyptische Midden- rijk. In 1928 is hij tot lector in de Egypto logie aan de Leidsche universiteit benoemd. Van zijn hand zijn een Nederlandsche bewerking van een aantal oud-Egyptische verhalen verschenen, 'artikelen in periodie ken, enz. In 1937 werd hij benoemd tot lector in de geschiedenis van de antieke godsdiensten. Naar aanleiding van de benoeming van prof. dr. A. de Buck zendt men ons het volgende artikel: Nederland bezit in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een Egyptische verzameling van den eersten rang. Het heeft Egyptologen van naam gehad, b.v. W. Pleyte en P. A. A. Boeser, die beiden in dit museum hun werkkring vonden. (Men zie het boekje van dr. W. D. van Wijngaarden, Van Heurnius tot Boeser, Drie eeuwen Egyptologie in Nederland (16201935), Leiden 1935). Maar op één punt is het achtergebleven: er was geen hoogleeraar in het vak, dat deze voorwer pen bestudeert en hun opschriften ver taalt. Wel was er sinds 1910 een lectoraat in de Egyptologie te Leiden ingesteld, toentertijd het eenige in het geheele Ne derlandsche taalgebied. Nu weet ik heel goed, dat Egyptologie geen „praktische" waarde heeft, maar het wetenschappelijk belang van dezen nu ruim honderd jaar ouden tak van wetenschap werd in het buitenland toch zoo groot geacht, dat hij tegenwoordig op vele plaatsen een leer stoel aan de universiteiten bezit: b.v. in Denemarken één, in België zelfs twee, als men wil drie. Hier viel dus een achter stand in te halen, al was deze dan ook slechts uiterlijk. Want de buitenlanders verkeeren in de meening, dat dr. de Buck hier al meer dan tien jaar professor is, aangezien ze zich niet kunnen indenken, dat iemand van zijn kunde dit niet zou zijn. Hij heeft n.l. nadat hier te Leiden de grondslagen waren gelegd niet al leen gestudeerd bij den geweldigen kenner der Egyptische taal, K. Sethe te Göttin- PROF. DR. A. DE BUCK benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. gen, maar was daarna jaren in de gelegen heid in Egypte te wonen en daar voor het Oostersch Instituut der Universiteit van Chicago godsdienstige teksten (meer dan 20.000 regels) te copieeren, welker uitgave zijn levenswerk is en waarvan nu reeds twee deelen (1935 en 1938) zijn versche nen. Deze teksten zijn belangrijk, niet al leen omdat zij het grootste geheel van Egyptische teksten omvatten, dat nog niet gepubliceerd was, en ze de doodenlittera- tuur bij uitstek zijn van het Middel Rijk (pl.m. 21001800 v. Chr.), maar ook om dat zij tusschen de bekende pyramiden teksten en het doodenbock instaan. Hier zien wij het doodenboek in wording. Tijdens zijn verblijf in Egypte werkte prof. de Buck ook nog mede aan de be schrijving van den tempel („cenotaaf") van Seti 1 te Abydos, welk werk onder leiding van onzen landgenoot prof. H. Frankfort (Chicago) stond, en nam tevens deel aan een kleine expeditie naar den Sinaï. Tevens vormt hij, met prof. dr. F. M. Th. Böhl de commissie van advies van het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap Ex Oriente Lux (Leiden), dat op dit gebied de grootste organisatie ter wereld is. In het Jaarbericht dezer vereeniging doet hij telkens een interessant artikel verschij nen, terwijl hij een zeer gewaardeerd spreker is. Zijn artikelen in vaktijdschrif ten (Journal of Egyptian Archaeology, Orientalia, Orientalistische Litteratur Zei- tung) zijn niet alleen bewijzen van zijn groote kennis en belezenheid, maar ook van zijn scherpen kijk op velerlei kwes ties. Wij mogen er dan ook trotsch op zijn, dat wij op den eenigsten Egyptologischen Leerstoel in Nederland een Egyptoloog van groot formaat hebben. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Litwinof afgetreden als Russisch volks commissaris voor buitenlandsche zaken. (3de blad). Het bezoek van koningin Wilhelmina aan Brussel. (3de blad). Von Ribbentrop naar Italië, waar hij in contact zal treden met graaf Ciano. (3de blad). De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Polen. (3de blad). Moorddadige Japansche luchtbombarde menten in China. (3de blad). Binnenland Ingediend is het wetsontwerp bevatten de o.m. een nationale inkomsten- en winst belasting. (2de blad). Pater Cleophas Franken O.F.M. Is te Sittard ernstig door aanrijding gewond. (3de blad). Benoemingen in het Kapittel der Paters Ongeschoeide Carmclieten. (2de blad). Uitvaart en begrafenis van mcj. dr. Mia van der Kallen (lslc blad). Lelden Benoeming van dr. A. de Buek tot bui tengewoon hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit. (1ste blad). Dr. Mia v. d. Kallen Uitvaart en begrafenis Gisteravond om 5 uur is het stoffelijk overschot van Mej. Dr. Mia van der Kallen, de overleden oprichtster en een der leid sters van de Graal, haar laatsten tocht be gonnen naar het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth op de Tiltenberg te Vogelen zang. waar heden de plechtige uitvaart plaats had en waar zij hedenavond onder overgroote belangstelling van velen in den lande ter aarde besteld. Ongeveer 300 Graalmci:.jcs uit verschil lende plaatsen van het bisdom Haarlem stelden zich op dat uur op de Middelste gracht in Leiden op. waar uit de rouw kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis het stoffelijk overschot werd uitgedragen. Voor de lijkauto stelden zich ongeveer 100 Graal- meisjes op, die met vlaggen en vaandels den stoet voorafgingen. Achter de lijkauto volgden nog ongeveer 200 Graalleden. Het was een indrukwek kende stoet, die Mej. van der Kallen uit Leiden uitgeleide deed. Een gedeelte van het hoofdbestuur van de Graal liep mede in den stoet. Langzaam trok deze rouwstoet langs Mid delste Gracht, Groencsteeg en Hooigracht, waar voor het St. Elisabths-ziekenhuis werd stil gehouden. Hier voegden zich de staf- leidsters der steden met hun standaard vlaggen in den stoet en namen hun plaat- UITVAART Dr. MIA VAN DER KALLEN. VAANDELGROET BIJ HET ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS TE LEIDEN UITVAART Dr. MIA VAN DER KALLEN. DE FILE OP DE HOOIGR ACHT TE LEIDb LIJKWAGEN

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1