RECHTZAKEN MAANDAG 1 MEI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BODEGRAVEN PASTOOR A. W. J. LüHN. Hedenmorgen om negen uur ging geheel onverwacht, de tijding in onze parochie, dat onze pastoor door den Bisschop is over geplaatst naar Haarlem. Dat dit bericht zoowel door andersdenkenden als door Ka tholieken met teleurstelling werd ontvan gen behoeft geen betoog. Terwijl er sinds menschenheugenis nog nimmer een pastoor verplaatst is van uit Bodegraven, stond in eens het feit voor ons, dat een bemind her der van ons heen gaat. Sinds den 30cr September 1932, toen pastoor Lühn door Mgr. Aengenent over ons werd aangesteld, is er heel wat veran dert. We deken aan den eersten tijd, toen hij direct begonnen is met het opknappen van ons kerkgebouw; met de aanleg van een grootsch sportterrein achter het pa rochiehuis. In Januari 1933, op den 24sten dier maand heeft hy in onze parochie de Graal opge richt, een vereeniging, waaraan hij zijn persoon geheel gegeven heeft; vandaar ook, dat deze vereeniging bloeit en nog immer in stijgenden lijn blijft voortbloeien. Wekelijks zagen wy hem naar het club huis gaan om ae leden godsdienstonder richt te geven »an een uur lang. Wij den ken aan de Moriacongregaties, waarvan hij directeur was; wat zyn beide afdee- lingen tot een grooten bloei gekomen! In pastoor Lühn zien wij een vurig Ma- riavereerder. Nauwelijks was hij in Bode graven of gedurende de Mei- en October- maand was er iederen avond een Marialof. Ongetwijfeld hebben wij, katholieken van Bodegraven, hiervan veel geleerd. Bij ve len zal de liefde tot onze hemelsche Moe der ontwaakt zijn, terwijl zij bij anderen vermeerderd is. Iederen Zaterdag droeg hy aan het Maria-altaar een H. Mis op, waar onder er dan alg. H. Communie was voor de leden der Congregatie en waaronder dan tevens door de leden werd gezongen. Voor iedereen stond ten alle tijde de pastorie open. Voor velen was hij een raadsman en geestelijke leider. Met groote dankbaarheid zullen zij aan hem terug denken. Ook met de andere vereenigingen leefde pastoor Lühn mede, door zooveel mogelijk op de vergaderingen te komen. Hij gaf zijn geheele persoon om allen dichter bij God te brengen. Denken wij b.v. aan de bevordering van de dagelijk- sche H. Communie. Iederen morgen om kwart over zes was hij paraat en stond hy aan het altaar. Katholiek Bodegraven zal veel in hem missen en nog lang zal hij in onze gedach ten blyven voortleven. Pastoor, op deze plaats willen wy u dank zeggen voor alles, wat u gedurende deze zeven en een half jaar voor ons aller be lang gedaan heeft en wenschen u van har te toe: ,Ad muitos annos". PASTOOR W. P. J. JANUS De nieuwe pastoor van Bodegraven, de zeereerw. heer W. P. J. Janus, is geboren te Bennebroek 23 December 1884 en pries ter gewijd op 16 Augustus 1908. Z.E. werd achtereenvolgens benoemd tot kapelaan te Sassenheim, Schoten (No vember 1911), Amsterdam St. Bonifacius (Januari 1913), Warmond (Mei 1919), Delft St. Hypolytus (Oct. 1920). In Augus tus 1928 volgde de benoeming tot Pastoor te Oude Tonge en op 1 Juni 1934 de be noeming tot Pastoor te Overschie. Gemeenteraadsverkiezing, afd. Bodegra ven, Na de groslijststemming van giste ren is de candidatenlijst der E.-K als volgt samengesteld: 1. H. J. van der Poll, 2. A. R. van der Heijden, 3. W. J. van der Maat, 4. Nic. van Leeuwen, 5. Nic. van Schaick, 6. J. Chr. Martin, 7. M. C. Veelenturf, 8. W. van Es, 9. J. M. Vink. Gemeenteraadsverkiezing, afd. Zwam- merdam. De R.K. lijst van de afd. Zwammerdam is als volgt samengesteld, na de stemming van gisteren: M. H. van der Poll 150, H. L. van Bunningen 147, J. G. Koot 81, J. A. ten Brink 59. A. C. Stol wijk 31, Andr. Veelenturf 27. In totaal waren uitgebracht 166 stem men, waarvan er één van onwaarde was. Door een hond aangevallen. Zater dagmorgen werd een 8-jarig dochtertje van K. de V., dat speelde voor de woning van den heer S. door diens herdershond aangevallen. Het kind werd door het woedende dier een gat in het hoofd en rechterhand gebeten, terwijl haar hoofd haren werden uitgerukt. Dr. H. heeft heel kundige hulp verleend. De hond, die al meer aanvalsneigingen had vertoond, werd door den eigenaar onmiddellijk afgemaakt. Jubileum. Onze plaatsgenoot W. v. Wageningen herdenkt 21 Mei den dag. waarophij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma van Rijn en Kloot, dakpannen- fabrikanten alhier, waarvan hij de laatste jaren als tweede meesterknecht aan de zaak verbonden was. Polder Noordzijde. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van het grootewat^rschap „Woerden" is goedgekeurd de rekening en begrooting van den polder Noordzijde, al- hie, met een omslag van 7.per H.A. HAZERSWOUDE Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gis teren gehouden groslyststemming voor candidaten bij de a.s. gemeenteraadsver kiezing was de uitslag als volgt: 1. N. P. Kaptein 416 stemmen; 2. F. J. Kouwenho- van 325 st., J. v. Kampen 239 st., W. Lom- merse 314 st., C. W. de Jong 297 st., A. G. Timmermans 224 st., 7. M. Scheel 148 st., 8. P. Brugman 142 st., 9. H. H. Straver 110 st., 10. J Luiten 46 st. De heer Kaptein behaalde het hoogst aantal stemmen der groep werkgevers. De heer Kouwenhoven voor den middenstand en de heer v. Kampen voor de werkne mers. Op het stembiljet werddn 5 hokjes zwart gemaakt. Volgens bovengenoemde nummering zal de officieele candidaatstelling plaats heb ben. Het aantal leden der R.K. Kiesvereeni- ging bedraagt 634. Aantal uitgebrachte stemmen 482. van onwaarde 10. Het aantal uitgebrachte stemmen in de drie verschillende parochies is alsvolgt: Werkgevers: C. W. de Jong: Rijndijk 76, Dorp 128, Groenendijk 93; W. Lommerse resp.: 107, 186, 120; N. P. Kaptein resp.: 93, 203, 120; A. G. Timmermans resp.: 39, 120, 65. Werknemers: J. H. v. Kampen resp. 88, 90, 61; J. Luiten resp.: 10, 22, 14; M. Scheel resp.: 32. 62, 54; H. H. Straver resp.: 35, 44, 31. Middenstand: F. J. Kouwenhoven resp.: 60, 163, 102; P. Brugman resp.: 35, 72, 35 stemmen. Geboren: Gerardus z. van J. W. Sloot weg en H. de Gelder Margaretha d. van J. L. van Bennekom en L. M. Odijk Cor nells z. van A. Harkes en A. Harkes Wilhelmina d. van Th. C. van Haastregt en W. Borst. Gehuwd: Johannes Gerardus van den Elshout 29 j. en Johanna Maria van der Zwaan 26 j. Overleden: Maria van Heukelen 69 j., wed. van A. van Gilst Wilhelmus Stolwijk 54 j., echtg. van H. M. van Noort. LEIMUIDEN Gemeenteraadsverkiezing. Bij de Zon dag gehouden stemming voor de reserves voor de groslijst voor candidaten van den gemeenteraad verkreeg de heer P. J. Jans sen 115, J. J. Straathof 98 en S. P. Kroft 79 stemmen, zoodat de candidatenlijst er aldus uitziet 1. H. J. Visser, 2. W. Koot Kzn., 3. J. J. Hoogervorst, 4. P. J. Janssen, 5. J. J. Straathof en 6 S. P. Kroft. Personalia. Woensdag slaagde te Utrecht voor het examen Warenkennis onze plaatsgenoot, de heer G. Beuk. Tentoonstelling. Gisteren, Zondag; had in de zusterschool de jaarlyksche tentoon stelling plaats van het werk, dat geduren de het afgeloopen schooljaar door de leer lingen van de leer-, bewaar- en naaischool gemaakt is. Deze tentoonstelling wordt steeds gehouden voor de verhooging der klassen op 1 Mei, 't begin van het nieuwe schooljaar, zoodat de ouders dan in de ge legenheid zijn, om zich van de vorderingen hunner kinderen te overtuigen of na te gaan waaraan het gelegen is, dat enkele niet tot een hoogere klasse zijn overgegaan. Het is tevens een aansporing voor alle leer lingen om het komende leerjaar weer hun uiterste best te doen en een middel om meer contact te brengen tusschen de ouders en zusters en onderwijzeressen. Het werk was klassikaal tentoongesteld. Het was aardig het werk te zien van de kleine kleuters der bewaarschool, en dat van de zeven klassen der leerschool te beginnen met het eerste gekrabbel met de pen op het papier, tot het sierlijke rondschrift. Ook de teekeningen, die in moeilijkheid en sier lijkheid opklommen vielen erg mee even als schriftelijke taal, rekenen enz. De handwerken der meisjes trokken aller aan dacht. Van de naaischool werden jurkjes, pakjes, ondergoed, zelfgeteekende model len en platen, smokwerk enz. getoond en alles was tip-top in orde. Uit alles kon iedereen zien, welk een moeite en zorg de zusters en de onderwijzeressen zich moe ten getroosten, om de kinderen op vol doende hoogte te brengen en hun opvoe ding te leeren waardeeren. Een buitenge woon groote toeloop gedurende den mid dag toonde dan ook de groote belangstel ling der ouders en nderen. Hulde daarom aan de Eerw. Zusters, wier school zich in een goeden roep mag verheugen. TER AAR Gemeen te raadsvrekiezing. Gisteren werd de laatste stemming gehouden voor de defintieve lyst, die het volgende resul taat had. H. Volgering 346, C. W. v. d. Hoorn 302, M. J. v. d. Weyden 344, J. Eg berts 252, M. Holscher 287, L. Hoogervorst 344, J. Hoogenboom 202, G. Verhoef 112, N. A. Hoogevorst 72, Fr. Sassen 136, J. A. Koeleman 117 stemmen. Op het advies werden slechts 135 stem men uitgebracht. De definitieve lijst zal dus in de vol gende opstelling worden ingediend ten ge meentehuize: H. Volgering (aftr.), L. Hoo gervorst (aftr.), M. v. d. Weyden (aftr.), C. W. v. d. Hoorn Azn., M. Holscher, J. Egberts, J. Hoogenboom (aftr.), Fr. Sas sen, J. A. Koelman, G. Verhoef en N. A. Hoogervorst. R1JNZATERWOUDE Candidatenlijst R.K. Staatspartij. Bij de Zondag gehouden stemming voor de reserves voor de candidatenlijst voor den gemeenteraad verkreeg de heer H. Heems kerk 41, B. W. Bartels 40, A. Th. de Boer en C. M. Rijkelijkhuizen elk 33 stemmen Bij loting kwam de heer A. Th. de Boer op no. 6 en C. M. Rijkelijkhuizen op no. 7 zoodat de candidatenlijst er aldus uitziet: 1. W. Compeer, 2. N. Disseldorp, 3. S. J. Visser, 4. H. Heemskerk, 5. W. B. Bartels, 6. A. Th. de Boer en 7. C. M. Rijkelijk huizen. RIJPWETERING Gemeenteraadsverkiezing. Heden werd in het café „Rustoord" de stemming gehouden over de ingediende candidaten voor de gemeenteraad. Uitgebracht werden op elk der twee groepen candidaten 212 geldige stemmen, waarvan op de heeren H. G. v. d. Poel, J. Straathof en S. Strijk respectievelijk 136, 16 en 60; op de heeren C. v. Dijk, S. Zandbergen en A. J. Zand vliet resp. 35, 80 en 97, zoodat op de defi nitieve candidatenlijst voor Rijpwetering, Oud Ade, Oudewetering en De Kaag als no. 1. komt de heer H. G. v. d. Poel en als no. 4 de heer A. J. Zandvliet. De heeren Strijk en Zandbergen komen op deze lijst als plaatsvervangers. ZOETERWOUDE DE BISSCHOP OP VORM REIS. Feestelijke ontvangst. Als de Bisschop in Zoeterwoude komt, is het van oudsher gewoonte geweest, dat de intocht zoo luisterrijk mogelijk geschiedt, met een stoet van paarden, waarop de boe renzoons getooid met sjerpen en geelwitte petten als „bisschoppelijke pikeurs" zyn gezeten. Dit gebruik is ontstaan, toen Mgr. Botte- manne, z.g. die eertijds pastoor was in Zoe terwoude, voor het eerst naar zijn oude standplaats kwam om te vormen. Gisteren is er van de oude traditie nog een naar den tijd geëigende feestelijke in tocht overgebleven. Te vier uur arriveerde Monseigneur niet-, meer zooals vroeger met een rijtuig en zes paarden, afgehaald van het station, maar met auto vanaf den Haag, waarin ook de hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt, deken van Zoeterwoude, was gezeten, aan den Schenkelweg, waar /een fleurige stoet van de Jeugdorganisaties stond opgesteld. Onder de vroolijke marschmuziek van de Sint Jansfanfare werd toen voortgetrokken naar den Vrouweweg, waar voor de pa rochiekerk van de H. Kruisverheffing de zeereerw. heer G. J. Klaverweijden, pas toor der parochie, den Bisschop het welkom toesprak, waarna Monseigneur in hartelijke woorden dankte voor de spontane begroe ting bij zijn eerste komst in Zoeterwoude. Een mooie stoet gevormd door het Klooster convent en een lange rij van witte bruid jes leidde Monseigneur naar het hoog altaar. Aanstonds begonnen daarna de vorm- plechtigheden waaronder de Bisschop voor de vormelingen een zeer treffende predi- catie hield. De belangstelling was zeer groot en alle t>ewoners hadden de vlaggen uit gestoken. Des avonds diende Mgr. het H. Vormsel toe in de Meeiburg-kerk aan den Hooge Rijndijk en heden in de Zuidbuurt-kerk. Gemeenteraadsverkiezing. Gisteren heeft de groslyststemming voor de gemeen teraadsverkiezing plaats gehad. Er werd zeer druk gestemd: 412 leden van de R. K. Kiesvereeniging namen aan de stemming deel. Dit is pl.m. 80 pet. van het totaal aan tal leden. Van de 412 stembiljetten wer den er 21 ongeldig uitgebracht. Dus totaal aantal geldige stemmen 391. De stemmen werden over de 10 candida ten als volgt uitgebracht: G. J. Belt: no. 1: 23; no. 2: 20; no. 3: 20; no. 4: 19; no. 5: 36; no. 6: 44; no. 7: 36; ho. 8: 42; no. 9: 60; no. 10: 89. Totaal aantal punten 1612. Th. C. Berg: no. 1: 11; no. 2: 22; no. 3: 28; no. 4: 49; no. 5: 64; no. 6: 67; no. 7: 61; no. 8: 35; no. 9: 38; no. 10: 16. Totaal aantal punten 2039. C. van Haastrecht: no. 1.: 8; no. 2: 39; no. 3: 21; no. 4: 25; no. 5: 31; no. 6: 43; no. 7: 50; no. 8: 63; no. 9: 62; no. 10: 49. Totaal aantal punten: 1737. H. J. van der Krogt: no. 1: 18; no. 2: 39; no. 3: 60; no. 4: 82; no. 5: 57; no. 6: 36; no. 7: 42; no. 8: 36; no. 9: 16; no. 10: 5. Totaal aantal punten: 2420. Jac. van Leeuwen Joh.zn.: no. 1: 50; no. 2: 87; no. 3: 50; no. 4: 54; no. 5: 39; no. 6: 24; no. 7: 20; no. 8: 25; no. 9: 23; no. 10: 19, Totaal aantal punten: 2635. L. Onderwater: no. 1: 72; no. 2: 44; no. 3: 78; no. 4: 51; no. 5: 45; no. 6: 35; no. 7: 21; no. 8: 22; no. 9: 10; no. 10: 13. Totaal aan tal punten: 2725. Th. Opdam: no. 1: 7 no. 2: 22; no. 3: 27; no. 4: 21; no. 5: 43; no. 6: 37; no. 7: 62; no. 8: 62; no. 9: 66; no. 10: 44. Totaal aantal punten: 1684. A. C. Paardekooper: no. 1: 85; no. 2: 48; no. 3: 39; no. 4: 40; no. 5: 18; no. 6: 25; no. 7: 16; no. 8: 25; no. 9: 36; no. 10: 50. Totaal aantal punten: 2377. J. H. van der Ploeg: no. 1: 57; no. 2: 41; no. 3: 34; no. 4: 17; no. 5: 27; no. 6: 40; no. 7: 43; no. 8: 42; no. 9: 54; no. 10: 36. Totaal aantal punten: 2134. J. Vlasveld: no. 1: 60; no. 2: 29; no. 3: 34; no. 4: 33; no. 5: 31; no. 6: 41; no. 7: 40; no. 8: 39; no. 9: 26; no. 10: 58. Totaal aantal punten: 2142. De candidatenlijst van de R. K. Staats partij, afdeeling dorp, voor de gemeente raadsverkiezing ziet er dus als volgt uit: 1. L. Onderwater (aftr.) 2725 pnt.; 2. Jac. PRIJSVRAAG TOT 1 JULI F. 8000.- PRIJZEN van Leeuwen (aftr.) 2635 pnt.; 3. H. J. van der Krogt (aftr.) 2420 pnt.; 4. A. C. Paar dekooper (aftr.) 2377 pnt.; 5. J\ Vlasveld 2142 pnt.; 6. J. H. van der Ploeg 2134 pnt.; 7. Th. C. Berg (aftr.) 2039 pnt.; 8. C. van Haastrecht 1737 pnt.; 9. Th. Opdam 1684 pnt.; 10. G. J. Belt 1612 pnt. Voor de definitieve lijst van de R. K. Staatspartij voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen wordt bovenstaande lijst gecom bineerd met de lijst van de R. K. Staats partij afdeeling Hooge Rijndijk. De vijf eerste plaatsen van de lijst zijn verkiesbare plaatsen, zoodat naar alle waarschijnlijkheid de R. K. Staatspartij, af deeling Dorp, met één nieuw lid in den raad zal verschijnen n.l. den heer J. Vlas veld, voorzitter van de R.K. Middenstands- vereen iging. St. Josephsgezellen. Gisteravond heeft de her-opvoering plaats gehad van het tooneelspel „De zonen Stendhal" door „St. Genesius" afd. van de K. G. V. Er was een goede roem uitgegaan van de eerste opvoering, want de zaal was ook nu weer goed bezet en de tooneelclub mocht zich verheugen in de belangstelling van den Prior van het Kruisheerenklooster en van Pater Stringa. De opvoering was ook nu weer zeer goed te noemen en de aanwezigen gaven door groote aandacht en stilte blijk het spel zeer te waardeeren. Zoeterwoudsche Motorclub. Gisteren werd de 2de puzzlerit 1939 van bovenge noemde club verreden. Door het ongunstige weer zijn een dertigtal motorrijders niet aan den start in het clubhuis Café Crone- steijn verschenen. Slechts twaalf echte mo- torsportmenschen hebben den strijd aan gevangen en gingen vol goeden moed het deze keer door de vele regen wel uiterst zware wedstrijdpad op. De heeren Per soon en Welp, die deze rit uitgezet hadden, zijn in hun opzet om een sportieven wed strijd uit te schrijven wel uitstekend ge slaagd. Ondanks de vele moeilijkheden kwamen na ongeveer 21/2 uur de eerste deelnemers met weliswaar enkele straf- punten, maar toch een opgewekt gezicht uit de rimboe te voorschijn. De heer v. d. Velde uit Zoetermeer leverde de beste prestatie en kwam met slechts 5 strafpun- ten in het bezit van den prachtbeker., be schikbaar gesteld door de Z.H. Bierbrou werij. Als tweede werd geklasseerd de heer W. Swart van de M. C. Delfgauw, die de Luijsterburgsbeker in de wacht sleepte. Derde prijs: A. Nieudorp van M. C. Delfia, Tirezóne oil beker. Vierde prijs: W. v. d. Kley, Wassenaar, als lid van Z.M.C.: Gar Welp wisselbeker. Vijfde prijs: W. v. Nie- kerk. Zesde prijs: Jac. Overdevest. De overigen konden door het bekende pech- duiveltje de rit niet reglementair uitrijden. ZOETERWOUDE (H. R.) Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gis teren gehouden stemming voor de aanwij zing van de volgorde op de candidatenlijst voor de gemeenteraad werden uitgebracht 199 stemmen waarvan 4 van onwaarde. De uitslag was: P. Bruines 295 puntèn; W. C. de Groot 389 pnt.; P. J. Tijssen 381 pnt.; A. H. Volleberg 286 pnt.; L. Zwet sloot 374 pnt. De volgorde voor de Hooge Rijndijk is daarna vastgesteld: 1. W. C. de Groot; 2. P. J. Tijssen; 3. L. Zwetsloot; 4. P. Brui nes en 5. A. H. Volleberg. De officieele volgorde zal in combinatie met de afdeeling Dorp nader worden vast gesteld. ZWAMMERDAM Geboren: Willempje d. van J. Groo- tendorst en M. van Dam Geertje d. van G. van Buren en J. Broere Maria Elisa beth d. van J. G. Vink en M. M. van den Broek Rieta d. van H. Helsloot en M. Mulder. Ondertrouwd: Pieter Schonewille 27 j., te Alphen aan den Rijn, en Cornelia Zevenhoven 32 j. Frederikus Smit 32 j., te Reeuwijk, en Roelofje van Buren 23 j. Gehuwd: Jan van Oort 25 j., te Utrecht, en Maria van Buren 20 j. Gevestigd: J. Rademaker, B 12, van Alphen a. d. Rijn Wed. G. van Tricht, C. 5, van Bodegraven Mej. W. M. Drie huis, C. 60, van Woerden Mej. L. Aker boom, D. 20, van Gouda P. van Krieken en gezin, B. 7, van De Bildt (U.). Vertro kken: Mej. J. L. van den Ho ven naar Wassenaar F. Th. Stolwijk naar Harmeien Mej. D. G. Oppelaar naar Reeuwijk J. Griffioen naar Haar lem Mej. K. Bals naar Schipluiden. HAAGSCHE POLITIEREHTER Niet aangerekend. Tegen H. G. H. uit Ter Aar had de Officier des tijds drie weken gevangenis straf geëischt, omdat hij niet voldaan had aan een stopteeken van een ambtenaar die de belastingmerken controleerde. Volgens de ambtenaar had verdachte zich lachend op zijn fiets omgedraaid en tegen hem ge zwaaid. De zaak was destij d aangehouden om een onderzoek in te stellen naar de gehcor- scherpte e.a. van verdachte. Een zenuwarts uit Leiden vertelde, dat het met de zenuwtoestand niet geheel in orde was en dat ook zijn gehoor niet nor maal functioneerde, waardoor hij allerlei dingen deed en overal verkeerd op rea geerde. De Officier van Justitie wijzigde zijn eisch thans en vroeg vrijspraak, met welken eisch de Politierechter zich kon vereeni gen, maar niettemin kreeg verdachte een ernstige vermaning mee naar huis. Hij wees op zijn revers C. B. te A1 p he n a. d. R ij n had in de Bruggenstraat in die gemeente gereden per rijwiel. Mede „aanwezig" was een ambtenaar der rijwielbelastingmerken- controle, die aan B. een stopbevel gege ven had. Verdachte had dit teeken ge zien, maar aangezien hij het belastingmerk op zijn revers gespeld had had hij volstaan met er op te wijzen De ambtenaar was daarmede niet voldaan geweest en dus had verdachte moeten stoppen. En aange zien hij dat niet gedaan had was hij gedwon gen geworden het als nog te doen, terwijl hij tevens een bonnetje gekregen had we gens het niet voldoen aan een bevel van een ambtenaar. Deze zaak werd aangehou den om alsnog een getuige te hooren. Hij wist het niet. Fr. B., fabrieksarbeider te I-lazer s- w o u d e had in de laatste week van De cember van het vorig jaar verkeerde opga ven gedaan aan de steundienst daar ter plaatse. Het was een gift in natura geweest vertelde verdachte en hij had niet gewe ten dat hij dat op moest geven. Verder kwam" vast te staan dat er van alles op het invulformulier stond, behalve dat óók gif ten in natura moesten worden opgegeven. De Officier nam aan dat verdachte het in onwetendheid had gedaan en vroeg vrijspraak. Met de woorden „nu weet je het echter wel en zorg dat het voortaan niet meer gebeurt", stuurde de Politie rechter verdachte met een vrijspraak huis waarts. Diefstal uit een winkel. Mej. M. A. v. d. Z., te L e i d e n was bij V.' en D. te Leiden betrapt geworden, toen zij een paar kousen, een damestaschje en een dames-polshorloge had weggenomen. De Officier wilde haar trots zij al eens eerder voorwaardelijk veroordeeld is ge worden, nog een kans geven en eischte een maand voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De Politierechter veroordeelde haar tot een voorwaardelijke geldboete van 30 subs. 30 dagen met drie jaar proeftijd en met de byzondere voorwaarde dat de kinderrechter een gezinsvoogd voor ver dachte zal benoemen omdat ij in het ge zin met zedelijke ondergang wordt be- dieigd onder toezicht stellen van het Le ger des Heils. ....zoodot anderen hun bocht ver keerd moeten CVX nemen en het uit- ^3 zicht belemmerd wordt NOOIT 1 NIEUWE UITGAVEN Het Mei-nummer van Practica, uitgave ten behoeve van het R. K. Onderwijs en van de R.K. Jeugdbeweging in Nederland, is weer zeer lezenswaard. Na de overzichtelijke maandkalender volgt weer een heele reeks wetenswaardi ge en leerzame artikelen. Op godsdienstig gebied de Zondagsche Apostelbrieven, een Eerste-Vrijdag-beschouwing, de Kruisda gen, het Pinksterfeest en een beschouwing over Maria en de genade. Vervolgens wordt de aandacht gevestigd op de invoe ring van den zomertijd, op de Meiboom en op de opera naar aanleiding van de ge boortedatum van Richard Wagner (22 Mei). De Fransche Revolutie, die 150 jaar ge leden uitbrak wordt uitvoerig besproken. De overzichtelijke behandeling van deze stof geeft een juisten blik over dezen wan ordelijken tijd. De natuur in Mei biedt stof te over. De bloemen langs de waterkant en op de wei den staan in vollen bloei; de koekoek legt zijn eieren in het nest van andere vogels; schdelijke insecten beginnen hun afbre kend werk. Op 28 Mei 1932 was de afsluiting van de Zuiderzee een feit geworden. De geschie denis die hieraan voorafging wordt in het kort verteld. De 12e Olympiade zal in Fin land gehouden worden. Dit was een an- leiding om het land der 1000 meren met zijn hooge beschaving als onderwerp voor het aardrijkskundig artikel te kiezen. Een praatje over de bereiding van kunst boter, een artikel over diamant en dia mantbewerking en een historisch overzicht over reiniging en rioleering, alsmede een artikel over de Haarlemmermeerpolder en een handwerkrubriekje besluiten dit num mer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8