r MAANDAG 1 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BINNENLAND DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Ingezetenen van Baarn en Soest, maar daarnaast ook veel andere landgenooten, die daartoe al vroeg naar Soestdijk waren gekomen, hebben Zaterdag voor Prinses Juliana gedefileerd en jiaar een bloem- hulde gebracht. Te elf uur verscheen het Prinselijk Paar voor een der ramen van de benedenver dieping vlak bij den paleisingang. De Prin ses was gekleed in een licht blauwe japon, terwijl Prinses Beatrix een gesmokt wit jurkje droeg. Prinses Juliana nam plaats op een stoel voor het raam, de kleine Prinses werd in de vensterbank gezet en de Prins plaatste zich achter de kleine. Hierna begon het voorbijtrekken van den schier eindeloozen stoet. Voorop een vijftigtal landelijke ruiters uit alle deelen van het land, gevolgd door de beide bestu ren der Baarnsche Oranjeverenigingen, die twee mooie bloemenmanden als eerste van de grootsche bloemenhulde op het bor des plaatsten. De harmonie „Crescendo"' uit Baarn zet te het „Wilhelmus" in, hetwelk door alle aanwezigen werd medegezongen. In lange rij defileerden de menschen langs het pa leis, luid juichende en allen hun bloem of bloemen op de trappen van den paleisin gang deponeerend. Het voorbijtrekken van den stoet uit Baarn en Soest duurde meer dan een uur, waarbij de Prinses niet moede werd te wuiven. Het kleine Prinsesje stond te trappelen van pleizier bij het zien van dit voor haar nog ongewoon gebeuren. Na afloop van het défilé werden de bur gemeesters van Baarn en Soest, benevens uit elke gemeente drie leden van de orga- niseerende vereenigingen, ten paleize ont vangen. Het Prinselijk Paar deelde daarbij mede, dat het in het voornemen ligt heden na den kerkdienst een rondrit te maken door de gemeenten Soest en Baarn. Gisteren hebben de Prins, de Prinses met de kleine Beatrix een rijtoer gemaakt van ongeveer half twaalf tot half een. Er was geen gevolg bij. Onderweg werd het prin selijk gezin overal hartelijk toegejuicht. ORANJEVIERING BIJ DE GRENS TROEPEN TE OVERASSELT Men meldt ons uit Overasselt: Het zal niemand verwonderen dat de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana heden ook plaats vond bij de grenstroepen, die juist drie weken geleden gemobiliseerd werden om onze grenzen te bewaken. Voor zoover de bezetting der stellingen enz. dit toeliet werd overal langs de grens aan de troepen een feestviering bereid. Een bij zonder feestelijk karakter droeg deze vie ring in Overasselt bij Nijmegen, waar door schenkingen van velen uit den lande en niet het minst door de plaatselijke bur gerij, een echt oranjefeest kon worden ge organiseerd. De dag begon al zeer plech tig, doordat bij het ochtendappel de plaat selijke harmonie het Wilhelmus speelde, terwijl de commandant van de troepen de oranjewimpel heesch. In den namiddag vonden sportspelen plaats. De reserve-officier van gezondheid Martens, als voorzitters der feestcommis sie, hield een openingsrede, waarbij dank gebracht wer daan allen die tot het wel slagen van het feest hadden bijgedragen en werden verwelkomd overste Land, majoor Weber, de burgemeester en de geestelijk- héid. Spreker memoreerde o.m. dat deze mobilisatie voor allen een groote opoffe ring beteekent, maar ook dat allen zich voelen als leden van één gezin, waarvan het Huis van Oranje aan het hoofd staat, zoodat de viering van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana gevoeld wordt als de viering van een familiefeest. Spr eindigde in verband met de huidige moei lijke omstandigheden met het woord van Jezus in den Hof van Olijven aan te ha len: „Vader, niet Mijn wil, maar Uw wil geschiede". Daarna opende overste Land de sport- feesten met een opwekkend woord tot de militairen. De plaatselijke harmonie speel de daarop het Wilhelmus, door allen met ontroering aangehoord en gevolgd door een krachtig driewerf gejuich van alle aanwezigen: „Leve Prinses Juliana". Ten slotte sprak burgemeester baron van Hu- genpot tot Aerdt een kort woord, waarbij op de eendrachtige samenwerking tus- schen burgerij en militairen werd gewe zen. Vervolgens namen de sportfeesten een aanvang, bestaande uit een wedloop met hindernissen, hardloopen, terreinrijden te paard, mastklimmen, verspringen, zakloo- pen, enz. Een keur van prijzen werd aan den winnaars uitgereikt, terwijl de ont vangen gaven zelfs in staat stelden alle deelnemers een troostprijs te geven en alle aanwezige militairen te onthalen. De feest viering zal hedenavond worden besloten rr.et een cabaretvoorstelling, te geven door Offlcieële Crisispub II ca tl es OPGAVE VAN EIGENHEIMERS, GETEELD OP TUNBOUWTEELT- VERGUNNING De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale maakt bekend, dat die telers, die op hun tuinbouwteeltvergunning vervroeg de Eigenheimers tellen, vóór 11 Juni 1939 aan hun veiling opgave moeten doen van de oppervlakte, die zij met deze Eigenhei mers betelen, onder vertoon van hun ver gunning. Deze opgave is vereischt om deze Eigenheimers in aanmerking te doen ko men voor de minimum- en vergoedings- prijzen, voor vroege aardappelen te stel len. Telers, die in het bezit zijn van een tuinbouwteeltvergunning met opdruk „pootaardappelbedrijf", komen voor deze regeling niet in aanmerking. 1707 's Gravenhage, 29 April 1939. DENATURATIEREGELING CONSUMPTIE- EN POOTAARDAPPELEN Aan belanghebbenden wordt het vol gende medegedeeld: In antwoord op de veel vragen, welke bij de instanties, belast met de uitvoering van de denaturatieregeling voor consump tie- en goedgekeurde pootaardappelen, binnenkomen, volgt hierbij een korte uit eenzetting van de regeling zooals die thans geldt: a; Consumptieaardappelen. Niet gedenatureerd worden de con sumptieaardappelen van den kleigrond van de z.g. rubriek A, waartoe o.m. de rassen Eigenheimer, Zeeuwsche Bonte en Blau we, Bevelander en Roode Star behooren. b. Goedgekeurde pootaardappelen. De denaturatie van goedgekeurde poot aardappelen van den klemgrond van de rubriek I (de consumptierassen) is beëin digd. Dit geldt niet voor de goedgekeurde pootaardappelen van de rassen Eigenhei mer, Bevelander en Roode Star, voorzoo ver die niet voldoen aan de eischen, ge steld aan de onder a genoemde rubriek A en niet voor de goedgekeurde pootaard appelen van de sorteering 28/35 mm. of tusschenmaten ongeacht het ras. 's Gravenhage, 29 April 1939. 1707 MINISTER STEENBERGHE MORGEN 40 JAAR Morgen wordt de minister van Econo mische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, 40 jaar. Geboren op 2 Mei 1899 te Leiden, stu deerde de heer Steenberghe aan de Utrechtsche universiteit in de Rechten. Hij promoveerde in 1920, waarna hij als rechtskundig adviseur bij de N.V. Textiel fabrieken H. van Puynbroek te Goirle in dienst trad, van welke vennootschap hij in Juni 1921 directeur werd. De heer Steenberghe trad al spoedig in het vereenigingsleven der katholieke werk gevers op den' voorgrond en ook buiten dien kring nam hij vele functies waar. Aan verschillende buitenlandsche congres sen nam hij deel. Op 35-jarigen leeftijd in Juni 1934 werd de heer Steenberghe voor eerste ma^l minister. Hij volgde toen mr. T. J. Verschuur die om gezondheidsredenen af trad, als minister van Economische Zaken op. In September 1935 trad de heer Steen berghe af wegens een verschil van mee ning met het kabinet over het monetaire vraagstuk. In 1937 kreeg de heer Steenberghe voor de tweede maal de portefeuille van Econo mische Zaken. UITSLAG PRIJSVRAAG TOONEEL- FONDS „ONS LEEKENSPEL". Op de prijsvraag voor een avondvullend tooneelspel, geschikt voor een op voering door de rijpere jeugd, waren, zooals reeds gemeld werd, 43 spelen ingekomen. De jury, bestaande uit mej. M. Meertens, prof. dr. B. Molkenboer, dr. J. Pollmann, Anton Sweers en Bernard Verhoeven, vergader de dezer dagen en moest tot haar spijt una niem concludeeren, dat geen der inzendin gen voor den grooten prijs van 1000. in aanmerking kon komen. Bij een eerste schifting moesten verschil lende spelen, die niet avondvullend bleken te zijn, buiten mededinging worden ge steld, terwijl een al te groot aantal, dat in de verste verte niet aan de eischen van een behoorlijk tooneelspel voldeed, eveneens Ier zijde moest worden gelegd. Zoo vie len reeds dertig spelen af. Geen der res- teerende 13 spelen kon voor de groote prijs in aanmerking komen, zoodat de jury van haar bevoegdheid tot verdeeling van den prijs moest gebruik maken: twee prij zen van 250 en drie van 150. De twee prijzen van 250 vielen ten deel aan: „Des Soudaens Dochterken", een zeer geslaag de bewerking van het bekende oud-Ne- derlandsche gedicht, met groote mensche- lijkheid en tooneelmatigheid gegeven, in gezonden onder motto Paneer, en aan „Een huis vol list en liefde", een vlotte vasten avond met een vroolijke intrige, behou dens het ietwat langgerekte slot een voor beeldig gecomponeerd stuk tooneel, inge zonden onder motto 4x2. De drie prijzen van 150 werden toe gekend aan „Katinka", een spel uit de Russische geloofsvervolging, dat zich, na een ietwat eenzijdige inzet, tot vrij sterke dramatische accenten verheft: motto „Fran- ciscus". „De Eeuwige Droom", een zeer merk waardige, verrassende bewerking van de Tristan en Isolde-legende, in den opzet prachtig volgehouden; motto „Elke dag be gint in nevel", en „Twee weken zelfbe stuur", een origineel spel van een kost school-intrige; motto „Ridderspoor". De verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana werd te Baarn reeds Zaterdag gevierd. Het Prinselijk Gezin achter een der ramen van het Paleis Soesctdijk, waar de Baarnsche schooljeugd een bloemenhulde bracht. Van de resteerende spelen werd een ze vental, ten deele nadat eenige min of meer belangrijke wijzigingen zullen zijn aange bracht, geschikt geacht voor opneming in Tooneelfonds „Ons Leekenspel" n.l.: „De Droom" (motto Lingkambéné), „De Egyp tische meesterdief" (motto „Sleepy"), „De illusie van ieder mensch" (motto „If I had ad million"), „De man die over het water liep" (motto „Siet alles aan, 't zal eens ver gaan"), „De Pelgrims" (motto „Uxori"), ..Graankorreltje" (motto „Autrefois les bêtes parlaient, aujourd' hui ils écrivent) en „Het geheim van den Koomor" (motto Pro Juventute"). Bij opening der naambriefjes bleken de motto's de volgende resp. namen te dekken: Paneer, A. E. Uitert, te Utrecht; „4 x 2", Kees Spierings te Den Bosch; Franciscus, N. Francisca Kruizen te Den Haag; Elke dag begint in nevel, Josef Cohen te Gro ningen, Ridderspoor, H. Wolfenbuttelv. Rooijen, te Nieuw-Vennep; Lingkambéné, W. van Opstal m.s.c. Tomokon (N.O.I.), Sleepy, T. v. d. Bilt, te Arnhem; If I had ad million, Kees Spierings te Den Bosch; Siet alles aan, 't zal eens vergaan, Char lotte Kramer te Princenhage; Uxori, Wim Snitker te Heemstede; Autrefois les bêtes, Jac. Schreurs m.s.c. te Sittard; Pro Juven tute, Lambert Melissen te Zevenbergen (N. Br.). Ofschoon een zeer aanmerkelijk gedeel te der ingezonden spelen de leestijd nog niet waard geacht kon worden, meent de jury dankbaar te. mogen zijn voor de ten deele zeer groote beloften, die zij in de uit verkoren spelen kon bemerken. Zij hoopt op een verdere ontwikkeling: van belofte tot voltooiing. De regeering zou de Duitsche taal boven de Nederlandsche hebben geprefereerd. volgens het N.S.B. Eerste-Kamerlid van Vessem. Op de vragen van den heer van Vessem betreffende de uitsluitend in de Duitsche taal gestelde verklaringen, af te geven in gevolge het Nederlandsch-Duitsche ver drag nopens de regeling van het goederen verkeer van 25 Maart 1939 (ingezonden 17 April 1939) hebben de ministers Colijn, Patijn en Steenberghe het volgende ant woord ingezonden: 1. De bijlage van het weekblad Econo mische Voorlichting van 31 Maart 1939, no. 13, bevat de niet officieele vertaling van het Nederlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer van 25 Maart 1939. De daarbij afgedrukte verklaringen van Nederlandsche instanties zijn ontleend aan den officieelen Duitschen tekst van het verdrag. De daarbij gevoegde „Kontingentbe- scheinigung" (bijlage 3 en 4 van het zit tingsprotocol) is noodzakelijk ten einde den Nederlandschen exporteur in de gele genheid te stellen van Duitsche contingen ten, waarvoor een verlaagd invoerrecht geldt, gebruik te maken. Deze verklaring, die een vergemakkelij king van het handelsverkeer beteekent, aangezien op die wijze de administratie van een Duitsche douanecontingent aan een Nederlandsche instantie wordt overge laten, treedt in de plaats van een anders noodzakelijke verklaring van de Duitsche douane-autoriteiten. Waar deze verklaring in het wezen van de zaak dus gelijk gesteld moeten worden met een verklaring van een Duitsche auto riteit, ligt het voor de hand, dat deze ver klaring in de Duitsche taal wordt afgege ven. Bij soortgelijke regelingen met andere landen worden dergelijke verklaringen in de Fransche en Engelsche taal afgegeven. De andere modellen zijn qualiteitscerti- ficaten, welke ten gerieve van buitenland sche autoriteiten veelal in de taal van het importeerende land worden afgegeven. 2. Uit het antwoord op de eerste vraag blijkt duidelijk, dat van eenige achterstel ling der Nederlandsche taal geen sprake is, zoodat ook voor maatregelen, als be doeld sub b, geen aanleiding bestaat. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Radio-uitzendingen in verband met den Nationalen Reclassecringsdag. De samenwerking van alle gezindten voor den Nationalen Reclasseeringsdag komt ook duidelijk tot uiting in de radio- omroep. Over alle zenders zal door een vooraan staande figuur het woord worden gevoerd. Wie iets meer weten wil over het Reclas- seeringswerk, dat in de laatste jaren zoo sterk in het centrum van de belangstelling is geplaatst, verzuime niet te luisteren naar één van de volgende uitzendingen: K. R. O.: Dinsdag, 2 Mei van 9.009.15 uur. Spreker: A. C. de Bruijn, voorzitter R.-K. Werkliedenverbond. V. A. R. A.: Woensdag, 3 Mei, van 6.40 6.55 uur. Spreker: H. Ploeg Jr. N. C. R. V.: Woensdag. 3 Mei, van 7.45 8 uur. Spreker: dr. W. G. Harrenstein. V. P. R. O.: Vrijdag, 5 Mei, van 7.30— 7.35 uur. Spreker: ds. E. D. Spelberg. AMERIKAAN WENSCHTE EEN PRIVc-TREIN Service der Spoorwegen. „Time is money" (tijd is geld) zei de Amerikaan, die op een der laatste dagen van de vorige week in Leeuwarden op het station stond en drie kwartier moest wach ten, vóór er een trein naar Den Haag ver- tiok. „Business is business" (zaken zijn zaken) antwoordden de Nederlandsche Spoorwe gen en op verlangen van den Amerikaan, een van die legendarisch rijke bewoners van de Nieuwe Wereld, stond binnen en kele minuten een speciale Diesel voor hem klaar. Meneer wilde per se per Dieseltrein rei zen en de spoorwegen, die tegenwoordig weten wat „service" is, kwamen onmiddel lijk aan 't verlangen van den vreemdeling tegemoet en even later snelde 'n korte Die seltrein van Leeuwarden naar Den Haag, een privé-trein voor een Amerikaan, die goed „in zijn slappe wasch" zit. „Vooruit". VOORLOOPIG OVERZICHT VAN IIET WEER IN APRIL 1939 Volgens mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst, in de Bilt was gemiddeld over de vijf hoofdstations in April de ochtendtem- peratuur één graad boven normaal, in de drie decaden respectievelijk 1 en 3 graden boven en 1 graad beneden normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 12den en den 28sten respectievelijk 7 graden boven en 2M graad beneden nor maal. De gemiddelde dagelijksche maximum temperatuur en het gemiddelde dagelijk- sche minimum waren 1 y. graad boven normaal. Het aantal dagen met een mini mum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te de Bilt slechts één, tegen vier normaal. De neerslag was in het Noord- Oosten van het land ongeveer honderd procent boven normaal, in het Noord- Westen en Zuiden 10 tot 25 procent en overigens 25 tot 60 pet. boven normaal. Tc de Bilt werden 167 uren zonneschijn waargenomen, tegen 152 uren normaal. Een aardig detail van het Zaterdag te Noordwijk gehouden bloemencorso De normaLe beleefdheid: Oeldt zeker ook voor het „Dennenheuvel". „Dennnenheuvel", verceniging tot het exploiteercn van herstellingsoorden cn sa natoria voor Handels- en Kantoorbedien den, Handelsreizigers en Handelsagenten, hield Zaterdagmiddag in hotel „Centraal", Kruiskade, te Rotterdam, haar jaarlijksche olgemeene vergadering. De heer Jac. F. Vogel, voorzitter van de vereeniging, heette de aanwezigen harte lijk welkom. Het jaarverslag van den secretaris werd onder dankazegging aan den samensteller goedgekeurd. Aan den penningmeester werden enkele inlichtingen gevraagd, welke tot genoegen van de vragers werden beantwoord. De financieele commissie bracht nog eens speciaal dank aan den penningmeester voor het nauwkeurige en zuinige beheer en men stelde de vergadering voor deze functio naris tc déchargeeren, wat met applaus van de vergadering werd onderstreept. De aftredende bestuursleden. Jac. F. Vo gel, D. J. J. Flik en W. H. Semeyn, resp. voorzitter, penningmeester en vice-voqr- zitter, werden bij acclamatie herbenoemd. Op voorstel van het bestuui; werd vast gesteld dat voor 1939 een bedrag van 2000 in het reductiefonds gestort zou worden. De aansluiting bij het Centraal beheer deed nogal wat stof opwaaien, hoewel men het er over het algemeen /over eens was dat, helaas, de uitzending van kin deren naar herstellingsoorden een groote achterstand vertoonde. Verschillende cijfers werden genoemd, waaruit kwam vast te staan, dat het voorkomt, dat kinderen, waarvoor de uitzending hoog en hoo noo- dig is. soms jaren moeten wachten eer het mogelijk is deze uit tc zenden. Al het mo gelijke zal gedaan worden de uitzending voor de patiëntjes te bevorderen wat gaar- na aan het beleid van het II. B. werd toe vertrouwd. Verder werd het voorstel nader toege licht van de loterij. welke het volgende Jaar gehouden zal worden. Het ligt in de bedoe ling een lotèrij te organiseeren van 50.000 loten ad 0.25 per stuk. Voor de uit te geven agenda's werd het aantal vastgesteld op 10.000 stuks, terwijl de prijs, evenals de vorige jaren werd be paald op 30 cent per stuk. De voorzitter wees na de rondvraag nog eens op de verlaagde prijzen van verple ging voor leden en wekte de afgevaardig den op zooveel mogelijk propaganda te ma ken voor -Dennehcuvel".

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5