v SINT ODA AGENDA MAANDAG 1 MEI 1939 DE LE'DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Letden 19 cent per week; 2.5J per kw&rtaaL Bij onze agenten /O cent per wv*k; 2.60 per kwartaal Franco per pa\»1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïU Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? ZWAAR BEWOLKT MET BUITJES. De Bilt seint: Verwachting: Voor de Noordelijke provincies: MeeSt betrokken tot zwaar bewolkt, enkele re genbuien, weinig verandering in tempera tuur, matige tot zwakke wind uit Noorde lijke richtingen. Voor de Zuidelijke provin cies: Meest betrokken tot zwaar bewolkt, enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur, matige tot zwakke wind uit Zuidelijke tot Westelijke richingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige N. O. wind, 9 gr. C. Vlissingcn: betrokken, matige Z. Z. W. wind, 7 gr. C. De Bilt: lichte regen, zwakke Z. W. wind, 8 gr. C. Groningen: betrokken, zwakke N. N. O. wind, 9 gr. C. Maastricht: buiig, zwakke Z. Z. W. wind, 8 gr. C. K'MTRNLANDSCH WEEKOVERZICHT Het continentale gebied van lage lucht druk verplaatste zich langzaam naar het Noorden en ligt thans met een reeks van minima van Noord-Duitschland over ons land, Zi'id-Oost-Fngeiand en Bretagne tot in de Golf van Biscaye. Het gebied van liooge luchtdruk in het Westen blijft sta- lionnair en reikt van Groenland over IJs- iar.d en den Oceaan ten Westen van Ier land tot nabij de Azoren. De uitlooper naar Scandinavië heeft zich, na zich eerst te ruggetrokken te hebben, weer hersteld. Na een sterke Westwaartsche uitbreiding van de hooge temperaturen, die bij voort during in het Oosten voorkomen, tot aan dc grenzen van ons land, is thans in Noord-Duitschland weer afkoeling opge treden. In Centraal-Europa is de lucht- tïrukverdecling zeer onregelmatig. Op de Noordzee en op de Britsche Eilanden waait het matig uit Oost tot Noord-Oost en blij ven de temperaturen bii voorduring laag. LUCHTEMPERATUUR. 8 5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 7.54 uur ot Dinsdagmorgen 4.— uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 2 Mei vnorm. 1.30 en nam. 1.55 uur. Maan onder 3.49 uur Dinsdagnacht. Maan op 18.19 uur Dinsdagnamiddag. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Bij de gisteren gehouden stemming in du afdeeling Leiden van de R.K. Staats partij voor de rangnummers 9 t/m 15 op de definitieve candidatenlijst voor de ver kiezing van den Gemeenteraad zijn opge komen 361 leden, waarvan 13 ongeldig stemden. De 348 leden, die geldig stemden, brach ten ieder 7 stemmen uit, verdeeld als volgt over alle 7 candidaten, die, natuurlijk, ieder evenveel stemmen behaalden: J. H. A. Mandors 219 op 1. 44 op 2, 23 op 3, 11 op 4, 8 op 5, 14 op 6, 29 op 7, totaal 2037 punten. E. J. Coster 18 op 1, 227 op 2. 33 op 3, 21 op 4, 20 op 5, 21 op 6, 1 op 7. totaal 1847 punten. A. Langeveld 4 op 1. 11 op 2. 234 op 3, 51 op 4, 32 op 5, 15 op 6, 9 op 7, totaal 1595 punten. W. I. J. Burghouwt 15 op 1, 13 op 2, 13 op 3. 235 op 4, 42 op 5, 21 op 6, 9 op 7, totaal 1365 punten. C. P. W. Schinck 7 op 1, 18 op 2. 24 op 3, 13 op 4, 221 op 5, 43 op 6, 22 op 7, totaal 1100 punten. D. Havcrkorn 7 op 1, 28 op 2. 13 op 3. 8 op 4. 17 op 5, 230 op 6, 45 op 7, totaal 870 punten. Ph. van der Drift 78 op 1. 7 op 2, 8 op 8, 9 op 4. 8 op 5, 4 op 6, 234 op 7, totaal 930 punten. Het politiek advies werd opgevolgd door 197 léden De rangorde op de officieele candidaten lijst wordt nu: 9. J. H. A. Manders. 10. E. J. Cister, 11. A. Langeveld. 12. W. I. J. Burghouwt, 13. C. P. W. Schinck, 14. ?h. van der Drift, 15. D. Haverkorn. ni. Na door verschillende landen en streken gezworven te hebben, vestigde Sint Oda zich ten slotte in het eenvoudige Brabant- sche dorpje Rhode, dat later naar haar St. Oedenrode zou genoemd worden. Daar leefde zij 15 jaar als kluizenares, haar uren verdcelend over bidden, goede werken en allerlei liefdadigheidsbeoefe- ning. Na haar zalige dood werd op haar graf een wonderdadig licht waargenomen. Haar graf werd een waar pelgrimsoord en bleef dat tot op onze dagen. Op haar graf prijkt thans een fraaie ka pel, gebouwd naar het ontwerp van prof. Granpré Moliere, professor aan de T. H. S. tc Delft. We hopen en vertrouwen, dat deze korte levensbeschrijving velen zal doen besluiten het Sint Odaspel te gaan zien. Het opvoerende gezelschap en de spe lende acteurs waarborgen den bezoekers een avond van kunstvolle genieting. Na het stuk zal Pater Hugo Ponsioen het doel en streven der verceniging uiteenzet ten. Een leuke Vlaamsche één-acter van Maurits Sabbe, door hetzelfde gezelschap opgevoerd, zal den avond besluiten. Tot kijk dus morgenavond 8.15 uur in den Schouwburg. WIJ VRAGEN UW AANDACHT VOOR Zondag 7 Mei a.s. aangezien dan alle hoofd- en handarbeiders des n.m. te vier uur in de kerk aan den Heerensingel wor den verwacht met medebrenging van hun gereedschappen, alwaar wij massaal den zegen over onze gereedschappen willen af- smeeken. Een plechtig Lof zal worden gehouden, waaronder in een predikatie door den wel- eerw. heer Kap. P. Hofstede de bijzondere waarde, aan deze zegening verbonden, zal worden uiteengezet. De Hoogeerw. Deken zal persoonlijk de zegening verrichten en daarbij de aanwe zigen toespreken. Evenals vorig jaar zal de Schola-Canto- rum van de St. Odo-Koorknapen mede werking verleenen ter versterking van de Liturgische Volkszang, wat ongetwijfeld de plechtige stemming zal verhoogen. Heerlijk zullen dcor de gewelven van het kerkgebouw de Maria-gezangen weer klinken, aangezien wij tevens een hulde komen brengen aan de Mei-Koningin, ons aller H. Moeder Maria. Laten allen eensgezind optrekken op de zen hoogtijdag van den arbeid c-n dc- bij zondere waarde, door de zegening aan onze werktuigen gegeven, hoog weten te schatten indachtig de parabel: „Als de Heer het huis niet bouwt, werken de ar beiders tevergeefs". Verzuim niet eiken avond de oijzonder- heden in het Stadsnieuws te lezen,U zult hierin volledig op de hoogte worden ge bracht. Dc Commissie. ZES EN ZESTIG MAN INGESLOTEN. Men schryft ons: Met dezen sensatiekop willen wij begin nen om de aandacht te trekken van alle Volksbondsleden. De aandacht voor het volgende. Woensdag namiddag vertrokken 66 werklooze mannen „gepakt en gezakt" naar het station Noord wij kerhout. Van daar gingen zij naar het retraitehuis, al waar zij hartelijk werden ontvangen door de eerw. paters Redemptoristen. Na de ge bruikelijke registratie hadden zij nog eenigen tijd „vrij" alvorens de retraite be gon. In dezen tijd bleef de heer W. Buil (lid eommisise werkloozenzorg) nog bij hen. Toen de retraite begon moest hij ver trekken. Voor degenen, die reeds meerdere malen een retraite hebben meegemaakt behoeven wij hierover niets meer te zeg gen. Velen echter waren er dezen keer voor 't eerst. Een woord van dank moet gebracht aan de initiatiefnemers voor deze retraite, kap. Lohman en de heer G. P. Bergers en aan het comité Werkloozenzorg. dat volle me dewerking verleende. Een woord van dank ook aan kap. F. A. M. Bernefeld, die op den laatsten avond het sluitingslof deed. Pater-directcur zette bij het koffiepraatje op Zaterdagochtend uiteen wat de bedoe ling van den heer Bergers was. Dit kwam hierop neer, dat er onder de Volksbond leden propaganda gemaakt moet worden voor het retraitewerk. Een Volksbond met ruim 1000 leden moet een krachtige pro- pagandaclub hebben. Minstens 400 leden kunnen er wel ter retraite komen, zeide de pater. Een spaarregeling zou hier beste diensten kunnen bewijzen. De heer J. P. v. d. Berg richtte zich uit naam van dc retraitanten tot de eerw. pa ters, bedankte hen op hartelijke wijze en sprak ook een dankwoord aan het adres van het comité Werkloozenzorg. in het bij zonder tot kap. Lohman en G. P. Bergers. Evenzoo tot de aanwezige mede-retraitan- ten voor hun volle medewerking in het zoo stipt mogelijk opvolgen van de dagorde. Hierna gaven zich ongeveer 40 personen op, die sparen willen voor een volgende re traite! Wij hopen, dat nog velen zich bij deze spaarders zullen aansluiten. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Op 7 Mei a.s. hoopt het echtpaar Jacobus Koet en Maria Catharina Ruitenbeek, Haagweg 1, den dag te herdenken, waarop zij vóór zestig jaar in den echt verbonden werden. Tien jaar geleden vierden de echtelieden onder groote belangstelling hun gouden bruiloft, doch de laatste jaren is de heer l Koet ziekelijk, zoodat zij van eenige feest viering moeten afzien. K.JJVLV. „ST. PETEK KANIS". Propaganda-avond. Gisteren was het een dag vol K.J.M.V.- activiteit. Ter viering van het Patroons feest werd des morgens een algemeene H. Communie gehouden waarna een feestelijk ontbijt plaats vond in de Ridderzaal van de Kruisvaart-burcht van de Petrus-pa rochie. Een propaganda-avond in het Antonius- clubhuis voor een klein, doch uitgelezen gezelschap besloot dezen dag. Het Dioce saan Bondsbestuur was vertegenwoordigd door Moderator L. Beune en het geheele verdere dagelijksche bestuur. Van de ver schillende vereenigingen waren aanwezig: De Graal, verschillende voortrekkers, Ou- baas v. Hameren van de St. Jozef parochie, de heer Zandbergen namens „Katholiek Leiden", terwijl het de K.J.M.V. een bij zonder genoegen was als gast in haar mid den te hebben den heer W. Mizee, direc teur van het Alma Materkoor. Na het forsch gezongen le couplet van het Verbondslied zette de voorzitter in scherpe groote trekken de K.J.M.V.-doel- stelling uiteen. Terstond hierna ving het eerste gedeelte van het program aan, dat tot titel had: Meimaand.... Mariamaand. Het decor was eenvoudig doch smaakvol; een Mariaschilderij op witgroenen achter grond. In dit program werd het eerste „Maria bidt tot God den Vader" wel het fijnst gezegd. Dit gedeelte werd afgewis seld met een Marialied en het forsch en mannelijke „Voor God onzen Koning voor uit". Het kwam ons voor, dat het zingen wel wat gedurfder had kunnen zijn. In de pauze hield de Bondsvoorzitter dr. W. Dijsseibloem een vurige korte speech, waarin hij vooral den nadruk legde hier op: „willen v/ij een vernieuwde gemeen schap krijgen, wij vooral moeten bouwen op de jeugd, maar dan moeten aan die jeugd ook de middelen worde» gegeven zich geestelijk en moreel te bewapenen en onder die middelen neemt naast het gezin de Jeugdbeweging een voorname aanvul lende plaats in". Hij verzocht de ouders, die aanwezig waren in eigen kring deze gedachte door te geven en de K.J.M.V. te propageeren waardoor ook diegenen wor den bereikt, die men zoo graag op dezen avond had gezien. Op de pauze volgde een bont vroolijk gedeelte, dat naast verschillende opgewek te en frissche liederen en gedichten ook een tweetal vertellingen bevatte. Het geheele zeer gevarieerde programma werd in een vlot tempo afgewerkt en werd geheel verzorgd door eigen krachten, wat een zeer belangrijke factor is. Onder de muziek werd door een eigen sinds kort be staande groep verzorgd. In vergelijking met den ouderavond kun nen we zeggen, dat de verzorging en de af werking weer op een hooger peil stond. Terwijl deze avond eens te meer heeft be wezen, dat de Leidsche K.J.M.V. iets be- teekent, dat er energie en pit in leeft en dat zij er ondanks alles in zullen slagen hun ledental van 40 op 200 te brengen. ZILVEREN JUBILEUM Heden herdacht dc heer F. van Alewijk, adjunct-commies der Dir. Belastingen, In voerrechten en Accijnzen, Chef de Bureau ter Inspectie der Invoerrechten en Accijn zen alhier, den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Administratie der Be lastingen. De jubilaris werd vanmorgen met zijn echtgenoote en zijn ouders door het vol tallige personeel der Inv. en Acc. ontvan gen in het versierde bureau der Inspectie. Nadat aan zijn echtgenoote bloemen waren aangeboden, nam de Inspecteur, hoofd der Inspectie, de heer Kluytmans, het woord. In zeer hartelijk gestemde woorden hul digde de Inspecteur zijn Chef de Bureau. Hij memoreerde de bijzonder prettige ka rakter-eigenschappen van den jubilaris, die het tot een genot maakten, met den heer van Alewijk samen te werken. Spre ker prees den werklust, de opgeruimdheid waarmede de jubilaris steeds zijn dienst verrichtte, terwijl hij de buitengewone kennis van wetten en voorschriften zeer waardeeerde. Tevens huldigde de Inspecteur den heer van Alewijk voor den tact, waar mede hij steeds omgaat met personeel en- publiek. Hij wenschte hem verder nog vele jaren van geluk en voorspoed in het bijzijn van ouders, vrouw en kinderen, alsmede een prettigen dag. Hierna werd het woord gevoerd door den commies-verificateur dienstgeleider, den heer Hekstra, die namens den actie ven dienst der Invoerrechten en Accijnzen den jubilaris dankte voor de prettige me dewerking, die door hem werd betoond. Spreker wees op de aangename verstand houding, die hier ter stede heerscht tus- schen den administratieven dienst en den actieven "dienst, welke voor een groot deel was te danken aan de hulpvaardigheid, maar vooral aan de menschelijkheid van den Chef de Bureau. Namens het personeel der Inspectie sprak de adjunct-commies, de heer Bleij- leven. In een leuke humoristische schets, werd door spreker de prettige en aange name verhouding op het bureau gememo reerd. Menig voorbeeld werd aangehaald cn de geheele negen jaren, gedurende welke spreker met den jubilaris samen werkte, passeerden de revue en verschil lende gevallen waren zeer raak getypeerd. Spreker wenschte den heer van Alewijk, hoewel 25 jaren niet meer mogelijk is, toch nog een langen cn uiterst gezelligen diensttijd toe. De Inspecteur, de heer Van Dijk, wees op het prettige en feestelijke van dezen dag. Overal werd gevlagd al was dat voor een andere roden, doch het feestelijke viel niet te ontkennen. Nadat aan den jubilaris door spreker in een aardige speech na mens het geheele corps als herinnering aan dezen dag een schemerlamp was aangebo den, dankte de heer van Alewijk de spre kers voor hun hartelijke woorden, alsmede de talrijke aanwezigen, die dezen dag tot een onvergetelijke voor hem en de zijnen hadden gemaakt. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA Het was vandaag een ongewone Prin- sessedag. Vanwege het feit, dat 30 April op Zondag viel, was de feestviering* ver zet op vandaag. Het gebruikelijke Oranje-zonnetje bleef vandaag verre, maar de stad met talrijke vele vlaggen van rijks-, Gemeente- en par ticuliere huizen stond toch in feesttooi. Vanmiddag werd in de Stadgehoorzaal een Oranjefeest voor de kinderen gegeven waaraan door zeer velen werd deelgenomen en dat zeer in den smaak viel. Deze middag was georganiseerd door de Contact-commissie namens welke de heer W. J. Kriek een openingswoord tot de kin deren sprak. Hij heette daarbij tevens wel kom den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, mr. Tepe, wethouder van on derwijs, mr. Briët, voorzitter der Contact commissie. den Gemeentesecretaris mr. dr. C. E. van Strijen, den heer v. d. Laan en ir. Lindenbergh. Spr. wees verder op de beteekenis vaii dezen dag, waarop wij weer gelegenheid hebben bewijs van aanhankelijkheid aan H. K. H. Prinses Juliana en het Vorsten huis te geven. Het was voor velen een aangename middag. Spr uitte daarbij den wensch, dat God onze Prinses moge behoeden. Nadat het Wbhelmus was gezongen, deelde de heer Xr^ek eenige bijzonderhe den over dezen feeslmiddaR mede. In twee voorstellingen konden 2500 kinderen ge nieten van het gebodene; toch moesten er nog 600 a 700 wegens plaatsgebrek worden afgewezen Hierna ving het programma aan. De fir ma v. Remundt begon met een film. Daar na volgde een poppenkast-vertooning van den heer Henri Nolles uit Den Haag, op geluidversterker uitgezonden, hetgeen een zeer goed effect had. v Tevens werden de kinderen verrast op eenige goocheltoeren, er volgde nog een film en tenslotte een verrassing bij den uit gang. v Door de vereeniging „Koninginnedag" werd aan de 30-jarige Kroonprinses het volgende telegram gezonden: „Vereeniging Koninginnedag" te Leiden wenscht Uwe Koninklijke Hoogheid en Uwe Koninklijke familie eerbiedig geluk". Ir. P. Ch. LINDENBERGH, voorzitter P. H. STEENHAUER, secretaris De Leidsche Chr. Oranjever. zond vol gend felicitatie-telegram aan H. K. H. Prinses Juliana. „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, De Leidsche Chr. Oranje Vereeniging biedt Hare Koninklijke Hoogheid en Hare Vorstelijk Gezin hare eerbiedige geluk- wenschen aan." G. GEELKERKEN, voorzitter. L. BOEKKOOI, secretaris. Het wapen van prinses Beatrix in chemicaliën. Gisteren is namens de firma Christiaan- se, Hoogewoerd 33, ten paleize Soestdijk als geschenk voor Prinses Juliana afgege ven hel wapen van Prinses Beatrix, geheel vervaardigd van chemicaliën. Deze atten tie werd *:eer op prijs gesteld. Genoemoe firma heeft door dit geschenk uitdrukking willen geven aan haar ver eering voor het Koninkijk Huis en speciaal ook aan haar erkentelijkheid voor Prinses Juliana, die tijdens haar verblijf in Lei den, meermalen de drogisterij der firma heeft bezocht. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Lezing over „Moderne electrische meet-instrument". Zaterdagavond j.l. organiseerde de V.V.M. haar laatsten lezingavond van dit seizoen. Als spreker trad op Ir. C. v. Straaten, in genieur bij de Ned. Siemens Mij. met als onderwerp „Moderne electrische meet-in- strumenten. De voorzitter, de heer J. Free- ke, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en gaf na een korte inleiding het woord aan Ir. v. Straaten. Deze begon met er op tc wijzen, dat de moderne techniek op elk gebied veel meet instrumenten heeft ontwikkeld. Een gedeel te van deze instrumenten is uitsluitend voor laboratoriumgebruik bestemd, terwijl de nauwkeurigheid der meting van de be diening afhangt. Ook voor dagelijksch ge bruik zijn diverse meet-instrumenten ont wikkeld, terwijl ook door niet-technici nauwkeurige meetresultaten verkregen kunnen worden. Tot deze apparaten be- hooren o.a. de Siemens-houtvochtigheids- meters. Hout bestaat, zooals bekend, uit cellen. Door het opnemen van het vocht veran deren de afmetingen van de cellen. De cel zet uit. In emperirische tabellen is vastge legd welke vochtigheid het hout in be paalde omstandigheden moet hebben, op dat de eigenschappen daarna het minst veranderen. Voor het meten van het vochtigheidsge halte maakt men gebruik van de electri sche en de droog-methodc. Voor het elec- trisch meten heeft men allereerst getracht een samenhang te vinden tusschen de voch tigheid van het hout en de di-electrische constante. De weerstand van hout is afhankelijk van de vezelrichting. Uit vele metingen is gebleken, dat ook de overgangsweerstand Gemeentel. Aankondigingen AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR HET GYMNASIUM, DE HOOGERE BUR GERSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gele genheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor het Gymnasium des Dinsdags en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H.B.-scholen des Dins dags van 1112 uur voorm. en des Vrij dags van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 29 April 1939. 1685 LEIDEN. Dinsdag Opvoering „Het leven van St. Oda". Schouwburg. 8.15 uur. Donderdag Bureau-zitting R.K. Reclas- seeringsver. gebouw St. Vincen- tiusver., Hoogl. Kerkgr. 32, 89 uur n.m. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Van Alphen, Hovens Gréve, Kors en Si mons. De Zondagsdienst der huisartsen te O igst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 29 April tot en met Vrijdag 5 Mei a.s. waargenomen door de apotheken Ap. v. Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. Bè. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. tusschen de electroden op de meting eeni gen invloed heeft. In principe bestaat de houtvochtigheids- meter uit een gslijkstroomgenerator, diverse meetcondensatoren, een neonlamp en tel werk, welke in een huis samengebouwd zijn. Het apparaat werkt zoowel met een oppervlakte- als meselelectrode. Om van hout een gemiddelde vochtigheid te be palen moeten 3 metingen verricht worden, waaruit dan de gemiddelde waarde is te bepalen. Vervolgens behandelde spreker den Sie- mensaardweerstandmeter. Brengt men in. de aarde op eenigen afstand 2 electroden. aan en sluit men hierbij een stroombron aan, dan vloeit een aardstroom. Met be hulp van een sonde en een hoogommigen Voltmeter kan het spanningsverloop tus schen de electroden nagegaan worden. De oudste methode voor het meten van den aardweerstand geschiedde met 2 hulpaar den, deze methode kan reeds vereenvou digd worden door gebruik te maken van één hulpaarde van veranderlijke grootte. Bij deze methode moeten 2 metingen gedaan worden. De Siemensaardweerstandmeter werkt volgens een schakeling, ontworpen door Behrend. Bij deze methode wordt de spanningsaf- val, welke door den aardweerstand veroor zaakt wordt, vergeleken met een spannings- val van een bekenden weerstand. Om den stroom door den aard- en den vergelij kingsweerstand gelijk te maken, wordt een transformator met een omzetverhouding van 1 1 gebruikt. Als stroombron wordt wisselstroom gebruikt om polarisatiever schijnselen tegen te gaan. Voorts werd behandeld de afstandstem- peratuurmeting, waarvoor twee methoden in aanmerking komen n.l. het meten met thermo-elementen en ten tweede met weer standsmeters. Het principe van het ther- mo-element berust op het feit, dat. indien de laschplaats van twee verschillende dra den verwarmd worden, aan het uiteinde van deze draden een spanningsverschil ont staat, hetwelk afhankelijk is van het tem peratuurverschil tusschen deze uiteinden en de verwarmde laschplaats. Het principe van het temperatuurmeten met weerstands- temperatuurmeters berust op het feit, dat de weerstand van een spoeltje van de tem peratuur afhankelijk is. Tenslotte behandelde Ir. v. Straaten de afstandsmeting van een willekeurige groot heid over een willekeurigen afstand. Met de behandelde meetinstrumenten werden verschillende interessante demon straties gegeven, terwijl een serie licht beelden het besprokene in beeld brachten. Deze lezing vormde een waardig besluit van het lezingseizoen. De voorzitter was de tolk van alle aan wezigen toen hij Ir. van Straaten hartelijk dankte voor zijn leerzaam betoog. Na een opwekking tot de toehoorders om ook het volgend seizoen de lezingen zoo veel mogelijk te bezoeken, werd deze lezing avond door den voorzitter gesloten. KEURING VAN GASMASKERS. De secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, deelt ons mede, dat uitsluitend na schriftelijke aanvrage op Maandag-, Donderdag- en Vrijdagavond kosteloos gelegenheid bestaat om de gas maskers, welke velen zich hebben aange schaft, op pasvorm en goede aansluiting te onderzoeken Dei.e keuring geschiedt in het gebouw van het Groene Kruis aan de Pieterskerk- gracht No. 9 onder toezicht van dr. J. J van Eek.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2