5PORT 5PEL h esMi Missiewedstrijd Haarlem-Breda 2-2 Van de Katholieke Voetbalbonden MAANUAG 1 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 BIJVO£tS3EL Enthousiasme tegen techniek Een uitslag die de verhouding goed weergeeft In een vlug gespeelden wedstrijd, waarin Breda haar bekend Zuidelijk enthousiasme ontplooide, heeft het elf tal van de D.H.V.B. het niet verder kun nen brengen dan een gelijk spel 22. Eerst een halve minuut voor de scheids rechter aan de spelers gelegenheid gaf om thee te drinken wist Haarlem de score te openen. Doch nog geen vijf mi nuten na de rust had Breda door Beeren- schot de gelijkmaker in het Haarlem- sche net gejaagd. Een half uur later za gen de gasten nogmaals kans om de lei ding te nemen, doch deze voorsprong konden zij slechts vijf minuten behou den, doordat Breda andermaal gelijk maakte. Hoewel de Haarlemmers alles op alles zetten om de winnende goal te ma ken en bijna heel het elftal sterk naar voren drong, zag Breda, dank zij haar hechte verdediging, toch nog kans om stand te houden, zoodat deze zeer aan trekkelijke en op hoog peil staande wed strijd tenslotte in een gelijk spel geëin digd is, hetgeen trouwens de verhouding goed weergeeft. Hoewel de Haarlemmers technisch be ter waren, ontbrak bij hen het ploeg- verband een noodzakelijk gevolg van het gebrek aan oefenwedstrijden zoo dat de afwerking, de „finishing touch" veel te wenschen overliet. De grijze lucht, die over Zaandam hing voorspelde niet veel goeds en het is zeker, dat het dreigend weer vele bezoekers thuis gehouden heeft. Toch hebben de thuisblij vers ongelijk gehad en een faire, tot de laatste minuut toe spannende kamp ge mist. Er was bij de voorbereiding van dezen wedstrijd zeer veel werk verzet en het moet ongetwijfeld voor de organisato ren een teleurstelling zijn geweest, dat net aantal bezoekers, dat wij op nog geen 2000 schatten, verrebeneden de verwachtingen bleef. Op de overvolle tribune merkten wij o.m. op mr. in 't Veld, de sociaal-democra tische burgemeester van Zaandam, het bij na volledige bondsbestuur van den D.H.V. B., leden van de technische commissie der R.K.F., Kapitein Wijdincks, voorzitter van de R.K.V.B. Bisdom Breda, Kapelaan A. Koopmans, Bondsadviseur van het Breda- sche diocees, en tal van geestelijken uit Noord-Holland. Om even over half drie, nadat de mu ziek „Aan U, o Koning der Eeuwen" had gespeeld en de spelers in haag voor de tribune poseerden, riep scheidsrechter van 't Bolscher de volgende elftallen binnen de krijtlijnen. D.H.V.B.: A. v. d. Meer (Zwaluwen) H. Huysman H. Wijfjes (VVZ) (NEA) C. Ruygrok T. Hoogervorst J. Houkes (Blauwzwart) (SJC) (DSS) J. v. d. Linden A. Martin C. Alsemgeest (HBC) (HBC) (DHL) P. v. Berkel H. Peters (TYBB) (GDA) v. d. Veeken v. d. Velden Beerenschot (Dongen) (Cosama) (DNL) Voskuil M. Martens (Dongen) (RAC) Jos Martens Snoeren Oomens (RAC) (SCO) (RAC) Lambrechts v. Dongen (N. Borgvliet) (Dongen) Voeten (Roosendaal) R.K.V.B. Breda Bij den toss was Haarlem de gelukkige gebleken en v d. Velden trapt af tegen de straffe wind in, die schuin over het veld stond. In den beginne zag het er niet naar uit, dat de Bredanaars tegen de bptere techniek der Haarlemmers zouden zijn opgewassen. Prachtig combineerend drongen de Haarlemmers naar voren en doelman Voeten kreeg reeds spoedig gele genheid om zijn capaciteiten te toonen. Bij een goed genomen hoekschop op het Bre- nasche doel wist Voeten hoog opspringend den bal in het veld te stompen, om even later een keihard schot van Tok Alsem geest op keurige wijze te stoppen. Zoodra echter de Bredanaars zijn losge komen loopt ook de Haarlemsche verdedi ging gevaar, doch de beide backs, waarvan vooral Wijfjes uitblonk, wisten elk gevaar te bezweren. Aan beide zijden werden ver schillende goede kansen door het stoer in grijpen der verdediging om half gebracht. Reeds in de eerste helft bleek, dat het teamverband bij Breda veel beter was dan bij de Haarlemmers, waarbij ieder ploeg- verband zoek was. Juist in die periode trachtte Tok Alsemgeest het alleen te doen, omdat hij door zijn medespelers te weinig in het spel betrokken werd. Doch hoewel de Delftenaar ongetwijfeld een speler van klasse is, zag hij toch geen kans om heel alleen succes te bereiken. De Bredasche achterhoede heeft bergen werk verzet, hetgeen haar heel goed af ging. We dachten reeds, dat de rust met blanken stand zou ingaan, toen even voor de rust de linksbinnen een prachtige run met een keihard schot besloot en aan de Haarlemmers de leiding wist te geven. De tweede helft. De thee heeft de Bredanaars blijkbaar goed gedaan, want nauwelijks zijn er 5 min. van de tweede helft verstreken, of Beeren schot weet *met v. d. Velden een bres te slaan in de hechte Haarlemsche verdedi ging, waar Hcogervorst steeds als stopper- spil fungeerde en met een onhoudbaar schot had de DNL-man v. d. Meer het na kijken gegeven. In deze periode is Breda sterk in de meerderheid, maar tot doel punten komt het niet, omdat de Haarlem sche verdediging alles weet te retournee- ren. Vooral Wijfjes verrichtte hierbij schit terend werk en in laatste instantie is doel man v. d. Meer er steeds bij om het drei gend gevaar te bezweren. In de Haarlem sche voorhoede boterde het niet goed. Als Martin even buiten het strafschopgebied een vrije schop te nemen krijgt, wordt het leer juist naast geschoten. Alsemgeest wisselt dan met Martin van plaats, maar ook deze wijziging blijkt geen verbetering te zijn. Bij een ongelukkige botsing tus- schen Peters en Lambrechts raakt de Nieuw-Borgvliet-man geblesseerd, zoodat hij door Kools van DNL vervangen moet worden. Wanneer er 30 min. van de tweede helft verstreken zijn, weet Peters handig te pro- fiteeren van een goede voorzet van Martin en onhoudbaar wordt het leer langs Voeten gejaagd. Haarlem heeft dus opnieuw de leiding (21). Breda laat zich echter niet ontmoedigen en nog geen 5 min. na het Haarlemsche succes weet M. Martens den gelijkmaker te scoren (22). Er zijn nog slechts 10 min. te spelen. De Haarlemmers zetten alles op alles om de winnende goal te scoren, doch de Breda sche verdediging is onwrikbaar en doel man Voeten ranselt alles weg. Enkele Bredasche- uitvallen dreigen telkenmale gevaarlijk te worden, maar ook hier blijft succes uit door het stoeren verdedigen van de Haarlemsche achterhoede. Tot de laat ste minuut bleef de spanning bestaan en als eindelijk scheidsrechter van 't Bolscher die op een goede wedstrijd mag terugzien, einde floot, is de stand nog steeds 22, hetgeen de verhouding goed weergeeft. Zij nog vermeld, dat gedurende bijna de geheele tweede helft een druilerige motre gen viel, waardoor het veld erg glad werd, hetgeen afbreuk deed aan de kwaliteit van het spel en vele valpartij tjes tengevolge had. Van spel en spelers. Aan beide zijden werd door de backs het beste werk verricht. Bij Haarlem was de linksback Wijfjes van NEA de uitblinker. De middenlinie der Haarlemmers was wel de zwakke plek van het elftal. Individueel hebben de Haarlemmers goed spel gele verd, doch door het stoer verdedigen der Bredanaars konden zij geen groote succes boeken. Ook de beide doelverdedigers ble ken uitstekend voor hun taak berekend. Vooral Voeten demonstreerde zijn groote talenten. De Cosama-man v. d. Velden kreeg weinig gelegenheid om goed spel te demonstreeren. Beerenschot bleek weer geheel de oude te zijn en behoorde onge twijfeld tot de beste spelers van het veld. Ook de buitenspelers Voskuil en M. Mar tens mogen op een goeden wedstrijd te rugzien, terwijl de Bredasche achterhoede heel wat werk verzet heeft. De stand is thans: Haarlem 3 2 1 0 5 85 Limburg 2 2 0 0 5 63 Utrecht 2 10 1 2 5—5 Den Bosch 3 1 0 2 2 310 Breda 4 0 13 1 9—13 Kerkrade verslaat Schi}ndel, Spartaan speelt in Enschede gelijk voor de karnpioenscompetitie De eerste degredatiewedstrijd van DOSR eindigde in een gelijk spel RKVVL en eindig op de laatste plaats in Zuid I De kampioenscompetitie van den I. V. C. B. is ingezet met een overwinning en een gelijk spel, twee uitslagen, welke we aldus niet verwacht hadden. Kerkrade won n.L met 21 van Schnijdel, ondanks alle voorspellingen aan de hand van de betere competitie-resultaten der Braban ders. En dat Spartaan het in Enschede tot e-en gelijk spel wist te brengen is voor de Westelijken zeker geen onverdienstelijk resultaat. De beginstand wordt hier nu aldus: gesp. gew. gel( verl. v.t. pnt. Kerkrade 1 1 2—1 2 Vosta 1 1 1—1 1 Spartaan 1 1 11 1 Schijndel 1 1 1—2 V. V. A. 0—0 Voor de competitie noteeren we aller eerst de beslissingswedstrijd in Zuid I tus- schen RKVVL en WH. De Maastrichtena ren stelden hun aanhang ongetwijfeld ten zeerste teleur, want door een 21 neder laag tegen WH moeten zij degradatiewed strijden spelen. Voor de promotiecompetitie der 2e klasse in West II heeft DOSR het gisteren in Wjj- keroog niet verder kunnen brengen dan een 11 gelijk spel. Dat is ongetwijfeld een tegenvaller van de Veensche eerste klassers, doch niet vergeten mag worden, dat WE zoo goed als haar laatste kans te verdedigen had. De stand: G. D. A. 11 D. O. S. R. 1 1 V. V. E. 2—1 5—1 1—1 2—6 In de le klasse West II heeft Excelsior met 32 van Leonidas gewonnen, zoodat de stand hier nu is: gsp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Spartaan 18 13 1 4 40—24 27 S. J. C. 18 8 5 5 39—33 21 Onze Gezellen 17 8 4 5 31—27 20 Santpoort 18 9 1 8 56—41 19 IJ. B. C. 18 8 2 8 52—44 18 Excelsior 18 9 1 8 35—37 19 T. Y. B. B. 18 6 4 8 32—33 16 D. H. L. 18 5 4 9 31—30 14 Leonidas 17 6 1 10 20—34 13 D. O. S. R. 18 3 5 10 22—30 11 In West I heeft Fortitude, zooals we al verwachtten, met 42 van Volendam ge wonnen. In de Oost. le klasse is de beslissing in zake de laatste plaats nog niet gevallen. Wel verloor RVW met 53 van SDOUC doch ook Grol moest met 30 de neder laag lijden. Vosta 20 14 4 2 70—26 32 Vogido 20 12 3 5 56—40 28 Altior 19 11 1 7 43—36 23 S. D. O. U. C. 20 9 2 9 33—30 20 Lob. Boys 17 7 5 5 29—30 19 Achilles 18 7 4 7 48—33 18 Quick 19 7 2 10 50—37 16 N. E. O. 20 7 3 10 36—48- -17 V. D. Z. 18 7 11 33—45 14 Grol 19 5 3 11 37—48 13 R. V. W. 19 4 3 12 29—49 11 In de 2e klasse B noteerden w e na langen tijd eindelijk weer een zege van VEP. Zou dit het teeken zijn, dat de Woerdenaars zich kordaat door de komende degradatie wedstrijden willen heenslaan? G. D. A. BI. Zwart V. V. L. St. Lodewijk Gr. Willem V V. P. Aeolus D O. N. K. Wilhelmus Oiiveo V. E. P. 19 16 1 2 87—2S 33 1 4 61—30 29 2 6 67—41 26 3 6 72—51 25 5 6 48—42 21 2 9 48—50 18 3 11 36—50 15 1 11 45—56 13 4 11 27—44 12 4 11 37—20 12 2 15 27—84 De uitslagen. Om het kampioenschap: Kerkrade Schjjndel 21; VostaSpartaan 11. Prom. West n 2e k 1.: WE—DOSR 1—1. Zuid I 1 e k 1.: RKVVL—WH (beslis sing) 1—2. le Oost. kL: QuickLob. Boys 23; NEO—Grol 30; SDOUC—RVW 5—3. West I le kl.:- FortitudoWolendam 4—2. West II le kl.: ExcelsiorLeonidas 3—2. W e s t 2 e k 1. B.: VEP—Wilhelmus 2—0. V. V. E.—D. O. S. R. 1—1. Hoewel de kans voor het grijpen lag, ïebben de condidaten uit Wyk aan Zee de volle buit van dezen wedstrijd niet voor ich kunnen behouden. Nadat zij reeds in de eerste helft een 10 voorsprong had den genomen, zag het er naj\r uit, dat zy in de tweede helft met den wihd in den rug zeker de score nog zouden opvoeren. Door het wegvallen van de geheele rechtervleu gel was DOSR toen zóó zwaar gehandicapt, dat voor deze club het ergste was te vree zen. Tot een kwartier voor het einde bleef de stand ongewijzigd in het voordeel van V. V. E. Toen maakte DOSR met inspan ning van alle krachten de gelijkmaker, welke tenslotte de krachtmeeting onbe- sLst deed eindigen. De zeer moeilijke om standigheden in aanmerking genomen, is deze uitslag voor de Veenders zeker niet onbevredigend te noemen. Hun sterke overwicht voor half-time had echter in een paar doelpunten verrekend behooren te zijn. Sedert de nederlaag tegen G. D. A. had V. V. E. haar opstelling belangrijk gewij zigd, terwijl ook DOSR door de terugkomst van Akerboom eenige wijziging vertoonde. De opstelling was daardoor: V. V. E.: doel: J. Warmerhoven; achter: L. Snijders en Durge; midden: Dirks, v. d. Meij, en Duyn; voor: Schellevis, Slarrc- mans, W. Snijders, Zuiderduin en de Win ter. D. O. S. R.: doel: J. de Koning, achter: P. de Koning en L. Roogenboom; midden: Rietbroek, J. Turk en H. Turk; vóór: B. Akerboom, Th. van Es, van Velzen, van Hameren en Rodewijk. De wedstrijd. De Veenders kiezen het voordeel van den wind en zy'n aanvankelijk sterk aan vallend. De meeste schoten op doel zijn echter ongevaarlijk of verdwijnen hoog over het doel achter. WE toont van den aanvang af groote strijdlust en wordt hier toe sterk geprikkeld, want de insluiting door DOSR is gevaarlijk. Daartentegen speelt het voor de bezoekers wat al te ge makkelijk, zoodat hun spel een loome in druk maakt. Na eenigen tijd bouwt de thuisclub de eerste aanval op, welke di rect gevaarlijk is: Schellevis geeft van den rechtervleugel snel door aan den midden voor Snijders, wiens keihard schot rake lings over de deklat suist. Snel verplaatst zich het spel naar den anderen kant, waar v. Es enkele malen goed werk verricht door verrassende schoten, waarmee War merhoven niet teveel moeite heeft. Dan ontsnapt WE aan een zeer groot gevaar, als Rodewijk in het verlaten doel schiet. Op het critieke oogenblik wipt een der backs den bal nog weg, alvorens (of: nadat?) deze de doellijn heeft gepasseerd. Even later schiet v. Velzen buiten bereik der WE- keeper tegen de paal. De thuisclub is dan eenigen tijd in het offensief en ligt voor het doel der Veen sche club. Een kopbal van Zuiderduin gaat juist naast. Het gevaar lijkt voor DOSR afgewend te worden, de verdediging is alweer iets naar voren. Toch komt WE weer terug, de bal belandt by den vry- staanden W. Snijders en zonder dat een der verdedigers er aan te pas kan komen, wordt de DOSR-keeper met een hard schot gepasseerd (10). In de volgende periode zijn de aanvallen van WE slechts sporadisch, die van de Veenders legio. Het meeste gevaar gaat bij DOSR dan nog van den linkervleugel uit; op rechts zijn v. Es en Akerboom niet meer fit. Om misverstand te voorkomen moet vermeld worden, dat de oorzaak hiervan niet op rekening van dezen wedstrijd komt: beide- spelers waren al vóór den wedstrijd niet goed in conditie. In de tweede helft telt DOSR twee in vallers. P. Akerboom vervangt zijn broer op de rechtervleugel, Jac. de Koning bezet de plaats van v. Velzen, die rechtsbinnen gaat spelen. Met een kleine voorsprong onderneemt WE met volle moed de hoopvolle taak. Met den wind mee stormen de kustbewo ners op het DOSR-doel af, waar de uitloo- pende keeper wordt gepasseerd: Lou Hoo- genboom heeft zich op tijd in doel terug getrokken en kan wegkoppen. Enkele har de schoten verwerkt J. de Koning op schit terende wijze in tegenstelling met zijn collega aan den overkant, die een rollertje door z'n handen laat glimpen tot corner: een bof voor hen, dat hij juist een meter naast doel stond. Beurtelings zijn de doelen in gevaar, maar de tijd verstrijkt en nog steeds leidt WE met slechts één doelpunt verschil. De De Docos-schoolwed- strijden Ondanks minder gunstige weersomstan digheden zyn de schoolwedstrijden voor den eersten dag toch goed en enthousiast verloopen. Het slechte weer had den mees ten invloed op de belangstellende ouders, die zeker bij goed weer, in nog grooter ge tale opgekomen zouden zijn. De eerste ron de bestond uit 9 partijtjes. Er is van beide 1 anten steeds een vinnige stryd geleverd. Vooral in klasse C. Wat hier aan spel ont brak, werd aangevuld door een onbegrensd echt jongens-enthousiasme, waardoor de toeschouwers een buitengewoon prettig spelbeeld te zien kregen. Het Docos-jun. terrein zag er voor het begin, wel wat „te" hoopvol uit, Maar gelukkig hebbe'n vele vaardige handen dat zaakje in een omme zien „hopeloos" gemaakt, zoodat wel is waar iets te laat, maar toch nog vrij vlug kan worden begonnen, en was deze on voorziene omstandigheid er niet geweest, het Docos-wedstrijd-programma was vol maakt verloopen. Twee wedstrijden eindigden onbeslist. werden door het nemen van „penalty's" tot oplossing gebracht, wat onder overwel digende belangstelling en daarna onder overdonderend gejuich van de aanwezige schooljeugd plaats greep. Dit enthousiasme steeg ten top bjj de beslissing tusschcn de Ambachtschool en R.K. U.L.O. Illb, welke beslissing pas verkregen werd na het ne men van 3x3 elfmeterschoppen. Alles bij elkaar een heel mooie jongenssportdag, die de belangstelling werkelijk waard is. De uitslagen zijn als volgt: Afdeeling C.: R. K. School Rapenburgidem Groenen dijk 2 13; R. K. School Groenendijk 1 idem Willibrordus 30; R. K. School Cae* ciliastraat 2idem Haarl^traat 02; R.K. School Potgieterslaanidem R. K. ULO Ie 14; R. K. School Pelicaanstraatidem Gs- en Paardelaan 04; R. K. School Cae- ciliastraat 1-idem R.K. ULO Ib 00 (gew. door Caeciliasctr); R. K. School Zoetcrwou- de H. R.—idem R. K. ULO Ia 0—2. Afdeeling B.: R. K. ULO kl. II—R.K. ULO kl. lila 0—2; Ambachtsschool—R.K. ULO kl. Illb 0-0 (gew. door R.K. ULO Illb). Vermelding van het volgend programma volgt a.s. Woensdagavond. middenlinie van DOSR zit stevig achter de voorhoede aan, maar deze is in haar ge heel onvoldoende. Dan gaat H. Turk op de rechtsbuitenplaats spelen en P. Aker boom linkshalf. Het resultaat is, dat de aanvallen van DOSR gevaarlijker worden. Enkele uitstekend genomen corners plaatst H. Turk voor den doelmond, dan wordt de bal naar het DOSR-doel gedirigeerd, P. dc Koning zendt meteen retour naar J. Turk, die aan Rodewijk een goede kans bezorgt om van korten afstand den gelijk maker te scoren (11). Het laatste kwartier wordt dan met groote geestdrift door beide clubs om het winnende doelpunt gestreden. Een hard schot van Starremans redt de Koning fraai. Nog eenmaal zweeft, een DOSR-corner ge vaarlijk voor het VVE-doel, nog een schot van Van Hameren, en dan is het einde aaar: onbeslist. Als WE ooit een kans heeft gehad op de overwinning, dan was het toch gisteren. Intusschen zal GDA dit resultaat met een verwijzing naar zijn 51 overwinning wel als lachende derde toe zien. DOSR III won van VDO I met 20 DOSR IV moest voor Teylingen III met 12 capituleeren. Juni o re n: Jun. a speelden tegen Do- ces a een zware wedstryd en verloren met 20. Jun bDocos e werd 11 en Jun. c SMC b was ook gelijk, nl 22

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13