MAANDAG 1 MEI 1939 DE LEIOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 SLECHTE ORGANISATIE DER RIJBEWIJZENUITGIFTE Rijbewijzen van 16.tot 50.- stuk. Vele der nieuwe uitvoeringsbepalingen van de Wegenverkeerswet, welke binnen kort in werking zal treden, geven sterk den indruk van uitsluitend „bureauwerk" te zijn, gespeend van de noodige verkeers- practijk en samengesteld zonder rekening te houden met de nooden en behoeften van de motorweggebruikers, schrijft de K N. A. C. Een zeer ernstig voorbeeld vormt wel de organisatie van de afgifte der rijbewijzen, v/elke bezwaarlijk nog meer omslachtig of kostbaar was te maken dan zij thans in de Wegenverkeersbeschikking is neerge legd. Volgens art. 59 dezer beschikking wor den de kosten van de af te geven rijbewij zen nader door den Minister van Water staat vastgesteld. Inmiddels kon een der voornaamste adviseurs der Regeering in zake de thans verplicht te stellen medische keuring in een tijdschrift reeds mededee- len, dat de keurende arts 4.50 per keu ring zal ontvangen en de automobilist daarboven nog eens ƒ0.50 voor admini stratie-kosten zal noeten betalen. De II. N. A. C. acht een bedrag van 4.50 voor een normaal onderzoek bij een gewoon huisarts uitzonderlijk hoog, temeer aange zien de keurende arts zijn desbetreffende patiënten krijgt thuis gestuurd, geen ver dere inningskosten behoeft te dragen, noch eenig risico loopt van wanbetaling. Men zal voor de hooge kosten wellicht willen aanvoeren, dat het medisch onderzoek zeer uitgebreid is. Ten eerste valt dit blij kens het model van het geneeskundig rap port nogal mee en ten tweede mag men zich afvragen of deze uitgebreidheid wel beslist noodzakelijk was en of men daar mede, in de gedachte mooi wetenschap pelijk werk te leveren, het doel niet ver voorbijgeschoten heeft. In hooge mate wordt thans de schijn ver wekt, dat zij, die deze regels opstelden, meer met de .inancieele belangen der me dici hebben rekening gehouden dan met die van rijbewijs-aanvragers, voor het meerendecl waarvan het rijbewijs een noodzakelijk bezit is voor hun dagelijk- schen arbeid. Men bedenke eens, wat het verkrijgen van een eerste rybewijs straks in totaal zal gaan kosten: uittreksel geboorte register, gemeentelijke leges 5 foto's (art. 60 en 63) geneeskundig onder zoek (incl. adm. kos ten) event, onderzoek med. specialist (art. 65 en 70) rijvaardigheidsproef provinciale leges onderz. med. c van Beroep (art. 70) porti en kosten 0.50 0.75 2.50 1.50 10.— 3.— 10.— 1.— DE ORGANIST B. VROOM. Johann Sebastian Bach woonde enkele jaren in Weimar, waar hij door den toen- maligen hertog als hoforganist en hofcon- certmeester was benoemd. In die jaren bloeiden de schoonste scheppingen uit zijn ziel op. Toen reeds drrng zijn roem als or ganist van ongekende begaafdheid ver over de grenzen van de stad in het Thu- ringsche land en, alwie in Weimar kwam, verzuimde niet, naar het begenadigde spel van den meester in de stadskerk te gaan luisteren. Op zekeren keer moest Bach naar Dres den en tijdens deze reis gebeurde er iets, v/at waard is aan de vergetelheid te wor den ontrukt. Het was een heerlijke zomer. De musi cus had het meest noodzakelijke in zijn kof fer gepakt en op den eersten dag van de reis had hij gelegenheid om met een lan delijk voertuig naar een dorp in de buurt van Gera te rijden. Hij zat naast de boer op den bok, schep te vreugde aan de melodisch golvende Thu- ringsche velden en bosschen en luisterde naar het jubelend gezang der vogels wier toonreeksen hem als musicus telkens weer tot nadenken noopten, 's Avonds kwam hij in het dorp aan. Bach nam afscheid van zijn reisgezel, met v/ien hij gezellig over de dingen des tijds had gekeuveld, en ging naar de eenvoudige herberg, half verscho len achter een macitig bloeiende linde. Daar leerde hij in den waard en zijn vrouw twee opgewekte menschen kennen, wier bedrijf helder en kraakzindelijk was, zoodat hij terstond het vreemdelingenboek toekende als. schoolmeester Sebastian Rinnsal uit Weimar. Den volgenden dag was een Zondag. De waard noodigde zijn gast uit, om mee naar de kerk te gaan, want er was zoo zeide hij niet alleen een predikant in het dorp, die het zijne aardig kon zeggen, maar bo vendien een jonge schoolmeester, die het orgel waarlijk meesterlijk wist te bespe len, zoodat allen zeer ingenomen waren met de benoeming van dezen nieuwen, jeugdigen organist. Bach liet zich al gauw overhalen en toen de klokken begonnen te luiden, ging hij met het feestelijk uitgedoste echtpaar door zonneschijn en lindegeur naar de keik. Bij de poort gekomen, liet hij hij den waard en zijn vrouw alleen de kerk ingaan en sloop de trap op, om n3ar zijn collega te gaan, die juist als inleiding een licht, me lodieus praeludium ten beste gaf. Bach hoorde terstond, dat hier een heel vaar dig, maar zooals hij wel verwacht had volstrekt geen geniaal speler aan het werk was. Hij ging luisterend achter den jongen onderwijzer staan en fluisterde hem toe: „Ik ben een schoolmeester uit Weimar." De ander knikte vriendelijk ën liet zich in zijn spel niet ver ier storen. Eenigen tijd later echter werd hij toch een beetje onrustig, v/ant hy merkte, dat de vreemdeling hem zeer nauwkeurig op de vingers keek, en het opentrekken van de registers met gejaagden adem begeleid de, alsof hij het spel met meer vaart en energie wilde uitvoeren. Toen het praelu dium voorbij was, voerden de twee man nen en fluistergesprek. Totaal ƒ10.75 ƒ36.— Wil men een rijbewijs VII hebben (voor het rijden met zware aanhangwagens, dus juist voor weinig kapitaalkrachtige be roepschauffeurs). dan moet men eerst een rijbewijs V of VI hebben a raison van bo venstaande kosten en daarna voor het rij bewijs VII nog eens besteden de posten a. b (gedeeltelijk), e, f, eventueel onder zoek oogarts a ƒ5, en h. Zoodoende komt men dan voor minimum-kosten op 16. er voor maximum-kosten op ƒ51.Een peulschilletje voor den beroepschauffeur, die met zijn rijbewijs zijn brood moet ver dienen! De eerste post. welke naar de meening van de K. N. A. C. moet worden verlaagd, is de medische keuring, welke van 5. op ƒ3.dient te worden gebracht. De tweede post, die geheel moet ver dwijnen. is ongetwijfeld die der provinciale leges. Momenteel oedragen die in 9 pro vincies 1.50 en in 2 provincies 1.Nu en straks doen de provinciale griffies niets anders dan afwachten tot de noodige pa pieren worden bezorgd, waarna harerzijds ook nog een papiertje wordt ingevuld en de leges worden gebeurd. Veelal kost deze arbeid ettelijke dagen (ook voor het heen en weer zenden der papieren), zoodat de inschakeling der provincies slechts tijd en geld kost. Er is gereede aanleiding be vreesd te zijn, dat nu de nieuwe rijbewij zen slechts eens in de 5 jaar behoeven te worden vernieuwd (thans eens in de 2 jaar) verschillende provincies hun leges zullen verhoogen om hun oude inkomste te behouden. De Minister van Waterstaat heeft hierover geenerlei zeggenschap, maar toch kunnen de door de Regeering uitgegeven rijbewijzen niet zonder de pro vinciale leges worden verkregen. Er is geen enkele reden, waarom de pro vinciën ten koste van tijdsverlies en bui ten bereik van den Minister van Water staat aan het geldlaatje der automobilis ten zouden blijven zitten nu er met een nieuwe regeling een goede kans is tot een verdere doeltreffende centraliseering te geraken, zooals deze ook in andere ver keerszaken wordt nagestreefd. Een door den Minister van Waterstaat aan te wij zen ambtenaar bij het Centraal Bureau voor afgifte van bewijsstukken van rij vaardigheid zou tegen pl.l. 5 pet. van de tegenwoordige leges kosten zonder tijdsver lies voor de afgifte der rijbewijzen kun nen zorg dragen, meent de K. N. A. C.,1 c,i" zich met overeenkomstige voorstellen t 'e Regeering zal wenden. „Hebt u verstand van orgelspelen?" vroeg de jonge organist. „Een beetje", antwoordde Bach, „af en toe speel ik in Weimar." „Daar woont Bach", sprak de onderwij zer met bijna eerbiedigen blik, „een van de heerlijkste orgelspelers van onzen tijd. Ik wou, dat ik hem nu en dan kon hooren, dan zou je nog heel wat kunnen leeren, want een grooteren leermeester is er niet." „Ik ken hem", zei Bach. „Dan moet u me straks eens wat van hem vertellen", antwoordde de ander zacht, „en als u soms na afloop ook wat spelen wilt, kunt u gerust uw gang gaan. U kunt zelf het thema kiezen, maar het moet wel rustig en plechtig zijn". „Ik zal het heel graag doen", antwoord de de vreemdeling uit Weimar en bekeek toen nauwkeurig het orgel. Daarna zaten de twee mannen zwijgend bij elkaar en luisterden naar den preek. Toen het laatste 'amen was weggestor ven; ging Bach aan het orgel zitten en be gon het eindspel te spelen. Eerst klonken enkele etherisch-lyrische klanken, dooh toen ontketende hij weldra een bruischen- den storm van melodieën, vol ontzagwek kende, mysterieuse macht. Klanken vol vurige vroomheid stroomden tot lof van de almacht Gods door de ruimte; het was als het ruischen der vleugelslagen van een reuzen-adelaar, die, in de kleine kerk ge vangen, met het stormgeweld van zijn ge spannen wieken de wanden om wilde wer pen. De menschen in de kerk waren totaal overbluft. Zij keken met verbaasde blik ken naar het koor, keerden naar hun plaatsen terug en luisterden. Die al buiten waren, kwamen wéér naar binnen en aan hoorden vol diepe ontroering het wonder baarlijkste orogelspel, dat ooit in deze be scheiden kerk had geklonken. Bach ma tigde nu zijn spel, dat uit de bruisende gevoelens was opgelaaid, en liet het ten slotte in een betooverend schoon adagio van teere klanken vervloeien. De jonge schoolmeester, die reeds bij de eerste tonen verbaasd de ooren spitste, zat nu geheel verpletterd op de bank. Hij keek den ander met vragende oogen aan en sprak: „Een van de twee: U is een engel, die God in menschengedaante naar de aarde heeft gezonden of u bent Bach zelf uit Weimar". „Het laatste is zoo", antwoordde de meester met een glimlach, „maar wat de engelen in het paradijs betreftvan hen hoop ik eenmaal de laatste verborgen geheimen van het musiceeren te leeren. Ik hoop echter, dat dit nog een poosje duurt". De twee mannen gingen naar beneden en aan den voet van de trap stonden het echtpaar en de predikant, om den be roemden gast eerbiedig te fcegroeten. „Maar u hebt u in het vreemdelingen- boek als Sebastiaan Rinnsal ingeschre ven", zei de dominé, „dat is toch een beetje al te bescheiden". Bach reikte hem de hand. Toen het kleine gezelschap naar buiten trad in den stralendéh zomerdag, zagen zij, dat de ge meente nog niet naar huis gegaan was. De menschen stonden fluisterend langs beide kanten van den weg, die in een lichten boog over het bloeiende kerkhof liep. De mannen namen hun hoeden af, toen de meester naderde, en de meisjes knikten eerbiedig en vriendelijk. Nooit in zijn leven is hij met meer ont roerende dankbaarheid en zoo oprechte kinderlijk-blijde bewondering ontvangen. RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 2 MEI 1939 GEMEENTERAAD VAN TER AAR Onder praesidium van den burgemeester, den heer B. J. Hogenboom, kwam de Raad Zaterdagmorgen in plenaire zitting bijeen ten gemeentehuize. Bij de ingekomen stuk ken is de begrooting van het electriciteits- bedrijf met het stempel van Ged. Staten, terwijl het nazien der veranderingen in de veordening van de Waterleidingstichting r.og eenigen tijd op zich zal laten wachten. Nu komt punt twee v. d. agenda in behan deling waarvoor deze bijeenkomst op zoo korten termijn is belegdn.l. de beslis sing van Ged. Staten op het raadsbesluit d.d. 27 Januari 1939 inzake de instandhou ding van de openbare lagere school. Het mag bekend zijn, dal de Raad toen heeft besloten genoemde school op te heffen, doch dit besluit moet eerst van hooger hand in casu Ged. Staten bekrachtigd wor den, wil de opheffing kunnen geschieden. Ovewegend heerschte bij het college wel de meening, dat er geen toestemming zou komen, gezien het aantal leerlingen, zeven en dertig, nog teveel zou zijn, maar zij wil den het vast eens p robe eren Inderdaad is het niet gelukt, met hierbij het standpunt innemende van het niet aan wezig zijn van een regeling met een an dere gemeente, waar de kinderen dan het onderwijs kunnen volgen. B. en W. stellen nu voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, zorg te dragen voor een dergelijke regeling met Nieuwveen en voor 31 Januari 1940 de school ernstig onder de loupe te nemen. Mocht het aantal kinderen sterk terugge- loopen zijn, kan opnieuw de opheffing aan hangig gemaakt worden. De heer v. d. Weyden informeert naar de eventueele vervoerkosten van de kin deren naar een andere gemeente en wan neer de heer Verboom te kennen geeft, dat ae leerlingen weinig voelen om dan de school te Nieuwveen te gaan bezoeken, wordt het vorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wil de gemeente bij een volgende ver zoek tot opheffing, niet gegrepen worden met het nu doorslaande argument van Ged. Staten, werd thans het voorstel om met Nieuwveen een gemeenschappelijke rege ling te treffen inzake het toelaten van kin deren uit deze gemeente op de openbare school aldaar, met algemeene stemmen goedgekeurd. De voornaamste punten uit de regeling zijn: beschikbare ruimte, ponds-ponds-ge- wijs betalen van de instandhouding en mo gelijke verbouwingskosten. Bij de beschikbaarstelling gelden voor het verleenen van extra-hulp aan werkloo- zen en kleine tuinders over 1939, uitslui tend voor aafschaffing van kleeding, schoeisel en dekking, wordt een bedrag uitgetrokken van ƒ2427.72 voor werkloozen en 136.08 voor kleine tuinders die in de B-regeling vallen. Van deze som moet de gemeente ƒ220 betalen, de restant vol doet het Rijk. De verstrekking zal weder om geschieden door het crisis-comité B. Met de comptabele besluiten kunnen de wijzigingen in de begrooting, waaronder een uitgave van veertig gulden voor aan leg telefoon politie, opgevangen worden door de onvoorziene uitgaven. Het zou den heer Hoogenboom een vol- HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO- Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoon muziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Berichten 12.15 De KRO-Melo- disten en solist (van 1.001.20 Gramofoon muziek) 2.00 Vrouwenuur 3.00 Mode cursus 4.00 Declamatie 4.15 Piano voordracht Van 4.304.45 Gramofoon muziek) 5.00 KRO-orkest (Van 5.45 .05 Gelukwenschen) 6.35 Berichten, sportpraatje 7.Q0 Berichten 7.15 Cy clus „Naar de Nieuwe Gemeenschap" 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 Het KRO- Symphonie-irkest en solisten 9.00 Cau serie „De nationale reclasseeringsdag" |.15 Gramofoonmuziek 9.20 Vervolg concert 10.05 Paul Wijnappel's strijk- ensemble 10.30 Berichten ANP 10 40 De KRO-Boys en solist (11.0011.10 Gra mofoonmuziek) 11.3012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Uit- zending 6.307.00. RVU. 8.00 Gramofoon muziek (ca. 8.15 Berichten) 10.00 Mor genwijding 10.15 Gewijde muziek (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw 10.35 AVRO—Amusementsorkest 11.00 Cau serie „De vrouw en het Wereldbeeld" 11.10 Wenken voor de huishouding 11.35 Ensemble Winia Farberow (ca. 12.15 Be richten) 12.25 Orgelspel en Miff Ferrie s Jakdauz 12.50 Gramofoonmuziek 1.00 Omroeporkest (1.45—2.00 Gramofoonmu ziek) 2.45 Knipcursus 3.45 Berichten, hierna: Zang en piano 4.30 Kinderkoor 5.00 Kinderhalfuur - 5.30 AVRO- Aeolianorkest 6.25 Berichten 6.30 7.00 Een schoolmeester vertelt over school, gezin en maatschappij 7.05 Kinderkoor „Zanglust" met pianobegeleiding 7.30 Engeische les 8.00 Berichten ANP, Ractio journaal, mededeelingen 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 Bonte Dinsdag- avondtrein 10.00 Radiotooneel 10.20 Het Renova-Septet en solist 11.00 Be richten ANP, Gramofoonmuziek 11.30 12.00 AVRO-Dance-Band. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Gramofoon muziek 12.00 Cabaret-programma 12.00 Politie-orkest van Swansea 1.05 1.20 Pianovoordracht 3.15 Orgelspel 3.35 Gramofoonmuziek 4.20 Yascha Krein's Zigeuner-orkest 4.50 Gramo foonmuziek 5.20 Berichten 5.45 Cau serie over „Civil Defence" 6.00 Radio tooneel 6.20 Gevarieerd programma voor de vrouw 6.50 Causerie „The Draining of the Pontine Marshes" 7.20 Herinneringen uit het jaar 1929 8.20 Berichten 8.50 Actueele causerie 9.10 Radiotooneel 9.35 Het Londensch sym- phonie-orkest, de BBC-Zangers en solisten 10.25 Het Grosvenor House dansorkest 10.50 Gramofoonmuziek 11.1011.20 Berichten. RADIO PARIJS. 1648 M. 8.00, 9.00, 9.30 en 10.20 Gramofoonmuziek 11.35 Zang 12.25 Het Locatelli-orkest 1.05 en 1.35 Gramofoonmuziek 2.35 Viool voordracht 3.40 Zang 3.55 Gramofoonmuziek 4.05 Zang 4.25 Gramofoonmuziek 5.35 Zang 5.50 Vioolvoordracht 6.20 Het Giardino-orkest 7.50 Radiotooneel 9.3510.50 Pianoduetten en zang. KEULEN. 456 M. 5.50 en 6.30 Gramo foonmuziek 7.50 Het Omroepschrammel- ensemble en de 5 Münchener instrumen talisten 11.20 en 12.35 Het Omroep orkest en -koor m.m.v. solist 1.302.20 Populair concert 3.20 Het Omroep- Amusem entsorkest 4.35 Mannenzang- vereeniging „Liederkranz" m.m.v. solist 5.45 Het Omroepkoor en solisten 6.30 Gramofoonmuziek 7.50 Gevarieerd pro gramma 8.20 Dansmuziek (gr. pl.) 10.1011.20 Het Omroepkoor met orgel begeleiding en het Omroep-Amusements- orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Het Omroep orkest 12.501.20, 4.205.05 en 6.50 Gramofoonmuziek 7.20 Het Omroep orkest 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Het Radio-orkest 12.501.20 Omroep- dansorkest 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Maria-Hlude 5.50 Radio-orkest 7.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 Het Omroeporkest m.m.v. solisten 8.20 Politiek dagbladoverzicht 8.35 Stedelijk Gewandhaus-orkest van Leipzig (Opn.) 9.20 Berichten 9.50 Karl. Ristenpart's Kamer-orkest en solist 10.05 Berichten 10.2011.20 Het Omroepkleinorkest. GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 3de Programma: 8,00 Keulen 9.20 Radio PTT Nord 10.20 Radio Parijs 11.35 Brussel VI. 1.20 Keulen 2.20 R. Danmark of diversen 3.20 Keulen 4.20 Brussel VI. 5.05 Radio PTT Nord 5.20 Londen Reg. 5.50 Brussel VI. 6.50 Keulen 7.20 Brussel Fr. 8.20 Brussel VI. 10.05 Keulen. 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 8.20 Radio Parijs 8.30 Radio PTT Nord 9.05 Diversen 9.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich 1.20 Londen Reg. 3.20 Droitwich 5.50 Brussel Fr. 6.20 Droitwich 6.50 Londen Reg. 7.20 Droitwich 8.50 Keulen 9.35 Droitwich 11.20 R. Danmark. NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP doening zijn bij de rondvraag, wanneer de gemeente nog kon overgaan tot het aan brengen van een verhard wegdek op den Korteraarschen weg, zulks onder auspi ciën van de oude samenstelling der Raad, wat weth. v. d. Hoorn ondersteunt. Eerst moeten wij in het bezit zijn van de goed keuring der begrooting, merkt de voorzit ter op. Verder gingen sommige leden over af dalen in technische beschouwingen over het maken van wegen, dat op slot de heer v. d. Weyden zeer ad rem het debat sloot met er aan te herinneren hoe de financieele draagkracht is van onze gemeente. Als er geld is, kunnen we allemaal wel goede we gen maken. De heer Woudenburg had iets ondeu gends gehoord over dood vee naar een an dere gemeente en aan het einde van deze korte vergadering werd hulde gebracht aan c'.en gemeente-opzichter voor het mooi op- krappen van de algemeene begraafplaats. En dat nogal door een heel stukje onder de begrooting te blijven. Jongeren van Nederland, die jezelf misschien al te groot vindt om onder deze verzamelnaam te worden ge rangschikt, luistert Dinsdagavond a.s. om 7.15. In onze serie „NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP", op initiatief van het „Comité van Actie voor de Nieuwe Gemeenschap", zal het woord speciaal tot jullie worden gericht. Jongeren van Nederland, men heeft je iets heel be langrijks te zeggen. Wét je jezelf ook hebt voorgesteld te doen, zondert er één kwar tier van af om te luisteren! Spreker: JOS. VELDMAN De Dieren-Jamboree 217. Rondom het waschhokje stond struikgewas en daar verstopten zij zich in, ongeveer een meter van elkaar, rond het heele hokje. En nu maar afwachten. De afspraak was, dat de giraf ook haar handen zou wasschen, na eerst haar sieraden op het plankje gelegd te hebben. 218. Ze zou opzettelijk erg lang met haar rug naar het raampje blijven staan, als ze haar handen afdroogde. Mis schien kwam de dief weer stelen, dachten de jongens, dan zouden ze hem omsingelen en gevangen nemen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12