Wat de wereld over Hitiers rede zegt Ontspanning heeft zij' niet gebracht Het opzeggen der twee verdragen kwam niet onverwacht De indruk in Amerika Dc opzegging van het vlootverdrag ZATERDAG 29 APRIL 1939 DE LE10SCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 POLEN WIL WEL ONDERHANDELEN, MAAR NIET WIJKEN VOOR DWANG Adolf Hitler tijdens zijn uitvoerige rede, welke hij Vrijdag in den Duitschen Rijksdag te Berlijn hield De Duitsche pers acht de situatie opgehelderd „NIET ÓF, MAAR WANNEER KOMT ER OORLOG" De Duitsche pers verwelkomt de rede van Hitler met een groote en eenstemmige geestdrift. De bladen schrijven, dat de- si tuatie opgehelderd is. In buitenlandsche politieke kringen is men daarentegen pes simistisch. Een diplomaat zeide tot Reuter: „De vraag is niet, öf er oorlog zal komen, maar wannéér". In breeden kring ziet men in de rede de aankondiging, dat Hitier het besluit geno men heeft de kwestie Danzig op zijn eigen wijze te regelen, ofschoon hij weet, dat het lot van Europa afhangt van de manier, waarop hij dat doet. Velen vergelijken de procedure ten aan zien van Polen met die tegen Tsjecho-Slo- wakije in 1938. Als er inderdaad een even wijdigheid bestaat, zal de volgende stap naar men gelooft, bestaan in het Stellen van verder strekkende en krachtiger eischen aan Warschau. Bij het publiek heeft het in de eerste plaats verlichting teweeg gebracht, dat Hit- Ier zegt den vrede te wenschen en dat er nog geen oorlog is uitgebroken. De gewone man hoopt, dat de rede dien oorlog niet naderbij zal brengen. Die garantie is niet wat Roosevelt wilde. Politieke Duitsche kringen preciseeren, dat de belofte van Hitier aan individueele staten, indien zij er om vragen, een ver zekering te geven, geenszins de aanvaarding beteekent van eenig deel van de voorstellen van Roosevelt. Een dergelijke verzekering zou vermoe delijk geheel een zaak zijn tusschen Duitschland en de desbetreffende staten. Op deze wijze zou eenige schending geen zaak zijn van eenigen derden staat. Dantzig beschouwt terugkeer tot Duitschland als kwestie van tijd. De verklaringen van Hitler ten aanzien van Dantzig zijn daar door de menigte lang durig toegejuicht, en de indruk, die zij in nationaal-socialistische kringen aldaar heb ben gewekt is, dat de terugkeer van de Vrije Stad naar het Rijk nog slechts een kwestie van tijd is. Men spreekt te Dantzig reeds van den len Mei als datum van hereeniging. De stedelijke autoriteiten zouden de verloven van politie, S.S. en.S.A. hebben ingetrok ken. S.S. en S.A. zouden voortdurend in staat van gereedheid gehouden worden. In Poolsche kringen bewaart men in tus schen zijn kalmte. Men gelooft, dat de Duitsche leiders niets zullen forceeren, maar de voorkeur geven aan een moreele uit putting van hun tegenstanders. Ook in han delskringen gelooft men niet, dat er een staatsgreep in deze dagen te verwachten is. Men verneemt, dat de nationaal socialis tische formaties in de maand Juni groote oefeningen zullen houden. De afwezigen. Van de Fransche en Poolsche ambassade heeft gisteren niemand de zitting van den Rijksdag, waarin Hitier zijn rede uitsprak, bijgewoond. De Britsche ambassade werd vertegenwoordigd door den raadsheer Ogilvie Forbes. TELEURSTELLING EN ERGERNIS. De rede van Hitier heeft in Amerika een algemeen gevoel van teleurstelling en er gernis gewekt. Men wijst erop, dat de rede aan den dag brengt, dat niets bereikt kan worden dan door geweld of bedreiging met geweld en dat Hitier den vrede slechts door „vrees" begrijpt. De openbare mecning is dus van oordeel, dat de rede de wereld weer in een staat van alarm gedompeld heeft en dat de eenige oplossing gelegen is in versterking van het algemeene veilig heidsfront. De omgeving der regeering toont zich gevoelig voor wat de incorrectheid van Hit- Ier genoemd wordt ten aanzien van Roo sevelt: het schijnt inderdaad, dat Hitier slechts met zijn redevoering wil antwoorden en overigens geen schriftelijk antwoord wil geven. En een der duidelijke doelstellingen der rede is de oprechtheid van den presi dent in discrediet te brengen. Voorts wijst men in de omgeving der regeering erop, dat de rede bestemd is om wapens te geven aan de Amerikaansche isolationnisten. De meerderheid der Amerikanen is echter ver ontwaardigd doordat de vredelievende po ging van Roosevelt zoo categorisch van de hand wordt gewezen. Zonder op de toekomst vooruit te loopen schijnt het toch, dat: 1. de openbare meening en politieke krin gen meer dan ooit de overtuiging zijn toe gedaan, dat Hitier vastbesloten is zijn over- heerschingspolitiek voort te zetten met alle middelen; 2. alle hoop op onderhandelingen op den grondslag van de boodschap van Roosevelt opgegeven schijnt; 3. de eenige kans op veiligheid voor alle naties is een versterking van het weer standsfront; 4. de beginselen van Hitier niet in over eenstemming kunnen worden gebracht met een stabilisatie van den vrede. De burgemeester van New York gaf zijn meening over de rede van Hitier weer in de volgende worden: „Toen ik in mijn jeugd in Arizona leefde, legden sommigen tijdens het kaartspelen hun revolver op tafel. Dat waren valsch spelers en geen heeren". Bloom, de waarnemend voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden, heeft ver klaard: „Hitier zegt in één adem: „vrede voor de wereld" en in den volgenden adem stelt hij feitelijk een ultimatum aan Polen. Wallstreet heeft de redevoering van Hit- Ier als „vredelievend" opgevat. De aandeelen stegen van onderdeelen. van punten tot meer dan een punt. Er was geen bijzondere koopdrang, maar bij de opening ontwikkelde zich meer affaire dan den laatsten tijd gebruikelijk was. De koersstijging te Londen verleende de markt een goeden steun en werkte de koop lust in de hand. Roosevelt sliep. Roosevelt's secretaris op het Witte Huis heeft verklaard, dat de president geen com mentaar heeft geleverd op de rede van Hit- Ier. Men zegt, dat Roosevelt te 8.20 uur pl. tijd opstond, juist toen de rede in den rijksdag eindigde. PARUS WAS NIET VERRAST. De toestand onveranderd gelaten. De rede van Hitier heeft in Fransche po litieke kringen geen verrassing gewekt en ook geen groote reactie teweeggebracht, omdat de groote lijnen van de rede wa ren zooals men verwachtte. De woorden van Hitier schijnen door de gematigdheid van den toon, door het dui delijk ontzien van de openbare meening in Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten en door het streven naar het open houden van de mogelijkheid van onder handelingen een poging te zijn, eenerzijds tot het brengen van een verdeeldheid tus schen de openbare meening in de demo cratische landen en hun regeeringen, an derzijds tot het drijven van een wig tus schen de vredelievende staten. Men merkt op, dat de Poolsche bij standsbelofte aan Engeland op zichzelf geen enkel element bevat, dat de opzeg ging van het DuitschPoolsche verdrag kan rechtvaardigen. De aandacht is ook getrokken door de lange passage in de re de, waarin Hitier niet zonder een zekere verlegenheid de bezetting van Bohemen en Moravië trachtte te motiveeren door argumenten van historischen, economi- schen en strategischen aard, die in het ge heel niet passen bij de mystiek van den leider van het Derde Rijk. Ten aanzien van de FranschDuitsche betrekkingen heeft de rede, aldus zegt men, geen nieuws gebracht. De opzegging van het vlootverdrag heeft vrijwel geen practische beteekenis, daar de Britsche vloot een aanzienlijken voor sprong op de Duitsche heeft. De rede heeft, hoewel ze meer dan dynamisch was, geen wijziging van beteekenis in den in ternationalen toestand gebracht, aldus kan de indruk in Fransche kringen worden samengevat. MOSKOU EVENMIN VERRAST. De rede van Hitier heeft te Moskou geen verrassing gewekt. De groote lijnen waren in de Sovjet-pers voorspeld en men betoogt, dat de opzegging van het Britsch- Duitsche vlootverdrag en van het Duitsch- Poolsche nietaanvalsverdrag, opnieuw de waardeloosheid van overeenkomsten met Duitschland demonstreert. De rede toont slechts aan, aldus zegt men, hoe gebie dend een nauwe samenwerking voor de vredelievende landen is. LITAUEN BIJFT IN SPANNING. Hoewel Hitier opnieuw verzekeringen heeft gegeven voor de veiligheid en de neutraliteit van Litauen, schijnt men te Kansas van meening te zijn, dat de rede ook voor Litauen geen vermindering van de spanning heeft gebracht, omdat een toenemende Duitsch-Poolsche spanning verwikkelingen in Oost-Europa zou kun nen doen ontstaan. Hitiers verwijzing naar de markten der Randstaten wordt te Kaunas beschouwd als een aanwijzing voor den Duitschen wensch een overheer- schende positie in den buitenlandschen handel van Litauen en de andere Rand staten te verkrijgen. DE MEENING IN ROEMENIë EN HONGARUE. In verantwoordelijke, niet-officieele Roe- meensche kringen acht men de opzegging van het Duitsch-Poolsche verdrag het be langrijkste feit in Hitlers rede. Die opzeg ging zal, waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de ontwikkeling in de richting van Roemeensch-Poolsche samenwerking ver haast zal worden. Men heeft den indruk, dat de rede niet bijdraagt tot verminde ring van de spanning in Zuidoost-Euro pa. Het gevolg zal, naar men zegt, zijn, dat het streven van de Sovjet-Unie haar in vloed in de Balkanstaten uit te breiden, bevorderd wordt. Te Boedapest meent men, dat na de op zegging van het Duitsch-Poolsche pact door Duitschland de Hongaarsch-Poolsche betrekkingen verlegenheid zouden kunnen wekken. Men wijst er echter op, dat de rede van Hitier de deur heeft opengelaten voor nieuwe onderhandelingen en men schijnt te hopen, in officieuze Hongaar- sche kringen, op een nieuw Duitsch- Poolsch accoord als ideale oplossing voor de Hongaarsche regeering, die bevriend is met de beide mogendheden. ROME IS HET MET HITLER EENS. De rede van Hitier wordt te Rome ge kenmerkt als een stuk werk van een staatsman. De Italianen beseffen echter, dat de rede geen verandering in den in ternationalen toestand brengt. Het is thans ■aan de rijke democratische staten, aldus zegt men, te bewijzen, wat zij prediken, n.l. dat de kwalen van Duitschland en Italië langs vreedzamen weg genezen kunnen worden. Met voldoening heeft men kennis genomen van Hitiers vriende lijke opmerkingen aan het adres van En geland: zijn antwoord aan Roosevelt noemt men een knap en ondubbelzinnig pleidooi. In fascistische kringen is men het vol komen eens met de opzegging van het vlootverdrag en het Duitsch-Poolsche niet aanvalsverdrag. EENZIJDIGE OPZEGGING ONGELDIG GEACHT. De motieven zijn geheel onjuist. Nog vóór Hitier zijn rede had uitge sproken, zijn met een speciaal vliegtuig een aantal Engelsche vertalingen van den tekst te Londen aangekomen. De lengte van de rede, een document van honderd bladzijden, maakt het bevoegden kringen evenwel niet mogelijk er commen taar op te leveren, alvorens de leden der regeering en de diensten van het foreign office haar grondig bestudeerd hebben. De rede van Hitier wordt thans te Lon den nauwkeurig bestudeerd. Uit juridisch oogpunt acht men de eenzijdige opzegging van het vlootverdrag ongeldig. De Duitsche zaakgelastigde heeft op het ROOSEVELT ZAL HITLER ANTWOORDEN In ©en praatje bü het haardvuur. WASHINGTON, 29 April (A.N.P.). In gewoonlijk goed ingelichte kringen ver luidt, dat president Roosevelt op de rede van Hitier zal antwoorden in een „praatje bij het haardvuur", dat door middel van de radio bekend zal worden gemaakt. Eén van de invloedrijke steunpilaren van de regeering in het Congres heeft verklaard, dat aangezien het antwoord van Hitier op de boodschap van Roosevelt voor Rijksdag en radio werd uitgesproken, dc president vermoedelijk op gelijke wijze zal antwoor den. Senator Pittmann heeft ten aanzien van de rede van Hitier gezegd, dat deze geen wijziging brengt in de wereld-toestanden, waardoor het Congres zou worden genoopt af te wijken van de procedure tot het opstel len van een nieuwe neutraliteits-wetgeving. foreign office de officieele mededeeling van Duitschland overhandigd, dat de grond slag voor het Britsch-Duitsche vlootverdrag wordt geacht niet meer te bestaan. Deze opzegging heeft te Londen weinig verbazing gewekt. Zij, die de vloolaangelegenhedcn bestu- deeren, zijn van oordcel, dat het opzeg gen van het verdrag practiach weinig ver schil zal maken. Gezien de voorsprong, v/elke de Britsche vloot heeft is het voor Duitschland practisch onmogelijk de Brit sche vloot in te halen. Een uitgebreid pro gramma van vlootbouw zou zwaar druk ken op de economie van Duitschland. De Duitsche nota schijnt de onderstel ling in te houden, dat Duitschland het ver drag sloot op den grondslag, dat Engeland zich niet tegen de Duitsche politiek in Europa zou koeren. Met andere woorden: Men schijnt het voor te stellen, alsof En geland in ruil voor het verdrag geen be langstelling zou hebben voor de Duitsche gedragslijn in Europa. Doch een dergelij ke onderstelling is geheel misleidend en vindt geen rechtvaardiging in de onder handelingen, die aan het sluiten van het verdrag voorafgingen. In Britsche kringen wordt verder met stelligheid tegengesproken dat de Britsche pers geïnspireerd zou zijn een anti-Duit- sche houding aan te nemen of dat Enge land zich noodzakelijk in alle toekomstige gevallen tegenover Duitschland zou stel len. Engeland wordt niet geleid door antl- Dultsche motieven. Waartegen Enge land zich keert Is agressie en het aanwenden van geweld voor politieke doeleinden. Uit de laatste paragraaf van de Duit sche nota schijnt men te moeten opmaken, aldus wordt te Londen gezegd, dat Duitsch land aanbiedt het verdrag te blijven eer biedigen, als Engeland het de vrije hand laat. Over het algemeen Is men van mec- nuing, dat Duitschland beprekingen met Engeland had moeten voorstellen vóór en niet na de opzegging van het verdrag. Men verwacht, dat de Britsche regee ring de Duitsche nota spoedig zal beant woorden. Een radiorede van Winston Churchill. Winston Churchill heeft een tot Amerika gerichte radiorede over de rede van Hit- Ier gehouden, waarin hg zeide, dat deze re de in karakter en kwaliteit een zekere voor uitgang toonde bij de, vroeger gehouden redevoeringen. Deze vooruitgang is zonder twijfel te danken aan het optreden van pre sident Roosevelt en aan de herleving van het systeem van wederzijdsche hulp te gen een aanvaller in Europa, alsmede aan de vorming van een blok van vredelieven de stater. De rede toonde verder aan, dat Hitier Polen wenscht te isoleeren en het opzeg gen van het non-agressie-verdrag moet worden beschouwd als het meest belang rijke van de geheele rede en als een reden voor nieuwe ongerustheid. Over het algemeen is de Britsche pers van oordeel, dat Hitier door zijn rede den toestand weinig heeft veranderd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5