R.K. VOLKSBOND WEEK-END. LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 29 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BHD - PAG. 11 NEOEUA NDSCHE AFDEELI NG LEIDEN PLAATSCLIJKE CBNTR R.K. ARBEIDERS BE WEGI NO 44STE JAARVERSLAG OVER 1938 VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND, AFDEELING LEIDEN. Het ledental der Standsorganisatie, dat op 31 Dec. 1937 plm. 1050 bedroeg, is ook over het jaar 1938 stabiel gebleven, hetgeen mede zijn oorzaak vond in het feit, dat ook werkloozen, ongeorganiseerd zijnde, zich bij de resp. Vakorganisaites aansloten. Dit jaar ontvielen ons wederom eenige leden door den dood. Er werden drie ledenvergaderingen ge houden, waarvan de eerste plaats vond op 27 Jan., waarop de Begrooting voor 1938 werd behandeld. De tweede, op 18 Maart, was de jaarvergadering. Bij de gehouden bestuursverkiezing kwam wederom wijzi ging in het bestuur. Van de aftredenden werden herkozen de heeren J. H. Nyhuis en J. M. H. Horikx, terwijl in de plaats van de heeren A. J. van Dam en A. Steenber gen werden gekozen de heeren S. P. Strijk en A. Kluts. Een woord van dank aan de scheidenden is in dit verslag wel op zijn plaats. Het bestuur werd in de daaropvolgende bestuursvergadering als volgt samenge steld: J. H. Nijhuis, le voorzitter; D. Haver- korn, le secretaris; A. de Kruiff, le pen ningmeester; W. Th. van Hugten, 2e voor zitter; J. M. H. Horikx, 2e secretaris; W. Buil, 2e penningmeester; E. J. Neuteboom, S. P. Strijk en A. Kluts, resp. le, 2e en 3e commissaris. Het bestuur kwam 16 maal in vergade ring bijeen, het Dag. Bestuur meerdere malen. Voorts hadden 3 Bestuursraadverga- deringen plaats, twee vergaderingen met de resp. Vakvereenigingspenningmeesters, 51 bestuurs- en ledenvergaderingen der on- derafdeelingen, 68 leden- en 107 bestuurs vergaderingen van vakafdeelingen, bene vens 165 bijeenkomsten van anderen, ter wijl 60 Cursusavonden werden gegeven. Het Rechtskundig Adviesbureau hield 42 zittingen, waar kosteloos advies werd ver strekt aan de leden van de afdeeling Leiden en Omstreken. Wij bevelen deze instelling bij de leden in bijzondere aandacht aan. Op 20 Jan. werd een ontwikkelingsavond gehouden, waar de heer W. Steinmetz sprak over: „Collectieve Arbeidsovereenkomsten", terwijl met een ontwikkelingsavcmd op 24 Febr. het Winterseizoen 1937—1938 werd besloten. Op 28 Oct. werd een ledenvergadering gehouden, zooals gebruikelijk voorafgegaan van een Lof in de St. Lodewijkskerk, bij den aanvang van het winterseizoen 1938 1939. Op die ledenvergadering sprak Pater Van Galen O.F.M. over: „Als wij eens ach ter ons kijken", terwijl tevens dien avond voor de leden werd vertoond de komische film: „Koning en Kruier". 29 Dec. een ledenvergadering, waarop de Begrooting 1938 werd behandeld, daarna sprak de heer J. de Wit uit Amsterdam, over: „De Kerkvervolging in Duitschland". Na dit resumé over de gehouden bijeen komsten moeten wij in dit verslag ook mel ding maken van Adviseurswisselingen. Op 7 Jan. veranderde Pater v. d. Snoek O.F.M. van standplaats, waardoor een po pulaire adviseur aan enkele afdeelingen werd ontnomen. Hartelijk zeggen wij Pater v. d. Snoek dank voor alles, wat hij hier ter stede op geestelijk terrein heeft tot stand gebracht, in het bijzonder van dat onzer leden. 31 Januari werd het groote Volksbondge- zin voor het alternatief geplaatst: Prof. Cleophas heeft ontslag als geestelijk advi seur aangevraagd. Dit was een groote te leurstelling voor velen, immers de Advi seur had zich een plaats veroverd in de harten van velen, en noode zagen we hem vertrekken, hem die we o zoo gaarne nog eenige jaren in ons midden hadden willen behouden. Wij moesten ons er echter in schikken, maar allen zijn dankbaar voor alles wat hij voor den Volksbond en voor ons heeft tot stand gebracht. Aan Prof. Cleophas zal ieder Bondslid steeds een aan gename herinnering behouden; we spreken hier den wensch uit, dat het hem, met Gods zegen, nog lange jaren gegeven zij, zijn priesterlijk ambt tot zegen van velen te mogen uitoefenen. Als zijn plaatsvervanger werd door Z.Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd Kap. F. A. M. Bernefeld, te Oegstgeest. In de jaarvergadering van 18 Maart werd deze geïnstalleerd, en, we kunnen het reeds in dit verslag vastleggen, Kap. Bernefeld is er, evenals zijn voorganger in geslaagd, al ler vertrouwen te winnen. Laten we hopen, dat nog jaren met dezen, onzen geestelijken Leidsman, mag worden samengewerkt, de Bond maar ook de leden zullen er wel bij varen. Voor de werkloozen werden eenige ex cursies en een bedevaart naar Heiloo ge organiseerd; een vijftal ontspanningsavon den werden gehouden, waarbij aan de vrou wen natuurlijk ook een dergelijken avond werd toebedeeld. Gezegd kan worden, dat het op die avpnden aan belangstelling niet ontbrak. Een aantal Heeren Geestelijken werd bereid gevonden op een dier avon den een opwekkend woord te spreken, waarvoor wij ten zeerste aan hen dank verschuldigd zijn. Jubileerende '*akafdeelingen, jaarfeest- vieringen, waren er dit jaar velen; in eigen gebouw werden deze echter slechts spora disch gehouden, terwijl bovendien het daar bij gehouden gemeenschappelijk ontbijt in vele gevallen niet in eigen huis plaats vond. Wij vinden dit jammer, en stellen ons steeds de vraag: „Is er met een beetje goeden wil in deze richting nie* iets te bereiken?" 12, 13 en 19 Januari organiseerde de Pro- pagandaclub „St. Petrus" een goed ge slaagd St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden in het Bondsgebouw. Aan den Socialer. Zondag, gehouden door K. J. M. V. Vrienden K.J.M.V.-ers! Zondag a.s. is voor onze K.J.M.V.-afdeeling een bijzon dere dag. Vandaar nog graag een laatste opwekkend woordje. We hebben deze week het feest gevierd van onzen grooten Pa troon, den H. Petrus Cdnisius, den stoeren Hollandschen Heilige, Die voor ons, jonge mannen zoo'n krachtig steunend voorbeeld is voor het krachtig beleven en verdedigen van ons Heilig Katholiek Geloof, een Hei lige, op Wien de Kerk van Christus reke nen kon; eigenschappen, die wij, Katho lieke Jonge Mannen, door middel van onze K.J.M.V. ons dieper trachten aan te wer ven en in te prenten. Vrienden, wij gaan Zondag a.s. onzen Heiligen Patroon vieren zooals bekend met een gezamenlijk bijgewoonde H. Mis, tijdens welke een gemeenschappelijke H. Commu niewe mogen rekenen op aller op komst. Zondagavond vindt in het St. Antonius- Clubhuis onze Uitvoering plaats geheel door eigen leden verzorgd: Muziek, voordracht en zang door eigen actieve ledenvol gens een welverzorgd program. We mogen daarop trotsch gaan het is iets van ons zelf en daarom heeft het groote waarde. Zelfwerkzaamheid, dat is een der voornaam ste punten van ons program, dat vorming beoogt en bereiken wil bij onze Jonge Man nen zoowel godsdienstig als sociaal en cul tureel. We mogen verwachten, dat al onze leden deze Uitvoering zullen bijwonen, daarbij niet te vergeten de Ouders onzer Leden van harte welkom, ja.... de Ouders be- hooren erbij! Zonder hen zou het niet „af zijn, want elk Katholiek Jeugdwerk steunt op de medewerking van de Ouders voor een zeer groot dee' We mogen tevens verwachten vele Katho lieke Jonge Middenstanders, die zich nog niet hebben aangesloten aan de K.J.M.V., want waar onze afdeeling in geest werkelijk goed en degelijk is, daar moet ook ons ge tal groeien, opdat ons werk der K.J.M.V. een steun moge zijn voor de Katholieke Jonge Middenstand van Leiden. Met gespannen verwachting.... vrien den K.J.M.V.-ers, Ouders en nie't-leden. Zondagavond van harte welkom!! Kapelaan E. A. M. PAAP pr. Moderator. de Vereeniging „Katholiek Leiden" in de aula van de R.K. H.B.S., namen van Volks bondzijde 70 personen deel. Prof. A. Cleo phas hield daar een inleiding over: „Recht vaardigheid en Liefde". Meerder malen werd bij Maatschappelijk Hulpbetoon, den Socialen Dienst en den B- steun voor de leden opgetreden, waarvan resultaten niet uitbleven. Van 26 Februari tot en met 1 Maart werd door een 35-tal Volksbondleden deelgeno men aan een Retraite in het St. Clemens- retraitehuis te Noordwijkerhout. Jammer is het, dat de afd. Leiden deze retraite niet geheel kon vullen. Wellicht in de toekomst? Laten we hopen!! 2 Maart hield de Commissie voor ver fraaiing Stad Leider, een bijeenkoomst, waarin de Centrale door den secretaris, D. Haverkorn, vertegenwoordigd is. In April werd de afd. Leiden van den R. K. Volksbond li i van de Vereeniging Arbeid voor onvolwaardigen. Door deze vereeniging wordt eiken derden Dinsdag in de maand een consultatiebureau gehou den in het gebouw van den Soc. Dienst aan het Levendaal, waarvan ook door onze leden gratis gebruik kan worden gemaakt. April werd de maand ter voorbereiding van „Den Dag van den Arbeid", welke voor het eerst op Zondag 1 Mei in de Dekenale Kerk aan den Heerensingel word gehouden. Van de Geestelijkheid, in het bijzonder van den Hoogeerw. Deken Homulle, mocht het Uitvoerend Comité byzondce medewer king ontvangen. Een groot aantal Volks bondleden woonden den plechtigen Kerk dienst bij. Na dezegening der werktuigen sprak de Deken een gloedvol woord. Ka pelaan Bernefeld hield de predikatie. Al les bijeengenomen werd die dag een groot succes! Na daartoe het verzoek gericht te hebben tot den Bisschop van Haarlem, werd de Commissie uit het Volksbondbestuur belast met de organisatie van den Dag van den Arbeid, door Z.Exc. permanent verklaard, waardoor we thans verzekerd zijn, dat elk jaar een iergelijke Dag van den Arbeid zal worden gehouden. 15 Mei herdacht de Ned. R. K. Volksbond in het Diocees Haarlem zijn 50-jarig be staan op grootsche wijze: Pontificale Hoog mis in de St. Bavokerk te Haarlem, opge dragen door den Bisschop van Haarlem, *s middags feestvergadering en 's avonds in het Gebouw St. Bavo een bonteavond. Onze afdeeling was door vertegenwoordigd door een aantal bestuursleden, welke namens de leden hun gelukwenschen aan het Cen traal Bestuur aanboden. 16 Mei vond de Centrale Raadsvergade ring in Haarlem plaats, welke door de afgevaardigden uit het bestuur J. H. Nijhuis en A. J. van Dam werd bezocht. 22 Mei werd te Voorhout op een terrein van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool de jaarlijksche Encycliekmeeting van den Kring Leiden gehouden, welke zich in een goede opkomst mocht verheugen, behalve dan van de leden der Leidsche afdeeling, waarvan we er slechts een 30-tal opmerk ten. Daarin dient voor de toekomst toch wel eenige verbetering te komen. Meerder malen vonden besprekingen plaats met de Centrales van den Leidschen Bestuursbond en Chr. Besturenbond, als uitvloeisel waarvan gezamenlijk aan B. en W. werd geadresseerd, waarmee wij ook de R. K. Raadsfractie in kennis stelden, welke echter niet altijd, o.a. bij den Schoei- seldienst, haar volle medewerking aan onze verzoeken verleende. Van 20 tot en met 22 Aug. werden in de De optische signalen door C. v. d* Velden. Het was kort na den oorlog. Nog was Frankrijk een puinhoop en ook ik was een van de vele arbeiders, die hun best deden, om het verwoeste stuk land te doen her rijzen. Eerst vond ik, evenals de anderen, on derdak in de groote, ruime barakken, waar alle nationaliteiten van Europa bijeenkwa men, om na de dagtaak te rusten. Eenigen tijd later verbeterde ik mijn positie. Zoo kon ik naar een kamer uitkijken, die in dien tijd zeldzaam en behoorlijk duur wa ren. Maar met behulp van mijn principaal vond ik er toch een. Ze lag op de derde verdieping van een oud, goed burgerlijk huis, dat als door een wonder in den oor log gespaard gebleven was. Ook de nabu rige huizen waren min of meer intact, zoo dat ze samen een kleine, bewoonbare wijk vormden, waar men alleen bij nauwkeu rig toezien de sporen van den volkeren- strijd kon vinden. Mijn hospita was een oude aristocrate, ernstig en gelaten; zij was de wilde hor den, die de straten der stad bevolkten.... en een beetje onheilig maakten, niet be paald goed gezind, hoewel ik haar in den loop van den tijd veel concessies moest doen; want onder de harde, door leed en smart vervormd uiterlijk droeg zij een warm kloppend hart. Zes maanden nu bewoonde ik de gezel lige kamer En tusschen arbeid en plichts vervulling door vervlogen de weken, tot ik op zekeren dag plotseling uit mijn gewone doen werd weggerukt. Daar stond opeens, nog vóór ik mijn slaperige oogen had uit gewreven, een politie-agent voor me! Wat wilde die man? Hij had een officieel on derteekend bevel tot in-hechtenis-neming bij zich, en stond erop, dat ik terstond met hem naar het politiebureau zou gaan. Dat was natuurlijk een groote verras sing voor me, zóó groot, dat het niet eens in me opkwam, om naar de reden van deze arrestatie te vragen. En pas toen ik in de geimproviseerde gevangenis zat de oude was door de kanonnen met den grond ge lijk gemaakt toen begon ik mezelf af te vragen: Waarom? Maar hoezeer ik ook mijn geweten trachtte te doorgronden en mijn wandaden wilde bekennen, ik had me niets, totaal niets te verwijten Toen werd ik voorgeleid. Een officier van het Fransche leger was bij het verhoor tegenwoordig. Waarom?.... Nou, de zaak Nijverheidsschool te Voorhout de Sociale Studiedagen gehouden, georganiseerd door het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Daaraan werd door een 4-tal bestuursleden deelgenomen. „Gemeen schap en Gezag" was het onderwerp, in een 10-tal lessen onderverdeeld, da' daar be handeld werd. Er waren ruim 200 deelne mers aan deze Studiedagen. Op 10 Sept. en 29 Oct. hadden Kring vergaderingen plaats voor de Volksbond- besturen van hier en uit den omtrek. Deze Kringvergaderingen zullen in de toekomst meermalen worden herhaald. 8 October werd de Bibliotheek na een rusttijd van eenige maanden wederom voor de leesgrage leden van den Volksbond opengesteld. Het lezersaantal is echter nog zoo, dat het voor vergrooting vatbaar is. Op Maandag 31 October verd de nieu we stempelgelegenheid in den tuin van het Volksbondgebouw in gebruik geno men, welke een goede t verbetering bleek te zijn. Het in de maand October 1937 door den R.-K. Volksbond gedane voorstel bij de Vereeniging „Katholiek Leiden", om te komen tot het hier ter plaatse aanbrengen van een „Lichtend Kruis", werd toenter tijd door „Katholiek Leiden" aanvaard. Tot op heden gewerd jïïs geen enkel gegeven, in hoeverre er kans bestat dat uitvoering aan het plaatsen van een „Lichtend Kruis" gegeven zal worden. Met belangstelling wachten we nog steeds de verdere afwik keling van een en ander af. Le Novembermaand bracht ons de sta tuten- en reglementsherziening, bestaan de uit 116 artikelen, waaraan vele conse quenties vastzaten. In een buitengewone Centrale Raadsvergadering zijn deze na wijzigingen goedgekeurd. Daardoor is de zelfstandigheid van de afdeelingen gewij zigd in dien vorm, dat de leden thans le den zijn van den Ned. R.-K. Volksbond, welke zijn leden in afdeelingen onder brengt. Daardoor i* voor de afdeelingen niet meer noodig de Koninklijke goedkeu ring. De afdeelingen, ir het bezit van een eigen gebouw, dienen dit echter zelf en voor eigen verantwoording te beheeren, en daarvoor een commisie van het gebouw in te stellen. In verband met de situatie te Leiden, het bezit van een Avondteeken- school, was het echter noodig, dat andere bepalingen werden gemaakt. Dit is ge schied. De Kon. goedkeuring kon gehand haafd blijven; dit om moeilijkheden te voorkomen, daar doar eventueele opzeg ging de bestaanszekerheid der Avond- t^ekenschool in gevaar konden brengen. Een en ander moet echter steeds de volle aandacht van het bestuur hebben en blij ven behouden. Woensdag, 14 Dec., des nam. te 2 uur, werd in de Groote Stadszaal, in samen werking met de Prop Club „St. Petrus", een uitstekend geslaagd St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden gehouden. De heer B. Devilé verzorgde dit feest op voor treffelijke wijze; g-en wonder dus, dat de pi.m. 800 kinderen dier middag hebben ge noten en voldaan huisv,-aarts keerden. 15 Dec. werd op initiatief van den Geeste lijk Adviseur een vergadering gelegd met de resp. Voorzitters der Vakafdeelingen, om te komen tot een maandelijksche Soci ale Recollec'ie voor i'e bestuursleden der Vakafdeelingen. Dit kon de algemeene instemming wegdragen. Deze Sociale Re collectie werd vastgesteld op eiken laat- was heel eenvoudigen duidelijk be wezen; Men beschuldigde mij van spion- nage. De reden? Ik gaf lederen nacht aan een onbekende persoon mededeelingen door middel van optische signalen. Ik ont kende. Ik verdedigde mij. Tevergeefs, De politieprefect bewees mijn schuld aan de hand van notities, waarin ieder lichtsignaal, met dag, uur en minuut was opgeteekend. In kon er niets tegen inbrengen. Zijn waarnemingen klopten. Al sinds geruim en tijd gaf ik iederen nacht lichtseinen, om al dus met iemand in contact te komen. Daar ik echter hardnekkig bleef zwijgen, werd ik als verstokte misdadiger beschouwd en wat je heelemaal niet aan me zien zou als zeer gevaarlijk. Twee nachten en twee dagen zat ik tusschen de natte, zwarte muren. Een klein beetje licht, vreeselijk eentonig en onvoldoende eten. Den derden dag werd ik opnieuw naar het zonlicht gebracht. Weer verhoord. En het zou werkelijk slecht met mc zijn afge- loopen, als er zich niet iemand voor mij had opgeofferd, want in de stad was de arrestatie van een spion natuurlijk het ge sprek van den dag geworden. Een spion! Een mof! Weg met dien ellendeling!.... Maar blijkbaar was er toch iemand, die nog iets voor dien ellendeling voelde. En deze „Iemand" ging naar myn hospita, die zich volstrekt niet meedoogenloos toonde en de jeugdige persoon heel eenvoudig naar de hooge heeren voerde, die juist alle mo gelijke bewijzen van mijn schuld bijeen gebracht hadden En deze kleine, snoezige persoon, dit lieve schepseltje, een engel, bekende, ont roerd en diep-bewogen, toen ze mij tus schen twee gendarmen zag staan. „Mijne Heeren, de beschuldigde heeft die signalen aan mU gegeven". Algemeene verbazing. „Aan U?" „Ja. Eén lichtstraal beteekende: 'n kus; twee lichtstralen: welterusten...." En drie?" „Drie... Het schattige kind keek om zich heen. Ik kon niet spreken, niet hel pen. Ze zouden me toch niet geloofd heb ben. En zoo in het openbaar.... „Drie", sprak ze met zwakke stem, „be- teekenden: ik hoop je man te mogen wor den". En nu het verkwikkelijk slot van deze geschiedenis. De strenge politieprefect, persoonlijk aanwezig, maar tot nog toe al te zeer in de stukken verdiept, keek ein delijk de getuige aan. En hij verstijfde van schrik, alsof. De getuige was zijn eigen dochter. ste Vrijdag van de maand. Zjj zullen ge houden worden in de St. Lodewijkskerk, Steenschuur, des avonds te 9.15 uur. Wij willen dit gedeelte van het jaar verslag beëindigen met te verklaren, dat de verstandhouding tot het R.K. Werklie denverbond uitstekend was, eveneens die met het Centraal Bestuur. Voorts, dat de rubriek van den R.K. Volksbond ln „De Leidsche Courant", om de veertien dagen verschijnend, zich in veler belangstelling mag verheugen, waarom wij de redactie van „De Leidsche Courant" erkentelijk zyn voor de daarvoor afgestane plaats ruimte, eveneens voor de plaatsruimte waarover wy mochten beschikken voor de Volksbondberichten. Een woord van dank aan allen, die schrijver dezes hebben bijgestaan in zijn moeilijke taak, in welke dank wy in het bijzonder willen doen deelen de oud geestelijk adviseur prof. A. Cleophas en den tegen woord igen adviseur kapelaan F. A. M. Bernefeld. Veel had er anders kunnen zyn, maar wenschen ten dien opzichte blijven er steeds. Wij denken allereerst aan verbetering in de werkloosheidsramp, welke velen on zer leden helaas zoo jammerlijk treft Doch laat 1939 voor ons een stimulans zijn, waarin allen helpen meebouwen aan een nieuwe gemeenschap, waarvoor aller medewerking dringend noodig en ge- wenscht is! Stellen wij daarbij vertrouwen in God, opdat Hij allen de bezielende kracht moge schenken om daaraan mede te werken. Dan zal dit ook zeer zeker aan het algemeen welzijn der leden en hun ge zinnen ten goede komen! (Wordt vervolgd). BEDREIGING. Ik begin nu langzamerhand iets te be grijpen van de moeilijke positie, waarin ons dierbaar vaderland op dit oogenblik verkeert. Er is my een licht opgegaan over onze beduchtheid betrokken te zul len worden in wat wy iet of wat euphemia- tisch plegen te betitelen als een interna tionaal conflict. Ziet u, ik woon in zoo'n mooie nieuwe wyk, waar de vriendelijke huizen van roode baksteen broederlijk staan aaneen- geryd met voor- en achtertuin. En om die broederlijkheid te bevorderen zijn de gren zen afgepaald door middel van houten schuttingen tusschen de tuintjes en grim miger steen met ijzer aan de straat. Maar nu hebben sinds eenigen tijd mijn buren aan weerszijden onaangenaamhe den met elkander. Ik meen, dat het begon nen is toen de kat van mijn rechterbuur- man de geranium van mijn linkerbuurman uit het raam heeft gewipt. Maar dit zijn z|j beiden waarschijnlijk reeds lang verge ten, daar de poes en de geranium sinds dit eenmalige contact met elkander hebben moeten plaats maken voor de liefelijkst* scheldwoorden en de geniaalste plage rijen. Maar nu wordt het bedenkelijk. De een heeft in zijn tuin een soort af weergeschut van eigen vinding opgesteld en hij loopt met een kanon in zijn zak, voorlcopig nog alleen maar met het doel de poes het leven te benemen. Mijn andere buur heeft zich niet onbe tuigd gelaten en een onrustbarend aan tal leege bierflesschen in zijn tuin opge stapeld. Het wachten is nu maar op het sein tot den aanval. Voorloopig doen zij nog niets anders dan elkaar hartgrondig uitschelden en ik luister toe vanachter mijn goed gesloten huis. Maar als zij elkaar te lijf willen kan dit niet anders dan via mijn tuintje of via mijn dak. Ik heb dus noodgedwongen de ncodige maatregelen genomen. Ik heb mijn schutting laten verhoogen met een hooge prikkeldraadversperring en voor alle ramen ijzeren rolluiken laten aan brengen. Ik heb voorts twee zware doggen aan geschaft en ik heb vergunning gekregen tot het dragen van wapenen. Zoo meende ik den strijd rustig te kun nen afwachten. Maar nu kwam een der buren b(J m U aanbellen en hij vroeg of het waar was, wat in de buurt gefluisterd werd, dat mjjn andere buur mij zijn bescherming had aan geboden. Wel. buurman zei ik vriendelijk hoe komen de menschen erbij? Geen kwes tie van! HU zette de punt van een strakke wijs vinger midden op mUn borst en zei met het oog op de rolluiken gericht: —Voelt gij u bedreigd? Ik ontkende hoffelijk. Waarvoor dienen dan die rolluiken? Och, je leest tegenwoordig zooveel van inbrekers. En waarvoor dient die prikkeldraad versperring in den tuin? De katten, buurman, de katten zei ik ik heb geen zin om mUn geraniums te laten vernielen. Dat viel in goede aarde. Als ik je soms helpen kan, zei hij met alle pleizler. Hartelyk bedankt, buurman, maar wU zullen het alleen wel opknappen hoor. En buurman ging. Achteraf hoor ik nu, dat buurman de heele buurt af is geweest, tot zelfs bU een Joodje en die moet op de vraag of hij zich bedreigd gevoelde, met uitgespreide handen en Joodsch accent hebben geant woord: Nee. ik voel mU niet bedreigd!!! Probeer het maar eens zoo te zeggen en u zult verbaasd staan over het resul taat. Maar toch begrUp ik niet, dat ik hem niet heb voorgesteld van huis cn tuin te ruilen, dan zaten die twee naast elkaar en konden zU het samen alleen uitvechten. Maar Ik denk, dat dat toch niet gaat, omdat zUn tuintje grootcr is dan het mUne. DANIëL. In Spanje is de burgerkrijg Ten eind. De strUd is uitgestreden En langzaam is men t'ruggckeerd Naar d' oude en de goede zeden. Drie jaren heeft het bloed gevloeid In al te wilde, roode stroomen, Nu is misschien het menschenbloed In Spanje wat tot rust gekomen. Maar met der Spaansche stieren rust Is het nu tevens afgeloopen, Zy waren op een beet'ren tUd Toen in dien oorlog, reeds gaan hopen. ZU liepen rustig in de wei Te grazen en te vegeteeren; De slechte tUden zUn voorbU, Zoo dachten zU, het kan verkeeren. Het eerste stierengevecht na den burgeroorlog in Spanje is te Se- villa gehouden. Maar ach, dat was verkeerd gedacht, Want nauw Is 't laatste schot geschoten En zUn er geen soldaten meer, Of er wordt stierenbloed vergoten. ZU zUn weer uit de wei gehaald. De eerste steek is weer gegeven En na de burgers van het land Gaan nu de Sparnsche stle en sneven. Wy zouden zeggen na zoo'n krijg: Geen bloedworst kan mU meer bekoren, Er ga voortaan geen druppel bloed In t dapper Spanje meer verloren. Maar zie. de boel is bUgeveegd, 't Is er weer net en schoon van binnen, Dus kon het eerste stiergevecht Ook ln Sevilla weer beginnen. Het is dan ook al prompt geschied. En Franco was er bU aanwezig, Nu 't met den Spanjaard niet geschiedt Is men weer met de stieren bezig. WU kunnen met ons koude bloed Zoo iets toch maar niet goed bevroeden, Maar 't zal wel zUn, dat er beslist In Spanje iemand voor moet bloeden. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11