STADS NIEUWS BIOSCOPEN TE LEIDEN Laatste berichten Vervolg van Hitiers rede Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN VRIJDAG 28 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT É.ERSTE BLAD - PAG. 3 Ambtsaanvaarding prof. dr. H. B. G. Casimir Hedenmiddag heeft prof. dr. H. B. G. Casimir, benoemd hoogleeraar in de na tuurkunde aan de Leidsche Universiteit, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een in augureele rede over: „Waar neming, theorie en toepassing in de na tuurkunde". Aan deze rede is het volgende ontleend: In de ontwikkeling der natuurkunde ge durende de laatste tien jaren kan men drie gebieden noemen, waarvoor de voor uitgang zeer belangrijk is geweest: de kern- physica, de quantummechanica en de tech nische toepassingen, die gebruik maken van hulpmiddelen en methoden, die tot voor kort tot het gebied der zuivere we tenschap behoorden. Men ziet hier naast elkaar drie gebieden van de physica in drie verschillende stadia van ontwikke ling en men kan met eenig recht bij iede- ren tak van natuurkunde drie stadia on derscheiden. Allereerst een stadium van analyse, waarin men waarnemingen ver zamelt en tracht een stelsel van fundamen- teele vergelijkingen te vinden, die het gebied zullen beschrijven. Hierop volgt een stadium van synthese, men gelooft de juiste theorie gevonden te hebben en tracht zooveel mogelijk toepassingen te vinden, de wiskundige methoden verder te ontwikkelen en zoo mogelijk nieuwe ver schijnselen te voorspellen. Daarmee wordt ook het maken van technische toepassin gen mogelijk en tenslotte zal een stadium aanbreken, waarbij nieuwe toepassingen ons slechts interesseeren om der toepas singen wille en niet omdat ze een nieuwe bevestiging der theorie behelzen. In dat geval zouden wij van het technische sta dium wilen spreken. Deze ontwikkelings gang kan men aan verschillende voorbeel den toelichten; zoo is de mechanica een tak der natuurkunde, die de genoemde stadia reeds doorloopen heeft en zich dus thans in het technisch stadium bevindt. Hoewel de grond vergelijkingen der mecha nica, ook der mechanica van vaste licha men reeds zeer lang vaststaan, worden nog steeds belangrijke technische toepassingen gevonden. Zoo is het nog niet zoo lang ge leden, dat het gyroscopisch kompas werd geconstrueerd. In het algemeen kan men zeggen, dat al die takken der natuurkunde, die het ma croscopisch gedrag van lichamen beschrij ven: de mechanica, de warmteleer, de elec- triciteitsleer zich in het technisch stadium bevinden. Men kan er nieuwe methoden en toepassingen vinden en vooral in ge vallen, waar de experimenteele mogelij K- heden veelvuldig en de berekeningen in gewikkeld zijn nieuwe verschijnselen ontdekken.- Men zal echter geen verschijn selen ontdekken, die een nieuwe licht op de grondslagen der natuurkunde werpen. Want wij gelooven inderdaad, dat bepaalde theorieën in zekeren zin definitief juist kunnen zijn en dat de ontwikkeling der natuurkunde in geenen deele een gaan en komen van theorieën toont, maar veeleer een geleidelijke evolutie. Daarbij moet men evenwel bedenken,- dat wij slechts het oog hebben op theorieën, die een min of meer volledige beschrijving geven van een geheel gebied van verschijnselen en niet spreken over'de vele speculatieve hypotheses, de gissingen en vergissingen, die gedurende het stadium van analyse aan de uiteindelijke theorie vooraf plegen te gaan en als tusschentrap bij de ontwik keling onvermijdelijk zijn. Voorts zal iede re theorie steeds een benadering zijn, zij zal voor een bepaald gebied gelden en dit geldigheidsgebied zal men gaandeweg be ter leeren kennen. De moderne natuurkunde is nu steeds atomistische natuurkunde: zij stelt zich op het standpunt, dat het in hoofdzaak gelukt is een beschrijving der macrosco- pische verschijnselen te vinden en tracht nu deze verschijnselen te verklaren, uit gaande van de eigenschappen der atomen. Tevens streeft zij er naar nieuwe ver schijnselen te vinden, die ons inzicht geven in den bouw van het atoom zelve. De on deelbaarheid van het atoom stond reeds in 1914 vast en gedurende het eerstvolgende tiental jaren werd een enorme hoeveel heid experimenteel materiaal verzameld en theoretisch geordend, voordat door Heisen- berg en Schrödinger omstreeks 1925 de grondslagen werden gelegd voor de me chanica van het atoom: de quantumme chanica. Daarmee brak voor dat gebied der natuurkunde het stadium der synthese aan. Thans is de theorie zoover gevorderd dat het mogelijk begint te worden uit de quantummechanica theoretische gezichts punten af te leiden, die tezamen met ex perimenteele gegevens ons in staat stellen niet slechts de eigenschappen van enkele eenvoudige stoffen te doorzien, maar ook nieuwe eigenschappen der materie te voorspellen. De experimentator zal in deze phase der ontwikkeling geenszins een on dergeschikte van den theoreticus behoeven te worden, daarvoor is de natuur, zelfs de levenlooze natuur te rijk aan mogelijk heden, de theorie te moeilijk en de men- schelijke geest te beperkt. In de techniek zijn de resultaten van de quantummecha nica nog niet doorgedrongen, thans profi teert men er van de toepassingen der ele mentaire proefondervindelijke atoom theorie, zooals wij die allen kennen: neon reclames, natriumverlichting en radio. De kernphysica bevindt zich nog in het stadium der analyse, men dringt door in een gebied, dat gedeeltelijk valt buiten het bestek der quantummechanica. Hier ope nen zich nieuwe mogelijkheden voor fun damenteel andere theoretische opvattingen, hier vindt men verschijnselen van totaal andere orde van grootte dan wij tot dus ver bij physische onderzoekingen tegen kwamen. Tenslotte willen wij besluiten met eeni- ge beschouwingen over de natuurkunde der lage temperaturen. In deze tak van wetenschap is nog allerlei te beleven. De resultaten hebben een zekere rol ge speeld bij de ontwikkeling van de atoom theorie, thans hooren de verschijnselen op dit gebied bijna zonder uitzondering tot de verschijnselen, die met behulp van de quantummechachica moeten kunnen wor den verklaard. Tevens kan men hier lee ren hoezeer zich ver schijnselen kunnen voordoen, welker bestaan genszins onmid dellijk uit de quantummechanica volgt, zooals het verschijnsel der supergeleiding, dat reeds in 1912 door Kamerlingh Onnes werd ontdekt, maar waarvoor nog geen theoretische verklaring is gevonden. Ook de verrassende eigenschappen van vloeibaar helium, zooals die door Keesom en eenige anderen in de laatste jaren zijn gevonden, getuigen van de vele mogelijk heden, die zich bij lage temperaturen kun nen voordoen en wie zal kunnen voor spellen, welke interessante feiten nog aan het licht zullen komen bij onderzoekingen op het door de Haas cs. ontsloten gebied van temperaturen, die slechts eenige dui- zensten graden van het absolute nulpunt verwijderd zijn. Zal ook voor de onderzoekingen bij' temperaturen nog eens een technisch stadi um.aanbreken? Het schijnt niet uitgesloten: thans speelt vloeibare lucht reeds een groote rol bij tal van industrieën. Maar al moge het onwaarschijnlijk voorkomen, dat vloeibaar helium op groote schaal industri eel gebruikt zou kunnen worden, meer voor de han'd ligt de mogelijkheid van toe passingen als hulpmiddel bij andere onder zoekingen. Hierna volgen de gebruikelijke toespra ken. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan- HOOFDFILMS AANVANGSUUR Jongensstad (Spen- Opvoeding var Tracy, Mickey verwaarloosde in een eigen gemeenschap Gunga Din (Cary Heldenmoed in Grant, Douglas Fair- Britsch-Indië banks). Mevrouw als detec- Kom. Detec tive (William Powell, tive-film Ginger Rogers). Oké, Mr. Deeds Speelfilm (Gary Cooper, Jean Arthur). De jacht naar sensa- ie. (Norman For- I ,ter). Geheime Zonder L. Avontuurlijk B. 17 (Hilda Weiss-1 ner, Otto Wericke). I Jongens van de tucht Dramatisch school (Jack Holt, i Frankie Darro). In oud-Chicago (Ty rone Power, Alice Faye. Als de maan schijnt in Kentucky. (The Ritz brothers). Historisch Komisch lederen avond 8.15 u. Zondag bovendien van 27 uur; Za terdag en Woensdag matinée 2.30 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 27 uur; Za terdag en Woensdag matinée 2 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 47 u. Woens dag matinée 2.30 u. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 2—7 uur; alle dagen matinée be halve Vrijdag 2 uur. lederen avond 8 uur; Zondag bovendien van 27 uur; iede- ren dag matinée 2 uur. gemeenteraad: verkiezing. Zondag a.s. is de leden der afd. Lei den van de R.K. Staatspartij hebben een oproep ontvangen de stemming voor de volgende zeven candidaten op de lijst der R. K. Staatspartij voor de gemeenteraads verkiezing Zooals men weet, zijn vorige Zondag de eerste acht candidaten gekozen. Men achtte deze stemming zeker niet zonder belang! De candidatenlijst van de A.-R. Partij is voor de a.s gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. Dr. C. Beekenkamp (aftredend), 2. D. Parmentier, 3 F. Eikerbout (aftredend), J. Veenendaal, 5. A. Knetsch, 6. Mr. C. Woudstra, 7. J. Ravestein, 8. G. Hor dijk, 9. H. C. F. de Greef, 10. W. A. Kaste- leyn, 11. G. Kuperus, 12. H. van Cittert. In verband met het vertrek van den heer P. H. Hessing naar Utrecht is de candidatenlijst der SD.A.P. voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen aangevuld on der no. 20 met mevr. Mol-Vogelaar, ter wijl de candidaten 9 tot en met 19 een nummer opschuiven. (VOOR VERVOLG STADSNIEUWS ZIE PAG. 5 EN 6). Goedgekeurd Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd volwassenen Binnenland HUISZOEKINGEN IN DE HOOFDSTAD OP GROOTEN SCHAAL. Tien invallen om te zoeken naar drukker en vervaardiger van een beleetligend plaatwerk. De justitie te Amsterdam heeft in den loop van den middag huiszoekingen op grooten schaal verricht. Op niet minder dan tien plaatsen in de oude zoowel als in de nieuwe stad zijn invallen gedaan om een uitge breid en nauwkeurig onderzoek in te stellen naar den vervaardiger en druk ker van een plaat, die beleedigend is voor het hoofd van den bevrienden staat Duitschland. De huiszoekingen zijn nog in vollen gang en over het resultaat konden wij nog geen inlichtingen verkrijgen. De huiszoekingen staan onder leiding van vier rechter-commissarissen, n.l. mr. G. C. B. E. Suringar, mr. P. B. Dijkster- huis, mr. B. de Gaay Fortman en mr. G. A. Schreuder, en onder leiding van het hoofd van het parket, den officier van jus titie, mr. dr. J. A. van Thiel. Voorts wa ren aanwezig de substituut-officieren, mr. E Overbosch, mr. H. A. Wassenbergh, mr. B Kist en mr. C. J. van Arkel, en den in specteur van politie J. H. ITeyink. De plaat in kwestie is korten tijd gele den verspreid. AUTO MET ZES MILITAIREN VERONGELUKT. Drie der inzitenden gewond. Vanmiddag kort na twaalf uur is op den weg tusschen Balkbrug en Dedems- vaart een militaire auto, welke een snel heid had van 70 K.M., en waarin vijf on der-officieren en een dienstplichtig sol daat, die de auto bestuurde, waren geze ten, in een bocht van den weg komen te kantelen. De auto schoof vervolgens door, waar door het voertuig in het langs den weg loopende water, de Lange Wijk, terecht kwam. Nog voordat de wagen het water bereikt had, wisten alle inzittenden, be- halve de chauffeur, de auto te verlaten. Twee van hen, de sergeant Kousbroek en de adjudant-onderofficier David, liepen hierbij verwondingen op. Kousbroek was er het ernstigst aan toe. Hij kreeg inwen dige kneuzingen, terwijl zijn kameraad door glasscherven was gewend. Een der niet geblesseerde onderofficieren begaf zich onmiddellijk te water om den be stuurder uit de cabine te bevrijden, waar in hu ook mocht slagen. De chauffeur, de dienstplichtige Bachers, had slechts en kele snijwonden opgeloopen en werd met de beide andere- gewonden naar het So- phiaziekenhuis te Zwolle overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Alle militairen waren afkomstig van het garni zoen te Zwolle. De auto, welke zwaar be schadigd was, is later met behulp van een kraanwagen opgehaald. MEISJE VERDRONKEN. Vanmorgen om half tien is het drie on een half-jarig* dochtertje van de familie Selles te Kampen in de Burgël gevallen en verdronken. Voorbijgangers zagen het kind, tusschen de kade en een schip drij ven. Leden van de E.H.B.O. hebben, met behulp van een zuurstofapparaat getracht ^de levensgeesten op te wekken. Ook twee geneesheeren hebben nog gepoogd hulp te bieden, doch het bleek, dat de dood reeds was ingetreden. FRAUDE DOOR GEMEENTE ONTVANGER. 900.uit werkloozenkas vermist. In de raadszitting van de gemeente Hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen van heden morgen is de gemeente-ontvanger W. C. van P. in zijn fpnqtie geschorst wegens fraude uit de plaatselijke werkloozenkas. De ontvanger is inrr\iddels voortvluch tig. De fraude is ontdekt door een ambte naar van den rijksdienst. Er Is een tekort van ongeveer negenhonderd gulden. De gemeentekas is in orde. ANTWOORD AAN ROOSEVELT. Vervolgens ging Hitler over tot een uit voerige analyse van Roosevelts telegram, waarbij hij betoogde, dat Duitschland geen oorlog wilde; dat hü zelf de noodige poli tieke, economische en sociale vraagstukken reeds zonder wapengeweld had geregeld; en dat de ongerustheid in de wereld slechts te wijten was aan de leugenberichten der oorlogsophitsers. „Ik heb geen oorlog ge voerd en ik zou niet weten met welk doel ik „überhaupt" een oorlog zou voeren. Mocht Roosevelt werkelijk bepaalde ge vallen van bedreigde staten op het oog heb ben, dan zou ik hem willen verzoeken, de door een aanval bedreigde staten en de in aanmerking komende aanvallers te noe men". Op Roosevelts voorstel tot een interna tionale groote conferentie antwoordde Hitier, dat hij gaarne zou zien, dat aan de conferentietafel het vraagstuk der grond stoffen en der koloniën zijn oplossing zou kunnen vinden. Mijn scepticisme is echter aldus Hitier daarop gegrond, dat Amerika zelf het sterkste zijn twijfel om trent de doeltreffendheid van conferenties heeft geaccentueerd. Want de grootste con ferentie van alle tijden was ongetwijfeld de Volkenbond en aan deze grootste confe rentie der wereld is het niet gelukt, ook maar één werkelijk beslissend internatio naal vraagstuk op te lossen. De heer Roosevelt constateert, dat het geen antwoord op het pleidooi voor vreed zame besprekingen is, wanneer de eene partij de wapens niet neerlegt, omdat zij niet van tevoren de verzekering kreeg, dat de beslissing gunstig voor haar zal uitval len. Het is echter mijn onwrikbare wil er voor te zorgen, dat niet slechts thans, doch voor altijd geen Duitscher meer weerloos aan een conferentie deelneemt. De Duitsche vertegenwoordigers zullen nooit meer aan een conferentie deelne men. die voor hen een rechtbank is.%lk zou den heer Roosevelt dankbaar zijn als hij mij wilde verdujdelijken, hoe thans het nieuwe gerechtshor der wereld ingericht zal moeten zijn, wie de rechters zijn, op welke wijze zij worden uitgezocht en vol gens welke verantwoording zij handelen. Roosevelt gelooft verder, dat de wereld vrede stérk zou bevorderd worden, wan neer de naties een openlijke verklaring over de politiek der regeoringen zouden afleggen. In tallooze openbare redevoerin gen heb ik dit tot dusver altijd gedaan. Ook thans moet ik het echter weer van de hand wijzen een dergelijke verklaring af te leggen voor iemand anders dan voor miin volk. Wanneer ik van Roosevelt een dergelijke verklaring zou vragen, zou hij zich onge twijfeld op de Monroe-leer beroepen, en zulk een eisch als een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van het Amerikaansche continent afwijzen. Precies dezelfde leerstelling houden wij Duitschers er voor Europa op na. Rcosevelt eischt de verzekering, dat de Duitsche troepen het gebied van bepaalde genoemde onafhankelijke landen niet zul len overvallen. Hitier antwoordde, dat hij zich de moei te genomen had bij deze staten na te gaan, ten eerste of zij zich bedreigd voelen en ten tweede of de boodschap op hun aan stichten of 'althans met hun instemming tot hem gericht was. Het antwoord was eensdeels ontkennend, anderdeels kortweg afwijzend. De Duitsche regeering is ondanks alles bereid aan elk dezer genoemde afzonderlijke staten, desgewenscht, in dien zij zich tot Duitschland inet een desbetreffend voorstel zouden richten om een verzekering in den door Roo sevelt gewenschten zin te verkrijgen, deze verzekering op voorwaarde van wederkeerigheid ook te geven. Ook over den duur van deze overeenkom sten is Duitschland gaarne bereid met eiken afzonderlijken staat de ge- wenschte overeenkomst te sluiten. Ook verklaar ik hier plechtig, dat alle ver spreide beweringen over een voorgc- leiden. Geboren Bartholorrieus Johannes z. van J. Erades en M. Schuilei* Johanna Cornelia d. van A. Pronk en J. G. H. Visser Ondertrouwd: S. J. Anes jm. 30 jaar en E. de Jong jd. 24 jaar L. J. J. Prenen jm. 25 jaar en H. A. M. Hansen jd. 25 jaar N. C. J. v. Valderen jm. 25 jaar en J. Verschoor jd. 21 jaar C. de Horn jm 40 jaar en B. Hoogkamer jd. 33 jaar. Overleden: E. B. Veeze wed van: R. Akkerman 88 jaar M. Th. Kneulman hsvr. van: A. Kleinhout 75 jaar D. E. Jesse hsvr. van: L. Scrlier 49 jaar. DE GOOISCHE TRAM ALS BUSDIENST. Naar wij vernemen werd bij Koninklijk besluit van 18 Maart aan de Gooischc Tram weg-maatschappij de definitieve vergun ning verleend voor de exploitatie van een busdienst langs haar trambaan Hilversum HuizenAmsterdam. De omzetting van het railbedrijf in busbedrijf kan dus thans wor den voorbereid. In verband hiermede werden de chassis voor twintig autobussen besteld en wel zes bij Kromhout en 14 bij Mercedes-Benz. De verdeeling der opdracht geschiedde na over leg en in overeenstemming met de Neder- landsche industrie. De carosserieën zullen alle in Nederland worden vervaardigd. Buitenland NIEUWE ONTPLOFFING VAN MIJNGAS. TOKIO, 28 April. (A.N.P.)' Vanoch tend omstreeks half tien heeft zich een mijngas-ontploffing voorgedaan te Kasoeya in het district Foekoeoka. Van de 19 werk lieden in de getroffen schacht werden tien gewond, vijf werden gered. Men poogt thans vier vermisten te redden. nomen Duitschen aanval of ingrijpen op in Amerikaansche gebieden grof be drog of onwaarheid zijn. Roosevelt verklaart, dat hij zich de be spreking over de meest doeltreffende en snelle wuze om de volkeren te bevrijden van den drukkenden last der bewapening, als den be langrijksten factor voorstelt. Alle pogingen, zoo antwoordde Hitier, om in onderhandelingen van vele jaren aan de conferentietafel te komen tot de ontwapening ook van andere volkeren dan Duitschland, zijn gelijk bekend mislukt. Niettemin wil ik geen hinderpaal zijn voor de bespreking van ontwape ningskwesties, waaraan u, president Roosevelt, zelf wilt deelnemen. Alleen verzoek ik u, u voorloopig niet tot mij en Duitschland, maar to1 de andcreu te richten. Roosevelt verzekert tenslotte, dat hij be reid is practisch aan de ontsluiting van in ternationale handelswegen deel te nemen. Doelend op den boycot van Duitsche goederen, zeide Hitier: Ik geloof, president Roosevelt, dat het een groote verdienste zou zijn, wanneer gij bogen met in de Amerikaansche'Unie een einde te maken aan deze belemmeringen van een werke lijk vrij economisch verkeer. Overigens heeft hier het Duitsche volk zeer concrete eischen gesteld en het zou mij verheugen, wanneer gij, meneer de president, ervoor wilde zorgen, dat thans eindelijk het woord gestand wordt gedaan, op grond waarvan Duitschland eens zijn wapens heeft neergelegd en zich aan de zooge naamde overwinnaars heeft overgegeven. President Wilson heeft eens zijn woord verpand, dat de Duitsche koloniale eischen precies als alle andere, aan een rechtvaar dig onderzoek zullen worden onderworpen. Het zou edel zijn, als president Franklin Roosevelt het woord van president Wilson zou inlossen. Ten slotte verklaart Roosevelt, dat do hoofden van alle groote regeeringen voor het lot der menschheid verantwoordelijk zijn, en dat ook Hitier daarvoor verant woordelijkheid draagt. In antwoord hierop gaf Hitier een uit- enzetting van den toestand waarin Duitschland zich bij het overnemen van de macht door hem bevond, waarna hij opmerkte, dat hij om aan de bedreigingen door de rest der wereld te ontkomen, het Duitsche volk niet slechts politiek ver- eenigd, doch ook militair uitgerust had. Hij herinnerde eraan, hoe hij een einde had gemaakt aan het Verdrag van Ver sailles zonder bloed te vergieten en zon der zijn volk of een ander het leed van een oorlog te bezorgen. „Voor de geschie denis kan ik er aanspraak op maken, lot die menschen gerekend te worden, die het hoogste geprestee rd hebben, dat redelij kerwijze van en enkeling kan worden ver langd. Mijn wereld is die waafin de Voor zienigheid mij geplaatst heeft, en waar voor ik derhalve verplicht ben te arbeiden. Zij is helaas wat de ruimte betreft, veel meer begrensd. Zij omvat slechts mijn volk. Alleen geloof ik hiermede het beste te dienen, datgene wat ons allen na aan het hart ligt: de rechtvaardigheid, de wel vaart, de vooruitgang en de vrede van de geheele menschelijke samenleving. LEIDEN, 28 April. Vee. Aanvoer: 29 stieren, 210270, schoon gewicht 5458 cent, handel matig; 248 Kalf- en melk koeien 190280, handel matig; 470 vare koeien e. a. 100—180, handel /.eer matig; 135 vette koeien 180300, schoon ge wicht 4674 cent handel tamelijk; 31 vette kalveren 60110, schoon gewicht 70100 cent handel matig; 485 nuchtere slachtkal- veren 48, handel stroef; 150 vette scha pen 1830, schoon gewicht 4252 cent handel tamelijk; 601 weideschapcn 9—14, handel stroef; 900 vette lammeren 14 23, schoon gewicht 5056 cent, handel ta melijk; 69 lammeren; 47 zeugen 4065, 439 mestvarkens 1832 en 787 biggen 914, handel tamelijk; 1 paard, 1 veu len, 16 bokken of geiten 414, handel tamelijk. LEEUWARDEN, 28 April. Vee. Aanvoer: 146 Enterstieren 75190, 142 Twcnter- stieren 190350, 588 vette koeien f 120 260 per stuk 3865 cent per kg.; 2894 melk- en kalfkoeien 115270; 326 pinken 60—165; 30 vette kalveren 18— 55; 1162 nuchtere kalveren f 3.005.50, 470 vette schapen 1025, 165 weideschapcn 815 478 lammeren 35, 350 vette varkens 45150 per stuk, 3848 cent per kg.; 38 magere varkens 22—45. 262 kleine big gen 614 per stuk, 30 bokken of geiten, 44 paarden. Totaal aanvoer 7125 stuks. Kaas. Nagelkaas 324, Goudakaas 1427, Edammerkaas 1318. Aanvoer 2985. Boter. Prijzen: veilingboter 1.22 1.19 per kg., Aanvoer 7 zesde vaten. Com missie 75 cent. 's HERTOGENBOSCH, 28 April. Boter. Aanvoer 23450 kg.; Prijzen: Hoogste 1.34, laagste 1.25 en middel 1.31 per kg.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3