•'25535 TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN Vervanging van militairen aan de grens KERKNIEUWS JSchoolwedstrijden •van DOCOS AGENDA Academlenleuws VRIJDAG 28 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN Juweliers - Breestraat 95 Abonnementsprijs: voor. Leiden 18 cent per week; 1 2.50 per kwartaal. BU onxe agenten JO cent per wvvk; f 2 60 per kwartaal. Franco per pont 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v.J HOE WORDT HET WEER? IETS ZACHTER. De BUI seint: Verwachting: Voor het geheel land: Gedeeltelijk be wolkt, mogelijk enkele lichte regenbuitjes. Koude avond en nacht, nog kans op lichte nachtvorst, overdag iets zachter, matige wind uit Noord-Noord-Oost. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: bev/olkt, matige N. O. wind 6 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, matige N. O. wind, 7 gr. C. De Bilt: regen en hagel, zwakke Noor delijke wind, 5 gr. C. Groningen: bewolkt, zwakke N. N. O, wind, 7 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt, zwakke N. N. O. wind, 4 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT Het gebied van hoogen luchtdruk neemt nog in bcteekenis toe. Het vormt thans een tweede kern boven Scandinavië. Het hoofd maximum ligt thans nog op den'Oceaan ten Westen van Ierland. De depressies lig gen alle op zeer verren afstand in het Noord-Oosten, in het hooge Noorden en ver in het Westen op den Oceaan. Een strookvormig gebied van lagen luchtdruk strekt zich uit van de Pyreneeën en de Alpen tot Hongarije. Langs de Noordrand ligt een gebied van betrokken weer, met mist en motregen, dat vrijwel geheel Duitschland bedekt en reikt tot over het Zuiden van Frankrijk. De temperatuur-te- genstellingen tusschen de Noord- en Zuid zijde van dit gebied van langen luchtdruk zijn nog steeds groot. In de omgeving van de Noordzee en het Kanaal kreeg het weer een buiig karakter. De polaire stroomin gen reiken tot de kust van Portugal en het Westelijke Middellandsche Zeegebied. Op IJsland en de Faroer werd het warmer. LUCIITEMPERATUUR. 9.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.! Van Vrijdagnamiddag 7.48 uur tot Zaterdagmorgen 4.06 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 29 April voorm. 11.en nam. 11.25 Maaan onder 2 31 uur Zaterdagnacht. Maan op 14.27 uur Zaterdagmiddag. DEKEN H. C. .T. SONDAAL MOET RUST NEMEN. Naar de „Tijd" verneemt is de hoog- eerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, dezer dagen in de Maria-stich- ting opgenomen, om aldaar cenige weken rust te nemen. Voorloopig zal Z.Hoogeerw. geenerlei bezoek mogen ontvangen. EM.-PASTOOR C. BROUWERS OVERLEDEN. Te Bergen, waar hij den laatsten tijd ver bleef. is gistermorgen overleden em.-pas toor C. Brouwers, die vele jaren lang be last was met de zorg der St. Martinus-pa- rochie te Boven karspel. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. V Een schandaal Het overweg-vraagstuk blijft nog een bestaand schandaal. Een schandaal is 't, om van het publiek waaronder ook kinderen te eischen een bijzondere mate van voorzichtigheid, als zulks niet noodig is. En het is niet noodig. Er zijn menschen genoeg, om onbewaak te overwegen te bewaken; en er zijn ook nog middelen mogelijk zónder menschen. En de verslechtering van de balans der Spoorwegen tengevolge van deze meer dere financieele uitgaven zal ook geen romp beteekenen. Zeker geen ramp, die in vergelijking kan komen met het verlies van menschenle- vens. Daar zijn ongelukken op onbewaakte overwegen, welke te wijten zijn aan on voorzichtigheid. Maar er zijn er ook, welke een gevolg zijn van het feit, dat degene, die zulk een overweg moest passeeren, niet op de hoog te was van den toestand, of van het feit, dat de voorzichtigheid niet op de hoogst mogelijke spanning was gezet, wat in be paalde gevallen heel verklaarbaar en ze ker te verontschuldigen kan zjjn. Van de drie kinderen b.v. die gisteren het slacht offer zijn geworden van een onbewaakten overweg, kon toch niet de allergrootste voorzichtigheid worden geëischt of ver wacht! Er moet krachtig geprotesteerd tegen bet schandaal van de of van vele onbewaakte overwegen. De eerbied voor het menschen- leven komt in die zuinigheid niet tot uitdrukking integendeel! V Nieuwe Gedeputeerde Wij willen hier nog even den nieuwen Ge deputeerde van de Provincie Zuid-Holland den heer M. P. van der Weijden in onzen streek zoo wel bekend onzen ge- lukwensch aanbieden met zijn verkiezing. Maar ook wenschen wij geluk de leden van Prov. Staten, die deze keuze hebben gedaan. Een man met practische kennis van land- en tuinbouw, met practische ken nis van de, veelvuldig in onze provincie in het geding komende,- polderzaken een man als de heer van der Weijden is onge twijfeld op zijn plaats als Gedeputeerde in de provincie Zuid-Holland. Op 3 Juni (abusievelijk werd gemeld: September) zullen de nieuwe Prov. Sta ten Gedeputeerden moeten kiezen. Als dan de heer van der Weyden wordt herkozen, zal hij, naar verwacht moet worden, moe ten kiezen tusschen deze functie en het lid maatschap van de Tweede Kamer. Wij wil len deze keuze, natuurlijk, aan hem overla ten. Maar, dat hij ook als Gedeputeerde goed werk zal kunnen doen, staat vast. GEBEDSACTIE S.P.L, „dat S.P.L. de middelen moge vin den om vele seminaries in de mis sielanden te helpen bouwen en on dersteunen", is de gebedsintentie voor de maand Mei vanwege het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus tot opleiding van inland- sche priesters in de missielanden. De opleiding van priesters moet geschie den in seminaries: ook voor de toekomstige Chineesche, Japansche, Afrikaansche en In dische priesters zijn derhalve seminaries noodig om hen een deugdelijke opleiding te geven en hen te vormen tot degelijke en heilige priesters, waardige arbeiders in den Wijngaard des Heeren, met bijzondere ge schiktheid om de zielen van hun eigen volk naar den Geest te leiden en hen nader tot God te brengen. Het stichten en het onderhouden van se minaries kost echter veel geld, ook in de missielanden. Gelukkig heeft S.P.L. in den loop der jaren groote finantieele steun kunnen verleenen bij het oprichten van se minaries, maar nog tal van missies vragen dringende hulp voor het oprichten van seminaries, welke hulp helaas door de on gunst der tyden niet verleend kan worden. De ingezamelde gelden zijn dringend noo dig voor het jaarlijksche onderhoud der seminaristen en. slechts zeer weinig blijft er over voor den bouw van nieuwe semi naries. Bidt daarom den goeden God, dat Hij aan S.P.L. de zoo hoognoodige geld middelen voor den bouw van seminaries in de missielanden moge verschaffen, opdat de priesteropleiding gestadigen voortgang moge vinden. De steun aan seminariebouw beteekent- deelnemen aan de opleiding van priesters en „bijdragen tot opleiding van een heilig priester, beteekent bijdragen aan het heil van duizenden zielen" (Mgr. de Ségur). In dit jaar, waarin het S.P.L. het heuge lijke feit herdenkt dat het vóór vijftig jaren door de dames Bigard z.g. opgericht werd, heeft S.P.L. de bijzondere zorg op zich ge nomen om mede te werken aan de oprich ting van het nieuwe centrale seminarie, het Bigard-seminarie, in den Congo, tot heil van de Afrikaansche bevolking. Moge het vertrouwen in de milddadigheid der Katholieken niet beschaamd worden. God geve het. Een ieder kan nog deelnemen aan deze belangrijke gebedsactie en gebedintenties aanvragen by: Mgr. TH. M. P. BEKKERS, (Postrekening: 8725). te Voorschoten. DEFENSIE VERSTREKT INLICHTINGEN. Eerst als het aantal vrijwilligers ontoereikend is, zullen werkloozen worden opgeroepen. In een ten departemente van Buiten- landsche Zaken op uitnoodiging van den chef van den regeeringspersdienst gehou den persconferentie zijn belangrijke mede deelingen gedaan over de regeling van vervanging, verloven en vrijstellingen van personeel, dat buitengewoon is opgeroe pen ten behoeve van de uitwydige veilig heid des lands. De kapitein van den generalen staf. K. van Rijn, hoofd van het bureau Mobilisa tie, heeft omtrent deze regeling medege deeld, dat in de eerste plaats vrijwillige dienstplichtigen in aanmerking komen om militairen, behoorende tot de grens- en kustbeveiliging, die in de burgermaatschap pij noode kunnen worden gemist, te ver vangen en dat voor zoover zich geen vol doende aantal vrijwilligers mocht aanmel den, eerst in de tweede plaats werklooze dienstplichtigen zullen worden opgeroe pen. Het staat intusschen wel vast, dat er voor het verwisselen van mannen aan onze grenzen velen noodig zullen zijn. Zij, die in aanmerking komen om door een ander te worden vervangen, vervullen sedert enkele weken aan onze grens allen een taak, welke niet zonder meer door el- ken anderen dienstplichtige kan worden overgenomen, b.v. wanneer een infanterist, die opgeleid is als tirailleur, om zakelijke of persoonlijke redenen naar huis zou wor den gezonden, dan moet zijn vervanger eveneens een infanterist-tirailleur zijn, terwijl het bovendien iemand van gelijken rang en liefst ook van ongeveer gelijken leeftijd moet wezen. Voor wat de dienstplichtigen betreft, kan hierbij wordenopgemerkt, dat, wijl alleen de lichtingen van 1924 tot en met 1938 werden aangewezen om een gedeelte van hun dienstplichtigen de grenzen te doen bewaken, ook de vervangers tot die lichtingen dienen te behooren. Een uitzondering vormen de reserve-of ficieren, waarvoor een afzonderlijke rege ling is getroffen of nog wordt voorbereid. Gebleken is intusschen wel, dat verschei dene werklooze dienstplichtigen bereid zijn een vrywillig verblijf aan de grenzen op zich te nemen. lederen dag komen er, sedert de voor- loopige aankondiging van de vervangings regeling op 20 April j.l. geschiedde, hon derden aanvragen van dienstplichtigen, die zich reeds onder de wapenen bevinden, bij het departement van Defensie binnen en van andere dienstplichtigen, die tot een dergelijke vervanging, omdat zij toch werk loos zijn, zich bereid verklaren. In het ge heel zijn er reeds veel duizenden brieven van dergelyken aard binnen gekomen en de oogst van Donderdag alleen bedroeg om 4 uur, terwijl de conferentie nog aan den gang was, 1475 stuks. Aan het departement van Defensie is een speciaal bureau voor de vervanging van buitengewoon opgeroepenen ten be hoeve van de uitwendige veiligheid, bij af korting genaamd: het bureau B.O.U.V., in gesteld. Een vernuftig kaartensysteem is uitge dacht, waarbij het departement naar be hooren komt te weten, wat bij deze rege- Nederlandsch uitvoer controle-bureau Gistermiddag hield het Nederlandsch Uitvoer-Controle-bureau voor tuinbouw producten m „Riche" zijn jaarvergadering Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de heeren F. V. Valstar, regeerings- commissaris voor den tuinbouw, ir. W. A. van der Plassche, inspecteur voor den tuin bouw, mr. L. Niemöller, secretaris van het Centraal bureau van veilingen en tal van bestuurseden van groente- en fruitveilin gen. Ir. W. A. v. d. Plassche heette de talrijke aanwezigen welkom en memoreerde de werkzamheden van het U.C.B. in het afge- loopen jaar. Spreker wees erop, dat de overtuiging, dat kwaliteitscontrole op de te exporteeren tuinbouwproducten een noodzakelijke eisch is, steeds meer veld wint. De kwaliteitsfactor bij den uitvoer der tuinbouwproducten voortdurend belang rijker. In deze moeilijke tyden voor den tuinbouw is het een lichtpunt, dat de be hoefte aan tuinbouwproducten toeneemt, daar de moderne voedingsleer steeds meer in deze richting gat. De heer v. d. Plassche sprak den wensch uit, dat niet alleen het kwantum der pro ducten, doch vooral ook het prijspeil zal verbeteren. Het jaarverslag over 1938 noemt den toe stand in het tuinbouwbedrijf en in den exporthandel niet bevredigend, al ver- toonen enkele veilingen wel wat hoogere omzetcijfers. De afgegeven „bewyzen" voor den uit voer van buitenlandsche groenten en fruit bedroegen o.a. voor bloemkool in 1938 30.173. K.G. voor 10.088 K.G. sla, 129.820 ling nu noodzakelijk is en aan de hand waarvan met de grootst mogelijke objecti viteit en accuratesse kan worden nagegaan, wie inderdaad vervangen kunnen worden en wie voor hen in de plaats zullen treden. Slechts bij enkele corpsen, zooals de lucht doelartillerie, de kustartillerie, de lucht vaarttroepen en het derde regiment genie troepen, die reeds vrijwel geheel zijn op geroepen, zal de mogelijkheid van vervan ging uiteraard gering zijn, gezien de bo vengenoemde voorwaarde, dat de vervan ger steeds iemand van hetzelfde wapen onderdeel en van gelijke opleiding moet zijn. Aan de burgemeesters van alle gemeen ten is opgave gevraagd van de dienstplich tige werkloozen, hetgeen naar schatting ongeveer 35.000 personen zijn. De heer P. A. Ravelli, referendaris by het departement van Defensie, die met de regeling der vrijstellingen en verloven is belast, gaf vervolgens een overzicht van den gang van zaken in dit opzicht. Elke aanvraag om klein of groot verlof uit hoofde van onmisbaarheid in de bur germaatschappij, die bij het departement via de korpsen binnenkomt, gaat naar de daartoe aangewezen adviesinstan tie, d.w.z. naar den directeur-generaal van den Arbeid, den inspecteur-generaal voor de Scheepvaart of naar den burgemeester van de gemeente, waarin de desbetreffen de dienstplichtige zyn bedrijf of beroep uitoefent. Eerst nadat de kaart met de verkregen inlichtingen weer bij het departement is binnengekomen, kan de beslissing omtrent het verzoek worden genomen. Wel moet een beroep op geduld worden gedaan, ter wijl persoonlijke bezoeken en telegram men slechts vertraging in den algemeenen gang van zaken kunnen brengen. De ver zoekers dienen hun aanvraag op ongeze geld papier, gericht tot den minister van Defensie, niet rechtstreeks by het departe ment, doch bij hun corpscommandant, in. Bedrijven met veel personeel kunnen recht streeks aan het departement verloven aan vragen. onder nauwkeurige opgave van de personen, voor wie dit moet gelden. Een ernstig beroep op het geheele Ne- derlandsche volk worde gedaan om voor hen, die thans in het belang van ons vader land hun militairen plicht vervullen, de meest mogelijke medewerking en welwil lendheid in acht te nemen, opdat straks iedere dienstplichtige zijn werkkring of cliënteele onveranderd terugvinde. Ten slotte heeft de heer Oosterhoff, hoofdambtenaar aan het departement van Defensie, nog eenige mededeelingen ge daan betreffende de financieele zijde van ds onderhavige regeling. Zij komen hierop neer, dat de steun bedragen voor de opgeroepen werk looze dienstplichtigen, betzij dat zij reeds onder de wapenen zijn. dan wel wanneer zij als vervangers zullen od- treden, geen vermindering zullen on dergaan, althans dat zij er financieel geen nadeel van zullen hebben. Ook in de kostwinnersvergoeding wordt geen wijziging gebracht. Aan het einde van deze mededeelingen moge er nog op worden gewezen, dat al leen het departement van Defensie beslist wie vervangen zullen worden en wie de vervangers zullen zyn, zoodat in geen en kel opzicht sprake kan zijn van een finan cieel remplaganten-systeem, dat de finan- cieel-sterkeren boven de minder-draag- krachtigen kan bevoorrechten. K.G. breekpeen en 184.791 K.G. uien. De totale uitvoer van uien bedroeg 106.684.561 K.G. In het overzicht van den uitvoer van de onder de wettelijke controle vallende pro ducten in K.G. (netto) werden o.m. ver meld: 14.750.963 K.G. bloemkool, 28.671.646 K.G. komkommers, 3.140.213 K.G. meloe nen. 7.251.426 K.G. bospeen, 8.073.821 K.K. druiven, 8.311.739 K. G. breekpeen, 19.899.593 K.G. sla en 38.930.332 K.G. to maten. Het jaarverslag werd goedgekeurd, waarna tenslotte de directeur van het U.C.B. de heer W. Klamer, eenige mede delingen deed betreffende de gewyzigde statuten. Spr. herinnerde er aap, dat het U.C.B. voortgekomen is uit den wensch tot vrij willige contrale bij veilingen en expor teurs. De uitkomsten van de vrijwillige controle waren zoo gunstig, dat in den loop van jaren de Regeering middels de Land- bouwuitvoerwet de verplichte controle voor een groot aantal producten invoerde. Deze sterk gewyzigde stand van zaken heeft thans geleid tot statutenwijzigingen, mede op eisch van den Minister door het bestuur tot stand gebracht. De veilingen en exporteurs, die tot dus verre leden waren, zijn dat thans niet meer Slechts de veiling- en exporteursorganisa ties zijn als zoodanig lid van de vereeni- ging, die ook een anderen naam krijgt en Uitvoercontrole Bureau op Tuinbouwpro ducten zal heeten. Iedere veiling, welke by de controle wenscht te worden ingescha keld, zal door het bestuur moeten worden erkend; ook zal geen exporteur meer een uitvoervergunning kunnen krijgen, voor hij bij het U.C.B. is ingeschreven. Wanneer een veiling of exporteur de belangen van den export schaadt, zal hy geschrapt of ge schorst kunnen worden; ook zal hem een boete tot een maximum van 10.000 kun- Dll nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De beide Huizen van het Britsche parle ment hebben gisteren de invoering van den dienstplichtt goedgekeurd. (3de blad). De Iersche premier de Valera heeft plot seling zijn reis naar Amerika uitgesteld. (3dé blad). Binnenland De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp autovervoer personen gisteren aangenomen. De wijziging van de Electriciteitswet werd verworpen. (3de blad). Nadere bijzonderheden over de vervan ging van buitengewoon opgeroepen dienst plichtigen. (1ste blad). Vergadering van het Nederlandsch Uit- voer-Controle-Bureau. (1ste blad). Lelden Ambtsaanvaarding prof. dr. Casimlr. (lste blad). Onderscheiding presidente Kath. Vrou wenbond. (2de blad). De tweede-eeuwfeestviering Kath. Arm bestuur. (2de blad). Bezoekt ZATERDAG a.s. d« op het SPORTPARK, Haagweg. Aanv. 2 u. Entree 10 cent. Jongens 5 cent LEIDEN. be avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- U a g 22 tot en met Vrijdag 28 April a.s. waargenomen door de apotheken: Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, Tel. 1060; en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegsgteest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 274. nen worden opgelegd. Op dergelijke maat regelen staat beroep open bij een door den Minister aan te wijzen Raad van Beroep. Het bestuur zal voortaan samengesteld zijn uit 4 leden, aan te wijzen door het Centraal Bureau, 5 exporturs en 1 lid, aan te wijzen door de drie Centrale Landbouw organisaties. Uit de vergadering kwam van vele zijden protest tegen deze ingrijpende maatregelen waarin de ledenvergadering niet is gekend De directeur voerde echter aan, dat krachtens de oude statuten het bestuur al leen recht had de statuten naar goeddun ken te wijzigen, en dat bovendien de wijzi gingen geen verzinsel waren van het U.C. B.-bestuur, doch gebaseerd waren op eischen van den Minister. Spr. ontkende niet, dat de maatregelen autoritair waren, doch de autoriteit lag in dit geval elders. De eigenaardige organisatorische opbouw van het U.C.B. bracht nu eenmaal met zich, dat de ledenvergadering ten deze niets te beslissen had. Spr. wees er overi gens op, dat de samenstelling van het be stuur een waarborg kon zijn tegen even- tueele ambtenarij in de toepassing der nieuwe maatregelen. Hoewel onder protest van enkele afge vaardigden, schoot de vergadering niet an ders over, dan van de gewyzigde statuten kennis te nemen. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift geti teld: „De röntgenologische diagnostiek der sclerose van hart en aorta" de heer H. A. Snellen, geboren te Utrecht; bevorderd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld „Evenredige verte genwoordiging en volksvertegenwoordi ging", de heer R. H. Pos, geboren te Para maribo. Geslaagd: doctoraal examen rechten: de heeren J. W. Duys, Den Haag, Th. Sprey, Alphen a/d Rijn en mej. B. Ch. Bouman, Leiden (verbeterd be richt); doctoraal examen Geneeskunde: de heeren F. M. van Poll, Den Haag; F. Backer, Schiedam en mej. Th. van Bockel, Leiden; Artsexamen le gedeelte: mej. K. A. Bakker, Den Haag en de heeren N. Versteeg, Voorburg, C. H. Flim, Leiden, E. H. Chardon, Delft, A. v. d. Valk, Den Haag: bevorderd tot arts: de heer A. H. ten Cate, Leiden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2