Auto-vervoer Electriciteit BINNENLAND LUCHTVAART FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN De Dieren-Jamboree VPIJDAG 28 APRIL 1939 DE -nsn»!: rnn»A\T DERDE BHD - PAG. 11 Tweede Kamer MINISTERIEELE WINST EN VERLIES Vergadering van gisteren. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer was aan de orde voortzet ting van de behandeling van het wetsont werp autovervoer personen. Er kwamen een twintig-tal amendemen ten in behandeling, waarvan het belang rijkste was dat van den heer Diepenhorst (A.R). Dit amendement betrof artikel 12 en be oogde in de wet zelf een richtsnoer vast te leggen voor het verleenen en weigeren van vergunningen. Hij wil in het artikel opnemen, de bepa ling, dat de vergunning wordt verleend, tenzij daardoor de duurzame en redelijke voorziening in de verkeersbehoeften wordt geschaad. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) acht het amendement-Diepenhorst destructief. De heer VAN DIJKEN (A.R.) is van oor deel, dat de tegenstelling, die de minister maakt tusschen concurreerende en niet- concurreerende busdiensten, in de toekomst niet meer zal bestaan. In dit verband vraagt spr. nadere inlich tingen omtrent „ondernemingen, onafhan kelijk van de Spoorwegen, die met haar samenwerken". Spr. vraagt, wat de bedoel de samenwerking is, als de subsidie van de busdiensten aan de Spoorwegen niet wordt bedoeld. De heer KRIJGER (C.H.) staat tegenover het amendement-Diepenhorst zeer sympa thiek. De heer EBELS (V.D.) maakte bezwaren tegen het amendement-Diepenhorst. Dit zou een teveel aan vervoersgelegenheid geven. De ordening wordt er door in ge vaar gebracht. De MINISTER VAN WATERSTAAT zegt, ten aanzien van het amendement-Diepen horst, dat hij de norm als juist erkent, doch dat de vervoerscoördinatie er niet door zou worden bereikt. Spr. zal nagaan, of in art. 12 het begin sel kan worden tot uiting gebracht. Het be ginsel kan worden omschreven als volgt: „De vergunning wordt niet geweigerd dan in het belang van een duurzame en redelijke voorziening in de vervoersbehoef ten". Spr. is bereid, een amendement in dezen vorm te aanvaarden. In antwoord op den heer Van Dijken zegt spr., dat het redelijk is de voorkeur te geven aan oude concessionarissen, indien zij even goed werken als de andere. De heer DIEPENHORST (A.R.) wijzigt zijn amendement in den door den minister aangegeven zin. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) acht de door den minister voorgestelde wijziging van gelijken inhoud als de oude redactie. De bewijslast moet worden omgekeerd. Spr. stelt daarom een sub-amendement voor. In lid 7 van art. 12 worde opgenomen: de ver gunning wordt verleend, indien daardoor de duurzame en redelijke voorziening in de vervoersbehoeften wordt bevorderd. De heer DIEPENHORST (A.R.) acht dit een geheel andere norm dan de door hem voorgestelde. Van zijn formuleering kan nooit een te veel aan vervoersgelegenheid worden ge vreesd. De MINISTER VAN WATERSTAAT acht het onjuist de norm zoo imperatief in de wet te stellen. Het gewijzigde amendement- Diepenhorst acht hij aanvaardbaar. Het suib-amendement-Van Braambeek komt in stemming. Het wordt verworpen anet 65 tegen 21 stemmen. Voor stemden de S.D. Het amendement-Diepenhorst komt in stemming. Het wordt aangenomen met 65 tegen 21 stemmen. Tegen stemden de S.D. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen met aanteeke- ning dat de heer Woudenberg (NSB) en de heer Zandt (Staatk. Ger.) wenschen ge acht te worden te hebben tegengestemd. Aan de orde is het wetsontwerp aanvul ling van de electriciteitswet. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) heeft bezwaar tegen het verband, dat de minis ter legt tusschen het koppelnet en de hef fing. Het is principieel onjuist om de kosten van maatregelen in het algemeen belang te verhalen op een kring van betrokkenen. Bovendien onttrekt men aan het oog van de Staten-Generaal de kosten van een staatsdienst. Spr. zal tegenstemmen. Verscheidene leden sluiten zich hierbij aan. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer VAN BUUREN, verklaart, doordron gen te zijn van de overtuiging, dat het ge boden is de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Doch: de 40.000 gulden zijn slechts een deel van de te maken kosten. Tweeërlei uitgaven moeten bestreden worden, die van een technisch goed uitge ruste commissie ter voorbereiding van de koppeling en van den keuringsdienst. Spr. zal jaarlijks verantwoording afleggen. Zij zullen bovendien in de begrooting worden opgenomen. De door den minister in de M. v. A. aan gehaalde wetten zijn wel degelijk voor beelden yan heffing van de belanghebben den in het algemeen belang. Spr. ontkent ten sterkste, dat dit het koord is, waaraan de electriciteitsbedrijven worden opgehan gen. Het gaat hier om een bestemmingsbelas ting als het statistiekrecht. Gegeven de zeer slechte budgetaire toestand, is het een plicht te overwegen, of voor deze uitgaven een dekking is te vinden. Elders in het departement was geen geld vrij te maken. Spr. moest komen tot deze zeer bescheiden heffing, die zoo laag mogelijk zal worden gehouden. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) licht een amendement toe op art. 1, dat beoogt in art. 12a der electriciteitswet in plaats van 0.2 procent te lezen 0.1 pCt. De MINISTER VAN WATERSTAAT is bereid te streven naar een zoo groot moge lijke beperking der uitgaven. De kosten kunnen met een heffing van 0.1 pCt. niet bestreden worden. Hy dringt er op aan, het amendement piet aan te nemen. Het amendement komt in stemming. Het wordt aangenomen met 45 tegen 26 stem men. Het ontwerp komt in stemming en wordt verworpen met 39 tegen 32 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp wijziging van de onteigeningswet. Het wordt zonder discussie en z. h. st. aangenomen. Om 17.30 uur wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdag 1 uur. WERKELOOSHEID BLIJFT DALEN. De directeur van denRijksdienst der werkeloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Cen traal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week 3 tlm 8 April 1939: Op 8 April waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 351.021 werkzoekende (333.306 mari- nen en 17.715 vrouwen). Hiervan waren 263.798 (251.307 mannen en 12.491 vrouwen) werkeloos en waren 69.706 personen door overheidshulp te werkgesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er dus 17.517 perso nen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In genoemde week waren bij gesubsidi eerde vereenigingen met werkeloozen- kas aangesloten 581.388 personen, waaron der 76.086 landarbeiders. Van de 505.302 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkeloosheidsper centage 21.2 (vorige verslagweek, 20 t/m 25 Maart j.l., was dit percentage 21.9). In de overeenkomstige verslagweek van April was het werkeloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932: 23.3 (23.9), 1933: 26.8 (27.6), 1934: 24.3 (25.9), 1935- 28.0 (30.5,, 1936: 29.6 (32.0), 1937: 25.5 (27.6) 1938: 23.8 (25.1), 1939: 20.5 (21.2). BEMANNING VAN „ZEEMANSHOOP" ONDERSCHEIDEN. Het is mij een voorrecht, u geluk te wenschen met uwe moedige redding en tevens in de gelegenheid te zijn u per soonlijk deze bijzondere, aoor u zoo ten volle verdiende, onderscheiding uit te reiken. Het zijn niet alleen degenen, die hier aanwezig zijn, doch het is ook een ieder, die een kranige daad en bereidwilligheid zijn leven te offeren voor een ander, weet te waardeeren, die u dankbaar is voor het voorbeeld van offervaardigheid en naas tenliefde, ja, desnoods wat u het kost baarste is te geven om uw in doodsgevaar verkeerende kameraden te redden. Nederland is trotsch op de stoere be manningen der reddingsbooten. Van Rot tum tot Catzand staan zij gereed hun leven te wegen, waar wind en zee dreigen slachtoffers te maken. Ik zie in gedachten voor my de zeer vele heldhaftige 'cddingen door deze be manningen verricht. Ontvang thans uit mijn handen de door u verdiende medaille voor menschlievend hulpbetoon." Aldus sprak gisterenavond H. M. de Koningin in „Seinpost" te Scheveningen de bemanning var de „Zeemanshoop" toe, die verleden jaar zulk dapper en mensch lievend werk heeft verricht bij de redding van de Sch. 102. Daarna speldde Zij per soonlijk den mannen het eeremetaal op de borst. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE 's-GRAVENHAGE. Gezien het verzoek van den heer J. W. van den Akker (die bij de stemming was gekozen als no. 1 op de candidatenlijst der R.K. Staatspartij voor den Haagschen ge meenteraad) en in aanmerking nemende het feit, dat de actie der Kiescomité's is gevoerd in strijd met de desbetreffende voorschriften, heeft het Kringbestuur Den Haag der R.K. Staatspartij vrijheid gevon den, om, gebruik makende van de be voegdheden welke het krachtens het Kies reglement bezit, de heer Feber als no. 1 en de heer v. d. Akker als no. 2 op de de finitieve candidatenlijst te plaatsen. DE BOTERHEFFING. De heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 27 April tot 4 Mei vastgesteld op 55 cent per kg. (onveranderd). PRINSELIJK PAAR BIJ DEN EX-KEIZER. Ook Prinses Beatris aanwezig. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben gistermiddag met Prinses Beatrix een geheel onverwacht bezoek aan Huize „Doorn" gebracht. Den geheelen middag heerschte er groote bedrijvigheid op het landhuis van ex-kei zer Wilhelm, ook de politiebewaking voor het poortgebouw was extra versterkt, het geen er op wees, dat er hoog bezoek ver wacht werd. Groote drommen belangstellenden stel den zich voor het poortgebouw op en toen tegen half vier bekend werd, dat het Prin selijk Paar zou arriveeren, werd de be langstelling zienderoogen grooter. Toen de dorpsschool uitging, begaven alle kinderen zich naar den ingang van huize „Doorn". Iets over vieren naderde uit de richting Amersfoort een hofauto uit Soestdijk. Reeds van verre was de auto zichtbaar aan den standaard, die op den wagen wap perde. Het gejuich was niet van de lucht en allen stroomden naar de auto om ons Prin selijk Paar allerhartelijkst te begroeten. Tot ieders groote verarssing bevond ook Prinses Beatrix zich in de auto. Zij was gezeten tusschen de Prinses en den Prins. Toen Prins Bernhard de kleine Prinses Beatrix voor een der ramen tilde om den velen de gelegenheid te geven Haar goed te zien, ging er een oorverdoovend hoera geroep op. Voor den ingang van huize „Doorn" wer den de hooge Gasten door ex-keizer Wil helm persoonlijk begroet. Ook waren hier bij aanwezig Prinses Hermine en Groot vorstin Kyra van Rusland, welke laatste reeds eenigen tijd aldaar vertoeft met haar baby. Direct begaf het gezelschap zich naar de vertrekken van den gewezen keizer, waar de thee werd gebruikt. De belangstelling voor het poortgebouw werd tenslotte nog grooter en. toen het Prinselijk Paar omstreeks 6 uur weer ver trok, werd een nog spontanere toejuiching gebracht. Via Amersfoort begaf de Prin selijke Familie zich wederom naar Soest dijk. „Handelsblad". BALDADIGQED IN DEN VERKIEZINGSTIJD. De vla in Musserts auto. Het Eerste Kamerlid Van Vessem had in ons blad werd daar reeds melding van gemaakt aan den minister van justitie schriftelijk vragen gesteld naar aanleiding van het beschadigen van auto's, toebehoo- rende aan de heeren Arnold J. Meijer, lei der van „Zwart Front" en ir A. A. Mussert leider van de N.S.B., welke auto's resp. in Budel en in Hoensbroek volgens het Twee de-Kamerlid waren neergezet op de door de gemeentepolitie aangewezen pareer- plaats. In zijn antwoord geeft minister Goseling de toedracht der gewraakte gebeurtenissen als volgt weer. In den avond van 24 Maart 1.1. heeft de heer A. Meijer, die met enkele geestver wanten ter plaatse was gekomen, in een café in de gemeente Budel een propagan distische bespreking gehouden. Bij de aankomst van den heer Meijer c.s is door een aantal omstanders gejoel en gefluit aangeheven. Tijdens de bespreking zijn de beide auto's van den heer Meijer en zijn geestverwanten, die door hen onbe heerd waren achtergelaten op een particu lier terrein dus niet op een door de ge meentepolitie aangewezen parkeerplaats - op zijde gekanteld en daarbij licht bescha digd. Voor handhaving der orde was bij deze gelegenheid zorg gedragen door den bur gemeester van Budel en den brigadecom mandant der Koninklijke marechaussee al daar met personeel van het wapen. Op 27 Maart 1.1. heeft te Hoensbroek een openbare vergadering plaats gehad van de nationaal-socialistische beweging in welke als spreker o.a. optrad ir. A. A. Mussert. De heer Mussert heeft hetgeen eerst later bleek zijn auto niet geparkeerd op de door de politie aangewezen parkeer plaats doch op particulieren grond, waar geen toezicht was. Aldaar is tijdens de ver gadering de linnen kap van het motorrij tuig beschadigd. Ter zake is een verdachte aangehouden. Het is aannemelijk, dat het feit gepleegd is uit baldadigheid en yoor zoover daarvan sprake kan zijn met bijbedoelingen, die vreemd waren aan eenige politieke gezindheid, doch die meer terug te brengen zijn tot de aantrek kingskracht, die blijkbaar op den dader uitging van een zich in de auto bevindende vla. In verband met deze feiten had de voor man der N.S.B. ook de volgende duizeling wekkende vraag gesteld: „Is de minister niet van meening, dat in Noordbrabant en Limburg ook aan niet tot de R.K. Staatspartij behoorende redenaars bescherming van persoon en goed behoort te worden verleend?" En minister Goseling durft hierop niet eens „neen" te zeggen doch beantwoord deze vraag bevestigend! Naar het oordeel van den minister is overigens niet gebleken, dat de gemeente politie niet in staat zou zyn de vereischte bescherming te verleenen. Bovendien is het, gelijk uit het voren staande blijkt, ook thans reeds gebruike lijk, dat, wanneer zulks noodig is, bijstand door de rijkspolitie wordt verleend gelyk i.e. door de Koninklijke marechaussee, is geschied. DUITSCHE VLIEGER IN EGYPTE GEARRESTEERD. De Duitsche recordvlieger Aufermann, die eind Maart van Essen was opgestegen voor een vlucht over drie werelddeelen, en op 25 April, na een vlucht over Tunis en Libye, in Cairo was aangekomen, is gis teravond, zonder opgave van redenen, door de politie te Cairo gearresteerd. Het Duitsche gezantschap heeft bij de Egyptische autoriteiten geprotesteerd. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë De positie der K.L.M.-postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis arriveerde de „Reiger" te Bandoeng, de „Uil" te Jochpoer en -de „Emoe" te Athene. Op de thuisrenis kwamen de „Oehoe" te Jodhpoer en de „Pelikaan" te Medan aan. Uitgesproken: H. B. Lips, koopman, Oostzeedijk 25, Rotterdam. Cur.: mr. H. Schadee. Geëindigd: N.V. Stoomzuivelfabriek De Gouwe, gev. en kantoorh. te Gouda. Vernietigd: G. Bruynen, L i s s e. MOORDAANSLAG IN POLITIEBUREAU. Wegens doodslag gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventief geëischt. Tijdens de behandeling van de rechts zaak tegen den politie-agent J. D. R., die op 31 Augustus j.l. in het bureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam den brigadier J. T. van der Linden heeft neergeschoten, deelden de beide deskundigen, dr. S. P. Tammenons en dr. F. Grewel, zooals ge meld, mede, dat zij tot de conclusie waren gekomen, dat verdachte verminderd toere keningsvatbaar is. Wij geven hier het vervolg van deze zaak. De president merkte naar aanleiding van de conclusie van den deskundige op, dat het schieten toch eigenlijk de daad van een volkomen krankzinnige was. Hij schoot op dien ongelukkigen brigadier, dien hij eigenlijk heelemaal niet kende'en die met de zaak, waarvoor hij gehoord moest wor den, niets te maken had. Vindt u niet, dat verd. heelemaal ontoe rekeningsvatbaar is? Desk.: Neen, het is een kwestie van meer of minder. President: Ik ben maar bang, dat de we tenschap nog niet zoover gevorderd is. Dan komen er later menschen, die de rechter lijke macht verwijten, dat zy een man le venslang heeft gegeven, terwijl die man niet wist wat hij deed. Kan het niet zijn, dat er iets ontbrak in de hersens van ver dachte, doordat dat hersentrauma nog niet genezen was? Ontbraken de remmen niet, die een normaal mensch weerhouden van dergelijke daden? Deskundige gaf toe, dat de remmende eigenschappen ontbraken, doch hy bleef van meening, dat opjiet oogenblik van het schieten verdachte niet geheel ontoereke ningsvatbaar was, hoewel hij wel reeds ge- ruimen tijd in een gespannen en nerveu- zen toestand verkeerde. De volgende getuige, de inspecteur van politie J. A. A. Ebbenhout, verklaarde, dat verdachte vroeger een uitstekend politie man was. Later, nadat hy een ongeluk heeft gehad, is hy geruimen tijd verpleegd. Eigenlijk was hij nog niet geheel hersteld, doch hij deed weer dienst. Verschillende getuigen gaven inlichtin gen over de vreemde handelwijze van ver dachte gedurende het laatste jaar. Het reclasseeringsrapport over verd. luidde zeer gunstig. Vroeger was verd. werkzaam bij de spoorwegen, later bij de politie. Hij stond bekend als een goed po litieman, die bij wijze van onderscheiding was ingedeeld bij de karabijnbrigade. „Hebt u nog wat te zeggen?" vroeg de president. Verd.: „Neen, alleen spijt alles, wat er gebeurd is, mij ontzettend". Een uiterst pijnlijke zaak, ook voor mij als officier van justitie, zeidc mr. De Muinck Keizer in zijn requisitoir. Door deze ontzettende daad is een plichtsgetrouw ambtenaar gevallen. Pijnlijk is deze zaak ook voor verdachte, die in zijn dienst een trauma opliep. Ware dat niet gebeurd, dan zou verd. waarschijnlijk niet tot deze vrec- selijke daad gekomen zijn. Rustig en plichtsgetrouw deed deze ver dachte zyn dienst. Hy was gezien bij su perieuren en collega's. Op straat kon hij uitstekend met publiek omgaan. Na het ongeluk, dat hem overkwam, is hij een ander mensch geworden. Hij was een „be schadigd" man, remming en beheersching had hy voor een groot deel ingeboet. De psychiaters schetsen hem als verminderd toerekeningsvatbaar, een zeer nevelig ter rein om te komen tot een juiste beoordec- Kng van verdachte's misdrijf. Ik zie geen anderen weg, aldus de officier, dan den gc- bruikelyken. Verdachte is niet ontoereke ningsvatbaar. Hij staat thans bij de volsla gen ineenstorting van zijn bestaan. Dit al les kan tot groote deernis met dezen man en zyn gezin leiden. Hiermede rekening houdende, vorderde de officier wegens doodslag een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. De straf zal moeten worden doorgebracht in de bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr. J. de Vries, achtte het opleggen van gevangenistraf onjuist. Het rapport over verdachte té zeer gunstig. Naar pleiters mecning kon verdachte door zijn lichamelijken en geestelijken toe stand niet verantwoordelijk worden ge steld voor zijn daad. Uitvoerig beschreef de verdediger de psy chische gesteldheid van verdachte, veroor zaakt door het nog niet genezen hersen trauma. De rechtbank zal op 1 Mei a.s. vonnis wijzen. DE MOEDERMOORD TE SCHIJNDEL. Dader tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rechtbank te 's-Hertogcnbosch heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen den thans gedetineerden 52-jarigcn hoepel maker P. van der D. wonende te Schijn- del, die aldaar op 4 Januari van dit jaar zijn oude moeder Petronella Bolwerk met een kapmes heeft doodgeslagen en daarna uit de kast van zijn moeder een bedrag van ongeveer zestig gulden heeft ontvreemd. Na dit vreeselyk misdrijf te hebben vol bracht té van der D. op stap geweest en heeft verschillende café's bezocht. In Roer mond werd hy aangehouden en vandaar op transport gesteld naar het huis van be waring te Den Bosch en aldaar ingesloten. Donderdag 13 April heeft van der D. te recht gestaan voor de rechtbank te Den Bosch. De Officier van Justitie eischtc tegen hem wegens doodslag op zyn moeder en wegens diefstal een gevangenisstraf van twaalf jaar en bovendien eischte de Offi cier dat van der D. ter beschikking van de regeering zou worden gesteld. De rechtbank uitspraak doende, veroor deelde van der D. wbgens doodslag, ge pleegd om een ander misdrijf mogelijk te maken, tot tien jaar gevangonissttraf. Bo vendien heeft de rechtbank bevolen, dat van der D. ter beschikking van de regee ring zal worden gesteld. 213. „Nu heb ik jullie nier laten komen", zoo besloot hy; „omdat ik hoop, dat jullie den dief zullen vinden. Mis schien probeert hij nog meer te stelen, dus oogen en ooren goed open!!!" De padvinders keken elkaar met groote oogen aan. 214. Opgewonden zochten ze hun kampen weer op. Na tuurlijk vonden ze het naar voor die dame, die haar sie raden kwijt was, doch aan den anderen kant vonden ze het toch wel een mooi avontuur. Een echte dief, en die moesten zij opsporen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11