v Katholieke armenzorg BINNENLAND WOENSDAG 26 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9321 S)e Gcicbclvc Sou/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven xle paf. 1 Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L 011 nummer bestaal all drie bladen. Morgen viert het Katholiek Armbestuur te Leiden zijn tweede-eeuwfeest. Op den vooravond van dit zeer bijzon dere jubileum waarover in ons blad al reeds meermalen is geschreven willen wij aan de bestuurderen der jubileerende instelling, aan het R.K. Parochiaal Arm bestuur, dat tevens het bestuur is van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis, namens de Katholieken van Leiden onze oprechten gelukwensch aanbieden. Onze oprechte gelukwensch met het feit, dat, twee eeuwen lang, tot op heden de zoo noodzakelijke taak van armenzorg, van Katholieke armenzorg is kunnen worden uitgeoefend en voortgezet. Onze oprechte gelukwensch met het feit, dat het erfdeel der vaderen is bewaard en overgeleverd van geslacht op geslacht en niet als een dood erfstuk, maar als een levend bezit, dat aanpast op de verander de tijdsomstandigheden en de wisselende nooden. In een naar aanleiding van het tweede-eeuwfeest verspreide circulaire werd terecht geconstateerd, dat het Katho liek Armbestuur er naar streeft, „om op rijke ervaring steunende voorzichtigheid te doen samengaan met jeugdig-frissche voortvarendheid". In onzen tijd is de Katholieke armenzorg in een gemeente als Leiden gedifferen tieerd, gespecialiseerd. 't Kan niet an ders; al willen wij even terloops de vraag stellen, of er niet wat meer gecentraliseerd zou kunnen worden. Maar, hoe gedecentraliseerd de Katho lieke armenzorg ook is, in het Katholiek Armbestuur bezitten wij toch in zekeren zin een Centrale, vanwaar uit en waarheen alle vertakkingen van onzen armenzorg kunnen loopen. De Katholieke armenzorg is het meest essentieele, het meest wezenlijke van de Katholieke actie Katholieke actie, ge nomen in uitgebreiden zin. En degenen, die het voorrecht hebben, zich speciaal te mogen wijden aan déze tak van ons Katholieke leven dit voor velen meest verborgen werk, dit bescheiden en stille apostolaat zij mogen zich bewust zijn, een bij uitstek schoone taak te ver vullen. Een bij uitstek schoone taak, als men deze ziet in het licht der Katholieke le vensbeschouwing. De Katholiek weet, dat hij niet afdaalt, zich niet vernedert, als hij gaat tot den arme, omdat hij niet afdaalt, omdat hij zich niet vernedert, als hij gaat.... tot Christus. Dat hebben we zoo vaak hooren zeggen, dat het misschien langs ons heen gaat, dat ons de ontzagwekkende beteekenis dier woorden niet in de ziel grijpt. Maar mogen wij deze waarheid aanvaarden als een realiteit, beleven als een waarheid van ons G e 1 o o f 1 Zóó beschouwd, is het zonne-klaar, dat de armenzorg, ondanks teleurstellende en ontmoedigende ervarin gen, is een bij uitstek schoone taak. Wij herhalen onzen gelukwensch aan de bestuurderen der jubileerende instel ling, die deze schoone taak van armenzorg mogen uitvoeren. Wij willen ons gaarne veroorloven, hierbij ook onzen geluk wensch te voegen voor de administratrice- inspectrice, aan wier toegewijden en zeer gerespecteerden arbeid wij heel bijzonder dachten, toen wij hierboven schreven, dat het Katholiek Armbestuur, tot op zekere hoogte, kan worden beschouwd als de Cen trale van de katholieke armenzorg in Lei den. Heel speciaal feliciteeren wij de eerw. zusters Dominicanessen, die de zorg dra gen voor de verzorging, geestelijk en licha melijk, van de weezen en oude lieden, en wier met smetteloos-zuivere intentie ver richte arbeid ook in de practijk aller hoogachting en waardeering heeft. Morgen zal Katholiek Leiden van gan- scher harte meeleven met het twee-hon derdjarig jubileum van Katholieke armen zorg. AANKONDIGING VAN DEN DIENSTPLICHT IN ENGELAND. LONDEN, 26 April (A.N.P.) Vanmid dag te 15.45 zal minister-president Cham berlain in het Lagerhuis de maatregelen van den militairen dienstplicht aankondi gen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VRIJWILLIGERS IN DIENST? De Volkskrant behandelt opnieuw de vraag, of de verlengde militaire dienst plicht (waartoe, zooals men weet, de re geering het plan heeft) niet door vrijwil ligers kan worden waargenomen. Het blad zegt er het volgende van: „Van plaatsvervanging in den ouden zin is geen sprake, evenmin van het ontko men aan het oorlogsgevaar. Dreigt dit, dan wordt tot mobilisatie overgegaan en komen de „vrijgestelden" vanzelf onder de wapenen. Het gold derhalve het verminderen van de persoonlijke last voor hen, die aan het vaderland de tol der eerste oefening reeds hadden betaald. Dezelfde vraag kan worden gesteld nu rtp minister van Defensie voornemens is, hun die in de burgermaatschappij noode kunnen worden gemist, groot verlof te ver- leenen en ze door werklooze dienstplichti gen te doen vervangen. „Noode gemist kunnen worden" is een betrekkelijk elastisch begrip: men kan het ruim, men kan het eng uitleggen. Bedoeling zal wel zijn, ook om niet in willekeur te vervallen, het ruim toe te pas sen: nog eens, het betreft geen oefening, maar een verlengden diensttijd. Nu heeft de minister aan werklooze dienstplichtigen gedacht, hetgeen in zich niet onbegrijpelijk is. Maar onder die werkïoozen kunnen er zijn en zullen er zijn, die kans, meer, uit zicht hebben om weer aan werk te ko mmen. En voor deze menschen moet het bijzon der hard zijn, die kans te zien ontglippen, misschien voor langen tijd, wanneer zij tot de dienst worden opgeroepen. Ook de minister zal dit willen inzien. In verband hiermee zouden wij in over weging willen geven, niet de werkïoozen voor de voet weg of naar een bepaalde jaargang op te roepen, maar de gelegen heid voor de werkïoozen open te stellen. Vrijwilligers dus. Er is weinig of geen gevaar of men zal voldoende manschappen krijgen: wij voor zien zelfs een groote toeloop. Zij die geen of gering uitzicht op plaat sing in hun b°driif hebben zullen blij zijn de rol van stempelaar te vervangen door een eerlijke bezieheid. Tevens zou, wilde de minister een proef nemen met vrijwilligers, daarin een toets steen kunnen worden gevonden voor het denkbeeld, den komenden verlengden diensttijd zooveel mogelyk door vrijwilli gers te laten vervullen. Bieden zich thans veel en veel vrijwil ligers aan, dan heeft men ook een waar borg voor welslagen bij een proef op groo- ter schaal. Mocht het nu maar vrijwilligers drup pelen, dan zou men van de toepassing van het denkbeeld voor een heele lichting van zelf moeten afzien. Het betreft, nu de militaire lasten in zoo hooge mate gaan worden verzwaard, de maatschappelijke ontwrichting en het maatschappelijk ongerief binnen de nauwst mogelijke grenzen te houden." De ouderen zeggen: „Wij vochten school en volk vrij en zochten steeds de eerste ry als 't goldt gevaar te keeren!" De jongeren antwoorden: „Wij bouwen kerken als 'n wal en houwen fel en blijven pal tot 't Kruis zal triomfeeren!" Giro 135198 „Bisschopsfonds" H. Sondaal, pr. Secr.-Penn. Oegstgeest. KARDINAAL HINSLEY OVER DEZEN TUD. Op de jaarvergadering van de „Catholic Truth Society" verklaarde Kardinaal Hins- ley. Aartsbisschop van Westminster: „In de laatste weken was ik zeer be zorgd en ik voelde mij terneer gedrukt. Ik heb gewenscht, dat wij eenvoudig de pers zouden kunnen afschaffen, de bioscopen sluiten, aan wilde staatslieden en redenaars een spreekverbod opleggen, opdat de arme menschen rustig hun dagelijksche plichten zouden kunnen vervullep. Ook al zou dit alles maar voor 14 dagen of voor een maand kunnen geschieden, dan meen ik, dat er een kans was op vrede". DE WERELD ll4 VOGELVLUCHT LONDEN: Wij zitten nog altyd in de mist; soms schijnt de nevelsluier wat dun ner te worden en slaken wy hoopvolle kreten, maar weldra wordt het weer don ker en dreigend. Vrijdag zal Hitier antwoorden op de voorstellen van Roosevelt Wij verwachten geen klaar antwoord, maar iedereen ziet er toch met spanning naar uit. En in af wachting van dat antwoord, waarvan men hoopt, dat het de mist verscheuren zal, kijkt men scherp naar alles wat er mee in verband gebracht kan worden. De Britsche ambassadeur is te Berlijn teruggekeerd en wij meenden, dat dit ge daan was als gevolg van een in uitzicht gestelde verbetering van de situatie. Het heeft er echter alle schijn van, dat het een gebaar van Lenden is geweest, dat te Ber lijn met hooghartige koelheid is bejegend. Ofschoon de Britsche ambassadeur erom gevraagd had, is hij niet onmiddellijk door de Duitsche regeering ontvangen. Men heeft hem ijskoud laten wachten en dat wekt den indruk, dat Berlijn er nog niets voor voelt om een tegemoetkomende hou ding aan te nemen. Van zijn kant heeft Engeland het thans tijd gevonden om het bericht te lancee- ren, dat het Britsche kabinet besloten heeft een wetsontwerp in te dienen tot invoering van den dienstplicht. Engeland heeft ga ranties gegeven aan verschillende landen en het is vast besloten om die garantie ook effectief te doen zijn door de vorming van een sterk landleger, waaraan het in nor male omstandigheden geen behoefte heeft. Tegelijkertijd heeft de minister van finan ciën de rekening gepresenteerd voor de noodzakelijke korten, waaruit blijkt tot welk een duizelingwekkende hoogte de uitgaven voor de defensie zijn opgeloopen. Als ooit het krankzinnige van den huidigen toestand duidelijk in het licht gesteld is, dan wel door deze millioenenrede. Twee millioen pond sterling per dag alleen voor defensie! Is het wonder dat de heele eco nomie er door verstoord wordt? Met de „Tromp" op oefening Prins Bernhard aan boord De flottieljeleider der koninklijke marine Hr. Ms. Tromp, is in zee en de zoeklich ten, opgesteld rond de basis der Neder- landsche marine, worden gericht op het snelle schip, dat in de avonduren van Dinsdag het laatste gedeelte van een één- daagsche oefening afwerkt. Deze schietoefening, welke gistermorgen begon, werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Bemhard, die 's morgens per sloep op de Tromp was aangekomen, welke op de reede van den Helder voor anker lag. De Prins was vergezeld door kapitein ter zee, jhr. E. J. Holthe, adjudant van H. M. de Koningin, en van zijn adjudant, kapi tein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. De commandant van de marine te Wil lemsoord, schout-bij-nacht H. Jolles, maak te eveneens de geheele oefening mede. Het was ongeveer elf uur, toen Prins Bernhard aan de haven van Nieuwediep aankwam, waar een sloep hem te kwart over elf voor de statietrap van „De Tromp" bracht. Prins Bernhard werd met de militaire eerbewijzen ontvangen. Hy was gekleed in de uniform van luitenant ter zee le klasse. Onmiddellijk na aankomst van den Prins werden de ankers gelicht en kalm voer „De Tromp" naar het lichtschip Haaks, waar de schietproeven zouden worden gehou den. Er stond veel wind, het schip stampte nogal hevig, temeer, omdat deze Neder- lrndsche fiottieljeleider geheel op snelheid is gebouwd en daardoor buitengewoon rank is. In de longroom van de officieren, wier sterke zeemansverhalen altijd grage ooren vinden, merkt men evenwel van slinge ren weinig en al pratende kortten wjj den tijd tot het oogenbli, dat de eerste oefe ning zou beginnen. Hierbij was het de be doeling, dat „De Tromp" zou varen met een snelheid van ongeveer 28 mijl, waar bij dan met alle kanonnen aan voor- en achterdek salvo's zouden worden gege ven op een schietschijf, welke door een sleepboot werd voortgetrokken. Om twee uur was het met de verhalen gedaan en onder leiding van den luite nant ter zee 2e klasse, M. Smal, begaven wij ons naar de brug, vanwaar wij de schietoefening veilig konden bijwonen. De gebruikelijke watten werden rondgedeeld en hoewel men geneigd is, te lachen om dezen voorzorgsmaatregel, krijgt men on middellijk na het eerste salvo lust om de heele doos watten rond de ooren te beves tigen, want de klap is inderdaad „indruk wekkend". De officieren hadden hun posten inge nomen bij het vuurleidingstoestel, dat over dag gebruikt wordt en toen de schijf op ongeveer 6 K.M. in zicht was, werd de roode vlag geheschen ten teeken, dat er geschoten zou worden. Vlak daarop daver de het eerste salvo over het water. Na een halve minuut kon men met het bloote oog zien, dat in de buurt van den denkbeel- digen vijand spuiten water omhoog werden geworpen op de plaats, waar de granaten iri het water terecht kwamen. De luchtdruk op het schip zelf is ook al vreeswekkend. Een enorme vuurstraal schiet uit den mond van het kanon en het is alsof het schip aan één zijde uit het water wordt gelicht. Ook hiermee doet men ervaring op, want men weet niet, welke de uitwerking is van zulk een schot op het schip zelf: de moge lijkheid bestaat, dat er door den lucht druk aan boord „stukken gemaakt" wor den. Een gevolg hiervan was bijvoorbeeld, dat de frigidaire onklaar raakte, zoodat bij het diner de erste officier in plaats van bier te drinken, een „bierplombière" te eten kreeg Heen en weer varend werden zoo in den middag 15 salvo's afgegeven, hetgeen wil zeggen, dat de vijand 90 schoten op zich zag afgevuurd.... Prins Bernhard was steeds in de buurt van de beide voorste geschutstorens. De Prins fotografeerde vrijwel doorloopend, liet zich door den commandant van „De Tromp", kapitein ter zee L. A. C. M. Door man, inlichten over de uitwerking van een treffer en hij klom ten slotte in het kraaiennest om van daaraf zoowel het voor- als het achterschip te kunnen over zien. Zoo werden door „De Tromp" enkele „runs" ondernomen, de machines werkten op volle kracht, zoodat het achterschip bij na onder water werd gezogen, de schoten rolden over het water en aan boord was het een en al bedrijvigheid, waarbij een „burger" niet goed weet, waar hy zich moet opbergen Om 3 uur was de eerste oefening afge- loopen. De tweede schietpartij zou plaats vinden in den avond, wanneer het geheel donker zou zijn. Men behoeft zich niet af te vragen hoe men aan boord van een schip der Neder- lsndsche marine zijn vrijen tijd zal door brengen. De gulle gastvrijheid van onze zeemannen ls daarvoor te bekend. De zon brak inmiddels door, de wind ging liggen en wanneer men er niet zoo zeker van was te varen op een zwaarbe wapend schip, zou men zich kunnen wa nen op een passagiersschip, dat een „crui se" maakt door de wateren van de Noord zee. In de officierslongroom werd vocht geschonken, dat naar verluidt den zeeman en den burger uitmuntend vrij waart voor zeeziekte; korte cursussen in de techniek van schieten werden aan de buitenstaanders gegeven en tege-ijkertiid werd er veel verteld door hen. die vaak verre reizen deden. Om 8 uur, na het diner, maakten wij ons klaar voor de tweede oefening. De nacht was helder en de maan trok zilveren strepen over het water. In de verte aan de kust speelden de zoeklichten van de kust verdediging door de lucht en zy streelden langs de contouren van „De Tromp", wel ke zulk een nuttig oefeningsobject vormde. Ergens in het water dreven twee schiet- schrijven. Met onze oogen slaagden wij er niet in, de duisternis te doorboren, mnar het nachlrichttoestel keek scherper dan wij. De officieren stonden op zij van de. brug en toen „De Tromp" wederom op vol le kracht was gekomen, de schuimmassa's aan beide zijden van de boeg opkolkten, flitsten eensklaps de enorme blauwe zoek lichten van het schip aan en den vijand lag al het ware in het daglicht. De kanon nen spuwden vuur, eerst aan stuurboord, daarna aan bakboord en de granaten vlo gen op het doel af. De officier van de wacht op de brug gaf met eentonige stem de koers aan, welke prompt herhaald werd door den roergan ger: „tweehonderd, meneer", „honderdne gentig, meneer" Op een gegeven moment werd een vis- scher in het nauw gedreven en „De Tromo" vuurde niet. Maar kort daarop be gon het gevecht opnieuw. Tot 's avonds tien uur toeDe kanonniers konden in rukken en de officieren kwamen in de longroom nog wat napraten over de afge- loopen oefening. Inmiddels voer „De Tromp" terug naar de reede om in den nacht te rusten. Nadat de Prins van boord was gegaan, begaf hij zich per auto van Den Heider naar Soestdijk. Daarna was het onze beurt om naar de wal te worden teruggebracht. Een dag bij de marine is altijd te kort, is een evenement in veile opzichten: offi cieren en matrozen zijn paraat. Dat is be langrijk. Vrijdag zal „De Tromp" deelnemen aan de vlootdagen, welke te Rotterdam wor den gehouden. De flottieljeleider zai dan van IJmuiden naar Rotterdam varen om daar aan het feest luister bij te zetten COULONDRE TE BERLIJN TERUGGEKEERD. BERLIJN, 26 April. (A.N.P.) De am bassadeur van Frankrijk te Berlijn, Cou- londre, is vanochtend te Berlijn terugge keerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Engeland gaat de dienstplicht invoeren. (2de blad). De Engelsche begrooting. (2de blad). De terugkeer der ambassadeurs te Ber lijn. (2de blad). Binnenland Verpachting van boerderijen in de Wie» rlngermeer. (1ste blad). Een kwestie betreffende kerkbouw te Eindhoven. (1ste blad). Een oefening met de „Tromp". (1ste bl.) DIENSTPLICHTIGE TE SOESTERBERG VERONGELUKT. Onder een tractor terecht gekomen. Vanochtend is bij het vliegkamp Soester- berg de dienstplichtige soldaat de Beer om het leven gekomen. De Beer sprong van een tractor, welke een radiowagen voorttrok. Hij viel en kwam onder den wagen terecht. Een der wielen kreeg de ongelukkige over het hoofd, waardoor de dood onmiddellijk in trad. Het stoffelijk overschot is naar het hos pitaal vervoerd. KERKBOUW TE EINDHOVEN. Een kwestie over de aanbesteding. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kupers, luidende: Is het juist, dat de minister geen aanlei ding heeft gevonden, zulks naar aanleiding van een verzoek van den Nederlandschen aannemers- en patroonsbond voor de bouw bedrijven. om te voorkomen, dat de bouw van een kerk, die door het gemeentebestuur van Eindhoven tot een bedrag van onge veer 10 pet. van de totale bouwkosten werd gesubsidieerd, zou worden aanbesteed uitsluitend onder R.K. georganiseerde aan nemers? Zoo ja, is de minister dan niet van oor deel, dat daardoor de overheid op onjuiste wijze partij kiest in den strijd tusschen ver schillende, met name neutrale en Roomsch Katholieke organisaties? heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, na de eerste vraag bevestigend te hebben beantwoord, het volgende bescheid gegeven: De practyk om bij de uitvoering van wer- ken, waarvan de noodzakelijke gelden ge heel of goeddeels uit een overheidskas wor den beschikbaar gesteld, alleen aannemers en leveranciers van bepaalde geloofsopvat tingen toe te laten heeft niet de instem ming van den minister. Zulks geldt met na me indien de uitgaven van de overheid een verplicht karakter dragen. Van zijn op vattingen in dezen heeft hij nog onlangs blijk gegeven bij het uitlokken van het Ko ninklijk Besluit van 25 Juli 1938, Staatsblad no. 2353, betreffende de uitsluiting van ambachtslieden te Spykenisse van werk zaamheden ten behoeve van de bijzondere lagere school aldaar. De verantwoordelijk heid voor het stellen van voorwaarden ter zake dient echter in de eerste plaats te be rusten bij het bestuur, dat het subsidie verleent. Met het oog hierop n in vefbaqd met de omstandigheid, dat het gemeente subsidie slechts pl.m. 10 pet. van de totale bouwkosten bedroeg, heeft de minister In het onderhavige geval geen aanleiding ge vonden in te grijpen. Wij zijn het met het antwoord van den minister volkomen eens. Zou er ook niet 'n een vraag kunnen wor den gesteld b.v. inzake de restauratie werken aan de Pieterskerk te Leiden. Als wij ons niet vergissen, wordt deze „goeddeels" bekostigd uit de publieke kas sen en hebben katholieken geeh kans, daar werk te krijgen. WIJZIGING VAN DE DIENSTPLICHT WET. Wetsontwerp reeds Vrijdag in de afdeellng van de Tweede Kamer. Vrydag 28 April zal het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, tezaman met vele andere ontwerpen, door de Twee de Kamer in de afdeelingen worden onder zocht. In verband hiermede ligt het in de be doeling dien dag geen openbare vergade ring te beleggen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1