DONDERDAG 27 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9322 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Drie kinderen onder den trein. Groote brand te Vlaardingen Twee Eeuwen Armenzorg Feest in het Wees- en Oudeliedenhuis S)e Ceidaeli^Goti/fca/nt Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adr. en Abonn.-tarleren aio paf. 2 Giro 103003. Postbus 1L Dit nummer bestaat nil vier bladen. DE WERELD Iti VOGELVLUCHT LONDEN: Hot belangrijkste feit van den dag is de gisteren door Chamberlain aan gekondigde invoering van een beperkte dienstplicht in England. De commentaren op dit besluit van de Engelsche regeering zijn natuurlijk uiteen loopend; zij verschillen naar gelang van de politieke instelling van den commen tator. De Engelsche regeeringsmeerderheid alsmede de democratische landen begroe ten dit besluit met levendige voldoening. De oppositie in Engeland bestrijdt het, ter wijl Duitschland en Italië in alle toonaar den de beteekenis van dezen stap trachten te verkleinen. Dit nieuwe legertje zal niets te beteeken en hebben, zegt men in Rome; het is ongeoefend, heeft geen kader, heeft geen traditie. De Duitsche pers vertoont alle schakeeringen van spot, onverschillig heid tot verontwaardiging toe. In haar ijver om den Britschen tegenstander dwars te zitten spreekt de Duitsche pers zichzelf tegen, want aan den een en kant schrijft zij, dat het toekomstige Britsche legertje niets waard is en dus geen indruk op de Duitschers maakt, en aan den andere kant verwijt zij Engeland, dat het thans duide lijk streeft naar een omsingelingspolitiek. Met een zóó klein en zóó vfaardeloos legertje? Toch is de beteekenis van de nieuwe koers in Engeland niet te onderschatten. Al moge het begin nog vrij zwak zijn, daar de dienstplicht voorloopig beperkt zal zijn, het psychologisch effect is zeer groot. Het is een demonstratie van den wil van Engeland om zich daadwerkelijk te ver zetten tegen de agressieve politiek der dic- tatuurstaten. Want men moet niet vergeten, dat het afstand doen van het traditioneele Britsche vrjjwilligerssysteem heel wat zeg gen wil voor den aan tradities zóó sterk vasthoudenden Brit. Verleden jaar zou het lanceeren van zoo'n denkbeeld een revolutie hebben ontketend en uit de oppositie van de arbeiders en de liberalen blykt, hoe sterk de tegenzin nu nog is. Deze zal ech ter wel overwonnen worden en wanneer 'het desbetreffende wetsontwerp in het Par lement wordt aanvaard, beteekent dat aan den vooravond van Hitiers Rijksdagrede een veelzeggende waarschuwing. Men kan overigens niet zeggen, dat de Duitsche regeering eenige neiging toont tot toenadering, want tot nu toe heeft von Ribbentrop den te Berlijn teruggekeerden Britschen ambassadeur op vrij onbeschofte wijze op de mat laten staan. Dat voorspelt niet veel goeds voor den inhoud van Hitiers rede. Op slag gedood. ONTZETTEND ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TE WAARDENBURG. Een ontzettend ongeluk ls vanochtend gebeurd op den onbewaakten overweg in den Waalbandijk te Waardenburg. Drie kinderen zijn daar door den trein uit Zaltbommel gegrepen en op slag ge dood. Om half twaalf passeerde een trein uit Den Bosch in de richting Utrecht. Een land bouwer zag plotseling, dat drie kinderen den overweg overstaken, juist toen de trein naderde. Een ongeluk was onvermijdelijk. De kinderen: de vijfjarige Klaas van Oort, zijn vierjarig broertje Aart en het acht jarige nichtje Gerrie van Oort werden door den trein gegrepen en onmiddellijk gedood. De slachtoffertjes zijn de kinderen van de landbouwers van Oort, die in de onmid dellijke nabijheid van den overweg wonen. In verband met dit vreeselijke ongeval deelt de burgemeester van Waardenburg ons mede, dat hij meermalen de spoorwe gen op de gevaarlijke situatie ter plaatse heeft gewezen. In twee jaar tijd6 zijn hier reeds zes on gelukken gebeurd. Meubelfabriek in de asch gelegd Een groote brand heeft vannacht te Vlaardingen de electrische meubelfa briek, waarin de fa. Abr. Spreij haar afdeelingen slaapkamerameublementen en stoffeerderij heeft gevestigd, in de asch gelegd. Tegen vier uur vanmorgen ontdekte een nachtwaker brand in deze meubelfabriek, gelegen aan de Koningin Wilhelminaha- ven Zuidzijde 15, te Vlaardingen. Hij alar meerde onmiddellijk de brandweer, die spoedig met volledig materiaal uitrukte. Door werkzaamheden aan de havenbe schoeiing en doordat de brandkranen on der het zand waren gewaaid, kon echter niet dadelijk water worden gegeven. Het duurde dan ook eenigen tijd eer men de noodige maatregelen had kunnen nemen, zoodat het vuur intusschen voldoende ge- lègenheid had zich uit te breiden. Na korten tijd sloegen de vlammen ver boven het dak uit en zochten zij ook via de ramen een uitweg, zoodat de achter zijde van het ruim zestig meter lange en tien meter breede pand spoedig in lichter laaie stond. Aan de achterzijde was het pand twee verdiepingen hoog met een plat dak, de voorzijde bestond uit drie verdie pingen met een zolder. Het vuur werd door de brandweer onder leiding van com mandant Spuybroek met zes stralen op de autospuiten en met vier stralen van de vuurvreters bestreden. Toen men met deze middelen nog voor een hopelooze taak bleek te staan, werd ook nog de drij vende stoomspuit van het havenbedrijf Vlaardingen-Oost gerequireerd. Deze kwam de tien stralen met drie versterken, zoodat massa's water in het brandende perceel werden gespoten. Van het achterste gedeelte van het pand stortten tegen vijf uur de muren met don derend geraas in. Hierdoor werd een ge deelte van een belendende houten loods, toebehoorende aan Sal. Frenkel's Handel Maatschappij N.V., waar circa 25 ton droge oude Manillatrossen geborgen lagen, mee gesleurd. Ook hier vond het vuur gretis voedsel. De brandweer kon evenmin verhinderen, dat de vlammen zich met razende snelheid voortplantten, naar het voorste gedeelte van de fabriek. Hoewel alle pogingen wer den aangewend dit te behouden, mocht dit niet gelukken en ook dit gedeelte met zijn vele kostbare, waaronder vier zeer moder ne machines, brandde totaal uit. Alleen de muren zijn hier blijven staan. Het kantoor, dat zich aan de voorzijde bevond, is eveneens uitgebrand. De kan toorinventaris en het archief kon men ech ter tijdig in veiligheid brengen. Ruim zeven uur was het gevaar gewe ken en konden enkele spuiten inrukken. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het pand, dat eigendom is van den heer Goudappel, was op beurs- polis verzekerd, evenals de inventaris. De firma Spreij is echter niet tegen be drijfsschade verzekerd. In de fabriek wer ken plus minus zestig man. Het geldt hier slechts de afdeeling slaapkamerameuble menten en de stoffeerderij. De andere meubelafdeelingen zijn in een ander stads gedeelte gevestigd, zoodat het bedrijf niet ten volle gestagneerd zal zijn. Vermoede lijk zal van de zestig werklieden een ge deelte naar deze andere afdeelingen wor den overgeplaatst. DE DUITSCH-POOLSCHE SPANNING. Berichten over anti-Duitsche uitspattingen. GLEIWITZ, 27 April (A.N.P.). Volgens het Duitsche Nieuws Bureau worden in Oostelijk Opper-Silezië nog voortdurend Duitschers mishandeld en Duitsche eigen dommen beschadigd. Het D.N.B. maakt melding van een „bij zonder ernstigen overval" op de woning van een Duitscher te Kattowitz, welke des nachts door ongeveer twintig Polen met steenen werd bekogeld, waarbij groote schade werd aangericht en twee leden der Duitsche familie, niettegenstaande deze on der de bedden dekking hadden gezocht, ge wond werden. Het Duitsche bufeau meldt nog enkele andere gevallen van beschadiging van Duitsche eigendommen en overvallen op Duitschers, o.a. te Koeningshuette en Or- zegow. Haarlem's Bisschop viert het mee ven, maar hier zien staan, en de onmo- imaal honderd •n te persen. En ieid zijn als die Het is zoo gauw m als wjj die enkele w beseffen wij in eens gelijkheid, de onmacl jaren in drie woordi het zou zelfs een dwj tweehonderd jaren niet gevuld waren met liefdadigheid. En liefdadigheid vraagt geen dikke boeken, alleen wèl-gevulde harten. En zoo is er de dag van vandaag ook niet om te prijzeè, maar om te dan ken, dat er tweehonderd jaar zoo veel van zulke harten in Leiden gevonden werden en verderom alleen maar blij te zijn. En omdat blijheid jen vreugde iets méér vragen dan alle da^fclijksche dingen van het huis, hoe prettig dal overigens ook is, omdat deze vreugde over twee eeuwen in iets moet worden geU hangen er slingers van licht aan de stille, steile, onaandoenlij ke gevel van het oude "huis aan de St. Ja- cobsgracht. welke dien naam misschien al kreeg, toen Sint Jacobus ook hier in de lage landen op méér recht had dan op een beeld in de kerk en een jaarlijkschen feest dag aan het altaar. J In de hall staan nu kleine groene hoo rnen in ronde tonnen, fc de schemer is het groen ervan donker -als van cypressen, maar het leeft en het heet: vreugde. En in de lange gangen hangen kunst zinnige slingers en ddZen in schoone cou- leuren en, als men die gpzien heeft, wil men andere gangen zien, het heele feestelijke huis, waar ook zoo feest kan zijn als in onze huizen, al gelooven wij dat soms niet. Maar hier is het gevaarlijk dit te doen, vooral als men onbekend is in dit huis van honderd gangen en duizend deuren. Slechts aan een der ijverige wet roode wangen poetsende meisjes, i'mij uit dit labyrinth naar den uitgang *racht, is het te danken, dat u dit verslag te lezen krijgt, zonder haar zou ik daar nu nog ronddwalen, in blinde en tastende onzekerheid schuifelend op de al te glad geboende vloeren. Dat de Zus ters niet rijk. zijn, weten wij, maar wij ge looven zeker, dat zjj dividend trekken uit de N.V. Vereenigde Boenwasfabrieken. En als u er nog eens zijn moet, raad ik u aan, zwaar bespijkerde bergschoenen aan te trekken. Hiermede is de blijdschap natuurlijk nog niet ten einde. O, nee, het begint pas. Beneden ook daarom kan men beter beneden blijven zijn twee aardige tuin tjes. Of eigenlijk een pleintje en een tuin tje. Een pleintje, omdat het geen, een tuin tje, omdat het wel boomen heeft. En daar zal een paar dagen kermis worden gevierd. Echt kermis. En niet een kermis om zoo als wij dat kennen op een lieftallige ma nier een stevig fonds te vormen voor de onkosten van het komende jaar. Maar een echte kermis, heelemaal alleen ten pleiziere van de kinderen en de ver pleegden. Met een echte draaimolen, een echte poffertjes-kraam, een echte danstent mét muziek en alles echt en met licht in de groene boomen. En prijzen en verras singen? Ik heb ze gezien, een kamer vol. De drie heeren, die het nu zóó speciaal hebben gearrangeerd verdienen wel een 10, een gouden griffel en den'dank der en gelen. Ik bedoel maar te zeggen, dat er echt feest zal zijn. Boven in dit feestelijke huis, waar twee eeuwen milde daden liggen opgestapeld, is de kapel. Een ruime, frissche kapel, waar men de reinheid met volle teugen inademt. Waar in je direct in een weldadige stemming ondergaat H. MIS. GECELEBREERD DOOR DEN BISSCHOP. In die kapel is hedenmorgen dit blijde, groote feest ingezet. Er werd een H. Mis opgedragen, een stille H. Mis van dank aan God voor twee voorbije eeuwen en deze H. Mis werd op gedragen door Haarlem's Bisschop Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. De bisschop werd hierbij geassisteerd door den hoogeerw. heer A. H. M. J. Homulle, Deken van Lei den en den zeereerw. heer Th. Beukers, pastoor der St. Pet rus-parochie alhier. Op het altaar hadden bovendien plaats genomen Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het Kathedraal Kapittel en President van het Theologicum te War mond en de zeereerw. pastoor S. Smitz, O.F.M. Ook pastoor I. Smeets O.F.M. was in de ksDel aanwezig. Voorts woonden het H. Misoffer bij de Algemeen Overste der Dominicanissen Priorin Hortensia uit Voor schoten, de eerste Priorin van het huis Moeder Veronica uit Doornenburg, Priorin Herminegilda uit Rotterdam, Zuster Reg- naldina, vroeger Vicaria van het huis, uit Amsterdam. Voorts de regenten de heeren J. Noordman, A. Filbry, J. Pieck, J. Brand, ir. dr. P. Fehmers, F. Gründemann, mr. E. Bolsius, dr Ph. Nyst en B. Stumpel, en de dames der regenten. Onder het zingen van „Sacerdos et Pon tifex" werd de bisschop de kapel binnen geleid, waar vier in 't wit gekleede meis jes met een palmtak in de hand den bis schop hadden opgewacht. Terwijl het koor „O quam suavis est" zong, bekleedde de bisschop zich met de liturgische gewaden. Hierna nam het H. Misoffer een aan vang. De Bisschop spreekt. Na het Evangelie hield de Bisschop een predikatie naar aanleiding van de tekst: Haec est gloria, quae vincit mumdum, fides VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland Chamberlain heeft risteren de invoering van een beperkte dienstplicht aangekon digd. Oppositie van Labour en liberalen. (3de blad). Van Rib ben trop laat den Engelsehen am- hemde or op de mat staan. (3de blad). Binnenland Dank van de Koningin aan studenten organisaties inzake de actie voor geeste lijke en moreele herbewapening. (3de blad) Drie kinderen gedood op onbewaakten overweg, (late blad). Een groote brand in een meubelfabriek te Vlaardingen. (late blad). Lelden Tweehonderd-jarig Jubileum R. K. An bestuur, (late blad). Omgeving Een bloemenfeest op Noord wijk. (2de blad). nostra Dit ia de overwinning, die de wereld overwint, ons geloof. (1 Joës 5, 4). Dit groote feest, aldus Mgr., staat wel in 't bijzonder in het teeken van groote dank baarheid. Dankbaarheid, dat hier twee eeuwen lang het geloof zóó heeft geleefd en gewerkt. Dat op deze plek op aarde zóó Gods H. Wil is volbracht. In het geloof alleen zullen wij alles kun nen overwinnen, als dat geloof slecht leeft en werkt in de liefde tot God. Want het is de .liefde voor Christus, die allen in twee eeuwen hier heeft samen gebracht. Ik denk dan, aldus Mgr., aan de stich ters, die geld noch moeite spaarden om dit tot stand te brengen, aan hen, die dat weric hebben voortgezet en stoffelijk en geeste lijk gaven wat zy konden, aan hen, die hier dc rust vonden in laatste levensjaren en zich gingen voorbereiden op het eeuwig geluk, aan hen, die het grootste geluk mis sen, dat de mensch hebben kan. Wat ons het meest dierbaar is, wat ons een kracht en steun 'is in de opvoeding, wat ons dier baar is in den ouderdom, een goede vader en moeder, zij die zulk een vader en moe der hebben, weten welk een verschrikke lijke beproeving het is, dat te missen. Hier heeft men getracht dat gemis te vergoe den. De heilige man Job mocht zeggen: „Ik was het oog der blinden, de voet der kreu pelen, de vader der armen". En de H. Augustinus zegt daarbij: hij zeide niet: ik was als het oog der blinden, neen, ik was het. Zoo mogen dit ook de stichter» en de bestuurders zeggen van dit huis. Zoo te zijn voor vreemden, als voor zijn eigen kinderen, dat ia een werk dat God be haagt. Daarvoor, aldus Mgr., danken wij God. EEN PHOTO, VANMORGEN GENOMEN IN DE FEESTZAAL VAN HET R.K. WEES- EN OUDELIEDENHUIS TE LEIDEN.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1