Halifax over Engelands politiek MOTTEN!!! W- n?M>snn? rnimANT Engeland denkt niet aan omsingeling BUITENLAND Vreemdelingen in Frankrijk De strijd in het verre Oosten DONDERDAG 20 APRIL 1939 TWEEDE BLAD - PAG. 5 Spoedige terugkeer van Engelsche gezant te Berlijn Lord Halifax, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in een gis teren in het Hoogerhuis gehouden rede ge zinspeeld op de mogelijkheid van een spoe- digen terugkeer van den Britschen gezant, sir Neville Henderson, naar Berlijn. Lord Halifax verklaarde, dat de terug geroepen ambassadeur thans de laatste hand had gelegd aan zijn rapport en thans een korte periode van verlof geniet. Wan neer deze periode van verlof ten einde is, aldus de minister (en hij voegde hier nog aan toe: ik hoop, dat dit spoedig het ge val zal zijn), dan zal de gezant op de ge wone wijze naar zijn post terugkeeren. Men verwacht, dat de rekbaarheid van de verlofperiode zal afhangen van den loop der gebeurtenissen en de ontwikke ling der situatie. Men heeft mij de vraag gesteld, zoo be gon lord Halifax zijn rede, iets te verkla ren over de bezorgdheid, die men over den toestand in Spanje koestert. Ik kan antwoorden, dat er zeer vele geruchten over troepenbewegingen geweest zijn, doch wij moeten bedenken, dat wij op het oogen- blik de demobilisatie van het Spaansche leger medemaken en van dit standpunt bezien is het natuurlijk en gewettigd, dat er groote troepenbewegingen zyn. Men behoeft zich te dien aanzien niet bezorgd te maken. Bijzonder vele geruchten hebben betrekking op de aanwezigheid van de Italiaansche troepen in Spanje.'Ik heb een nauwkeurig onderzoek laten in stellen en wij houden voortdurend een waakzaam oog op de situatie en ziften alle berichten, die ons bereiken. Vol gens de inlichtingen, die wij ontvan gen hebben, moet echter aan deze geruchten niet al te veel geloof gesla gen worden. De minister behandelde voorts het alge- meene doel van de buitenlandsche politiek, het eigenlijke onderwerp van het gehou den debat. De voornaamste beginselen der Britsche buitenlandsche politiek kunnen worden samengevat in enkele woorden: handha ving van een werkelijken vrede in de we reld en bescherming van de wettige be langen van Britsche onderdanen in het buitenland. Ten aanzien van de verzwakking van den volkenbond gaat geen mogendheid geheel vrij uit. Een van de betreurens waardige gevolgen van die verzwakking is, dat de landen, welke niet tevreden zijn, thans de beginselen verwerpen, met be hulp waarvan men de volkerengemeen schap had willen besturen. Er is thans geen gemeenschappelijk heid van begrippen bij de gesprekken tus- schen de landen. Wij bedoelen niet het zelfde wanneer we hetzelfde zeggen. De regeering heeft getracht, deze ontwrich ting der internationale betrekkingen en dit conflict der ideologieën te vermijden. De hoop, dat na September 1938 door onderhandelingen een algeheele regeling tot stand zou komen, is teleurgesteld. Het is één van de moeilijkheden, dat de regee ring, wanneer zij besprekingen voorstelt, van zwakheid beschuldigd wordt, en wan neer zij zich besloten toont, de Britsche belangen en de beginselen, waarop de maatschappij rust, te verdedigen, het ver wijt van agressieve bedoelingen te hooren krijgt. Desniettemin zette de regeering haar streven voort, tot het door de Duitsche militaire actie tegen Tsjecho-Slowakije duidelijk werd, dat de basis van weder- keerigheid voor een dergelijke politiek op dit oogenblik niet bestaat. Wij zouden echter nimmer ook maar eenige poging willen opgeven, die eenige hoop op succes biedt, indien deze van den anderen kant beant woord wordt en van wederkeerigen aard zal zijn. Wat de kwestie betreft van den te rugkeer van onzen ambassadeur te Ber lljD, Henderson, die huiswaarts werd geroepen om verslag uit te brengen: hij heeft zijn verslag voltooid en ge niet nu een korte periode van vacan- tie. Wanneer deze periode voorbij is za! hij op de gewone wijze naar zijn post terugkeeren. De minister ging hierna over tot de „omsingelingspolitiek", die men van be paalde zijde aan Engeland verwyt. „Het is duidelijk, dat, zoolang onze pogingen niet in staat zijn ook den steun van andere kringen te verkrijgen, zij als een teeken van zwakheid kunnen wbrden uitgelegd! Indien mijn stem zoover kan reiken als ik het.zou wenschen, dan ben ik bereid namens de regeering de plech- tigste verzekering te geven, dat de Britsche politiek nimmer een der gelijke idee van omsingeling heeft na gestreefd. Het is absoluut fantastisch te veronder stellen, dat de raadplegingen, waartoe wij ons verbonden hebben en de garanties, die wjj gegeven hebben, van onzen kant eenige agressieve beteekenis hebben. Zoo iets zou niet alleen een uiterste dwaas heid zijn en van gebrek aan elke morali teit getuigen, doch het zou ook geheel en al in strijd zijn met de Britsche denkwij ze, die juist voornamelijk gegrondvest is op het „leven en laten leven" in de we reld. Wat het voorstel van president Roo sevelt betreft, ook den economischen kant van de kwestie te overwegen, verklaar ik, dat de Britsche regeering bereid is, ook haar rol in deze aange legenheid te spelen. Juist omdat wij onze beginselen van vrijheid voor de verschillende naties, waaruit het Britsche gemeenebest bestaat, hebben toegepast, zijn deze naties thans zoo sterk. De regeering heeft nooit ge tracht, de economische of politieke ont wikkeling van eenig deel van het impe rium te beperken, doch juist integendeel aan de individueele belangen van deze landen en hun verlangen naar zelfbestuur zooveel mogelijk vrij spel gelaten. Het ligt in denzelfden gedachtengang, dat wij niet het verlangen koesteren het nationale welzijn van een der andere mo gendheden te bedreigen. Ten aanzien van Rusland zeide Halifax niet meer te kunnen mededeelen dan dat de onderhandelingen met dien staat wor den voortgezet. Halifax zeide verder, dat geen enkel land moeilijkheden heeft gehad bij het verkrijgen van grondstoffen uit het Brit sche rijk, tenzij het welbewust zichzelf rantsoeneerde ter wille van de oorlogsin dustrie. Ongelukkig werd de voorkeur gegeven aan andere methodes dan vrije besprekingen en dat laat ons geen keus: Wij moeten voortgaan met onze kracht te vergrooten. Halifax betuigde nogmaals zijn instem ming met de boodschap van Roosevelt en zeide, dat de Britsche politiek steunt op het beginsel, dat de rechten van kleinere landen niet door sterkere terzijde worden geschoven, dat het geweld niet de beslis sende factor in het verkeer tusschen de volken zal zjjn. Indien er ooit een oorlog zou uitbre ken, zou zulks, voor zoover hot het En gelsche volk betreft, slechts veroorzaakt worden, doordat men beseft, dat er geen ander middel was om de waarden, die men zelfs belangrijker dan het leven acht, te verdedigen. DU1TSCHLAND HITLERS VERJAARDAG. Gelukwenscb van Rudolf Hess. In verband met het feit, dat Rijkskanse lier Hitier vandaag vijf'ig jaar wordt, zijn hem gisteren in de Rijkskanselarij plech tig gelukwenschen aangeboden. Rudolf Hess overhandigde hem een vijftigtal brie ven van Frederik den Grooten en hield een toespraak, waarin hij Hitier dank bracht voor hetgeen hij voor Duitschland heeft gedaan en uitdrukking gat aan vertrou wen in zijn leiding. De plechtigheid ge schiedde in de mozaiekzaal, waar zestien honderd leidende persoonlijkheden aanwe zig waren. Hitier aanvaardde het geschenk en zeide dank voor de bewezen trouw, die ook in de toekomst het belangrijkste fun- dement voor de kracht en eenheid van het Groot Duitsche Rijk blijft. IERLAND OOK IERLAND BREIDT ZIJN LEGER UIT. Werving van tienduizend vrijwilligers. De Iersche regeering heett een plan van stapel doen loopen tot aanwerving van on geveer 10.000 vrijwilliger* of territoriale r-anschappen om het totaal van de gewa pende Ierscht troepenmacht op 30.000 te brengen. Ieder recruut zal verplicht zijn 90 dagen oefendienst te doen, wanneer hij ingeschreven wordt. HONGARIJE TROEPEN AAN ROEMEENSCHE GRENS WORDEN TERUGGETROKKEN. De bevoegde Hor.gaarsche autoriteiten deelen officieel mede, dat het terugtrek ken van de Hongaarsche troepen aan de Roemeensche grens op 12 dezer begonnen i3 en normaal voortgaat. In officieele kringen voegt men hieraan toe, dat deze verklaring wordt afgelegd om een einde te maken aan de geruchten, wel ke door enkele buitenlandsche bladen zouden zijn gepubliceerd, volgens welke de Hongaarsche regeering niet tot terugtrek king van haar strijdkrachten aan de Roe meensche grens zou zijn overgegaan. ITALIË DE „AS" ZAL GEEN TEGENVOOR STELLEN DOEN. Volgens de „Giornale d'Italla". In de „Giornale d'Italia" verklaart Gayda, dat niet verwacht moet worden, dat Rome on Berlijn met tegenvoorstellen op de boodschap van Roosevelt zullen antwoor den. Tegenvoorstellen, zoo zegt hij, worden gedaan tusschen partijen, die op voet van Wie bi) KLEEDING over goede KWALITEIT spreekt moet wel denken aan Waarborg-kleeding Buitenlandsche Berichten EEN ELASTISCHE GLASSOORT. Onder de auspiciën van het Franklin Institute te Philadelfia zijn gedurende zes jaren en ten koste van ruim zes millioen dollars onderzoekingen gedaan om te ko men tot de vervaardiging van een zeer elastische glassoort. Dezer dagen zijn de proefnemingen beëindigd en het resultaat is gedemonstreerd voor circa vierhonderd leiders van handelsondernemingen en fa brieken. Het nieuwe glas moet tien keer zoo elastisch zijn als het op het oogenblik voor automobielen gebruikte veiligheids glas. Een bal van magnetisch staal, we gende negen ons, werd van een afstand van 28 voet met kracht op een plaat van het nieuwe glas geworpen. Het glas boog door, maar bleef heel. Het glas kost niet meer dan het gebruikelijke en men ver wacht, dat het reeds dit jaar voor 75 pet. in de Amerikaansche automobiel-productie zal worden toegepast. Muggen, Vliegen, Vlooien. Wespen en Wand luizen doodt U met ,.FLYD0 100 Gr. 15 ct, p. L. f 1.25. Verder Flit, Shell-tox, Fluks. Rids enz. enz. Drog. J. VRIJENHOEK HAARL.STR. 119 (Speciaal Kruiden-adres) gelijkheid en wederzijdsch vertrouwen staan. Gayda ontkent, dat Italië op instruc ties uit Berlijn zou hebben gewacht voor het antwoord, dat door middel van de pers op de boodschap moest worden gege ven. Hij komt tot de conclusie, dat Roosevelt „de zaken in Europa laat, zooals zij wa ren". BEGIN MEI BELANGRIJKE REDE VAN MUSSOLINI. Vernomen wordt, dat Mussolini zich in de eerste helft van Mei naar Turijn zal be geven, waar hij een belangrijke rede zal houden. BULGARIJE COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De politie te Sofia heeft 22 communisten gearresteerd, beschuldigd van het voeren van onwettige propaganda in de provincie. AMERIKA DREIGENDE STAKING IN DE STEENKOOL-INDUSTRIE. Reeds staken 300.000 mijnwerkers. De Vereenigde Staten worden bedreigd met een staking in de steenkool-industrie. Reeds zijn de mijnwerkers in acht staten TIENDUIZENDEN WILLEN HUN TWEEDE VADERLAND DIENEN. Het aantal vreemdelingen in Frankrijk is niet gering. En wij bedoelen hier niet degenen, die met een reisgids in hun zak de be roemde Fransche steden bezoeken, die na een rondgang in het Louvre van Parijs op hun gemak tochten maken naar de beroemde kathe dralen van Reims, Chartres, Amiens.... naar de kasteelen van de Loire. Wij bedoelen niet de vele moeders van Amerikaansche en Engelsche soldaten, die in rouw gekleed de oorlogsvelden bezoeken, waar hun zoon sneuvel de tijdens den wereldoorlog en die komen bidden bij het graf van den onbekenden soldaat, omdat dit het graf van hun zoon kan zijn. Wij bedoelen de arme ploeteraars, die hun vaderland hebben verla ten, omdat zij er ongewenscht wa ren, of omdat er voor hen geen werk meer was Wat zal ik U zeggen? Wij leven hier gelukkig in vrijheid. Ik heb hier een be slaan gevonden en 'n familie Maar 't is een hard gelag, iedere maand naar het com missariaat van politie te moeten gaan. om mijn papieren te laten afstempelen. Maar hel moet!" Het is een van myn vrienden in Parijs, een Rus, die zijn vaderland heeft moeten verlaten omdat hij niet in het gareel wenschte te loopen van d.' communistische machthebbers. Hij had er een goed be staan als schrijver. Maar de revolutie heeft hem een hak gezet. Door Siberië is hi; moeten vluchten naar Charbin, en van daar naar Frankrijk. Harde jaren zijn gevolgd. Hij moest op nieuw beginnen, en dat viel niet mee. Maar hij is er gekomen, hij heeft een nieuw bestaan gevonden, maar iedere maand wordt hij door zijn urenlang wachten op het commissariaat herinnerd aan het feit, dat hij maar een .Rus is Zoo is het leven van drie en een half millioen vreemdelingen in Frankrijk. Ita lianen en Polen werken op het platteland en in de fabrieken, Russen wonen in Parijs in ellendige krotten, velen van hen zijn taxi-chauffeur. En bij deze drie en een half millioen "reemdelingen zijn dan nog niet inbegre pen de vierhonderdduizend Spaansche vluchtelingen in de concentratiekampen. Deze vreemdelingen vormen voor Frank rijk een groot probleem. Want het is niet alleen zoo, dat vele Franschen zonder verk zijn, terwijl enkele millioenen buiten landers hier zij het dan ook een mage re boterham verdienen. Maar onder de vreemdelingen zijn er nog zeer velen, die werkloos zijn, en die men toch niet van honger kan laten omkomen. In Parijs verblijven bijna 500.000 vreem delingen, en hiervan worden er 15.000 geholpen met werkloozensteun. Het aan tal steuntrekkende vreemdelingen in Frank rijk moet in totaal ongeveer 100.000 bedra gen. Nu moet men deze getallen niet beschou wen zonder daar tegenover te zetten, dat vele vreemelingen in Frankrijk een aar dige som gelds hebben meegebracht, en hiervan ook aan de Fransche schatkist een en ander moeten afstaan. Maar tot het Fransche volk, en vooral tot de werkloozen spreekt het meer, dat zooveel vreemdelingen ondersteund moe ten worden. Terecht zegt men in Frankrijk: wat hebben we hieraan? Nu heeft de Fransche regeering bepaald, dat in oorlogstijd ook de vreemdelingen kunnen worden opgeroepen voor de Fran sche landsdienst, terwijl de ongewenschte elementen dan het land zullen uitgezet worden. In geval van oorlog zal Frankrijk dus wel wat hebben aan de millioenen vreem delingen. Deze vreemdelingen hebben meermalen •e kennen gegeven, dat zij graag het land willen dienen. Vooral de laatste dagen hebben zeer velen zich opgegeven om dienst te nerr.en in het Fransche leger, en in de burgerlijke veiligheidsdiensten. De vieemdelingen hebben zelfs besloten, om els bewijs van hun trouv en als teeken van dankbaarheid jegens de Fransche re geering aan Frankrijk een eskader vlieg tuigen aan te bieden, welk geschenk groo te indruk heeft gemaakt op de Fransche bevolking, en een verzachting is voor het idee, dat Frankrijk zooveel armlastige vreemdelingen moe4 ondersteunen. gisteravond in staking gegaan en de voor zitter van de commissie voor industrieele organisatie, John Lewis, heeft gedreigd een volledige staking ir. alle steenkolenmijnen van de Vereenigde State.i af te kondigen, indien de vertegenwoordigers van de mijn werkersbonden niet spoedig een nieuw collectief contract kunnen sluiten. De ge deeltelijke staking is reeds verscheidene dagen geleden begonnen en de onderhan delingen tusschen werkgevers en werkne mers hebben nog tot geen enkrl resultaat geleid. Op het oogenblik staken meer dan driehonderdduizend mijnwerkers, indien Lewis zijn bedreiging ten uitvoer brengt zullen nog 150.000 man het werk neerleg gen. DE MILITAIRE BEDRIJVIGHEID DER CHINEEZEN. Naar het Chineesche persbureau melde, cr.dernemen de Chineesche troepen op de grens van Kiangsoe en Anhwei een alge meen tegenoffensief, waartoe de Japan mezen ruim 10.000 man concentreeren, ten einde Woehoe, de handelsstad van de pro vincie Anhwei, te verdedigen. Uit Kwciling wordt gemeld, dat man Japansche troepen tegenaanvallen ondernemen op Tsjengsjing in Oostelijk Kwantoeng en wel van vier zijden, doch dat de Chineezen hen met zware verlie zen weten te verdrijven. Voorts wordt melding gemaakt van zwa- le gevechten om het bergoord Koeling. Zes Ji-pansche vliegtuigen zouden daarbij meer dan tien bommen hebben laten vallen op hun eigen stellingen, waarbij ruim hon derd Japansche officieren en manschap pen gedood en twintig gewond zijn. INGEZONDEN STUKKEN HET SPELDJE VOOR DE CHINA- COLLECTE. Het speldje, dat Zaterdag 22 April a.s. bij de collecte ten bate van de noodlijden de burgerbevolking van China verkocht zal worden, is in ieder opzicht een uni cum in de geschiedenis van de Lcidsche straatcollecten. Het is geïnspireerd door de Chineesche philosophic. De gegevens zijn verschaft door Mr. Yuan Tieh, den consul-generaal van China te Amsterdam en het ontwerp is van den teekenaar Jan Kann. Het speldje heeft den vorm van een af hangende Chineesche schildering en de speld wordt daarom ook niet verticaal, maar dwars in de kleeding gestoken. Op de tcekening staat links een spreuk ont leend aan LI Ki, het boek van de riten, van Confucius. De spreuk luidt: „De We reld behoort aan de Wereld" en is de kern van de hoogste Chineesche staatkundige ideologie. Het is een samenvatting van do beschrijving van den ideaal-toestand van de maatschappij, zoonis deze door Confu cius gegeven wordt. Het is een toestand waarin rechtvaardigheid, liefde en onder ling vertrouwen zullen heerschen, zoowel tusschen de individuen als tusschen de staten onderling. Wij citeeren thans de bedoelde passage uit het boek Li Ki: „Wanneer de „Groote Weg" gevolgd wordt, dan behoort de Wereld aan de We reld. De deugdzamen en bekwame men- schen worden gekozen om het land tc be sturen, men onderzoekt de Waarheid en kweekt onderlinge goede verstandhouding. De Liefde is niet beperkt tot ieders eigen ouders er kinderen, zij breidt zich uit tot het onderhouden van alle ongelukkigen: zieken en invaliden, menschen berooid van hun nakomelingschap, bejaarden wor den verzorgd, de kracht der volwassenen wordt goed gebruikt, de minderjarige be hoorlijk opgevoed. Mannen krijgen hun werk, vrouwen hun gezinnen. Geen goe deren worden geduld, onbenut in den grond verborgen, geen kracht van het lichaam wordt gespaard, maar het benut ten daarvan is juist niet ten eigen bate. Daardoor wordt iedere intrigue bezworen, geen diefstal, roof, gewelddaad wordt door de menschen gepleegd. De buitendeur van ieders huis kan 'a nachts ongegrendeld blijven. Dit is de „Groote gelijkheid" van de Menschheld". Deze ouwen-oude gedachte van de maatschappij-vorm heeft allen grooten geesten van het Chineesche volk steeds voor oogen gestaan en bezielt ook thans nog het zoo zwaar beproefde Chineesche volk. Rechts naast deze spreuk ziet mén op het speldje de bloem „Mei Hoa", de In- heemsche pruimebloescm van China, die langzamerhand de beteekenis van een nationale bloem heeft verkregen. Het is de bloesem, die in de lente het eerste bloeit, de eerst bode van den naderenden zomer, en het komende nieuwe leven. Moge deze bloesem ook het symbool zjjn voor een naderend nieuw geluk en een vreedzam leven voor het zoo zwaar getroffen millioenenvolk.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5