Instelling van contact-commissie, uit de burgerij. Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DONDERDAG 20 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 In zijn vergadering van 12 December 1938 nam de Raad aan een voorstel van de hee- ren van Eek, Wilmer, Wilbrink en Beeken kamp, luidende als volgt: „De Raad, ken nisgenomen hebbende van de nota van den burgemeester inzake de contactcom missies; van oordeel, dat een nader onder zoek omtrent het vraagstuk der contact commissies gewenscht is; verzoekt burge meester en wethouders te benoemen een commissie ad hoc, die tot taak zal hebben dit onderzoek in te stellen en verslag uit te brengen van het resultaat van haar on derzoek aan den Raad". Ter uitvoering van dit besluit heeft de burgemeester ingevol ge art. 53 van het Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Leiden tot leden van deze Com missie benoemd de heeren Th. B. J. Wil mer, Mr. C. Beckenkamp, Mr. D. A. van Eek, Jac. Wilbrink en H. P. H. Würtz en tot Voorzitter den eerstgenoemde. De Commissie, die den heer Beekenkamp tot haar verslaggever benoemde, vond in Mr. N. J. Rowaan, hoofdambtenaar ter ge meente-secretarie, een toegewijd secretaris Op 3 Februari 1939 installeerde de burge meester de Commissie, die direct in aan sluiting op haar installatie met haar werk zaamheden aanving en daarna nog drie maal vergaderde, n.l. op 10 Februari, 7 Maart en 31 Maart. Over een intensiever samenwerking tus- schen Gemeente-bestuur en burgerij werd reeds gesproken in de Raadsvergadering van 21 Jaunari 1935, terwijl over het vraagstuk der contactcommissies van ge dachten werd gewisseld tijdens de be handeling van de begrooting 1937 op 22 26 Februari 1937. De Commissie acht het niet noodzakelijk het toen verhandelde te herhalen. Hieronder volgt thans een resumé uit het verslag van het onderzoek, dat de Com missie heeft ingesteld, geordend naar de onderwerpen, die bij de besprekingen van belang bleken, en uitloopende in de Commissie kan dit met vreugde mededee- len een concreet voorstel aan Uw Ver gadering, waaraan alle leden behoudens op een klein onderdeel, ten aanzien waar van één lid van een afwijkende meening blijk gaf, hun goedkeuring konden hechten. Wenschelijkheid van de instelling van Contact-Commissies Reeds direct bleek, dat alle leden der Commissie behoefte gevoelden aan een rui mer contact tusschen het Gemeentebestuur en de verschillende stroomingen in de bur gerij. Een lid vroeg zich af, daarbij zich op het standpunt van den burgemeester stellend, of net daarvoor wel wenschelijk was, bepaaldelijk vaste commissie te be noemen. Voor zich voordoende gevallen zouden immers commissie ad hoe kunnen worden benoemd, terwijl er reeds tal van lichamen bestaan aan wie advies zou kun nen worden gevraagd, zooals, om slechts enkele te noemen, de Kamer van Koophan del en de Federatie van Woningbouwver- eenigingen. Dit lid zag als gevaar van vaste commissies, dat het „praten" over de ge meentebelangen nog meer uitbreiding krijgt buiten den Raad, zonder dat te ver wachten is, dat de te bereiken resultaten in juiste verhouding zullen staan tot de lengte en de veelheid der discussies. Z.i. zou het van grooter belang zijn wanneer de raadsfracties beschikten over leden van een zoo gevarieerd mogelijk deskundigheid Hiertegenover merkten andere leden op dat men van een min of meer geregelde insteling van commissies ad hoe niet veel verwachting had. Slechts dan, wanneer het Gemeentebestuur met een zaak geen raad weet, zou een dergelijke commissie in het leven worden geroepen. Dan zullen eerst menschen moeten worden gezocht en geïnstalleerd, wat veel oponthoud geeft en het verwijt, dat de parlementaire mo lens langzaam malen, zou bevestigen. Het hooren van bestaande lichamen en orga nisaties heeft het bezwaar dat men dan toch ook vaak niet allen bereikt, die men bereiken wil, terwijl het gevaar, dat het groepsbelang niet zal worden gezien in het licht van het algemeen belang, niet altijd slechts denkbeeldig is.Als voorbeeld van een vaste adviescommissie werd genoemd, dat zij ook uit eigen initiatief adviezen kan ge ven en niet behoeft te wachten op een vraag van het Gemeentebestuur; zoo kunnen ge zonde denkbeelden, die uit de burgerij op komen, wellicht in sneller tempo worden bestudeerd en getoetst aan hun bruikbaar heid voor het algemeen gemeentebelang. Thans toch gebeurt het vaak, dat pas, na dat de raadsstukken zijn uitgekomen of zelfs de behandeling in den Raad heeft plaats gehad, bezwaren tegen een bepaald Voorstel door het „publiek" worden geuit. Het resultaat van al deze en andere over wegingen was, dat de Commissie zich een stemmig uitsprak voor de instelling van contactcommissies, die tot taak zouden heb ben op verzoek van het Gemeentebestuur of uit eigen beweging aan het Gemeentebe stuur advies te geven met de bedoeling het belang van de gemeente, voorzoover lig gend op het haar aangewezen terrein, te dienen. Welke commissies moeten worden ingesteld. De commissie stelt voorloopig voor, de Instelling van drie contact-commissies, nl. lo. voor de grootindustrie, 2o. voor het win kelbedrijf en de kleinindustrie, 3o. voor wo ningbouw en stadsontwikkeling. De Commissie waagt zich niet aan een voorspelling, welke onderwerpen deze com missies te behandelen zullen kragen. De belangen van de industrie en van den mid denstand zijn echter zóó veelsoortig en zóó groot en zij maken een zóó gewichtig deel uit van het gemeentebelang, dat de Com missie zonder meer meent te mogen aan nemen, dat contactcommissies hier een vruchtbaar arbeidsveld zullen vinden. Ten aanzien van den woningbouw en de stads ontwikkeling kan naar het oordeel van de Commissie evenmin twijfel bestaan, dat con tact met de burgerij op de" handelingen van het Gemeentebstuur bevruchtend zal kun nen werken. Samenstelling der commissies. Ten aanzien van dit punt zijn door de Commissie uitvoerige besprekingen ge houden. Daarbij is uitgegaan van de door enkele leden geponeerde stelling, dat in de commissies personen uitsluitend om hun deskundigheid zitting zouden moeten ne men, waardoor de objectieve waarde van de adviezen verzekerd zou zijn. Een lid kon zich hiermede niet vereenigen. Men zou z.i. dan slechts krijgen een technische voor lichting, die hij niet van het grootste be lang achtte, terwijl hij bovendien meende, dat het niet gemakkelijk zou zyn, uit te maken, wie deskundig is. Uit maatschap pelijk oogpunt vond dit lid het belangrijker, dat door een vertegenwoordiging van alle organisaties, die op het gebied van een com missie werkzaam zyn, de verschillende standpunten, die ten opzichte van eenig on derwerp bestaan, tot elkaar worden ge bracht. De organisaties zullen z.i. voor haar vertegenwoordiging menschen kiezen, wier oordeel in haar middel het meeste gezag heeft. De andere leden, zich niet principieel verzettend tegen ook een vertegenwoor diging van organisaties, meenden, dat dan wel de garantie zou moeten worden ge geven, dat inderdaad de meest geschikte afgevaardigd wordt en niet iemand, die al leen uit hoofde van het bekleeden van een bestuursfunctie daarvoor in aanmerking wordt gebracht. Zij zagen verder als be zwaar, dat deze vertegenwoordigers ge neigd zullen zijn alleen het inzicht hunner organisatie te verdedigen en dat zij, als particulieren bereid en in staat tot onder linge samenwerking, als afgevaardigden zich tegenstanders zouden voelen. Wanneer zij echter zouden worden aangewezen uit hoofde van hun speciale deskundigheid en midden in het maatschappelijk leven zou den staan, dan zouden deze leden hen gaar ne in de commissie opgenomen zien. Daar naast hielden zij echter vast aan hun eisch een zeker aantal personen uitsluitend om hun deskundigheid een plaats te geven. Hierdoor zou naar hun meening tevens worden bereikt, dat waardevolle krachten, die buiten de organisaties staan, in het ge meenschapsleven worden ingeschakeld. Voorloopig werd overeenstemming verkre gen over een samenstelling van zoowel van „deskundigen" als van vertegenwoordigers van organisaties. Vervolgens werd door de Commissie na gegaan, welke organisaties zouden behoo- ren te worden vertegenwoordigd. Daarbij bleek, dat het aantal organisaties zóó groot was, dat men bij de gedachte samenstelling zou komen tot commissies van ongeveer 20 leden, wat door alle leden voor deze com missies, die geen praat- doch werkcolleges moeten zijn, veel te veel werd geacht. Het bleek niet mogelijk door een keuze uit de organisaties het aantal te verminderen, zoo dat eenige leden geneigd waren terug te keeren tot het eerst ingenomen standpunt om alleen „deskundigen" uit te noodigen, terwijl een ander lid dan de voorkeur zou geven aan alleen een vertegenwoordiging van de organisaties. Bij het nader ontwik kelen der verschillende meeningen bleek, dat de leden, die het eerste standpunt hul digden, onder „deskundigen" ook wilden begrijpen personen, die terecht in hun or ganisaties. een vooraanstaande plaats inne men en zich een samenstelling voorstelden uit alle groepeeringen der bevolking, zoo dat met name het arbeiderselement ook in de commissies kan zijn vertegenwoordigd. Zoo omschreven, verklaarde het lid, dat zich voor een vertegenwoordiging alleen der organisaties had verklaard, zich bij de meening der andere leden te kunnen neer leggen. Met algemeene stemmen werd be sloten voor te stellen de commissies te laten bestaan uit deskundigen, onder wie ook be- hooren te zijn op het desbetreffend organi satorisch terrein vooraanstaande personen. Bij dit onderwerp deed zich nog de vraag voor of ook het Gemeentebestuur in de commissies zou ipoeten zijn vertegenwoor digd. Algemeen was men van meening, dat zoo dat het geval zou zijn, de vertegen woordiger een lid zou moeten zijn van het College van Burgemeester en Wethouders, die dan uiteraard het voorzitterschap zou moeten bekleeden en niet een der andere raadsleden..Als voordeel van een dergelijke vertegenwoordiging zag men een verge makkelijking van het contact, als nadeel, dat de vrijheid van spreken in de verga deringen zou worden beperkt, terwijl bovendien het gevaar werd gevoeld, dat dan van meet af aan een reeds gevormde meening van het College de beraadslagin gen zou beïnvloeden. Aangezien men van oordeel was, dat de nadeelen het zwaarst wegen, werd een vertegenwoordiging van het Gemeentebestuur afgewezen. Een nauw contact met Burgemeester en Wethouders werd echter wel op prijs gesteld. Herhaal delijk toch zal een commissie aan een infor matie van het College behoefte gevoelen of zal het College het gewenscht achten een commissie feitelijke mededeelingen te doen, die voor de beoordeeling van een bepaald vraagpunt noodzakelijk zijn. Daarom kwam het de Commissie wenschelijk voor in de regeling een bepaling op te nemen, dat een of meer leden van het College, al dan niet vergezeld van ambtenaren, op eigen verzoek of op uitnoodiging- va de com missies de vergaderingen kunnen bijwonen. Zij zouden slechts een adviseerende stem moeten hebber. De Commissie was van oordeel dat de EN NU VERDER! De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten is in Leiden voor de R.K. Staatspartij zeer succesvol geweest. Bracht de verkiezing voor de Tweede Kamer in 1937 reeds een groote winst aan stemmen, gisteren werd dit resultaat nog aanzienlijk overtroffen. Het werk is hiermede echter niet be ëindigd; integendeel het begint eerst nu. Zeer spoedig zullen de verkiezingen voor den Gemeenteraad plaats hebben; deze moeten niet alleen eene bevestiging worden van het gisteren verkregen resul taat, doch weer een vooruitgang. Een goede organisatie en een medeleven met de organisatie is daarvoor allereerst noodig; en daarom toone men Zondag a.s. daaraan te willen medewerken; dan heeft de aanwijzing plaats voor de eerste acht candidaten van onze party; daarom een dringend beroep op alle leden Zondag a.s. hunne belangstelling te toonen en te ko men stemmen ter aangegeven plaatse. De oproeping is inmiddels verzonden. Voorzitter afdeeling Leiden R. K. Staats partij. commissies uit niet meer dan 9 leden zul len mogen bestaan. De leden zou de grootst mogelijke meerderheid willen zien be noemd door den Raad, op voordracht van burgemeester en wethouders. Een lid, eveneens van oordeel, dat hier benoeming door den Raad moet plaatsvinden, meende de voorkeur aan een aanbeveling boven een voordracht van het College te moeten geven. De voorzitter zal naar de meening van de geheele Commissie door den Raad dienen te worden aangewezen op voor dracht van burgemeester en wethouders. Aan het waarnemen van het secretariaat door een ambtenaar ter gemeente-secre tarie voelde de Commissie geen behoefte. Zij geeft er zelfs bepaaldelijk de voorkeur aan, dat de commissies haar secretarissen uit haar midden benoemen. Wel zouden zij deze functionnarissen in hun administratie (het verzenden van convocaties, uitnoodi- gingen, e.d.) willen doen bijstaan door een ambtenaar. De Commissie achtte het vanzelfspre kend, dat de commissies niet slechts op verzoek van het gemeentebestuur, doch ook eigener beweging advies zullen kunnen uitbrengen. Slechts dan toch zijn zij in derdaad in staat om dat wat onder de bur gerij leeft onder de aandacht van de plaat selijke overheid te brengen. Verder acht te zij het wenschelijk, dat het contact tus schen gemeentebestuur en commissies on derhouden wordt door Burgemeester en Wethouders. Ook de Raad en de Raadscom missies zullen waarschijnlijk van tijd tot tijd behoefte hebben ar>n haar adviezen; zij kunnen dan echter aan het College van B. en W. verzoeken deze in te winnen. HOOGLEERAARSBENOEM1NG. Dr. F. B. J. Kuiper aan de Leldsche Universiteit benoemd. By Koninklijk Besluit van 17 April 1939 is met ingang van 18 September 1939 be noemd tot gewoon hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in het sanskrit en zijn letterkunde en de Indische oudheidkunde: dr. F. B. J. Kuiper, leeraar aan het -lyceum der Car- pentier Alting-stichting te Batavia. Franciscus Bernardus Jacobus Kuiper werd op 7 Juli 1907 te Den Haag geboren en werd in 1924 aan de Leidsche Universi teit ingeschreven als student in de facul teit der letteren. Op 30 Nov. 1928 deed hij zijn candidaatsexamen (cum laude) in de klassieke letteren en op 4 Dec. 1929 zijn candidaatsexamen (cum laude) in de Ari sche taal- en letterkunde. Hierna bereidde hij zich voor op zijn doctoraal examen maar tevens arbeidde hij aan zijn proefschrift ter promotie. Voor het doctoraal examen slaagde hij op 7 Juni 1934 en nog geen twee weken later op 18 Juni promoveerde hij cum laude aan de Leidsche Universiteit op een proef schrift getiteld: „Die indogermanischen Nasalpriisentia". Na zijn promotie werd hy benoemd tot leeraar aan het Carpehtier Alting Lyceum te Batavia. Verschillende wetenschappelijke bijdra gen van ^ijn hand verschenen in de Mede deelingen der Kon. Nederlandsche Acade mie van Wetenschappen. LECTOR-BENOEMING. Bij Kon. Besluit van 18 April 1939 is be noemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit al hier, om onderwijs te geven in de experi- menteele en propaedeutisehe dierkunde: dr. N. Tinbergen, thans hoofdassistent. De minister van Justitie heeft benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, belast met het afnemen van bovengenoemd exa men: prof. mr. A. H. M. J. van Kan, boven genoemd en tot plaatsvervangend lid prof. mr. B. M. Telders, hoogleeraar alhier. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is prof. dr. S. T. Bok alhier benoemd in de Commissie, dit jaar belast met het exami- neeren van hen, die eén akte van be kwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van een middelbaar of lager onder wijs in de lichamelijke oefening. Buitenland DE VIERING VAN HITLERS VERJAARDAG. BERLUN, 20 April. (A. N P.) Reeds om middernacht heeft Hittler de eerste geluk- wenschen ter gelegenheid van zijn verjaar dag in ontvangst moeten nemen van de tienduizenden, die zich op de Wilhelm- platz hadden verzameld. De Fuehrer ver scheen verscheidene malen op het balkon van de rijkskanselarij en telkens werd hij stormachtig toegejuicht. In den ochtend nam Hitier een zang- hulde in ontvangst van de nationaal so- cialistische jeugd, waaronder ook 'deputa ties uit Japan, Italië, Spanje en Bulgarije. Om negen uur sloeg Hitier voor de oude rijkskanselarij een défilé gade van de Leibstandarte S.S. en Schupo'a. In spreek koren riep de menigte, die in grooten ge- rykskanselary terug, waar hij de geluk- wenschen in ontvanst te nemen had van oen Apostolischen Nuntius als deken van het diplomatieke corps, van de leden der regeering, var. den president van het pro tectoraat Hacha, van den Slowaakschen premier Tiso, van vertegenwoordigers van de weermacht, onder leiding van Goering, alsmede tal van andere vooraanstaande personen. Voort sontving de Fuehrer der gouwlei der en de regeering van Dantzig. Gouwlei der Forster overhandigde hem den eere burgerbrief van de Vrije Stad. Vervolgens begaf Hitler zich op weg om de groote parade van de weermacht gade te slaan. De Duitsche pers staat vandaag geheel in het teeken van den verjaardag van den Fuehrer. In de „Voelkische Beobachtcr", publiceert Goering een oproep aan het Duitsche volk, waarin hij Hitier den groot sten Duitscher van alle tijden noemt. DE GERUCHTEN ROND DANZIG. Niets bijzonders in voorbereiding. DANZIG. 20 April. (A. N P.). Een der correspondenten van Havac te Danzig be richt, dat niettegenstaande de geruchten, welke zoowel hier als in het buitenland de ronde hebben gedaan over eon wyziging te Danzig en niettegenstaande de talrijke betoogingen, welke zijn georganiseerd, men den indruk heeft, dat niets buitengewoons za1 geschieden. Wel zijn 31 leden van de vroegere oppo sitie gearresteerd, voornamelijk socialisten. Zij worden beschuldigd een complot te heb ben gesmeed, doch niemand hecht hier ge loof aan. Veeleer is men van oordcel, dat hier sprake is van een maatregel van de plaatselijke politie om alle anti-natlonaal- s< cialistische betoogingen te voorkomen Verder zijn detachementen S.S., uit Oost- Pruisen aangekomen teneinde den orde dienst te versterken, zooals steeds hot ge val is bij een groote nntionaal-socialisti- sche betooging in de Vrije Stad. Op alle openbare gebouwen is de vlag van Danzig naast het hakenkruis gehc- schen en ook is bij zeer veel particuliere hulzen de hakenkruisvlag uitgestoken. Ook hebben velen hun huis versierd met por tretten van Hitier, waarop in gouden of zilveren cijfers het getal 50 is aangebracht. Alle winkels en werkplaatsen zyn geslo ten. EEN RADIOREDE VAN MUSSOLINI. ROME, 20 April. (A. N. P.). Muraolln! heeft vanochtend een radiorede gehouden, welke tien minuten duurde, in verband met de tentoonstelling, welke in 1942 te Rome zal worden gehouden. Do rede van Mussolini was zeer kalm en de Duce werd herhaalde malen door toejuichingen von zijn hoorders onderbroken. Hij verklaarde, dat de bewering, dat de os oorlog wil geheel onjuist is. De as wil vrede en samenwerking en daarom is het gcmakkelyk de paniekzaaiers tot zwijgen te brengen. Onze leus is „Vrede met recht vaardigheid". Doelende op de voorstellen van Roose velt tot een internationale conferentie, zei- de Mussolini, dat hoe meer mearchen deel nemen aan een conferentie, des te minder kans op succes bestaat. DE PAUS ONTVANGT HONGAARSCHE MINISTERS. ROME, 20 April (A. N. P.). De Hongnnr- sche ministers Telokl en Csaky zijn heden ochtend door den Paus ontvangen. De bei de Hongaarsche staatslieden brachten ver volgens een bezoek aan den kardinaal staatssecretaris. VAN CAUWFLAERT CANDIDAAT VOOR HET VOORZITTERSf'HAP DER BELGISCHE KAMER. BRUSSEL, 20 April. (A.N.P.) De rechterzijde van de Kamer heeft den Ka tholiek van Cauwelaert candidaat gesteld voor het voorzitterschap van de Kamer. GEHEIMZINNIGE ONDERZEEëR. OTTAWA, 20 April. (A NP.) De Ca- nadeesche pers bericht uit Halifax, dat ka pitein William Latter, commandant van de loodsboot van de haven Halifax gister avond aan de marine-autoriteiten heeft medegedeeld, dat hij in den afgeloopen nacht een gedeeltelijk onder water varen de onderzeeër, welke zij" snelheid op voerde toen hij de loodsboot passeerde, heeft gezien. Ook de gezagvoerder van het vracht schip „Cornebrook", op weg naar Glas gow, heeft de loodsboot medegedeeld, eveneens den onderzeeër te hebben ge zift». LE1DKN. Geboren: Jan z. van Ph. v. d. Meer en C. M. Dubbelaar. Wilhelmus Theodo- rus z. v. A. J. Cambier en J. P. Langerak. Hendrika d. v. T. vnn Helden en H. Brassem. Henricus Johannes z. v. G. Kockelkoren en H. H. Koek. Jan Lcen- dort, z. v. H. L. v. Holten en N. v. Tiel. Margaretha Anthonia d. v. C. Schoneveld en G. A. v. d. Schrier. Marie dr. v. D. Elenbaas en A. G. Jongkind. Adrianus Wilhelmus Johannes z. v. C. A. J. Zeven hoven en M. M. v. d. Zwet. Ondertrouwd: J. de Groot jm. cn M. J. Vellekoop jd. G. Schlpnanboord Jm. 23 j. on J. C. Sollle jd. 23 J J. J. v. Rooden Jm. 21 j. en A. v. d. Mark Jd. 20 J. Gehuwd: J. Bekooy jm. en H. Boehlee Jd. P J. Huisman jm. en D. E. Binnen dijk jd. H. Jong jm. en A. v. Roon jd. J. Kooien jm. en II. Wageinakor jd. J. Kwestro jm. en A. v. Houten jd. C. Labruyère jm. en J. M. Meljers jd. J. Ramaker jm. en M. E. Jansen jd. L. F. v. Steenbergen jm. en P. Maeco jd. J. A. J Warmond jm. en J. v. d. Ledie jd. Overleden: J. P. M. Kriok hsvr. van C. H. H. Langezaal 62 J. S. v. Baarcn hsvr. van J. Brouwer 73 j. N. H. v. Gent m 35 j. BRAND IN EEN FRANSCHE TREIN. Drie dooden, twintig gewonden. AMIENS, 20 April. (A.N.P.) Vanoch tend is brand uitgebroken in een trein tusschen Rijssel en Amlens. De brand ont stond in de doorgang tusschen het derde en vierde rytulg en de bekleeding ver brandde langzaam. De trein werd tot stil stand gebracht, doch dc passagiers dron gen zoo voor de deur, dat deze niet ge opend kon worden. Hierdoor zjjn drie personen tengevolge van verstikking om het leven gekomen, terwijl een twintigtal anderen met brandwonden en een begin van verstikking naar het ziekenhuis van Amiens moesten worden vervoerd. Hun leven ls niet in gevaar. De brand is gebluscht en de trein kon zijn reis naar Amiens voortzetten. LEIDEN, 19 April. Groentenvelllng. Per low kg.: roodekool 12.10, savoyckool 7.40 —7.80, prei f 6.50—11.50, kroten 2.20 2.40, kroten, gekookt 27, uien f 1.80— 4.60, peen 9.60—16.—, andijvie 19— 2425, sla 5—18, witloof 3—23, poste lein 1518, spinazie 35; per 100 stuks bloemkool 9.70—30.—, salade 1.80 —7.60, koolseldarie 10.9(^—11.40, plettr- st lie 1.50—3.70, radijs 0.60-3.00, selde rie 0.70—3.30, uien 1.70—1.80, rabarber 2.405.10, raapstelen 4090 cent. GOUDA, 20 April. Vee. Aanvoer in to taal 1341 stuks, waarvan 23 slachtvarkens 2324 cent per pond, levend met 2 pet. kro- ting, 192 magere varkens 20—25, 738 big gen 10—14, Geldersche biggen 14—17, 4 runderen 175—220, 3 schapen, 12 lom meren, 18 bokken of geiten 2—6 per stuk. Handel vlug. Kaas. 225 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 20G—22, 2e kwal 1819.50, crisisaftrek 7.0 cent. Handel matig. Boter. Aanvoer 427 ponden. Goeboter 6085 cent en weiboter 5500 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 208.000 stuks, kip peneieren 3 30—3.60 en eendeneieren f 2.753.00 per 100 stuks. Handel vlug. DELFT, 20 April. Vee. Aanvoer: 294 run deren, 4 graskalveron, 310 nuchtere kal veren. 802 biggen, 134 schapen of lamme ren. 16 geiten of bokken. Prijzen: kafkoeien 100290. varekoeien f 80120, nuchtere kalveren f 414, magere varkens 16- 42. biggen 816, schapen met lam 20 —32. geiten of bokken 3—9, rundvlccsch 7C>6050 cent-per kg. slochtgowicht. Boter. Aanvoer 18 achtste en 5 zestien de vaten boter, wegende totaal 410 kg. Pi Ijs f 1.251.35 per kg. Handel kalm. BODEGRAVEN, 19 April. Kierenveillng. Aanvoer 16933 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 3.20—3.40, bruin 3.40—3.70. een deneieren 2.402 80 per 100 sctuks. NIEUWER BRUG, 18 Anrit. Eicrenvciling. Aanvoer 6804 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 3.30—3.60. brulr. 3.50--3.70. hennen- cieren 3.00—3 20, prijs eendeneieren 2.40 --2.80 per 100 stuks, boter 50—81 cent en kaas 20—29 cent per pond. hanen 0.50 1.00. konijnen 0.20 1.25. KATWIJK a. d. RIJN. 19 Anril Groen tenveiling. Per 100 kg uien 5 1, prei 13—19, witlof 19 23. spinazie f 2 50— 4.50, per 100 bos: radijs 2.40—2.45, rabar ber 4.204.30. per kist vnn 29 kg.: was- peen 1 152.20, kroten 3060 cent. WI8SELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.819/,fl Berlijn 7'. 17' Parya i Brussel 31 65 Zwitserland 42.24 Kopen 1.? gen 89.35 Stockholm 45 45 Os'o 44.10 New York 1.883/,

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3