I 1 <sSï> i i if« i i i if a m w a DONDERDAG 20 APRIL 1939 DE LEH)SCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Mr. OSKAM IN „AMICITLA". Gisteravond hield Mr. G. A. C. Oskam van Rotterdam zyn derde en laatste lezing over het schaakspel voor de leden der So ciëteit „Amicitia". Het eerste deel der lezing was ditmaal gewijd aan een tweetal partijen gespeeld door den gcnialen schaak meester en wereldkampioen Dr. A. Al- jechin, n.L een partij gespeeld tegen Richard Réti, waarin Dr. Aljechin een diepe com binatie maakte, doordat een paard van zijn tegenstander een ongunstige plaats in nam, terwijl in een andere partij tegen twee onbekende, doch niettemin sterke spelers, Dr. Aljechin een combinatie maakte van 19!! zetten diep, waarna mat volgde. Na de pauze gaf de heer Oskam op het demonstratiebord nog een probleem, ge maakt door den beroemden Amerikaan- schen componist Samuel Loyd. Het pro bleem zelf was niet zoo buitengewoon inge wikkeld, n.l. een mat in 4 zetten door het slaan van een pion en passant, doch een an der probleem was de vraag op te lossen, waarom alleen de pion den eersten zet en passant had kunnen doen. Van alle of ficieren en pionnen werd door redeneering aangetoond, dat zij den eersten zet niet had den kunnen doen en dit werd op heldere en vaak geestige wijze door den spreker aangetoond. Met groote belangstelling werd dit, soms ingewikkeld betoog aangehoord. Aan het slot werd weer alterneerend si multaan gespeeld door de heeren Oskam en Bosscha, thans tegen 12 spelers. 10 spel len werden gewonnen, de heeren A. E. J. Modderman en Dr. P. C. van Arkel wisten hunne partijen tot winst te voeren. Namens het bestuur bracht de heer Was senaar hulde en dank aan den heer Oskam voor zijn interessante lezingen. Simultaanseance In de Lisser Schaakclub. Deze werd gegeven door den heer G. Bosscha uit Leiden tegen 23 spelers. Het re sultaat na bijna 4 uur spelen was: 19 ge wonnen, 1 verloren aan den heer C. v. d. Lip en 3 remise tegen de heeren G. v. d. Lip, F. van Dijk en J. A. Scheepmaker, DE KAMPIOENSCHAPPEN SCHAKEN BOLLENSTREEK 1939. De uitslagen na de 4e (laatste) ronde. De voorronde is thans uitgespeeld: le klasse: Groep 1: F. C. Haalebos 4 punten, H. Gogoll 3, G. B. v. d. Lip, 1.5, D. Enthoven 1, P. de Roy 0.5. Groep 2: B. Enthoven 4.5, D. Buys 3.5, P. L. v. d. Vlis 3, P. van Tol 2, E. Wiedijk 2, W. G. A. Verleur 0. Groep 3: P. Schoenmaker 5, Mej. M. Marinus 3', G. Buwalda 3, K. Lekkerker- ker 2, W. le Grand 2, J. Bos 0. Groep 4: W. de Laat 3.5, J. P. Koop 3, C. v. d. Lip 2.5, H. A. Goemans 2.5, J. A. Scheepmaker 2, M. P. J. Bakker 1.5. 2e klasse: Groep 1: L. C. M. Koeken 4, H. van Die- inen 3.5, E. Zuyderduin 2.5, J. A. v. d. Velden 2, G. Staalenhoef 2, J. van Ren- zen 1. Groep 2: G. Dekker 4.5, J. Eisenga 4, P. v. d. Mey 3.5, Fons Heirman 2, G. B. Kroon, 1, K. W. van Veen 0. Groep 3: C. W. v. d. Ploeg 4, H. H. Huls man 2.5, Th. Keyzer 1.5, C. van Ruiten 1, W. Lans 1. Groep 4: S. Lieverse 3.5, H. van Wamel 3.5, R. Heirman lx, P. Kleefstra lx, J. Vos 0. x Is afgebroken partij. Voor gelijk uitkomenden werd toege past het systefm SonnenbornBerger. De twee hoogstuitkomenden van elke groep gaan thans over in de demi-finale; daarin worden gevormd (in elke klasse) twee groepen van 4 personen, welke een enkele ronde spelen. De eerste ronde wordt gespeeld a.s. Vrij dagavond in „De Nachtegaal" te Lisse. TIENTAL KON. NED. SCHAAKBOND TEGEN BELGIE. Het tiental van den Kon, Nederl. Schaak bond, dat op 29 en 30 April a.s. te Brussel tegen het Belgische tiental zal uitkomen is thans definitief samengesteld, als volgt: 1. Dr. M. Eu we, Amsterdam; 2. S. Lan dau, Amsterdam; 3. Mr. C. S. Fontein, Den Haag; 4. Dr. J. Selman, Kerkrade; 5. Mr. Ed. Spanjaard, Utrecht; 6. J. Davidson, Amsterdam; W. Koomen, Amsterdam; S. J. Sterk, Amsterdam; 9. en 10. twee spelers uit Rotterdam, die nader zullen worden aangewezen. Reserve is de Amsterdammer: A. Struylaert. HET SCHAAKSPEL Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur, W. H. van der Nat, Witte Rozen straat 40a, Leiden. Vroeger hebben we voorbeelden gezien van partijen, meesterpartijen, die na een 15 a 20 zetten met remise eindigden. Dat zulk spel met schaken feitelijk niets te ma ken heeft, behoeft voor de ware schakers zéker geen betoog! Er zijn echter gelukkig ook vele partijen, die in remise eindigen maar waarin, eer dit vreedzame slot er een einde aan maakt, hevig gevochten is. Hier zulk een partij, onregelmatig geopend. Wit: Dr. Tartakower. Zwart: Keres. Uit het tournooi te Noord wijk 1939. 1. d2d4 Pg8f6 2. Pgl—f3 c7c5 Wit heeft hier de keus tusschen een kans rijke maar nogal wilde voortzetting *.1. d4d5, e7e6; c2c4, b7b5 (de Blumen- feld-variant) en de gekozen rustige speel wijze. 3. e2e3 d7—<16 4. Pbld2 Pb8—d7 5. a2a3 Dd8c7 6. c2c4 g7g6 Met e7—e6 had zwart een normale op stelling verkregen, terwijl nu het voordeel aan wit's zijde komt. 7. c4xd5 Pf5xd5 8. Ddlb3 Pd5b6 9. a3a4 c5xd4 Op a4a5 volgt nu Pc5. 10. e3xd4 Pd7—f6 11. Lflb5f Fb6d7 12. Pf3—e5 e7e6 13. Pd2—f3 Er dreigt nu een paardoffer Pxf7!, Kxf7; Pg5 enz. i Wê m A BCDE KG H 13Dc7—d6 Nu zou op Pxf7 eerst Db4 enz. volgen. In weinige zetten echter heeft wit een over wegende stelling opgebouwd. 14. 0—0 a7a6 Weer is de partij in een critiek stadium. Zooals in het tournooiboek wordt opge merkt vereischte de stelling een radicale oplossing. De aangewezen voortzetting was 15. Pxf7 geweest. De gevolgen waren aan 't bord echter niet na te rekenen, zoodat de tekstzet verklaarbaar is. Zwart kan zich nu echter herstellen. 15. Lb5c4 Pf6—d5 16. Tfl—el Lf8e7 Er dreigde afruli op d5 waarna Pe5 af trekschaak kon geven. 17. Lel—h6 Pd7b6 Wit staat nog steeds overwegend, maar de paarden van zwart dwingen de sterke witte officieren tot den terugtocht. 18. Lc4fl f7—f6 19. Pe5d3 Pd5b4 20. Pd3c5 Fb6d5 21. a 4a5 Keft—f7 22. Pf3—d2 Het is wit gelukt door herg'roepeering op nieuw een aanval in te zetten. 22Pb4c6 23. Pd2c4 Dd6c7 24. Lh6—e3 Behalve dat d4 dekking behoefde, moest ook aan g6g5 en insluiting van Lh6 ge dacht worden. 24Ta8b8 25. Pc4b6 Pc6xa5! Het begin van een afwikkeling, die aan de spanningen een einde maakt en waar uit zwart iets voordeeliger komt te staan. 26. Fb6 xd5 Pa5xb3 27. Pd5xc7 Fb3xal 28. Pc5xe6 Het meer voor de hand liggende Txal zou met Ld6 beantwoord zijn. 28Pal—c2 Een uiterst moeilijke situatie, waaruit wit zich op fraaie wijze redt! 29. Lfl—«4! i I 1 i i l a £3, A BCDE FG H Op 29Pxel volgt nu 30. Pd8, Kg7; 31. Pde6, Lxe6; 32. Pxe6, Kf7; 33. Pc7 met remise door eeuwig schaak omdat Kf8?? met Lh6 en mat bestraft wordt! 29Lc8xe6 30. Lc4xe6 Kf7—g7 31. Le6b3! Op Pxel volgt weer eeuwig schaak! 31Th8c8 Met Pxe3 had zwart de kwaliteit kunnen winnen: Pxe3; Pe6, Kf7; Txe3, Thc8; Pc7, Kf8! 32. Lb3xc2 Tc8xc7 33. Le3—f4 Tc7xc2 34. Lf4xb8! Natuurlijk niet Txe7 wegens Kf8 en zwart blijft de kwaliteit voor. 34Kg7—f7 35. Telbi Kf7e6 36. Lb8—f4 Ke6d5 37. Lf4e3 Kd5—c4 Zwart heeft de beste kansen, de pionnen- meerderheid op den damevleugel, maar daar de uitslag dezer partij voor Keres van geen belang meer was, inmiddels had Elis- kases zich van den eersten prijs verzekerd door zijn overwinning op Euwe, besloot men na eenige zetten tot remise. Het stellig nog interessante eindspel bleef pns dus door tournooibelangen ontzegd. Er volgde, volledigheidshalve, 38. b2—b3 Kc4c3 39. d4d5 Le7d6 40. g2g3 Kc3>b4 41. Kgl—g2 Remise. In tegenstelling met bovenstaande en in velband met het in den aanhef vermelde over een bepaald soort remise partijen, be- oordeele men eens het volgende „duel" uit het jongste tournooi te Margate. En op zulke ontmoetingen spitsen de schaakliefhebbers zich! Wit: Keres. Zwart: Capablanca. Spaansche partij. 1. e2e4 e7—eö 2. Pgl—f3 Pb 8c6 3. Lfl—b5 a 7a6 4. Lb5—a4 Pg8—f6 5. 0—0 Lf8e7 6. Tfl—el b7—b5 7. La 4b3 d7—d6 8. c2c3 Pc 6a5 9. Lb3c2 c7c5 10. d2d4 Dd8c7 11. a 2a4 b5—b4 12. c3xb4 c5xb4 Alles overbekende theorie en door de meesters misschien binnen de minuut ge speeld. Of zouden ze er moeizaam over ge peinsd hebben?! 13. Pbld2 0—0 14. Pd2—fl Lc8b7 15. Lel—g5 h7h6 16. Lg5h4 Tf8c8 17. Lc2—<13 Pf6h5 18. Lh4xe7 Dc7xe7 19. g2g3 Ph5—f6 20. Pfl—e3 g7—g6 21. Pe3d5 Beteekent het einde van allen strijd! 21Pf6xd5 22. e4xd5 Lb7xd5 23. d4xefl Ld5xf3 24. DdlxfS d6xe5 25. Df3e3 Kg8—g7 Remise! Temeer waardeeren wij de, gelukkig nog talrijke, uitzonderingen op deze grootmees ter gewoonte. Partijstelling. Oplossing van de stelling uit de vorige rubriek. 1. b4b5, h4h3; 2. g2—g4, Kh5—Ih4; 3. b2b3, h6h5; 4. g4g5, f6xg5; 5. b3—b4, gö—g4; 6. Kf5f4, g4g3; 7. h2xg3 imat. Partijstelling no. 8. Oplossingen worden, gelijk met die van Op lossingen worden, gelijk met die van stelling no. 7 ingewacht uiterlijk 22 ApriL Zou dat nu echt waar zijn Er zyn al heel wat dikke boekep ge schreven over de vraag, wat humor is en waarom en waardoor iets geestig genoemd mag worden. Zulke boeken zijn natuurlijk altijd geheel gespeend van eenigen humor, ze filosofeeren wel over den geest der geestigheden, maar zij zijn zelf nimmer humoristisch. De eerste de beste humorist, die zijn vak verstaat en ons doet lachen, bereidt ons daarmee een grooter weldaad, dan de heeren professoren en wijsgeeren, tfie mijmeren en mediteeren over de oor zaken. Natuurlijk zijn er en dit houdt die wijsgeeren in leven! ontelbare soorten humor. Maar de soort, waarover we het ditmaal willen hebben, is de moeite van een nadere beschouwing wel waard, zon der dat wij daarbij in de fout der filoso fen willen vervallen. Ergo géén meditatie, maar onmiddellijk het voorbeeld. In Amerika zijn de gevangenistoestan den geheel anders dan "bij ons. Dat weet iedereen. Maar in hoeverre? Dat weten maar weinigen. We hebben er weieens van gehoord, dat ze in die gevangenissen erg veel aan sport doen, dat er voetbal en rugby-velden binnen de zware muren zijn, waar de zware jongens de stevigste elf- en twaalftallen vormen. Het mag dan ook geen verwondering baren, dat de ploeg van een andere gevangenis weieens zal willen uitkomen tegen zulk een voor treffelijk team en het moet dan voor de hand liggen, dat het bezoekende elftal met gevangeniswagens wordt vervoerd. Ze hebben nu eenmaal geen bew.^.ngs- vrijheid! Maar hoeft de geestdrift en de sportieve vreugde daarom minder groot te zijn? Kunnen de supporters, die zich langs het lijntje scharen, niet even goed met vlaggetjes zwaaien en liedjes zingen en opwekkende spreekkoren vormen? Iets anders! De gevangenisautoriteiten doen steeds hun best, de kerker^ zoo prac- tisch en efficient mogelijk in te richten, te profiteeren van elks ervaring, van de nieuwste vondsten der techniek en alles, wat voorts maar dienstig kan zijn. Hier heerscht geen sleur, maar een frissche, moderne geest! Als dan een nieuwe direc tie optreedt en twee oude, ervaren boe ven, die reeds heel wat straffen hebben uitgezeten, opnieuw een lang pensionaat zullen ingaan, is het logisch, dat het tot een uitvoerige gedachtenwisseling komt. Het is logisch, dat deze vaste klanten met hun brecde ervaring en rijpe ondervin dingen, allerlei nuttige wenken geven aan den nieuwen directeur, dat zij practische ideeën opperen, verstandige voorstellen dc»n, die tot ieders voordeel zullen kun nen zijn.... Zou.... dat nu ocht waar zijn? U hebt ér weieens over gehoordhet is daar anders dan hierStel, dat er eenmaal in het jaar laat ons zeggen met Kerst mis feest is, dat de gevangenen zelf er een groote voorstelling mogen geven, een revue opvoeren, die ze zelf geschreven hebben en ingestudeerd. Is dat zoo gek? Natuurlijk: ze mogen géén meisjes invi- teeren, om naast hen op te treden, ze zul len zelf voor „girl" moeten spelen, in tra- vesti en met een blonde pruik op en in korte rokjes.... U gelooft dat niet? Maken we het u te bont met zulke onzinnige verhalen? Maar we kunnen u toch een film laten zien, een product der 20th Century-Fox, getiteld: „Kom je óók achter de Tralies?", waarin dit allemaal zoo geschiedt.... Nu ja, zegt u, op de film! Daar kunnen ze het nog wel veel zouter eten, maar daarom is het nog niet waar!.... Neen, maar ze vertoonen het zoo.... Zulk een gevangenis wordt u voor oogen getooverd op ware grootte, geheel com pleet, met boeven en al, piekfijn en net echt, volkomen geloofwaardig en daarin gebeuren nóg veel gekker dingen, dan in het bovenstaande werd uiteengezet. En nu is dit werkelijke humor, die speculeert op onzen twijfel, onzen tweestrijd, onze aarzeling, ons geloof en ongeloof om beur ten Het eind van het lied is natuur lijk, dat we zeggen: 't Is nonsens! En dan lachen w nog harder, dat is nu eenmaal een psychologisch feit. De groote kunst is: waarheid en overdrijving, zóó handig te mixen, dat niemand weet waar het ééne begint en het andere ophoudt. Met genialë handigheid nu is dit gedaan in deze humoristische film, waarin Pres ton Foster, Arthur Treacher, Tony Martin en Phyllis Brooks de hoofdrollen vervul len. Zoo'n film is per saldo méér, dan de dikke boeken voornoemd. Zij is niet een beschouwing over den humor, zy is de humor zélf. En dat is toch altijd nog ver leidelijker! 1 R. K. O. KOOPT Dr. CRONIN's VIGIL IN THE NIGHT". Alvorens hij zich 21 Maart j.l. van New York naar Hollywood begof, maakte Pan- dro S. Berman, vice-president van R.K.O.- Radio, een der belangrijkste contracten, welke deze maatschappij den laatsten tijd gesloten heeft, bekend den aankoop van dr. A. J. Cronin's nieuwsten roman „Vigil in the Night", om verfilmd te worden met Carole Lombard onder regie van George Stevens. Dr. Cronin, schrijver van „The Citadel", „The Stars Look Down" en een vijftal an dere populaire romans, heeft zijn nieuw ste werk slechts een paar weken geleden beëindigd: een feuilleton in Good House keeping Magazine. De film gaat in productie na de verfil ming van „Memory of Love", waarin Ca role Lombard met Cary Grant en Kay Francis voor R.K.O. Radio zal spelen. „Vigil in the Night" is George Steven's eerste regie-opdracht na zijn succesfilm „Gunga Din". FILMFANS WILLEN FAIRBANKS JR. IN ZIJN VADER'S ROLLEN. Van alle kanten stroomen de verzoe ken bij Douglas Fairbanks Jr. binnen om eenige films van zijn beroemden vader DOUGLAS FAIRBANKS, Jr. RKO Radio opnieuw te produceeren. Dit is hoofdza kelijk naar aanleiding van zijn sportieve rol naast Ginger Rogers in de nieuwe RKO Radio film „Having Wonderful Time1'. „Na deze film en ook door mijn rol In „Prisoner of Zenda" is het aantal brieven waarin mij verzocht wordt om in eenige populaire rolen van mijn vader op te tre den, met sprongen gestegen", zei Fair banks. „Boven aan de lijst van verzaken staan de namen „The Thief of Bagdad", „The Black Pirate" en „Robin Hood". Dit waren natuurlijk zwijgende films, maar duizenden schijnen van meening te zijn, dat er met groot succes sprekende films van gemaakt zouden kunnen worden, waarbij zij zoo vriendelijk zijn te kennen te geven dat zij my in de rollen wenschen te zien. Ik heb altijd iedere rol welke mijn va der vroeger gespeeld heeft, willen vermij den, omdat dit mij ongetwijfeld in een moeilijk parket zou brengen, maar ik ge loof toch wel dat als deze verzoeken aan houden er een productieleider er op stond, ik een poging zou wagen. Hier ziet U de kleine Donnie Dunagan, het blondgelokte ventje dat zyn succesvol filmdebuut maakte in RKO Radio's „Mother Carey's Chickens". Het is juist voor een nieu we rol geëngageerd naast Lee Tracy in „What's a Fixer For?" Ter voorbereiding van haar hoofdrol als veertienjarig weesmeisje in de RKO Radio film „Boy Slaves", pleegt Anne Shirley overleg met Edward Stevenson, den stu dio mode-ontwerper, over haar garderobe in deze pro ductie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10