LIJST 2 4— Reactie op Roosevelts boodschap stemmen alle Katholieken Morgen, Woensdag 19 April, op de Katholieke lijst, d.i. in Noord- en Zuid-Holland Maar één keuze „Een werkend land" Zal Hitier gematigder zijn dan de pers? Het Spaansche probleem DINSDAG 18 APRIL 1939 DE LEIPSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 5 No. 1 van lifst 2 No. 1 van lijst 2 van den Statenkrlng Leiden van den Statenkring Gouda Mr. BOLSEUS de heer DEERENBERG Op alle terreinen des levens breken thans nieuwe gedachten baan en ook in het staatkundig en maatschappelijk leven tracht men ideëen ingang te doen vinden, die voor ons Katholieken maar niet zoo te aanvaarden zijn. Ook thans weer wordt van verschillende kanten een aanvSl ge daan op datgene, wat in het verleden zoo sterk heeft bijgedragen tot de emancipa tie van het Katholieke volksdeel n.l. de Katholieke Staatspartij. Veelal wordt ons nu voorgesteld, alsof we slechts de Katholieke Staatspartij heb ben af te breken om van al wat crisis heet en onfortuin met al z'n gevolgen ver lost te worden. Het zou wel een zeer onverklaarbaar verschijnsel zijn, indien Katholieken zich door een dergelijk gedaas zouden laten meesleepen en anderen zouden stellen bo ven onze Katholieke Staatspartij, die ge toond heeft niet alleen onze vrijheden op elk gebied te willen verdedigen, maar ook geheel overeenkomstig onze beginselen de noodzakelijke hervormingen, nastreeft. Maar dit alles gaat niet vanzelf, ook niet als er is een Katholieke Staatspartij. Wat we willen valt ons maar niet van zelf in de schoot. Dat weet ieder, die zit ting heeft in welk vertegenwoordigend lichaam dan ook. En nu vinden sommige kleingeloovigen het varen wel prettig, zoolang het schip voor den wind zeilt, doch bij de eerste windstoot worden ze bang en willen naar den wal terug. Niemand echter leeft zonder strijd, ook niet een groote Katholieke partij. Zij moet trachten zich met kracht doch mét beza digdheid een weg te banen in en door onze wetgeving en deze met haar denkbeelden trachten tdoordeesemen. Gebrek aan vertrouwen in eigen partij en het onophoudelijk terugdeinzen, om me de te werken met alle kracht, houdt meer terug van de ontwikkelingsmogelijkhe den don iets anders ter wereld. Wat bereikt werd door de Katholieke Staatspartij is waarlijk niet gering. Haar werk blijft menschenwerk en vandaar draagt zij reeds het stempel van onvol maaktheid, maar dat neemt toch niet weg, dat zonder eenige overdrijving kan wor den gezegd, dat zij een zegen was, niet alleen voor ons Katholieken maar voor alle Nederlanders zonder uitzondering. Er zijn echter altijd menschen, die, als zij in een boomgaard loopen, in de eerste plaats slechts verschrompelde en zelfs rotte vruchten schijnen te vinden, terwijl anderen daarin ook wel goede vruchten weten te vinden. Per slot van rekening hangt het er in vele gevallen ook wel eens van af, welke vruchten men vinden wil. Tot so*1 mige vertwijfelde geloofsgenoo- ten kan het geen kwaad nog eens te her halen, dat geen partij sterker dan de Ka tholieke Staatspartij overtuigd is, dat nooit ons doel mag zijn. hen, die reeds veel be zitten, méér te geven, maar op de allereer ste plaats, hen die gebrek hebben, te hel pen aan loonenden arbeid: een ideaal, dat in wetgeving en bestuur dient nagestreefd te worden en waartegen geen redelijk den kend wezen zich verzetten mag. Slechts onverstand kan blind zijn voor de noodlottige gevolgen van economische en maatschappelijke onzekerheid op de mentaliteit ook van oppassende en goed willende burgers. Onzekerheid van bestaan is een sloo- pend gif, en een mensch zonder materiee- le gTondslag voor zijn bestaan voelt in on ze hedendaagsche maatschappij zich al gauw eer ciUestootene. omdat ook in da gen van nood deze ook nog wel facetten biedt van wee'de Zeer velen missen de zoetheid van een verzorgd bestaan en zij loopen op den lan gen duur gevaar, te gaan verliezen hun vertrouwen in de rechtvaardigheid, de menschelijkheia, óe solidariteit en de deug delijkheid van ons maatschappelijk bestel. Niet alleen daaiom wil de Katholieke Staatspartij oaaraan tegemoet komen, maar ook en vooral, omdat uit haar beginse len voortvloeit bescherming van de econo misch zwakkeren En hel is etn vuige aantijging van de atheïsten, die zeggen, dat de Katholieken den menschen hun recht op een behoorlijk bestaan trachten te onthouden, door maar steeds te wijzen op den geestelijken kant van de vraagstukken. De Pauselijke Encyclie ken spreken ten deze wel een zeer duide lijke taal. Wat heeft dit alles nu te maken met de Provinciale Statenverkiezingen, vraagt men nu misschien. Welnu, hieruit volgt, dat Landsoverheid maar ook de Provinciale overheid in dezen tijd radicale maatregelen moeten aandur ven om deze kwalen te genezen. Heel dik wijls hangt het van het inzicht van de leidende personen ook in de Provincie af, welke taak men zich ten deze toebedeeld acht. En dan spreekt het wel vanzelf, dat van uit ons standpunt de Provinciale Overheid alle medewerking moet verleenen om het gestelde doel te bereiken door de uitvoering van haar eigen werken zoo mo gelijk te versnellen en aan de plannen der Regeering (P'.an Westhof) en het plan voor de industrieele werkverruiming alle mogelijke medewerking te verleenen. Verder kan ce Provincie medewerken aan de econonvsche weerbaarmaking van het platteland r.oor het verleenen van sub sidies aan instellingen voor ontwikkeling, T. B. C.-bestryding en zooveel andere nut tige zaken tn«c-r De wel zeer bijzondere omstandigheden, 'waaronder wij nu eenmaal leven, nopen er vaak toe, vele aan de orde komende za ken anders te bezien, dan in gewone tij den. Het is een zeer uiteenloopend terrein, waarover de Provincie haar bemoeiingen uitstrekt De Provinciale Staten stellen de perso- neelen der Provincie in dienst en op het Dagelijksch Bestuur kan invloed uitge oefend worden, indien onze menschen b.v. om ^elcofswille zouden achtergesteld wor den. Zij bemoeit zich met de krankzinnigen verpleging, heeft vaak aandeel in de elec- ♦riciteitsbedrijven, spreekt recht in onder wijskwesties, bemoeit zich met streekplan nen, natuurmonumenten, werkverschaf fing, werkverruiming, vreemdelingenver keer, wegen, kanalen, autobusconcessies etc. Hierbij spreekt dikwijls het beginspl; vrij zinniger zullen b.v. waar het betreft aan trekken van vreemdelingenverkeer aan plassen of strand vaak minder eischen stellen aan het gedrag dan wij dat plegen te doen. De Staten zijn het Kiescollege der Eerste Kamer, die met 17 stemmen een grondwets wijziging kan tegen houden en met 26 stemmen een wetsontwerp kan afstem men. Het Dagelijksch Bestuur der Provincie wordt uit de Staten gekozen en vooral in Zuid-Holland gaat het er om, onze twee bestuurders in dat colfege te houden. Al deze zaken moet men zich duidelijk voor oogen stellen, indien men het belang van Katholieke vertegenwoordiging meet en weegt. Politiek is nu eenmaal de wijze, waarop een land en Provincie bestuurd wordt. Zij wordt beheerscht door de inhoud van de bestuurstaak, maar daarna door het in zicht, dat de bestuurders omtrent deze in houd hebben. En dat inzicht wordt door beginselen beheersdit. Moet ik u nu ook nog gaan spreken over de geestelijke gevaren, welke ons dreigen, wanneer we niet zorgen goed georgani seerd onzen invloed uit te oefenen? Ik ge loof, dat dit na de beleedigingen, welke oc laatste maanden den Katholieken Mi nister van Justitie en ons Katholieken zijn aangedaan, niet noodig is. De katholieke pers heeft dit in zeer pun tige, principieele artikelen voldoende tot uiting gebracht. Laten we ons er goed rekenschap van geven, dat ook deze verkiezing weer een demonstratie kan zijn, dat een geestdrif tige en opstuwende massa van gelijkgerich- tf Katholieken achter hun voormannen en Ministers staat en hun zware en verant woordelijke taak verlichten en veraange namen wil. Zoodat daaruit duidelijk blyke het ver trouwen in onze vier ministers naar alge- meene opvattingen niet door betere, harder werkende en bekwamere te vervangen. Vertrouwen voorts in onze voormannen en de Katholieke Staatspartij, opdat deze haar weg moge vervolgen met nieuwe moed en ijver voor de goede zaak, tot zegen van ons Vaderland. M. P. VAN DER WEYDEN. De Provinciale Staten hebben een eigen toegewezen taak, o.m. bij den aanleg en onderhoud van waterwerken en wegen. Dit deel van haar taak dient om meer dan een reden aangepast te worden aan de tijdsomstandigheden. Mits een gezonde financieringspolitiek gevolgd wordt zal een snelle uitvoering van de voorgenomen werken gerechtvaar digd zijn. Niet alleen uit een oogpunt van directe werkverruiming doch ook om elk deel van de Provincie te voorzien van ver- keersmogelijkheden te land en te water, welke voor landbouw, industrie en handel zoo noodig zijn en wier bestaansmogelijk heden dienen te worden bevorderd tot be houd en uitbreiding van werkgelegenheid. De R.-K. Staatspartij, weïke de verkie zing ingaat voor „Een werkend land" kan dit alles niet anders zien; haar streven zal op dit punt in de bovenaan gegeven rich ting moeten gaan. De Gedeputeerde Staten, welke worden gekozen uit de gekozen Statenleden heb ben o.m. tot taak toezicht uit te oefenen op handelingen van Gemeente- en Polder besturen en zeker waar het betreft uitga ven te beoordeelen. welke verband hou den met uitbreiding, aanleg, stichting of onderhoud van objecten, welke kunnen die nen tot werkverruiming. Besturen, welke hun taak juist opvatten, zullen ten behoe ve van de werkgrage handen middelen be ramen, welke kunnen leiden tot werkver ruiming. Niet mag worden ontkend, dat Gedepu teerde Staten met zeer bijzondere zorg de gemeentefinanciën moeten gadeslaan, doch ook dienen zij zich af te vragen of ook in dezen tijd het vraagstuk der werkverrui ming uitsluitend dient te worden bezien van financieelen kant alleen of dat ook re kening dient te worden gehouden met fac toren van werkbehoud en werkverrui ming. Niemand zal ontkennen, ook wij niet, dat bij het bezien van deze vraagstukken een administratieve voorbereiding gemist kan worden, doch ook deze voorbereiding, hoe wel noodzakelijk, mag geen remmende in vloed gaan uitoefenen op het tempo, wat in overeenstemming met den ernst van de zen tijd geboden is. Indien Regeering, Gedeputeerde Staten en gemeentebesturen zich tot taak hebben gesteld alle middelen aan te wenden tot verruiming, behoud en uitbreiding van de arbeidsmogelijkheden, dan kan, bij een strijd op alle fronten tegen de werkloos heid, meer dan tot nu toe zichtbaar wor den het werk onzer regeering, welke zich taak eesteld heeft: arbeid voor ons volk. De R.-K. Staatspartij is voor een gezon de financieele politiek, gericht op behoud en uitbreiding en handel. Het gevolg hier van kan zijn: Een werkend land. A. C. A. DEERENBERG. DE STEMBUS VAN MORGEN Aan een artikel in de „Tijd" ontleenen we: „Het waren de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, die, vier jaren geleden, voor het eerst in onweerlegbare cijfers een ■zekere sympathie voor een Nederlandsch ■nationaal-socialisme tot uiting brachten. Maar sindsdien is er heel wat gebeurd en heel wat begrepen, en het laat zich aan zien, dat het nu de Provinciale Statenver kiezingen zullen zijn, die in even onweer legbare cijfers aantoonen, dat Nederland voor de nationaal-socialistische ideologie ■niet ontvankelijk is, dat wil zeggen, dat •ons land niet ontvankelijk is voor de af goderij van den staat, die nationaal-socia lisme en marxisme met elkander gemeen •hebben, maar ook, dat Nederland niet al leen democratisch wenscht te blijven, zoo als socialisten, liberalen en vrijzinnig-de mocraten samen als hoogste ideaal propa- geeren, doch meer, dan dat: de positief- christelijke beginselen wenscht te belijden volgens welke niet de Staat, maar God de hoogste bron is van het recht, en volgens welke de Staat geen stuurlooze hulk is op de wisselende golven van den volkswil, maar verankerd aan de wetten, die de Schepper voor de individuen zoowel als voor hun gemeenschap heeft gesteld, en overstraald door de sterren van Zijn liefde. Brengt de stembus dat getuigenis, dan is dat geen overwinning van haat en geen triomf van leedvermaak, maar een sterk en waardig getuigenis voor een christc lijke politiek, die niet in de vernietiging van tegenstanders, maar in de handhaving en doorvoering van haar beginselen en in de volle aanvarding en vervulling van haar enorme verantwoordelijkheid voor 't welzijn des volks haar taak en haar plicht erkent." Amerika zelf Is pessimistisch Zooals gisteren reeds medegedeeld heeft Hitler besloten om den Rijksdag tegen 28 April bijeen te roepen ten einde in het openbaar te antwoorden op Roosevelts boodschap. Volgens sommige berichtgevers zou dit besluit een nieuwe wending betee- kenen en gelooft men, dat het genomen is in overleg met de Italiaansche regee ring. Men meent, dat Mussolini ernaar gectreefd heeft, de ongerustheid, die dc openbare meening in het buitenland na de eerste reacties van Duitsche poli tieke kringen en de Duitsche pers aan den dag gelegd heeft, niet tc vergroo- ten. Het is, zegt men, niet onmogelijk, dat Hitler, in overeenstemming met de gemeenschappelijke politiek van de as BerlijnRome, zich op 28 April op minder negatieve wijze zal uitspreken dan de Duitsche pers heeft gedaan. Hitier zou, hoewel zich baseerend op de krachtige reactie, die de verklarin gen van Roosevelt in Duitsche politie ke kringen hebben uitgelokt, niet de deur sluiten voor besprekingen in een min of meer verre toekomst, die Duit:chland in staat zouden stellen de regeling aan de orde te stellen van de vraagstukken, die het na aan het hart liggen: dat van de koloniën en dat van de grondstoffen-voorziening, gezwegen nog van het vraagstuk der vergrooting van den Duitschen uitvoer. De waarschijnlijkheid van deze ver onderstelling wordt er echter niet groo- ter op, als wij zien, hoe de Duitsche pers voortgaat met af t? geven op het initiatief van Roosevelt. WAT DE „VOLKISCnE BEOBACIITER" SCHRIJFT. De „Voelkische Beobachter" bijv. plaatst tegenover het telegram van Roosevelt de volgende drie feiten: 1. Deze nota, welke de Fuehrer en de Duce in den namiddag van 15 April ont vangen hebben, is op denzelfden dag reeds' cm 1 uur des middags door het ministerie van buitenlandsche zaken in Parijs aan de Fransche pers verstrekt. Ook de Russische radio kon haar reeds voor in den middag publiceeren, en tezelfder tijd, dat het Ame- rikaansche „pamflet" in Berlijn en Rome voor het eerst kon worden doorgelezen, begon de democratische wereldpers reeds stemming te maken. Hieruit blijkt duide lijk, dat Roosevelts boodschap niet op di plomatieke doelmatigheid, doch uitsluitend op propagandistische massawerking be rekend was. 2. Het eerste staatshoofd, dat op Roose velt gereageerd heeft, was de president der Sovjetunie Kalinin, hetgeen doet ver moeden, dat deze „coup de theatre" door Washington niet alleen met Parijs en Lon den, maar ook met Moskou was afgespro ken. (Deze bewering wordt door Moskou categorisch tegengesproken). 3. Terwyl het „pamflet" van Roosevelt en de jongste redevoeringen van Cham berlain en Daladier het trachtten te doen voorkomen, alsof langs den weg van on- cerhandelingen de wcnschen der Middel landsche Zee-mogendheden konden worden bevredigd, verbergt hun pers in het geheel niet, dat het in werkelijkheid om heel iets anders gaat en wel om de kneveling van het Duitsche en Italiaansche volk. Deze drie constateeringen kenschetsen den toe stand van het oogenblik, en daaraan hou den wij ons, zegt de „Voelkischer." EEN ARTIKEL VAN DE „GIORNALE D ITALIA." De „Giornale d'Italia" behandelt even eens uitvoerig het telegram van Roose velt. Het blad schrijft: Deze Amerikansche boodschap beteekent een nieuw kapittel van de door Engeland, Frankrijk en de Vereertigde Staten uitgaan de aanvalspolitiek tot omsingeling van Duitschland en Italië. Met het oog op dit feit moet het volgen de worden vastgesteld Italië kan Roosevelt geen enkel moreel of politiek recht toekennen voor een inter ventie in de Europeeschc geschillen. Roosevelt probeert heel openlijk door een efdleidingsmanoeuvre zijn natie in een donker avontuur te storten om zijn mis lukkingen op binnenlandsch politiek ge bied te bemantelen. Het is tot dc oorlogscoalitie der groote mogendheden toegetreden. Wat men in zijn boodschap niet vindt, is de eerlijke wil, den vrede en de orde op de wereld te dienen. Roosevelt vormt zeer zeker niet de geheele Vereenigde Staten. Tu.cschen dezen man, d/fcn de geschiedenis zal rekenen onder de meest verderfelijke persoonlijkheden" en cc massa van het Amerikaansche volk. dat hü met zijn ongecontroleerde initiatieven terroriseert, gaapt een diepe kloof. Zonderling is ook de lijst, welke Roose velt heeft opgesteld van de landen, aan welke Italië en Duitschland een garantie zouden moeten verstrekken. Deze lijst heeft hechts ten doel den indruk te wekken van ten geweldig gevaar dat tegen al die lan den gericht zou zijn, die op een of andere wijze zouden deelnemen aan de omsinge ling der totalitaire staten door de groote plutocratieën. Inderdaad vindt men in de lyrt de namen van landen, die Italië steeds als vrienden heeft beschouwd en nimmer als vijanden zal aanzien. MOET DE KWESTIE-DANZIG EERST GEREGELD WORDEN? De Fransche pers bespreekt uitvoerig het besluit van Hitier den Rijksdag op 2d April bijeen te roepen om te antwoor- n op de boodschap van Roosevelt. Pietrl schrijft in „Le Jour", dat het niet de ge woonte is van Hitier de zaak op de lange l aan te schuiven, wanneer hij een besluit heeft genomen. Hij heeft dus nog geen be sluit genomen en het eindresultaat zal voornamelijk afhangen van de gebeurte nissen in de komende elf dagen. De meerte correspondenten der Fran sche bladen te Berlijn zyn pessimistisch en verklaren, dat het uitstel te wijten is aan het verlangen, voordien nog het vraag stuk van Danzig te regelen. In „Le Journal" schryft Blum eveneens, dat het onmiddellijke doel thans Danzig is; de volgende week kan men zeer goed een nieuw voldongen feit zien ontstaan. AMERIKA VERWACHT NIET VEEL GOEDS. De reactie van de Duitsche en Italiaan sche pers op de boodschap van Roosevelt heeft in Amerikaansche diplomatieke krin gen een zeker pessimisme veroorzaakt. Men wijst erop, dat één der redenen van de boodschap do ernstige berichten uit Eu ropa waren, welke een snel handelen noo dig maakten om ernstige gebeurtenissen te voorkomen. Ook schijnt de boodschap be doeld als een waarschuwing aan de dicta toren, dat dc Amerikaansche openbare meening besloten is, zich te voegen by het eenheidsfront tegen den aanval. Men re- l.ent erop, dat de „as" zal pogen vóór 28 April propaganda te maken tegen het initiatief van Roorevelt, teneinde dit in cbscrediet te brengen. In Amerikaansche regeeringskringen geeft men twee redenen op voor de mea ning, dat de boodschap van Roosevelt raak is geweest: 1. Het besluit van Hitier den Rijksdag bijeen te roepen om zijn antwoord te hoo ien, wordt beschouwd als een aanwijzing dat de boodschap het Duitsche volk zooda nig heeft getroffen, dat zijn redelijke voor stellen niet kunnen worden genegeerd zon der de nationaal-socialistiscshe leiders bloot te stellen aan critiek, zoowel in bin nen- als buitenland. 2. Het woedende commentaar der pers wordt te Washington beschouwd als een zeker teeken van een kwaad geweten en de erkenning van de onprettige noodzaak zelfrechtvaardiging te zoeken voor de vcr- cordeelendc meening der wereld. HET KOMENDE DEFILé TE MADRID. Franco zal dan een belangrijke rede houden. Ongeveer 150.000 man zullen deelnemen aan het overwinningsdefilé, dat op 15 Mei, den naamdag van St. Isidorus, den be schermheilige van Madrid, in tegenwoor digheid van Franco te Madrid zal worden gehouden. De buitenlandsche troepen zullen in dc daaropvolgende dagen Spanje verlaten, hetzij over Cadiz, hetzij over Almeria. Dc geleidelijke demobilisatie van het Spaan sche leger zal in de derde week van Mei beginnen. Zij zal samenvallen met een al- gemeene reorganisatie van de politiek. Ter gelegenheid van het défilé zal Fran co op 15 Mei te Madrid een belangrijke re de houden. De Italianen in Spanje. Gisteravond zijn te Cnstellamare di Sta- bia tweeduizend legionarissen en twee ba taljons Alpenjagers, die in Spanje gestre- d,n hebben, aangekomen. De diplomatieke redacteur van de „Eve ning Standard" zegt uit betrouwbare bron tc hebben vernomen, „dat minstens twee bataljons Italiaansche Alpenjagers naar Cadix zijn gezonden en dat twee andere bataljons zich in de Pyreneeën bevinden". Hetzelfde blad geeft te kennen, dat zich ongeveer zes Duitsche divisies thans in ver schillende declen van het Italiaansche r bevinden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5