VANAVOND WeENSÉE^^APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9314 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KATHOLIEKE KIEZERS! LIJST 2 Rector Drost STADSGEHOORZAAL. BINNENLAND 3)e Êcki^clveSou^mit Bureaux Papen gracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven de pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Morgen Woensdag 19 April gaat u uw stemplicht vervullen. Het stembureau, dat aangegeven staat op uw oproepingsbiljet, is geopend van 8 tot 5. Verstandig is het, zoo vroeg mogelijk te gaan stemmen. Op het stembureau ontvangt u in ruil voor de oproepingskaart van den voorzitter een stembiljet. Met dit stembiljet gaat u naar het stemhokje (één der stemhokjes in het locaal, waarin het stembureau is ge vestigd), maakt rood met het daar aanwe zige potlood één hokje voor één naam op één der lijsten, vouwt uw stembiljet in den vereischten vorm, om het dan in de stem bus te werpen. Op welke lyst u één hokje moet rood maken? Dat is voor u niet twijfelachtig. Vele redenen zouden wij nog kunnen aan voeren, dat de lijst van den katholieken kie zer is de lijst der R.K. Staatspartij. Maar wij zullen dat vandaag niet meer doen. 't Zou, ongetwijfeld, overbodig zijn. Eén overweging nog, die u kan aansporen, niet alleen zelf uw stemplicht te vervullen, maar ook anderen, die nog laks en besluite loos mochten zijn, daartoe op te wekken op te wekken met vurigheid en geestdrift. En wel deze ééne overweging: Als de stembus is gesloten, zullen alle anti-papisten, die er helaas in ons land betrekkelijk velen zijn, zich afvra gen: zijn de Katholieken vóór- of achter uitgegaan? En, als het antwoord op die vraag zou luiden: de Katholieken zijn achteruitge gaan, dat zouden ze zich verheugen, dan zouden zij juichen! Wil één Katholiek door zijn stem mede werken, om dat resultaat te bereiken, een achteruitgang in plaats van een vooruitgang der Katholieken te bewerken? Neen, geen Katholiek stemt: op de.... Communisten; natuurlijk niet, omdat iedere Christen het door den Paus als goddeloos veroordeelde Communisme beschouwt als den doodsvijand; op de S.D.A.P., omdat een goed Katholiek niet tegelijkertijd een waar socialist kan zijn. De waarheid van dit pauselijk woord is ook zonneklaar voor iedereen, die be grijpt, wat de katholieke beginselen van ons eischen. Niemand Katholieken of niet-Katholieken! zullen zich laten ver schalken door de voorstelling, dat er in de Provincie veel meer goed zou tot stand ko men, als de S.D.A.P. in de Prov. Staten sterker zijn zijn. Iedere Leidenaar, die nu een vierjarig bewind heeft gezien van soc.-democratische wethouders, weet nu toch zéker wel, dat dit.... humbug is; op de Liberale Staatsartij, omdat de li berale beginselen voor den Katholiek on aanvaardbaar zijn, terwijl bovendien de li berale Staatspartij zich bij deze verkiezings actie een platvloersch, grof en banaal anti papisme als hulptroep heeft gekozen; op de N.S.B., omdat het geen betoog be hoeft, dat hij zijn rechten en vrijheden als Katholiek en als Staatsburger wil hand haven. Geen Katholiek stemt op welke andere partij dan ook; iedere Katholiek stemt op de R.K. Staatspartij, alle eventueele be zwaren van betrekkelijk ondergeschikten aard achtend. Dan en dan alleen is hij verantwoord! Dan en dan alleen zal hy tevreden zijn, als hij het stembureau verlaat. In Noord- en Zuid-Holland is de lijst der R.K. Staatspartij spreekt in de TE LEIDEN. Aanvang van dexe katholieke demonstratie te 87, UUR, Toegangsprijs slechts 10 cent. TIEN GEBODEN VOOR DEN KIEZER 1. Gij zijt verplicht te stemmen. 2. Gij moet stemmen in het lokaal, dat op uw oproepingskaart staat vermeld. 3. Gij moet uw oproepingskaart mee nemen. 4. Gij moet stemmen vóór 's middags 5 uur. 5. Gij moet, ook al mocht uw oproepings kaart zijn zoek geraakt, tóch gaan stem men en in het stembureau een nieuwe kaart vragen. 6. Gij moet een nieuw stembiljet vragen, indien u zich bij het stemmen vergist hebt. Dat kunt gij slechts één keer doen. 7. Gij moogt u, indien ge lichamelijk hulpbehoevend zijt, bij het stemmen doen bijstaan. 8. Gij moet slechts één hokje rood ma ken. 9. Gij maakt het hokje rood voor den naam van den eersten candidaat der R.K. Staatspartij. 10. De Mjst der R.K. Staatspartij is in de provincies Noord- en Zuid-Holland LIJST 2. Mevr. Theo Mann Bouwmeester overleden OP HAAR 89STEN VERJAARDAG. Hedenmorgen vroeg is in haar wo ning te Amsterdam, op den dag van haar 89sten verjaardag, overleden mevrouw Theo Mann-Bouwmeestcr. Toen men haar vanmorgen vroeg wilde wekken, bleek zij kort tevoren reeds te zijn overleden. Met mevrouw Theo Mann-Bouwmeester is een der laatste groote figuren van een grootte Nederlandsche tooneelperiode heen gegaan, en van deze gróote figuren moest zij, tezamen met haar broer Louis, wel als een van de grootsten worden beschouwd. Zij beheerschte het Nederlandsche tooneel in een periode, toen de tooneelspeelkunst de volle belangstelling van breede lagen der bevolking had en in vele opzicaten ook breeder en grootscher van allure scheen dan het moderne tooneel, dat uiting is van den modernen geest van techniek en intel lectualisme, waartegenover het tooneel uit de gloriedagen der Bouwmeesters aandoet als romantischer, zwieriger, vervuld van fellere en minder gecompliceerde contras ten, waardoor de jongere generatie dikwijls in de verleiding komt op de glansstukken van deze oude tooneelperiode neer te zien als „draken" en comedies van uitsluitend luchtig genre. Natuurlijk is dit een uiterst oppervlakkig oordeel, maar zelfs waar aan het oude re pertoire een zekere „drakerigheid" niet altijd kon worden ontzegd, boden deze stukken den spelers de gelegenheid tot een vol en levenswarm spel als in onze moderne „redeneerstukken" slechts zelden het geval is. Mevrouw Mann-Bouwmeester of Door Frenkel, zooals zij in de eerste periode van haar loopbaan genoemd werd heeft zich in dit oude repertoire zoowel als in de klas sieke stukken, waarin zij groote rollen heeft gespeeld, ontwikkeld tot een der grootste tragediennes van ons Nederlandsch tooneel. Zij werd op 18 April 1860 te Zutfen ge boren, Theodora Antonia Louise Cornelia Bouwmeester, dcchter van een acteur, die midden in het hatde en vermoeiende leven stond, dat toen voor den tooneelspeler was weggelegd, in een periode toen het reizen en trekken nog zooveel minder comfortabel was dan tegenwoordig en toen het spelen op de kermissen een der belangrijke on- derdeelen van het vak was. Zooals zoovele tooneelspelerskinderen speelde de kleine Door Bouwmeester haar eerste rol op 6- jarigen leeftijd in den schouwburg te Rot terdam, waaraan haar vader toen verbon den was. Haar eerste debuut was in „Ga- brielle" onder regie van haar vader. Zij bleef hier kinderrollen spelen met haar broers Louis en Frits. Van de eene ambu lante troep ging men naar de andere. Men trok soms met kermiswagens, waarin dik wijls overnacht werd, wat niet eens altijd slechter was dan de tweede of derde rangs logementen, waarin men vaak moest ver blijven. In 1873 gingen Doortje en Frits tezamen met hun broer over naar het gezelschap van Judels in de Salon der Variétés te Am sterdam. De jeudige actrice was toen al een vier tal jaren getrouwd met den kapelmeester Frenkel, die juist in die dagen ernstig ziek werd en in de pauze van een der voorstel lingen, waarin zijn vrouw de hoofdrol speel de, voor het orkest in elkaar zakte. Vier dagen later stierf hij, en bleef de 23-jarige actrice met de vier kinderen, die uit dit hu welijk waren geboren, achter. Kracntig heeft zij zich door de moeilijkheden heen geslagen en ontwikkelde zij zich tot een actrice van beteekenis, die ïelfs een zeer voorname plaats ging innemen toen zij later onder leiding van Abram van Lier de groo te rollen vertolkte, die haar door kunst kenners en critici deden erkennen als een van de talentvolste actrices uit die periode. Het is ondoenlijk alle belangrijke rollen, die zij op het Nederlandsch tooneel heeft vertolkt op te sommen. Zij huwde ten tweeden male met den musicus G. Mann, die in 1904 overleed, en ook onder den naam Mann-Bouwmeester boekte zij vele triomphen. Velen waren van meening, dat zij in die periode slechts ver geleken kon worden met de groote trage dienne van het Fransche tooneel, Sarah Bernhardt. Met de vitaliteit, welke ook haar broer Louis kenmerkte, bleef zij tot op hoogen leeftijd doorspelen, en pas in October 1926 nam zij officieel afscheid van het tooneel, waarbij zij van alle kanten gehuldigd werd en haar verdiensten o.a. erkend werden door de toekenning van de groote gouden medaille van Kunsten en Wetenschappen, terwijl de stad Amsterdam deze erkende door haar, als eerste en tot nog toe eenige kunstenares, wie iets dergelijks te beurt viel, een toelage toe te kennen, welke het haar mogelijk maakte onbezorgd /anhaar ouden dag te genieten. Haar belangstelling bleef onverzwakt voor alles wat het tooneel, de tooneelspe- lers en de plankenwereld betrof, en by geen enkele belangrijke gebeurtenis, gala- première of jubileunrvoorstelling, ontbrak zij in den Stadsschouwburg, waar het pu bliek altijd weer, wanneer de kleine gryze gestalte in de loge rechts van het tooneel werd ontdekt, door een ovatie te kennen gaf, dat het niet was vergeten, wat liet Ne derlandsche tooneel aan Theo Mann-Bouw meester verschuldigd was. Nog in het na jaar viel de 88-jarige actrice de eer te beurt, namens een verdwenen tooneelspelers-ge- neratie het woord te voeren bij het 300-ja- rig bestaan van den Amsterdamschen Stadsschouwburg. Ondanks haar hoogen leeftijd is haar overlijden vrij plotseling gekomen, cp den dag waarop zij haar 89sten levensjaar vol tooide, en waarop het haar zeker niet aan belangstelling zou hebben ontbroken. Zij is zacht en kalm overleden in haar woning aan de Roemer Visscherstraat, waar men haar dood in bed vor.d, toen men haar kwam wekken. De vrouw die zoolang in den gleed van het voetlicht middelpunt heeft ge vormd van de belangstelling van het pu bliek, is stil en ongemerkt van het levtns- tooneel heengegaan. „DE AANVALLEN OP DE KERK VAN CHRISTUS MAKEN DE EENHEID VAN DE LEDEN DER KERK NAAR BUITEN MEER DAN OOIT NOODZAKELIJK". Mr. Marchaot in een politieke rel gisteren te Rotterdam ge houden. RIJKSMIDDELEN Over de eerste drie maanden van dit jaar beneden de raming gebleven De Rijksmiddelen heben over de maand Maart opgebracht 36.325.998, zijnde 989.089 minder dan over Maart 1938 en 484.418 minder dan de raming. Over de eerste drie maanden van dit jaar was de opbrengst 109.559.982, waarmede 871.268 beneden de raming gebleven is. Deze opbrengst gaat echter f 5.525.371 uit boven die over de eerste drie maanden van 1938. DE VERVROEGDE PENSIONNEERING IN HET GRAFISCH BEDRIJF Vanaf 1 April j.l. was het in het typo grafisch bedrijf mogelijk, dat werknemers van 60 tot 65 jaar met vervroegd pensioen zouden gaan, indien zy werden vervangen door een werklooze. Die vorm van werkloosheidsbestrijding, welke met medewerking van de regeering door het bedrijfsleven zelf is tot stand ge komen, blijkt een succes. Tot dusver zijn reeds meer dan 200 gevallen van vervan ging van oudere door jongere werknemers ingegan en nog dagelijks melden zich nieuwe belanghebbenden aan. De a.s. GemeentenuuLsverkeizing te Delft. Door het advies-college der afd. Delft van de R.-K. Staatspartij is het volgende advies tot samenstelling der definitieve candidatenlijst der R.-K. Staatspartij uit gebracht voor de as. gomenteraadsverkie- zing: 1. M. P. Kramer; 2. L. J. v. Buitenen (aftr.3. C. J. A. Rijt (aftr. ex-K.D.P.'er) 4 C. J. J. v. Koppen; 5. Max Zomerdijk (aftr.); 6. J. Verhulst; 7. P. Th. Oostendorp; 8. J. Bottelier (aftr.); 9. J. Bühler; 10. G. Ph. A. van Dam; 11. B. J. Sluis (aftr.); 12. J. A. v. Etten; 13. S. P. Lamers; 14. mevr. W. J. C. Lutz; 17 J. H. v. Dorsten (aftr.); 18. H. J. Th. H. Huijbers (aftr.); 19. J. B. A Loomans en 20. A. Janssen. SOBRIëTAS IN ACTIE. DE MATIGHEIDS-ZONDAG. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is Zondag de Nationale Sobriëtasdag gehou den. Nadat de congressisten gezamenlijk het „Sobriëtaslied" hadden gezongen, sprak de voorzitter, dr. C. Verbeek, het openings woord, waarin hij o.m. betoogde, dat als ieder leefde in den geest van „Sobriëtas" onnomelijk veel leed aan duizenden gezin nen bespaard zou blyven. De Nieuwe Gemeenschaps-gedachte werd voorts byzonder aanbevolen. Medegedeeld werd, dat Zaterdag op de federatievergadering een nieuwe voorzitter moest gekozen worden in verband met den gezondheidstoestand van den heer J. G. Su- ring. Aan de eminente kwaliteiten van de zen oud-voorzitter wijdde dr. Verbeek ec-nige woorden van buitengewone erken telijkheid. De burgemeester van Maastricht, fhr. Michiels v. Kessenich, is inmiddels met al- gemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Onder de gasten werden speciaal verwel komd de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werkliedenverbond, en de heer Beumer, secretaris vr- het landelijk comité der actie voor de Nieuwe Gemeen schap. Paters dr. Nic. Sanders O.F.M., lector in de Dogmatische Theologie te Weert, hield vervolgens een inleiding over De Nieuwe Gemeenschap en Samenwerking tusschen Sobriëtas en de gosdienstige vereenigingen. De mensch is verplicht zijn doen en la ten in overeenstemming te brengen met z'n geweten. Ons verstand leert ons, hoe te handelen in aangelegenheden, welke een geoorloofde zinnelijke voldoening schen ken. Overal en altijd heeft de genotzucht de menschen tot excessen verleid, maar zel den was dit zoo erg als tegenwoordig. Ze ker is de lust van eenige zinnelijke bevre diging noodig, om den last van het leven te dragen. Tot op zekere hoogte heeft de mo derne maatschappij een tekort aangevoeld, ■maar eerder nog is er reden, haar ten (scherpste wegens overdrijving aan te kla- 'gen: de genotzucht is misbruikt ter bevre diging van haar hebzucht, waarbij op ■tientallen wijzen gespeculeerd wordt op de 'hartstochten, zoodat de deugd van Christe- QilTce matigheid op de ergste wijze in de (knel is gekomen. Door de overdreven ge notzucht wordt de mensch een afschuwe lijke egoist, niet in 't minst in de neo-mal- 'thusiaansche huwelijksbeleving, welke dan teelfs nog als altruistisch wordt voorgesteld. Van een nieuwe Gemeenschapsvorming ■zal zeker geen sprake kunnen zijn, als niet tevens de matigheid in eere wordt her steld. Zonder reden te hebben om ons ern stig te beklagen over de regeering in ons lend integendeel staat toch vast, dat er nog te veel gactoren in 't spel zjjn, waar van men geen heil en verbetering kan ver- Wachten: en de Kerk heeft wel groote mo- •reele macht, maar haar invloed wordt niet •"oldoende erkend door allen, die zy berei ken wil. Toegevend, dat Sobriëtas een tyd heeft dooi gemaakt, waarin van frisch en krach- lig leven niet veel te ontdekken viel, kan Spr. allerminst toegeven, dat Sobriëtas be stemd is om weg te kwijnen; veeleer zal het zyn actie krachtig moeten voortzetten. Gelukkig is het drankmisbruik, sinds So briëtas zijn actie begon, sterk verminderd, «mede dank zij den invloed van andere fac toren. Tooh is er nog drankmisbruik en dit (dreigt weer sterker te worden, hetgeen te •meer te betreuren is, nu Sobriëtas de laat ste jaren zooveel eminente krachten door *den dood verloor. Toe te juichen valt inmiddels, dat So briëtas begon met een verjongingskuur en dat het zich meer gaat aanpassen bij den «geest van dezen tyd. Bij het aanpassen aan •do nieuwe richting deed het aansluiten een nieuwe werkwijze, wélke spr. nader uit stippelt. Het meerendeel der godsdienstige ver eenigingen heeft zijn karakter min of meer gewijzigd, om zich beter aan te passen aan den tydgeest; dit feit maakt het begrijpe lijk, waarom Sobriëtas thans aanstuurt op samenwerking met de godsdienstige ver eenigingen. By het zoeken van contact cn onderlin ge samenwerking zullen de godsdienstige vereenigingen cr profijt van kunnen trek ken, daar Sobriëtas ervaring heeft op het gebied van Christelijke matigheid. Spr. adviseert o.a. jaarlijks in de paro chies een Matigheids-Zondag te laten hou den, met zoo noodig een buitenkerke lijke vergadering, waarvan het progTam- tna aantrekkelijk genoeg zy, om publiek te krijgen. Het voorbereiden en organiseeren van zoo'n dag wordt nader uitgestippeld. Spr. hoopt, dat de godsdienstige vereeni gingen tot samenwerking bereid zullen blij ken te zijn, waarbij nochtans veel zal af hangen van de medewerking der geeste lijkheid. die uit haar priesterpractijk voort durend de gevolgen der onmatigheid kan leeren kennen. Heeft men elkaar op godsdienstig ge bied eenmaal gevonden, dan zal ook de sa menwerking op sociaal terrein betere vruchten dragen. Godsdienst en zedelijk heid moeten die plaats in de nieuwe ge- Dll nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Duitsche en It&liaansche perscom mentaren op het telegram van Roosevelt geven weinig hoop, dat Hitiers antwoord in den Rijksdag gematigder zal zijn. (2e blad). Het nieuwe Belgische kabinet na een halve dag weer afgetreden. (2e blad). Chamberlain zal vanmiddag een ver* klaring afleggen. (2e blad). Binnenland Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester overleden. (Ie blad). CARL SCHURICHT die Donderdag a.s. voor het eerst In Leiden met het Residentieorkest in de Stadsge hoorzaal zal optreden. meenschap krijgen, welke aan beide nood zakelijk moet worden voorgehouden. Na deze rede werden eenige huishoude lijke zaken geregeld. Hierop volgde een gedachtcnwlsseling •over practische punten voor de propaganda. Daarna sprak de voorzitter een kort dankwoord. De heer Beumer, secretaris van het Co mité voor de Nieuwe Gemeenschap, sprak het slotwoord „Tijd". KATHOLIEKE VROUWENBONDEN Mgr. Hoogveld en mevr. Stecnberghe— Engering herbenoemd. De Romeinsche correspondent seinde d.d. 15 April: In de gistermiddag gehouden openings- vergadering van het Internationale Con gres van Katholieke Vrouwenbonden deel de Kardinaal Dolci mede, dat het den H. Vader behaagd had Mgr. dr. J. H. E. Hoog veld als geestelijk adviseur en mevrouw F. SteenbergheEngering als presidente van de Union International des Liguex Fémini- nes Catholiques voor de volgende vier jaren te herbenoemen. Heden werd als secretaresse-penning- meesteresse herbenoemd mej. M. Romme. Verder werden zes bestuursleden, waarvan er vier reeds de vorige vier jaar zitting hadden, gekozen. De twee nieuwgekoze- ncn zijn mevrouw A. Sarachon Hooley (Amerika) en mevr. Stojowska (Polen). De verschillende vertegenwoordigingen werden hedenmiddag in hgt Centraal Bu reau voor Katholieke Actie door Kardinaal Pizzardo ontvangen. In de kapel gaf Z. Em. den Zegen met het Allerheiligste. De bestuursverkiezing voor de jeugd- sectic bracht weinig veranderingen. Slechts mej. Bridges (Engeland) werd niet herkozen. In haar plaats werd gekozen mej. Dörsinger (Zwitserland).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1