BUITENLAND BINNENLAND LUCHTVAART De Dieren-Jamboree MAANDAG 17 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAfi. 6 VAN HET VATICAAN RADIOBOODSCHAP VAN DEN PAUS. Aan dc Katholieken in Spanje. De Paus heeft een radioboodschap ge richt tot dn katholieken in Spanje, waar in hij hen gelukwenscht met het tot stand komen van den vrede. Om het ideaal van het geloof en de christelijke bescha ving te verdedigen, aldus Pius XII, is 't gezonde deel van het Spaansche volk moe dig opgestaan en met Gods hulp heeft het met succes weerstand geboden aan de aan Christus vijandige, -ontbindende elemen ten. De Paus wees op de „zeer nobele chris telijke gevoelens, die het staatshoofd aan den dag heeft gelegd" en bracht hulde aan de nagedachtenis van de geestelijken en geloovigen, die in zoo grooten getale hun geloof met hun bloed bezegeld hebben. BELGIË NIEUWE REGEERING PRACT1SCH GEREED. Een drie-partijen-rcgccring. Na een bespreking, die tot 23.50 uur ge duurd heeft, heeft Pierlot gisteravond te genover de vertegenwoordigers van de pers een korte verklaring afgelegd, waarin hij zeide; „Wat ik u kan zeggen, komt op liet volgende neer: mijn socialistische col lega's hebben er m toegestemd deel uit te maken van de regcering. Uiteraard zal de voortzetting hunner medewerking worden afhankelijk gesteld van den steun hunner politieke partij. Onder die omstandigheden kan het ministerie als practisch gevormd worden beschouwd op den grondslag van een drie-partijen-regeering. Ik dacht u de lijst der leden van de nieuwe regcering reeds te kunnen geven, maar sommige por tefeuilles moeten nog verdeeld worden. Ook moeten zekere punten nog worden vastgesteld". Ten slotte zeide Pierlot Maandag tegen den middag opnieuw de journalisten te zullen ontvangen. FRANKRIJK DIENSTPLICHTWETTEN UITGEBREID TOT BUITENLANDERS. Het Fransche staatsblad publiceert een decreet, waarbij de voor dc Franschen gel dende bepalingen van de Dienstplichtwet ten en de wet op de organisatie der natie in oorlogstijd ook van kracht worden ver klaard voor de buitenlanders, die asyl- recht genieten. O.a. zullen mannelijke bui tenlanders zonder nationaliteit of die wel ke asylrecht genieten, opgeroepen kunnen worden om reeds in vredestijd en gedu rende een tijdvak, gelijk aan dat van den militairen diensttijd der Franschen. werk zaamheden te verrichten, waarvan de aard en de wijze van uitvoering door een de creet bepaald zullen worden. ITALIË DE KROON VAN ALBANIë. Door Victor Emmanuel aanvaard. Een Albaneesche missie heeft gisteren in een symbolische plechtigheid in het Qui rinaal koning Victor Emmunel de kroon van Albanië aangeboden. De prinses en prinsessen van het Koninklijk Huis, Mus solini, dc leden der regeering en het di plomatieke corps waren tegenwoordig. De koning zeide de kroon te aanvaarden. Alle leden der missie defileerden vervolgens langs den koning, den Romcinschen groet brengende. Een prins wordt regent in Albanië. Een prins van het Koninklijke Huis zal worden aangewezen om op te treden als luitenant-generaal voor den koning te Ti rana. Twee namens worden genoemd, de hertog van Aosta, die op het oogenblik on derkoning in Ethiopië is en de hertog van Bergamo. CIANO'S REDE IN DE KAMER. Goering onder de aanwezigen. In de Kamer der Fasces en Corporaties heeft de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, Zaterdagmid dag zijn aangekondigde redevoering uit gesproken naar aanleiding van de Ita liaansche bezetting van Albanië. Onder de aanwezigen bevond zich veldmaarschalk Goering. die bij zijn binnentreden onder enorme toejuichingen werd begroet. Ook Ciano werd levendig toegejuicht, o.a. met „Leve Albanië". Daarna nam Ciano het woord. Hij las den tekst voor, waarbij Albanië een deel Het regelmatig kauwen van dc gezon de, verfrlMchende WRIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt do zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bU Uw dagc- lijkache horigheden en b'd aportleve pres tatie*. liet houdt dc tanden nchoon cn gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. Veel genot voor tceinig geld: 5 cent. wordt van het Italiaansche Rijk, en waar bij Victor Emmanuel den nieuwen titel krijgt van koning van Italië en Albanië, keizer van Ethiopië. Albanië, zoo vervolg de Ciano, is thans Romeinsch, cn het groo- tc werk van de vereeniging der twee lan den heeft een aanvang genomen. Mussolini heeft Albanië gered, ondanks de tegenwer king van koning Zogoe, die weinig gedaan heeft om de betrekkingen met Italië Ie verbeteren. De roofzuchtige oligarchie, welke Zoegoe omringde, moest uitgewischt worden. De Italiaansche troepen in Spanje, zoo vervolgde Ciano, zullen na de triomphante- lijke intocht in Madrid naar huis terug- keeren. De as Rome—Berlijn zal perfect blijven werken en de basis blijven van de Ita liaansche buitenlandsche politiek. De aanwezigheid van de Italiaansche troepen in Albanië beteekent niet de min ste bedreiging voor Joego-Slavië. Wij moe ten instemmen met Chamberlain aangaan de de conclusies van zijn jongste redevoe ring, in zooverre deze dc handhaving be treffen van het Britsch-Italiaansche pact. Niets van hetgeen gebeurd is kan eenige wijziging rechtvaardigen in dit pact, waar aan wij groote waarde toekennen. ROEMENIE GEDEELTELIJKE DEMOBILISATIE IN ROEMENIë Dc Rocmeenschc regcering heeft beslo ten de qjrdste lichtingen reservisten die on langs onder de wapenen zijn geroepen, naar huis terug te sturen. Dit besluit is een ge volg van de verklaring van den Hongaar- schen minister van buitenlandsche zaken, dat Hongarije voornemens is de grenzen van Roemenië te eerbiedigen. Volgens kringen die nauw contact onder houden met het hof, zal koning Carol van daag (Maandag) in een Roemeensch vaar tuig op den Donau een ontmoeting hebben met den prins-regent Paul van Joego-Sla vië, teneinde den algemeenen internationa len toestand te bespreken, cn in het bijzon der de verhoudingen op den Balkan, na de Italiaansche bezetting van Albanië. GRIEKENLAND VOORZORGSMAATREFELEN VAN GRIEKENLAND De Italianen concentreeren troepen en aanzienlijke hoeveelheden wapenen en mu nitie op de eilanden van de Dodecanesos, vooral op Leros, Rhodos en Calymnos. In verband met den internationalen toe stand heeft de Grieksche regeering voor zorgsmaatregelen genomen. Een regiment infanterie is naar Korfoe gezonden en uit het Zuiden des lands zijn troepen naar de Albaneesche grens gezonden. Verder ver luidt. dat een decreet gereed ligt voor de onmiddellijke mobilisatie van twaalf lich tingen reservisten. Zes Grieksche torpedojagers zijn voor patrouillediensten naar Kreta gezonden en dc regeering heeft bijna veertig koopvaar dijschepen gerequireerd. Een oproep aan de 300.000.000 Katholieken van de wereld Het Engelsche blad „Catholic Herald" doet een beroep op de 300 millioen katho lieken van de wereld en tot alle Christe nen en alle menschen van goeden wil, die zich met hen willen vereenigen om alles in het werk te stellen om een vreedzame oplossing te vinden. De katholieken van Engeland doen een beroep op de katholieken van de geheele wereld, om zich met hen tot den Heiligen Vader te wenden cn tot de bisschopp van alle landen opdat zij zich richten tot de regeeringen en aan de regeeringen ver klaren wat de Kerk leert aangaande den oorlog en hen te vragen alles in het werk te stellen om tot een overeenkomst te ge raken. Wij hopen aldus een groote internatio nale unie te vormen om de wereld te red den van de oorlogsellende, alvorens het te laat is. Hetis een beroep om dien vrede te ver krijgen, die de vrucht is van de rechtvaar digheid, zooals de H. Vader dat wil. En letterlijk heet het dan: „Wat ook de oplossing van de huidige moeilijkheden zijn mag, de oorlog zal deze oplossing zeker niet brengen. Overwin naars en overwonnenen zullen 'allebei het slachtoffer zijn en het lijden zal neerko men op de vreedzame burgers". De Kerk leert, dat iedere mogelijkheid tot een vreedzame oplossing dient gevolgd te worden, alvorens men een beroep op den oorlog mag doen. Zoo was de leer van de Kerk in het verleden, zoo is zij ook nu. Er heerscht een groote verontwaardiging aan de eene zijde wegens de eenzijdige aanslagen, die reeds zooveel succes had den, teneinde de overheersching uit te breiden over kleine landen, die niet in staat zijn weerstand te bieden. Er is niet minder verontwaardiging aan de andere zijde wegens de overheer sching door twee of drie groot-mogendhe- den over de rijkste gebieden en markten van de wereld, een overheersching, die volgens hun opvattingen gewettigd is door een opgelegd vredesverdrag. Het blad onderlijnt verder deze tegen stelling en wijst er op, hoe de twee te genstellingen, beide naar een oplossing zoeken en zoodoende meer en meer den oorlog benaderen. En dan richt de oproep zich tot den H. Vader rechtstreeks: „Wij. Katholieken, vragen aan alle an dere Katholieken om met ons in de eerste plaats een beroep te doen op den Heiligen Vader, de eenige in heel de wereld, die er niet van verdacht kan worden een Natio naal vooroordeel te hebben en tot de Ka tholieke Hierarchiën, die weten welk ver schrikkelijk kwaad de oorlog is, om in on zen naam te pleiten bij de staatslieden van de geheele wereld en vooral bij hen, wier stemmen beslissend zijn op het hui dige oogenblik, om niet meer in de vroe gere gedragslijn te vervallen en wederzijd- sche grieven ook de gewettigde te vergeven en samen te komen in een confe rentie met de werkelijke inzichten om het volk, waarvan zij het lot in handen heb ben, goed te doen Het is niet mogelijk een regeling te tref fen voor eeuwig, maar het is mogelijk de huidige wereldmacht aan een herverdee ling te onderwerpen in verhouding met de werkelijke verantwoordelijkheden van de verschillende landen op nationaal, sociaal, economisch en cultureel gebied. Wij vragen geen verwezenlijking van een droombeeld, wij vragen onze ontsnap ping uit het gekkenhuis, waarvan we alle maal weten, dat het een gekkenhuis is. Wij doen beroep op de menschheid zooals God die geschapen heeft. Als Katholieken, bewust van de Christe lijke leer en overtuigd, dat wij op deze wijze spreken in den naam van millioenen der onzen, vragen wij de oprichting van deze moreele unie, niet tegen den oorlog, maar tegen den zinloozen oorlog, waarvan de gevolgen in onze oogen, niet in verhou ding staan tot de huidige oorlogsredenen". DE LANDBOUWCRISISPOLITIEK. Derde radiolezing van minister Steenberghe. Hedenavond zal de minister van Econo mische Zaken voor de derde maal voor de microfoon spreken van 7 lot 7.30 uur, over de landbouwcrisispolitiek. In het bijzonder zal de veehouderij, waaronder de zuivel, worden behandeld. Deze voordracht wordt over de drie Ne- derlandsche zenders uitgezonden. DE GEMOBILISEERDE MILITAIREN EN DE VERKIEZINGEN. Het is onmogelijk gebleken, de stemgerech tigde dienstplichtigen a.s. Woensdag te doen stemmen. Eenige dagen geleden berichtten wij, dat op het departement van Binnenlandsche Zaken werd gezocht naar een regeling om de stemgerechtigde militairen, die thans onder de wapenen zijn geroepen, in de gele genheid te steller} hun stemplicht te vervul len. Naar wij thans vernemen, is het onmoge lijk gebleken om ten deze een bevredigende regeling te treffen. Voor zoover de opgeroepen militairen zich in de provincie hunner inwoning be vinden, zouden zij voor de Statenverkiezing op hun tegenwoordige standplaats kunnen stemmen, als zij zulks tijdig hadden aange vraagd. In verband met hun op een later datum gevallen oproeping voor den militairen dienst hebben-zij niet op tijd hun aanvraag kunnen indienen, om buiten de plaats hun ner inwoning te stemmen. Om van de 'bepalingen der wet ten dezen te kunnen afwijken, zou wetswijziging noo- dig zijn geweest, maar daarvoor heeft ook de tijd ontbroken. De militaire autoriteiten hebben intus- schen de mogelijkheid overwogen om de stemgerechtigde militairen door middel van opgevorderde auto's a.s. Woensdag naar de plaatsen hunner inwoning te doen vervoe ren om hen in de gelegenheid te stellen, te stemmen. Ook dat is echter onmogelijk gebleken in verband met de vaak zeer groote afstanden en ook omdat men dan in ploegen zou moe ten rijden, waardoor de grensbeveiliging intusschen tijdelijk illusoir zou worden ge maakt. De stemgerechtigde militairen, die a.s. Woensdag hun stemplicht iniet kunnen ver vullen, zullen uit den aard der zaak des wege niet vervolgd worden, omdat voor hen overmacht geldt. Groot zal het aantai stemgerechtigden, dat in veriband met de internationale span ningen onder de wapenen is geroepen, niet zijn, omdat de meeste opgeroepenen nog niet den stemgerechtigden leeftijd hebben be reikt. En tenslotte kunnen we nog meedeelen, dat de stemgerechtigde militairen, die in of nabij hun woonplaats verblijven, door hun troepencommandanten in de gelegenheid zullen worden gesteld hun stemplicht uit te oefenen. „M^bd," ENQUETE INZAKE AFSCHAFFING GRIEKSCH OP B-AFDEELINGEN GYMNASIA. Meerderheid tegen afschaffing. In de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van de vereeniging van rec toren en conrectoren in Nederland, heeft dr. J. C. Kamerbeek namens dr. J. Hemel rijk, die zelf verhinderd was, rapport uit gebracht over een ingestelde enquete naar eventeele afschaffing van het Grieksch voor de B-afdeelingen van gymnasia. De antwoorden zijn in twee hoofdgroe- pen gescheiden, n.l. van degenen, die zich voorstanders verklaren van de conclusies van het rapport-Bolkestein, in zake af schaffing van het Grieksch op de bijafdee- ling.'en van degenen, die zich daartegen verklaren. Van de 53 gymnasia hebben 38 (68 pro cent geantwoord, n.l.: 4 vóór het rapport- Bolkestein, inzake afschaffing Grieksch voor de -afdeelingen en 34 tegen het rap port-Bolkestein. Van de 55 lycea hebben 21 (bijna 40 procent) er zijn een aantal lycea, die nog geen zes klassen hebben geant woord, n.l.: 8 vóór het rapport-Bolkestein en 13 ertegen. 78 leden hebben geantwoord, 16 stem den voor de afschaffing 60 er tegen. De enqueteurs komen tot de volgende conclusies: 1. De beantwoording der enquete le vert een ondubbelzinnige afwijzing op van liet rapport-Bolkestein. Slechts 9 van de 78 antwoorden betuigen geheele en 7 ge deeltelijke instemming met dit rapport. 2. Voor de gymnasia is deze afwijzing niet 34 tegen 4 veel duidelijker dan voor de lycea met 13 tegen 8. Er blijkt uit, dat de moeilijkheden op sommige lycea groo- ter zijn, doordat de meer geleidelijke ver deeling der oude talen over 6 klassen ge offerd moest worden aan het onderling verbinden van heterogene opleidingen. Er is evenwel op verscheidene lycea juist uitgesproken tevredenheid over den bcstaanden toestand in zake Grieksch, zoo als uit de antwoorden bleek en de meer- derheid is ten slotte ook niet gering. 3. de voorstellen tot ingrijpende her vorming, hoezeer zij ook de overweging van alle betrokkenen verdienen, zullen een te groot aantal tevredenen tegen zich vinden om aanvaard te worden. 4. het is wel zeker, dat onder de gege ven omstandigheden, nu de afschaffing Grieksch b zeer beslist van de hand gewe zen wordt, een geringe verandering de in stemming van bijna allen zou krijgen en veel bezwaren weg zou nemen. Deze ver andering zou behelzen een verplichtstellen vain Plato-lectuur in 5b en 6b naast een beperking voor de aan b's te stellen Ho- meruscischen op het eindexamen. AANBESTEDINGEN. Vanwege de genie is heden aanbesteed het maken van een gebouw te Waalsdorp. De laagste inschrijver was J. G. Mak te Rotterdam, voor ƒ11.743. Voorts is door Ged. Staten van Zuid- Holland aanbesteed het verven van 1. twee hefbruggen over de Gouwe te Bos- k oo pen Waddinxveen; twee ophaal bruggen over de Julianasluis te Gouda; 2. de Rijnbrug over het Aarkanaal te Al phen aan den Rijn. Een en ander met bij- behoorende werken. De laagste inschrijfster voor perceelen 1 en 2 was de fa. v. d. Bos en Zonen te Haar lem, resp. voor ƒ3.115 en ƒ588. DE A.N.W.B. EN HET KAMPEEREN. De Kon. Ned. Toeristenhond A.N.W.B., die reeds eerder zijn belangstelling heeft getoond voor het kampeeren, o.a. door de uitgave van een boekje, bevattende een voortdurend bijgewerkte lijst van 'kampeer plaatsen in Nederland, welke voor toeristen in aanmerking komen, heeft gemeend de werkzaamheden van den Bond op het ge bied van het kampeeren belangrijk.te anoe- ten uitbreiden. Het ligt in het voornemen van den A.N. W.B., niet alleen zijn inlichtingsdienst voor het kampeertoerisme aanzienlijk uit te brei den en te perfectioneeren. als gevolg van de steeds grooter wordende vraag van een snel groeiend aantal kampeerders, maar ook nader contact te zoeken met de kam peerders cn, als onderdeel van zijn taak om de 'belangen van het toerisme in zijn vollen omvang te behartigen, aan de kampeerders de noodige voorlichting te geven en mede te trachten de kampeerbeweging in goede banen te leiden. De A.N.W.B. verkreeg daarbij de medewerking van een aantal des kundigen op kampeergebied, die den Bond van advies zullen kunnen dienen en is voornemens een zeer uitvoerige en volledige handleiding voor alle vormen van kampee ren uit te geven, samengesteld door Ton Koot, bekend in padvinders- en kampeer- derskringen en bij uitstek deskundig op dit gebied. Deze handleiding kan er stellig toe bijdragen, het kampeeren op de juiste wijze te doen geschieden, waarmede zoowel de kampeerders zelf. als de geheele, steeds groeiende kampeerbeweging gebaat zullen zijn. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIë. De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was Zondagavond als volgt: Op de u i t r e i s: bereikten de „Oehoe" Alexandrië, dc „Buizerd" Singapore en de „Zilverreiger" Jodihpoer. Op de thuisreis: arriveerden de „Gier" te Rangoon en de „Emoe" te I 193. De eigenaar kwam zijn boot terughalen en Joko en 194. Op het bekende jamboree-terrein kregen de twee Big moesten een flink sommetje betalen. Ze kekei# verder weer een beetje praats. Na het eten maakten zij een wande- stil toe naar de wedstrijden en waren er niets rouwig om, lingetje en klommen op den uitkijktoren. Daar hadden zij dat het tijd werd om terug te keeren. Verbrand en hongerig een prachtig uitzicht op de verschillende kampvuren, die ging het gezelschap weer op weg. in het donker oplaaiden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6