Roosevelt noodigt Hitier en Mussolini uit tot vredelievende politiek Een welomschreven verzoek op den man af Zullen de diclators „neen" durven zeggen Weinig goeds voorspellende perscommentaren De toestand rond Spanje MAANDAG 17 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Een initiatie! van groot belang De regeering van de Vereenigde Staten heeft een stap ondernomen van het allergrootste belang. President Roo sevelt heeft aan Hitler en Mussolini een telegram gezonden, hen uitnoodi- gend tot vrede door overleg. „Gij beseft, daar ben ik zeker van, al dus Roosevelt, dat in de geheele wereld millioenen menschelijke wezens thans leven in een voortdurende vrees voor een nieuwen oorlog, of zelfs voor een reeks van oorlogen. Na de hevige spanning, waarin de wereld de laatste weken verkeerd heeft, is dit oogcnblik van momenteele ont spanning wellicht geschikt, om deze boodschap tot u te richten. Indien die bedreiging aanhoudt, lijkt het onver mijdelijk, dat een groot deel der we reld gemeenschappelijk zijn ondergang tegemoet gaat. De geheele wereld zal daaronder te lijden hebben: de over winnende landen, de verliezende lan den en de neutrale landen. Ik weiger te gelooven, dat de wereld noodzakelijkerwijze tot zulk een lot be stemd is. Integendeel, het is duidelijk, dat de leiders der groote landen de macht heb ben, hun volkeren té verlossen van de drei gende ramp. Ook is het duidelijk, dat de volkeren zelf wenschen, dat aan hun vrees een einde komt. Men moet zich echter helaas rekenschap geven van de jongste feiten. Drie landen in Europa en in Afrika zagen hun onafhanke lijkheid verdwijnen. Een uitgebreid gebied in een ander onafhankelijk land in het ver re Oosten werd door een naburig land be zet. Volgens hardnekkige geruchten, welke wij ongegrond hopen te zijn, zouden andere daden van agressie overwogen worden tegen andere onafhankelijke landen. Het oogenblik nadert, waarop die toestand moet eindigen in een catastrophe, tenzij een meer rationeel middel gevonden wordt, om de gebeurtenissen in goede banen te leiden. Gij hebt herhaalde malen betoogd, dat gij, noch het Italiaansche (Duitsche) volk den oorlog wenscht. Indien dat waar is, behoeft er geen oorlog te zijn. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de internationale problemen rond een con ferentietafel kunnen worden opgelost. Daarom gaat het niet aan, dat een der belanghebbenden op dit beroep tot vreed zaam overleg antwoordt met de verklaring, dat tenzij hij bij voorbaat de verzekering krijgt, dat de uiteindelijke beslissing voor hem gunstig zal zijn, hij dé wapenen niet zal neerleggen. In de conferentiezalen,, evenals voor de rechtbanken, is het noodig, dat iedere par tij de bespreking begint in goed vertrou wen in de overtuiging, dat het resultaat zal zijn recht voor elkeen. Het is gebruik en noodig, dat elkeen zijn wapens buiten de zaal laat. Ik ben er van overtuigd, dat de zaak van den wereldverede een grooten stap vooruit zou gaan, indien alle naties een openhar tige verklaring zouden krijgen van de te genwoordige en toekomstige politiek der regeeringen. Zijt gij bereid, de verzekering te ge ven, dat uw gewapende strijdkrachten het gebied of de bezittingen van geen enkel der volgende onafhankelijke na ties zullen aanvallen of overweldigen: Finland, Estland, Letland, Litauen, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Ne derland, Belgie, Groot-Brittannic, Eire, Frankrijk, Portugal, Spanje, Zwitser land, Lichtenstein, Luxemburg, Polen, Hongarije, Roemenie, Zuid Slavie, Rus land, Bulgarije, Griekenland, Turkije, de Arabische Staten, Syrië, Palestina, Egypte en Iran? Een dergelijke verzekering moet natuur lijk niet alleen gelden voor den tegenwoor- digen tijd, doch voor een genoegzaam lang durige toekomst, om alle mogelijkheden te verzekeren met vreedzame methoden te werken aan een vrede van een meer duur- zamen aard. Ik stel dus voor, dat gij het woord „toekomst" zult beschouwen als van toepassing voor een periode van gega randeerde non-agressie van ten minste tien jaar, een kwart eeuw, indien wij den moed hebben zoo'n langen tijd vooruit te zien. Ik stel voor, indien er in wordt toege stemd, dat twee essentieele vraagstukken prompt in de vreedzame atmosfeer, welke er het gevolg van zijn zal, in discussie zul len worden gebracht en de regeering der Vereenigde Staten zal gaarne deel nemen aan deze beraadslagingen. De gedachtenwisselingen, welke ik op het oog heb, hebben betrekking op een meer doelmatige en sneller methode, oim de vol ken der wereld een geleidelijke verlichting te doen verkrijgen van den verpletterenden last der bewapening, welke hen dagelijks nader brengt tot een economische ramp. Tegelijkertijd zou de regeering der Ver eenigde Staten bereid zijn, deel te nemen aan beraadslagingen, die er toe zouden strekken, een practischer wijze te vinden, om den weg te openen voor den internatio nalen handel, opdat alle naties in staat zul len zijn op de wereldmarkt op voet van gelijkheid te koopen en te verkoopen en de verzekering te hebben, grondstoffen en producten te verkrijgen, wekle noodig zijn voor een wreedzaam economisch leven. Terzelfdertijd zouden de regeeringen, die er direct bij geïnteresseerd zijn, zoodanige politieke besprekingen kunnen beginnen, welke zij noodig of wenschelijk zouden oor- deelen Wij erkennen, dat de vraagstukken, welke op de menschheid drukken, gecom pliceerd zijn, doch wij weten, dat een bestu deering ervan en een beraadslaging er over in een atmosfeer van vrede moeten worden gevoerd. Een dergelijke atmosfeer kan niet heer- schen, indien de besprekingen worden ver duisterd door dreiging met geweld of vrees voor oorlog. Ik denk, dat gij u niet zult ver gissen in den geest van openhartigheid, waarin ik u deze boodschap zend. De leiders der groote regeeringen zijn in dit uur letterlijk verantwoordelijk voor het lot der menschheid in de volgende jaren. Zij kunnen niet doof zyn voor de verzoeken van hun volken, die vragen beschermd te worden tegen een chaos. De geschiedenis zal hen verantwoordelijk stellen voor het leven en het geluk van allen. Ik hoop, dat uw antwoord voor de menschheid de verwachting zal inhouden, dat haar vrees zal eindigen en dat zij zich voor lange jaren veilig zal gevoelen. DUITSCHLAND STAAT VOLKOMEN AFWIJZEND. Het commentaar van de „Deutsche Dienst." Over het telegram van den president der Vereenigde Staten schryft „Der Deutsche Dienst": „Eerst ophitsen en dan den vredesapos tel spelen, dat is de politiek welke de pre sident der Vereenigde Staten niet den eer sten keer tegenover ons voert. De klanken der nieuwe boodschap van Roosevelt zijn ons niet nieuw. Integendeel, zy komen ons zeer bekend voort. Daar is „de verantwoordelijkheid voor de mensch heid", daar is de beroemde „internationale conferentietafel", die den volken gerech tigheid en vrede moet brengen. Roosevelt speelt de rol van den nieuwen Wilson con- requent verder. Hy wil voor vrede de wereld gelukkig maken, nadat hij haar eerst in vrees heeft gebracht. Hij wil vrede op de wereld brengen, nadat hij een oorlogspsy chose zonder weerga hgeft opgeroepen. Met een domme afleidingsmanoeuvre probeert Roosevelt de ophitsing en omsingelings- politiek van zich en de democratieën te camoufleeren en uit te wisselen? Er kun- ren geen duurzame gelukkige toestanden worden geschapen in het leven van de sta ten onderling, zoolang zich onder bescher ming van den staat de machten van ver nietiging en onrust kunnen verbergen en consolideeren. Er kan geen nieuwe orde aan de conferentietafel worden geschapen zoolang het bolsjewisme als rechtsgelyke partner in het politieke spel in de we reld wordt beschouwd. Wy moeten het als een geraffineerde manoeuvre beschouwen, wanneer men van ons verlangt te zweren bij een niet door ons, doch door de anderen tot oorlog opgezweepte wereld van on- vt ede. De heer Roosevelt heeft zyn boodschap aan het verkeerde adres gericht. Het Duit sche volk is verstandiger en sterker ge worden en daarom zal het succes van Wil son niet herhaald worden. In denzelfden geest achryft ook de ver dere Duitsche pers. T! Het officieuze commentaar, dat de „Deutsche Dienst" heeft gegeven en dat van de Duitsche pers hebben over het algemeen een duidelijk beeld gegeven van de negatieve houding van de Duit sche politieke kringen ten aanzien van de boodschap van Roosevelt. Het telegram heeft overigens in Duitsch- land levendige verrassing gewekt en de Wilhelmstrasse volkomen overrompeld. Over het algemeen gelooft men, dat niet verwacht mag worden, dat nog vandaag een officieel communiqué als antwoord zal worden gepubliceerd. Een communi qué zal pas uitgegeven worden, nadat tus- schen Hitler Mussolini algeheele overeen stemming is bereikt. Men schijnt te Ber lijn van oordeel te zijn, dat er geen aan leiding bestaat, de afzending van het offi- cieele antwoord aan Washington te ver haasten, temeer daar het standpunt van Duitschland reeds voldoende duidelijk ge bleken is uit de reeds gepubliceerre offi cieuze commentaren. W In nat.-soc. kringel^ te Muenchen be vestigt men het standpunt van politieke kringen te Berlyn, dat op de voorstellen van Rooseveli- negatief geantwoord zal worden. Hitier beraadslaagt met von Ribbentrop. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat Hitler, die te München vertoeft, gis termiddag ongeveer anderhalf uur beraad slaagd heeft met von Ribbentrop over de boodschap van Roosevelt. Hitler had den minister ontboden. Men heeft te München den indruk, dat dit onderhoud in het bij zonder betrekking had op de bewoordin gen van het antwoord op de boodschap zooals hy dat wil opstellen na contact ge zocht te hebben met Mussolini Men ge looft algemeen, dat dit antwoord uitvoerig en gedetailleerd zal zyn. Von Ribbentrop vertrok nog gisteravond naar Berlyn. Hitler is waar Oostenryk ge reisd en zou Dinsdag naar Berlyn terug- keeren. Besprekingen van Goering en Mussolini. Ciano is aanwezig geweest bij een lang durig onderhoud, dat Goering en Mussolini gisteren hebben gehad. Vanavond vertrekt Goering naar Berlyn. HET VERMOEDELIJKE ITALIAANSCHE STANDPUNT. De officieele houding van Italië ten aanzien van de boodschap van Roose velt schijnt eveneens negatief te zijn. Fascistische kringen noemen het een ma noeuvre om de totalitaire landen in het nauw te drijven en toonen zich erover ont stemd, dat de boodschap te verstaan geeft, dat de as-mogendheden den vrede in ge vaar brengen, terwyl deze, naar zij zeggen, niemand bedreigen. Zij voegen eraan toe, cat voor de as-mogendheden de vrede niet synoniem moet zijn met het prijsgeven van rechten, die zij wettig achten cn dat de vrede slechts verzekerd kan worden door te voldoen aan de verlangens van Duitsch land en Italië: teruggave van de Duitsche koloniën en regeling van de tusschen Frank rijk en Italië bestaande kwesties. Boven dien kan de vrede volgens dezelfde kringen niet verzekerd zijn, zoolang de democra tieën haar vijandige' oogmerken jegens de totalitaire mogendheden niet laten varen. Ook staan deze kringen afwijzend tegen over een internationale conferentie en zy verzekeren, dat de vraagstukken te talrijk en te ingewikkeld! zijn en dat zy slechts één voor één in behandeling genomen kun nen worden. Zal Italië de deur open houden? Ondanks de weinig bemoedigende com mentaren gelooft men hier en daar in bui- tenlandsche kringen te Rome, dat het Ita liaansche standpunt in zooverre van het Duitsche zal afwyken, dat niet de bruggen met Amerika worden afgebroken, doch in- Ugendeel de mogelijkheid tot latere be sprekingen blijft bestaan. Kortom. Italië, zou de positie kunnen innemen van bemid delaar tusschen de as en de democratische mogendheden, zooals reeds eerder het geval is geweest. Zoodoende gelooft men, dat. on danks de koele ontvangst in fascistische ktingen. Italië zal aarzelen, zonder meer voorstellen af te wijzen, die ook voor de tctalitaire landen belangwekkende pers pectieven openen, aannemende dat zij sa menwerking met de andere naties wen schen. Men denkt in dezelfde kringen, dat Rome. hoewel het zijn houding naar die van Berlyn zal regelen, ernaar zal streven, dat het antwoord der beide hoofdsteden, raar den inhoud, zoo niet naar den vorm. negatief, er niet als een afwijzing zal uitzien. ANTWOORD EERST OVER ENKELE DAGEN VERWACHT. Naar verluidt verwacht het Amerikaan- sche staatsdepartement eerst over enkele dagen een antwoord van de Italiaansche en Duitsche regeeringen. Naar aanleiding van het commentaar in de Duitsche en Italiaansche pers acht men het in Amerikaansche kringen waarschijn lijk, dat de voorstellen door Berlyn en Rome verworpen zullen worden. Het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken weigert evenwel iets te zeggen. INSTEMMING IN GEHEEL AMERIKA. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft uit Canada en alle andere Amerikaansche staten, behal ve Haiti, Honduras, Guatemale en Para guay telegrammen ontvangen, waarin deze staten zich vereenigen met de boodschap van Roosevelt en hun steun beloven bij het handhaven van den vrede. De reactie in Congreskringen op de boodschap van Roosevelt is uitstekend, zelfs van de zijde van de vurigste isola- tionisten, zooals Ludlow en Nye. De bood schap heeft tot op zekere hoogte de be zorgdheid der isolationisten over de bui tenlandsche politiek van den president gekalmeerd. ENGELAND JUICHT INITIATIEF TOE. Hoe warm het initiatief van Roosevelt in Engeland wordt toegejuicht, blijkt uit den spoed, waarmede Chamberlain en Halifax hun oprechten steun hebben toe gezegd, en uit de aandacht, die de Engcl- sche pers aan den oproep wydt. De hoop, die aanvankelijk gewekt was, is wat ge temperd door de „koele" ontvangst in de Duitsche pers. Niettemin blyft men hopen, dat de Duitsche en Italiaansche leiders niet de verantwoordelijkheid op zich zullen wil len nemen voor een negeeren of een ver werpen van den oproep tot vrede. HARTELIJKE STEUN VAN FRANSCnE REGEERING. De boodschap van Roosevelt heeft in alle Fransche politieke kringen geweldige sensatie gewekt. Gezaghebbende kringen verklaren, dat het initiatief van Roosevelt een persoon lijke boodschap tot Hitier te richten, zoo als hy dat reeds in September j»l. op zoo doeltrefende wijze heeft gedaan, de meest hartelijke steun van de Fransche regce- ring heeft ontvangen. Men wijst op de aanzienlijke beteekenis van dit spontane gebaar, dat een Amerikaansch voorstel beteekent, waarbij niet geaarzeld wordt in feite een verantwoordelijkheid voor de Vereenigde Staten aan te gaan. DE INDRUK TE WARSCHAU. De Poolsche bladen publiceeren de boodschap van Roosevelt zonder commen taar. De openbare meening is diep onder den indruk. In Poolsche politieke kringen wijst men op het belang van den stap van Roosevelt en verklaart men, dat hij be oogt den vrede ter wereld te stabilisee- ren. Met begrip en waardeering is deze poging van den president ontvangen. Toch blijven deze zelfde kringen scep tisch ten aanzien van de mogelijkheden tot verwezenlijking van zijn voorstellen en verklaart men, dat de vraag open blijft, te weten, of de door Roosevelt gekozen methode doelmatig zal blijken, of hij de tegenwoordige omstandigheden in Europa en in het algemeen den tegenwoordigen internationalen toestand niet uit het oog verliest. DE RUSSISCHE MEENING. De Sovjet-pers publiceert de boodschap van Roosevelt, die door Moskou geheel wordt goedgekeurd, volledig. Men ziet er een edelmoedige en vernuftige geste in. Men gelooft niet, dat de beide dictatoren een bevestigend antwoord zullen geven, doch men is van meening, dat Roosevelt's stap nuttig is, omdat hy openlijker en dui delijker dan ooit aantoont, hoe groot de bedreiging is, die op de wereld drukt, het geen, naar men hoopt, een heilzame reac tie zal bespoedigen. ROOSEVELTa BOODSCHAP. In elk geval een krachtige diplomatieke daad. NEW-YORK. 17 April. (A. N. P.). De „Herald Tribune" bericht, dat het geen toeval is, dat de boodschap van Roose velt in zulke bewoordingen is gesteld, dat indien Hitler en Mussolini ze niet aan vaarden op haar waarde, het toch een krachtige diplomatieke daad tot steun aan de Fransch-Britsche coalitie is ondersteund door het terugroepen van de Amerikaan sche vloot naar den Stillen Oceaan, als waarschuwing aan de as. Hierdoor is het een krachtige bijdrage tot verlenging van den vrede door het eenigc middel, dat as- mogendheden als geldig erkennen. Van groote waarde zelfs bij afwijzing LONDEN. 17 April. (A. N. P.). De Britsche pers is algemeen van oordeel, dat zelfs wanneer de boodschap van Roosevelt geen gunstig antwoord uit Berlyn en Ro me krijgt, de boodschap groote waarde heeft. Toch is het nog geenzsins zeker, dat te Berlyn een weigerend antwoord zal worden gegeven. Het meest opmerkelijke acht men de eenheid van de Amerikaan sche openbare meening. ook van de Isola tionisten. De diplomatieke corrcsponden- berichten verder, dat de onderhandelingen tot het winnen van nieuwe aanhangers voor het verdedigingsysteem goeden voort gang maken. PROCESSIE IN SEVILLA. In tegenwoordigheid van Franco. Een groote processie ter viering van het einde van den oorlog is Zondagmiddag te Sevilla in aanwezigheid van Franco ge houden. Behalve Franco waren aanwezig generaal Queipo de Llano, eenigc minis ters en verscheidene generaals. Aan het hoofd van den stoet werd de beroemde „Maagd der koningen", de achutpatronca der stad Sevilla, gedragen. Groote activiteit in Marokko. Volgens reizigers uit Spaansch Marok ko heeracht in de verschillende grensdis tricten en het kustgebied groote activi teit. Er worden veldversterkingen aange legd naar aanwijzingen van buitenland sche technici over wier nationaliteit zeer groote discretie wordt in acht genomen. Reizigers kunnen zich gemakkelijk bewe gen doch het gebruik van fototoestellen wordt scherp gecontroleerd cn vaak ver boden. Volgens reizigers, die te Tunis zyn aan gekomen, zouden soldaten, voor het mec- rendeel Abcssijnsche Somali's, tusschen 2 en 8 April te Zou&ra ontscheept zijn. In het geheel zou het ongeveer 10.000 man betreffen. Zij zouden naar de Tunisische grens zijn gedirigeerd. Overigens zouden in het gebied Fczzan rccruteeringsagentcn Lybischo inboorlin gen werven voor strategische werken, die langs de grenzen worden opgericht. Volgens deze reizigers zouden deze re- quisities groote ontevredenheid teweeg brengen by de Mohammodaansche bevol king. die mede door de gebeurtenissen in Albanië besloten zou zyn de Italiaan sche zaken te boycotten. Bnltenlandsche Berichten 38 PERSONEN DOOR EEN TORNADO GEDOOD Een stormachtig week-end in de Ver. Staten In het afgeloopen week-end zijn verschei dene streken van de Vereenigde Staten door tornado's geteisterd. Minstens acht en dertig personen werden hierdoor gedood en 125 gewond. In Arkansas heaft een tornado over een afstand van ongeveer tien kilometer alles weggevaagd en, volgens ooggetuigen, slechts een gat in den grónd gelaten. Naar verluidt zijn hier vijf en twintig personen gedood. R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Boreau le Kinnenvcstgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewen&chte Inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420 Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bi' oenvestgracht 30. aarb°RG.kieeD,ng waarborg.ki«dino alliin bi) mhEVMBO»^

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5