RIJNSTREEK Naar de Bollenvelden 1iecta\£anot lAiêiy! Vereen v.Nat. Veiligheid AAN ONZE ABONNE'S MAANDAG 17 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 11 AARLANDERVEEN 10-Jarig ambtsjubileum van Ds. G. Th. van Beusekom. Zaterdagmiddag had in de Consistorie-kamer van de Ned. Herv. kerk de aanbieding plaats van het hulde blijk aan Ds. G. Th. van Beusekom, ter ge legenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum. Aanwezig waren de heeren kerkvoogden- Notabelen en Kerkeraad. De heer P. Ver donk heette den jubilaris en familie har telijk welkom ook namens de collega's en bracht hem dank voor hetgeen de jubilaris in zijn ambtsperiode voor de gemeente Aarlanderveen heeft gedaan. Als blijk van waardeering werd aangeboden op uitdruk kelijke wensch van den jubilaris een cocos-tapijt voor het kerkgebouw, alsmede een groote kleur-ets en prachtige bloemen mand. Ds. van Beusekom bracht dank voor het blijk van belangstelling en de geachte spreker hoopte, dat allen zouden medewer ken tot stichting en groei der gemeente. De heer P. Verdonk dankte hierna de familie Van Beusekom en sprak den wensch uit, dat zij nog jaren voor de gemeente ge spaard mogen blijven. Zondagmiddag was het Ned. Herv. Kerk gebouw tot in de uiterste hoeken gevuld ter viering van het jubileum. Aanwezig waren burgemeester P. A. Colijn, wethou ders en gemeente-secretaris, Ds. Heems kerk van Ter Aar, Ds. Meijer van Alphen aan den Rijn Mr. Martens uit Amsterdam namens de Kring Woerden Ds. Jansen uit Utrecht. Ds. van Harten van Zevenhoven en Ds. van Wijngaarden uit Nieuwkoop. Op dezen feestelijken gedenkwaardigen dag had de'jubilaris tot tekst van zijn preek gekozen „Dragers van het Licht". Spr. dankte God, dezen dag te mogen be leven. Hierna brachten verschillende der aanwezigen hunne gelukwerischen aan den jubilaris en familie. Daarna sprak 'Ds. van Beusekom, zijn dank uit tot de aan wezigen voor hun opkomst en sloot deze indrukwekkende plechtigheid, waarna er in het vereenigingsgebouw een receptie werd gehouden. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik om den jubilaris en familie geluk te wenschen. Ook mocht de jubilaris talrijke brieven en telegram men in ontvangst nemen, alsmede veJe bloemstukken. DE KWAKEL Verkoop kerkschapen, De kerkschapen brachten deze week plm. 13.50 p. stuk op. HAZERSWOUDE G eb pr en: Neeltje Maria d. van J, den Hertog en T. S. de Groot. Leo zoon van K. G. Kastelein en J. van den Hoek. Ondertrouwd: J. A. van Berge He negouwen 26 j. en P. C. van Wetten 23 j. B. A. Hoogervorst 27 j. en W. M. van Wetten 20 j. A. J. Verhage 22 j. en J. Ammerlaan 22 j. M. v. d. Weijden 26 j. en J. van Spengen 28 j. W. H. Hooge- veen 37 j. en P. C. Langeslag 35 j. HOOGMADE Gemeenteraadsverkiezing. Zondag is alhier de stemming gehouden voor de candidaatstelling bij de dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezingen. De stemming had een rustig verloop, de opkomst was zeer behoorlijk hoewel niet druk. De uit slag is: 1. JJ. Zwetsloot 228 stemmen. 2. C. W. Lieverse 206 st. 3. P. v. Ruiten 201 st. 4 C. P. Borst 184 st. 5 J. C. v. d. Meer 93 st. 8. A. Broekhof 50 st. 7. Andr. v. d. Ploeg 50 st. BODEGRAVEN Personalia. Te Alphen a. d. Rijn slaag den aan de Huishoudschool de jongedames Bets van Os en Bep de Vries alhier. Voetbal. Ook de laatste competitiewed strijd van Bodegraven is in een zij het dan ook bescheiden overwinning voor de Rood-Zwarten beëindigd, waardoor deze uiteindelijk toch nog een behoorlijke plaats op de ranglijst innemen. Terwijl in de eer ste helft gecr> der partijen kans zagen om te scoren, volgden in de tweede helft niet minder dan zeven doelpunten, waarvan Bodegraven juist do meerderheid voor zich opeischte en zoodoende met 43 vist te zegevieren. In de eerste helft was zoowel Bodegraven als TONA gelijkopgaand, doch na de thee was Bodegraven terstond in de meerderheid en wist zij vrij spoedig door een kopbal van de linksbinnen de leiding te nemen, om even later door middel van haar rechtsbinnen de voorsprong te ver- grooten tot 20, Nu gelukte het aan TONA om de achterstand te verkleinen tot 21, doch dan was het weer de beurt aan onze jongens, die de stand op 31 brachten. Hierdoor vatte de onzen hun taak wat al te gemakkelijk op, zoodat TONA wat meer vrij spel kreeg, met als gevolg, dat de Lei- denaars zelfs de stand weer gelijk wisten te maken (33). Doordrongen van de ernst van het feit, gooide Bodegraven er weer een schepje op en slaagde erin om het vier de en tevens het winnende doelpunt te sco ren, zoodat met een 43-overwinning voor Bodegraven het einde kwam van deze echt genoeglijke wedstrijd. DE MEIJE PASTOOR J. W. J. VAN KAMPENHOUT 12!: Jaar herder van de parochie. Gisteren, de eerste Zondag na het Paasch- feest. Beloken Paschen, was het voor de parochie een feestdag, die nog lang in onze gedachten zal voortleven. Hoe dichter wij bij de parochiekerk kwamen, des te meer Katholieken hadden de vlag, waaraan de pauselijke wimpel gevestigd was, uitge stoken. Het is feest: pastoor van Kampen hout is 1214 jaar herder van onze parochie. Onder de stille H.H. Missen naderden zeer velen tot de H. Tafel en ongetwijfeld heb ben allen een gebed gestort voor hem, die jaren lang de geestelijke zorg over ons hoeft uitgeoefend; ons met raad en daad heeft bijgestaan, waar dit noodig mocht zijn geweest. Om tien uur werd door den pastoor een plechtige gezongen H.Mis opgedragen, waar bij hij geassisteerd werd door twee zijner oud-kapelaans, de weleerw. heeren H. de Wijs te Haarlem en A, L. Umans te Oegst- geest. Met enkele woorden richtte de pas toor zicvh onder de Mis tot de parochianen. Na de H. Mis, maakten zeer velen van de gelegenheid gebruik om hun herder te complimenteeren. Er waren vele bloemstuk ken en manden, die door de diverse ver- eenigingen geschonken waren. Zoo zagen wij bloemmanden van de Derde Orde; de Meisjes Mariacongregatie; het St. Cecilia- zangkoor, van de gezamenlijke buren en van diverse andere particulieren. Op de receptie waren ook enkele Bodegravers ge komen, terwijl de hoogeerw. heer Z. de Kor te, deken van Alphen en twee zijner kape laans, met hun feliciaties niet achter wilden blijven, en te half één al in de Meye waren. Allereerst werd op de receptie, waarbij Kerk- en Armbestuur, zangkoor en bestu ren van vereenigingen waren, het woord gevoerd door kapelaan A. van der Voorn, die namens de parochianen de pastoor dank zeide voor alles, wat hij gedurende twaalf en een half jaar voor hen gedaan had. Spr. schetste hem als een onvermoeid werker, die ten allen tijde bereid was om de zijnen bij te staan, ondanks zijn lichamelijke ge steltenis. Namens de schoolkinderen sprak De Vrouwenweg te Zoeterwoude Wordt omgelegd en opgehoogd De aanleg van den nieuwen Rijks weg beoosten Leiden, welke volgend jaar tot in de gemeente Zoeterwoude zal zijn gevorderd, zal ook een aan merkelijke wijziging brengen in de Vrouwenweg. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de nieuwe Rijksweg met oen via duct over den Vrouwenweg zou wor den gevoerd. Bij een andere uitwerking van de plannen zijn de rollen echter omge keerd: de Vrouwenweg wordt met een viaduct over den Rijksweg geleid. Daartoe zal de Vrouwenvaart vóór de Vrouwenbrug over eenige tiental len meters worden gedempt en wor den omgelegd naar het Oosten, even als de Vrouwenweg. De Vrouwenweg zal dus vóór het Kruisheerenkoloster een bocht maken naar het Oosten en in die bocht om hoog worden gebracht om den nieu wen Rijksweg te overschrijden. Er zal dus ook een nieuwe Vrou wenbrug worden gebouwd, eenige tientallen meters Oostelijk van de be staande brug. De twee perceelen, die door deze bocht van den Knotter-polder worden afgesneden, zullen worden gevoegd bij den Oostvlietpolder. het hoofd der school den jubilaris toe, teH wijl de heeren Voorn en Bekker hem na mens het zangkoor en de Derde Orde hun gelukwenschon aanboden. Het spreekt van zelf, dat de twee oud-kapelaans ook een enkel woordje tot pastoor Kampenhout richtten. Beiden toonden zich dankbaar zoo wel voor de vriendschap, die zij van hem ondervonden hadden on nog ondervinden, als voor datgene, wat zij geleerd haddén voor hun verder leven als priester, Met har telijke woorden dankte de pastoor alle aan wezigen, die iets hadden bijgedragen tot het welslagen van dezen dag, Ook voor de ge sloten enveloppe, die door een der heeren van het kerkbestuur overhandigd was, toonde hij zich dankbaar. Voor zichzelf wilde hij de inhoud niet besteden, doch wil de er een of ander goetf werk mee doen. Hij hoopte, dat hfj nog vele jaren lang een goed pastoor voor allen zou mogen zijn. Des middags was er te twee uur een plechtig lof, waarbij door dezelfde geeste lijken als des morgens assistentie werd verleend. En zoo is deze dag voor de parochie ge worden een d«g. die nog langen tijd zal heugen. En wü. die pastoor van Kampen hout van nabij hebben leeren kennen, wil len niet eindigen, alvorens hem op deze plaats te hebben gewenscht: „Ad muitos annos". UITHOORN Geboren: Johanna Francisca d. van C. Kouwenhoven en H. A. de Kuijer. Ondertrouwd: D. Treur en D. van Vliet. Getrouwd: J. Engel cn H. Rooden- burg W. Lqgerburg en A. K. Pouw J. Th. A. Corneüssen en J. P. Schijff. TER AAR Candidaatatelling gemeenteraad. Gis teren werd de eerste stemming gehouden voor de Candidaten van de gemeenteraad, afd. Ter Aar van de R.K. Staatspartij. Er werden uitgebracht 423 stemmen, waar van vier van onwaarde. De uitslag was als volgt: J. Egberts 40 st., M. Holscher 35 st., J. Hoogenboom 24 st., L. Hoogervorst 32 St., N. A. Hoogervorst 14 st., C. W. v. d. Hoorn Azn. 64 st., J. A. Koeleman 10 st., Fr. Sas sen 13 St., G. Verhoef 24 st., H. Volgerlng 112 st. en M. J. v. d. Weyden 51 st. Met deze uitslag zal het veruenigingsadvies zijn H. Volgering, C. W. V. d. Hoornt M. J. v. d. Weyden, J. Egberts, M. Holscher en L. Hoogervorst. Vooraleer de lijst officieel ten gemeentehuize zal worden ingediend, krij gen wij nog een stemming, en aan de hand van deze uitslag wordt do definitieve lijst opgemaakt en wel in volgorde van het door de candidaten verworven aantal stemmen. Bij deze tweede stemming wordt gelegen heid gegeven het advies te stemmen en ook is er een keuze tusschen de elf candidaten, die nog weer afzonderlijk voorkomen op het biljet. Deze stemming is bepaald op Zondag 30 April. Tentoonstelling. In een der zalen van de fröbelschool was Zondag een tentoon stelling georganiseerd onder auspiciën van de Naaikring „Tabitha" en de Graal, waar de vele werkstukken lagen ten toon ge spreid, welke in de afgeloopen winter zijn vervaardigd door meisjes en voor arme menechen. Na de Hoogmis en het Lof werd van de gelegenheid om dit alles te bezichtigen een bijzonder druk gebruik gemaakt. Ja, al de uitgestalde kleeren, als jurkjes, broekje*, pakjes, enz., mochten het oog trekken van de aanwezigen, die allen zelfs veel lof had den voor de fijne wijze, waarop dit tot stand is gekomen, hetzij met de naai machine of met de hand, gehaakt of ge borduurd. Het zal ongetwijfeld veel arbeid ge vraagd hebben van de dames, die naast het disponibel stellen van een wekelijksche avond ook nog een flinke verloting er door heen werkten. Van deze baten kunden weer ellen goed worden aangeschaft cn omgezet 'in kleedingstukken voor de arme menschen. De meisjes doen dit graag, hier bij gestuwd door de voortvarende leiding van de eerwaarde zuster Theresia. Ook de Graal met haar vele fijne inzendingen dwong respect af en zeker zal de kennis making met de ouders en meisjes, die zoo bitter weinig „voelen" voor deze beweging, eon goedo zijn. Nu aanstonds wordt overgegaan de ver vaardigde onderkleoren uit to doolon onder de arme menschen, buiten hetgeen al is uitgereikt gedurende dezo winter. Dit is toch at kef ton ideaal werkl Maar, om net te kunnen blijven volhouden is de steun van de gegoede menschen onontbeerlijk en daarom degenen, die mild in het contan ten geld zitten of zij die kleedingstukken over hebben, welke niet meer gedragen worden, kunnen altijd terecht bij t,Tabitha" ZEVENHOVEN GESTORVEN AAN EEN RATTEBEET Het kindje van den heer v. d. St., drie maanden oud, dat onlangs zoodanig door een rat werd gebeten, dat opname in een ziekenhuis noodig was, is thans aan de ge volgen overleden Gemeenteraadaverkieelng. Zondag had in het Bondsgebouw en te Noorden do stemming voor de definitieve lijst voor de gemeenteraad plaats. Uitgebracht werden 108 stemmen waarvan 8 ongeldige zoodat er 188 geldige stemmen waren. Uitgebracht op groep A: A. P. v. d. Weij den 185, Mourits 94 G. v. Trigt 154, W. J. Blom 167, Herm C. de Groot 59, Th. v. d. Hoort 92, N. A .Kelder 117, Oostdam 142, B. DE ELTAX maakt een xeer ver zorgde tocht van 3 uur langs de mooiste plekjes. Dagelijks vertrek dor touringcar* 10 uur 's morgens en 2 uur 's middags v. h. terrein Beestenmarkt t.o I.ldo. 05 ot. p. p. J30 Liefst plautibesproken. Stationsweg 47a - Telef. 666 BOND TEGEN KLETSPRAAT EN LASTER. Sinds langen tijd was het leven in de kleine stad Ipawlch verpest door klets praat en laster, waaraan 'n groot gedeelte der bevolking zich overgaf. Dit verdroot den Eerw. Hoer Grainge White, predikant ter plaatse, zeer. Hij vc*tigde rondom zich een groep van moedige, eerlijke en vastbe raden mannen, die den grooten strijd te gen het plaatselijk euvel zouden aanbin den. Zoodra men verneemt, dat deze of gene iets kwaads van zijn naaste heeft verteld, wordt hij ter verantwoording geroepen, d.w.z, hij of zij moet bewijzen, dat hetgeen gezegd is, overeenstemt met de waarheid. Kan het bewijs niet geleverd worden, dan wordt hem of haar dc verplichting opge legd, het medegedeelde in het openbaar te herroepen. Bij weigering wordt de persoon in kwestie als een kwaadsprekerspreek ster) bekend gemaakt. Het krachtig optre den van den door White en zijn bond. heeft reeds zulke mooie resultaten opgele verd, dat hij thans dagelijks vele brieven ontvangt, waarin hem dank wordt ge bracht voor bekomen eerherstel of waarin hij wordt aangespoord zijn heilzaam wer kenden bond ook in andere steden van En geland op te richten. J. Straathof 118. Groep B: C. J. v. Veen 135. A. J. de Groot Hzn. 180, H. K. Bn* 129, A. Hassing 87, Herm. v. d. Hoort 72, Joe. v. d Hoort 95 en P. G. v. Tol 64, Zoo dat dc definitieve lijst zal zijn: 1. A. P. v. d. Weijden, 2. A, J. du Groot H. Pz., 3. W. J. Blom, 4. G. J. v. Veen, 5. G. v. Trigt. 8. H. K. Bos. 7. E. J. Oostdam. 8, Jac v. d. Hoort, 9. B. J. Straathof. 10 M. A. Kelder. De eerste 4 zijn allen aftredenden. Staunt Luchtvardedigingifondil Postgiro Den Haag «87177 tan name van Bepalingen der Gratis-Ongevallenverzekering voor de abonné's van „De Leidsche Courant". Elke aDonné van „De Leidsche Courant", dia zijn abonnementsgeld tijdig heeft vol daan is verzekerd voor een bedrag van 300.— tegen een hem (haar) overkomend ongeval, dat de eenige en rechtstrceksche oorzaak is van den dood van de(n) abonné, hetzij onmiddellijk of binnen 14 dagen na den datum van het ongeval. Dit bedrag zal ten spoedigste aan zijn of haar nage laten betrekkingen worden uitgekeerd. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan en zullen achtereenvolgens tot het ontvangen der ultkeering gerechtigd zijn: le. de echtgenoot (e); 2e. kinderen; 3e. de ouders; 4e. de stiefouders of (zoo deze ontbreken)) de grootouders, of (zoo ook deze ontbreken) de schoonouders, wier kostwinner de overledene was; 5e. de broe ders en zusters wier kostwinner de over ledene was. Onder kostwinner wordt verstaan hij of *ij, die tenminste een derde van zijn of haar verdiensten geregeld uitkeert aan de(n) persoon of personen, die hij of zij bij het levensonderhoud te hulp komt Onder verzekerde abonné wordt ver staan zoodanige persoon, welke niet jon ger is dan zeventien (17) jaar en niet ouder dan vijf en zestig (65) jaar. Er bestaat geen recht op uitkeerlng: a. Wanneer de verzekerde abonné tijdens het plaatsvinden van het ongeval verkeer de in staat van tcrankzinnigheid of ver standsverbijstering, onder den invloed was van overprikkeling of van bedwelmende dranken; of den krijgsdienst te water of te land uitoefende in tijd van oorlog, burger lijke twisten of oproer, of wel zich buiten Europa bevond, of wanneer de verzekerde abonné tijdens het ongeval op een vis- schers-, Marine- of ander vaartuig varen de was buitengaats, op de Zeeuwsche of Zuid-Hollandsche stroomen, of op de Zui derzee; of wanneer de verzekerde abonné zich tijdens het ongeval bezig hield met de bereiding, verwerking of vervoer van buskruit, schietkatoen, naphta, dynamiet of andere licht ontvlam- cf ontplofbare stoffen of daarbij desbewust tegenwoordig was. b. Voor personen, bezigheden verrich tende, waaraan bijzonder gevaar verbon den is, zooals: luchtreizigers, acrobaten, circusrijders en dergelijke waagstukken uitvoerende personen, indien het ongeval ontstaat tijdens de uitoefening van hun be roep of de daarmede gepaard gaande bezig heden; of voof krankzinnige, lamme, hard- hoorige, sterk bijziende, aan duizeling, hartgebrek of vallende ziekte lijdende per sonen of voor hen, die een beroerte gehad hebben. e. Indien het ongeval het gevolg ia: van het gebruikmaken van voertuigen met mechanische kracht van het deelnemen aan wedstrijden of weddenschappen van welken aard ook; van een lichaamsgebrek; van een ziekte of kwaal; van zelfvermin king, zelfmoord of poging daartoe; van tweegevecht of vechtpartij, waarbij de ver zekerde betrokken was; van handelingen in strijd met wetten, verordeningen. Konink lijke besluiten of voorschriften van Spoor weg- tram-, boot- en dergelijke onderne mingen voor personenvervoer, van verre gaande roekeloosheid of het zich moedwil lig of onnoodig blootstellen aan eenig ge vaar door de(n) verzekerde(n) abonné. d. Ongevallen door of bij baden, zwem men, benevens watertochten, zonder bege leiding van een ervaren bootsman zijn al leen dan onder de verzekering begrepen als het bewijs wordt gelever 1. dat de dood rechtstreeks is veroorzaakt door een plot selinge geweldadige inwerking van uit wendig geweld op het lichaam van de(n) verzekerde (niet b.v. door beroerte, kram pen, enz.) Daarenboven geeft verdrinken in binnenwateren, rivieren of meeren al leen dan recht up ultkeering, wanneer on der meer bewezen wordt op welke wijze de verzekerde is te water geraakt Het vinden van een persoon (lichaam) in het water zonder meer wordt niet als een bewijs van een ongeval aangemerkt. Het recht op ultkeering'blijft bestaan wanneer de dood een gevolg is van recht matige verdediging van eigen of eens an ders lijf of poging tot redding van personen 1b een verzekerde een ongeval overko men, dan Is degene, die op uitkeerlng rech ten wil doen gelden, verplicht zoo spoedig mogelijk uiterlijk binnen driemaal 24 uren na den dood (Zondagen en Katholieke Feestdagen dio als Zondagen gevierd wor den niet medegerekend), hiervan mede- oeeling te doen met opgave van getuigen, die bij het ongeval tegenwoordig waren, dus eventueel binnen 17 dagen na het ongeval, aan de Directie van „De Leidsche Courant". Is een verzekerde een ongeval overko men, dan moet zoo spoedig mogelijk ge nees- of heelkundige hulp worden inge roepen, om -ïaar gelang van zaken den dood of dcszelfs oorzaak te constateeren of wel om de(n) getroffene te behandelen. »n het laatste geval zal de gewonde verplicht zijn zich geheel naar de voorechriftcn va- den geneesheer te gedragen en rich, indien dit noodig geoordeeld wordt, in een zkken- huis te begeven, zullende geene uitkeerlng verschuldigd zijn indien door het niet tijdig inroepen van genees- of heelkundige hulp of bet niet opvolgen vun voorschriften van aen geneesheer nadceligc gevolgen #oor de(n) patiën ontstaan Zij die eenig recht op schadevergoeding willen doen gelden, zijn op straffe van het te niet gaan hunner rechten verplicht den daartoe door de Directie van ,De Leidsche Courant" aan gewezen geneesheer in staat le stellen en zoo noodig de daartoe benooiigde stappen bij de bevoegde autoriteiten te doen om de oorzaak van don dood te constateeren. Bij oiet voldoening aan de verplichting tot kennisgeving binnen den gestelden ter mijn is „De Leidsche Courant" tot geen ultkeering verplicht, tenzij bewezen wordt dat degene(n) die aangifte had(den) be- hooren te doen, daartoe niet in de moge lijkheid was (waren) en hü (zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevalle», begint de bovenge noemde termijn van drie dagen, zoodra de bedoelde oumogelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verzekering of hare voorwaarden gelden niet als onmo gelijkheid van tijdige aangifte. De uitkeeringen geschieden door de Di rectie der „Leidsche Courant" binnen veer tien dagen, nadat het recht op uitkeering bewezen is aen dï(n) rechthebbende(n). „De Leidsche Courant" is niet verplicht uitbetalingen te doen, wanneer haar nies wordt verstrekt een extract uit het regis ter van overlijden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11