ZOMERSCHE DAGEN IN APRIL. Mama wordt opgevoed! Het zeldzame weer der afgeloopen dagen riep alle herinneringen en geneugten van den zomer weer wakker. Zonneschijn, warmte, alles wat een Paaschvacantie-ganger kon verlangen De Scheveningsche haringvloot zal begin Mei weer uitvaren en aller wegen worden de noodige voorbereidingen getroHen De nieuwe spoorweg hetbrug nabij Heerhugowaard is door de Nea. Spoorwegen in gebruik genomen. De laatste werkzaamheden Rechts de oude brug, terwijl juist een trein passeert Door de Belgische genie worden in een der parken van Brussel op gravingen verricht naar historische vestingwerken der stad, dateerend uit de middeleeuwen. Een der aideelingen aan den arbeid Het voor de Kon Shell bij Wilton-Feyenoord gebouwde motortankschip .Ceronia" heeft Donderdag zijn proefvaart gemaakt op de Noordzee. De vlag wordt geheschen tijdens de officieele overdracht van het schip FEUILLETON ROMAN VAN LO WTLSDORF. Geautoriseerde vertaling door F. v. Velsen. 13) Het klonk wel zeer naief, in aanmerking genomen den dikken bundel bankpapier, dien Pretorius den chef ter hand had ge- ateld. Hij lachte hartelijk: „Ja, wij zullen 't naderhand wel verrekenen, ik heb je geld immers geheel in mijn beheer. Maar deze jas is eigenlijk een cadeau van Bella een welkomstgeschenk zou je het kun nen noemen. Dat moet je met haar maar uitvechten." Langzaam reden zy door de drukke straten en geleidelijk scheen Oliva aan het gewoel van auto's en menschen gewoon te raken, want nieuwsgierig tuurde zij door het raampje naar buiten. Wat haar het meest scheen te interesseeren, waren de elegant gekleede vrouwen. „Wat is zij plotseling veranderd!" dacht Pretorius; „ik herken haar haast niet meer!" Toen Oliva zich een weinig aan het druk ke gewoel van de hoofdstraten gewend had begon ze met belangstelling naar de mooie etalages van de winkels te kijken. En plot seling zei ze: „Zou je denken, Virgilius, dat ik in een van die mooie winkels iets voor mijn figuur zou kunnen koopen?" Het kwam er wel schuchter en bedeesd uit, maar het liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Vergenoegd lachend antwoordde hij: „Bella heeft een heele collectie toiletten b\j haar leverancier op zicht besteld. Ze worden in den namiddag bezorgd zoo ver ik weet Het moest eigenlijk een ver rassing voor je zijn, maar je bent ons voor geweest!" Oliva had werkelijk vorderingen ge maakt en zij wilde er nu eerlijk voor uit komen, dat zij ij del was. Zij verheugde zich reeds echter kinderlijk op hetgeen zij dien middag te zien zou krijgen. Na nog een poosje te hebben rondgetoerd bracht de auto hen thuis. Oliva had een gevoel als een kind, dat beladen met ge schenken van den Kerstboom thuis komt. En dat zei ze ook. Pretorius knikte, inwen dig oprecht verheugd. Alles marcheerde voortreffelijk. Vrouwen! Uit den diepsten Doornroosjesslaap ontwaken zij, als 't om nieuwe kleeren te doen is. Ondanks tegen stribbelen en grootspraak. „Beste Oliva, geef het maar gerust toe. dat je ongelijk hebt gehad. Waar zou het heen moeten met de industrie, indien alle vrouwen nu nog in de kleeren van hun grootmoeders rondliepen? Zij glimlachte allerliefst: „Het is bijgevolg een sociale daad zooals jij het gewoonlijk noemt wan neer ik van nu af aan ijdel word, niet waar?" „Smaak voor wat mooi is, medewerken aan den vooruitgang, in één woord, aan de beschavingsbehoeften, is in de verste verte nog geen ijdelheid het is in zeke ren zin en tot zekere grenzen zelfs een plicht." Oliva was als in een roes. Toen Bella tegen drie uur tamelijk vermoeid thuis kwam, bleef zij verbaasd op den drempel staan. Tusschén cartonnen doozen van al lerlei grootte stond baar moeder en pro beerde met behulp. Van eeh handspiegel en den grooten toiletspiegel haar beelte nis en profiel op den; rug te bekijken. Zij deed het zoo handig,?da teen getroutineer- de modedame het haar niet verbeterd zou hebben. Zij had een japon van diep-roode ve- lours-chiffon aan; geraffineerde draperie effecten vormden de eenige versiering Laatste creatie! Zeer apart en voornaam zag zij er uit en in der geval verschilde zii zooveel van Oliva, de dorpsmevrouw. ais de dag van den nacht. „Mama!" riep Bella, half verschrikt glimlachend, „daar mag u niet aankomen, dat is mijn Parijsch model dat kan ik niet afstaan!" „Belachelijk", vond mevrouw von Bèla- my kalm. „Alsof het nje daar om te doen is! Van cadeau geven ftan geen sprake zijn. Bovendien is dit model voor jou te gepo seerd. Jij moet eenvoudige, ingénue model letjes dragen, als jong meisje." van stand, vulde Bella plagerig lachend aan. „Daaraan is, als aan vele andere din gen, een eind gekomen, aan die voorschrif ten en stands en leeftijds-indeelingen. Men draagt niet zoozeer wat voorschrift is, men kiest wat by eigen verschijning past. En wat dit model betreftplotseling hield zij op. Zy bloosde en wendde zich naar de deue. „Anny", hoorde de^moeder haar zeggen, „Anny, zorg je, dat ik direct kan eten, ik moet weer direct wek". „Wat?" riep Oliva uit de huiskamer, „wil je weer weg? Maar dat gaat toch niet oom Pretorius komt immers theedrinken." Bella zat reeds aan de gedekte tafel. „Virgilius weet het heel goed, dat er da gen zijn, dat ik voor niets anders tijd heb, dan voor mijn studie." Het laatste zei ze een beetje onduidelijk. Later op den avond, toen Oliva met Pre torius alleen was, beklaagde zy zich over Bella. Zij wilde van hem weten, wat voor soort studie dat nu eigenlijk was. Gedu rende de drie jaren, dat Bella in Weenen was, hoorde je niets anders dan leeren, lee- ren en nog eens leeren nu wilde zy pre cies weten welke studie het was, waarop Bella zich met zooveel yver geworpen had. Vrij lang zweeg hy en kauwde op zyn sigaret. Dan begon hy langzaam te spre ken. „Neem eens aan, dat het declamatie-stu diën zyn neem eens aan dat het iets an ders is. Maar begrijp dan tevens, dat Iemand met plichtsbesef zich geheel geeft voor het doel dat hij zich heeft gesteld." Oliva schudde ongeduldig haar hoofd. „Dat klinkt geëxalteerd in deze omstan digheden. Bella heeft het niet noodig, een beroep te kiezen, afgezien nog van het feit dat ik haar nooit zou toestaan, voor geld te werken." „Waarom niet?" vroeg hij met een eigen aardig glimlachje, maar het was hem aan te zien, dat het gesprek hem niet beviel. „Bella is ryk alles wat ik bezit, wat ik heb geëerfd en van de Belamy's nog te wachten «heb, zal zij in de toekomst het hare kunnen noemen. En het is eenvou dig onbehourlyk, andere meisjes concur rentie aan te doen." „Jelui bent achterlijk in je boerendorp", was het eenigszins bitse antwoord, „vree- sclijk achterlijk en dat weet ik niet pas sedert vandaag. Maar bij eenig nadenken zal je moeten bekennen dat, indien twee menschen hetzelfde doen, het niet altijd hetzelfde is. Er zyn beroepen, waarvoor de een aanleg heeft en de andere niet. En er zijn in enkele beroepen menschen, die bij zonder uitblinken en niet zonder meer te vervangen zijn, probeer eens om dat te begrijpen." „Ik wil het beproeven, omdat jij het zoo vriendelijk en beleefd vraagt", zei Oliva sarcastisch, want zij vond, dat Pretorius haar onverbloemd te verstaan had gegeven, dat hij van haar geestesgaven geen hoogen dunk had. „Maar om een oordeel te kun nen vellen, moet ik natuurlijk eerst we ten, waar het om gaat." „Er zyn bijzondere redenen aanwezig om je daarover geen inlichtingen te geven", verklaarde hü vrij scherp. Oliva was vlug opgestaan. „Jelui hebt geheimen voor mij hè? Er wordt achter mijn rug gewerkt en ben jij ook in het complot tegen mij?" riep zij opgewonden. Ook Pretorius was opgestaan en stond vlak voor haar. Zacht vatte hij haar bei de handen en zei gemoedelijk: „Je hebt beloofd niets te vragen; ik doe een beroep op je eerewoord en tevens op je vertrou wen." Oliva deed een stap achteruit, zoodat hij zijn armen liet zakken. (Wordt vervolaiD

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9