Victor Emmanuel aanvaardt de Albaneesche kroon BUITENLAND Van verre.... volgen TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN VRIJDAG 14 APRIL 1939 0E 'E'DSCHF COURANT TWEEDE BLAD - PAG. ALBANIë TREEDT UIT DEN VOLKENBOND. Koning: Victor Emmanuel van Italië heeft de kroon van Albanië aanvaard. Vermoedt wordt, dat graag Ciano onder koning van AJbanië zal worden en dat de daardoor openvallende post van minister van buitcnlandsche zaken bezet zal wor den door graaf Grandi. Voorts wordt uit Tirana gemeld, dat Albanië besloten heeft uit den Volken bond te treden. DE BIJEENKOMST VAN DEN GROOTEN FASCISTISCHEN RAAD. Ter gelegenheid van de vergadering van den Grooten Fascistischen Raad, die Don derdagavond om tien uur werd gehouden, stonden zwarthemden en een geweldige menigte met standaarden, vlaggen en mu ziekkorpsen voor het Venetiaansche pa lcis. Om half elf werden de ramen ge opend en verscheen de Duce, luide beju beld door de menigte. Direct daarop las de secretaris der fas cistische partij de volgende dagorder voor, welke bij acclamatie door den Grooten Fascistischen Raad was goedgekeurd: De Groote Fascistische Raad heeft ken nis genomen van de plechtige en unanie me uitspraak, waarmede de constituee- rende vergadering van Albanië besloten BELGIË NIEUWE REGEERING VOOR MAANDAG GEREED? Pierlot heeft gistermiddag besprekingen gevoerd met den voorzitter van het direc torium van het Katholieke blok, Hoyois, en met den minister van openbare werken, Marck. Beiden beperkten zich ertoe, te verkla ren, dat Pierlot dacht, Zaterdag met de vorming van zijn kabinet te kunnen be ginnen, en spraken de hoop uit, dat de re- goering vóór Maandag gevormd zou kun nen zijn, DUITSCHLAND VOORBEREIDINGEN VOOR HITLERS VERJAARDAG. Uitgebreide maatregelen worden geno- msn voor de luisterrijke viering van den 50en verjaardag van Hitier. Een 8.5 km. lange feestweg is men bezig te versieren. Daar zal de groote parade plaats vinden. De weg naar het Adolf Hitlerplein wordt getooid met 350 metalen palen van 11 me ier hoogte, waaraan 6 meter lange haken- kruisvlaggen zullen worden opgehangen. L1TAUEN BEOOGDE BERLIJN EEN STAATS GREEP IN LITAUEN? Volgens verscheidene Poolsche bladen zou een door Berlijn geinspireerde staats greep ontdekt zijn in Litauen, welke beoog de de afzetting der regeering Czernius en haar vervanging door een regeering Tue- belis, met Duitsch-gezinde strekking. De twee voornaamste leiders van het complot waaronder kolonel Saladzius, die lid is ccner paramilitaire organisatie, zouden zijn gearresteerd. In officieele kringen te Kaunas verklaart men echter, dat dit bericht volkomen ver zonnen is. heeft, de kroon van Albanië aan te bieden aan den koning van Italië en keizer van Abessinië. Hij begroet met vreugde deze histori sche gebeurtenis, welke op de basis der eeuwenlange banden van vriendschap het volk en het lot van Italië verbindt met die van Albanië in een inniger en defini tieve eenheid. Hij verklaart, dat het fascistische Italië met zijn mannen en met zijn wapens in staat is het oude en moedige Albaneesche volk, orde, eerbiediging van ieder geloof, vooruitgang, sociale rechtvaardigheid en met de verdediging der gemeenschappe lijke grenzen vrede te garandeeren. De Groote Fascistische Raad geeft uitdruk king aan de dankbaarheid van het Itali- aanschc volk jegens den Duce, den stich ter van het Rijk. De Duce op het balkon. Na voorlezing van deze dagorder, welke door een langdurig gejuich der menigte werd ontvangen, verscheen Mussolini op het balkon die de volgende woorden sprak: „De historische gebeurtenissen, welke zich dezer dagen voordoen zijn het resul taat van onzen wil, ons geloof en onze kracht. Wij begeven ons naar de bevrien de volken met een houding van vrienden, tegenover de vijandige volken zullen wij een duidelijke en goed vaststaande hou ding van vijandigheid hebben. De wereld wordt verzocht ons met rust te laten in onze groote en dagelijksche bemoeienis sen. De wereld moet in ieder geval we ten, dat wij morgen, zooals gisteren en zooals altijd recht vooruit zullen marchee- ren". Deze woorden van Mussolini werden geweldig toegejuicht. SLOWAKIJE SLECHTE BETREKKINGEN MET DE HONGAREN. De Hongaarsch-Slowaaksche betrekkin- king zijn weer meer gespannen. De Slo- waaksche regeering heeft de „Oej Hirek" het orgaan der Hongaren in Slowakije, ver boden. Deze maatregel is een gevolg van Ue incidenten, die zich hebben voorgedaan, toen Hongarije een deel van Oost-Slowa- kije bezet heeft. De Slowaaksche pers doet heftige aanvallen op Hongarije naar aan leiding van de voorvallen te Komjatice. BULGARIJE CRITIEK OP DE POLITIEK DEK BULGAARSCHE REGEERING. Korfoe, het voorportaal van Griekenland Als het Noordelijkste van de Jonische eilanden ligt aan de Westkust van Grie keland het eiland Korfoe, dat niet ten on rechte door vele reizigers een paradijs wordt genoemd. De stad Korfoe op het eiland van denzelfden naam is een cen trum van toerisme geworden, waardoor het karakteristieke van dit merkwaardi ge eiland met zijn oude cultuur grooten- deels verloren is gegaan. De overblijfse len van oude tempels en palei .en gaan schuil in de schaduw van moderne casi no's en hotels. De stilte, die men wenschen zou rond Grieksche zuilen en opgravings terreinen wordt wreed gestoord door Jazz bands en schreeuwerige geluiden. Het Achilleion-paleis, dat werd aangelegd door onzen gast in Doorn, den Duitschen ex- keizer, is een speelhol geworden, dat men voor een a:-dig bedrag aan Grieksche drachmen bezichtigen kan. Van de vijftig bezoekers is er misschien één, die gaat uit rusten en genieten bij de prachtige collectie Giieksche kunst in het museum van Kor foe, en die de luxe van 't museum van Kor- vergeet om te denken aan de Artemis- tempel van eeuwen her, aan de ongeëven aarde Gorgegroep, aan stille grafmonumen ten. Men zit liever rond de speeltafel dan een bezoek te gaan brengen oan het strand, van waaruit men een eiland kan zien, dat door d<- bevolking het Odysseus- eiland wordt genoemd. Op deze rotsei. zou Odysseus tijdens een storm terecht zijn ge komen. Dat Korfoe een toeristencentrum is geworden, is grootendcels te danken aan het klimaat. Cypressen, pijnboomen, si naasappelen en citroenen bloeien het ge- heele jaar door. Weelderig is de plantengroei, talrijk de olijfboomen. Schitterend is het panorama vanaf het hoogste pun* van het kasteel van Korfoe. Aan de eene zijde de Aöriati- sche en Jonische Zee, aan de andere zijde, gescheiden door de smalle straat van Kor foe ligt het vasteland, Griekenland. In de verte strekken zich de Albaneesche ber gen uit en op Grieksch gebied de bergen van Epirus Wij zien neer op de zilveren oljjfwouden. Het is een aardig tafereel tje, als een schip de haven van Korfoe na dert. Over het blauwe water komen de bootje aangestormd. Havelooze kerels met bruine koppen vechten om het eerst aan boord van het schip te komen.De boegen stooten tegen elkaar, roeiers slaan elkan ders riemen weg, de matrozen pogen te vergeefs hen van het schip af te duwen, PALESTINA REBELLEN-LEIDER GEVLUCHT. Hij meldt zich bij de Fransclie militairen in Syrië. Officieel wordt bevestigd, dat de leider van de opstandelingen in Palestina, Abdul Razzik zich met zestien van zyn volgelin gen in Syrië bij de Fransche autoriteiten hèeft gemeld. Abdul Razzik was een der twee voor naamste Arabische leiders in Palestina. Hij stond bekend als een meedoogenloos man, die de bevelen van den groot-moefti strikt opvolgt, wat zij ook mogen voor schrijven. Hij was uitgeput van vermoeienis toen hi; zich bij den Franschen militaire post te Fiq, aan den Oostelijken oever van het meer van Galilea aanmeldde. Eenige dagen lang hadden hij noch zyn zestien volgelin gen rust of voedsel kunnen vinden. Men herinnert er aan, dat de andere lei der der Arabieren, Abdul Rahim, zes we ken geleden is doodgeschoten, toen hij poogde te ontkomen uit een omsingeling van Britsche troepen bij Nabloes. De autoriteiten van Syrië hebben nog geen besluiten genomen inzake het ver blijf van den leider der Palestijnsche op standelingen. maar zij klauteren langs touwen en ket tingen omhoog, en bieden allerlei waren aan de nieuwe toeristen te koop aan. Het doodeneiland. Links van Korfoe ligt hel doodeneiland, een fel contrast met de drukdoende toeris ten uit vele landen ter wereld, sinds Kor foe het nieuwe ontmoetingsoord voor de „haut monde" geworden is. In 1915, tijdens den wereldoorlog, werd Servië door de Duitschers vernietigd. Een deel van de troepen slaagde erin, in het Zuiden het Sa- loniki-front te vervormen, maar een an der gedeelte van de Servische en Monte- negrijnsche troepen werd als het ware door Albanië heen in zee gedrongen. De over levenden vluchtten naar Korfoe. Maar ten gevolge van ziekten en de vreeselijkste ontberingen vonden 20.000 oorlogshelden op het kale eiland Vid, voor Korfoe gele gen, hun massagraf. Waarom is Korfoe belangrijk? Voornaam is de Middelandsche Zee voor vele mogendheden, in het bijzonder voor Engeland en Italië. De strijd om deze zee was de inzet van het Albaansche drama. Weer kan een stuk van deze zee worden afgesloten door Italië. Italië heeft weer nieuwe petroleum voor zijn oorlogsbo dems in deze zee, als de twee uitgangen Gi braltar en Suez-kanaal door de Engelschen werden gesloten. Voornaam zijn de oorlogsschepen in deze zee, maar nog voornamer zijn wellicht de kleine eilanden, die deze zee beheer- schen. De Balearen, Malta, Cyprus, de Dodeka- nesos, RhodesEn tot deze eilanden met groote beteekenis kan ook Korfoe gaan be- hooren, deze springplank naar Grieken land. Economisch en militair kan Griekenland van weinig beteekenis zijn, maar het land wordt in oorlogstijd van onnoemelijke waarde, omdat de vloot, die zich achter de eilandjes van de Grieksche archipel ver schuilen kan, over groote voordeelen be schikt. Griekenland is het Korfoe-incident van 1923 nog niet vergeten, toen de Italianen als protest het eiland enkele weken bezet hielden. Griekenland ligt in een gevaar lijke zone, en het is zich dit wel bewust, vooral na de toespitsing van de Ita- liaansch-Engelsche rivaliteit in de oude wereldzee. Het is bang voor Italië, maar kan haar rijk bijna niet beschermen, om dat de verdediging van de tallooze eilan den het toch reeds uitgeputte land aan den rand van den afgrond zou brengen. dijk, welke, ofschoon op loffelijke wijze ge moderniseerd, toch evenmin het karakter van een snelverkeersweg bezit. Het is dan ook, aldus de A.N.W.B., een gelukkige omstandigheid, dat vóór het ein de van dit jaar de verdere openstelling van den autosnelweg tot vrywel onder den rook van Utrecht tegemoet kan worden gezien. Bijgaande schematische teekening geeft een overzicht van de moderne en veelal in gewikkelde kunstwerken, welke in het weg- vak ten westen van Utrecht van den auto snelweg en van de daar kruisende route Amsterdam's Hertogenbosch zullen voor komen. Rijksweg no. 12 zal allereerst met een viaduct over den Meerndijk worden heen- 'gevoerd. Vervolgens treft hy samen met den Rijksweg no. 2, UtrechtAmsterdam en Rijksweg no. 26, Utrecht's Hertogen bosch. Dit punt van samenkomst is als ver keersplein uitgevoerd. .In de richting Arnhem zal Rijksweg no. 12 verder met een hooggelegen brug over het AmsterdamRijnkanaal voeren, terwijl via het genoemde verkeersplein en een tweede, hooggelegen verkeersplein, in den weg naar Amsterdam, eveneens via een brug over het Amsterdam-Rijnkanaal, aan sluiting zal worden verkregen op de Munt- brug te Utrecht. Naar verwacht wordt zal dc autoweg 's GravenhageUtrecht met 1 November tot aan den Meerndijk voor het verkeer worden opengesteld, terwijl het gereedko men van het verdere wegvak tot aan het verkeersplein binnen betrekkelijk korten tijd daarna kan worden tegemoet gezien. Wanneer men eenmaal zoover is, dan kan men practisch zeggen dat de moderne snel- verbinding 's GravenhageUtrecht tot stand is gebracht. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons In vele dingen volgen wij Katho lieken het heidendom van verre. Wij gebruiken dan niet de abso lute maatstaf van het goede beginsel, maar wij kijken naar de heidenen en doen wat zij doen, wel niet zóc erg, maar een paar graadjes minder Zoo verzetten wij onze bakens naar de hunneMeedoen zoo ver het kan (en verder) met dc heidenen en toch willen zhooren tot Christus' Rijk.droeve tweeslachtigheid. Land en volk der Albaneezen Albanië is het meest gesloten land van Europa. De toegang tot het land wordt zeer bemoeilijkt door de strandmeren, land tongen en ondiepten aan de kust. Ten Zui den van Valona rijzen de steile hellingen tot vlak bij de zee omhoog en maken goe de havens onmogelijk. Achter -de vlakke kust ligt een vruchtbare streek, die even wel verpest wordt door de malaria. In het binnenland ligt het weinig doorvorschte kalkgebergte, waarvan sommige bergen in de Noord-Albaansche Alpen 2600 meter hoog zijn. Tusschen de bergen liggen rui me dalen, gevormd door de rivieren, en hier is de weinige cultuur te vinden. De plantengroei is maar matig en als gevolg van den vroegeren roofbouw zijn er maar weinig loof- en dennebosschen overgeble ven. Aan de kust vindt men een rijke Middellandsche Zee-flora met olijven, zuidvruchten en wijn. Het land is dun bezaaid met dorpen en gehuchten. Er zijn slechts drie steden van eenige beteekenis, Tirana (de hoofdstad), Skutari en Kortscha. De in talrijke stam men versplinterde Albaneezen vormen vierde vijfde van de bevolking; de overige inwoners behooren tot Slavische of Griek sche minderheden. In godsdienstig opzicht overheerscht het Mohammedanisme, hoe wel er in het Zuiden ook Grieksch-Katho lieken en in het Oosten Roomsch-Katho- lieken zijn. Albanië is het eenige land, waar de bloedwraak nog een godsdienstige instel ling is, wat een verderfelijken invloed uitoefent op de bevolkingstoename en den cultureelen vooruitgang. Het landbouw gebied aan de kust en in de dalen wordt onvoldoende benut. Ondanks de primitieve methodes is de schapenteelt de voornaam ste bron van inkomsten. Het is niet zeker of het land zoo rijk is aan bodemschatten als wel vermoed wordt. Wel weet men. dat aan de kust zout en asphalt gewon nen kan worden, en door boringen bij Valona kwamen rijke petroleumveldert aan het licht. De landwegen zijn gedeel telijk slechts bruikbaar voor het verkeer en ook het spoorwegennet is zeer onvol doende. De voornaamste uitvoer bestaat uit land bouwproducten en eiereen, kaas, vee en olijfolie, waartegenover een groote invoer staat van textielstoffen, metalen, evenals van koloniale waren. Reeds in de eerste eeuwen werd het Christendom hier gebracht vanuit Epirus en Macedonië. Het aarsbisdom Scroda (Skutari) wordt reeds in het jaar 387 ver meld. Tijdens de volksverhuizing heeft het Christendom hier veel geleden. In 840 werden de Christen Albaneezen door Leo den Isauriër onder de hoede gesteld van den Patriarch van Constantinopel, en daardoor werden zij meegesleurd in het groote schisma. In de 12e en 14e eeuw werd met geweld geprobeerd de katho lieken van den Byzantynschen ritus van Rome af te scheiden. Onder den nationalen held Skanderberg beleefde het Katholi cisme een periode van opbloei, maar na zijn dood (1468) werd het land door de Turken overstroomd. De pogingen, om het TurHsche juk af te schudden (1686) leid den tot bloedige vervolgingen van de katholieken. Tal van kerken werden in dezen tijd veranderd in moskeeën. Albanië is als missiegebied onderge schikt aan de Congregatie van de Propa ganda Fide. De missiearbeid wordt vooral verricht door de Italiaansche Franciscanen en de Zusters Franciscanessen. Naast de inlandsche geestelijken werken hier ook de Paters Jezuieten. De katholieke hiërar chie bestaat uit het aartsbisdom Skutari met de drie suffragaanbisdommen Ales- sio, Pulati en Sappa. Sinds 1920 is Skutari de zetel van een Apostolische Delegatuur. In de bijeenkomst van de Bulgaarsche Kamer van gisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken een onbepaalde ver daging van de bespreking der interpella ties over de buitenlandsche politiek ge vraagd. Verscheidene afgevaardigden der apposi tie vielen daarop de regeering heftig aan. Staynof, oud-gezant te Parijs, verklaarde, dat het Bulgaarsche volk niet het lot van Tsjecho-Slowakije en Albanië wil onder gaan. Hij zeide, dat een Bulgaarsche dele gatie naar Berlijn zou vertrekken voor het voeren van besprekingen, waarvan nie mand het karakter kende. De afgevaardig de Sakharof verklaarde, dat de regeering een pers- en radio-campagne toelaat, die den indruk wekt, dat zekere staten on kwetsbaar zyn, en het Bulgaarsche volk doet leven in de meening, dat zyn plaats slechts aan dc zijde van die staten kan zijn. Hij vergeleek den toestand met dien van 1915, toen de regeering verzekerde, dat er geen enkele verplichting bestond, ter wijl de Duitsche munitie reeds te Sofia aankwam. Nadat het voorstel tot verdaging was aangenomen, verliet de geheele oppositie uit protest de zaal. DE AUTOSNELWEG NAAR UTRECHT Dit jaar het belangrijkste gedeelte gereed De A.N.W.B. schrijft ons: De autosnelweg 's GravenhageUtrecht is niet alleen de modernste verkeersweg van ons land, doch tevens de verbinding naar het gereedkomen waarvan door de Nederlandsche automobilisten wei het meest reikhalzend wordt uitgezien. Administratief als Rijksweg no. 12 te boek staande, voert deze weg van 's Gra venhage, bezuiden Utrecht om, over Drie bergen naar de Klomp en zal bij gereed komen een uiterst snelle verbinding tus schen West- en Oost-Nederland geven. Het is evenwel vooral het gedeelte tot Utrecht, waarop autorijdend Nederland wacht. Immers al is thans de weg tot even bezuiden Bodegraven voor het verkeer opengesteld, dan nog is Utrecht verder pas bereikbaar hetzij over den ouden Rijndijk, welke volstrekt niet op modern verkeer is ingericht, hetzij, indien men reeds bij de Gouwe afslaat, via den Haastrechtschen HET NIEUWE ITALIAANSCHE RIJK NA DE VEROVERING VAN ALBANIË VAN ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN Juweliers - Breestraat 95 Nieuwste modellen

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6