Naar de Bollenvelden RECHTZAKEN Het Angelusklokje Burgerlijke Stand Laatste berichten VRIJDAG 14 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE ELTAX maakt een zeer ver zorgde tocht van 3 uur langs de mooiste plekjes. Dagelijks vertrok <ler touringcars 10 uur 'g morgens en 2 uur 's middags v. h. terrein Beestenmarkt t.o Lido. 65 ct. p. p. Liefst plaatsbcsprckcn. Stationsweg 47a - Telef. 666 TWEEHONDERD JARIG JUBILEUM R.K. ARMBESTUUR Koninklijke belangstelling Exemplaren van de Kroniek van het R.K. Par. Armbestuur en het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis te Leiden, uitgegeven ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest op 27 April 1939, werden o.a. gezonden aan H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.HK. Prins Bernhard. Het Bestuur mocht van deze Vorstelijke Personen dankbetuigingen ontvangen ter wijl H.M. de Koningin tevens een bewijs van belangstelling toezegde in den vorm van een ruime bijdrage. HANZEBOND VAN SIGAREN WINKELIERS. In hotel „Den Burcht" werd gisteravond de aangekondigde vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een afd. Leiden van d>en Nationalen Hanzebond van Sigarenwinkeliers. O.m. waren op deze vergadering aanwe zig de weleerw. pater W. de Leeuw o.f.m., het 'hoofdbestuur van den Hanzebond en de propagandacommissie, benevens voor zitter en secretaris van de Leidsche Hanze. De heer H. L. J. Tobé, voorzitter der afd. Leiden, sprak een kort openingswoord, waarna de heer Bas Sluys uit Delft een korte uiteenzetting gaf over de verschillen de vraagstukken van organisatie en wette lijke maatregelen. Spr. beantwoordde o.m. de vraag: hoe werkt de organisatie van sigarenwinkeliers en deelde vervolgens een en ander mede over de Zondagssluiting, de banderollen- bescherming, de goede uitvoering der tabakswet, het verkoopea tegen banderoUe- prijs door den winkelier, den strijd tegen den verkoop van sigaren in café's, de sa menwerking met fabrikanten en grossiers en den strijd tegen de personeelscoöperaties. Vervolgens was het woord aan den wel eerw. pater W. de Leeuw, die het geestelijk element in de organisatie naar voren bracht. Liefde en rechtvaardigheid moeten de hoofdpeilers zijn van de organisatie. Voor al de standsorganisaties zijn het, die heb- lben te zorgen, dat de qaaatschappij beter zal worden. De heer Erftemeyer wees erop, dat de veranderingen, welke in de tabakswet zoo nu en dan zijn aangebracht, verkregen zijn door de organisaties en zij hebben gemaakt, dat de sigarenwinkelier kon blijven be staan. Spr. wees erop, dat de vestigingswet voor sigarenwinkeliers binnen afzienbaren tijd zal worden afgekondigd. Een ondernemersovereenkomst tusschen fabrikant, grossier en winkelier is in een vergevorderd stadium. Na deze uiteenzetting volgde een korte •gedachten-wisseling, waarna elf der aan wezigen zich als lid opgaven. Uit deze per sonen werd een voorloopig bestuur ge vormd, dat bestaat uit de heeren Zandvliet, de Groot, v. d. Voorn, Klein en Meske; Hierna volgde sluiting der vergadering. KON. NED. GROFSMEDERIJ Aan het verslag over 1938 van de Kon. Nederlandsche Grofsmederij ontleenen wij het volgende: Aan verschillende werken werd in 1938 uitgevoerd voor 1.714.333 (vorig jaar 1.367.210). Het voordeeling saldo der fabricagerekening, de z.g. brutowinst be draagt 219.403 (v. j. 132.959). Dc netto winst bedraagt 36.339 (v. j. 9.084), zoo dat met inbegrip van het onverdeeld ge bleven dividend ad 5.195 een bedrag van 41.535 beschikbaar is ter verdeeling. Wij stellen voor uit deze winst 6 (v. j. nihil) dividend uit te keeren, zoowel op de prio- riteitsaandeelen als op de gewone aan- deelen, waarna 3776 als onverdeeld divi dend op nieuwe rekening overgaat. Op de balans per 31 December 1938 komen o.a. de volgende posten voor: Activa: Onuitgeg. aand. 490.000 (onv.), geb. 414.062 437.981), werkt, 246.425 214.015), gereedsch. 25.660 18.140), terr. 30.040 37.540), eff. res. fonds 128.989 (ƒ248.774), effectenrek. ƒ30.035 32.188), res. fonds risicob., etc. 17.069 16.878). debit, ƒ295.574 (ƒ302.025), kas sa en kassiers 67.166 12.372), invent, en werken onderhanden 542.113 455.553); Passiva: Kap. 1.000.000 (onv.) leeningen 680.000 (ƒ490.000), re- servef. ƒ290.644 (ƒ70.928), credit, 144.336 414.083)t verl. en winst en nètto-winst ƒ36.339 (>9.084). De verlies- en winstrekening vermeldt o.a. onder credit: Fabr. rek. voor br. winst 219.403 132.959); debet: int. rek. 22.409 26.339), kosten uitg. lee ning 1938 ƒ22.500 afschr. ƒ114.146 (ƒ78.886), verz. ƒ24.058, 19.337), zuive re winst ƒ36.339 (ƒ9.084). AANBESTEDING. Gisteren werd door den Garnizoens commandant een openbare aanbesteding gehouden voor levering van inlandsch versch rundvleesch, gerookt en pekelspek over het tijdvak van 1 Juni tot en met 31 December 1939. Er waren zeven inschrij vingsbiljetten, t.w.: N.V. Gebroeders Brand, Rotterdam, gerookt spek f 0.6985, pekelspek 0.6585; Th. M. W. Bergers, Leiden, gerookt spek f 0.66, pekelspek 0.66; A. H. Bergers, Leiden, gerookt spek 0.70, pekelspek 0.70; D. v. Stam, Am sterdam, rundvleesch f 0.599; Ph. v. Gel deren, Leiden, rundvleesch ƒ0.61; S. W. Marsman, Leiden, x'undvleesch ƒ0.61; J. J. van Mastrigt, Leiden, rundvleesch f 0.595, alles per K.G. LICHTFABRIEKEN EN INSTALLATEURS IN '38. Aan het verslag van de Contact-Com missie voor de samenwerking tusschen de Stedelijke Lichtfabrieken en de erkende Installateurs alhier over het jaar 1938 is het volgende ontleend: In de plaats van den heer J. de Nie Sr., als vertegenwoordiger van den Bond van Smedenpatroons in Nederland werd be noemd de heer E. Vocking als gedelegeer de van den R.K. Bond van Loodgieters en Koperslagerspatroons en wel als verte genwoordiger van de Gasfederatie. De heer H. Swaak nam de plaats van den heer De Nie als plaatsvervangend ge delegeerde in. In het begin van 1939 is de heer J. F. X. Sanders tot voorzitter benoemd van de volledige Contact Commissie, waardoor eindelijk de C C. compleet werd. De beide Uitvoerings-Commissies voor Gas en Electriciteit hebben in verband met de deelneming aan de „Leyds Goedt"- tentconstelling vele malen vergaderd. Ook op het gebied van de reclame is veel werk gedaan. Vooral de tentoonstelling heeft goede re sultaten opgeleverd. Er is voorts een schoonmaakcampagne gehouden en er is propaganda gemaakt voor electrische bij verwarming, voor koelkasten, voor gas- verwarming, voor het electrisch geschenk, terwijl het koken op gas het geheele jaar door de aandacht had. Ook de voorlichten de arbeid bij de keuze van het tarief, spe ciaal voor wat betreft het woonhuistarief vroeg voortdurend de aandacht. DE WERKLOOSHEID. Het aantal bij den dienst van Sociale Za ken ingeschreven werkloozen bedroeg op 13 April j.l. 3597; op 7 April 1938 waren er 4109 en op 7 April 1937 4607 werkzoeken den ingeschreven. Voor de verschillende bedrijfstakken zijn de aantallen thans: bouwarbeiders 733, fabrieksarbeiders 215, kantoorpersoneel 168, hotel-cafépersoneel 67, houtbewerkers 138, kleermakers 50, kappers 4, schoenmakers 12, landarbeiders 120, metaalarbeiders 489, sigarenmakers 17, technici-opzichters 24, textielarbeiders 258, transportarbeiders 894, typografen 10, voe dingsmiddelenarbeiders 230, vrouwen 125. Totaal 3597. Gistermiddag te kwart over één kwam de 15-jarige W. v. d. B. met zijn rijwiel op den hoek van Donkersteeg en Haarlemmer straat in botsing met een motorcarrier, waardoor de jongen viel. Een der wielen van den motorcarrier ging den jongen over het hoofd. Hij liep een schaafwond boven het linkeroog en vermoedelijk een lichte hersenschudding op. Na door den E. H. D. te zijn verbonden, werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, doch werd na aldaar te zijn behandeld, naar zijn huis dokter verwezen. De bestuurder van den motorcarrier, de 21-jarige A. S. bleek niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. Dit was in het bezit van dengeen, die in den motorcarrier zat. Procesverbaal werd opgemaakt. Gisteravond vond in de Centrale-Ont spanningszaal van Endegeest een uitvoe ring plaats welke gegeven werd door de patiënten* onder leiding van Zr. Smit, gym nastiek, Zr. v. d. Voort, zang, Br. Laven, gymnastiek. Medewerking werd verleend door het Symphonie^orkest „Symphonia" onder lei ding van den heer v. Waas. Het was een zeer goed geslaagde avond. OVERTREDING VAN DE LOTERIJWET. Door de Haagsche politie zijn gisteren ten kantore van de Commanditaire ven nootschap spaarbriefbank „de Toekomst" aan de Laan van Nieuw Oost Indië 207, en van de C.V. „Adco", aan hetzelfde adres gevestigd, en by verschillende hoofdagen ten dezer instellingen daar ter stede eenige duizenden spaarstrooken in beslag geno men. Op 6 April j.l. heeft de Haagsche kan tonrechter n.L schriftelijk vonnis gewezen in een zaak tegen drie bestuursleden van de Societé anonyme „Fatum", gevestigd bij Brussel, welke in samenwerking met de beide genoemde Nederlandsche vennoot schappen spaarstrooken uitgaf. De be stuursleden werden hierbij veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden ieder wegens overtreding van de loterijwet en de wet regelende de Staatsloterij. Het op treden van de Haagsche politie berust eveneens op vermoeden van overtreding van deze wetten. door B. VROOM. Rinus Stoffel had tot nog toe eigenlijk niet gemerkt, dat ook in de stad de klok ken iederen avond het Angelus luiden. Het was hem gegaan als zoovele anderen, die er niet eerdér aan dachten, voordat het leven hen op een gevoelige wijze er op wees. Bovendien was Rinus op een leef tijd, dat men zich buitengewoon gewichtig gaat voelen, zoodat men voor dingen als het Angelusklokje maar weinig aandacht over heeft. En toch was hij volstrekt niet een van die jongelui die om zoo te zeg gen „over de schreef ga'an", noch in het goede, noch in het slechte. Hij had het hart „op de rechte plaats". Ja, zoo was hij. Hij wist natuurlijk evengoed als ieder een, dat 's avonds om zes uur de klokken gingen luiden, maar dat was voor hem evenals voor vele aitderen niets anders dan het teeken, dat de dagtaak ten einde was. Dan begon de vrijheid, want om .zes uur worden de kantoren gesloten. Rinus Stoffel keerde nu van zijn vacan te naar de groote stad terug. Hij was thuis geweest bij moeder en bij zijn jongere broers en zusjes. En het was ditmaal niet slechts voor een paar, nauwelijks merk bare dagen geweest, maar voor twee volle weken. Dat was de eerste vacantie sinds jaren, ja eigenlijk de eerste groote vacan tie sinds hij van school was. Twee weken lung had dit jaar zijn vacantie geduurd. Fen heerlijke tijd! Elk van deze dagen had ten sterke herinnering opgeroepen aan het verleden, aa'n zijn kinderjaren en den blijen tijd van zijn jeugd. Hij had op zijn kamer geslapen. Daar was, sinds hij naar dc groote stad vertrokken was, nog niets of slechts weinig veranderd. In de kast lag r.og de postzegelverzameling, daar lagen nog de vreemde steenen, die hij als jon gen had verzameld en gerangschikt, daar stond zijn hengel nog en de pijl en boog met de herinneringen aan Indianenspelen, aan ongebondenheid en heerlijke jeugdvrij- heid. 's-Morgens kwam moeder hem wek ken, niet te vroeg, want hij had immers vacantie en hij moest maar eens goed uit rusten, om flink op te knappen van al het zware werk, dat hij daorginds in de groote stad dag in dag uit doen moest. Het was weer net als in de kinderjaren, moeder zoigde voor hem van den morgen tot den avond. En wat deed hem dat goed, die zorg, die hij in de groote stad altijd moest mis- seri, die warme zorg, die hij nu zoo dui delijk voelde en nu ook wel een beetje kon begrijpen! Den tweeden avond gebeurde het, dat Rinus Stoffel met zijn moeder dan tuin in ging. Moeder had anders altijd de handen vol. maar vandaag zou Elsbeth, zijn zusje, eens voor het avondeten zorgen en zoo kon den moeder en zoon samen door den tuin gaan wandelen; hij vei telde haar van de dingen die al sinds jaren zijn leven vul den: de stad en de zaak. Ze stonden bij de bloemenstruiken en Rinus keek in de prachtige kelken, toen de klok van den toren der dorpskerk zooals iederen avond het Angelus klepte. Dat was nu niet zooals in de stad. Neen, zoo groote en zwaar dreunende klokken als in de groo te stad hadden ze hier op het platteland niet. Daarbij vergeleken leek het luiden van deze kleine klok slechts een zwak ge- bimmel. Je hoorde het eenvoudig niet. Neen, Ri nus Stoffel hoorde het niet. Hij had het kunnen hooren, nu hij toch zoo lang weg geweest was en alle dagen de machtige klokken in de stad gehoord moest hebben. Dan had hij misschien met de heimelijke minachting en de zaak zoo oppervlakkige eigenwaan van den stedeling kunnen zeg gen: „Wal is dat hier voor klokgelui?" „Noemen jullie dat luiden? Dat beetje ge- bimmel?Dat zei hij echter niet. Hij hoorde niet eens, dat het maar een gebim- mel was. Moeder bleef staan, toen de' klei ne kick begon te luiden. Midden in een zin had ze het gesprek afgebroken, had vroom een kruis geslagen en de handen biddend gevouwen Zoc stond ze daar nu, als het ware weggenomen uit de werkelijkheid van de tastbare dingen en opgenomen in een andere, hoogere, doch nu op myste rieuze wijze evenzeer „tastbare" werke lijkheid des harten. Rinus slor.d naast haar. Eerst voelde hij zich een beetje verlegen en onbeholpen, hij, een jongeman uit de stad, die in de zaak dikwijis zoovele groote en daarnaast ook klc-ine luiden moest bedienen, een jon geman dus, voor wien het Angclusluiden niet vee] meer beteekende, dan een teeken, dat de arbeid gedaan was. Hij stond daar in den tuin. Om hem heen het gonzen der insecten en het zoemen der bijen, een loflied der schepping. Mug gen dansten boven het pad in de milde lucht van den naderenden zoelen zomer nacht. Even te voren had hij nog overal stem men gehoord, bij de buurlui, in de huizen en in de tuirn-n. Nu waren ze opeens ver stomd. Nu was het alleen nog de klok, die luidde en al het andere zweeg, een diep, maar lang geen alledaagsch zwijgen. De klok klepelde eerst drie keer, met regel matige tussci enpoozen en toen zong zij. nog voor het rondom weer rumoerig kon worden, in ongebroken ijver haar lied ten einde. Heel vroeger al, in de vroegste kinder jaren, was het zoo geweest, dat ze overal in de woonkamers begonnen te bidden, zoodra het klokje klonk. En nu was het nog zoo; niets was er veranderd. Alleen hij. Rinus Stoffe-, die nu al zoolang in de groote stad geweest was, had dit wel een beetje vergeter; slechts zelden had hy er nog aan- gedacht. Nu stond hij daar. Moeder bad. Zoo had ze waarschijnlijk altijd gebeden, zooals zij nu voor hem stend En hij, hij wist niet goed raad met zichzelf, tot hij ten slotte, zij het dan ook een beetje onhandig, de handen in elkaar schoof. Dat was wel het beste wat hy doen kon. Al deed hy het ook heimelyk, zoo dat moeder het niet zou merken, toch had zij het waarschijnlijk wel gezien. Misschien zcu zij er naderhand nog wel iets van zeggen ook, iets.... Neen. Toen het gebed ten einde was en de klok zweeg, toen sloeg moeder weer een kruis en zei niets van ades. wat Rinus nu had verwacht. Er volgde geen moederlijk- bezorgde berisping, gftn liefdevolle te rechtwijzing. Och, zij kerde immerfs het leven ir de groote stad niet, zij kon niet uit eigen ervaring weten, dat je daar zoo vele dingen spoedig vergeet, dat het An gelusklokje er nog slechts de beteekenis heeft van een tijdsein, dat evengoed door ten stoomfluit of door een gierende sirene kon worden gegeven. Moeder zei dus niets. En hij, de zoon, hij kon bij zichztlf denken, dat moeder blijk baar toch niets van zijl. plotselinge verle genheid en onbeholpenheid had gemerkt. En terwijl ze nu wter coorliepen, over het pad in den tuin. die zr.c rijk in zomertooi stond, toen mochl hij haar weer van de stad vertellen, van al oe dingen, die voor hem nu zoc belangrijk 'v aren. Hy vertelde en vertelde en moeoer hoorde slechts toe; ze zei niets Doch midder. in zyn verhaal begon hij plotseiing te beseffen, hoe nietig en onbe duidend al die cingen op zichzelf eigen lijk waren, die dingen die geheel zijn le ven wilden vullen. Ja, hij werd er zelfs een oogenblik sti' van; er was een ge dachte in hem cpgekrmen. Hij begon te voelen, dat hij eigenwijs en vrewaand was. En terwijl hij zoo zweeg, zei moeder ook niet. „Vertel verder!" Neen. ze zeiden nu ern heele poos alle bei niets. Zwijgend liepen ze naast elkaar. Wie weel, waar ze nu beiden aan dachten. Hij, Rinus Stoffel, had nu graag gehad, dat moeder ook eens wa* zei, nu hij zoolang aan het woord geweest was over al zijn onbeduidende, belangrijk schijnende din gen Dien avond echter kwam het er niet meer van, dat moeder hem iets van haar nood. van haar zorgen en leed vertelde. En ook in de volgence dagen en in heel de vacantie was het er niet van gekomen. En wie v/eet. of zij er wel ooit iets van zou zeg gen. Den tweeden dag ra zyn terugkeer in de stad schoei dit alles hem weer te binnen. Hij bediende juist een klant, toen de klok van een naburige kerk begon te lyiden. Ri nus Stoffel hoorde het zooals hij het nog nooit te voren had gehoord. Anders had hij daarbij altijd maar. ger acht, dat hy weer vrij was, dat het werk weer gedaan was en het eenige waarom hij zich dan nog be kommerde, was, om zoo vlug mogelijk de zaak te verlaten. Maar vandaag moest hij sterlc aan moeder denken. Hij wist, dat zij nu weer de handen zou vouwen ten gebed en dat zij haar hart zou richten tot Hem, die de Vadei is van aile menschen en din gen. En in haa- gebed, in haar moederlijk smeektn zou zij zeker cok hem betrekken. Een oogenblik zag hy zich nog bij zijn moeder in den tuit staan een beetje onbe holpen en verlegen, maai dan toch de han den ineenschuivend, om te doen, wat moe der deed. Moeder Rinus Stoffei had er nooit speciaal over nagedacht, dat hij zyn moeder liefhad. Dat was eigenlijk ock nit4. noodig. Maar van nu af aan cieed het Angelusklokje hem al- tyd aan zijn moeder denken. Reeds opgenomen In een gedeelte onzet vorige oplage). LEIDEN. VEREENIGING „DE PRINCEVLAG". De afdeeling wandelsport van bovenge noemde vereeniging heeft deel genomen aan de Nationalen rond den Haag mar- schen op 2den Paaschdag, met twee groe pen een voor 30 km. en een voor 20 km. Deze groepen ontvingen ieder een korps- prijs, en de 20 km. groep een extraprijs n.l. een verguld zilveren medaille. Gistermiddag om 5.10 uur geraakte de 17-jarige wielrijdster M. L. uit Sassenheim, toen zij op de Mare voor een auto wilde uitwijken en daartoe achter de boomen langs wilde rijden, te water. Zij werd door handreiking op het droge gebracht. Door de politie is alhier aangehouden dc lö-jarige U. H. alhier, die zich bij een win kelier op de Breestraat schuldig had ge maakt aan een poging tot lade-lichting. BINNENLAND. MET MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN EN ERNSTIG GEWOND. Vanmorgen reed de 27-jarige C. G. J. uit Amsterdam per motorrijwiel over den nieuwen provinicalen weg onder de ge meente Nieuwer Amstel. Vlak by Ouder kerk aan den Amstel is de straat gedeelte lijk opgebroken. Door de groote snelheid waarmede N. reed merkte hij de losse stee nen niet op, het motorrijwiel begon te slin geren en de man raakte ten slotte geheel de macht over zijn stuur kwyt. Hij sloeg met motor en al over den kop en bleef zwaar gewond liggen. Dr. W. Hordijk uit Ouder kerk verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat een schedelbasisfractuur had opgeloopen, naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoeren, waar N. in zorg- wekkenden toestand is opgenomen. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 74 cents per K.G. LEIDEN. Geboren: Adrianus Hendrikus, z. van P. H. J Bleijswijk en G. E. Hünike Jo hanna Maria, d. van L. L. Servaas en J. M. Sjjpestijn Beatrix Juliana, d. van N. Sira en A. Olivier. Ondertrouwd: W. D. R. Regeer jm. 1 j. on E. ten Kate jd. 18 J. J. W. Jong man jm. 23 j. en J. M. v. d. Pluijm jd. 24 j. C. Tates wedn. 35 j. en M, J. v. Ho ven gesch. 35 j. Overleden: B. Hoek m. 50 j. A. C. E. Holwerda vr. 86 j. H. Overduin m. 54 j. W. J. v. d. Steegt dr. 3 mnd. Binnenland OUDE VROUW IN BRAND GERAAKT EN ERNSTIG GEWOND. Vannacht omstreeks twee uur heeft zich te Overdinkel, gemeente Losser, een tra gisch ongeval voorgedaan, waarvan de ongeveer 80-jarige alleenwonende onge huwde vrouw M. Elshof, die nog steeds een petroleumverlichting gebruikt, het slacht offer is geworden. De vrouw had de gewoonte 's nachts voor haar bed bij een petroleumlampje te bid den. Waarschijnlijk was dit vannacht ook het geval en heeft zij hierbij het lampje omgestooten, waardoor brand ontstond in het vertrek en zij zelf eveneens in brand geraakte. Door haar schreeuwewerden do naast haar wonende buren wakker. Toen deze, de twee gebroeders F. M. en G. M. binnendrongen, was alles in dikken rook gehuld. Niettegenstaande zagen zij echter de vrouw brandend op een stoel voor het bed zitten. Zij droegen haar ijlings naar buiten en doofden dc vlammen, waarbij zij zelf enkele brandwonden aan de handen opliepen, en waarschuwden onmiddellijk dr. de Bruyn uit Losser. Deze achtte den toestand van het slachtoffer zoo zorgwek kend, dat zij per personenauto naar het R. K. ziekenhuis te Losser moest worden overgebracht. Zij was deerlijk gewond aan gelaat, armen en beenen. Haar kleeren wa ren als het ware van het lichaam afge brand. Dank zij het actief optreden van omwo nenden, kon de brand in de woning mot behulp van emmers water gebiuscht wc den, zonder dat de brandweer gealarmc hoefde te worden. Buitenland VICTOR EMMANUEL'S VERTEGEN WOORDIGER IN ALBANIë. ROME, 14 April. (A. N. P.). De minister raad, die hedenochtend onder voorzitter schap van den Duce heeft vergaderd, heeft zijn instemming betuigd met het besluit "an den koning, de kroon van Albanië te aanvaarden. De Koning van Italië en Alba nië en keizer van Abessinië zal in Albanië vertegenwoordigd worden door een luite nant-generaal met zetel te Tirana. HET NIEUWE ALBANIË. Inlevering van vuurwapens. TIRANA, 14 April. (A. N. P.). De com mandant van de Italiaansche strijdkrachten in Albanië heeft bevel gegeven, dat alle Al- baneezen of buitenlanders terstond dc in hun bezit zijnde vuurwapens moeten inle veren. Morgen zal Ciano spreken over de Jongste gebeurtenissen. ROME, 14 April. (A. N. P.). De ver gadering van de Kamer van Fasces en Cor poraties, die morgenmiddag om 4 uur aan vangt, zal bijgewoond worden door de Al- baneesche delegatie, die naar Italië komt om den koning de kroon van Albanië aan te bieden. Minister Ciano zal in deze bij eenkomst een rede houden over dc gebeur tenissen der laatste dagen. MIAJA TE MARSEILLE. MARSEILLE, 14 April. A. N. P.). De vroegere bevelhebber van het republikein- :che Spaansche leger, generaal Miaja, js aan boord van het schip „Ville d'Alger" te Marseille aangekomen. Hij weigerde een verklaring af te leggen. Men verwacht, dat hij vanavond naar Parys zal vertrek ken, aangezien hij toestemming heeft ge kregen zich naar de hoofdstad te begeven. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.813/4 Berlijn 75.471/, Parys 4.98?/* Brussel 31.681 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 39.35 Stockholm 45.45 Oslo 44 321/, New Vork 1.883/„

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3