STADS NIEUWS VRIJDAG 14 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.53 per kwartaal Bij onze «genten ^0 cent per wvvk; 2.60 per kwartaal. Franco peT port t 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN MET EEN1GE BUITJES. De Bilt seint: Verwachting: Voor dc kuststrook: Eenige buitjes, ge heel bedekt of zwaar bewolkt, weinig ver andering in temperatuur, matige Zuide lijke tot Westelijke wind. Voor het binnenland: Eenige regen met kans op plaatselijk onweer, geheel bedekt of zwaar bewolkt, nog iets kouder dan vandaag, zwakke tot matige wind uit Zui delijke tot Westelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: betrokken, matige Z. Z. W. wind, 9 gr. C. Vlissingen: betrokken, zwakke W. Z. W. wind, 10 gr. C. De Bilt: zwaar bewolkt, matige W. Z. W. wind, 13 gr. C. Groningen, zwaar bewolkt, zwakke Z. W. wind, 12 gr. C. Maastricht: zwaar bewolkt: zwakke Z. Z. W. wind, 15 gr. C. li li USI,'II WEEKOVERZICHT. O vér Zuid-Europa blijft de hooge druk nog stand houden, zoodat Frankrijk en Duitschland nog steeds onder invloed staan van de tropische luchtmassa's, welke uit het Middellandsche Zee-bekken worden aangevoerd. In ons land werd de tropische lucht in den loop van den nacht verdron gen door polaire luchtmassa's uit het Wes ten. Dientengevolge trad een lichte afkoe ling in, terwijl bijna overal eenige regen viel. Over Normandië cn Bretagne be vindt zich neg een kleine storing, welke aldaar hedenmorgen regen veroorzaakte en waarschijnlijk op de weersontwikke ling ten onzent ook nog eenigen invloed zal hebben. Zij houdt althans het doordrin gen van de polaire lucht over Duitschland even tegen. De Oceaan-depressie is verder opgevuld, haar kern licht thans ten Zui den van IJsland, over de Britsche Eilan den bleef het licht buiig. Een volgende de pressie ligt bij de Zuidkust van Groen land, zij zal echter op het weer in West- Europa weinig directen invloed uitoefe nen. Over Scandinavië is de luchtdruk steeds verder dalende cn een afzonderlijke kern van lagen luchtdruk heeft zich voor de kust van Noorwegen ontwikkeld. LUCHTEMPERATUUR. 12.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7,25 uur tot Zaterdagmorgen 4.36 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 15 April nam. 12.10 uur. Maan op 3.13 uur Zaterdagnacht. Maan onder 14.35 uur Zaterdagmiddag. IS HET OFFER NIET TE GROOT?! Ondergcteekendc verzoekt beleefd opna me voor het volgende. Bij voorbaat hartelijk dank. Met belangstelling heeft ondergeteeken- de de mededeelingen en beschouwingen in uw courant gelezen van 12 en 13 April j.l. over het voornemen der rogcering, om maatregelen te treffen, teneinde het leger op grootere sterkte te brengen Met instemming heb ik dc meening uit dc „Volkskrant" gevolgd, welke zoo terecht de bezwaren aantoont, om dc eerste oefenings- tijd te verlengen op 17 18 maanden. Als vader van een gezegend gezin met 10 kinderen, van wie de oudste zijn dienst plicht aan de grens vervult, is het offer toch al zwaar genoeg, als men zijn eenigste mede-kostwinner in het gezin voor 11 maan- DE A.S. GEMEENTERAADS VERKIEZING. Adviescommissie R.K. Staatspartij. Door dc Adviescommissie van de R.K. Staatspartij afdeeling Leiden wordt het volgende advies gegeven voor de volgorde op de definitieve candidatenlijst voor Lid van den Gemeenteraad: 1. Th. B. J. Wil- mer, 2. Mr. A. F. L. M. Tepe, 3. Th. M. W. Bergers, 4. H. Lombcrt, 5. J. A. M. van Oijen, 6. Mr. H. F. A. Donders, 7. H. L. J. Tobé, 8. A. van Dijk. De stemming door de leden Voor de nos. 1 t/m 8 heeft plaats op Zondag 23 April a.s., en voor de nos. 9 t/m 15 op de can didatenlijst op Zondag 30 April a.s. (De Katholieke Staatspartij heeft nu 7 afgevaardigden in den gemeenteraad; er wordt gerekend op acht). PIERRE BALLEDUX A.S. ZONDAG AVOND IN DE STADSGEHOORZAAL. 'n Grootsch-opgezctte feestavond in de Stadsgehoorzaal, ten bate van 't St. Fran- ciscusliefdewerk, dat is nog nooit gebeurd i'i de bijna twintig jaar van z'n bestaan. Maar ja, wat doe je niet om aan de noodige financiën te komen? Daarom iets nieuws, iets waar de menschen op af komen, 'n too- neelstuk van 'n gerenommeerd gezelschap; Pierre Balledux, 'n naam die 'n klank in Leiden heeft. En daarnaiets heerlijks voor onze jongemannen en jongedames na veertig dagen vasten.... daarna groot bal onder leiding van Evert Castelein. Dat zegt ge noeg. Zoo'n dans is 'n genut voor ziel en lichaam (dat heb 'k van hooren zeggen!) We hopen op 'n volle Stadsgehoorzaal. Ge hebt 'n prachtige avond en steunt 't werk onder de meer dan honderd jongens van uw stad. 't Is zoo- hard noodig. Er zijn nog steeds plaatsen beschikbaar. Wees er gauw bij. Plaatsbewijzen zijn te verkrijgen bij de wed. Huibers in de Haarlemmerstraat en bij Geier op de Botermarkt. N.B. Opgevoerd wordt: „Rond een half Millioen"! Verbeeld u: als er eens rond een half duizend van overschoot voor 't P. G. PEERDEMAN, O.F.M. VERZAMELEN De paar dagen die on^ nog van de Sta tenverkiezingen scheiden moet alles ver zameld worden. Vooreerst de Propagandisten Vanavond, propagandisten, een laatste bijeenkomst in het St. Antoniuscclubhuis aan de Mare. Kwart over acht precies. Dan zult ge het laatste verkiezingsmateriaal en de laatste instructies in ontvangst nemen. 40.000 strooibiljetten zijn er door U nu verspreid Nu resten nog de 20.000 modelstembiljetten. En nog eenige kleinig heden die noodzakelijk afgedaan moeten worden. We blijven, als altijd, op U reke nen. Zich verzamelen moeten ook de Katholieke kiezers op Dinsdagavond 18 April a.s. te 8.15 uur in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal waar Rector Drost komt spreken over Katholieke dictatuur? Laat die vergadering nu eens een door staand bewijs zijn van onzer eenheid kracht. De bijeenkomt wordt opgeluisterd door muziek van het R.K. Leidsch Symphonie- orkest. Verzameld moeten nu ook worden de auto's voor het transport van zieken en gebrek- kigen. Aan de autobezitters zijn door ons afzon derlijke circulaires verzonden. Reeds eenige gunstige antwoorden zijn binnen. Mogen wij de anderen spoedig verwach ten? IJ zult het met ons eens zijn dat de tijd dringt. Het bestuur van Dr. Schaepman den moet afstaan, wat in het huisgezin een schadepost beteekent van ongeveer drie honderd gulden. Moet dan dit offer voor den enkeling nog met 50 pet. opgevoerd worden door een diensttijdvcrlenging voor den tfjd van 17 of 18 maanden? Om dan nog niet eens te spreken van de ernstige belemme ring door den achterstand in zijn burger vak als bakkersleerling. Als lid van den Bond voor groote gezin nen, komt het ondergeteekende voor, dat. hier, om de gemeenschap te sparen, de kos ten van een vrijwilligerskorps, de groote gezinnen de lasten weer moeten dragen. Is er voor den Bond van groote Gezinnen geen aanleiding, om dit voornemen van de regeering ernstig tc overwegen? Of moet hier weer schoudcr-op-halend de uitslag af gewacht worden. Hopende, dat deze regels mogen bijdra gen tot een actief aanpakken door belang hebbende mede-ouders, voordat het helaas te laat is, teeken is met de meeste eerbie dige hoogachting. Een strijder voor zijn groot ge zin. DIOCESANE ST. AUGUSTUS! US- VEREENIGING. 47ste Algem. vergadering. (Vervolg). De voorstellen. Een heele reeks van voorstellen stond dezen keer op de agenda der jaarvergade- ling. Een voorstel-Leiden „om het H. B. op te dragen de noodige stappen te doen, opdat de thans voor onderwijzers geblokkeerde opleiding tot reserve-officier weer worde toegankelijk gemaakt voor onderwijzers gelijk voorheen", kwam tegelijk in behan deling met een voorstel-Den Haag: „het K. O. V. voere actie voor dc gelijkstelling van oe onderwij zci'sakte met het H. B. S.-di- ploma". Beide voorstellen werden aangenomen. Een voorstel-Leiden het H. B. uit te noodigen actie te voeren voor gelijkstel ling in rechten voor het bezit der hoofd- acte en het eindexamen H. B. S., in ver hand met de mogelijkheid tot toelating van onderwijzers voor bepaalde facultei ten onder bepaalde voorwaarden zonder zich aan het Staatsexamen te moe ten onderwerpen, kon geen prae-advies van het H. B. verwerven, omdat het zich in deze kwestie niet bevoegd achtte. De heer Derksen (lid H. B.) merkte naar aanleiding hiervan op, dat het K. O. V. in samenwerking met de R. K. Leerarenver- eeniging „St. Bonaventura" ook reeds in die richting zich oriënteeren. Spr. zou een grootere uitbreiding willen zien in de mo gelijkheid van vrijstelling. De afdeeling Leiden sluit zich ten deze bij de voorstelling, als door den heer Derksen gedaan, aan. Het aldus geïnterpreteerde voorstel werd z. h. s. aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van het H. B.: de Alg. Vergadering spreekt zich uit over het al of niet actie voeren voor de pensionneering van onder wijzeressen op 55-jarigen leeftijd, in ver band waarmede tegelijk behandeld werd het voorstel Leiden: de algemeene vergade ring spreke zich uit over het al of niet actie voeren voor een facultatieve ver vroegde pensionneering van onderwijzers en onderwijzeressen, terwijl de afd. Rot terdam voorstelt, dat de A. V. zich uit spreekt voor verlenging van den vijfjari gen termijn der voorloopige pensionnee ring, Uit de vergadering wordt opgemerkt, dat de vergadering, na de uitspraak van het K. O. V. over de pensionneering der on derwijzeressen, moeilijk een andere beslis sing kan nemen. De heer Blokker (Roermond), als genoo- digde de Roermondsehe vereeniging ver tegenwoordigend, ontried de voorstellen, waarop de afd. Leiden haar voorstel in trok, hetgeen ook het H. B. van zijn voor stel deed afzien. Na afhandeling van eenige huishoudelijke agendapunten volgde als intermezzo een voordracht van dr. W. Dijsselbloem over De Katholieke onderwijzer en de Katho lieke Jeugdorganisaties". Over dit onder werp zou aanvankelijk dc Bondsmodera- tor der K. J. M. V.. rector L. Beune, heb ben gesproken, doch deze was door een Congres te Rome verhinderd hieraan ge volg te geven. Van deze voordracht ga ven we gistei-en reeds verslag. Naar aanleiding van deze voordracht werden uit de vergadering verschillende practische vragen gesteld, welke door in leider werden beantwoord, waarbij vooral dc nadruk werd gelegd op de vraag, welke toekomst degenen der jonge onderwijzers hebben, die zich voor de jeugdbeweging, als hier bedoeld, gaan interesseeren, wan neer dit verschijnsel weer zal verdwijnen. Over dit punt werd noj even van gedach ten gewisseld, waarna de voorz, er den na druk oplegde, dat men als mensch geen mislukking behoeft tc zijn al volgt men niet een oorspronkelijk gekozen carrière. De voorz. vroeg deze materie, die nog nieuw is, ernstig te overwegen en zegde tenslotte dr. Dijsselbloem hartelijk dank voor zijn inleiding. De verdere voorstellen. Hierna werd voortgegaan met de behan deling der voorstellen. Het H. B., overtuigd, dat de tijd geko men is de Diocesane Organisatie uit te bouwen in dier voege, dat ze ook toegan kelijk is voor hen, die bij andere takken van onderwijs werkzaam zijn, vroeg de vergadering het H. B. op te dragen de r.oodige voorbereidingen te treffen om de statuten hiermede in overeenstemming te brengen. De heer Schouten merkte naar aanleiding hiervan op, dat het hier niet slechts gaat om de aansluiting als lid, want de meesten zijn reeds lid; het gaat hier om de vraag hoe het H. B. denkt de belangen dier leden tc behartigen. Dfe heer v. Breukelcn (Amsterdam) voelt meer voor federatieve samenwerking met cc bestaande bonden. De voorz. antwoordt hierop, dat hij eer der gedacht had hier een bespreking te hooren over de grondgedachte van het voorstel al of niet opname van bedoelde groepen. Over de uitwerking ervan, wan neer men aansluiting zou wenschen, zal eerst nader overleg gepleegd dienen te worden. De voorz. beantwoordt hierna de ge maakte opmerkingen en zegt tenslotte, dat bet verlangen naar algeheele bevrediging der betreffende onderwgisbelangen de grondslag is om hier mogelijke en ge- wenschte ordening te scheppen. Ook prof. Heskes sprak in den geest van Geef ze dan kleeding van De Faam. Die zit zoo prèttig en ongedwongen. Die is zoo enórm sterk, die past zoo vlot. Dat is pas de echte, doelmatige kinder- kleeding. U moet onze voorjaarscollec ties kinderkleeding eens zien. De nieuw ste en vlotste modellen, met dubbel gestikte naden; ijzersterke stoffen en toch tegen een zeer lagen prijs. Kom eens kijken. VÉfn»OtfW«NSNAAM HOOGS TRAAT 1-2 LEIDEN WIJ GEVEN MIDZA-BONS den voorzitter cn wees erop, dat Rerum Novarum en Quadragesimo Anno ook hier kunnen worden toegepast. Spr. wees er tenslotte op, dat men nog maar al te veel leeft onder liberalistische signatuur; waax-- bij men zich maar neerlegt bij de bestaan de toestanden. Het voorstel werd hierna met groote meerderheid aangenomen. Een voorstel-Rotterdam om te trachten tc bereiken, de kweekelingen met acte voor een maand uit de school te nemen, teneinde daardoor te bereiken, dat de re geering doordrongen worde van de thans bestaande groote onbillijkheid, wordt aan een nauwkeurige uiteenzetting van den voorzitter onderworpen en ten sterkste af geraden. Liever beval spr. het voorstel van het H. B. aan: het K. O. V. voere actie, opdat onder onderwijzers, aan wie het wettelijk salaris moet worden toegekend, ook wor den verstaan degenen, die thans als kwee- keling met acte zelfstandig in een klas werkzaam zijn. Over beide voorstellen werd uitvoerig van gedachten gewisseld en tegen beide re zen ernstige bedenkingen, doch het voorstel van het H. B. verkreeg tenslotte meer steun dan het andere en werd nadat het voorstel-Rotterdam met alleen Rotterdam voor was verworpen aangenomen. Eveneens werd aangenomen een voorstel- Leiden: het H. B. ijvere ervoor, dat het ka rakter cler Vei-bondsvergadering verandere door omzetting van de adviseerende in een wetgevende vergadering. Een voorstel van de afd. Beverwijk: het H. B. ijvere ervoor, dat het godsdienstdi ploma B. worde gehonoreerd wordt aan genomen aldus op voorstel van het H. B. veranderd: het H. B. ijvere ervoor, dat het verbod van honoreering van het Gods- diensldiploma B. worde, opgeheven. Het voorstel-Rottei'dam: de Algemeene Vergadering spreekt zich uit voor verlen ging van den vijfjarigen termijn der voor loopige pensionneering en vraagt in dezen geest actie bij het K. O. V. Wordt even eens aangenomen. Nadat nog enkele voorstellen onder den hamer waren doorgegaan werd de ver- lies- en winstrekening over het afgeloo- pen jaar goedgekeurd met een bedrag van f 17.394.43 aan inkomsten en van 17.972.11 aan uitgaven. De begrooting voor 1940 werd vastge steld op een bedrag van 17.680.aan in komsten en uitgaven. Nog verschillende kwesties werden aan de orde gesteld, waarna tenslotte te 7 uur sluiting der vergadering volgde. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7317. N.V. tot voortz. van dc zaken F. M. Knoote, T'harm. praep., Voorscheten. Burg. de Kempenaerstraat 32. Afkomstig uit 's-Gra- venhage. Gisteren is de 15-jarige J. N., in dienst bij de fa. v. B. op de Hooigracht, met een ladder, waarop hij stond, onderuit gegle den. Hij liep een spierverrekking aan het linkerdijbeen op, en kwam er dus nog vrij goed af. AGENDA LEIDEN Zondag, Tooneelavond ten bate van het St. Franciscus Liefdewerk „Rond 'n half millioen" door Pierre Balle dux, Sta4"ehoox*zaal, 8 uur. Zondag: Toon^i-uitvoering „Rond een half millioen" o.l.v. Pierre Balle dux, bal na, ten bate van St. Fran ciscus Liefdewerk, Stadsgehoor zaal te 8.15 uur. Dinsdag, Jaarvergadering Ned. Reisver. v. Kath. in Den Burcht", 8.15 uur. Na afloop gezellig samenzijn. Dinsdag: R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", Ledenvergade ring, Bondsgebouw, Steenschuur, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 10 April (2e Paaschdag) tot en met Vrijdag 14 April: J. E. H. ten Dijk, met Vrijdag waargenomendoor de apothe ken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 exi M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. Oostersch Genootschap in Nederland Vandaag voortgezet en gesloten. Het negende Congres van het Oostersch Genootschap in Nederland is vanmorgen voortgezet met een bij'eenkomlt van de beide secties, van welke gecombineerde vergadering prof. dr. Ph. S. van Ronkel voorzitter was. Dr. K. H. M. de Jong uit Leiden heeft een voordracht gehouden over: Bilderdijk en Indië. Bilderdijk, die in al het Oostersche be lang stelde, schonk zijn aandacht ook aan de Sanskrietische letterkunde, die men toen begon te ontginnen. Twee kleine ge dichten van hem „Geestbedaardheid" en „Gade en Kroost" zijn, ofschoon niet rechtstreeks, aan het Indisch ontleend. Vooral het laatstgenoemde getuigt van diep gevoel. In navolging van Kalidasa, dien hij met name vermeldt, draagt hij, in „Vaderlijke zucht" aan een volk op, zijn wenschen en verlangens over te bren gen aan zijn zoon, die dienst deed op een schip in de Indische wateren. Het meest belangrijke is echter, dat hij, in zijn leer dicht „Het waarachtig goed" een passage heeft ingevoegd uit de „Bhagavad Giita", die steeds meer en meer bewonderaars en bestudeerders heeft gevonden. In krach tige verzen heeft Bilderdijk den zin van het oorspronkelijke weten weer te geven, getuige bijv. de Tegels: Vergaan is worden en geboren worden, sterven; Des levens dag te zien is 't licht des levens derven. Mej. dr. A. Roes uit Utrecht sprak daar na over: De Fransche lelie. Ten slotte sprak ir. R. J. Forbes uit Amsterdam over: Goud en zilver in de Oudheid. Hierna sloot de voorzitter van het Oos tersch Genootschap in Nederland, prof. dr. Ph. S. van Ronkel, het congres. De aanwezigen begaven zich hierna per autobus naar het gemeente-museum te den Haag. Nadat in het paviljoen van het museum een gezamenlijke koffiemaaltijd was gebruikt, werd de Islamische Afdee ling van het museum bezichtigd. Te vier uur werd het gezelschap na mens het gemeentebestuur van den Haag officieel ontvangen. R. K. COMITé VOOR WERKLOOZEN- ZORG. Woensdag j.l. had de laatste ontwikke lingsavond plaats voor de R. K. werkloo- zen in het Bondsgebouw Steenschuur. De voorz., de heer Nijhuis, opende met den chr. groet en heette allen van harte wel kom, in 't bijzonder dr. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst, die een inleiding hield over E.H.B.O. in oorlogs gevaar. Dr. Horst zette hierbij uiteen, dat zich zoo weinigen voor bovengenoemd doel hebben opgegeven, veel meer dames dan heeren. Spr. verduidelijkte hierna hoe er in oorlogsgevaar veel hulp noodig is van particulieren daar wij op ons zelf zijn aangewezen om elkander te helpen. Een dankbaar applaus volgde op deze uiteenzetting en een 25 personen gaven zich vervolgens voor den E.H.B.O. op, een zeer mooi succes, maar het had nog beter moeten zijn. De voorz. dankte dr. Horst voor zijn woorden en hoopte dat het niet noodig zal wezen dat het practisch ten uitvoer ge bracht behoeft te worden. Een paar mooie filmnuinmers besloten dezen laatsten avond van dit seizoen. HET DIACONESSENHL'IS Woensdag had de jaarvergadering plaats van de Chr Vereeniging voor Ziekenver pleging „Het Diaconessenhuis" alhier. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit o.m. bleek, dat het Huis in 1933 zeer bezet is gswecst. Het aan tal patiënten bedroeg 1976, het aantel ope raties 1216, het aantal verplcegdagen 40.754. Als nieuw lid der Vereen if ing werd be noemd mevrouw B. Corisde Geus alHe*\ De rekening ove*- 1938 werd goedgekeurd en den penningrre- rJ c;'charge ver leend. De periodiek aftredende 1 n de heeren prof. di- J. N. Bakhuizen v»n den Brlrk en R. A. Kern werden, evenals de periodiek aftredende penningmeester de hper D. V-r^ meulen, herkozen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2