RIJNSTREEK VOOR ONZE ZIEKEN. VRIJDAG 14 APRIL 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraad. De raad dezer ge meente vergadert op Maandag 17 Apxil, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging van het raadsbesluit d.d. 26 October 1936, betreffende garantie voor de ten- toonstellingsvereeniging Boskoop. 6. Voorstel van B. en W. inzake ophef fing zekerheidsstelling van den gemeente ontvanger. 7. Voorstel van B. en W. inzake vast stelling uitkeering ex. art. 104 L.O. wet 1920 aan andere gemeenten. Het ontwerp besluit, ter zake te nemen, ligt ter secre tarie ter inzage. 8. Voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van het R.K. kerkbestuur te Aar- landeryeen, om beschikbaarstelling van gelden voor een handnaaimachine voor de R.K. school, aldaar. 9. Voorstel van B, en W. inzake ver zoek van het bestuur der vereeniging tot bevordering van lager- en meer uitgebreid Christelijke schoolonderwijs, alhier, om beschikbaarstelling van gelden voor: a. ten behoeve van de school Steekter- weg 83, den bijbouw van een vierde les-' lokaal en een leermiddelen bergplaats, den aanleg van centrale verwarming en de aanscnaffing van schoolbanken en leermid delen; b. ten behoeve van de scholen Juliana- straat 95 en Hoorn 71, de aanschaffing van schoolbanken. 10 Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een strookje grond nabij den Steekter- weg, grenzende aan het woonwagen-ter rein. (aan notaris Ruizeveld te Zoeter- woude, 410 M2 tegen 1.25 per M2.) 11. Voorstel van B. en W. inzake ver huring en verpachting vap gemeente eigendommen. 12. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Borneostraat van J. Westmaas q.q. (675 M2 voor 2900). 13 Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school School straat. 14. Voorstel van B. en W. inzake het verzoek van den Nedeidandschen Ouder raad bij het openbaar lager onderwijs, in zake instelling van een ouderraad. 15. Voorstel van B. en W. inzake om wisseling van aandeelen der N.V. Maat schappij voor Gemeentecrediet. 16. Voorstel van B. en W. inzake toe kenning voorschot op vergoeding ex. art. 101 L. O. wet 1920. Geboren: Martinus Maria, z. van L. Aartman en G. A. Röling - Jacob, z. van A. Rietveld en L. Aartsen Piet, z. van A. Rijnsburger en T. van Rhijn Corne- lis Gerrit, z. van D. Gelderblom en C. A. van Eijk Anna, d. van L. Schellinger hout en N. Oostrum Klasina Catharina, d. van A. van Harskamp en D. Piepen- brink Fokje, d. van J. Smeding en J. Westra Jannetje, d. van J. de Jager en A. Kraan. Ondertrouwd: Adrianus Martinus de Heij 35 j. en Catharina Wilhelmina Hendïika Krumpelman 26 j. Overleden: Maria Twaalfhoven 76 j., wede. van L. Rutten Hermanus Hui sdier 31 j. Martinus Maria Aartman 36 uur Hendrik van den Boom 66 j., geh. met L. E. Barger (overl. te Amster dam). Gevestigd: Abraham Strookman van Rotterdam Jeannette Snel van Rotter dam. Vertrokken: Maartpc J. Bregman naar Katwijk Eugen Schenkel naar Lopik Trijntje den Uijl naar Den Haag Gijsbert de Jeu en gezin naar Den Haag. BODEGRAVEN Verkiezingsactie 1939. Wat zoudt U er van zeggen, wanneer men U zou ver tellen, dat de zusters geen onderwijs meer mochten geven; de' geestelijkheid in het concentratiekamp zou opgesloten zyn; dat onze mooie jeugdvereenigingen ontbonden zouden zijn; onze katholieke pers verbo den en standsorganisaties opgegeven zou den zijn? Ongetwijfeld zullen dan allen zeggen, dat we het niet willen nemen en een hef tig protest zal niet achterwege blijven, doch we vergeten, dat het dante laat is Nu is het echter nog tijd, nu kunnen we nog toonen. dat wij onze grondwettelijke vrijheden als Katholiek en als Nederlan der waardeeren, maar laten wij er dan voor zorgen, dat deze vrijheden behouden blijven en niet mede door onze laks heid en onverschilligheid verloren gaan. Laten wij dan ook meer actief mede leven met het werk van onze staatskun dige organisatie en de vergadering, die door de afdeeling Bodegraven en Zwam- merdam van onze partij georganiseerd worden bezoeken. Maandag 17 April wordt er in ons paro chiehuis des avonds te acht uur een groote propagandaavond belegd, waar onze plaats genoot, de heer H. J. van de Poll zal spre ken over „Nog zijn wij vrije Katholieke Nederlanders!" Het bestuur verwacht dan ook alle Ka tholieken van Bodegraven en Zwammer- dam (ook de dames)! Het viaduct te Bodegaven. De Rijks waterstaat heeft aanbesteed de bouw van een viaduct van bewapend beton in het gedeelte Bodegraven van Leiden van den aan te leggen weg nummer 11 van het Rijkswegenplan 1938, onder de gemeente Bodegraven, met bijkomende werken. De laagste inschrijver was H. R. van Rijneveld te Rijswijk voor 53.770. Schaakclub „Bodegraven". De resul taten van de tweede ronde van den voor- giftwedstrijd zijn als volgt: K. Veerman (v.)J. Wiepking 10 S. Verburg (v.)W. Verduyn 01 J. van der BoonB. M. Becker 10 J. EdelmanH. Smit 10 C. van der WaayC. Verburg 01 W. ten BrinkJ. den Hollander 1 K. van den BoonG. M. Dorrepaal 10 H. van, Os (v.)J. Duits 10 C. Kooij (v.)J. Kooij 01 P. J. van Dobben de Bruyn (v.) A. Scheer 10 T. Scheer (v.)D. Groenedijk U1 M. Scheer (v.)—mej. A. Verhoef 0—1 mej. A. Verburg—G. Stolwijk 10 De derde en laatste ronde wordt heden avond 14 April gespeeld. Geboren: Niesje, d. van J. Spijker en L. J. Gründmann. Gevestigd: H. Th. Kooij van Hille- gersberg C. M. Verhoef van Curasao Wed. A. Sonneveldt-van Straaten van Leiden P. C. Hogervorst van Boskoop P. Versloot van Leiden T. Rozendaal van Lange Ruige Weide. BOSKOOP Propaganda-avond B.V.L. Onder voorzitterschap van den heer A. S. Kater hield de plaatselijke afdeeling van den B.V.L. een propaganda-avond in hotel Klaassen. De voorzitter heette allen wel kom, in het bijzonder den voorzitter en den secretaris van de Gewestelijke Land stormcommissie, den burgemeester van Boskoop, Mr. E. P. Verkerk, wethouder J. van Gelderen en het bestuur van de Bos- koopsche Burgerwacht. Door alle aanwezigen werden staande twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen, waarna door den voorzitter van de Gewestelijke Landstormcommissie een opwekkend woord tot de vergadering werd gesproken, waarbij de nadruk werd gelegd op de ernst der tijden, die vooral voor de leden van den B.V.L. een bijzon der stempel op al hun daden moest leg gen. Hierna werden vier brevetten uitgereikt aan scherpschutters. De secretaris van de Gewestelijke commissie zeide in het al gemeen en tot velen in het bij zonder een geestig woord bij het uitreiken der fraaie prijzen, die bij de laatste gehouden schiet wedstrijd waren gewonnen. Verreweg de meeste prijzen waren door Boskoopschc middenstanders beschikbaar gesteld en uit de omstandigheid, dat maar weinigen zon der een prijs naar huis gingen, valt te con- cludeeren, dat de plaatselijke afdeeling van de B.V.L. bij de ingezetenen in een goed blaadje staa.t. De pauze werd door den heer Verleun uit Alphen benut om zijn film klaar te maken voor een vertooning, die nadien de aanwezigen bijna twee volle uren boeide. Een kórt maar krachtig woord van den eere-voorzitter, Mr. E. P. Verkerk, sloot deze bijeenkomst, waarop een ieder on getwijfeld met veel voldoening zal terug- HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Schapenverkoop. Gisteren werden alhier 75 schapen verkocht ten bate van kerk en armen van de parochie St. Mi chael, welke de som opbrachten van ƒ1159.en 8 schapen voor het jeugdwerk voor de somma van 107. HOOGMADE Stemming groslijst Gemeenteraadsver kiezing. Zondag a.s. na de Vroegmis tot 4 uur namiddag wordt in de afd. Staats partij de stemming voor de groslijst ge houden. De adviescommissie heeft de vol gende candidaten aanbevolen: 1. C. W. Lieverse, 2. J. Zwetsloot, 3. C. P. Borst, 4. P. v. Ruiten. Op het biljet moeten 4 hokjes zwart gemaakt worden. Het busje voor de nood lijdende kas wordt in de welwillende aan dacht der stemmenden aanbevolen. Volksbond. Woensdagvond vond in de zaal van den heer Witteman de laatste ledenvergadering in dit vergaderseizoen van bovengenoemde vereeniging plaats, waarbij de leden echter het gezegde „eind goed, al goed" blijkbaar vergeten waren daar de belangstelling inplaats van gioo- terzoo klein mogelijk was. Aanwezig waren n.l. 13 leden. Na de gebruikelijke opening met den chr. groet heette de voorz. de trouw op- gekomenen van harte welkom en verzocht aller medewerking voor een vlotte en za kelijke afwerking der agenda. Het woord was daarna aan den secretaris die de keu rig verzorgde notulen der vorige verga dering voorlas, welke zonder eenige op- of aanmerking werden goedgekeurd en na een dankwoord door den voorz. door hem werden geteekend. Als volgend punt stond op de agenda: Zingen van het bondslied, uat toch nog. ondanks het kleine aantal zangers, een fiere uiting was van de Volksbondsgeest De ingekomen stukken en mededeelingen brachten slechts een schrijven betreffen de de Nieuwe Gemeenschap en het in het GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP De Raad kwam in vergadering bijeen. Voorzitter: de Burgemeester, dc heer K. Brug. Deze deelt mede, dat Wethouder Splinter wegens ziekte, verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Ook namens den Raad wenscht hij hem een spoedig herstel toe. Onder de ingekomen stukken is een verzoek om subsidie van de St. Lidwi- naschool te Leiden voor 1938; overeen komstig het voorstel van B. en W. werd besloten een bedrag van i 10 toe te ken nen. Punt 4 der agenda: Beslissing inzake do herziening van het Uitbreidingsplan. De voorzitter deelt mede, dat de beslissing in de eerste termijn van drie maanden niet kan worden genomen. Waar de wet gelegenheid daartoe biedt, geeft de voor zitter in overweging de termijn voor de beslissing te verdagen tot 13 Juli a.s. De voorzitter, dit punt toelichtende verklaart, dat o.a. de aanleg van den nieuwen snel- verkeersweg van grooten invloed is op de vaststelling van het uitbreidingsplan. Een belangrijk punt voor de gemeente is in dit verband de toezegging van den heer Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, dat hij accoord gaat met de aanleg van een tunnel in het verlengde van de Erica laan. Er zijn echter nog andere kwesties op te lossen en de voorzitter spreekt de hcop uit, dat ook wat deze betreft, tijdig voor 13 Juli a.s. een regeling zal zijn verkregen. Zonder bespreking wordt dit punt dan aangenomen. Na toelichting van den voorzitter wordt vervolgens besloten de 4 1/4 pet. geldlee- ning pro resto groot 10.500 te convertee- ren in een van 3 1/4 pet. Het laatste punt der agenda is een voor stel van B. en W. om de voormalige wo ning -van het Hoofd der Openb. Lagere School te bestemmen tot hulp-ziekenhuis van den Geneeskundigen dienst der Luchtbescherming, dit in afwijking van een in een vorige vergadering genomen besluit om de woning voor verhuring be schikbaar te stellen. De voorzitter acht dit het meest hier voor in aanmerking komende gebouw, waarover de gemeente de directe beschik king heeft/ Bij de hierop volgende bespreking geeft de heer Klaver te kennen, dat volgens hem, Burgemeester en Wethouders in de zen wel iets voorbarig zijn. De heer Snel is dit niet eens met den heer Klaver en spreekt de meening uit, dat ook andere gemeenten reeds een gebouw als hulp ziekenhuis hadden aangewezen. Het voorstel wordt hierop zonder stem ming aangenomen. Na rondvraag, waarbij niets bijzonders naar voren wordt gebracht, volgt sluiting. kader van deze gemeenschap op te rich ten werkcomité, dat na eenige bespreking als kennisgeving werd aangenomen. Ook het volgende punt: Bespreking agenda Centrale Raadsvergadering ging zeer vlug onder den hamer door, daar noch door het bestuur noch door de leden aan- of opmer kingen naar voren werden gebracht. Aan de in een vorige vergadering reeds aan gewezen afgevaardigde werd voor deze vergadering vrij mandaat gegeven. En tenslotte kon toch nog als een com pliment voor het bestuur gelden bij deze laatste ledenvergadering, dat by de rond vraag niets naar voren werd gebracht, een teeken dat alles in zooverre dit van 't be stuur afhangt, in orde is. Slechts werd nog mededeeling gedaan namens de in koopcommissie dat nog deze maand de kolen worden verwacht, waarmede dus rekening kan worden gehouden. LEIDERDORP Bond voor Groote Gezinnen. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen hield giste renavond haar eerste ledenvergadering in de zaal van den heer A. J. Boers. De voorzitter riep alle aanwezigen een harte lijk welkom toe en sprak den wensch uit, dat deze afdeeling moge groeien en bloeien wat spreker ook zeker verwacht, daar de Parochie uit 150 R.K. gezinnen bestaat en de afdeeling 40 leden lelt. De Pastoor was eerst verhinderd deze vergadering bij te wonen, doch later kwam zijneerw. toch nog ter vergadering. De voorzitter sprak enkele woorden van waardeering en dank aan den heer v. Kampen, die geheel be langloos deze afdeeling had opgericht. Daarna volgde verslag van den secretaris en voorlezing van den oprichtingsavond. De voorlocpige begreoting van den pen ningmeester met een kassaldo van 1. volgde daarna. Hierna werd het huishou delijk reglement voorgelezen, waarin 2 punten werden gewijzigd. De pauze, die hierna volgde, werd benut om een gratis kop koffie te gebruiken. Na de pauze werd een afgevaardigde met plaatsvervanger gekozen voor de Centrale vergadering te Groningen. Hiervoor werden gekozen de voorzitter A. J. Boers en de secretaris N. de Jong. De rondvraag leverde niet yeel stof tot spreken. De heer v. Kampen dankte het bestuur voor de waardeerende woorden feliciteerde de heeren met hun nieuwe afdeeling. Daarna wekte de voor zitter nogmaals de leden op tot bij wer ving van nieuwe leden en sloot de verga dering. LE1MUIDEN Gemeenteraadsverkiezing. Als candi daten voor den Gemeenteraad voor de Gros lijst R. K. Staatspartij zijn alhier gesteld, alp'habetisch: 1. J. J. Hoogervorst aftr.; 2. P. J. Janssen; 3. W. Koot Kz. aftr.; 4. S. P. Kroft; 5. J. J. Straathof; 6. H. J. Visser aftr. Kerk- en Armenscbapen. Donderdag moren werden tenoverstaan van Notaris Lobman uit Oude-Wetering 58 kerksoha- pen verkocht. Hiervan werden dooi den heer Roest gekocht 15 stuks a 12.25 per stuk en 43 a 19.50 per stuk. De opbrengst was 230.50 minder dan vorig jaar. Van de 49 armenschapen werden 10 gekocht door den heer Zwetsloot a f 12.— per stuk en door den heer Roest 30 a 19.per stuk-. De opbrengst was 179.minder dan vorig jaar. NIEUWKOOP Rietlandverbetering. - De Minister van Sociale Zaken heeft den termijn voor'het in werkverschaffing verbeteren van riet land wederom verlengd, thans tot 5 Augus tus a.s. Het aantal tewerkgestciden in dit object is thans opgevoerd tot 67. Het aantal steuntrekkers in deze ge meente is daardoor skkL geruimen tijd be perkt tot enkele niet-grondwerkers. Geboren: Adrianus Cornelis, z. v. A. A. Ruiterman en C. W. van Beek. O v e r 1 e d e n: M. Maarsseveen, 45 jaar. ongeh. G e t r o u w d: M. A. de Jong, 27 jaar en E. de Wit, 25 jaar. RIJNZATERWOUDE Gemeenteraadsverkiezing. Als candi daten voor den Gemeenteraad voor de Groslijst R. K. Staatspartij zijn alhier ge steld, alphabetisch: 1. B. W. Bartels; 2. A. Th. de Boer; 3. W. Compeer aftr.: 4. N. Dis seldorp aftr.: 5. H. HeemskeTk: 6. C. M. Rijkelijk huizen; 7. S. J. Visser. UITHOORN Geboren: Johanna Francisca, d. van C. Kouwenhoven en H. A. de Kuyer. Ondertrouwd: D. Treur en D. van Vliet beiden te Uithoorn. Gehuwd: J. Engel van Mijdrecbl en H. Roodenburg van Uithoorn. ZEVENHOVEN Kerkschapen. Bij den gehouden ver koop van kerkschapen werden deze toege wezen aan den kooper C. Röling voor den prijs van 1253, aantal schapen was 68 stuks, of gemiddeld 18.40 per stuk, ZOETERWOUDE Aanbesteding Wegenverbetering. Gistermiddag werd ten Gemeeatenuize de aanbesteding gehouden van de werken: het verrichten van grohd-, straat- cn as- phaltbeton werken met bybehoorende wer ken een en ander voor de verbetering van de tertiaire wegen no. 11 en 12. Inschrijvingen waren: Nic. van Leeuwen, Haastrecht 117.670; L. P. v. d. Geer en A. Stuifzand. Leiden 111.000: Holl. Beton Mij den Haag f 108.600; A. P. Volkers. Slie- drecht f 107.700; Wegenbouw Ir. W. van der Slik, Epe 107.600; N.V. Aannemers bedrijf vèh Ter Siepe, Winterwijk 106.840; Firma H. J. Eikelenboom, Apeldoorn 102.500; N.V. Asphalt en Wegenbouw bedrijf Neuchatel, Amsterdam 102.500; J. de Vreede en Jacob Boersma, den Haag 102.550; N.V. Boersenhel. Nijmegen 101.350, N.V. Aanneming Mij J. Hage- man, 's-Hertogenbosch f 101.200, P. C. Za- nen N.V. Wegenbedrijf, Tilburg 99.840; Joh. ter Siepe Winterswijk 99.600; N.V. Wegenbouw Mij, Harlingen 99.000; Reef's Aannemings cn Handels Mij. Oldenzaal 98.500; H. A. Jaartsveld, Apeldoorn 97.720; N.V. Geruischlooae Weg, Heem stede 96.900.N.V. Basalt en Bouwstof fen Mij, Zaandam 96.200. DE R.K. STAATSPARTIJ is een VOLKSPARTIJ Zij dient het welzyn van het gehecle volk en doet niet aan klassenpolitiek. In dezen tijd is haar actie vooral ge richt op de verovering van meer welvaart, op leniging van den nood van honderddui zenden medeburgers. Geen wonder, dat haar ingespannen streven uitgaat naar den toestand op het platteland. Er ontbreekt veel aan de bestaansvoor waarden op het platteland. Hierdoor dreigt steeds meer de trek naai de stad, waar men toch reeds met zooveel werkloozen te doen heeft. De maatregelen, die genomen zijn om de boeren en tuinders voor ondergang te be hoeden, zijn aanvankelijk wel doeltreffend gebleken, maar nu de noodtoestand zo<> lang duurt is de belooning voor den arbeid op het land te laag. Bovendien: er moet teveel arbeid wor den uitgesteld en de loonon zijn in vele streken beneden peil. Wat wil de Regeering? Door het plan-Westhoïf hoopt dc Re geering honderdduizend mannen in ge wonen arbeid te plaatsen. Het plan- Westhoff beoogt blijvende werkgele genheid. Als dc uitvoering der Landbouw-Crisis- maatregelen door de organisaties van be langhebbenden wordt overgenomen, wil Minister Steenberghe medewerken, aan een betere belooning van den landbouw- arbcid. De gevolgen zijn: Meer arbeid Minder werkloosheid: Betere loonen Meer koop kracht. Daardoor zullen ook de handeldrij vende, kleine en industrieele Middenstand eens wat op adem komen. Allen moeten medewerken. Daarvan is het noodige welvaartsherstel op het platte land afhankelijk. Daarom ook zijn de ko mende verkiezingen zoo belangrijk, zoo wel voor de Provinciale Staten als voor de Gemeenteraden. Alleen de besten moeten worden R.kn- zen. De besten, die den toestand niet al leen kennen, doch ook al hun kracht wil len aanwenden, om den verkeerden toe stand doelmatig te verbeteren. Provinciale Staten, Gemeenteraden, Pol- der- en Waterschapsbesturen, particulie ren, allen zullen met volle kracht mceten medewerken om de grootscho plannen van de Regeering te doen slagen. Nood van de eene groep op het platteland beteekent komenden nood voor de anden- groepen. Daarom met alle kracht gewerkt, tezamen in cn onder leiding van onze R.K. Staatspartij. Geen haat, geen macht, maar liefde en recht is en blijft het parool der R.K. Staats party. Op het pluttoland kan zooveel verbeterd worden, als allen samenwerken, als aan de besten onzer ook in de gewestelijke en ge meentelijke besturen een kans wordt ge geven om te arbeiden aan dit grootsche ideaal: naar een herstellende samenleving ook en niet het laatst op het platteland, waar men nog een echte gemeenschap vormt en eikaars belangen kent en dient. Maakt onze R.K. Staatspartij sterk! Een heid in arbeid brengt welslagen. Het bovenstaande is de inhoud van een verkiezings-geschrift der R.K Staatsspartij. anderen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt?... NOOIT 1 Wij weten, dat ,De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen hutsvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" ot aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden veroleeqd, iederen daq een e» nolaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan doze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aai 003 kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15