OMGEVING De bollen bloeien weer VRIJDAG 14 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 De K.N.A.C. schrijft ons: April is weer in 't land. April, de maand van modeshows, voorjaarsschoonmaak en bloeiende bollenvelden! Hebben de crocussen reeds in Maart het bollenseizoen ingeluid, begin April ston den de schuchtere narciskoppen reeds te wachten op een verwarmend lentezonnetje, dat haar kleurenschoonheid tot volle ont wikkeling zou brengen. En thans is het kleurenspel der bollen velden in vollen gang. Gele en witte nar cissen, veelkleurige hyacinthen en vroege tulpen houden den naam hoog van Hol land's mooisten bloementuin en geven een kleurenpalet te zien, dat nergens zijnsge lijke vindt. Het onverwacht ingetreden mooie weer heeft met de Paaschdagen vele toeristen naar de bloembollen gelokt en er viel inderdaad reeds menig narcissenveld in bloei te bewonderen. Houdt het zachte weer aan dan zullen Zoondag as. de nar cissen zich op hun mooist vertoonen. Wat de hyacinthen betreft zullen de vroege soorten a.s. Zondag in bloei zijn, zoodat de gezamenlijke bloei van narcissen en hya cinten een zeer aantrekkelijk geheel zal opleveren. Er wordt Zondag dan ook druk bezoek aan de bollenstreek verwacht. Neerlands bollencentrum, gelegen tus- schen Leiden en Haarlem, zal dan weer op gastvrije wijze tal van bezoekers ontvan gen. Wonderschoone velden zijn daar te zien langs den hoofdweg HaarlemHille- gomLisse en Sassenheim, maar bovenal ook langs de wegen en weggetjes, die zich tusschen den hoofdweg en de duinenrij als het ware door de narcissen, hyacinten en tulpen heenslingeren. Tochtenmakers, die uit de richting Den Haag komen, kunnen, langs den straatweg rijdende van de Haagsche Schouw naar Haarlem, reeds links en rechts de hyacinten en tulpen bewonderen. Men geniet ook dan reeds van het schoone schouwspel van dit voorj aarsbloemenf eest. Dieper komt men nog onder den indruk, wanneer men zijn pad zoekt langs de bin nenwegen, en pas hier is het mogelijk de pracht van de velden volkomen te beleven. Vele van deze binnenwegen zijn goed te berijden, niet smal en voorzien van een fraai wegdek. Bij andere is het "wat minder goed, maar men zal gaarne deze ongemak ken nemen voor de belooning, die in zoo grootsche wijze te wachten staat. Want deze wegen toch, leiden den bezoe ker dwars door de velden. Men dringt hier door tot in het hart van de bollenculfcuur, waarop wij Nederlanders terecht zoo trotsch zijn. De eenige moeilijkheid, eohter is om in de grootere plaatsen den juisten weg te vinden, die toegang tot het dorado geeft. In Sassenheim bereikt men dit door ongeveer midden in het dorp de Teylingerlaan in te slaan (richting Noord-wijk). Deze laan voert langs de ruïne Teylingen en verder naar Noordwij'kerhout. In Lisse is het de Stationsweg of de Ach terweg, die men in de richting Ruigenhoek moet volgen om op het binnen wegennet te belanden, terwijl men in Hillegom de tijdens den bloei onzegbaar mooie Veenen- burgerlaan moet opzoeken, die aan het zuideinde van het dorp t.o. de R. K. Kerk westwaarts afbuigt. Het ligt echter in de bedoeling de Veenenburgerlaan voor het verkeer uit de richting Loosterweg af te sluiten evenals de Hyacintenlaan. -Voor 'hen, die toch van het panorama op de hoog gelegen Veenenburgerlaan willen genieten, verdient het daarom aanbeveling de auto te parkeeren en een wandeling over de Veenenburgerlaan te maken. In Hillegom zelf wordt het verkeer komende uit de richting Haarlem omge leid over de v. d. Endelaan zoodat de vrij smalle Hoofdstraat "geheel beschikbaar komt voor het verkeer uit de richting 's-Gravenhage. Bezuiden Bennebroek leidt de weg langs tal van bijzonder mooie velden, waarover men een grootsch uitzicht krijgt doordat de bruggetjes, welke in den weg aanwezig zijn, den automobilist hooger plaatsen dan de omgeving. Slechts de zgn. „Nieuwe Weg", welke overgaat in de Margarietenlaan is niet voor automobilisten aan te bevelen, daar deze weg gekruist wórdt door een spoorbaan met onbewaakten overweg, terwijl het uitzicht ter plaatse zeer slecht is. Overige bollenvelden. Naast deze „bloemböllencentra" liggen er in de buurt van Breezand, Alkmaar en Santpoort en in het Westland verspreid, verschillende bloemenvelden, die weliswaar niet zoo grootsch van opzet zijn en ook niet dat groote aaneengesloten geheel vormen van de velden bij Hillegom, maar die toch het bezoeken zeker waard zijn. De bloei in de meer Noordelijk gelegen bollenstreken valt echter altijd eenigen tijd later dan in de Zuidelijke gedeelten. Zoo kan men, komende uit de richting Haarlem, in Heilo linksafslaan en den weg tot aan de spoorbaan volgen. Voor de spoorwegovergang slaat men links af en volgt den weg, die zich tusschen weliswaar kleine, maar daarom niet minder mooie bollenvelden heenslingert. Bij Limmen be reikt men dan weer den grooten weg. In het Westland is het voor hen, die uit Rotterdam komen, wel aardig om inplaats van den grooten weg te volgen over Maas sluis te rijden, van hieruit den Maasdijk te volgen naar 's-Gravezande. Vervolgens over Naaldwijk, Poeldijk, Loosduinen en Den Haag. Men heeft dan reeds een voor proefje gehad van de bollenvelden, die wachten tusschen Sassenheim en Hillegom. Nuttige wenken. - Zij, die in de gelegenheid zyn op een „doordenweekschen" dag de bollenvelden te bezoeken, doen verstandig niet tot de Zondagen te wachten, tenzij het hun er om te doen is aan den enormen trek naar de velden, welke op die dagen is te verwach ten, nog de noodige kracht bij te zetten. Want druk zal het zijn, zoo druk, dat er veelal bijzondere verkeersmaatregelen wor den genomen, waarbij bet verkeer in één richting wordt geleid. Natuurlijk zal een ieder de noodige verkeersvoorzichtigheid in acht dienen te nemen en zich strikt moeten houden aan de verkeersregels. KATWIJK Burgerwacht. De winteroefeningen der Katwijksche Burgerwacht, die gehou den worden des Zaterdagsmiddags in het Parochiehuis te Katwijk a. d. Rijn onder leiding van den plaatsvervangend com mandant, den heer H. Hageman, hebben een vlot verloop gehad. De deelneming was niet zoo groot als andere jaren. Waar schijnlijk een gevolg van de moeilijkheden der laatste jaren. Deze moeilijkheden zul len echter spoedig tot het verleden be- hooren. Het is ook vrijwel zeker, dat de zen zomer de schietoefeningen in het duin weer gehouden zullen worden. Binnen enkele weken zal een ledenvergadering worden gehouden, waar belangrijke me- dedeelingen zullen worden gedaan. De winteroefeningen zullen worden be sloten met een schietwedstrijd met de buks op de Zaterdagen 15 en 22 April a.s. des namiddags van 25 uur in het Pa rochiehuis. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. Niet zoodra was het weer omgeslagen en had de winter door middel van donder- en hagelbuien afscheid genomen, of zulks was merkbaar aan de aanvoer en de eerste rieuwelingen, Radijs en Rabarber van den kouden grond verschenen aan de veiling. De prijs was niet wat men best zou kun nen noemen, zeker niet voor de eerste pro ducten. Voor Radijs werd van 1.60—3.00 per 100 bos betaald, terwijl de noteering voor Rabarber was van 5.005.60. Maar ook de winterproducten behielden hun prijs en de aanvoerders van waspeen hebben met het bewaren van hun product het best getroffen. Wel was er een kleine daling sinds de vorige week doch een noteering van 1.802.75 per kist van 20 kg. is een beste prijs en iedere tuinder is hierover dan ook ten zeerste tevreden. Witlof bleef best in de prijs en die hiervan nog hebben aan te voeren maken goede zaken. Een noteering zooals thans, van 1823 per 100 kg. behoort tot de zeldzaamheden. Thans wordt dit gaarne betaald. Kroten wa ren weer iets aan de rijzende kant. Ge vreesd wordt echter, dat als het weer zoo mooi blijft als met de Paaschdagen, een daling spoedig zal volgen. Uien bleven on geveer in den prijs van vorige week. Een extra partijtje bracht iets meer op. Betaald werd van 3.904.60 per 100 kg. De kool soorten kunnen voor goed uitgeschakeld worden tot de nazomer. Het product is ge heel opgeruimd. Van Prei kwam ook wei nig. Het is nu wel voldoende gebleken, hoe dit product, dat zeer gemakkelijk te gen een normalen winter bestand is, het nu niet heeft kunnen uithouden. Minstens 75 pet. is totaal verloren gegaan. De rest heeft het, zelfs met de hooge prijzen van vorige weken ad f 16.0020.30 per 100 kg. niet kunnen goed maken, en de teelt is dan ook een volkomen fiasco geworden. KATWIJK AAN DEN RIJN Ziekenhuisverpleging. Gisteravond hield de R. K. Ver. tot steun bij opname in een ziekenhuis „St. Franciscus van As- sisië" haar jaarvergadering in het Paro chiehuis. Na opening door den voorzitter, den heer P. H. Castenmiller, volgden no tulen en jaarverslag, waaruit we verna men, dat 539 leden staan ingeschreven. In een ziekenhuis werden opgenomen 12 be talende leden en 9 kinderen. Van de zie kenauto werd 5 maal gebruik gemaakt. Den secretaris, den heer W. J. van Leeu wen werd dank gezegd voor zijn uitgebreid verslag. Uit het verslag van den penning meester, den heer F. J. Luyten de volgende cijfers: in 1938 ontvangen 855.29, uitga ven 967.50; nadeelig saldo f 112.21. Het Operatiefonds: inkomsten 401.14, uitga ven 391.54. Batig saldo f 9.60. Totaal in komsten 1256.53, totaal uitgaven 1359.04. Nadeelig saldo 102.61. Na een nadeelig saldo over 1937 en 1938 van 203.50 wa- r. de bezittingen der Vereeniging, inbe dI b,olle"str®ek ltaan op verschillende plaatsen de narcissen reeds In vollen bloei. - Langs de wegen wordt de kleurige waar in den vorm van guirlandes te koop aangeboden en menig automobilist versiert er zijn wagen mede grepen de reservekas f 1255.03. Bij monde van den heer C. v. d. Marei bracht de con trolecommissie een alleszins gunsti grap- port uit. De penningmeester werd gede chargeerd. Voor 1939 werden tot lid der kascommissie benoemd de heeren Nic. Win ters en Th. van Schie. De aftredende be stuursleden, de heeren Hub. van Paridon, F. J. Luyten en W. J. van Leeuwen, wer den met tbijna alg st. herkozen. Een be stuursvoorstel om de cvontributie te ver- hoogen tot 7 cent per week per lid, en voor kinderen beneden 16 jaar voor ten hoog ste 4 kinderen, 1 cent per week te laten betalen, werd aangenomen. Evenzoo het voorstel voor de volgende uitkeeringen: bij verpleging in een ziekenhuis f 2.50 per dag gedurende 35 dagen; voor operatie met inbegrip van de kosten van de operatieka mer, maximum 75.Voor het gebruik van een auto voro ziekenvervoer ten hoog ste 6.50. Men moet hiervan eerst kennis geven aan den secretaris de heer W. J. v. Leeuwen. iHerop zal, spoedgevallen uit gesloten, streng gelet worden. Het be stuursvoorstel tot aansluiting bij de lande lijke federatie van vereenigingen voor zie kenhuisverpleging „Streekverband De Bloembollenstreek" werd evenzoo aange nomen. Besloten werd nog de verhooging der contributie te doen ingaan per 1 Mei as Na rondvraag sluiting. Verkiezing Provinciale Staten. Het bestuur der R. K. Staatspartij wenscht er do aandacht op te vestigei., dat zieken en ouden van dagen, welke voor het vervul len van hun stemplicht bij de verkiezing voor de Provinciale Staten op 19 April a.s. rer auto van huis willen worden gehaald, hiervan kennis moeten geven aan den heer W Caspers, Voorstraat 83. Katwijk aan den Rijn, Tel. 159. of bL den heer G. A. Ouwerling te Katwijk aan Zee. LISSE KIND VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 5 uur is het 4-jarig zoontje van den heer Vinke aan den Hillegommerdijk in den Ringvaart geraakt en verdronken. Een speelkame raadje vond hem drijvende. Dr. van Hae- ringen van Nieuw-Vennep, die juist pas seerde en eenige leden der E.H.B.O. met behulp van een zuurstofapparaat poogden de levensgeesten nog op te wekken. Dr. J. M. van Dijk uit Lisse, die inmiddels was aangekomen, hielp eveneens, doch de pogingen mochten niet meer baten. Verkeersongeval. Gistermiddag wilde de heer H. uit Lisse nabij de Engelenbrug uit het laantje van den heer Duineveld met zijn motor-bakfiets den Heereweg op rijden. Hierbij liet hij eerst een auto pas- seeren en draaide toen den Heereweg op. Hierbij merkte hij evenwel niet dc in- tusschen aangekomen tram op. De motor bakfiets werd door de tram gegrepen, doch de heer H. kon zich nog bijtijds red den, zoodat alleen materieele schade het gevolg was. Boerenleenbank. In de Veilingzaal van de Coöp. Veilingsvereeniging van het H.B.G hield de Coöperatieve Boeren leenbank gisteravond haar 32e Algemeene Vergadering onder voorzitterschap van den heer J. W. A. Lefeber. De opkomst was best. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de attentie van het bestuur van het H.B.G. om het podium in de bloe men te zetten. In 't bizonder is dit bedoeld als een attentie voor den heer J. C. Zane- veld, die dezen avond voor de laatste maal als bestuurslid van de Bank fungeert en 32 jaar het kassierschap heeft vervuld. Hierna bracht de kassier, de heer Zane- veld, zijn jaarverslag uit. De algemeene toestand is goed. Het saldp spaargelden liep iets terug, hetgeen niet behoeft te verontrusten. Het aantal nieuw uitgege ven boekjes bedraagt 95. De toevloed van gelden was in '38 niet zoo groot als in 1937 De totale omzet ging met 2.165.000 omhoog. De winst was in 1938 ƒ5.785.— hooger dan in 1937 Uit het overzicht van den toestand der Bank over het boekjaar 1938 bleek, dat het tegoed der spaargelden op 1 Januari bedroeg 1.635 137.09. Ingelegd werd ƒ1.327.667.60 en terugbetaald 1.351.064.62, zoodat het saldo op 31 December bedroeg ƒ1.611.740.07. Aan voorschotten was op 1 Januari te vorderen f 137.186.70: aan nieuwe voor schotten werd verstrekt 85.605.en te rug ontvangen ƒ36.530.29, zoodat op 31 December was te vorderen 186.261.41. Ie loopende rekening had de Bank op 1 Januari bij de Centrale Bank een te goed van ƒ545.330.21; gezonden werd 1.963.192,77 en opgenomen ƒ2.154.840.16, zoodat het saldo tegoed op 31 December bedroeg 353.682.82. Aan overige rekenin gen had de Bank op 1 Januari te vorde ren 986.972.22; verstrekt werd ƒ3.152.034.27 en terug ontvangen 3.064.289.17, zoodat op 31 December was te vorderen ƒ1.074.717.32. Uit de Winst- en Verliesrekening bleek, dat de ontvangsten waren als volgt: ren te en provisie f 62.596.39; rente Centrale Bank ƒ11.654.96, coupons ƒ2.842.81; di verse ontvangsten ƒ2.942.42, te zamen al- zoo ƒ80.036.58. Uitgaven: rente spaargelden ƒ40.426.55; rente Rekeninghouders f 10.425.09; salaris sen en presentiegelden 7.762.50, afschrij ving 500, bijdrage Centrale Bank ƒ1.048.70; diverse uitgaven ƒ5.165.52, te zamen alzoo 65.328.36. zoodat de bruto winst bedroeg ƒ14.708.22. De balans gaf het volgende beeld te zien: Bezittingen: kas ƒ35.856.43; Uitstaan de voorschotten ƒ186.261.41; Centrale Bank 353.682 82; divense Bankinstellin gen ƒ37.795.31; Postchèque-rekening 2.009.26; Rekeninghouders f 1.313.475.34; Effecten 130 440.Vaste goederen ƒ17.500.Meubilair /I.—. Te zamen 2.077.021.56. Schulden: Spaargelden 1.011.740.0T; Rekeninghouders 238.758.02; Reserve fonds ƒ203.526.19; Extra Reserve ƒ8 289.06; verschuldigde rente aan de Centrale Bank 526.50 en netto winst 114.181.72, ia ook weer te zamen ƒ2.077.021.56. De voorzit ter bracht den kassier eenige hartelijke dankwoorden voor zijn toelichting op de cijfers. De heer P. Warmerdam vroeg, of we door het maken van zoo'n grooten winst wel op den goeden weg zijn, een winst die grooter is dan de geheele huis houding van de Bank kost. Wij hebben een reserve van ruim f 200.000. Hij vond het meer in de lijn van dc Boerenleen bank, die een bank is voor kleine lulden, dan liever de rente iets te verlagen. De voorzitter wees er op, dat we voorzichtig moeten zijn met renteverlaging en het ia voor de bank een ruggesteun, dat we zoo'n mooie reservefonds hebben. Het maakte echter een punt van ernstige over weging uit bij het bestuur zoo mogelijk de rente iets te verlagen. Rekening en Balans werden hierna con form vastgesteld. De aftredende heer J. Rotteveel werd als lid van den Raad van Toezicht bij enkele candidaatatelling her kozen, evenzoo de heer C. van Parijs als lid van het bestuur. Rekening houdend met de opmerking van den heer Warmerdam werd besloten de winst bij het Reservefonds te voegen. Bij de rondvraag gaf de heer J. P. Segera een uiteenzetting van de op het podium hangende grafiek over het verloop der Bank in de afgelegde 32 jaar. De voorzit ter bracht een woord van dank aan den scheidenden kassier, den heer J. C. Za- neveld, voor alles wat hij in de afgeleg de 32 jaar in het belang der Bank had gedaan. Vele moeilijkheden heeft de kas sier, in de oorlogsjaren, moeten overwin nen. De zorg voor het werk was onbe grensd. Als blyk van waardeering bood hij namens bestuur en Raad v. Toezicht een oorkonde aan. Spr. hoopte, dat de heer Zaneveld nog vele jaren het werk der Bank zal mogen meemaken. Hierna verkreeg de scheidende kassier het woord, welke er op wees, dat hij nim mer heeft kunnen vermoeden, dat dit stuk werk, in 't klein begonnen, tot zoo'n om vang zou uitgroeien. De bank kan er op bogen een der grooitsten van de ruim 700 Boerenleenbanken in Nederland te zijn. Bij het stichten van een eigen ge bouw moest spreker, om kassier te blij ven, kiezen tusschen het vaarwel zeggen aan verschillende functies in dienst der Gemeente, omdat het kassierschap toen den geheelen mensch vroeg; ik koos het kassierschap, omdat dit mij lief was ge worden. Dank bracht spreker aan bestuur en Raad v. Toezicht voor de prettige sa menwerking, alsmede aan het kantoorper soneel, dat hem met alle krachten heeft bijgestaan. Hij hoopte, dat zijn opvolger, de heer N. Mathijs, met evenveel liefde deze taak zal mogen verrichten. De voor zitter dankte den heer Zaneveld voor zijn hartelijke woorden voor den bloei der Bank. Hierna richtte dc heer P. Warmer dam het woord tot den heer Zaneveld om dank te brengen voor de steun, welke hij als Coöperatieve Veiling van den kas sier heeft mogen ondervinden. Onze ontwikkeling als veiling hebben we mede te danken aan den steun van bestuur en kassier. Daarom bood hij namens de Vei lingvereniging den scheidenden kassier een prachtige bloemenmand aan. Hierop volgde een spontaan applaus. De heer Za neveld dankte den heer Warmerdam voor zijn waardeerende woorden. De voorzitter leidde hierna den nieuwen kassier in, welke op 1 Mei zijn functie zal aanvaarden. De heer Matthijs sprak een kort woord, waarna de vergadering werd gesloten. Geboren: Adrianus Matthias z. van J. W. Tulen en A. van der Maden Adrianus Petrus z. van C. W. Timmer* en M. J. van den Berg Clara Maria Ottilia d. van A. C. Paardekooper en O. V. Guy- rasko Theodorus Johannes z. van J. C. W. van Leeuwen en L. van der Meer Cornelia Maria d. van C. F. Daudei en N. H. de Kooker Wilhelmus Johannes An- tonius z. van A. W. F. Janssen en A. M. A. Veerkamp. Ondertrouwd: Arie de Wilde 27 j. en Gerrigje Kaak 24 j. Franciscus Ge- rardus Arrachart 27 j., te Haarlemmer meer, en Maria Johanna van Bezu 28 j. Petrus Cornelis Clemens 27 j., te Haar lemmermeer, en Margaretha Maria Slij- kerman 24 J. Getrouwd: J. de Graaf en J. Barn- hoorn, te Noordwijk J. Roubos en J. P. Bol. Overleden: Catharina Anna van Klaveren 66 j., echtg. van D. Guldemond Wilhelmina Bruijnen 49 j. Gevestigd: A. van der Spruit uit Winkel H. J. van Benten uit Noordwijk J. C. Christoffersen en gezin uit Hil legom. Vertrokken: E. Koelewijn naar Noordwijk N. Glasbergen naar 's-Gra venhage J. van den Berg naar Schie- broek M. van der Stelt en gezin naar Hillegom. RIJNSBURG Tuinbouw. Onze plaats behoort wel tot gemeenten, waar het langst de win terproducten worden aangevoerd en waar de jonge groenten het langst op zich laten wachten. De zware kleigrond leent zich niet voor den vroegen uitzaai Maar met die grove producten loopt het dit seizoen zeer tot genoegen. Alles bleef tot dus verre duur. Prei ging voor 16.50 tot 20.20 per 100 K.G. Een zeer hooge prijs. Witlof ging niet minder duur, be- somd werd van 16.20 tot 20.80 per 100 K.G. Roode en Gele kool bracht van 6.20 tot 7.70 per 100 K.G. op. Kroten werden gekocht voor 2.80 tot 3.90 p 100 K.G. Waspeen spande de kroon noteerde van 8.80 tot 13.40 per Kilogram.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13