DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 19 April Bidden Nederland niet door Duitschland bedreigd DONDERDAG 13 APRIL 1939 30ste Jaargang No. 9310 S)(2 £eid&cli£0oti/fcci/nt Bureaux Papengracht 82. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adr. en Abonn.-tarleven *ie pag. I Giro 103008. Poetbui 11. Democratie en dictatuur Zy, die tot de geregelde lezers van ons blad behooren, zullen wel weten, dat wij geen blinde bewonderaars zijn van de democratie in haar huidige vormen er uitingen, in haar huidige mentaliteit! Wij zi e n de excessen, de fouten en fei len in de democratie en wij hebben deze meermalen gesignaleerd wij hebben daarop meermalen opbouwende cri- t i e k uitgeoefend, betoogend: hoe 't ver anderen kan en móet! Wij zijn volstrekt geeh blinde bewonde raars van de huidige democratie! Maar wij zyn óók overtuigde voor standers van de democratie, d.w.z. van het politieke stelsel, waarin een ge zonde volksinvloed wordt erkend. En wij zijn overtuigde tegenstan ders van elk politiek stelsel, dat den g e- zonden volksinvloed radicaal uitschakelt. En, wanneer wij die stelsels, waarin de gezonde vloksinvloed is uitgeschakeld, zien in de practijk, dan staat het voor ons vast, dat de Christen, de Katholiek als zoodanig zijn steun en vertrouwen daaraan niet mag geven. Dat is onze eerlijke overtuiging. In een artikel „Weg met alle extremis me" schrijft de Maasbode van gister avond: Voor ons, Katholieken, moet het vaststaan: geen katholieke stem voor de N. S. B. Als iemand als de nationaal- socialistisch gezinde ds". Boissevain, Ned. Herv. Predikant, op den man af gevraagd, welke partij bij een conflict tusschen kerk en staat den doorslag zal geven onomwondenden antwoordt: „De partij, die het wereldlijk zwaard draagt, zal de eindbeslissing hebben", dan weten wij méér dan genoeg, ook al hadden onze „natuurlijke leiders", de bisschoppen niet gesproken. Niet alléén als Christenen, als Katho lieken verzetten we ons tegen alle extre- mime óók als vaderlanders. Wat moeten de komende Statenverkie zingen in het belang van het Nederland- sche volk wel op de eerste plaats bren gen? vraagt de „Maasbode" in het hier ge citeerde artikel. En het blad antwoordt: De afdoende nederlaag van elk extre- mise. 't Schijnt ons overbodig, om in den bree- de te betoogen, waarom dat resultaat op de eerste plaats door de verkiezingen moet worden bereikt in het algemeen belang van ons volk. Enkele maanden geleden zou 't nog wel voor meerderen noodig zijn geweest. Maar v/ij kunnen ons niet voorstellen, dat nu nog niet de oogen van allen, die willen zien, zouden zijn geopend! Wij mogen er met gerustheid op vertrouwen, dat het katholieke kiezers corps op WOENSDAG 19 APRIL in ingebroken eenheid zal stemmen op de lijsten der Katholieke Staatspartij, in Noord en Zuid-Holland dus op LUST 2 Welke lijst in den kieskring Leiden begint met den naam van het lid van Ge deputeerde Staten Mr. BOLSIUS, in den Kieskring Gouda met den naam van het Statenlid den heer DEERENBERG. OOK URUGUAY WIL DEN VOLKENBOND VERLATEN. MONTEVIDEO, 13 April. (A.N.P.). Een aantal senatoren heeft een ontwerp inge diend, waarin zij voorstellen, dat Uruguay uit den Volkenbond zal treden. ONTPLOFFING IN AEROLOGISCH OBSERVATORIUM. FRIEDRICHSHAFEN, 13 April (A.N.P.). In het aerologisch observatorium is vanmor gen een ontploffing ontstaan. Het houten gebouw werd vernield. Het is nog niet be kend of mensch en levens verloren zijn ge gaan. De ontploffing is ontstaan door een ballon, dien men wilde laten opstijgen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KONINGIN GERALDINE. ATHENE, 13 April. (A. N. P.). De ge zondheidstoestand van Koningin Geraldi- ne is verbeterd, vanochtend was zij geheel vrij van koorts. Het zal wel nauwelijks noodig zijn, er aan te herinneren, dat de verkiezingen voor de Provinciale Staten, behalve een gewestelijke, ook een algemeen politieke beteekenis hebben, en van beslissend be lang zijn voor de samenstelling der Eer ste Kamer. Dat deze Kamer nu al sinds 1904 een overwegend rechtsche meerderheid heeft, is te danken aan de Provinciale Staten, die de leden van dit hooge Staatscollege afvaardigt. Tot in genoemd jaar waren de liberalen aan de overzijde van het Binnenhof onaf gebroken heer en meester geweest. In de Tweede Kamer was de meerder heid reeds jaren te voren naar rechts verplaatst, met het gevolg, dat rechtsche Kabinetten hadden kunnen optreden: het kabinet-Mackay in 1888, het ministerie- Kuyper in 1901. Uitgemaakt was, dat de meerderheid der Nederlandsche kiezers sinds lang tot de christelijke partijen behoorde. Maar door haar „getrapte" wijze van samenstelling moest het geruimen tijd du ren, voordat ook de Eerste Kamer daar van het beeld te aanschouwen gaf. En het zou nog langer hebben geduurd, dan tot 1904, wanneer in dat jaar de Eer ste Kamer niet ontbonden was, en in haar geheel vernieuwd. Dit ongewone gebeuren in onze parle mentaire geschiedenis werd veroorzaakt door het feit, dat de linksche meerderheid der Kamer het oirbaar had geacht de door de regeering ingediende wet op het hoo- ger onderwijs te verwerpen. De gevolgen waren verre van gunstig voor de liberale partij. Met 27 tegen 22 stemmen had zij de re- geerings-voordracht kunnen afwijzen. Maar het was haar laatste triomf geweest, een echte Pyrrhus-overwinning. Want na de verkiezingen keerde zij als minde rheid in de Eerste Kamer terug, waar rechts nu 31 zetels bezette tegen links slechts 19. De Staten van Zuid-Holland hadden tot dit resultaat in ruime, of liever in de ruimste mate het hunne bijgedragen. Was de provincie weleer een burcht ge weest voor het liberalisme door de ge leidelijke uitbreiding van het kiesrecht was deze burcht stuk voor stuk afgebro ken, en had ten slotte de linksche meer derheid plaats moeten maken voor een rechtsche. Bij de Staten-verkiezingen van 1898, en later, werden den vrijzinnigen zware verliezen toegebracht, en de Staten wa ren dan ook overwegend rechtsch, toen in 1904 de Eerste Kamer voor een radi cale vernieuwing stond. Zes liberalen moesten voor Zuid-Hol land aftreden. Niemand van hen keerde in de Kamer terag. Zij werden vervan gen door drie katholieken, twee anti-re volutionairen en één christelijk-histori- sche. Hiermee was over de samenstelling van het College en over het lot der Hooger Onderwijswet in voor rechts gunstigen zin beslist. En hieruit bleek tevens, van welk een groot politiek belang de Staten-ver kiezingen zijn, óók en vooral in ons volk rijkste gewest. Het lijkt niet ondienstig aan een en an der even te herinneren nu de Staten-ver kiezingen weer dicht op handen zijn. Ook bij deze verkiezingen speelt Zuid- Holland een voorname, een eerste rol, en mag van de katholieke kiezers met vertrouwen worden verwacht, dat zij him doorslag-gevende positie zullen weten te behouden en te bevestigen. P. S. INCONSEQUENTIE „Het is een geluk voor vele menschen, dat ze inconsequent zijn. Want ofschoon zij een deel van het Geloof verliezen, houden zij er toch minstens ook een deel van vast. Zij zullen hierin slagen, zoolang de tij den rustig zijn. Maar wanneer er een tijd van strijd aan breekt, dan worden zulke inconsequenties een gevaarlijk moment voor de massa van hen, die zich Christelijk noemen en geen vaste overtuiging bezitten, waarop ze kun nen steunen". Aldus Kardinaal Newman. De „Gelderlander" teekent hierbij aan: Het lezen van liberale, soc.-demo- cratische en z.g. neutrale bladen is voor ons, katholieken, een inconsequentie, die in deze verwarde tijden noodlottig kan worden. Deze opmerking van onzen collega zij be- scheidenlijk ter overweging gegeven aan de Katholieken, die nóg niet een Katholiek dagblad lezen, terwijl zij in de gelegenheid zijn, dat te doen'zonder eenig na deel voor hen, omdat zij alle nieuws, da hen interesseert, in hun Katholiek dag blad kunnen lezen, en met het voor deel, dat zij op de hoogte blijven van het Katholieke leven en objectieve voorlichting ontvangen in hun eigen Katholiek dagblad. PLEIDOOI voor ccn Vrijwilligerscorps Minister Colijn heeft mededeeling ge daan van het voornemen der regeering, om het leger permanent, blijvend op grootere sterkte te brengen. De regeering acht zulks noodig. En wij betwijfelen, of iemand de verantwoorde lijkheid zal durven dragen om deze mee ning van de regeering te bestrijden. Wij verstaan dan onder „iemand" iemand, die op dat voornemen der regeering daadwer kelijk invloed kan uitoefenen. Naar aanleiding van deze mededeeling bepleit de Volkskrant de instelling van een vrijwilligers-korps. Dit is een denkbeeld, dat niet het zelfde is als dat van een vrijwilligers leger, waarvoor jaren geleden in ons blad een pleidooi is gevoerd. Men baseerde dat pleidooi toen op deze gedachten: Als een deel der bevolking vrijwillig de lasten van de landsverdediging wil dra gen, dan moet de regeering niet dwin gend optreden. Met andere woorden: eerst dan komt voor de fegeering de nood zaak, dienstp licht in te voeren, als er niet voldoende vrijwilligers zijn voor de landsverdediging. Nu kunnen tegen een vrijwilligers-1 e- ger bezwaren worden aangevoerd. Be zwaren, niet alléén van financieelen aard: een vrijwilligers-leger zal kostbaarder zijn; ook andere bezwaren. Diezelfde bezwaren treffen echter niet de instelling van een vrijwilligers-k o r p s. Wij laten nu de Volkskrant aan het woord: Met de middelen, waarover de re geering thans krachtens de dienst plichtwet beschikt, kan zij de ge- wenschte permanente beveiliging niet bereiken. Daarom zint ze op nieuwe maatre gelen. Hetgeen de regeering zich voorstelt zou ze kunnen bereiken óf door het oprichten van een vrijwilligerskorps, beroepssoldaten dus, óf door vergroo ting van het jaarlyksche contingent, óf door verier.;:ig van de eerste oefentijd: geen elf maanden, maar zeventien of achttien. Naar men wil, zou de regeering tot het laatste zijn besloten, daar uitbrei ding van het contingent onevenredige verhooging van kosten zou meebren gen van materiaal en encadreering, ka zerneering enz. Een eerste oefeningstijd van ander half jaar Hiermee zou op een groot aantal jongelieden een wel zeer zware last worden gelegd, die voor velen een ernstige belemmering zou kunnen vormen voor hun maatschappelijke loopbaan, hun maatschappelijke be stemming toch. Het behoeft niet gezegd dat hiertoe slechts in de alleruiterste nood zou mogen worden overgegaan, wanneer letterlijk geen andere uitweg moge lijk is. Over een vrijwilligerskorps wordt, behalve dat het is genoemd, niet ge sproken. Is het denkbeeld inderdaad zoo ver werpelijk? Men kome hier niet met de tegen werping van de plaatsvervanging en de bekende, gegronde grieven tegen Ijet oude remplacantenstelsel. Door een vrijwilligerskorps zou nie mand worden vervangen, wordt geen enkele dienstplichtige overbodig. Het zou alleen voorkomen, dat dui zenden nog langer aan hun maat schappelijke werkkring werden ont trokken, en het zou het voordeel heb ben dat beroepssoldaten met meer ervaring de posten aan de grenzen zouden bezetten. Het zou meer geld kosten, ongetwij feld. maar wordt een grooter finan cieel offer niet opgewogen door het voorkomen van verdere maatschappe lijke ontwrichting? Moge daarom de regeering het vrij- willigersdenkbeeld alsnog in ernstige overweging nemen. Wij onderstree pen dezen wensch gaarne. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons; Nederland paraat. Onze grenzen worden be veiligd. Allerlei maatregelen worden genomen. Vergeel niel: ie bidden DUITSCHE PERS TEGEN DE „NEWS CHRONICLE". Het Duitsche Nieuwsbureau bericht, dat de Duitsche pers zien fel keert tegen een bericht van het Londensche blad „News Chronicle", waarin gezegd werd, dat Duitschland voorbereidende maatregelen trof voor een aanval op Nederland. De „Voelkische Beobachter" verlangt, van het Londensche blad, dat het den naam zal noemen van de „officieele Duitsche in stantie", welke deze berichten heeft me degedeeld. Indien het blad hiertoe niet in staat is, dan zal het voor de geheele we reld gebrandmerkt zijn als een gemeene leugenaar en met het blad zijn opdracht gevers in Londen. Een regeeringssysteem evenwel, dat een dergelijke schandaalpers rustig laat voortgaan, mag zich er niet oven verwonderen, wanneer men het dit bewust dulden en bevorderen van de ophitsing van het volk door de journalistiek, kwalijk neemt. Ten slotte merkt de „Voelkische Beob achter" op, dat het niet noodig is te zeg gen, dat Duitschland geen enkele soldaat gereed heeft staan tegen het bevriende Nederland. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat de vraag zich opdringt of de bewe ring, dat Duitschland een inval zou wil len doen in Nederland, niet is ingegeven door het verlangen Nederland tegen Duitschland op te hitsen in het kader van de omsingelings-politiek. Kort geleden heeft men iets dergelijks getracht met Griekenland. Het blad noemt het opmerkelijk, dat de militaire voorzorgsmaatregelen van de Ne derlandsche regeering niet alleen zijn ge nomen aan de landgrenzen van Nederland, doch ook aan de kust, waar de havens niet liggen in de richting van Duitschland, doch in de richting, waar men thans zoo ontzaglijk bezorgd is voor de onaantast baarheid van Nederland en het blad vraagt zich af. of de Nederlanders zelf niet hun eigen meening hebben over het „onbaat zuchtige" aanbod van Engeland tot be scherming, welke meening sterk afwijkt van die van de „News Chronicle" De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft, dat er voldoende redenen zijn om te gelooven, dat de ongegronde bezorgdheid van de Ne derlandsche regeering is opgewekt door die Britsche kringen, die niettegenstaande alle tot nu toe gemaakte fouten, hun hoog ste wijsheid zoeken in de omsingeling van Duitschland. Hier moet men ook de bron van de onwaarheden zoeken, welke steeds weer door de „News Cronicle" worden verspreid, zoolang niet in Engeland auto riteiten komen, die een einde maken aan deze ophitsing tot oorlog. VAN DE A.S. WERELDTENTOON STELLING IN AMERIKA. De Nederlandsche inzending. NEW YORK, 13 April (A.N.P.). Een rond gang over het terrein der binnenkort te openen wereldtentoonstelling te New York doet zien, dat er met groote ijver en voort varendheid gewerkt wordt, doch dat ver schillende paviljoens en gebouwen nog niet gereed zijn. Het is nauwelijks t^ begrijpen, dat alles tijdig gereed zal zyn, maar de tentoonstellingsleiding verzekert met stel ligheid, dat dit wel het geval zal zijn. Nederland zal zich op twee plaatsen de- monstreeren, voornamelijk in zijn eigen ge bouw, dat tot de grootste vijf van de ten toonstelling behoort, maar ook in de z.g. „hall of nations", waar de groote post-sor- teermachine van de P.T.T., uitvinding van den heer Marchand, vertoond zal worden. Het Nederlandsche paviljoen is op zich zelf geheel gereed, en biedt een indrukwek kend beeld. Het interieur is echter nog niet klaar. Onder leiding van prof. Slot houwer, prof. Rosse en architect van Erp wordt er hard gewerkt om op den openings datum van het paviljoen gereed te zijn. Het schilderachtige gebouw eener groote Ne derlandsche bierbrouwerij, voorstellend een oud-Hollandsch stadstafereel, dat een van Ke meest typische restaurants der tentoon stelling belooft te worden, is nagenoeg ge reed. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Victor Emmanuel wordt koning van Al banië. Vandaag verklaringen van Cham berlain en Daladier. (2de blad). Zullen de Italianen na 2 Mei uit Spanje worden teruggetrokken? (2de blad). Pierlot belast met de vorming van een nieuwe Belgische regeering. (2de blad). Binnenland Miltalren door motorrijder gewond. (3de blad). Gedeeltelijke vrijstelling van post voor militairen. (2de blad). Treinongeval bij Delft. (3de blad). WIJ GEVEN ARTIKELEN OVER: De beteekenis der Staten-verkiezingen. (lste blad). Opvoering van de permanente sterkte van het Nederlandsche leger, (lste blad). DE ABNORMALE WARMTE VAN GISTEREN. Op 12 April is te de Bilt een maximum temperatuur van 24,0 graden Celsius waar genomen. Deze temperatuur is hooger dan tot nu toe, sedert het begin van de waar nemingen in 1897, zoo vroeg in het jaar is nnrP"''r»^-pn. DE WERELD 11* VOGELVLUCHT ROME, Wat koning Victor Emmanuel by de instelling van het fascistisch regiem in Italië nooit gedroomd zou hebben ge beurt nu. Hij is thans onder de weinig overgebleven koningen in de wereld de grootste cumulator van koningschappen. Eerst was hij slechts koning van Italië en men zei van hem, dat hij zijn zakdoek het eenigste ding noemde, waarin hij zijn neus mocht steken. Toen werd hij keizer van Abessinië en hy droeg deze nieuwe waar digheid met gelatenheid. Wat de koning- keizer gezegd heeft, toen hem de nieuwe waardigheid van koning van Albanië werd aangeboden, wordt ons niet onthuld. Het zal ons intusschen benieuwen om te lezen, op welke wijze Italië zich voorstelt om de fictie aannemelijk te maken, dat de status quo in de Middcllandsche Zee niet gewijzigd is. Ongetwyfeld zal men zich er op beroe pen, dat het koningschap van Albanië slechts in den vorm van een personeele unie aan den Italiaanschen koning is ver leend en dat het bovendien de Albaneezen zelf zijn geweest, die dit besluit hebben genomen. Bij een personeel unie hebben twee landen één koning, maar dat behoeft op zich nog niet de afhankelijkheid van het eene land van het andere mee te brengen. Het koningschap komt dien koning alleen toe om persoonlijke redenen. Zoo was de koning van Nederland tevens groot-hertog van Luxemburg, maar, toen koning Wil lem in stierf zonder mannelijke nakome lingen achter te laten, werd die perso neele unie verbroken. In Nederland was er een opvolgster op den troon, in Luxemburg een opvolger (toen was er in Luxemburg nog een uit sluitend mannelijke erfopvolging). Maar wat vroeger en elders de onafhan kelijkheid van een land niet aantastte, heeft in dit geval onder zoo geheel an dere omstandigheden een geheel ande re uitwerking. Hoe Engeland en Frankrijk daar tegen over zullen staan, zullen wij vernemen uit dc verklaringen, welke Chamberlain en Daladier vandaag afleggen. Volgens niet- officieele inlichtingen zou men in beide landen geneigd zijn om genoegen te ne men met deze fictie van een onafhankelijk Albanië en te doen alsof men de verzeke ring van Mussolini jegens Griekenland ge looft. Daarmede is het oorlogsgevaar voorloo- pig afgewend, maar de toestand blijft er een van nauwlettend en argwanend toe zien, dat de beloften inderdaad nageko men zullen worden. Bovendien zou Engeland er nu ook op hebben aangedrongen dat Italië de aan vullende belofte van het Britsch-Italiaan- sche accoord naleeft, n.l. snelle evacuatie van de Italiaansche troepen uit Spanje. Het verluidt, dat dit geiehieden zal na de overwinningsmarsch t m 'ranco, wel ke op 2 Mei zal plaats vinden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1