Japo nnen MIDDAGUREN Oppassen met benzine Mode grillen Ons Patronenhoekfe Handversierde Manteltjes Patronen van In deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij .Het Practisch Mo deblad' Postbus 38. Den Haag Postreke ning 203203 De prys dei patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, 0.58 Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro ol per postwissel. voor de De dagen worden langer en de huisvrouw krijgt hc- gevoel, dat niet alleen hei huis, doch ook de kleeren, die den ganschen winter gedragen zijn, een extra beurt behoeven. Meestal grijpt men naar de flesch met benzine, giet deze laatste op een lap en gaat flink aan het wrijven. Hoe vele huisvrouwen zondigei niet tegen de eenvoudig ste voorschriften, dis v verband met het gebruik van benzine bestaan! Vlug wordt de flesch even uit rle hand gezet op de dichtst bijzijnde plaat, soms zelfs, zooals men op dit plaatje ziet, naast een brandende gaspit. Hoeveel ongevallen, zelfs met doodelijken af loop, hebben er tengevolge van dergelijke roekeloos heid niet reeds plaats ge had?? Het is al even on voor zichtig als petroleum in eer vlam gieten bij het kacht aanmaken, of, zooals som mige mannen wel eens doen, het rooken in bed. Veelal doet men veel dingen uit gewoonte, denkt er zelfs niet bij, totdat er tenslotte een ongeluk plaats vindt. Niet genoeg kan er gewaarschuwd wor den tegen he gebruik in de huishouding van bijzine, dat veel beter vervangen kan worden door hetra, een vloeistof, die on brandbaar is. Aan te bevelen is echter om, in verband met de opstijgende dampen, die op gevoe lige menschen ietwat bedwelmend inwer ken, steeds een deur of raam open te hou den. Om een vlek zoo goed mogelijk te reini- Ondanks het feit, dat de onderwijdte der rokken grooter is geworden, kan men toch niet zeggen, dat er van overdrijving spra ke behoeft te zijn, althans niet, waar het de eenvoudige middagjaponnen betreft. De rokken der avondjaponnen zijn inderdaad veelal meters en meters wijd en integen- stelling met de costume en japon-rokken zéér lang. In het hierboven aangeduide genre japonnen is een tendenz waar te nemen, die op vereenvoudiging duidt. Garneeringen worden op sobere wijze toe gepast doch groote zorg wordt aan de keuze der materialen besteed. Het vrouwe lijke element in de kleeding treedt zeer op den voorgrond en allerlei kleine mode- snufjes dragen er het hunne toe bij dit te bereiken. Knoop garneeringen zijn nog steeds zeer intrek evenals smal soutache, motiefjes van kralen of borduurwerk, strikjes, shawltjes e.d. kleinigheden, waar mede men een levendig effect aan ietwat stemmige kleeren kan verleenen. Van groot belang voor het slagen van eenvoudige middagjaponnen is het materi aal en de verscheidenheid van voorjaars- stoffen is zeer groot. Lichte, zachte weefsels van wol, zijde en melanges van deze beide worden aangewend voor de dikwijls kille voorjaarsmaanden, terwijl het geval is met afb. 3, die een rok met opgeknipt tusschenstuk heeft en geruit bovendeel met sluiting rugzijde. Het mid dengedeelte van den rok heeft twee stolp plooien met aan beide kanten een enkele plooi, die naar de taille smaller en ge deeltelijk opgestikt zijn. Afb. twee geeft een zeer eenvoudige, doch keurige japon weer, die midden voor over de geheele lengte sluit met knoopjes en knoopsgaten en een geschulpte lijn aangeeft Geheel rechts een staalblauwe japon van Angora-wol met „regenscherm rok, die uit acht banen bestaat, welke zich naar de zoom toe zeer verbreeden. De mouwen worden zeer verschillend van lengte gedragenf over het algemeen be halen de korte modellen, die ruim zijn bij de schouders en aan den onderkant om den arm sluiten successen; zij zijn onge twijfeld practisch voor de komende maan den. Het voorjaar 1939 biedt een groote verscheidenheid van modellen, waarvan vele uiterst sober werken, doch inderdaad zeer goed kleeden door de met zorg en overleg toegepaste details, hetgeen voor ons, vrouwen, een punt van niet weinig belang is, niet waar? Reeds daarom zullen we de voorjaars mode met veel genoegen volgen, ieder voor zoover haar dit mogelijk zal zijn! VERMINDERING VAN LICHAAMS GEWICHT. Een te sterke vetvorming in het lichaam wordt in vele gevallen veroorzaakt door een te vette voeding en ook, omdat het vet niet volkomen verbrandt in het lichaam. Als oorzaak kan men storingen in de stofwisseling noemen, verder overmatig eten en drinken, te veel gebruik van bo ter, spek, vet, olie, vet vleesch, melk, room, suiker, alcohol, zoete wijn, bier en snoepe rijen, alsmede aan beweging. Wil men afnemen in gewicht, dan zal men bovengenoemde spijzen en dranken niet moeten gebruiken, daarrentegen rijke lijk groene groenten, spinazie, asperges en sla. 's Morgens drinkt men een kop rozen- bottel-thee en neemt er eenige sneedjes rogge of bruinbrood bij, hetgeen ook geldt voor het middaguur, aangevuld met fruit, b.v. appels, 's Avonds groenten, één a twee kleine aardappelen en sla. Weinig mager vleesch, fruit of compote. Aan ontbijt of koffietafel mag één gekookt ei gebruikt worden. Spijzen mogen slechts weinig zout bevat ten, evenmin peper en andere scherpe kruiden, die dorst veroorzaken. Veel li chaamsbeweging is noodig, terwijl men na het avondeten niet meer moet drinken. Indien men deze leefregel volgt zal men langzaam, maar zeker in gewicht afnemen, tenzij vetzucht als ziekteverschijnsel aan gemerkt moet worden, hetgeen de huisarts slechts kan beoordeelen. (Nadruk Verboden). gen moet men er een prop watten onder leggen, zoodat de overtollige vloeistof erin kan trekken. De lap, waarmede men wrijft, moet niet te nat zijn. N ieu we voor j aarshoe den De nieuwe hoeden bieden een ongeken de variatie van modellen, die zoowel van stroo als van vilt of van beide materialen zijn gemaakt. Kleurige en fleurige bloe men en lintgarneeringen, die men gewoon lijk eerst in de zomermaanden ziet dragen vragen nu reeds de aandacht. Groote touffes bloemen bedekken menigmaal de bol der miniatuur hoedjes, die soms ge heel op één oor gedragen worden en een groot deel van het hoofd vrij laten. Een ander uiterste zijn de antiek mo derne hoeden, die tot over het voorhoofd reiken en het achterhoofd geheel en al te zien geven. Heel begrijpelijk moet er iets op gevonden worden om deze dingskes in evenwicht te houden en met dit doel wor den de banden van lint of fluweel ge bruikt, die meermalen ook nog een ver siering van bloemen of een clips hebben. De mode werkt ook ten opzichte der hoe den zeer flatteus en echt vrouwelijk alleen zal men er voor moeten waken modellen te kiezen, die hoe aardig ze op zich zelf ook zijn, lang niet bij ieder gelaat passen. Enkele nieuwe ontwerpen geven wij op deze schets weer. Zooals men bovenaan rechts ziet worden er weer heele kleine, ietwat onnoozele modelletjes gebracht, die men „pillbox" of pilledoosjes gedoopt heeft Links een grootere hoed met opgaande rand en voile om het gelaat. Onderaan rechts een sportief model en links een, dat aan een dikke pannehoed doet denken, zóó plat is deze hoed. Naar eigen smaalt kan men er een bloemen perk of „bollen- veldje" als garneering op aanbrengen. Even vestigen we nog de aandacht op de omhoog gaande lijn aan de achterzijde van vele hoeden. Modellen te over, inder daad, maar dit maakt de keus niet gemak kelijker. Gelukkig zijn er zeer veel gema tigde hoeden, die zich meer aanpassen aan de elschen, die over het algemeen gesteld worden. TWEE IN EEN JAPON. 2880. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto en omz. bel. Deze japon is gemaakt van geruite stof met omliggende kraag en lange mouwen, vierbaansrok. Ben. van 1.30 M. pl.m. 2.50 M. Patronen maten 384042. bloemen, b.v. souple wit glacé leeren gar denias. Patronen voor dames in de maten 4248. Ben. stof 3 x .hoogte en lengte van 90 cM. breed. men daarna een veelheid van zijdjes, ka toentjes en linnen weefsels tegemoet kan zien, die veler verwachting zal overtref fen. Een bijzonder aantrekkelijk materiaal vindt men in effen en gestreept Fransch flanel, terwijl zich onder de wollen stof fen kleine nopjes en ingeweven motiefjes bevinden, die soms zelfs eenigszins ouder- wetsch aandoen. Angora-stoffen blijven zeer in den smaak vallen en het aantrek kelijk van deze ruige weefsels is, dat ze licht en toch warm in het dragen zyn. Ge ruite weefsels worden met succes gecom bineerd met effen, terwijl tweekleurige effecten zeer gezocht zijn. Strepen en rui ten moeten echter met overleg geknipt worden voor meerdere baans en voor klokrokken en meermalen zal dit zelfs wel eens moeilijkheden opleveren. Wij geven links een zeer geslaagde gestreepte rok, die zóó geknipt is, dat het dessin ietwat straalvormig in het midden samenkomt Grijsgroen is de kleur van het flanel, dat een donkerroode streep heeft en met stof in deze laatste kleurgcgarneerd wordt Het model leent zich in dwarse verwer king van bovendeel slechts voor slanke figuren. Neemt men de streep voor den rug evenwel verticaal en voorpanden in diogonale richting, dan zullen ook meer «ezetie tyüen hare keus op dit model kun nen vestigen. Het verwerken van tweeërlei kleur of ma riaal maakt het mogelijk, dat men met weinig stof toekomt, hetgeen o.a. ook PRINSESSE JAPON SUCCESPATROON 3493. Prijs 30 cent plus 5 cent voor porto en omz. bel. De prinsesse japon handhaaft zich nog steeds en dames dragen deze maar te graag vanwege de afkleedende lijn. Smalle baan tjes, die zich naar den zoom toe verbreeden, vormen dit model, waarvoor fluweel zich zeer goed leent. Rug bestaat uit drie banen, terwijl de halslijn aan de voorzijde vier kant is uitgesneden. Garneering met enkele BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN Op te zenden an „Het Practisch Mode blad" Postbus 36 Den Haag, giro 203203. NAAM STRAAT PLAATS Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practische Modeblad" wenschf te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3, 5, 10 of 121/2 cent, doch niet van 6 cent). De afgeloopen winter heeft ons veel ver sieringen voor japonnen en blouses ge bracht, die het mogelijk maakten hieraan een persoonlijk cachet te geven. Relief stiksels in mooie lijnen toegepast, hebben blijk gegeven zeer in den smaak te vallen, doch ook handborduursel neemt evenals kralenversiering een groote plaats in. Bloem- en blad-motieven, waarvan met kleine naast elkander gewerkte steekjes niet meer dan den omtrek wordt aangege ven, zijn thans up-tj-date. Niet alleen wordt deze versiering toegepast op japonnen, doch ook op sommige modellen van manteltjes. Een zeer aparte garneering is het omwer ken van motieven met één enkel kralen- randje b.v. in wit op donker-blauw. Platte en kruis-steek-motieven staan weer op het programma der voorjaars- en zomer-modt en aan de fantasie wordt vr(j $pel gelaten. We zagen zelfs een tulp met bladeren op ware groote geborduurd, die in schuine richting op een der voorpanden van een manteltje geborduurd was, maar men kan ook van het goede teveel krijgen!

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7