Met spanning geladen Paaschdagen I S Italië verzekert, dat het geen plannen tegen Griekenland heeft Deze verzekering gai eenige ontspanning Drukke diplomatieke activiteit DINSDAG 11 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Wat wil Italië In Albanië? De Europeesche toestand, die j.L Vrijdag door den inval van Italiaan* sche troepen in Albanië plotseling een zeer gespannen karakter aannam, schijnt thans weer tot ontspanning te neigen, al blijven ei nog verontrusten de verschijnselen bestaan. De nadruk kelijke verklaringen namens de Ita- liaansche regeering te Londen afge legd, maken het aannemelijk, dat de Italiaansche bezetting van het Alba- neesche rijk slechts zal duren tot voor den uitgeweken koning Zogoe een an der staatshoofd zal zijn gevonden, zoo dat de status quo in het Middelland- sche Zeegebied zal blijven gehand haafd. Men kan er slechts zijn verba zing over uitspreken, dat de Italiaan sche regeering niet onmiddellijk aan leiding en doel van haar opzienba rend en onrustkwekkend optreden bij den inmarsch van haar troepen in Al banië wereldkundig heeft gemaakt. Volgens een Havasbericht uit Parijs heeft Italië bovendien aan Londen for- meele verzekeringen gegeven ten aan zien van Griekenland en Korfoe. De Britsch-Italiaansche overeenkomst over den status quo schijnt dus gehand haafd te blijven. De regeering van Zuid-Slavië toont nog steeds een groo- te gereserveerdheid, doch bij fiët pu bliek kan een zekere bewogenheid wor den waargenomen. In vele kringen te Boekarest hoort men beschouwingen over de moge lijkheid van een snel optreden van Duitschland en Italië na den inval in Albanië. In kringen, die den spilmogendheden vriendelijk gezind zijn, beweert men zelfs, dat Duitschland met een plan zal komen, dat ten doel heeft het ge- heele Balkanschiereiland in een „fede raal economisch stelsel" te brengen. Een speciale correspondent van Ha- vas deelt echter mede, dat de Griek- sche bladen vandaag een nota zullen publiceeren, volgens welke de Italiaan sche regeering der regeering van Grie kenland formeele verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van de volkomen onschendbaarheid van Griekenland. ACTIVITEIT TE LONDEN. Besprekingen met den Italiaanschen zaakgelastigde. Chamberlain is Zondag uit Schotland te Londen teruggekeerd. De premier, die er vermoeid uitzag, antwoordde met een glim lach en een vriendschappelijken groet op de toejuichingen van het publiek. Lord Halifax heeft Zondag den Italiaan schen zaakgelastigde drie malen ontvangen. Bij deze besprekingen liet lord Halifax den Italiaanschen diplomaat er niet over in twijfel, dat de Engelsche regeering de Ita- laansche actie in Albanië zeer ernstig op- »at, terwijl hij hem tevens in kennis stel de van de kracht der Britsche gevoelens te dien aanzien. De Italiaansche zaakge lastigde gaf den minister in krachtige en categorische bewoordingen verzekeringen ten aanzien van den streng beperkten aard van de Italiaansche actie in Albanië. Namens de fascistische regeering heeft de zaakgelastigde tegenover de Britsche regeering een uiteenzetting gegeven van het reeds tot uitdrukking gebrachte stand punt, n.l. dat zij niet voornemens was de Albaansche onafhankelijkheid aan te tas ten, den status quo in de Middellandsche Zee zou eerbiedigen en dat de loopende gebeurtenissen het resultaat waren van een conflict, dat niet buiten het kader valt van de betrekkingen tusschen de Italiaan sche regeering en koning Zogoe. Men meent te weten, dat bij deze gele genheid Halifax Krachtig tegenover den Italiaanschen diplomaat den wil tot uit drukking bracht der Britsche regeering om den status quo in de Middellandsche Zee te zien geëerbiedigd en meer in het bijzon der ten aanzien van Griekenland en Kor foe. HET BRITSCHE KABINET BIJEEN. Gisterochtend te 11 uur is het Britsche kabinet bijeengekomen, om een volledig verslag van Halifax over alle gebeurtenis sen sinds Donderdag en in het bijzonder over de bezetting van Albanië aan te hoo- ren. Twintig van de 22 ministers woonden den raad bij. Omtrent de beraadslagingen van het kabinet schrijft „Press Association" o. a.: Zeer in het bijzonder wijdde het kabinet aandacht aan het eiland Korfoe, welks stra tegische positie van het eerste belang is, hetgeen een bijzonder groote ongerustheid wekte te Athene tijdens het weekeinde. Voorts gingen de ministers de positie na van zekere landen ten aanzien van de „aanvallers". De Poolscht minister van buitenlandsche zaken, Beek, zal onmid dellijk met Rr.emeni® en Hongarije de be sprekingen beginnen van de „wederzijd- sche verzekeringen", terwijl Roemenië en Turkije reeds met raadplegingen bezig zijn. Donderdag komt het parlement bijeen. Officieel wordt medegedeeld, dat de beide Huizen van het Britsche parlement Donderdag bijeen zullen komen. STAFBESPREKINGEN. Zondagmiddag heeft de Engelsche mi nister van buitenlandsche zaken, lord Ha lifax, vergezeld van Cadogan, een bezoek gebracht aan de bureaux van de commis sie der landsverdediging. Hij heeft hier een onderhoud gehad met den chef van den generalen staf, generaal Gort, en den plaatsvervangenden chef van de marine staf, vice-admiraal Cunningham. Ook in Frankrijk hebben stafbesprekingen plaats gevonden. „L'Intransigeant" bericht, dat de drie chefs van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin, generaal Vuillemin en vice-admiraal Darlan, hebben deelgeno men aan een bespreking van den Franschen minister-president Daladier met de minis ters van luchtvaart en marine. VOORZORGSMAATREGELEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. De kust- vn luchtverdediging van Malta is gisteren bij wijze van voor zorgsmaatregel bemand. De 31.000 ton metende Britsche kruiser „Malaya", die op de reede van Menton lag en zou deelnemen aan een Fransch-Brit- sche plechtigheid, is in den loop van gister nacht met onbekende bestemming vertrok ken. Te Londen verneemt Reuter verder, dat op 8 April alle eenheden der Mid- dellandsches Zeevlort, welke een be zoek brachten aan Italiaansche havens, deze havens verlaten hebben. Er wordt officieel niet medegedeeld om trent de bestemming der oorlogsschepen, doch verklaard wordt, dat met het oog op den duisteren toestand in Albanië de te rugtrekking der schepen, die hoffelijk- heidsbezoeken brengen, voor alle betrokke nen verlegenheid zal voorkomen. ITALIë TRACHT GRIEKENLAND EN ZUID-SLAVlë TE INTIMIDEEREN Wat men te Rome zegt. In politieke kringen te Rome is men van meening, dat het Albaneesche vraagstuk van militair standpunt bezien is afgedaan en men verwacht, dat het vraagstuk ook van diplomatiek standpunt bezien spoedig zal worden opgelost, aangezien de Wester- sche democratieën hebben besloten, het voldongen feit te aanvaarden, omdat zij beginnen te begrijpen, dat Italië alleen de aangelegenheid heeft geregeld, welke al leen Italië aangaat. In dezelfde kringen wijst men erop, dat Griekenland en Zuid-Slavië kalm zijn. Men veronderstelt, dat wanneer deze lan den evenwel zich zullen aansluiten bij het door Groot-Brittannië voorgestelde garan tie-verdrag, dit zal worden beschouwd als een vijandige daad jegens Italië en dat de garantie, welke Italië te Londen en Athene heeft gegeven, dat Italië geenszins voor nemens is Korfoe te bezetten, slechts waarde zal hebben zoo lang Griekenlnd de banden met Engeland niet nauwer aan trekt. Blijkbaar is Italië, in nauwe samenwer king met Duitschland, voornemens met on middellijk handelend optreden te antwoor den op iedere actie van Engeland en Frankrijk welke volgens de meening van de leidende figuren te Rome de sterktever houding in de Middellandsche Zee zou wij zigen. HOE ALBANIë BEZET WERD De landing te Tirana Zaterdagmiddag om drie uur zijn de Italiaansche troepen Skoetari binnengerukt De prefect van Koritza had zich uit naam van het volk en de stad ter beschik king van generaal Guzzoni gesteld en ver wachtte de Italiaansche troepen. Op het vliegveld van Tirana is een ge heel regiment Italiaansche grenadiers aan gekomen. Het regiment bestond uit 3.000 man, die allen per vliegtuig werden over gebracht. Het was het grootste troepen transport, dat ooit per vliegtuig is geschied. Zoodra de grenadiers uit hun vliegtuigen stapten, brachten zij hun machinegeweren in stelling en defileerden vervolgens voor hun commandant. Eenige duizenden ver bijsterende Albaneezen, grootendeels vrou wen en kinderen, waren van de aankomst der grenadiers getuigen. Alleen de vrou wen en kinderen wuifden met Italiaansche vlaggetjes, die te voren door Italiaansche soldaten waren uitgedeeld. De Italiaansche soldaten trokken ver volgens de stad binnen en plakten affiches aan de muren, waarin koning Zogoe ver oordeeld en Mussolini verheerlijkt werd. Meer en meer blijkt, dat de Albaneezen te Durazzo aanvankelijk hardnekkig weer stand hebben geboden. Een speciale correspondent van Havas, die eenige dagen in Albanië is geweest tijdens de Italiaansche bezetting, meldt, dat volgens verhalen van soldaten, die de grens naar Zuid-Slavië zijr gepasseerd, de resten van het Albaansche leger ten Noor den van Skoetari, tezamen met vrijwil ligers weerstand hebben geboden tot den nacht van Zaterdag op Zondag. Nog Zater dagavond noodigde de Italiaansche radio uit Tirana de bewoners van Skoetari uit, af te zien van nutteloos verzet. Men acht het zeker, dat de stammen der Malissoren in hun ontoegankelijke bergstreken nog langen tijd werk zullen geven aan de Ita liaansche „pacificatie". CLAN O VORMT NIEUW GOUVERNEMENT. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken graaf Ciano is Zaterdag per vligtuig te Tirana aangekomen ten einde een nieuwe Albaneesche regeering te vor men, die in de plaats zal komen van ko ning Zogoe's gouvernement. Zondagochtend te elf uur is graaf Ciano per vliegtuig weer uit Tirana te Rome te ruggekeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Palazzo Venezia, waar hij een on derhoud heeft gehad met den Duce. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook Mus solini binnenkort een bezoek aan Tirana brengen. Het feit, dat een zuiver Albaneesche be- stuurscommisie te Tirana is ingesteld, om het land te besturen, schijnt aan te duiden, dat tot dusverre geen voornemen bestaat om Albanië tot integreerend deel van het Italiaansche Imperium uit te roepen. Niet-officieele kringen te Rome geloo- ven, dat het eenigen tyd zal duren voor een besluit zal worden genomen en dat men daarmede wachten zal tot men een duide lijk denkbeeld hgeft van de reactie in En geland en Frankrijk en in de wereld in het algemeen ten opzichte van de bezetting van Albanië. Uit Tirana wordt gemeld, dat een aantal Italiaansche ambtenaren van het ministe rie van cultureele zaken uit Rome per vliegtuig te Tirana is aangekomen tenein de den persdienst, de radio en de biosco pen te organiseeren en te controleeren. Ook wordt gemeld, dat de oommissie, be staande uit vooraanstaande Albaneezen, tijdelijk het bewind van Albanië op zidh heeft genomen. In de „Voce d'Italia" schrijft Gayda, dat, wanneer Engeland de actie van Italië zou willen beschouwen als een inbreuk op de Britsch-Italiaansche overeenkomst, het vrij staat zulks te doen. Italië zou dan zijn toe komstige houding daarnaar richten. Dit laatste zou beteekenen, dat een op zegging door Engeland van de Britsdh-Ita- liaansche overeenkomst op grond van de bezetting van Albanië zou kunnen leiden tot onmiddellijke uitroeping van Albaniq tot Italiaansch gebied. Voor het oogenblik schijnt het, dat Italië van Albanië een mandaatsgebied zal maken. GISTEREN KONINGSPAAR, VANDAAG ZWERVERSPAAR. Koning Zogoe en zijn gevolg zijn in den nacht van Zondag op Maandag door Laris- sa gekomen. Volgens zekere geruchten zou de koning zich naar Turkije willen bege ven. De koning kwam van Saloniki, waar koningin Geraldine blijkbaar is achterge bleven. Vrijdagavond was koningin Geraldine met haar zoontje en twee hofdames te Fio rina aangekomen, eenigszins uitgeput, doch toch betrekkelijk „fit" na een auto tocht van meer dan 200 K.M. langs onbe gaanbare bergwegen. Zij heeft den nacht te Fiorina doorge bracht, doch moest Zaterdag haar reis voortzetten naar Saloniki, aangezien te Fiorina geen ziekenhuis is. De Grieksche regeering heeft twee dokters gezonden om haar te helpen. De autoriteiten te Sa loniki hebben opdracht gekregen alle mo gelijke hulp te verleenen. Het sohijnt, dat de vermoeienissen niet van nadceligen in vloed zijn geweest op de koningin en ook het jonge prinsje maakt het wel. AMERIKA VEROORDEELT ITALIë's OPTREDEN. De felle aanvallen, die in de Italiaan sche bladen gericht worden op de Ameri- kaansche regeering, worden met een zeke re mate van voldoening verwelkomd door welingelichte kringen te Washington, die van meening zijn, dat Roosevelt's stand vastige politiek het gewenschte gevolg heeft en „de teedere gemoederen der agressoren pijnlijk treft". Men wijst er op, dat de Vereenigde Staten de eersten zul len blijven om alle verdere gebeurlijkhe den als de Tsjechische en Albaansche ver overingen te veroordeelen. Men vreest, dat de Albaansche slag niet meer is dan de hors d'oeuvre voor een „gulziger totalitair maal". De leden der Amerikaansche regee ring putten eenige voldoening uit de om standigheid, dat Roosevelt thans toon en tempo aangeeft van de leiding in alle de mocratische landen. De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Huil heeft in een Zaterdag zijn verklaring in een persconferentie voor- afgelegde verklaring den gewelddadigen inval in Albanië veroordeeld. Huil heeft gelezen, nadat hij telefonisch overleg ge pleegd had met Roosevelt. Zonder een definititve meening over de zaak uit te spreken, gaf Huil te kennen, dat hij geloofde, dat Italië hot anti-oorlogs- pact van Kellogg, dat Italië en Albanië hebben onderteekend, heeft geschonden. Huil gaf verder te kennen, dat een em bargo op wapens, voor Italië bestemd, op grond van de neutraliteitswet thans in overweging is. Een hooge ambtenaar der Amerikaan- sohe regeering heeft gezegd, dat de regee ring den coup tegen Albanië beschouwt als het voorspel voor een ernstiger Euro peesche crisis. Deze zegsman verklaarde, dat de departementen van buitenlandsche zaken en oorlog tot de opvatting neigen, dat Hitier mogelijk binnen enkele dagen een crisis in Dantzig zal verhaasten. DE REACTIE IN DE ARABISCHE WERELD. De voornaamste Mohammcdaansche per soonlijkheden in Londen hebben tijdens 'n vergadering van gisteren den eisch gesteld, dat Mussolini zou afzien van den titel „verdediger van den Islam", dien hij aan nam na de verovering van Abessinië. Te vens bepleitten zij een sluiting van de Oos- tersche academie, die vijf jaar geleden te Rome was gopend, zulks als protest tegen de fascistische propaganda in Egypte en Indië. Deze eischen werden vastgelegd in een protestresolutie tegen den inval in Al banië, welke door een deputatie ter kennis werd gebracht van de Italiaansche am bassade. In Downingstreet te Londen heerschte geweldige belangstelling in verband met de speciale zitting van het Engelsche kabinet aangaande den politieke» toestand De landing der Italiaansche troepen te Durazzo na aankomst der oorlogs- en troepentransportschepen aan de kade der Albaneesche havenstad. (Telegrafisch overgebrachte foto.ï

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5