VÊWA STADS NIEUWS Academienieuws RECHTZAKEN 'N KNOOP \W l\x GOLD fTAR Moord te Holten AGENDA DINSDAG 11 APRIL 1939 DE LEffiSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwirtaaL Bij onze agenten ^0 cent per wv*k; f 2.60 per kwartaal. Franco per port f 2 95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? HELDER WEER De Bilt seint: Verwachting: Helder tot licht bewolkt, droog weer, meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuide lijke wind, weinig verandering in tempe ratuur. De weerstoestand van hedenmorgen 7 20 uur: Den Helder: licht bewolkt, krachtige O. Z. O. wind, 7 gr. C. Vlissingen: helder, matige Oostelijke wind, 9 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, matige O. Z. O. wind, 10 gr. C. Groningen: licht bewolkt, matige Ooste lijke wind, 7 gr. C. Maastricht: helder, zwakke Oostelijke wind, 11 gr. C. BUITEN LANDSCH WEEKOVERZICHT Gedurende de Paaschdagen kwam een ontwikkeling boven Scandinavië in het uitgebreid gebied van hooge luchtdruk tot Oostelijk Oostzee-gebied. Thans is het ge- hc-ele Noorden en Oosten ingenomen door een gebied van hooge luchtdruk van zeer groote uitgestrektheid, dat reikt van Groen land over het Oosten van Centraal Europa, tol in het Oostelijke Middellandsche Zee gebied. Een depressie ligt stationnair op uen Oceaan met secundairen op zeer Zui delijke breedte. Het geheele vasteland en de Britsche Eilanden zyn onder invloed van het continentale gebied van hooge luchtdruk. Een breede strooming van war me en droge continentale lucht beweegt zich over Duitschland en Zwitserland naar het Westen en buigt over de Britsche Eilan den naar het Noorden af. In de Baltische Staten en in Polen is het nog koud. De Aipenstations melden onbewolkt weer met zomersche temperaturen, de nulisoterm ligt boven de Alpen een weinig beneden 3000 meter hoogte. In Lapland heerscht nog vorst. Op IJsland is de temperatuur, na eerst sterk gestegen te zijn, thans weer laag. In de Poolzee is het zeer koud. Regen en neerslag wordt alleen op zeer grooten afstand gemeld, n.l. op IJsland te Lissabon en Abisko. LUCHTEMPERATUUR 18.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.t.! Van Dinsdagnamiddag 7.19 uur tot Woensdagmorgen 4.42 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Woensdag 12 April voorm. 8.35 en nam. 9.uur. Maqa °P 1-58 uur Woensdagnacht. Maan onder 11.24 uur Woensdagochtend. LEIDEN Geslaagd: (op 31 Maart) Voor het doet. examen Romaansche taal en letterkunde de heer W. B. van Lam- baart, Rotterdam. HAAGSCHE RECHTBANK. Gedetineerde viel regent met mes aan. Een jaar gevan genisstraf geëischt. Een tijdje geleden had voor de Haagsche rechtbank terecht moeten staan P. van H., afkomstig uit Leiden, die, toen een re gent van de strafgevangenis hem wilde be zoeken van dit bezoek niet gediend bleek Weest den knoop dankbaar, die U er aan herinnert een versch pakje Gold Star Shag te koopen! Nu vlug naar den winkel! Niemeijer's GOLD STAR Shag is fijn van smaak, licht en geurig 'n Extra Tractatie: Gold Star de Luxe12 ct. Oude man vermoord gevonden Zi|n vrouw ernstig mishandeld In den afgeloopen nacht is de ruim 71-jarige landbouwer D. J. Lee tink in zijn woning te Look, gemeente Holten vermoord. Zijn ongeveer 61-jarige vrouw Is ernstig mishandeld. Vanochtend ging een buurman van het echtpaar Leetink de woning binnen, om dat, naar zijn meening, de luiken lang ge sloten bleven. Hij trof hier een groote wan orde en tot zijn ontzetting vond hij den man vermoord op bed liggen. In de keuken hoorde hij kreunen. Hier ontdekte de buur man vrouw Leetink in zeer ernstigen toe- stand. Onmiddellijk waarschuwde hij een der omwonenden, die op zijn beurt een dok ter waarschuwde en ook de politie van de misdaad op de hoogte stelde. Zij waren spoedig ter plaatse. Dokter Gerritsen uit Holten constateerde bij den landbouwer den dood. De vrouw werd in bcwusteloo- zen toestand aangetroffen. Zij is met een scherp voorwerp ernstig mishandeld. De drijfveer tot deze misdaad is ver moedelijk roof, aangezien het bekend was, dat de familie Leetink veel geld had. Het onderzoek is in handen van rijks- en gemeentepolitie. Nader wordt gemeld, dat de misdaad in de kleine boerderij van het echtpaar Lee- tink-Tempelman, omstreeks twee uur van nacht is geschied. De man is met een scherp voorwerp vermoord en had voornamelijk verwondin gen aan hoofd en hals. Alles wijst er op, dat aan den dood een worsteling is vooraf gegaan. In de kamers was alles overhoop gehaald. De vrouw, die zich nog niet ter ruste had begeven, werd op een keukenstoel in bewusteloozen toestand aangetroffen. Ook zij had ernstige verwondingen aan het hoofd, eveneens met een scherp voorwerp toegebracht. Nadat dokter Gerritse de vrouw de eerste geneeskundige hulp had verleend, kwam het bewustzijn nog even terug. Zij kon de politie toen mededeelen, dat twee mannen de boerderij waren bin nengedrongen. Meer kon zij niet verkla ren, daar zij in zeer overspannen toestand verkeert. Per ziekenauto is de vrouw naar het St. Jozef-ziekenhuis te Deventer ver voerd. Haar toestand is zorgwekkend. Men neemt aan, dat roof aanleiding tot de misdaad is. Er kon nog niet worden vast gesteld, hoeveel geld gestolen is, daar alles onaangeroerd wordt gelaten, totdat het par ket uit Almelo ter plaatse is. te zijn en na een woordenwisseling zyn be zoeker met een mes te lijf was gegaan welk mes hij verborgen had gehouden achter eenige artikelen op zijn plank. Het was slechts aan het snelle ingrijpen van een andere gedetineerde, den Leidenaar S., die op den gang aan het werk was, te dan ken geweest, dat het slechts bij een poging tot doodslag was gebleven. De zaak was oestijds aangehouden om over verdachte een rapport in te winnen, Dit document v/as thans aanwezig en kwam tot de con clusie dat verdachte een weinig vermin derd toerekeningsvatbaar is te noemen. De Officier van Justitie wilde daar wel eenigszins rekening mee houden en eischte daarom een jaar gevangenisstraf. De verdediger bracht naar voren, dat verdachte geen prijs stelde op een verde diging waarom pl. zich refereerde aan het oordeel van de rechtbank na er nog op ge wezen te hebben, dat verdachte volgens pl. inzicht beter overgebracht zou kunnen worden naar „Avereest" een gesticht voor gt vangenen verpleging. Uitspraak over 14 dagen. Eerste Plechtige H. Mis op Paaschmorgen VAN PATER NEOPHYTUS LINDENHOFF De klokken van de Hartebrugskerk, die hun blijde klanken lieten uitjubelen in den zonnigen Paaschmorgen, hadden een dub bele reden tot uitbundig gebeier. Het was Paschen, de dag, dien de Heer gemaakt heeft, het feest van Opstanding en Levensvernieuwing. Maar bovendien was er in de Hartebrugskerk een jonge pries ter, die voor het eerst in zijn parochiekerk de treden van het altaar zou bestijgen, nl. pater Neophytus Lindenhoff O.F.M. De kerk, die zich zoo uitstekend leent tot een feestversiering, was rijkelijk in de bloemen gestoken en het gouden licht van ontelbare kaarsen zette altaar en priester koor in een milden glans. De neomyst werd bij het H. Offer, dat te 10.30 uur aanving, geassisteerd door pastoor R. Smitz, O.F.M., als presbyter assistens, door den weleerw.heer J. v. Gorp uit Tilburg als diaken, en den eerw. heer Teulings uit Den Bosch als subdiaken (beiden neven van den jongen priester), terwijl pater Me thodius Mulder O.F.M. als ceremoniarius fungeerde. Na het Evangelie beklom pater Mulder, oud- kapelaan der parochie, den kansel tot het houden van de feestrede. De eerw. redenaar had zich tot tekst ge kozen de woorden uit het Graduale van het Paaschfeest: „Haec dies, quam fecit Do- minus: exsultemus et laetemur in ea: Dit is de dag, dien de Heer ons bereid heeft: laten wij heden juichen en jubelen". •Spr. had nauwelijks een meer geschikte tekst kunnen vinden, dan deze woorden, waarmede de H. Kerk het Paaschfeest in luidt. Wat is het toch altijd een heerlijk feest, wanneer een nieuwe priester de treden van het altaar voor het eerst bestijgt. Hoe dik wijls wij het ook meemaken, het treft ons toch telkens. Wanneer wij allen echter diep overtuigd waren van de verhevenheid van de pries terlijke waardigheid, onze eerbied en onze dankbaarheid zouden nog grooter zijn. Spr. wil daarom met een kort woord de waardigheid schetsen van den priester, die is de afgezant van God en daarom onze ver eering en onze liefde verdient. Aan geen mensch ter wereld heeft God een macht toegekend, zóó, verheven als de macht van den priester is. Groote mannen en heiligen hebben groote daden verricht en zelfs wonderen gewrocht, maaf zij oefen den slechts invloed uit op geschapen din gen, de priester gebiedt aan God zelf, wan neer hij de consecratie-woorden uitspreekt. Indien wij ons daarvan rekenschap geven, begrijpen wij de woorden van den H. Ephrem: „Groot, onmetelijk, oneindig is de waardigheid van den priester". Zelfs de engelen des hemels kunnen aan een zondaar niet met reden zeggen: „Ik ont sla u van uw zonden", zooals de priester zegt in de biecht. Welk een macht ter we reld kan met de macht om zonden te ver geven vergeleken worden? De H. Paulus heeft zoo :schoon de naas tenliefde geschetst, welke geduldig is en alles verdraagt, zich zelve niet zoekt, maar zich verblijdt met anderen. Dat vindt op heerlijke wijze zijn uitdrukking in den priester, die alles verdraagt en alles ver duurt, maar weldaden uitdeelt en den he mel ontsluit aan de geloovigen. Is er één kroon, die met een priester- kroon vergeleken kan worden? De priester moet alles voor allen zijn, om allen voor Christus te winnen. Van den wieg tot het graf vindt men den priester om den mensch bij te staan en zelfs na den dood is het nog de priester, die aan het altaar staat om te bidden voor de rust der ziel. De priester is groot in zijn macht, maar ook in zijn verantwoordelijkheid en daar om begrijpen wij het, dat St. Paulus na anderen gepredikt en welgedaan te hebben bang was zelf verloren te gaan. Spr. wendt zich daarop tot den neomyst en wenscht hem geluk. Geve God, dat uw priesterschap vrucht baar moge zijn en dat gij ontelbaren moogt binnen leiden in den hemel. Spr. wenscht ook de ouders van den jon gen priester geluk. Kruisen zyn u niet gespaard gebleven, zegt spr., maar altijd hebt gij God voor oogen gehouden en deze heerlijke dag mo ge voor u een belooning zijn. Spr. wenscht ook den pastoor geluk,, om dat hij wederom een zijner parochianen het altaar ziet bestijgen. De parochie van de Hartebrug is een troetelkind van God, want in weinige andere parochies ontstaan zooveel priesterroepingen als hier. Ten slotte spoort spr. alle parochianen aan, hun priesters steeds in eere te houden, hen her innerend aan Christus' woorden: „Wie mij verheerlijkt zal hebben, in Mijn priesters, dien zal ook Ik verheerlijken by mijn Va der in den hemel". Het zangkoor voerde onder leiding van zijn directeur, den heer S. Theelen, op voor treffelijke wijze de meerstemmige Missa „Salve Regina" voor mannen- en knapen koor van J. G. E. Stehle uit, op het orgel begeleid door den organist A. Martijn. On der de communie-uitreiking werd gezongen het meerstemmige „Salutis humanae Sa- tor" van J. Plag en na de H. Mis het „Tan tum Ergo" van denzelfde en tenslotte de cantante „Jubilate Deo" van J. Kaspar Aib- linger Voor de leden van „Pulchri Studio"! Hedenavond geen repetitie, maar gezellig samenzijn te 8.30 uur in „Oud-Hortus- zicht". NAAR LIJDEWIJDE VAN SCHIEDAM Maandag, 17 April, zal de Leidsche pro cessie weer naar Schiedam gaan. Het vorig jaar vertoonde het aantal pelgrims een stijgende curve, we hopen van harte, dat deze stijging zal aanhouden. Waarom? Vooral omdat het zoo goed is, dat ons ka- katholieke volk Liduina weer leert kennen, Lydewijde, zij wier lijden wijd was als de zee, maar die, misschien meer dan iemand in deze lage landen te beurt viel, de ver rukkingen van den hemel heeft gekend. De dagen zijn donker en wat ons boven het hoofd hangt, durven we bijna niet te gissen. Laat ons dan nu vooral kracht zoe ken in den strijd bij de lijderes van Schie dam, schijnbaar zoo zwak, zoo tenger, zoo volkomen onbeteekenend voor deze we reld en deze cultuur, maar in werkelijk heid sterk als een leger in slagorde, een heldin, die meer dan de meest geharde krijgers van dapperheid afwist en die in deze dagen van onmenschelijk geweld zoo duidelijk toont, dat niet de kracht van wa penen, maar dat de liefde overwint. Moge het lijden van Lydewijde, dat ge heel in vereeniging met de smarten van Calvarië werd doorstaan, in dezen angsti- gen tijd weer als een zoenoffer pleiten voor den troon van Gods majesteit. Opdat ons volk zich vernieuwe in den ouden, katholie ken zin en de kostbare erfschat van het verleden hervinde. En opdat de oorlogs dreiging, die toch inderdaad geen hersen schim mag heeten, van ons dierbare, schoo- ne vaderland worde afgewend. Katholieke Leidenaars, naar Liduina van Schiedam! Dr. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. PROPAGANDISTEN VOOR! Hedenavond is er wederom een bijeen komst in het St. Antonius Clubhuis voor de propagandisten der R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman". Ondanks den onrust dezer dagen zal „Dr. Schaepman" naar het woord van Minister-President Colijn haar arbeid rus tig voortzetten. Daarom verwacht het bestuur heden avond te 8.15 uur alle propagandisten op tijd aanwezig! FRANCHEMONT DE MARSKRAMER. En zoo behoort het festijn, want zoo mag men de jaarlijksche uitvoering van de R. K. Gemengde Zangvereeniging „Pulchri Studio" toch noemen, weer tot het verleden. Een stampvolle Stadsge hoorzaal heeft Tweeden Paaschdag kun nen zien en hooren, dat het „Pulchri Stu dio" goed gaat. Tal van heeren geestelij ken gaven blijk van hun belangstelling en zoo zagen wij o.a. de eerwaarde pastoors Beukers en Smeets O.F.M. en tal van an dere eerw. heeren, verder afgevaardigden van Katholiek Leiden, van het Alma Ma ter-Koor, de Volksbond en tal van ande ren. Zij allen werden welkom geheeten door den geestelijk bestuurder den wel- êerw. heer F. Lohman, die verder een kort aanmoediginggwoordje sprak ten aanzien van het lidmaatschap van „Pulchri Stu dio" welke vereeniging steeds beschaafd amusement biedt. Daarna kon begonnen worden met de opvoering van de bekende opera-comique „Franchimont de Marskramer", een stuk, dat in verschillende landen successen heeft beleefd. Van het genre opera-co mique moet men houden om het in zich op te kunnen nemen, te genieten en te waardeeren..Voor hen, die zulk een stuk opvoeren is het moeilijk, zeer moeilijk en daarom zullen wij maar mild zijn en het niet te critisch bekijken. Eén ding moet ons toch van het hart: de solopartijen heb ben wij wel eens beter gehoord van „Pul- Chri Studio". Niet dat zij slecht waren, verre van dat, maar er zat niet genoeg spirit in, het was te veel ingehouden voor een zaal als de groote stadszaal. De koren „deden" het beter, forsch van toon en goed van rythme. Maar men hoede er zich voor om niet te veel te gebaren, want dat schaadt. Een gebaar op zijn tijd en dan beheerscht en oppassen voor over drijving. Maar wij zouden niet critisch worden en volstaan met een samenvat ting van het geheel en dan kunnen wij zeggen, dat „Pulchri Studio" weer haar beste beentje heeft voorgezet. De geheele opvoering getuigde van goed „ingestu deerd zijn". Een woord van hulde voor allen, die elk op hun manier meegewerkt hebben om dit festival te doen slagen is zeer zeker op zijn plaats. Het publiek waardeerde het gebodene ook ten zeerste, gehoord het spontane applaus na elk be drijf. „Pulchri Studio" heeft een stampvolle zaal weer een prettigen avond bezorgd, welke avond besloten werd door een ge zellig samenzijn, waaraan Evert Castelein leiding gaf en waaraan Adolf Brunt met zijn mannen de muzikale klanken gaven. Dat er gezelligheid geheerscht heeft be hoeft niet gezegd te worden. Gisteravond te half zeven is op den Rijnsburger weg een auto van den slager B. de J. uit Katwijk in een file van auto's tegen een voorganger opgebotst toen deze auto, bestuurd door C. J. de G. uit Ha- zerswoude plotseling stopte. Naast de J. was de heer v. D. gezeten, die zijn vier jarig zoontje op de knieën had zitten. Het ventje vloog met het hoofd tegen de LEIDEN. Woensdag Operette-avond ten bate der KJC, Hartebrugparochiet door „Zing mee" o.l.v. Jo Kortmann, St. Antonius Clubhuis, 8.15 uur. Donderdag, R.K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „St. Clemens", jaarverga dering, hotel „Central" te 7 uur. Donderdag Operette-avond ten bate der KJC, Hartebrugparochie, door „Zing mee" o.l.v. Jo Kortmann, St. Antoniusclubhuis, 8.15 uur. Zondag, Tooneelavond ten' bate van het St. Franciscus Liefdewerk „Rond 'n half millioen" door Pierre Balle- dux, Stadgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 10 April (2e Paaschdag) tot en met Vrijdag 14 April: J. E. H: ten Dijk, met Vrijdag waargenomendoor de apothe ken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. WascAdag. is p\e£je.t Menige vronw ziet er zoo tegenop, dot hel vooruitzicht haar al moe en lusteloos maakt. Zelf wasechen maakt het leven slechts zorge lijker zeker niet goedkooper. Gun U zelf meeT vrijen tijd eneen goed hnmenr last de VEWA dal ondankbare werk doen. VEREENIGDE WASSCHERIJEN TELEFOON 1206 WITTE SINGEL 13 - LEIDEN voorruit en liep eenige bloedende snij- wonden op. Door den E.H.D. werd het ventje naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd. HET MANIFEST DER STUDENTEN. Rectificatie. Naar aanleiding van het op 6 April j.l. doorgegeven manifest aan H. M. de Ko ningin, waarmede de Nederlandsche stu denten aan de Nederlandsche universitei ten en hoogescholen gevolg hebben gege ven aan den oproep van Hare Majesteit tot het Nederlandsche volk betreffende de geestelijke en moreele herbewapening, deelt de Indologenvereeniging te Leiden mede, dat door een ongelukkige samen loop van omstandigheden haar naam niet werd opgenomen in de lijst der medewer kende studentenorganisaties. SEIZOENSLUITINGSAVOND DER LEIDSCHE H. D. CLUB. De gebruikelijke seizoensluitingsavond, het slot van een achttal gezellige winter- clubavonden voor de leden, donateurs(tri- ces) en introducee's der L.H.D.C. is op grootsche wy'ze Zaterdag 1.1. in de boven zalen van de „Harmonie" gehouden. Te 9 uur werden alle aanwezigen har telijk welkom geheeten, waarna, toen het clublied gezongen was, een tooneelstuk door de tooneelclub der L.H.D.C. werd opgevoerd. De regisseur, de heer D. Vijl- brief en de medespelenden oogstten een uitbundig en welverdiend applaus. Tus- schen dit en het volgende tooneelstuk werden de twaalf prijzen evenals de „Harmonie-wisselbeker" aan de prijswin naars van de gehouden „Openingsrit 1939" met een toepasselijk woord uitgereikt. Ook de tweede tooneelopvoering, een ko misch tooneelstuk, ontlokte een geweldig applaus en de daarop volgende huldiging der tooneelisten voor de vele opofferin gen en studie was dan ook ten volle ver diend. Handelsregister K. van K. Wijziging: 7119. A. J. Bleijs en v/h H. J. de Jong N.V. Leiden, Noordeinde 17. Glas- en schildersbedrijf; handel in en fabricage van verfwaren; bouwen en exploiteeren van huizen, enz.; zuiveren en ontsmetten. Uttr. Comm.: Q. W. A. Bleys De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: „Bleys N.V." N. dir.: Q. W. A. Bleys, Leiden. De vervoersopbrengst van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende Maart 1939 (Ongecontro leerd) geeft de volgende cijfers. Totaalop brengst 1939 227.701.—, 1938 231.694.—.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2