Letteren en Kunst BIOSCOPEN TE LEIDEN De Dleren-Jamboree DINSDAG 11 APRIL 1939 DE LEIOSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Bij de verkiezing van Albert Lebrun DE PRESIDENT VAN FRANKRIJK EN ZIJN WONING. Met een kleine meerderheid werd Albert Lebrun herkozen tot pre sident van de Fransche republiek voor een periode van zeven jaar. Naar aanleiding hiervan deelen wij het een en ander mede over Lebrun's leven en zijn tegenwoor dige woonplaats: het Elysée. Albert Lebrun, de veertiende president der Fransche Republiek werd op 29 Augus tus 1871 in het plaatsje Mercy-le-Haut in het departement Meuthe en Moezel gebo ren aLs zoon uit een eenvoudig boerenge zin. Evenals zoovele andere later invloed rijk geworden Franschen, heeft ook Le brun zich als leerling op verschillende soorten onderwijsinrichtingen onderschei den door een groote ijver en intellen- tie. In het jaar 1892 slaagde hij cum laucfe in het eindexamen van de Ecole Polytechnique en in 1896 verliet hij als nummer één de Ecole Nationale Supé rieure des Mines. Hij behaalde verschillen de wetenschappelijke prijzen en was oor spronkelijk mijningenieur, in welke hoe danigheid Lebrun verschillende weten schappelijke werken heeft geschreven. De in Frankrijk zoozeer begeerde titel „pre sident" trok hem reeds aan vanaf het mo ment, dat hij de eerste stappen in zijn po litieke loopbaan deed. Als generaalraad werd hij in 1906 preseidtn van de depar tementsvergadering. In 1906 werd Lebrun voor de eerste maal gekozen in de Kamer der Gedepu teerden, waar hij als president verschil lende zittingen leidde. Van 1910 tot 1920 was hij Kamerlid en liet zich als zoodanig inschrijven bij de Republikeinsche Unie, de groep-Poincaré. Daar Poincaré ook een Lotharinger was, voelde Lebrun zich met hem zeer verbonden. Van 1911 tot 1914 was Lebrun minister van koloniën in achter eenvolgens de volgende ministeries, n.l. die van Cailleux, Poincaré en Doumengue; in de oorlogsjaren minister van blokkade in het kabinet van Clemenceau en van 1918 1919 minister van „bevrijde gebieden", eveneens in het kabinet-Clemenceau. In 1920 werd Lebrun senator; hij leidde van 1926 tot 1931 de schulddelgingscommissie, volgde in Juni 1931 Doumer op als presi dent van den Senaat en op 10 Mei 1932, na den geweldadigen dood van denzelfden politicus (Paul Doumer werd het slacht offer van een aanslag door den Rus Gor- goelof op hem gepleegd), als president van de Republiek. In de jaren voor zijn presidentschap der Fransche republiek, was Lebrun ech ter al verschillende keeren president ge weest van talrijke vereenigingen en stich tingen, zoodat hij het allang gewend was, aangesproken te worden als „Monsieur le president". Hoewel Lebrun echter gedu rende het grootste gedeelte van zijn leven vooraanstaande posten heeft bekleed, is hij steeds een eeuvoudig man gebleven, het geen de Franschen zeer op prijs stellen. Zijn grootste genoegen bestaat in het ga deslaan van het spel zijner kleinkinderen, die doorgaans eens in de week in het Ely sée komen. Niet vaak kan de president van Frank rijk echter in familiekring vertoeven, want hij heeft vele verplichtingen. In de afgeloopen zeven jaren heeft Lebrun ruim 200.000 wetten of documenten moeten on derteekenen, dus bijna 100 per dag. En daar Lebrun een gewetensvol mensch is, heeft hij deze documenten ook alle gele- „Het Schild". Apologetisch Maandschrift. Uitgave der A.V. Pe trus Canisius. Op een beschouwing na van pater Lande- linus, O.M.Cap., over de „Intensiteit van Jezus' liefde", wordt de geheele inhoud van de April-aflevering van „Het Schild" voorzoover het althans de artikelenserie betreft gevormd door vervolgartikelen. Wanneer men in het bestek van een maandschrift een min of meer omvangrijke materie aan een diepere beschouwing wil onderwerpen, vervalt men noodzakelijker wijze in vervolgartikelen en wij zouden ze daarom ook niet graag missen. Maar het geven van een bespreking wordt er voor ons niet gemakkelijker door! Wij volstaan derhalve met de vermelding, dat de interessante reeks van pater A. W. ter Maat, O.P. over „Het levend gezag der Kerk en de Bijbel", thans na zeven afleve ringen een voorloopig eindpunt heeft ge vonden. De geleerde schrijver heeft bewe zen, dat het „levenu gezag der Kerk" door Christus is ingesteld, door de Apostelen is uitgeoefend en door hen, op bevel van Cnristus, aan hun opvolgers is overgedra gen. Binnenkort hoopt pater ter Maat in een volgende serie aan te toonen, dat het karakter van den Bijbel, als een boek, een levend gezag naast zich eischt van dezelfde waarde als de Bijbel zelf; en dat het Kerk- zen en meestal ook nog de bijliggende rap porten. Veel vermoeiender zullen echter de .1300 officieele bezoeken (w.o. ook de reis .naar Engeland) geweest zijn, die de pre sident in deze zeven jaren heeft moeten afleggen; verder presideerde hij bij 350 banketten gemiddeld dus één per week verleende niet minder dan 7000 audiën ties en is peetvader van 2.200 kinderen. Men ziet dus wel, dat hij weinig tijd heeft, om te wandelen in de mooie tuin van zijn woning, het Elysée. Het paleis van de laatste Fransche pre sidenten, het Elysée, werd in 1718 ge bouwd voor den graf van Evreux, Henri de la Tour d'Auvergne, en werd dan ook in den beginne eenvoudig „Hotel d Evreux" genoemd. Terwijl eerste be zitter niet zeer bekend is gewenden, heeft degene, die het paleis van den graaf kocht, zich een plaats verworven in de wereldge schiedenis: het was de Markiezin de Pom padour; in de muzieksalon, waar zich vroe ger de élite uit het tijdperk van madame de Pompadour verzamelde, vinden heden •ten dage de vergaderingen van den mi nisterraad plaats. Deze zaal ligt op de eerste verdieping, op den hoek van het prachtige terras, dat op de mooie tuin uitziet. De markiezin de .Pompadour had voor het paleis 730.000 li- <vres betaald. Bij haar dood liet zij het Ely sée testamentarisch na aan Lodewijk XV, die de eerste was. die het paleis een offi cieele bestemming gaf: hier werden de bui- tenlandsche afgevaardigden, die een bezoek •brachten aan het Fransche hof, onderge bracht. In 1773 werd het paleis weer privé-be- <zh doordat het gekocht werd door den fi nancier Nicola Beaujon, die het echter 13 gaar later weer aan den koning verkocht. .Maar Lodewijk XVI behandelde het paleis weer als privébezit en liet het na aan de (Hertogin van Bourbon Vanaf dien tijd werd het paleis „Elysée-Boui^bon" ge noemd. In 1793 stelde de hertogin het ter be schikking van het Convent, doch deze wil de het niet gebruiken. Pas onder het direc torium werd het door den staat aange kocht. Men wist echter niet precies, wet men met het groote gebouw moest begin nen en een tijld lang verd in de mooie za- Jen de staatsdrukkerij ondergebracht. La ter werd het paleis verhuurd en dat was de tijd, welke het in het paleis en vooral in .het park vrooliik toeging, want het Ely sée werd een „danslokaal". Napoleon gaf het weer een andere be stemming: hij stelde het paleis ter be schikking aan Caroline Murat, die het ook •tot 1808 bewoonde, toen zij aan de zijde •van haar echtgenoot, die koning ran Na pels was geworden, naar Italië ging. Een tijdlang woonde Joséphine in het Elyseé. Doch de groote historische gebeurtenis, die dit tijdperk afsluit, was de afzetting van Napoleon in 1815 welke zidh voltrok in een kleine kamer in de zijvleugel. In die zelfde kamer heeft Napoleon III bij zijn staatsggreep de gezworenen heimelijk ver zameld, die onmiddellijk door een tuin- •trap in het vertrek konden komen. Czaar Alexander en ook Wellington heb ben gedurende hun verblijf in Parijs in heti Elysée gewoond. Na de restauratie werd het paleis weer particulier bezit, daarna onder den „burgerkoning" Louis Philippe de officieele residentie van vreemde staats hoofden, die een reis maakten naar Parijs. Het Elysée weid pas de zetel van den president der Republiek gedurende de re volutie van 1848, doch het duurde nog .ruim 25 jaren voordat sedert 1873 het paleis ten slotte zijn hedendoagsche bestemming kreeg. Het is ondertusschen door verschillende preidenten gedeelte- lsijk veipoouwd; zoo heeft bijvoorbeeld Sa- ,di Carnot de groote feestzaal in laten rich- ,ten, maar over het algemeen is de stijl «van het Elysée door de eeuwen heen niet veel veranderd. gezag naast den Bijbel 'niet nadeelig is voor het gezag en de waardigheid van den Bijbel. Voorts zet prof. dr. L. Bender O.P. zijn uiteenzettingen voort over de Huwelijks processen, terwijl J. Lammertse Lz. het zelfde doet met zijn beschouwingen over Kunst en Religie. In de rubriek „Op den Uitkijk" trof ons een waardeerend woord van een Deen- schen dominee over den zedelijken invloed van den Paus naar aanleiding van de jongste Pauskeuze, wat ons temeer treft, omdat daaruit een kentering spreekt, welke een belofte inhoudt voor de toenadering tusschen Katholieken en Protestanten. Het is alleen te betreuren, dat hier een Deen- sche en geen Hollandsche dominee aan het woord is. De aflevering wordt gesloten met de ge bruikelijke „Vragenbus", waaruit als altijd weer velerlei valt te leeren, en met eenige bladzijden Correspondentie. De normale beleefdheid. Geldt zeker ook voor het VAN WINTERTARWE 92% UITGE VROREN. Schade van vijf millioen. De directeur van het Instituut voor Plan tenveredeling te Wageningen heeft zijn na speuringen betreffende de vorstresistentie der verschillende tarwerassen voortgezet en is op grond van de observaties in de maanden na de vorstperiode tot de overtui ging gekomen, dat ;e schade nog belang rijk grooter is, dan zich aanvankelijk en ook in Januari liet aanzien. Een treurig beeld vertoonden op 1 Maart de tarwevelden in ons land. Voor zoover ze toen al niet omgeploegd waren. Maar ner gens was het beeld treuriger dan in Zeeuwsch Vlaandeien. waar practisch geen wintertarwe is overgebleven. Op grond van de rassenstatistiek, waarin is opgenomen de oppervlakte, in Nederland bezaaid met de verschillende tarwerassen, komt prof. Broekema tot de conclusie, dat van de wintertarwe, die in ons land te velde stond, 92% is verongelukt. Stelt men de schade 'kosten van omploe gen, zaaizaad, enz.) op 50 per H.A., dan zou de schade >p het tarwegewds alleen al ruim 5 millioen gulden bedragen. Daarbij komt dan .og de schade aan ver lies van wintergerst, klaver, koolzaad, kar- wij, kool en knollen. De winter van 1938— 1939 zal den akkerbouwers en den boeren van het gemengde bedrijf nog lang heu gen! BESTRIJDING VAN DE JEUGDWERKLOOSHEID. Naar wij vernemen hebben het wetsont werp betreffende de invoering van een staat-van-dienst-boekje voor jeugdige man nelijke personen alsmede een wetsontwerp houdende een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1939 het Departement van Sociale Zaken verlaten. Laatstbedoeld wets ontwerp houdt verband met de voorgeno men uitbreiding der voorzieningen inzake zorg voor de werklooze jeugd als kamp- weric, centrale werkplaatsen, werkobjecten, cursussen, dientsbodenopleidingen enz. TARIEFSWIJZIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Gezelschapsbiljetten voor groepen van vijf personen. Naar het „N. D verneemt, zijn op het oogenblik wederom eenige belangrijke ta riefswijzigingen bij de Nederlandsche Spoorwegen in overweging, die van groot belang zijn voor het reizende publiek, en die, zoo zjj worden ingevoerd, het reizi- gersvervoer waarschijnlijk in belangrijke mate zullen stimuleeren. In de eerste plaats wordt overwogen den prijs van een algemeen abonnement, die op het oogenblik voor de eerste maand waarvoor het abonnement wordt aange vraagd, duurder is dan voor de volgende maanden, voor die eerste maand te verla gen. Wel zal de eerste abonnementsmaand duurder blijven dan de volgende, doch het verschil zal niet meer zoo groot zyn als thans. Voorts ligt het in de bedoeling, gezel- schapsbiljetteri beschikbaar te stellen voor groepen van 5 tot en met 9 personen. Mo menteel is het minimum aantal personen, waarvoor men een gezelschapsbiljet kan krijgen bij de Spoorwegen, bepaald op tien. maar door uezen nieuwen maatregel wordt nu ook het reizen hijvoorbeeld voor grqote gezinnen goedkooper. Is het blad wel ingelicht, dan is ook In overweging de goedkoope avondretours geldig te verklaren tot 8 uur in den och tend volgend op den dag waarop 't biljet is gekocht, zoodat men in de gelegenheid wordt gesteld met een avondretour den volgenden ochtend in de vroegte terug te keeren. En tevens ligt het in de bedoeling binnenkort in te voeren weektrajectkaar- ten, die een tusschenvorm zullen zijn tus schen de op het oogenblik bestaande week kaarten en de trajectkaarten, die, zooals men weet, een maand geldig zijn. Deze weektrajeckaarten zullen in alle treinen geldig zijn, doch iets duurder zijn dan de gewone kaarten. Kath. Brandstoffenhandelaren. Door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, is benoemd tot geeste lijk adviseur van c'en Nederlandschen ka tholieken bond var handelaren in brand stoffen de Zeereerw. Pater Nazarius de Wit O.F.M., pastorie Boschje 6, te Rotterdam. f PRINS BERNHARD AAN DE GRENZEN. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard, vergezeld van deh kolonel van den generalen staf, M. W. L. van Al phen, directeur van de hoogere krijgsschool, Zondagmiddag en Maandag, Tweeden Paaschdag, een bezoek bracht aan de troe pen van grensbeveiliging in Westelijk Noord-Brabant en in Overijssel, die aldaar gedurende de Paaschdagen hun taak ver richten. BOND VAN VRIJWILLIGE VERKEERSINSPECTIES IN NEDERLAND Tot ontbinding besloten. In de te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van den Bond van Vrijwillige Verkeersinspecties in Nederland onder voor zitterschap van mr. a. Baron Schimmel- penninck van der Oye, werd tot ontbinding van den bond besloten in verband met het feit, dat de procureur-generaal namens den Minister van Justitie de provinciale vrij willige verkeersinspecties in ons land had laten weten, datt geer politiepersoneel meer kon worden beschikbaar gesteld voor de controle-ritten der inspectie, daar dit per soneel noodig is voor het Rij'ksverkeerstoe zicht. Besloten werd het kassaldo van den bond te schenken aan het Verbond v»>n Vereeni gingen voor Veilig Verkeer. PAASCHCONGRES VAN DE S.D.A.P. Na de redevoering van den voorzitter der S.D.A.P., den heer Vorrink, heeft het Paaschcongres zijn goedkeuring gehecht aan het beleid van het Partijbestuur, van de redactie van de bladen der Arbeiders pers, van de beide Kamerfracties enz. De afgevaardigden, die hierover het woord voerden, werden o.a. door ir. J. W. Albarda beantwoord, die o.m., onder ap plaus van het congres, heeft gezegd, dat de S.D.A.P. onverzwakt vasthoudt aan haar principieele eisch van een premievrij staatspensioen, dat zy aangevuld wenscht door een algemeen systeem van ouder domsvoorzieningen. In het Partijbestuur werden in de plaats van dr. W. Banning en W. H. Vliegen, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld( ge kozen A. B. de Zeeuw en J. Tuin. Het con gres heeft aan de beide heengaanden har telijk dank gebracht. De andere leden van het Partijbestuur werden herkozen. Dr. H. B. Wiardi Beck- mann is herbenoemd als hoofdredacteur van de bladen der Arbeiderspers. In de slotvergadering van het congres heeft ir. Albarda een rede aan de buiten- landsche en binnenlandsche politieke toe stand gewijd. Hij heeft het oorlogsgevaar geschetst, dat fascisme en nationaal- socialisme opleveren en gesproken van de om wrikbare «wil van het Nederlandsche volk om zyn onafhankelijkheid, zyn rech ten en vrijheden te handhaven. LANDELIJKE DEMONSTRATIE VAN N.V.V. EN S.D.A.P. Uit alle deelen van het land waren giste ren leden en aanhangers der S.D.A.P. in het Zuiderpark te 's-Gravenhage bijeenge komen om een „nationale demonstratie voor werk en welvaart" te houden. Extra- treinen en autobussen hadden vele tiendui zenden naar de residentie gebracht en verder waren duizenden per fiets of per tram uit den omtrek naar deze door N.V.V. en S.DA.P. georganiseerde betooging ge gaan. Redevoeringen werden gehouden door de heeren Kupers en Vorrink. Vervolgens stelden de betoogers zich op om met muziek, vlaggen en banieren Jn een tweetal lange stoeten een demonstra tieven optocht af te marcheeren. ORGANISATIE VAN HET E.H.B.O.-WERK. Onderafdeelingen van het Wit-Gele Kruis. Waar herhaaldelijk blijkt, dat plaatse lijke instanties niet voldoende op de hoogte zijn van de organisatie van het werk van de E.H.B.O., worde nog eens onder de aan dacht gebracht, dat volgens besluit van dit Hoogwaardig Episcopaat dit werk dient te worden georganiseerd in het Wit-Gele Kruis; Genoemde organisatie vormt hiertoe plaatselijke onderafdeelingen, waar dit werk in blijvend verband wordt beoefend. Zoogenaamde losse E.H.B.O.-cursussen. die nen niet gegeven te worden, daar deze cur sussen geen enkelen waarborg geven voor een verantwoorde beoefening van het werk. De secretaris van den Noord-Holland- schen Bond van het Wit-Gele Kruis, de heer B. J. F. Sutman Meyer te Heerhugowaard (N.H.) verschaft gaarne nadere inlichtin gen. DE LEGERING VAN HET 11e EN 15e REGIMENT INFANTERIE. Van officieele zijde verzoekt men ons het volgende mede te deelen: Dienstplichtigen der infanterie, die heden worden ingelijfd of in werkelijken dienst moeten komen bij het 11e regiment infan terie, worden niet gelegerd te Nijmegen doch te Ede, barakkenkamp, en zij die be stemd zijn voor inlijving of opkomst bij het 15e regiment infanterie, niet te Nijmegen, doch te Delft, Caspar Fagelstraat 65. 1HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Lldo: Alexander Ragtime Band (Tyrone Po wer, Alice Faye). De drie dwaze Joc key's (Drie Ritz Bro thers). Dramatlsch- muzikaal Komisch lederen avond 8.15 u Zaterdag en Woens dag 2.30 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: De Pastoor van Kirchfeld. (Hans Ja- ray Wiener San- gerknaben). Parijs op de Huwe lijksreis. (Bing Cros by, Francisca Gaal). Documentair Romantische 'comedie lederen avond 8 uur. V/oensdag en Donderdag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen. Rex: Rosalie (Eleanor Po- wel, Nelson Eddy). Van Kwaad tot Er ger. (Stan Laurel. Oliver Hardy). Amusement Komisch lederen avond 8 uur; lederen dag ma tinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen. Casino: De Sportkoningen. (Fernandel). De verlaten goud mijn. Komisch Romantisch lederen avond 8 uur; Woensdag, Donder dag vacantie-mati- rée, 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen. Luxor: De Avonturen van Marco Polo. (Cary Cooper). De krachtpatser (Joe Brown). Avontuurlijk Klucht lederen avond 8 uur; lederen dag matinée. Toelaatbaar j. volwassenen. 183. Wie kon maakte gauw, dat hy een beetje uit de buurt kwam en voordat iemand er erg in had, was de snelle boot al weer voorbij, wonder boven wonder zonder onge lukken te maken. Een paar padvinders hadden hun vriend jes herkend. 184. „Het zyn Joko en Biggie. Wat een woestelingen, ze lijken wel gek", werd er links en rechts nijdig geroepen. Maar men kreeg nauwelijks den tyd om de booten weer naar het midden te brengen, want daar kwam, om den hoek, de zwarte stip alweer aangestoven. Waarom kan Waarborg-Kleeding zoo billijk in prijs zijn? Omdat KREYMBORG zoo scherp CONCURREERT Waarborg-Kleeding alléén bij KREYMBORG

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11