De Getuigenis-avonden in de Marekerk te Leiden ZATERDAG 8 APRIL 1939 p COURANT DERDE BLAD - PAG. 1 Door Pater Wijnand Sluys O.F.M. klooster te Nieuwe Niedorp (Noord-Holland) In een relaas over het historisch verloop van het christelijk geloof in zake Eucha ristie praat ds. T. P. er maar op los. Onbe wezen beweringen! Onvolledige en onjuiste voorstellingen! Herinnering aan woorden van oude kerkvaders, welke onbegrepen zijn. De H. Augustinus b.v. moet zich wel in z'n graf omkeeren, als hij ds. T. P. deze uitlegging hoort geven aan zijn woorden over geestelijke tegenwoordigheid van Christus; allerdwaaste opmerkingen over erf opere operato b.v. wat zegt u, katho lieken, van deze opmerking over H.H. Sa cramenten, pg. 76: „Volgens „Rome" gaat het effect buiten Gods wilsdaad om; ook buiten het geloof, alles werkt hier auto matisch; door de intentie en de daad en de formule des priesters alleen". Prachtig! Nietwaar, wij katholieken be schouwen den priester als zoo'n soort gods dienstige hokus-pokus-man. Dominee, zoo is 't, hoor! Ik schrijf hier geen theologische verhan deling, doch critiek over „de Protestantsche getuigenis in zake Roomsche dwaling". Om duidelijk te maken met welk 'n slordig en oppervlakkig stuk werk we hier te doen hebben. De Dominee neme degelijke katho lieke theologische boeken en dan eerst stu- deeren twee tractaten, over de H.H. Sa cramenten in het algemeen en over de Eucharstie in het bijzonder en als Ds. T. P. dan nog durft beweren zonder blik ken of blozen, pg. 69: „Dit offeren nu der geloovigen werd langzamerhand uitgebreid en omgezet in het vieren van het maal des Heeren als offerande" of „Er is in de eerste eeuwen geen sprake van eenige gedachte aan wezens omzetting, transsubstantiatie van brood en wijn op den avondmaal-tafel", „men dacht wel aan verandering dier ele menten, maar dan niet buiten zichzelf, op de tafel, doch in de geloovigen ter voeding van het geloof cn van het opstandigsleven" (70), dan weet de Dominee, dat hij spreekt in strijd met waarheid en werkelijkheid. Ik houd 't ervoor, dat Ds. slechts eenige boe ken heeft geraadpleegd, nu en vroeger, welike op de kant zijn van zijn dom en dwaas „theoretiseeren", d.w.z., dat hij daar uit dergelijke theorieën heeft geput. Eén opmerking is juist nml. het woord „transsubstantiatie" dateert van lateren tijd. Het dateert van den tijd, waarop het noo- dig bleek ook deze waarheid, in dit woord uitgedrukt, als dogma vast te leggen. Het geloof aan deze waarheid is traditioneel; de discussies daarover in de 9e eeuw bren gen scherper omlijnde formuleeringen. Niettegenstaande durft Ds. te schrijven: „De groote massa der R. Kath. neemt aan, dat de kerk altijd dit centrale dogma heeft geleerd, maar wie de feiten der geschie denis kent, weet het wel anders". „De groote massa", Ds., onder de katholieken, bekommert zich in dezen weinig over „dogma". Heel veel echter over het geloof. Wilt U nu zeggen, dat de groote massa meent, dat dit geloof zoo oud is als de kerk? Aocoord! Dan wil ik er nog iets aan toe voegen en wel: dit gelooft niet alleen „de groote massa", doch ook dat groote college van groote kath. theologische geleerden! Dit geloof is volkomen in overeenstem ming met de historie. Wilt U precies zeg gen, dat de term „transsubstantiatie" en het vastleggen van deze waarheid als „dog ma" van latere eeuwen dateert; geen en kele katholiek, die zoo iets zich wel heeft afgevraagd, zal het ontkennen. De katho lieke theologen steken het toch werkelijk niet onder stoelen of banken. Dit wilde U toch insinueeren, nietwaar Ds. T. P.! Botweg verzekeren, dat er geen uitspraken zijn ten gunste van de transsubstantiatie in de geschriften van de christelijke literatuur der eeuwen, welke aan de 9e voorafgaan, is toch al te kras. Misschien hebt U zich weer allerslordigst uitgedrukt. Wellicht hebt U willen zeggen: „door de katholieke theologen worden dergelijke uitspraken wel naar voren gebracht, maar ik ontken het bestaan daarvan of ik versta die uit spraken anders. Deze mijn beweringen nader verantwoorden, dat weiger ik!" Ook had U kunnen verklaren bij zulke uitspra ken: ziedaar, hoe toen reeds het christen dom werd verknoeid. Ds. T. P., dergelijke taal ware tenminste iets geweest. Er zijn wel auteurs, die beweren, diat zelfs de Apos telen zich al bij hun prediking vergist heb ben in de beteekenis van Jezus' woorden. Ds. T. P.: kent de katholieke theologie nu werkelijk geen bewijsvoering ontleend aan de Bijbelwoord zelf?! Tenslotte: bewijst U nu eens, dat de christenen niet geloofden, wat wij wezens verandering noemen van zelfstandigheid van brood en wijn. Mag ik en passant ook even herinneren aan de resultaten van het moderne onder zoek in zake H. Avondmaal als Offer en Sacrament. Zeer, zéér vele onafhankelijke auteurs erkennen de katholieke overtui ging als de historische, aan de hand van Evangeliën en Apostel-geschriften. Moet de goegemeente maar alles slikken op Uw woord? Is dat soms „de lamp van het eigen woord Gods". Met de herinnering aan eenige wonderverhalen (onder welke H. Sacrament van Mirakel te Amsterdam) in sinueeren, dat de leer van de transsubstan tiatie eigenlijk zoo'n beetje op deze ver halen zou berusten; afgeven op onze katho lieke onnoozelheid; de adelaren en de ster ren van de theologische wetenschap uit lang vervlogen eeuwen in den hoek schop pen met deze ezels-trap: „Er was, van die op mirakelen beluste (wijl uit de sfeer des geloofs vergleden) eeuwen maar één uit spraak te wachten, etc.". Het katholieke heilige geloof in de priestermacht, zooals het in die cantate van 'n Eerste H. Mis tot uiting komt, verdacht willen maken, omdat U er op speculeert, dat de niet- katholieken zulke gedachten als goddeloos zullen beschouwen, dat kunt U! Daar is de Ds. 'n specialist in. De katholieke leer op recht voorstellen, dat weigert hij. Bewijzen, dat kan hij niet! Niets! Weerleggen even min! 'n Redevoering wordt aangeboden, welke de pretentie heeft zich aan te dienen als doordacht werk, maar inderdaad is het humbug. Den geschoolden lezer is het dui delijk, dat Ds. T. P. de stof volstrekt niet meester is, al was 't alleen maar, omdat hij de katholieke leer niet kent, noch hare be wijsvoering. Tot slot 'n enkel woord over Domniee's „indrukken". Bij 'n opzettelijk verzuim ,,de Roomsche dwaling" te doen zien in hare ware gedaante staat het. minder fraai de toespraak te beginnen met 'n sugges tie te wekken, welke de toehoorder reeds voor den aanvang van het betoog inneemt tegen „Rome". „Indrukken tij een "ergelijkend onder zoek", aldus wordt deze suggestie inge luid. Het vergelijkende onderzoek geldt uitsluitend den uiterlijken vorm. Misplaatst is 't nu zeer zeker niet te vragen of 't op de uiterlijke gelijkvormigheid aankomt dan wei op 't wezen? Kunnen beide gehand haafd blijven, des te beter. Zou het echter beslist noodzakelijk blijken van den uiter lijken vorm iets prijs te geven, welk re delijk mensch zal dan de wijziging afkeu ren. Deze opmerking had Ds. T. P. als leidraad kunnen diene. De groote fout, welke de schrijver begaat, is ook zijn fout bij uitstek, n.l. de leer van „de Room sche dwaling" over het hoofd te zien. „Ro me" leert, dat Jezus Christus met de woor den „Doet dit ter mijner gedachtenis" Zijn Apostelen bevolmachtigde, op hun beurt te doen, wat Hij nu deed, d.i. Zichzelven tegenwoordig stellen onder de gedaante van brood en wijn, alsook dat te nuttigen. De Ds. ziet over het hoofd, dat volgens „Rome" de woorden „Doet dit etc." zijn ge richt tot de Aposelen, en Ds. moet maar 'ns duidelijk maken, dat deze woorden ook tot anderen gericht zijn! De Priester aan het altaar, bij de Consecratie, voltrekt als orgaan van Jezus' Priesterschap, wat Je zus deed gedurende het H. Avondmaal. Jezus te midden van de Apostelen, dit ta- freel geldt volstrekt niet als type voor de toekomst. Het is voorbijgaand, om nooit weer te keeren. Het behelst de goddelijke instelling van het Eucharistische offer van het Nieuwe Verbond. Dit verheven tafereel van het H. Avondmaal is het instellings-ta- fereel. Hierna gaan de bevolmachtigden uit om deze offerhandeling te voltrekken op hun beurt. Zij kunnen dit doen, geheel alleen of te midden van de geloovigen. De geloovigen, die zulks wenschen, kunnen ook nuttigen het kostbaar vleesch en bloed van Christus, nder één gedaante is voldoen de. Jezus heeft nooit gezegd, dat de geloo vigen zouden moeten nuttigen onder twee gedaanten. Wijl nu de uitoefening van deze Priesterlijke volmacht naar het uit wendige zoo eenvoudig is, en wijl de wer kelijkheid, welke wordt voltrokken, zoo heilig en diep is, en wijl zoowel Priester als geloovigen maar menschen zijn en wijl aan het Bestuur van de H. Kerk tegelijk met de bestuursmacht ook de regeling is tcevertrouwd van den Eeredienst, heeft dat Bestuur heel wijselijk en zeer mensch- kundig ook al weer niet zonder leiding van den H. Geest, die speciaal aan de Apostel-opvolgers is toegezegd door Jezus de zeer eenvoudige uiterlijkheid van de goddelijke offerhandeling ommanteld met 'n heerlijken luister ter voorbereiding en dankzegging. Ware Ds. T. P. zoo op recht geweest „de Roomsche dwaling" weer te geven, zooals ze is. dan verloor zijn vergelijkend onderzoek z'n uitwerking, we kunnen gerust zeggen alle effect. Nu heeft de onjuiste voorstelling weer haar succes. De menschen zijn beslist misleid en.Rome is belasterd! Ds. had uitvoerig de kath. leer moeten toelichten. Dat was z'n plicht. Die plicht niet ingezien? Onbegrijpelijk was Ds. van meening, dat z'n toespraaktijd geen ruim te laat tot het bespreken van alles. Dan maar 'n onderdeel. Nooit onwaar wezen, nooit lasteren! Ds. v. d. Bosch en Grave- meyer geef ik gelijk, waar ze zeggen zoo iets als ..gelukkige Protestanten, die door hun Dominee's „mondig" worden gehouden en niet behoeven aan te nemen, wat hun Dominee's ..vóórzeggen". Na afloop van deze conferentie weten de luisteraars niets van de Katholieke leer omtrent: Priesterschap met z'n Consecra tie-macht, H. Mis als Offer, een en 't zelf de als het goddelijke Kruisoffer, transsub stantiatie, werkelijke tegenwoordigheid, nuttiging van Jezus' kostbaar vleesch en bloed. Over dit alles is of niet gerept of op zulk 'n dwaze domme manier voorge licht, dat daaruit slechts als resultaat kan voortvloeien een warwinkel van wanbe grippen. Eén ding weten de lezers bij het einde, maar dan ook dit alleen, n.l. dat de Eucharistie „broodgod" is en „vervloek te afgoderij". De conferencier heeft met GEMENGDE BERICHTEN DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Meisje door trein vermorzeld. Gistermiddag om vijf minuten over vier bevond zich het achtjarig dochtertje van de familie van Hal, te Boxtel, bij den on- bewaakten spoorwegovergang ter hoogte van de boterfabriek. Zij liet een trein, uit Boxtel komende, passeeren en stak daar na over. Hierbij werd zij gegrepen door een uit de richting Tilburg naderenden trein en vermorzeld. Het lijkje is naar het ziekenhuis te Box tel overgebracht. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De mijnwerker Douven uit Schinveld, die de vorige week in de staatsmijn Hen drik levensgevaarlijk werd gewond, is in het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen over leden. HUZAAR NA VAL OVERLEDEN. De dienstplichtige huzaar H. Donker te Deventer, die eenige dagen geleden tij dens springoefeningen in de manége van het 4e Regiment Huzaren van zijn paard viel, is gisteren aan de gevolgen overle den. Bloedtransfusie heeft niet mogen ba ten. De deelneming bij het 4e Regiment Huzaren is algemeen groot. Hel stoffelijk overschot wordt naar Zuidhorn (Grj waar de ouders van den jverledene wonen, ge bracht en daar a.s. Dinsdag ter aarde be steld. VAN 40 METER HOOGTE GEVALLEN. Gisteren is op het in aanbouw zijnde gebouw van de Rijksverzekeringsbank aan den Stadionweg te Amsterdam een ernstig arbeidsongeval gebeurd. Een 50-jarige opperman was op de bo venste verdieping bezig met het neerlaten ran ijzeren buizen door den liftkoker. Vermoedelijk heeft hij daarbij zijn even wicht verloren, hij viel van veertig meter hoogte door den liftkoker en kwam op den betonnen vloer in den kelder terecht. Het slachtoffer is in bewusteloozen toe stand met een hersenschudding, een enkel- fractuur en verschillende verwondingen naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. ONDER OPLEGGER GERAAKT. Verhuizer breekt een been. Gistermiddag is aan den Randweg de 46-jarige verhuizer F. v. d. Berg, wonen de aan de Ommoordschestraat, te Rotter dam, terwijl hij onder het rijden op de koppeling tusschen een verhuiswagen en een dezen voorttrekkenden tractor, be stuurd door den 36-jarigen Z. W., trachtte te springen, daarbij ten val gekomen, met het gevolg, dat het linker achterwiel van den oplegger over het linkerbeen heen ging en hij een eindweegs werd meege sleurd. Hij is met een beenbreuk in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is ernstig. EEN PECHVOGEL De 62-jarige metselaar P. de Zeeuw, wonende in de 2e Stampioendwarsstraat te Rotterdam is een pechvogel. Donderdagmiddag om half vier werkte hij op het dak in pand 60 aan de Polsland- straat te Rotterdam. Hij gleed uit, viel 4 M. langs het schuine dak en daarna nog 3 M., waarna hij op een beton vloertje te recht kwam. Met kneuzingen aan de lendenen is hij in het ziekenhuis Coolsin gel opgenomen. Precies eenzelfde ongeluk is den man op 21 Februari j.l. overkomen. Dat gebeurde ook in de Polslandstraat maar toen op het dak van pand 24 en het was ook half vier» dat hij uitgleed, langs het schuine dak rolde en een val van dezelfde hoogte maak te Ook toen kreeg hij kneuzingen, waar voor hij eenigen tijd in het ziekenhuis moest worden behandeld. LANDBOUWER BIJ EEN TWIST DOODELIJK GEWOND. De dader, een 23-jarige zoon, gearresteerd. ZEDENM3SDRIJF MET POGING TOT WURGING. Vijfjarig meisje meegelokt. Gistermiddag ging het vijfjarig dochter tje van een tandarts, wonende aan de Ba ronielaan te Breda, na den koffiemaaltijd met haar zevenjarig broertje in het nabij gelegen Mastbosch spelen. Hier is zij mee gelokt door een kerel. De jongen liep naar huis en vertelde zijn moeder wat er ge beurd was. Deze ging er per fiets onmid dellijk op uit en ontmoette drie grootere meisjes, die het kind in een kreupelboschje meer dood dan levend hadden gevonden. Er was een ernstig zedenmisdrijf op het kind gepleegd, waarna een poging tot wur ging was gedaan. De toestand van het kind is hoogst zorg wekkend. De dader is nog niet gevonden. In verband met dit misdrijf verzoekt de burgemeester van Ginneken de drie onbe kend gebleven jongedames, die het slacht offertje hebben gevonden en op wier na dering de pleger van het misrdijf vermoe delijk de vlucht heeft genomen, zich on verwijld met hem in verbinding te stellen tot het geven van inlichtingen. De drie jongedames zijn vermoedelijk kampeersters, die uit Dordrecht afkom stig zijn en zich gedurende de Paaschda- gen in de omgeving van Breda ophou den. BRAND TE ZAANDAM. Jachtwerf afgebrand. Te Zaandam is Vrijdagavond de beken de B.S.-jachtwerf der firma Baerveldt en Stapel, gelegen in het Westzijderveld door brand vernield Toen de brand tegen kwart over tien door voorbijgangers op den provincialen weg ontdekt werd, deden de hoog op laaiende vlammen vermoeden, dat de houtwolfabriek „de Zaan" van de firma J. Blees brandde, doch weldra bleek, dat het vuur woedde in een der groote loodsen van de B. S.-jachtwerf. Doordien het bedrijf ver in het veld is gelegen en slechts bereikbaar langs een smal voetpad, kon de inmiddels aangeruk te brandspuit geen hulp verleenen. Slechts de babyspuit van de vrijwillige brand weer kon men een eindweegs brengen, doch inmiddels was alles een prooi der vlammen geworden. Toen men er ten slotte in geslaagd was water te geven, wa ren zoowel de werkplaats met machines als enkele jachten, welke voor winterver blijf door de firma voor de eigenaars wa ren opgeslagen in de vlammen opgegaan. Een van de firmanten, die dicht bij de werf woont, heeft nog kans gezien een aantal kleinere jachten, die in een aan grenzende loods waren geborgen, te water te laten. Een gelukkige omstandigheid voor de firma is ,dat zij juist in den na middag een 12-tal groote jachten had af geleverd. De firma is tegen brandschade verzekerd, maar juist aan het begin van het seizoen beteekent deze brand voor haar toch een beduidende schade. BRAND IN MEUBELMAGAZIJN TE ROTTERDAM. Gistermiddag even voor twaalf uur heeft een felle brand gewoed in de meubelzaak van den heer J. A. van der Dunnen aan den Katendreohtscheu Lagendijk te Rot terdam. Het vuur ontstond in een achter het ma gazijn en den winkel gelegen keuken, waar, in de nabijheid van een fornuis, een voorraad kapok was opgeslagen, welke in brand geraakte. De afscheiding van het achtergedeelte van het pand met het voorhuis bestaat uit houten schotten, zoodat in korten tijd de keuken, het magazijn, een tweede achter vertrek en een deel van de winkelruimte waarin zich een groot aantal meubelen be vond, in lichter laaie stonden. Door het krachtdadig ingrijpen van de brandweer kon binnen een uur het vuur met één straal via de achterzijde en twee stralen langs de voorzijde van het pand, worden bedwongen. De achterzijde van het pand en een deel van de winkelruimte met de daarin aanwe zige meubelen brandden uit. De rest van den voorraad liep veel waterschade op. De eigenaar is voor een bedrag van vijf duizend gulden tegen brandschade verze kerd. KASSAKLERK WAS ZIJN EIGEN CONTROLEUR. Verduistering van ƒ1900.— Het geheimzinnige waas, dat sedert veer tien dagen om de arrestatie van den 31- jarigen klerk K. bij den gemeentelijken in- cassodienst te Haarlem hing, is thans ver broken. Het verduisterde bedrag is onge veer 1900 groot. De fraude moet reeds zijn begonnen toen men nog bezig was of wellicht juist gereed was gekomen met het accountantsonderzoek na de vorige ver duistering. Het is eenigszins vreemd gegaan. Onge veer 17 dagen geleden werd de klerk K. gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten, waaruit hij drie dagen later weer op vrije voeten is gesteld. Zijn va der heeft nog getracht met 1000 het ont vreemde bedrag aan te zuiveren. De frau de was toen echter reeds bij de politie be kend, meldt de „Tel." Het merkwaardige geval deed zich voor dat K., werkzaam bij de incasso-afdeeling, tevens belast was met de controle, zoodat hij heel gemakkelijk, althans bij het be staande controle-systeem, een gedeelte van de door hem geïnde kwitanties in eigen zak kon steken, omdat hij daarna prac- tisdh zichzelf weer controleerde. Als er slechte betalers waren van gas en electri- citeit bezocht hij deze menschen, inde geld op afbetaling enz. Veel menschen von den hem 'n alleraardigst en man en vooral de eigenaar van een café, die K. als stam gast had, kon uitstekend met zijn klant opschieten. De vrij hooge bedragen kon den op soepele wijze worden betaald en beiden voeren er wel bij. De achtergrond van deze zaak moet ge zocht worden eenerzij ds in het salaris, dat de man verdiende, n.l. 1600 per jaar en den financieelen last, welken hij onder vond, van een vroegere verhouding met een vrouw. Ook is geconstateerd dat K. boven zijn stand leefde en het geld, dat hij door de gepleege onregelmatgheden ver kreeg, niet aan zijn gezin ten goede liet komen. Toen onlangs bij den dienst de tweemaandelijksche inning van de kwitan ties werd vervangen door een maandelijk- sche, is K. tegen de lamp geloopen, toen de directeur zelf bij de controle aanwezig was. VALSCHE MUNTERS BETRAPT TE ROTTERDAM. Groote voorraad valsch geld in beslag genomen. Het was de Rotterdamsohe politie opge vallen, dat er de laatste maanden buiten gewoon veel valsch geld in omloop was. Vooral guldens en rijksdaalders werden in betaling gegeven. De valsche muntstukken waren zeer goed nagemaakt en daaruit werd opgemaakt, dat het geroutineerde valsche munters moesten zijn, die aan het werk waren. Doch waar men ook zocht, steeds konden de daders uit handen van de politie blijven. Dezer dagen evenwel heeft men met suc ces kunnen optreden. In het oostelijk stads deel werd een inval gedaan en de politie had het geluk om twee mannen, die bezig waren met de fabricage van valsch geld, op heeterdaad te betrappen. Zij werden gearresteerd en in bewaring gesteld. De volledige installatie en heel veel valsch geld konden in beslag genomen worden. DOOR INBREKERS OVERVALLEN. Gisterochtend omstreeks half zeven is de heer G. Zwennes te Velsen, employé bij de N.V. van Laers' walsbedrijven, op het oogenblik dat hij het kantoorgebouw, dat gevestigd is in het voormalig kasteel Roos- wijk, betrad door een tweetal mannen aangevallen, waarvan de een hem de keel dichtkneep en de andere hem met een zwaar voorwerp op het hoofd sloeg, waar door een bloedende wonde ontstond en de heer Z. het bewustzijn verloor. Na eenige uren eerst vond men het slachtoffer in deerniswekkenden toestand in een der be nedengangen. Men waarschuwde de poli tie, die onmiddellijk verscheen en de heer Z. naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost liet vervoeren. Eerst tegen den avond was de heer Z. zoover hersteld, dat hij eenige inlichtingen omtrent het gebeurde kon verstrekken. Het slacht offer was eerst drie dagen in dienst der firma en nam het toezicht waar voor den politieagent, die naast het kantoorgebouw woont, doch thans in een ziekenhuis ter verpleging is opgenomen. Tot dusver ont breekt elk spoor van de daders. DRIE POLITIEKE VLUCHTELINGEN AANGEHOUDEN. Gistermiddag heeft de Groningsche poli tie een inval gedaan in een perceel aan de Bankastraat en aldaar drie politieke vluch telingen aangetroffen en gearresteerd. Het waren Duitsche tegenstanders van het na- tionaal-socialistisch regiem, die reeds ge- ruimen tijd illegaal in Groningen verble ven en die vermoedelijk via België ons land waren binnengekomen. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons» IJdelheid dar IJdelheden IJdelheid is het de vergankelijke rijkdomr .en na te jagen en daarop zijn hoep te stellenijdelheid is het een lang leven wenschen en zich om een godvruchtig leven niet beKomrieren. Gistermiddag omstreeks twaalf uur heeft zich te Maarheeze een drama afgespeeld. Bij een huiselijken twist heeft de 23-jarige ongehuwde landbouwerszoon, M. Teeuwen, zijn stiefvader, den 51-jarigen landbouwer H. Peerlings, met een schip leveT Tevaar- lijke verwondingen toegebracht, zoodat deze in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Weert moest worden overge bracht. Hier is de man in den loop van den avond overleden. De jeugdige dader is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. De toedracht van het ge beurde is nog niet bekend. Het verluidt, dat de beide mannen niet goed met elkaar konden opschieten, waardoor tusschen hen dikwijls ruzie voorkwam. groote omzichtgheid er voor zorg gedragen, dat de toehoorders dit weten, zooals hij ook met voorbedachten rade elk katholiek ver- antwoordings- en verdedigingsbewijs ver zwijgt. Alleen de profetie van Maléachi! Ziet U, zoo eerlijk is Dominee! Wat de Ka tholieke Kerk ter staving van haar leer en ter afweer van den aanval naar voren j brengt, wordt door ds. T. P. onderzocht. Dat blijkt! Hier past bet woord: laag en valsch! ARBEIDER HAALT BRAVOURSTUKJE UIT. Kameraad met een mes getroffen. De 33-jarige werkman M. E. M. werk zaam op de carrosseriefabriek van de N.V. Verheul te Waddinxveen, die gisteren te genover een paar andere werklieden een bravourstukje wilde uithalen, door hen zwaaiend met een groot scherp mes, dat voor het rubbersnijden op de fabriek wordt gebruikt, vrees aan te jagen, heeft, zonder dat opzet zijn doel was, den zeven tienjarigen J. van der Dool uit Benthui zen met zijn vlijmscherp mes zware ver wondingen toegebracht aan den buik, waar door hij hevig bloedend ineenzakte. Het slachtoffer moest direct naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden worden ver voerd, waar onmiddellijk operatief ingrij pen noodzakelijk was. De dader, die gehuwd is, werd gearres teerd, doch na verhoor door burgemees ter Troost en na verklaringen van getui gen, waaruit bleek, dat van opzet geen sprake was, vrijgelaten. De directie van de fabiek heeft den man terstond ontsla gen. Wij vernemen, dat de getroffene th~ buiten levensgevaar verkeert.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10