Vierde Lustrum Coöp. Tuinders- vereen. te Roelofarendsveen Er heerscht nog steeds groote armoede Een route door de Bloembollenstreek RECHTZAKEN De Dieren-Jamboree VRIJDAG 7 APRIL 1939 DE LEIPSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Bordjes op de A.N.W.B.-wegwijzers Jaar-overzicht van het geveilde De vierde lustrum-vergadering van de K.K. Coöp. Tuindersvereenniging „Een dracht maakt Macht" werd gehouden in de St. Pancratiuszaal onder presidium van den heer J. v. d. Meer Jzn. In zijn ope ningswoord tot de leden memoreerde deze de in het afgeloopen jaar overleden oud voorzitter den heer W. v. d. Zwet en bracht vervolgens dank aan het bestuur en de directie voor de groote medewerking ge durende dit eerste jaar van zijn waar nemend en definitief voorzitterschap. Nadat door den heer Jac de Jong Gzn. de notulen van de vorige vergadering wa ren gelezen en accoord bevonden, gaf de voorzitter het woord aan den heer N. Turk, directeur der veiling, voor het uitbrengen van zijn jaarverslag. JAARVERSLAG OVER 1938 Wij ontleenen hieraan o.a. het volgende: „Moesten wij vorige jaren in de ver slagen steeds dalende cijfers vermelden en verschillende malen de exploitatierekening met een nadeeling saldo sluiten, in het jaar 1938 is hierin een ommekeer gekomen en heeft het omzetcijfer op een hooger niveau gebracht, als wij de laatste jaren hebben kunnen bereiken. Wy moeten hierop echter direct laten volgen, dat hieruit geenszins de conclusie mag worden ge trokken, dat de toestand in de tuinbouw zooveel gunstiger is worden. Integendeel heerscht er in vele tuindersgezinnen groo te armoede. Dit laat zich ook begrijpen als men in aanmerking neemt, dat de laat ste jaren de opbrengsten plus toeslagen op verschillende producten steeds een aan merkelijk deel onder de productie-kosten bleven, waardoor de reserves geheel wa ren uitgeput en de bedrijven een ver arming gaven te zien. De vaste lasten: Ook het al dan niet gedwongen nakomen van crediet- overeenkomsten, gesloten in de jaren voor de crisis, heeft mede door de lange duur van de depressie in de tuinbouw tot ge volg gehad, dat aan het regelmatige on derhoud van bodem en bedrijfsopstallen niet de noodige zorg kon worden besteed. Om algeheele uitputting van de bedrijven te voorkomen, wat op den duur tot ver mindering van de producten-capaciteit moet leiden, hetgeen wij de laatste jaren in deze streek in feite hebben kunnen waar nemen, heeft de Minister van Economische zaken 'n commissie gevormd, die belast zijn met de regeling van bovengenoemde lasten. Daarnaast verklaarde de Regeering zich bereid, na een saneering van deze lasten tot een zoodanig peil, dat in het aldus ge saneerde bedrijf weer een bestaansmoge lijkheid voor den tuinder aanwezig is, de materieele achterstand van het bedrijf te herstellen. Door de commissie hier ter plaatse werden 63 aanvragen om bemidde ling in behandeling genomen. Van 9 geval len is de saneering geheel voltooid. De re sultaten welke na veel arbeid en geduld in deze behaald werden zijn zeer verschil lend, doch mogen over het algemeen be vredigend genoemd worden, n.l. een rente verlaging van 1868.58 per jaar, huurver- laging van 26.per jaar, en een vol ledige kwijting van 10656.22. Voor acht' bedrijven is inmiddeld steun in natura toe gezegd tot een gezamenlijk bedrag van 4875.87. Kleine tuinderssteun: Voor de kleine bedrijven heeft de Minister een bijzondere regeling gevormd, welke ten doel heelt den ondernemer een zekere loon te garandeeren, waarbij tevens beoogd wordt het bedrijf in stand te houden. De tuinder in boeien: Hoewel wij de Regeering dankbaar moeten zijn voor de aandacht en de steun om deze tak van het bedrijfsleven in stand te houden tot mogelijk betere tijden aanbreken, kunnen wij ons toch niet ontveinzen, dat al deze maatregelen uit nood genomen worden, hierdoor alleen de bedrijven niet zijn te redden en ook de nog een weinig beter gesitueerde bedrijven onherroepelijk ten gronde g&an. De tuinder voelt zich dan ook als een man in boeien, aan handen en voeten gebonden en reeds droomend van de strop om de hals, welke door zorgen diep gebogen is". Kwaliteitscontrole: Hoewel de reeds vele bestaande voorschriften, bepa lingen en eischon betreffende het veilen, sorteeren en de kwaliteit van de produc ten, overvloedig waren, zijn deze in 1938 nog weer uitgebreid in verband met het stellen van de boonen, augurken, meloenen etc. onder de uitvoercontrole welke ge baseerd is op de landbouw-uitvoerwet. In het jaar 1937 waren reeds tal van tuin bouwproducten onder de werking der Landbouw-uitvoerwet gebracht. Op uit- noodiging van het Centraal Bureau van Veilingen werd er d.d. 31 Jan. 1938 met de afgevaardigden van de veilingen: Purme- rend, Avenhorn, Roermond, Venlo, Ter Aar en Roelofarendsveen een bespreking gehouden over de wenschelijkheid van het stellen van de augurken en boonen onder de Uitvoercontrole. Bij de gehouden besprekingen werd als voornaamste argu ment naar voren gebracht dat er zekerheid moest bestaan, dat het product in goede staat en behoorlijk gesorteerd ons land verlaat, zoodat de moeite en arbeid door den tuinder er aan besteed niet teniet kan worden gedaan. Besloten werd aan de Re geering te verzoeken, te bevorderen dat ge noemde producten onder de Uitvoercon trole worden gebracht, waaraan door de Regeering gevolg is gegeven. Bij de uit oefening van de controle is met de eischen der praktijk zooveel mogelijk rekening ge houden en wij mogen met zekerheid aan nemen, dat tengevolge van het uitblijven van minderwaardige partijen onze pro ducten op de buitenlandsche markten m aanzien zijn gestegen wat vooral in deze tijd nu de belemmeringen van allerlei soort een normale uitvoer steeds moeilijker ma ken, van groot belang is." De producten: Aardbeien; Over het algemeen waren de prijzen beneden de kostprijs, maar de overvloedige oogst heeft de mindere prijs in die mate aan gevuld, dat wij over de opbrengst tevre den kunnen zijn. Hoewel Engeland even als voorgaande jaren een goede afnemer bleek te zijn, was dit afzetgebied geenszins voldoende om dit product op een behoor lijk prijspeil te houden. Naast Engeland werd ook door Duitschland om onze aard beien gevraagd, maar doordat de maxi mumprijs welke de exporteur mocht fac- tureeren, op 70 ct. per K.G. was gesteld, werd de uitvoer naar Duitschland onmoge lijk gemaakt. Dit beteekende een achter stelling bij de andere producten. Ook ver wekt het bevreemding dat evenals voor alle andere producten voor de glasaard beien geen richtprijs is vastgesteld, waar door een toeslag op de aardbeien in het raam van de normale steunregeling niet mogelijk is. Vooral met het oog op de sterk toenemende productie in Bulgarije is het noodzakelijk dat deze leemte zoo spoedig mogelijk wordt aangevuld." Betreffende de tweede aardbeien-oogst werd in het verslag medegedeeld, dat de resultaten hiervan van dien aard waren, dat door enkele tuinders opnieuw proeven worden ingezet. „Als gevolg van de hagel en de vorst is er aanmerkelijk minder sla aangevoerd dan in voorgaande jaren. De middelprijs was echter beduidend hooger dan over 1937 n.l. 64 ct. per 100 stuks. De aanvoer van peulen en doperw ten was boven het middelmatige, de prij zen daarentegen bedroevend. Verschillen de dagen konden groote partijen geen kooper vinden, zoodat voor de afzet de Groentendistributie te hulp moest komen. Tui-nbooinen hebben allen, hoewel tegen lage prijs, een kooper kunnen vinden De ka s-s n y boonen hebben een be vredigende productie gegeven en de prij zen benaderden de kostprijs. Doordat in de snij boonen van de vollegrond verschillen de ziekten optraden, was bij menige tuin der de oogst een mislukking te noemen; 141.716 K.G. werd minder aangevoerd dan in 1937. Alleen een bijzondere steun kon voor deze teelt een doeltreffende verlich ting brengen. Princesseboonen, stam- en pronkboonen hebben een hoogere prijs dan vorig jaar kunnen bedingen. Voor de late kassnij- boonen was de prijs weer teleurstellend. De Augurkenteelt is voor vele tuinder een desillusie geworden. Door mis lukking van de teelt is in 1938 de aanvoer teruggeloopen tot 53% van de aanvoer m 1935. Van Duitsche zijde was er goede vraag voor dit product. Een groot bezwaar was echter dat de betalingscontingenten, voor Duitschland beschikbaar gesteld, niet voldoende waren om een geregelde export mogelijk te maken" Augurken E.: Hierover vermeldt het verslag: „Ook de augurken E, welke door hoogere instanties als een minderwaardig product worden gekwalificeerd, hebben allen een kooper kunnen vinden. De totale aanvoer was 356.686 K.G. Hiervan werden geëxporteerd naar Engeland 118.836 K.G. en naar Duitschland 80.475 K.G. Het re stant werd door de zouterij en de binnen- landsche handel gekocht. De doorsneeprijs is 1.96 per 100 K.G. Uit genoemde cijfers komt wel duidelijk tot uiting, dat het sor timent E augurken wel degelijk een han delsproduct is, hetgeen ook aan de hand van vroegere verslagen duidelijk is aan te toonen, Naast het vaststellen van een richt prijs voor glasaardbeien is dan ook een richtprijs voor E augurken noodzakelijk. Een en «nder heeft de aandacht van onze organisatie de L.T.B. en vertegenwoordi gers bij de desbetreffende instanties. Laten wij hopen, dat zij in hun pogen mogen slagen en deze achterstellingen spoedig tot het -verleden behooren". De prijzen voor tomaten ware n aan vankelijk laag. Met de aanvoer verbeterde de vraag en tot het einde is er een leven dige handel gebleven. De kwaliteit van de Veensche tomaten is zeer goed en daar door in de exportwereld goed bekend. Jam mer is het dat verschillende tuinders tot het teelen van de grovere soorten over gaan, waardoor de handel op een ernstige wijze wordt geschaad." „Als gevolg van de hoogere opbrengst der producten waren de steunuitkeeringen telkens weer teleurstellend. Aan het vast houdend aandringen door de organisatie de L.T.B., terzijde gestaan door de veilin gen en andere invloedrijke personen, heeft de Minister gehoor gegeven en de Veen- streek bij de 5 de voorschotuitkeering op een bijzondere wijze bedacht. Het financieel verslag geeft te zien dat de normale afschrijvingen zijn toegepast en bovendien nog een winst is te noteeren welke by de reserve is geboekt". Op een ernstige wijze is onze vereeni ging in het afgeloopen jaar getroffen door het overlijden van onzen geachten voorzit ter wijlen den heer W. v. d. Zwet, van wien zoo'n groote ijver uitging om zijn be stuursfunctie zoo perfect mogelijk te ver vullen. Vanaf de oprichting was de over ledene bestuurslid van onze vereeniging en iedereen wëet met hoeveel liefde en op offering deze stoere krachtige figuur voor het welzijn van onze vereeniging heeft gestreden. Zijn nagedachtenis zal bij ieder steeds in een eerbiedige er dankbare her innering blijven. Ook aan de raad van toezicht is een lid door den dood ontvallen n.l. wijlen de heer J. J. Reijnders. Vele jaren heeft hij deel uitgemaakt van dit college en zijn heengaan zal vooral bij hen wel op een bijzondere wijze gevoeld zijn. De toekomst: De spanning, waarin de wereld al sinds geruimen tijd heeft ge- leeft, blijft nog steeds voortduren. De moeilijkheden voor de afzet van tuinbouw producten wordne steeds grooter. Voor zoo ver wij in de duisternis van de toekomst kunnen waarnemen loopt onmiskenbaar de lijn onverbiddelijk naar beneden. Om het bedrijf te handhaven zal men moeten vechten, volhardend blijven vechten en bovenal goed om zich heen zien, uit het geconstateerde de noodzakelijke conse- qenties trekken, zonder enghartigheid, zich wetend een onmisbaar schakel in het geheel onzer samenleving. Dit is het pa rool van de tegenwoordige tuinder. Laten wij hierbij aan den oproep, die van H.M. onzen geëerbiedigde Koningin tot ons volk is uitgegaan om geestelijke en moreele herbewapenig, gehoor geven, welke zich o.m. wil uiten in een ver meerdering van de welwillendheid en hulpvaardigheid en een versterking der goede verhouding tusschen bestuur leden en directie onderling". Het jaarverslag, waaruit bovenstaande meest belangrijke passages zijn getrokken, sloot met de wensch, dat God het goede streven mocht sterken en dat de zegen van Hem op onze arbeid mocht rusten. Een groot applaus was de instemming der vergadering met dit keurig verzorgd exposé der belangrijke veilinggebeurtenis sen in 1938. Doordat aan de leden een financieel ver slag was verstrekt, behoefde hierover niet verder te worden gesproken. Uit de ver gadering kwamen geen desbetreffende aan merkingen naar voren. De heer N. Turk gaf vervolgens een korte samenvatting van het rapport van de R.K. Nederlandsche Centrale Accoun- tansdienst, waarvan de voornaamste pun ten verwerkt zijn in het financieel ver slag. In het jaarverslag van de Raad van Toezicht vermeldde de heer Th. Schrama op de eerste plaats het overlijden van den heer J. J. Reijnders, wiens trouwe plichts betrachting en vooruitziende ideeën in het belang der veiling in het bijzonder werden genoemd. Vervolgens gaf spr. de werk zaamheden der controle in het afgeloopen jaar weer en vermeldde, dat hierbij alles in goede orde is bevonden. Het punt der bestuursverkiezingen, idem voor de Raad van Toezicht, bracht geen bijzonderheden daar geen candidaten waren ingekomen. De aftredenden werden aldus herbenoemd en namen hun functie aan. Ook de vaststelling der bestuurloo- nen en presentiegeld, wat dit jaar weer verhoogd is, verkreeg de goedkeuring der vergadering. Mededeelingen: a Het veiling percentage zal ondanks de 1% heffing door het Centraal Bureau niet gewijzigd worden mede in verband met de onlangs getroffen contributie-regeling voor den L.T.B. b. Het aanvangsuur van veiling leidde tot breedvoerige gedachtewisseling. De veilingdirecteur toonde aan de hand der Veensche veilinggeschiedenis de ontwikke ling van dit probleem, waarbij in het be lang der leden telkens opnieuw de bakens verzet moesten worden, zoodat het aan vangsuur thans ongeveer midden op den dag valt. Spr. toonde de moeilijkheden, welke zijn ontstaan voor een regelmatig Ten behoeve van de toeristen, die tij dens den aanstaanden voorjaarsbloei de Bollenstreek tusschen Den Haag en Haar lem bezoeken (met Paschen bloeien de Narcissen), heeft de Kon. Ned. Toeristen bond A. N. W. B. door het centrum van die streek een rondtoer aangegeven, met een speciaal bordje op de armen van de ANW B-wegwijzers en richtingsborden. Dit spe ciale opzetbordje, een z.g. „ruitertje'wit, met zwarten rand, waarop in kleuren een rose hyacinth, een gele narcis en een roo- de tulp zijn afgebeeld, is al op een af stand duidelijk zichtbaar en wijst in de richting van de te volgen route. Deze rou te loopt van Den Deyl over Wassenaar, Rijksdorp, Katwyk, Noordwijk aan Zee, (Koepelweg), Noordwijk Binnen, Noord- wijkerhout, De Zilk, Vogelenzang, Becks- laan, Bennebroek, Pfjstoorslaan, station Hillegom, Loosterweg, Keukenhof, Lisse, Spekerlaan, Loosterweg, Teylingerlaan, ruïne van Teylingen, Sassenheim, Haag- sche Schouw, naar Den Deyl terug, over een afstand van totaal 66 K.M. Wie dezen met zorg gekozen rondtoer volgt, ziet de bollenstreek op haar mooist, met prachtige vergezichten over de bloeiende bloemenvelden. Komende van Den Haag, treft men het eerste bordje aan by Den Deyl, op den wegwijzer naar Was senaar; van Amsterdam komende, langs den nieuwen weg, kan men eveneens door rijden tot en Deyl; uit de richting Haarlem ziet men het eerste bordje even vóór Hil legom, aan het begin van de Pastoorslaan. Et zijn langs de geheele route pl.m. 60 weg wijzere en richtingsborden voorzien van deze aanwijzing, waardoor leiding kan worden gegeven aan het te verwachten drukke verkeer en waardoor men in de bollenstreek een soort éénrichtingsverkeer krijgt, waarbij in file gereden wordt en het hinderlijke en gevaarlijke kris en kras door elkaar rijden kan worden vermeden, hetgeen weer ten goede komt aan een rus tige beschouwing van dc bollenvelden langs deze route. Aangezien ieder jaar tal van vreemde lingen per auto en autobus naar Holland komen om de bloeiende hyacinthen, tulpen verloop der veilingen. Doordat practisch gewacht moet worden tot de veiling te Ter Aar klaar is, zijn er voor de Roelof- arendsveensche veiling gegronde bezwa ren gerezen tegen het tot nu toe gevolgde systeem. In de aardbeien tijd heeft de ex- porthandel groote schade bij laat veilen. Ook in verband met de mogelijke maat regelen der Regeering, om bij overvolle veilingen bepaalde quanta uit de aanvoer te nemen, is een vervroeging van het aan vangsuur ten zeerste aan te raden. De heer Th. v. Ruiten bepleitte hierna de voorgestelde dringende verandering met duidelijke aan de ondervinding getoetste gegeven. Hoewel de nieuwe regeling voor de tuinders moeilijkheden zal mee brengen, verklaarde de vergadering zich direct accoord met een vervroegd aan vangsuur. Voor de goede gang van zaken zal daar om niet meer worden „opgehaald", maar zullen op verschilende plaatsen schuiten gestationneerd worden met keurmeesters en personeel. Van 's morgensvroeg tot pl.m. 9 uur zullen de tuinders op de verschillen de plaatsen in de Veen hun producten kun nen afgeven, terwijl nog gelegenheid zal bestaan tot een half uur voor de veilings- aanvang om de producten naar de veiling te vletten. Door deze besprekingen heeft het vei- lingbestuur de goedkeuring van de vergade ring gekregen, hoewel nog geen defini tieve uren zijn vastgesteld. Voor de aard beien-veiling is het aanvangsuur echter reeds op 11 uur bepaald. Nadere bijzonder heden zullen bekend worden gemaakt. c. Medegedeeld werd, dat in verband met de leeftijdgrens voor het veilingpersoneel een pensioenregeling wordt overwogen. Informaties zijn ingewonnen, opdat een bescheiden pensioenregeling kan worden tot stand gebracht. Bij de rondvraag voerden verschillende leden het woord aangaande emballage, keuring, proeven op tuinbouwgebied, oud cursisten vereeniging etc. Aan het einde wees de geestelijk advi- en narcissen te zien, zal de A. N. W. B. aan zyn grenskiosken een drukwerkje In het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en En- gelsch, aan de buitenlandsche bezoekers uitreiken, om de aandacht te vestigen op deze bloembollenroute en de speciale aan duiding daarvan. Bovendien wordt daarin verwezen naar het noordelijke traject, benoorden Haar lem, want behalve het centrum tusschen Haarlem en Den Haag biedt Holland nog andere streken, die een bezoek overwaard zyn, zooals het kustgebied tusschen Be verwijk en A lkm a ar-Sohoo lr d amtus schen Hoorn en Enkhuizen (uitsluitend tul pen), de Anna Paulownapolder, het eiland Texel (in hoofdzaak narcissen), het West- land, ten zuiden van Den Haag (veel tul pen) enz. Deze streken geven veelal een minder overweldigenden indruk, maar daarentegen is de contrastwerking van de kleurige velden en het groen der weilan den dikwijls nog treffender en van groote schoonheid, terwijl het verkeer er, vooral op de z.g. „bollen-Zondagen" minder druk is, zoodat men rustiger van de bloemen pracht genieten kan. seur kap. J. H. D. Hofstede op het groote belang, dat ieder meewerkt om het resul taat zoo effectief mogelijk te doen zijn. Voorzichtig moet men zijn met te groote gemoedelijkheid. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter deze twintigste jaarvergadering, welke door tractatie een klein feestelijk cachet had, en waarbij vooral opviel de groote eensgezindheid, welke offers weet tt brengen, als er de strikte noodzakelijk heid is. De overtuigde instemming met ve-r schillende belangrijke, diep ingrijpende be stuursvoorstellen zijn een goede bodem voor eensgezind samenwerken in het aan staande seizoen. DE FRAUDE TE ELBURG. Gewezen rijksontvanger tot zeven maanden veroordeeld. Veertien dagen geleden eischte de of ficier van justitie bij de Zwolsche recht bank een gevangenisstarf van negen maan den tegen den gewezen rijksontvanger van Elburg D. S.. wegens verduistering van ruim 21.000 ten nadeele van den staat. De rechtbank te Zwolle heeft heden vonnis gewezen en verdachte, die bijna vier maanden in voorarrest heeft doorge bracht, veroordeeld tot zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek van preventief. EEN MAAND VOOR HET MISHANDELEN VAN EEN PAARD. Het Hof te Amsterdam veroordeelde een landbouwer uit de omgeving van Hoofd dorp wegens ernstige mishandeling van een paard, waardoor het dier is gestorven tol een maand gevangenisstraf. 179. Joko klemde zijn tanden op elkaar en gooide gauw het' stuur om. En juist bijtijds. „Dasssjst", ging het en rakelings scheerden ze langs de zeilboot, die in een oog wenk weer achter hen lag. De menschen die erin zaten, schreeuwden iets en balden de vuisten, doch dat merkten de vrienden niet. 180. Joko slaakte een diepe zucht en Big deed voorzich tig zijn oogen weer open toen de schok, die hy verwacht had, uit was gebleven. Hun vaartuig schoot verder; ze maakten een flauwe bocht en zagen in de verte de boo ten van de Jamboree.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7