Weer dertig millioen voor werkverruiming BINNENLAND AGENDA VRIJDAG 7 APRIL 1939 DE LEIPSCWF CTJRANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; S 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten ZO cent per wesïk; f 2.60 per kwartaaL Franco per poat 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? LICHT OP VOOR FIETSERS ejL.: Van Vrijdagnamiddag 7.12 uur tot Zaterdagmorgen 4.51 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 8 April voorm. 5.25 uur en nom. 5.50 uur. Maan onder 7.41 uur Zaterdagmorgen. Maan onder 23.54 uur Zaterdagavond. DE VLIEGKRACHT-LOTEN. In de plaats gevonden hebbende trekking, ten overstaan van den heer L. W. A. Duijn- stee als vervanger van Notaris J. C. J. Wal dorp te Den Haag, van de Loten Jeugd- Luchtvaart van de Kon. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart, viel de hoofdprijs, waarde 6000.op het num mer 53650; (zalmkleurig lot). Het lot van deze Verloting is verkocht te Santpoort. De loten Nationaal Luchtvaart Fonds (groenkleurig lot) en de Loten Nationaal Luchtvaart Museum, (violetkleurig lot), beide verlotingen eveneens met ieder een hoofdprijs van 6000, trekken op 12 en 14 April. De complete trekkingslij sten zijn ver krijgbaar vanaf 17 April. DE NIEUWE PROVINCIALE WEG DEN HAAG—DELFT—SCHIEDAM. Men schrijft uit Delft aan die „N. R. Crt": De aanleg van den nieuwen provincialen weg voor snelverkeer den HaagDelft Schiedam is thans in een nieuw stadium gekomen. Men beproeft thans n.l. een der de manier om een vasten ondergrond te vef krijgen. Daartoe is men thans onder de gemeente Kethel bezig met het inheien van houten en betonnen palen ter lengte van 21 m. Reeds het eigen gewicht van de betonnen palen (5.1000 kg) veroorzaakt een zakken in den bodem van 11 m. Deze bijzondere bodem toestand maakt het noodzakelijk, dat behalve de oorspronke lijke hoeveelheid benoodigd zand, n.l. 27.000 kub. m. nog wel eenige duizenden kub. m. zand noodig zullen zijn, daar op het proef- vak van 260 m. lengte, de zandlaag 11 m. diep blijkt te zijn weggezakt en thans nog slechts 5 m. boven de oppervlakte uitkomt. Aan de zijkanten wordt hierdoor de bodem in de sloot en omhoog gedrukt, terwijl er nog steeds werking in den grond is te be merken. Ook het proefvlak, dat ongeveer 4 m. is uitgegraven (de tweede methode) heeft niet aan de verwachtingen voldaan, daar hier bij eveneens de naastliggende veenlagen omhoog komen, waardoor het werk slechts langzaam vordert. Dientengevolge zal deze wegaanleg groote financieele offers eischen. Weineen 1 Gas los laten - desnoods wal bijremmen, als u zoo'n waarschuwingsbord passeert. Want dat staat slechts op plaat sen, waar onverwacht gevaar kan dreigen. Dus: weest op uw hoedel *.*Anti-papisme Wij plaatsen boven het volgend artikel tje denzelfden kop, dien wij gisteren ge bruikten, toen wij schreven over het anti papisme in de Oss-affaire, gehanteerd door de N.S.B. Nadat wij dat hadden geschreven is ons ter hand gesteld een door de Liberale Staatspartij verspreide brochure die in onwaarheid, onwaarachtigheid, banaliteit haast het ergste evenaart van wat er tot nu toe in de degen van verkiezings-pro- padanda is verschenen. Wij begrijpen het niet eerlijk, wij be grijpen het niet, hoe ontwikkelde, be schaafde menschen die er onder de li beralen niet minder zijn, dan onder an dere groepen zulk 'n tienderangs pro paganda niet verfoeien, tegen zulk c.n laag-bij-de-grondsch gedoe van hun partij niet daadwerkelijk protesteeren! De bedoelde brochure heeft tot titel: „Stelt aan den Roomschen invloed perk en p Breekt de coalitie". En ze bevat een serie plaatjes met on derschriften, die tijdens het diner, dat de leden vn den Vrijheidsbond na afloop van de algemeene vergadering van Zater dag 25 Maart j.l. werd aangeboden, uit volle borst zouden zijn gezongen op de wijze: „Tusschen Keulen en Parijs leidt de weg naar Rome". Eén van die fraaie plaatjes drukken wij hier af: Er onder lezen we: „Hier ziet gij het resultaat Van Roomsche opvoedkunde, Al wie met hen mee wil gaan Die moet hunne manieren verstaan; Zóó zijn hunne manieren". Men begrijpt, dat dit plaatje slaat op het ook door ons afgekeurde beken de optreden van eenige katholieke stu denten uit pretest tegen het houden van een Neo-Malthusiaansche tentoonstelling. Bedoeld optreden was afkeurenswaardig; die jonge menschen zijn in hun afschuw voor een heidensche, de volksracnt on dermijnende propaganda tè ver gegaan! Maar: veel afkeurenswaardiger is het wei-doordacht en wei-overwogen handelen van de Liberale Staatspartij, die op zóó'n manier uit het voorgevallene munt slaat voor een anti-papistische pro- Van een zelfde gehalte, van een zelfde onwaardig allooi zijn ook de andere plaat jes met onderschriften. De zoo juist verschenen „Op- marsch" ziet in deze brochure terecht een „onbeholpen tentoonstelling van het in nerlijk verval en de seniele aftakeling van de eenmaal oppermachtige, fiere liberale partij". Zóó wordt de politieke strijd neerge haald op een wel zéér laag niveau. E n dat in dezen tij d! Zwaar is de verantwoordelijkheid der genen, die aldus trachten haat te zaaien! Weerzinwekkend is het bedfijf derge nen, die aldus willen bekladden de eer van het katholieke volksdeel in Neder land! 'Tegenover dat optreden kan en mag de Katholiek niets anders doen, dan met zijn stembiljet een protest uitbren gen! Iedere Katholiek zal de bezwaren, die bij hem mochten bestaan, in dezen tijd ze ker beschouwen als van ondergeschikten aard en stemmen op de katholieke lijst; dat is in Zuid-Holland en Noord-Holland LIJST No. 2. De lijst der R.K. Staatspartij is in Gro ningen nummer 11, in Friesland 6, in Drenthe 7, in Overijssel 1, in Gelderland 1, in Utrecht 1, in Zeeland 3, in Noord- Brabant 1, in Limburg 1. (Wij geven deze cijfers als rectificatie van een vorige me- dedeeling), in Noord-Holland en in Zuid- Holland In de Kieskring Leiden begint de lijst met den naam BOLSIUS, in den Kies kring Gouda met den naam DEEREN- BERG. WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van het crediet voor werkverrui ming met 30 millioen gulden. In de Me morie van Toelichting lezen wij: Uit het statistische materiaal betreffen de het verloop der werkloosheid eeneï- zijds in het geheele land, anderzijds in de stedelijke centra, blijkt, dat in de laatste jaren de daling in de stedelijke centra geringer is dan in het overige deel des lands, terwijl ook het verschil tusschen zomer- en winterwerkloosheid in de ste den minder te beteekenen heeft. In vergelijking tot de overige werk loosheid is die in de steden derhalve zoowel hardnekkiger van aard als vooral ook constanter van omvang. Wanneer de thans aangevraagde cre- dietverhooging zal zijn gevoteerd, zal al leen voor het Werkfonds, met inbegrip van de bedragen voor de Amsterdamsche IJ-tunnel-plannen en het nieuwe raadhuis in Amsterdam, een bedrag van bijna 212 millioen zijn uitgetrokken. Met alle kracht moet daarom er naar worden gestreefd, de uitgaven voor open bare werken meer en meer te doen plaats maken voor uitgaven, waaruit niet alleen tijdelijke werkverruiming resulteert, maar waardoor daarnaast vooral blijvende werk verruiming wordt verkregen. Zij is aanleiding geweest, om, in de lijn van het reeds eerder uitgevoerde onder zoek omtrent de mogelijkheden bij cul- tunr-tchnifche werken, eveneens te on derzoeken, of door gebruik te maken van de gelden, bestemd voor de werkloozen- zorg, ter subsidieering voor het tot stand brengen of verbeteren van kapitaalsgoede ren op het gebied van nijverheid en ver keer. de werkgelegenheid niet alleen tij delijk, doch ook blijvend zou kunnen worden verruimd. Dit onderzoek heeft de regeering de overtuiging gegeven, dat aan het arsenaal van middelen, waarover zij beschikt om de ontwikkeling van het bedrijfsleven te bevorderen, behoort te worden toegevoegd, voor die ge vallen waar de verkrijging van blij vende werkverruiming bij onderzoek van het betreffende project redelij kerwijze te verwachten is, het middel van financieelen steun voor vestiging en verbetering van het industrieele en verkeersapparaat, binnen de gren zen van het te besparen bedrag aan werkloozenzorg. De regeering heeft hierbij in het bij zonder op het oog objecten, welke van groote beteekenis zijn voor de industrieele en verkeersontwikkeling van ons land, voorts heeft zij op het oog objecten van industrievestiging en -verbetering in sterk door werkloosheid getroffen gebieden, in de derde plaats denkt zij aan de oprich ting van centrale werkplaatsgebouwen voor industrieele kleinbedrijven in de groote steden. Het is voor de Regeering een reden tot groote voldoening, in aansluiting aan het voorgaande hier melding ervan te kunnen maken, dat een overeenkomstige gedach- tengang- als de zooeven medegedeelde, ook uit de bedrijfswereld zelve naar vo ren is gekomen en te harer kennis is ge bracht. Voor wat betreft de organisatie dezer effectueering van de zijde van het Rijk, ligt het in de bedoeling, haar te stellen in handen van het departement van econo mische zaken. Tusschen het werkverrui- mingsbedrijf en het apparaat van Econo mische Zaken zal een personeele unie worden gelegd in deze voege, dat een der leiders van het bedrijf in de leiding van meerbedoeld apparaat, voor zoover dit zich met de vraag van het alsdan niet verleenen van financieele medewerking als hier bedoeld zal bezig houden, zal worden gedelegeerd. Naar de meening der Regeering zullen voor uitvoering in aanmerking kunnen worden gebracht, in sterkere mate dan tot nog toe het geval was, bouw-projecten van organisaties van algemeen maatschappe lijk nut, wanneer daardoor werkgelegen heid wordt verkregen, welke anders ach terwege zou blijven. De regeering denkt zich een sterkere stimuleering van de vervroegde totstand koming dezer werken door dezen vorm van medewerking, dat allereerst in uit zicht gesteld wordt subsidieering met een bedrag a fonds perdu van een deel der bouwkosten, ongeveer gelijkstaande met de bespaarde uitgaven op de werkloozen zorg. Nederland en België. MINISTER PATIJN GEEFT UITEENZETTING. Grondslag gelegd voor hartelijke samenwerking tusschen Nederland en België. In een Donderdag te Den Haag gehou den persconferentie werd de tekst van het onlangs tusschen de Nederlandsche, Belgi sche en Fransche regeeringscommissies ge sloten accoord betreffende de Rijnvaart bekend gemaakt. Zijne Excellentie minister Patijn gaf daarbij een uiteenzetting van den inhoud er. de beteekenis van de voor onze havens en met name voor Rotterdam zoo belang rijke overeenkomst De minister legde den nadruk op het groote belang van het accoord voor beide landen. Noch Nederland, noch België hebben over de getroffen regeling te klagen en even min is er voor een van de beide landen reden om in een overwinningsroes te zijn. Het is een bijzonder verheugende factor, dat de besprekingen, die oorspronkelijk slechts het vraagstuk van de jrtaxes a'entrepöt" tot onderwerp hadden, konden worden uitgebreid tot de kwesties van de Rijnvaart-premies en den tusschen Ant werpen en Rotterdam heerschende tarie- venstrijd. Zoo kon men tot drie belangrijke resul taten komen. Vooreerst zullen, zooals reeds gemeld, de Nederlandsche havens vrijge steld worden van de door Frankrijk gehe ven surtaxes d'origine et d'entrepöt. Ver volgens is er een regeling tot stand ge komen waarbij België in het heffen van zijn Rijnvaartpremies voor den tijd van tien jaar gelimiteerd wordt, waar tegen over Nederland de verplichting op zich heeft genomen, om gedurende datzelfde tijdsverloop af te zien van het toeken nen van premiën en het vervoer afkomstig van of bestemd voor den Rijn. En ten slot te zal binnen zeer korten tijd een gemeng de NederlanJsch-Belgische commissie bij een komen die met den meesten spoed voor stellen zal doen met betrekking tot vast legging van de Rotterdamsche en Antwerp- sche ha ven tarieven. De gesloten overeenkomst stemt, aldus minister Patijn tot tevredenheid. Voor bei de landen. Want wellicht nog meer dan de ongetwijfeld groote directe beteekenis van dit accoord is de grondslag die gelegd werd voor een hartelijke samenwerking tusschen Nederland en België. De tegengestelde belangen tusschen Ant werpen en Rotterdam zijn steeds een strui kelblok geweest die de onderhandelingen zeer bemoeilijkten. Het vastleggen van de juiste verhoudingen zal ongetwijfeld een stimulans zijn om ook andere kwesties die er nog tusschen de beide landen bestaan -boende te regelen. Het gevaar uit de lucht NEDERLAND ONVOLDOENDE BESCHERMD. In het Wit-Gele Kruisorgaan „Kath. Ge zondheidszorg" geeft arts J. Creyghton een critische beschouwing over hetgeen in ons land gedaan wordt voor de bescherming te gen luchtgevaren. Hij begint met te constateeren, dat na de plotselinge onrust van September 1938 van de beloofde grootere activiteit weinig of niets te bespeuren valt. Om vast te stellen wat er eigenlijk gedaan moest worden, geeft de schrijver een analyse van de ge varen, die ons bedreigen en begint met er op te wijzen, dat het merkwaardig is, dat men steeds weer stuit op de overtui ging, dat het gifgas het grootste van deze gevaren zou zijn, hetgeen volkomen on juist is. Aangetoond wordt, dat in ons land met zijn groote vlakten, waarin dalen, kloven en spleten in het terrein ontbreken, met zijn constant in beweging zijnde lucht, geen gevaar bestaat voor het aanwezig zijn van een dikke laag gas over eenige oppervlakte van beteekenis. In dit verband acht de heer Creyghton het niet verstandig groote bedragen te be steden aan het vervaardigen en uitdeelen van volksgasmaskers, temeer omdat dit waardeloos is wanneer men het doet zon der uitgebreide en systematische opleiding in het practisch aanwenden van het mas ker, en juist ten aanzien van dit laatste is in ons land weinig gedaan. Voor de groote steden is de gasdichtgemaakte schuilplaats en voor het platteland het verspreiden van de bevolking in de vrije natuur het beste beschermingsmiddel tegen gifgas. De schrijver betoogt vervolgens dat de brisantbom voor de bevolking het meest dreigende gevaar uit de lucht vormt. Hoe veel slachtoffers een enkele brisantbom kan maken, bewijzen de berichten over de oor logen in China en Spanje. Tegen een vol treffer-brisantbom is in het algemeen geen bescherming mogelijk. Te spreken van bomvrije kelders is niet juist, omdat deze kelders, beantwoordend aan de officieele voorschriften, hoogstens scherf vrij zijn. De afdoende bescherming ligt hier op het terrein van den geneeskun digen hulpdienst: een uitgebreide dienst voor eerste hulp bij ongelukken, beschik kend over vele helpers en helpsters, tijdig opgeleid en geoefend, is hier van buiten gewoon groote beteekenis en wordt krach tig bepleit. Tenslotte wordt terecht opgemerkt, dat de voornaamste afweer gelegen is in de juiste geestesgesteldheid van het publiek. Gaat men op dwaas overdreven manier, zonder voldoende feitenkennis, de gevaren overschatten, dan dreigt in geval van ernst een door niets te beteugelen paniek. Om dit te voorkomen is noodig een tijdige en uit gebreide voorlichting van de geheele bur gerbevolking. De vraag: beschermt Nederland zich te gen het gevaar uit de lucht? beantwoordt schrijver met: onvoldoende. Naar zijn mee- LEIDEN. Maandag, Komische operette „Francemont de Marskramer". Uitvoering door Pulchri Studio, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht-, en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 tot en met Vrijdag 7 April a.s. waarge nomen door de apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek; Wilhelminapark 8. ning zal de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming in staat gesteld moeten worden door veel intensievere propaganda en instructie meer resultaat te bereiken, terwijl bij de organisatie van de geneeskundige hulp- diansten de steun van het Wit-Gele Kruis van enorme beteekenis kan zijn. HET PRINSELIJK PAAR TER KERKE. Hedenochtend hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard den kerkdienst bijge woond in de Ned. Herv. kerk, waarin ds. E. H. Blaauwendraad in den dienst voor ging. Het Prinselijk paar nam mede deel aan het Heilig Avondmaal. DANKBAARHEID VAN VLUCHTELINGEN. De dankbaarheid voor de liefdevolle hulp aan de Tsjechische vluchtelingen op het station te Oldenzaal verleend, uit zich thans in vele telegrammen en brieven, welke burgemeester G. H. P. Bloemen, van alle zijden ontvangt. In een schrijven uit Vlissingen, door twintig Tsjechische vluchtelingen onder teekend, wordt gezegd, dat zij nooit en nimmer de vriendschappelijke opname en hartelijkheid, die hun is ten deel geval len, zullen vergeten. Uit Haarlem ontving de heer. Bloemen een soortgelijk schrijven. Een Joodsche handelaar uit Amsterdam zond den burgemeester een gulden. Hij schreef o.a.: „Een kleine gift voor de ar men uwer gemeente, van een kleinen koopman die op deze manier zijn bewon dering en achting uitdrukt voor hetgeen voor de vluchtelingen is gedaan". Het Comité van Bijzondere Nooden te Amsterdam zond eveneens een dankbe tuiging. DE BOTERHEFFING. Vijf en vijftig cent. Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tijdscche wijziging, voor de weelk van 6 tot 13 dezer vastgesteld op 54 cent per kg. BIGGENMERKEN. In de week van 20 tot 25 Maart 1939 zijn aangebracht 37.829 (vj.l. 37.630) biggenmer- ken. Van 1 Januari tot 25 Maart j.l. zijn :n totaal gemerkt 431.819 (v.j. 445.338) big gen. DE GROENTENCONSERVENCONVENTIE Voor 15 April verbindendverklaring. Als vaststaande kan worden aangenomen, dat de verbindendverklaring van de groen- tenoonservenconventie door den minister van oeconomische zaken vóór 15 April zal geschieden. TUINBOUWPIONIER GEHULDIGD. F. V. Valsctar 60 jaar. Ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag is gisteren de heer F. V. Valstar, regeeringscommissaris en voorzitter van het Centraal bureau van tuinbouwveilin gen in Nederland, op hartelijke wijze ge huldigd. Op zijn bureau te Naaldwijk is de jarige tuinbouwpionier toegesproken, terwijl tal van autoriteiten van haar belangstelling blijk gaven. De tuinbouwveilingen hebben den re geeringscommissaris een auto aangebo den. De heer Valstar ontving tal van feli- citatietelegrarnmen en legio andere blijken van medeleven. EEN KAMP VOOR R. K. VLUCHTELINGEN. Het wordt te Sluis gevestigd. Binnen afzienlbaren tijd zal in de Zeeuw- sche gemeente Sluis een kamp worden ge opend voor Roomsch-Katholieke vluchte lingen uit Oostenrijk en Duitschland, die thans in verschillende plaatsen van ons land vertoeven. Het Roomsch-Katholieke co mité voor vluchtelingen te Amersfoort heeft van de Nederlandsche regeering toe stemming verkregen voor het stichten van dit kamp. Het heeft beslag weten te leggen op een vroeger pensionaat voor meisjes, dat gelegen is op den weg naar St. Anna-ter- Muiden en dat reeds meer dan twintig jaar niet meer in gebruik is. De voorbereidingsmaatregelen voor de ontvangst van ongeveer 200 mannen, naar het schijnt meerendeels intellectueelen, zul len ongeveer drie a vier weken in beslag nemen. Een xeserve-off icier zal worden belast met het toezicht op deze vreemdelingen. Voorts zal een plaatselijk comité worden opgericht om de noodige adviezen te ver strekken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2