VRIJDAG 7 APRIL 1939 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT HAZERSWOUDE (Groenendijk) PAASCHPROGRAM VAN DE KRUISVAART Zoo langzamerhand wordt de Paaschuit- voering een vaste traditie in ons jeugd werk. Ook dit jaar is het een vol program met hoe kan het anders! weer eens wat anders en wat nieuws. De St. Jansknapen hebben ijverig ge leerd aan een aardig blijspel: „Geen teddy's in den hemel". Ja, St. Pieter, St. Jan en St. Nicolaas verschijnen zoo maar in hun he- melsche kleederdracht, en kunnen het niet eens worden of Jantje met zijn teddy in den hemel binnen mag. 't Gaat er evenwel gemoedelijk toe en de afloop ervan blijft voorloopig nog een raadsel. Dan komt het spel van den avond „Voor hun Koning", speciaal geschreven voor de Kruisvaart. Dit is een stuk met diep ernsti- gon achtergrond en speelt in onzen tijd van 1939. Men moet zich even indenken in den tegenwoordigen ontredderden toestand van de wereld, waar 't ergste niet alleen moge lijk is, maar inderdaad gebeurt. Zoo wordt de vervolging in het roode Spanje uit het recente verleden overge- plaats naar ons land; in het eerste bedrijf, een tooneel vol kleur en leven, zoeken de jongens naar 'n spel om 't spel (waarvoor het bekende verhaal van den held der eucharistie, Tarcisius wordt gekozen); in 't tweede bedrijf is het niet meer spel, maar werkelijkheid. Ongetwijfeld een aangrij pend gebeuren. In een derde nummer, de klucht „Zwarte Piet" treedt het „Meistersextet" op. De weleerw. heer P. Krom zal nog een woord spreken over een bepaald aspect der jeugd beweging. Iets bijzonders is de tentoonstel ling van de Missieclub, modelbouw, me taalarbeid, figuurzaagwerk enz. Al lijkt dit reeds te veel waar voor uw „geld" (entree 40 ct.), toch is 't iog niet alles. Want elk entreebiljet is een nummer van de gratis- verloting: een pracht-exemplaar van een „Paplam". Van een andere verloting zult ge geen last hebben. Aanvang op beide Paasch- dagen om 7 uur: op tijd beginnen, dus ook tijdig komen. De tentoonstelling is gratis te bezichtigen, ook op beide Paaschdagen van na de Hoog mis tot 1 uur, en 's avonds in de pauze. LEIMUIDEN Staatspartij. Woensdag vergaderde de R.K. Kiesvreeniging LeimuidenRijnzater- woude in het Parochiehuis. Zeker wel, om dat we in den vooravond staan van de ge meenteraadsverkiezing, was deze vergade ring tamelijk bezocht. De voorz. sprak een openingswoord. Na de notulen was aan de orde verkiezing van twee bestuursleden we gens periodieke aftreding van de heeren C. Vermeulen en C. Verhaar, welke laatste zich niet meer verkiesbaar stelde. De hee ren H. J. Visser en W. Janssen namen het stembureau waar. De heer C. Vermeulen werd bij acclamatie herkozen. In de plaats van C. Verhaar werd gekozen de heer J. Hartveld. Daar er geen voldoende candi- datenlijsten waren ingeleverd, werd er nog acht dagen gelegenheid gegeven dit te doen. De stemming voor de groslijst zal gehou den worden op Zondag 23 en op Zondag 30 April en wel in de Zusterschool voor en na de H. Mis tot half één en van 34 uur. Aan de Bilderdam bij dén heer G. Vermeulen van 121 uur. Aan Kallenbrug (Geerdijk) bij den heer S. J. Hoogervorst van 1.30 2.30 uur. De eerste Zondag zullen drie, de twee de Zondag de overige candidaten voor de groslijst gestemd worden. Het stembureau voor Leimuiden wordt waargenomen door de heeren C. Overdevest en B. Bartels en een bestuurslid als voor zitter voor Rijnzaterwoude door de heeren B. Verheugd en J. de Rijk. en een bestuurs lid voor Kaltebrug en Bilderdam door een heeren A. Hydra en G. de Boer en een be stuurslid. Wanneer twee of meer candida ten een gelijk aantal stemmen verwerven zal bij loting worden uitgemaakt, wie de voorrang heeft. Tevens werd nog in herin nering gebracht, dat alleen op vertoon van de oproepingskaart aan de stemming mag deelgenomen worden. Hierna bracht de afgevaardigde ter Ka mercentrale een keurig verslag uit over de laatste vergadering te Gouda, waarvoor hij den dank der vergadering inoogstte. Hierna sluiting. NIEUWVEEN Staatspartij. In hotel Schreuder ver gaderde de R. K. Staatspartij onder pre sidium van den heer H. S. Ran. De voorz. opent met een kort welkom aan de maar zeer matig opgekomen leden. Bij het volgende agendapunt deelt de voorzitter mede, dat deze bijeenkomst hoofdzakelijk moest gehouden worden tot aanvulling der candidatenlijst voor de ge- meenteraads-verkiezing. Van de candida ten, op de laatstgehouden vergadering voorgesteld, heeft het meerendeel zich te ruggetrokken, zoodat om het vereischte aantal van 8 aan te vullen, door het be stuur opnieuw drie candidaten worden voorgesteld. Daar uit de vergadering geen verdere candidaten worden voorgesteld zullen d§ door het bestuur voorgestelde gehandhaafd blijven. Bij de rondvraag ontstond een wel wat heftige en langdradige discussie ever den vorm der plaats gehad hebbende candidaatstelling. Door de Voorz. werd de discussie hier over gesloten, waarna sluiting volgde De zoo noodige katholieke eenheid was op deze bijeenkomst al zeer ver te zoeken. Gemeenteraadsverkiezing. De heer P. van Ankeren heeft zich voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing niet meer beschik baar gesteld. De heer v. Ankeren verte genwoordigde „Gemeente Belang". Verkooping. Het huis en erf eigendom van N. v. Straaten, gisteren ten overstaan van notaris H. B. J. v. d. Kreke verkocht, werd in bod gezet voor 3600 door den heer A. v. Straaten en zonder te zijn af gemijnd toegewezen. Gevestigd: L. G. A. Stokvis van Zaandam A. Smit van Hilversum G. C. v. d. Meer van Ter Aar F. J. van Nes van Vleuten A. M. B. Eefsla van Vleuten J. Duynkerke van 's Heerarends- kerke C. Balder van Alkmaar M. Hoogeboom van Amsterdam P. J; de Graaf van Aalsmeer. Vertrokken: M. A. Moen naar Zoe- terwoude A. H. van Dam naar Waddings veen G. A. van Leeuwen naar Haarlem mermeer. Ondertrouwd: A. N. de Moet 24 jaar en M. P. C. Mühl 25 jaar. Overleden: H. Traksel 79 jaar G. Mulder 84 jaar. Geboren: Hend. Joh., zoon van M. J. van Mastwijk en E. A. M. Straathof Corn. Vincent. M., zoon van S. J. Bader en C. C. Egberts. NIEUWERBRUG Wethouder de Vlieg niet herkiesbaar. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen stelt de heer J. J. de Vlieg zich niet meer herkiesbaar bij de a.s. gemeenteraadsver kiezing. Voor velen zal dit bericht onge loofwaardig klinken daar de heer de Vlieg thans 20 jaar zitting heeft gehad in de gemeenteraad van Barwoutswaarder, waarvan 12 jaar als wethouder, en men niet verwachtte, dat hij de tot nu toe be kleedde post zou willen verlaten. E.H.B.O.-cursus. Gisteravond was de laatste avond van het eerste cursusjaar der E.H.B.O. cursus, welke cursus in No vember was aangevangen met een deel name van rond 50 personen en uitgeschre ven door de gemeentelijke Luchtbescher mingsdienst. Reeds gedurende de cursus vielen er 20 personen af, welke om de één of andere reden deze cursus niet meer volgden. De 30 overgeblevenen moesten nu voor dr. W. Kerpel, arts te Bodegraven, die ook deze winter de lessen heeft ge geven, een examen afleggen. Dengene, die voor dit examen niet slaagden, werd hier bij uitgesloten om aan de vervolgcursus, welke a.s. winter aanvangt, eveneens on der leiding van dr. Kerpel, deel te ne men. Vier personen, t.w. 1 dame en 3 hee ren bleken onvoldoende te hebben be haald en werden afgewezen. De geslaag den zijn: mevr. D. Verwey, mevr. K. Mulckhuyse, mevr. G. G. v. d. Wijngaard en de dames M. Nap, H. Eibers, M. Boot, G. Kok, D. de Vlieg, W. v. Leeuwen, A. de Kouwer, T. Aberson, J. Aberson, G. T. v. Hemsbergen, Jo Koning, K. de Haan, M. Krieger en A. Koning en de heeren C. Hol, G. G. v. d. Wijngaard, E. Bouman, M. P. A. v. Velsen, J. Eibers, J. Brunt, B. J. v. Ommeren, H. Hagoort en J. Gelder blom. Aan het einde van deze avond werd bij monde van den heer v. d. Wijngaard na mens de cursisten aan dr. Kerpel als blijk van waardeering en erkentelijkheid een enveloppe met inhoud en een bloemen mand overhandigd. Dr. Kerpel was door dit geschenk zeer verrast en dankte met enkele woorden voor deze, door hem ge waardeerde, attentie. ROELOF ARENDSVEEN STAATSPARTIJ. In de St. Pancratiuszaal heeft gister avond de parochiale afdeeling van de R. K. Staatspartij de aangekondigde belangrijke vergadering gehouden, waarin het nieuwe voorstel betreffen de de a.s. gemeenteraadsverkiezingen in behandeling is gebracht. Het resul taat is geworden, dat het voorstel door de meerderheid der vergadering is verworpen, waarna het bestuur „en bloc" is afgetreden. De voorzitter, de heer J. J. de Koning, sprak in z'n openingswoord over de belang rijke beslissing, welke in deze vergadering zou genomen worden en hoopte, dat de de batten een regelmatig verloop zouden heb ben. De heer N. Bakker bracht in zijn notulen het geheele verloop dier voorgaande ver gadering, ook al over hetzelfde onderwerp, duidelijk naar voren. Hierna gaf de voor zitter een uiteenzetting van het verloop der besprekingen sinds de vorige vergade ring. Uitgaande van het reglementair voor schrift is wederom de samenwerking met de verschillende parochiale afdeelingen be tracht. Een onderhoud met mr. Bolsius heeft plaats gehad; de eisch om 7 zetels is prijsgegeven om te verkrijgen dat voor de groslijst een stemming over de geheele ge meente zal worden gehouden en om samen werking mogelijk te doen zijn. De heer de Koning spoorde allen aan om toch op de eerste plaats het gemeente belang in het oog te houden. De heer v. d. Broek opende de discussies met enkele correcties van verkeerde ver moedens, welke waren ontstaan bij zijn op treden in de laatste vergadering, en blijft bij zijn standpunt van 7 zetels voor de af deeling R.A.Veen. De heer W. Rietbroek bepleit samenwer king. Hij ziet in de nieuwe regeling het zeer belangrijke voordeel, dat de Veenders nu ook invloed kunnen uitoefenen op de qua- liteit der candidaten uit de andere plaatsen, wat toch van groot belang voor het alge- meene welzijn is. Dit is een verbetering bij voorheen. De heer W. Kuipers houdt vast aan het recht van 7 zetels voor de Veen: hij wil niet zien, dat een kleine buurtschap, welke nog niet eens de kiesdeeler kan halen, ten koste van de Veen en ter wille der samen werking het voordeel van dit offer in de wacht sleept. De heer Zwartelé vraagt bovengenoemden spreker, waarom hij zoo volhardt bij het getal 7, welke vraag de heer Kuipers met een andere vraag ontbeantwoord laat: nJL waai'om dan de Kaag wel een zetel moet hebben? De heer Zwartelé antwoordt hier op, dat een dergelijke randbuurtschap der gemeente veelal niet in voldoende bekend heid is bij de overige gemeenteraadsleden, zoodat een vertegenwoordiger uit zoo'n uit hoek redelijke verlangens voor z'n buurt schap kan bepleiten. Na de meening der vergadering gehoord te hebben, sprak de heer de Koning een ernstige waarschuwing uit, en deelde mede, dat het bestuur geen enkele verantwoorde lijkheid op zich wilde nemen voor wat er verder gaat gebeuren. De stemming over het bestuursvoorstel bracht: 56 tegen en 42 voor. De voorzitter deelde daarop mede, dat het bestuur van meening is dat het 't ver trouwen der leden niet heeft. Het neemt daarom ontslag met dank voor het vertrou wen tot dusverre door de leden gegeven. Het zal de loopende zaken nog regelen tot dat de volgende week een nieuw bestuur zal zijn gekozen. Aan het slot sprak de heer de Koning een opwekkend woord om a.s. Maandag, 2de Paaschdag 's middags 3 uur naar de groote bijeenkomst in het Veilinggebouw te komen, alwaar de drie lijstaanvoerders voor de Provinciale Statenverkiezing zul len spreken. AANVANG AARDBEIENOOGST. Hedenmorgen werden door den tuinder P. Bakker Jac.z. de eerste aardbeien aan de veiling gebracht. Deze aardbeien zijn een product van de verwarmde bak ken. De vruchten zagen er goed gevormd uit en waren van uitstekende kwaliteit. Hoewel deze eerste aanvoer een week la ter is dan het vorig jaar, is het geenszins laat, en, wanneer het weer iets mede werkt, zal reeds in April een meer nor maal verloop verwacht kunnen worden, dan vorig jaar. De vorst heeft echter groo te schade veroorzaakt en een geringe aanvoer is te voorzien. Aanstaande Woensdag om 11 uur vei ling. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". De R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph", afd. Roelofarendsveen en Omstr., hield zijn jaarvergadering in de zaal van café Hoogenboom. De voorz., de heer G. v. Emmerik, opent de vergadering met den chr. groet en laat uitkomen, waarom juist deze laatste meditatie-avond is gekozen voor deze vergadering. Hij dankt dan ook de aanwezigen voor hun opkomst. De secr. leest hierna de notulen voor van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Vervolgens krijgt de secr. gele genheid voor het uitbrengen van zijn jaar verslag. Dit jaarverslag laat, „hoewel de toestand der bouwvakarbeiders eenigszins is verbeterd", nog verschillende dissonanten hooren. Wat het ledental betreft, dit is vrij wel in orde, daar zoo ongeveer alle bouw vakarbeiders zijn georganiseerd. Momen teel heeft de vereeniging 38 leden. Wat evenwel de medewerking van de geestelij ke autoriteiten betreft: dit laat nog veel te wenschen over. Bij het eindigen van het jaarverslag liet de secretaris den wensch doorschemeren, dat wij ondanks alles toch spoedig zullen komen tot de „nieuwe ge meenschap". Het financieel verslag liet aan het einde een batig saldo zien, voorwaar heel mooi in dezen tijd. Verkiezing 2 bestuursleden: aftr. waren de secr. en een commissaris; beide aftre dend, werden met bijna algemeene stem men herkozen. In de controle-commissie werden geko zen de heer F. v. d. Ploeg van Oud-Ade voor het bestuur, en als leden de heeren P. v. Veen en Ant. de Jong. Daar de bode voor Roelofarendsveen niet opnieuw wenschte te worden aangesteld, zoo is deze betrekking vacant. De leden van Roelofarendsveen gelieven hiervan goed nota te nemen. Bij de verdere besprekingen kwam we derom uit de leden de wensch naar voren dat het bestuur zou trachten „in verband met contract II", de patroons te overtuigen - van het groote belang georganiseerd te zijn in de landelijke vakorganisatie. Het be stuur heeft reeds meerdere pogingen in deze gedaan, doch belooft weer een nieu we poging te zullen doen. De voorz. dringt er bij de leden op aan, toch steeds te letten op hun vacantiebonnen. WOERDEN GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente vergaderde gisterenmiddag 3 uur ten stad huize. Alleen de heer Ruys was afwezig. Een verzoek om gelden voor aanschaffing van gordijnen R. K. Jongensschool zal naar B. en W. teruggaan om advies. Over de herclassificatie voor de steunre geling van deze gemeente werd uitvoerig door den voorzitter een schrijven voorge lezen, waarin aan d^ minister werd ver zocht Woerden in de 6de klasse te plaatsen. De heer v. Beek vond een schaduwzijde in deze regeling dat we in Woerden onders hands veel hooger steun uitlkeeren dan in de verschillende omliggende gemeenten. Hier door zou men een toevoer van werkloozen naar deze gemeente krijgen. De voorzitter antwoordde, dat men de termijn voor het in aanmerking komen van steun wilde verhoogen. Behalve eenige kleine opmerkingen werd zonder stemming besloten het verzoek van B. en W. bij te vallen bij den minister. Voor de electriciteitsvoorziening zullen eenige transformatie-stations worden ge plaatst voor het entraal Magazijn (bedrag 1000), in Melkfabriek 2200), waarmede men eveneens accoord ging. De nieuwe straat, leidende naar het sta tion, werd Spoorstraat gedoopt, zonder eenige tegenkanting. Ten slotte las de voorzitter een schrijven voor van de ingestelde commissie tot on- Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout gisterenmiddag te 2 uur. Tegenwoordig 11 raadsleden. Afwezig de heeren J. W. van Parera en Th. v. Gijlswijk. B. en W. stellen voor het maximumbedrag voor het crediet aan de bloembollenkwee kers gezamenlijk van 10.000 op 12.000 te brengen. De voorzitter merkt op, dat een crediet van 10.000.voldoende is, doch dat uit den betrekkelijken begrootingspost ook an dere uitgaven moeten worden gedaan, zoo als het terugbetalen van hetgeen op de nota's door de kweekers boven het bedrag van het crediet ontvangen is. Daarna wordt het voorstel van B. en W. bij acclamatie aanvaard. De ziekenhuisverplegingen en de besmettelijke ziekten. Ingekomen is een verzoekschrift van het bestuur van het ziekenhuisverplegingsfonds St. Carolus Borromeus in de Zilk om resti tutie van een bedrag groot 1459.10, uitge geven voor patiënten, die allen lijdende zijn geweest aan diphterie en bovendien arm lastig zijn, zoodat het bedrag bij niet betaling door het ziekenhuisfonds ten koste der gemeente zoude zijn gekomen. De voorzitter merkt op, dat hij over deze aangelegenheid op de prof. griffie een on derhoud heeft gehad, doch dat daar zeer weinig animo bestond om het gevraagde bedrag toe te staan. In B. en W. is daarom besloten te trachten te bevorderen, dat de helft van het uitgegeven bedrag of 730. ten laste der gemeente wordt gebracht. Het is ongetwijfeld een groot voordeel voor de gemeentekas, dat de zieken'huisfondsen hun zegenrijken arbeid verrichten, dat op zich zelf al een reden is om hulp te verleenen. Daarbij komt dat het uitgegeven bedrag anders hoogstwaarschijnlijk ten laste der gemeente zou zijn gekomen. Wethouder Warmerdam merkt op, dat als het een beetje tegenloopt, het ziekenhuis fonds niet meer over voldoende kasmidde len beschikt. De voorzitter merkt op, dat hieraan ware tegemoet te komen door een tijdelijke verstrekking van kasgeld door de ge meente. De heer L. M. v. Noort merkt op, dat het verstrekken van kasgeld krachtens een be grootingspost toch eens een beletsel zou kunnen zijn om de gevraagde restitutie toe te staan. De heeren v. d. Klauw en de Winter mee- nen dat restitutie zeer billijk is. Het voorstel van B. en W. wordt daarna bij acclamatie aangenomen. Jac. de Winter, 's-Gravendamscheweg 38, vraagt een tegemoetkoming in de kosten van een fiets voor zijn zoon, die de U.L.O. te Sassenheim bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een tegemoetkoming van 12.50 per jaar toe te staan. De begrooting, dienst 1939, wordt gewij zigd in verband met de kosten verbonden aan het bezoeken van kinderen van Noord wijkerhout van de school voor buitenge woon lager onderwijs te Haarlem. De voorzitter merkt op, dat aan de stich ting van een R. K. School voor Buitenge woon Lager Onderwijs, die hij aanvankelijk te Noordwijkerhout dacht op te richten zoovele bezwaren verbonden zijn, dat hij dit plan heeft opgegeven. De kinderen kun nen nu evenwel op de School voor Buiten gewoon Lager Onderwijs te Haarlem wor den geplaatst en worden onder toezicht van een leidster daarheen gebracht en daar vandaan weder gehaald. Op 't moment is slechts één kind op deze school te Haar lem, doch dit is het gevolg van een samen loop van omstandigheden. Er waren in 1938 drie kinderen op kosten der gemeente in internaten, één daarvan gaat thans naar Haarlem, de twee anderen zijn ziek en lig gen in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Zoodra deze kinderen hersteld zijn, gaan zij ook naar Haarlem, wat heel wat voordeeliger uitkomt dan in een internaat. Bovendien is er, nu een geleidster aanwezig is, -gelegenheid om ook andere kinderen, die het onderwijs op de gewone lagere school niet kunnen volgen, te Haarlem naar de school voor buitengewoon lager onder wijs te doen. De betrekkelijke begrootingswijziging wordt daarna bij acclamatie goedgekeurd. Ook op de begrooting 1938 worden enkele wijzigingen aangebracht. Vastgesteld wordt dat aan de gemeente Noordwijk krachtens art. 104 der lager on derwijswet over 1935 122.14 voor U.L.O. en 60.89 voor G.L.O. zal worden uitge keerd. Nieuwe verordening op de pu blieke vermakelijkheden. Door B. en W. wordt een nieuwe verorde ning op de openbare vermakelijkheden voorgedragen. De voorzitter merkt op, dat de verorde ning heel anders luidt, dan de verordening, die verleden jaar werd voorgedragen en waartegen van hooger hand nog al bezwa- derzoek der volkshuisvesting. Hierin werd verzocht den heer Slager nog eenige maan den in tijdelijke dienst te houden wegens onontbeerlijke werkzaamheden voor deze commissie. De heer Lunenburg vond dit voorstel wel een beetje ongemotiveerd. Een bedrag van 400 hiervoor uit te trekken vond spr. eenigszins bezwaarlijk. De heer Weltevrede deed uitvoerige mede deelingen over de gehouden commissie vergadering en verdedigde het voorstel. Wethouder de Witt sloot zich bij den heer Weltevrede aan. Zonder stemming aange nomen. Na ruim drie kwartier kwam reeds de rondvraag, die weinig opleverde. Daarna einder der ergadering. ren waren gerezen. Anderzijds hebben B. en W. bij nader overleg gemeend, dat de practijk te Noordwijkerhout verschillende wijzigingen wenschelijk maakte. Uit. de verordening zijn geschrapt alle tooneelvoorstellingen. Deze worden vrijwel uitsluitend door plaatselijke vereenigingen of ten bate van een of ander goed doel ge geven. Door de tooneelvoorstellingen te schrappen ontkomt men de bezwaren aan het geven vah vrijstellingen verbonden. Geschrapt zijn tevens de danscursussen voor zoover niet voor het publiek toegan kelijk. Een besloten danscursus is geen openbare vermakelijkheid. Ook zijn geschrapt luchtschommels, draai molens en dergelijke kenmis-vermakelijk- heden. Deze plegen alleen te worden toege staan met de Koninginnefeesten en de op brengst dier gelden is van ouds door de Oranjevereeniging geïncasseerd. Verder is nog vervallen de bepaling, dat op sommige dagen door B. en W. te bepa len dubbel tarief verschuldigd is. De belasting beperkt zich dus tot: a. bioscoopvoorstellingen, 20% van de onzuivere opbrengst met een minimum van 12.50; b. danspartijen, 20% van de onzuivere opbrengst met een minimum van 1'0. c. circus-voorstellingen, 20% van de on zuivere opbrengst met een minimum van 5.—; d. radio in café's en dergelijke 2.50 per jaar. De heer A. H. van Noort is van meening, dat de verordening wel goed is, doch voor danspartijen het minimum van 10.dien de te vervallen. De voorzitter kan daarmede niet accoord gaan. De 10.vormen een rem om al te lichtvaardig een danspartij op te zetten. De door B. en W. voorgedragen verorde ning wordt daarna bij acclamatie aangeno men. Op voorstel van B. en W. wordt besloten aan B. Zandbergen, alhier, een stukje grond aan de Havenstraat ten behoeve van het plaatsen van een benzinepomp (aftap-in richting) in gebruik af te staan. De heer J. v. d Voet merkt op, dat geen besluit van den Raad meer noodig is, aan gezien de pomp er al staat. De heer v. d. Berg-Verdegaal wil geen spijkers op laag water zoeken. Toch meent hij B. en W. in overweging te moeten geven, om bij den Raad niet met zaken aan' te komen, die ieder kan zien, dat zij hun be slag reeds hébben gekregen. De voorzitter zegt dat de zaalk niet zoo erg is, als zij lijkt. Het betreft hier een zeer onbeduidende aangelegenheid, zoodat B. en W. nadat de zaak reeds was afge daan eerst tot inzicht kwamen, dat de materie in den Raad thuis hoorde. Er is dus geen enkele reden om aanmerkingen te maken, te meer daar de Raadsleden bij er varing weten, dat dingen, die d'es Raads zijn, door B. en W. nimmer zonder voor kennis von den Raad worden afgewerkt. Op voorstel van B. en W. wordt aan E. J. Hogervorst alhier voor één jaar een los plaats aan de haven bij keukendel ver huurd voor 20.per jaar. Het burgerlijk armbestuur en de kerkelijke instellingen. B. en'W. stellen voorts voor om het raads besluit van 12 October 1876, waarbij het algemeen burgerlijk armbestuur werd. op geheven te wijzigen. Bij dit raadsbesluit werd bepaald, dat de revenuën van het opgeheven algemeen burgerlijk armbestuur onder de diverse kerkelijke armbesturen jaarlijks zouden worden verdeeld. In dien tijd had dat zin, omdat de gemeente niet bedeelde. Wij zijn nu echter langzamerhand in een toestand gekomen, waarin door de gemeente èn rechtstreeks èn door samenwerking met de armbesturen meer duizenden worden be deeld, van de revenuën honderden bedra gen. In deze omstandigheden dienen naar het oordeel van B. en W. de reve nuën van het opgeheven algemeen burger lijk armbestuur ten bate dier gemeente te komen. Met het voorstel van B. en W. wordt bij acclamatie accoord gegaan. Bij de rondvraag merkt de heer L. M. v. Noort op, dat de Leidsche Vaartweg door de gemeente Leiden zeer slecht wordt on derhouden. De voorzitter zegt toe deze opmerking ter kennis van het Gemeentebestuur van Leiden te zullen brengen met verzoek om verbetering. De heer J. v. d. Berg-Verdegaal verzocht den gemeente-opzichter op te dragen den Zeeweg uit te zetten, zooals deze behoort te worden, opdat indien de belanghebben den mede waken de weg kan worden ver beterd en eventueel aan het verzoek van belanghebbenden dm electrische straatver lichting kan worden voldaan. De voorzitter zegt, deze aangelegenheid in de vergadering van B. en W. ter sprake te zullen brengen. De heer Westrik zegt, dat de menschen langs den Heeren weg het duinterrein tegen over hun deur voor vuilnisbelt gebruiken. De voorzitter merkt op, dat tengevolge wijziging van de betrokken verordening tegenwoordig ieder in de gelegenheid is zijn vuilnis gratis te doen weghalen. Spreker betreurt het dat velen uit oude gewoonte de rommel voor hun deur gooien, dan het den vuilnisman mede te geven. Spreker ziet dit ook bij den Eersten Oudten Schulpweg. Het is jammer, dat de menschen niet wat netter zijn. De heer Westrik vestigt er voorts de aan dacht op, dat volgens de desbetreffende be palingen, de vuilnisemmers van een deksel moeten zijn voorzien. De voorzitter merkt op, dat dit inderdaad behoort te geschieden en dat bij niet-na- leving hiervan de vuilnisemmers kunnen blijven staan. De vraag is intusschen of d' toestand daarmede verbetert.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10